355ste Staatsloterij. Stadsberichten. Nos. 2390 en 17485 f 1000. Nos. 4222, 6344, 13800, 15125, f400. Nos. 345, 1132, 9249, 11190,16081, f 200. Nos. 1016, 2931, 5158, 6110, 7259,10666,11313,13683, 15352, 19249, 19664, 19985, f 100. 5e klasse, 2e lijst, 14 Sopt. Ns. 1558, 7210, 10761, 11972 f 1000; Ns. 4111, 4392, 12573, 13546, 14850, 15796, 16317 en 20645 f 400; Nos, 2186, 4695, 4780, 10991, 13932 en 19115 f 200; Nos. 1444,2126,2223,5791,6428, 8490, 10239, 10998, 14441, 15680, 15792. 20792, f 100. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Schagen. De heer A. W. van Kluijve, predikant der hervormde gemeente alhier heeft bedankt voor zijn beroep voor de gemeente te Purmerend. In den avond van den 13 ontstond door onbekende oorzaak brand in de werkplaats van de goudsmederij der wed. Joh. Denijs alhier. De brand werd tot de werk plaats beperkt. Aan omliggende tuinen werd vrij wat schade aangebracht wijl de brand van de straatzijde moeielijk te bereiken was. M. o 1 v e n. De jaarlijksche wedstrijd van de kolfvereeniging »Vriendschap" zal gehouden worden te Schellinkhout op 13 en 14 October. Het gezamenlijk bedrag der prijzen is vastgesteld op f 155, terwijl bovendien 30 beschik baar is voor serieprijzen. Het getal leden der vereeniging bedraagt thans 140. moedige redding op Zee. De bemanning van den Duitschen Schoener «Maria" is gered geworden door hetNederl. stoomschip «Hilversum." Het Handelsblad vermeldt daarover de volgende bij zonderheden Dinsdag j.l. kreeg men aan boord van de Hilversum" tijdens hevigen Noordwesten storm met zware buien een schip in 't zicht, dat de noodvlag halfstok geheschen had. Naderbij gekomen bleek het te zijn de schoener »Maria" uit Emden, kapt. E. Buss, van Drammen naar Papenburg bestemd. Het vaartuig was in ontredderden staat, lag met bakboordreeling onder water en dreef vol water op de lading terwijl de Bcheepsboot was ver brijzeld en de verschansingen aan bakboordzijde grooten- deels waren weggeslagen. Zware zeeën sloegen op en over het schip en de bemanning had als de eenige nog veilige plaats post gevat achter op de hut, alwaar men zich aan het want kon vastklemmen. Op eene vraag van den kapitein van de «Hilversum" aan zijne bemanning wie geneigd waren een poging tot redding aan te wenden der in nood verkeerende schip breukelingen, meldden zich twee der opvarenden aan, om met de boot van boord te steken. Deze waren J. de Voogd, 2de stuurman en Jan Stroobach, matroos. Met groote moeite en levensgevaar mocht het hun na veel inspanning gelukken do bemanning van het ontredderde schip behouden aan boord van de «Hilversum" te brengen. Hulde aan de moedige redders ®e Fachtcoiiimfssiën in Noord-Holland. Alle begin is moeilijk. Er is gewoonlijk geruime tijd noodig eer nieuwe zaken, hoe nuttig ook, zich mogen verheugen in de medewerking van hen, voor wie ze ei genlijk bestemd zijn, in wier belang zij werden opgericht. Om een voorbeeld te noemen. Dezer dagen heeft te Schagen, vanwege do «Coöperatieve Vereeniging tot aan koop van veevooder, zaaizaad en meststoffen" eene aan besteding plaats gehad voor de levering van Thomas- phosphaat. 