355ste Staatsloterij. Ns. 14212, f 50,000; Nr. 20774, f 1000; Ns. 406, 9262, 12641, 17762, f 400; Ns. 978, 4694, 5601, 6888, 20506 f 200Ns. 6127, 7555, 7777, 10379, 12240, 12671, 14298, 15858 en 19456 f 100. 5e klasse, 4e lijst, 16 Sept. Ns. 8542, 8825, 12045 en 17602 f 1000; Ns. 468, 8774 en 11596 i 400; Ns. 242, 8572, 11761, 12150, 16129 en 18793 f 200; Ns. 4013, 8153, 10431, 11933, 16417, 17036, 18485 en 19470 f 100. Droogmaking Zuiderzee. De 'Nationale Zuiderzee Bond heeft op ruime schaal verspreid een lijst, bevattende eene reeks vragen betref fende de gevolgen van den afsluitdijk, volgens het plan der Staatscommissie. De Bond doet een beroep op ieder deskundige, die een of meer der gestelde vragen zal weten te beantwoorden, in dien zin dat men haar ge gevens verstrekke aangaande de geldelijke waarde, waarop de voor- en nadeelen, uit de afsluiting voortvloeiende, worden geschat. Gaarne worden kosteloos exemplaren van bedoelde lijst door den secretaris, den heer mr. Th. Reepmaker, Boompjes 93, Rotterdam, aan den aanvrager toegezonden. Rijkslamlbouwscliool. Het programma van het onderwijs aan bovenge noemde inrichting is verschenen over het leerjaar 1897-98. Het onderricht wordt thans gegeven in vier op zich zelf staande afdeelingen 1°. «Landbouwschool", met twee jarigen cursus 2°. «Tuinbouwschool", met tweejarigen cnrsus 3°. «Hoogere burgerschool", met vierjarigen cur sus 4°. «Hoogere Land-en Boschbouwschool'', met twee jarigen cursus voor nederlandschen en tweejarigen cursus voor indischen landbouw. Aan den laatste sluit zich aan een cursus voor de opleiding van technische ambte naren bij het boschwezen in Ned. Indië. Koninklijk bezoek nan Arnhem. De Arnhemsche Courant berichtdat de Koningin nen midden October opnieuw Arnhem zullen bezoeken. Nu om de hulde te ontvangen van de Provinciale Staten. Deze geven een diner in het Provinciehuis ter eere van Hare Majesteiten. De Koninginnen zullen audiëntie verleenen in de woning van den Commissaris der provincie. Kiandboiiwtentoonstelling te 's Kravenhage. Tot bijwoning van de plechtige opening op aan staanden Zaterdag zijn ongeveer 600 personen uitgenoo- digdmet name de vice-president van den Raad van State de ministershoofden der departementen de secretarissen-generaal van alle Ministeriesde voorzitters en de leden der beide Kamers der Staten-Generaal de Commissarissen der Koningin in de provinciën Noord en Zuidholland de leden van Gedep. Staten van Zuid holland, burgemeester, wethouders en alle leden van den gemeenteraad der residentie alle Rijkslandbouwieeraren in den lande en 4 zuivelconsulenten in de verschillende provinciën enz. enz. Suiker uit aardappelmeel. - De oud-hoogleeraar in de scheikunde, dr. J.W. Gun ning, bericht bet volgende aan het »N. v. d. D." Dezer dagen is bij de Pransche Académie des sciences gedeponeerd sous pli cachetè, gelijk men dat gewoon is om zich van nog niet geheel afgewerkte wetenschap pelijke ontdekkingen de prioriteit te verzekeren het bericht over eene wijze om aardappelmeel te veranderen in gewone suiker, door den heer H. C. PrinzeD Geerligs, directeur van het proefstation to Kagok-Tegal op Java, vroeger leerling der Amsterdamsche universiteit en vele jaren adsistent aan het scheikundig laboratorium aldaar. Dit bericht zal niet nalaten groot opzien te baren. Wel is waar behoort de bedoelde transformatie tot de «