't Was de eerste aanbesteding van meststoffen die sedert, hare oprichting in September van 1887, dus tien jaren geleden, heeft plaats gehad, niettegenstaande van de be ginne afaan de gelegenheid tot aankoop voor gezamen lijke rekening openstond. Er worden in Anna-Panlowna, de Zijpehet Koegras en andere polders of gemeenten jaarlijks groote hoeveelheden handelsmeststoffen gebruikt, nadat de landbouwers het groote voordeel daarvan heb ben leeren kenneneerst door hetgeen hun de Rijks proefvelden hebben te zien en te loeren gegeven, later door proefneming op eigen akker of weide. Maar verreweg de meesten koopen nog op eigen hand, ieder afzonderlijk, de contröle aan het proefstation blijft dikwijls achterwege en de boer zaait zijn mest, zonder dat hij de zekerheid heeft, dat hij inderdaad de noodige bestanddeelen phosphorzuur de noodige fijnheid enz. bevat en dus ook zonder den waarborg, dat hij niet te duur heeft gekochtdat hij werkelijk waar heeft voor zijn geld. Na een tienjarig bestaan is er thans voor 't eerst in deze omgeving op dit punt aaneensluiting geko men. De levering van ruim 45000 kilogram is nu aan besteed. Met het oog op 't groote verbruik is 't nog wel niet zoo heel veelmaar er is toch een begin en dat geeft vertrouwen op de toekomst. Zoo ziet men, indien het met een nieuwe zaak niet dadelijk wil vlotten, dan is dit nog geen reden voor hen, die voor de alge- naeene belangen werken en strijdon, om den moed te ver liezen on de handen in de schoot te leggen, want ook hier geldt do spreuk, dat een aanhouder wint. Toen de «Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier" in het jaar 1896 de Pachtcommissiën in het leven riep, stelde zij zich geenszins voordat deze tarstond volop werk zouden krijgen. Zij begreep zeer goed, dat het bedaard aan zou gaan en dat zij tevreden moest zijn, indien na een vijf- of tiental jaren gezegd kon worden het gaat goed, de aanvragen nemen toe, men kan zien, dat de commissiën langzamerhand het vertrouwen beginnen te winnen van de grondbezitters in dit gewest. Dat de commissiën tot nu toe niet heel veel te doen hebben gehad, is dus in zoover geen tegenvaller. Zij hopen evenweldat het gaandeweg anders zal worden en om hiertoe den weg te bereiden, meenen zij, dat het aanbeveling verdient de aandacht van belang hebbenden nogmaals op het doel en de wijze van wer ken te vestigen. Er is een tijd geweest van voorspoed iu alle takken van 't landbouwbedrijf. Die voorspoed was echter niet van blij venden aard en is, zooals dat gewoonlijk gaat, gevolgd door een tijd van achteruitgang, die voor velen den toestand onhoudbaar deed worden en menigeen ten gronde richtte. In die dagen van weelde waren do koop- en huurprij zen der landerijen natuurlijk hoog opgedreven. Toen de toestand veranderde, bogonnenhoewel langzaam, ook die prijzen te verminderen. Menige huurboer echter, wiens buur pas ingetreden ot hernieuwd was, begon, bij de steeds aanhoudende daling dor marktprijzen van voort brengselen en vee telken jare meer den druk der te booge pacht te gevoelen en moest, om die bijeen te zamelen, zich in andere opzichten inkrimpen en bezuini gen. Strekte dit niet zoozeer om eigen inkomsten te vermeerderen het is duidelijk, dat hierdoor tevens de landerijen moesten lijden, tot nadeel natuurlijk ook van den eigenaar. Het eenige middel, om den huurder in staat te stel len, om door vlijt en jjver niet alleen zijn pacht op tijd te kannen betalen maar ook met zijn gezin behoorlijk van zijn bedrijf te kannen leven, bestaat hierin, dat hij eene huursom geve, die overeenstemt met de werkelijke waarde van de producten, die hij verkrijgt. En nu ge beurt het dikwijls, dat die som te hoog is, om aan dezen billijken eiseh te voldoen. Niet overal natuurlijk. On der de vermogende grondbezitters zijn er gelukkig velen, die hun huurboereu niet den uitersten penning afdwin gen maar zich tevreden stellen met een billijke huur, en die het met genoegen zien, als het hun pachters wel gaatals zij vooruitboeren. Maar er zijn ook anderen. Hieronder vindt men er, die het zelf niet best kunnen missen, wier inkomsten geen afslag gedoogen, en niet te benijden is de huurboer, die zulk een landheer heeft. Weer anderen, die hun grondbezit gelijk stellen met een effect, dat een bepaalde rente moet opbrengendie hoegenaamd geen verstand hebben van de pachtwaarde hunner eigendommen, er zich persoonlijk daarom weinig of niet mee inlaten en dus hun zaken in handen geven van rentmeesters, wier voornaamsté streven dikwijls is de goeden, die er ook zijn, niet te na gesproken hun lastgevers zooveel mogelijk geld in den zak te wer ken zonder te vragen of de huurboer daarbij welvaart of niet. Rentmeesters soms ook, die, al zijn ze eerlijke menschen, van de wezenlijke waarde van den grond bij zonder weinig alweten. Wanneer een eigenaar redeneertdie boerderij beeft mij zoo of zooveel gekost en, indien ik slechts die huur krijg dan heb ik bespottelijk weinig rente, dan staat daar tegenover, dat de pachter geen rekening kan houden met den prijs, waarvoor het perceel aangekocht of toe bedeeld is, maar alleen met de werkolijke huurwaarde, op het oogenblik, dat het contract gesloten wordt. Het spreekt vanzelf, dat er ook grondeigenaars en verhuurders van landerijen zijn, die, zelf landbouwers en veehouders, genoeg op de hoogte zijn, om te kunnen be- oordeelen wat een billijke pacht is en welke voorwaarden gesteld moeten worden opdat het land goed gebruikt worde. Het is begrijpelijk, dat deze de hulp der pacht commissiën wel niet zullen inroepenzij kunnen het werk zelf wel doen. Evenmin is het te verwachten, dat er veel aanvragen zullen inkomen van eigenaars, die zoo zij hunne inkomsten moeten zien verminderen, zelf mooilijk kunnen rondkomen. Maar er worden toch zeker ook nog genoeg bezitters zoowel bijzondere personen als corporatiën gevonden, die het goede willen, die het hun pachters wel gunnen dat het hun voorspoedig ga, mits de grond tevens goed bewerkt worde en in waarde niet verminderemaar die eerlijk moeten bekennen, dat zij zeiven er niet het minste verstand van hebben. Zulke eigenaren hebben de behoefte aan voor lichting en raad. Maar nu is het lang niet onverschillig tot wien zij zich dan wenden. Het is duidelijk, dat in het wederzijdsch belang raadslieden dienen gekozen te worden, die goed op de hoogte van de toestanden zijn, dus der zake kundig, maar tevens eerlijk, onafhankelijk en onpartijdig. Menschen, die hoegenaamd geen persoon lijk of geldelijk belang erbij hebben of de huur hooger of lager gesteld wordtonaf hankelijke fieden, die, zonder eenig voordeel voor zichzelven te beoogen, de lang niet gemakkelijke taak, om als raadgevers op te treden, aan vaard hebben met het doelom naar hun beste weten en hun beste krachten mee te werken tot verbetering van bestaande toestanden. Of het wonscbelija en uitvoerbaar is, dat van Staats- wege Pachtcommissiën in het leven worden geroepen, is eene vraagdie hier onbesproken kan worden gelaten. Maar, in afwachting van de dingen, die misschien een maal komen zullen, meende de Veieeniging tot ontwik keling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier" toch, dat het zaak was alvast de hand aan den ploeg te slaan en te beproeven wat zij, ter bevordering van het algemeen belang, zou kunnen tot stand brengen. Met dit doel riep zij, voor dat deel van Noord-Holland, het welk benoorden het voormalig IJ is gelegen en waarover haar werkkring zich uitstrekt, vijf Pachtcommissiën in het leven ieder uit vijf personen bestaande, en wier Voorzitters met den Algemeenen Secretaris het Bestuur vormen. Vijf commissiën elk voor een bepaald aange wezen deel van de provincie, wier leden wonen in het district, waarvoor zij optreden, om daardoor personen te hebbendie van nabij mot plaatselijke toestanden en omstandigheden bekend zijn. De leden dezer commissiën verrichten hunne werk zaamheden alleen tegen terugbetaling van verschotten, reis- en verblijfkosten dus zonder eenige belooning of vergoeding wegens tijdverlies. De kosten van administratie en taxatie worden zoo billijk mogelijk berekend zij bedragen voor elke boer derij en voor iedere schatting ten hoogste dertig gulden. Alleen voor de Noordhollandsehe eilanden kunnen zij hooger gesteld worden. De Pachtcommissiën belasten zich niet met het schat ten van de verkoopwaarde der perceelen of met het aanbevelen van personen, die als pachters in aanmerking wenschen te komen zij mengen zich ook niet in ge schillen, die tijdens den duur van het contract tnsschen verpachter en pachter mochten ontstaan. De bedoeling met het oprichten dezer commissiën i* in hare Statuten aldus omschrevenom vooral niet-des- kundige eigenaren, zoowel particulieren als corporatiën, bij het verhuren, zoowel van boerderijen als van losse landerijen, te dienen van raad. Voorts om, in wederzijdsch belang, het tot stand komen ta bevorderen van huurovereenkomsten, die 1°. eene pachtsom bepalen, welke onder gewone omstandigheden kan worden geboden en betaald 2°. den eigenaar waar borgen geven legen verwaarioozing van den grond en tegen waardevermindering door verkeerd gebruik3°. deu pachter het uitzicut openen op een behoorlijk bestaan an, bij goede behandeling, op verlenging van pacht. Het ligt in deu aard der zaakdat de adviezen slechts van vertrouwelijken aard kunnen wezen die adviezen en de schattingen worden daarom alleen aan de aanvra gers doch niet aan 't publiek bekend gemaakt. Van de rapporten wordt afschrift genomen en bewaard de com missieleden kunnen hiervan ten allen tijde inzage nemen, want de schatting van de eene boerderij en de daarbij gevoegde raadgevingen omtrent in het huurcontract op to nemen bepalingen kunnou tot leiddraad dieneu bij het opnemen van een volgende. Daar iu Noordhoiland de pacht der landerijen gewoon lijk met Kersttijd eindigt, is het nu misschien de geschikte tijd om eigenaars van hoeven nogmaals op het bestaan der Pachtcommissiën opmerkzaam te maken. In het jaar 1896 hadden zij de eer in een drietal gevallen haar diensten te mogen bewijzen. Al achten zij zich niet bevoegd de namen dier eigenaren en de ligging dier boerderijen publiek te makentoch willen zij bij deze gelegenheid een woord van erkentelijkheid daarover uitspreken. Aangenaam zal het den leden zijn zoo zij ook met het vertrouwen van anderen vereerd mogen worden opdat het van lieverlede meer blijke dat de «Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier" een goed werk deed toen zij de Pachtcommissiën oprichtte. Ver huurders, die hiertoe mochten besluiten gelieven hunne aanvragen, vergezeld van kadastrale uittreksels kaartjes en andere bescheiden die tot toelichting kunnen dienen, zooals b.v. de loopende huurcontractenin te zenden bij den tweede-ondergeteekendete Schagen, bij wien gedrukte circulaires kosteloos te verkrijgen zijn. Het Bestuur der Pachteommissiën in Noordholland, J. L. T. GRONEMAN, Algemeen Voorzitter. P. BUIS Jz., Secretaris. Laatste Berichten. Opstand in Brltsch-Indlë. SIMLA, 13 Sept. De vijand heeft hedenmorgen vroeg den politiepost Sarhargarti genomen. De Afridis hebben in grooten getale de Samana-forten aangevallen. De generaals Ellis en Blood rakken den 15den Sep tember naar het Mohmaud-distriet op. Het oproer te Haseleton. NEW-YORK, 13 Sept. Van de stakers op welke te Hazleton in Pennsylvania is geschotenzijn er 23 overleden. In het geheele land worden door de werklieden-ver- eeuigingen meetings gehouden om te protesteeren tegen het optreden van den sheriff en zijn helpers. De socia listen te Chicago hebben heftige moties tegen de kapita listen aangenomen. De stakersaangevoerd door een vijftigtal vrouwen met zuigelingen, trachten heden de mijnwerkers bij Pitts burg van den arbeid ai te honden, doch de politie staakte hun tocht. Er volgde een hevige schermutseling, de agenten werden door de vrouwen die zich als razenden gedroegen mot knuppels geslagen. Vier harer werden in hechtenis genomen. 5e klasse, le lijst, 13 Sept. Tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool alhier, is benoemd de heer N. Meijer, thans te Maastricht. Badhuis „Witte Bruis." In de week van den 5 tot den 11 zijn in het badhuis van «het Witte Kruis" genomen 45 kuipbaden, 63 regenbaden le kl. en 139 regenbaden 2e kl., te zamen 247 baden. Raadsverslag. In het raadsverslag van den 7 September 1.1. komt onder punt 9 eene onnauwkeurigheid voor, welke, voor oen juist denkbeeld der zaak herstelling behoeft. In de door den heer Kraakman gevoerde discussie komt o. m. voor: ot de brug over deNieuwlandersingel- grachtwelke vernieuwd wordtook anders zal moeten worden gemaakt. Hiervoor zal moeten worden gelezen: «o/ de brug over de Oudegracht, waarvan vernieuwing wordt voorgesteld, ook anders zal moeten worden gemaakt dan nu het plan is.'' Uw verslaggever. In de vergadering, bijgewoond door 77 aandeelhou ders en leden der Uuiten-socletelt, den 13 gehouden, werd in beginsel tot de voortzetting besloten en door de commissie in eene vorige vergadering tot advies benoemd, rapport uitgebrachtmet overlegging van teekening van de aantebrengou wijziging. Het daarvoor benoodigde kapitaal bedraagt f 7000. Tot het nemen van de noodige maatregelen als de aanvrage bij het gemeentebestuur en al wat tot het tot stand komen zal kunnen leiden werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren H. J. Vonk, mr. W. 0. Bosman, G. de Groot, mr. H. Boelmans tor Spill, W. P. Stoel Jr., Mr. N. H. de Lange en D. J. Bosman. Zitting van 14 September 1897. N. d. G., hvr. van IJ. L., Alkmaar, mishandeling, f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. R. D., Helder, mishandeling, f 8 boete, subs. 8 dagen hecht. M. M. B., Helder, diefstal, opzending naar een rijks opvoedingsgesticht tot 1900. C. H. B., als boven, verduistering, 6 weken gev. A. v. d. W., hvr. van C. L., als boven, beleediging, f 10 boete, subs. 5 dagen hecht. J. M., Hoorn, vernieling, f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. J. B., Wervershoof, mishandeling en wederspannigheid, 2 maanden gev. G. v. R., hvr. van B. E. B., Enkhuizen, beleediging, vrijgesproken. R. d. V., Grootebroek, vernieling, f 8 boete, subs. 4 dagen hecht. G. d. V., als boven, mishandeling, f 8 boete, subs. 4 dagen hecht. J. J. d. G., Enkhuizen, mishandeling, f 3 boete, subs. 3 dagen hecht, J. E., Bovenkarspel, en P. M., Broekerhaven, diefstal, ieder 10 dagen gev. J. B., Enkhuizen, beleediging en mishandeling, 6 weken gev.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3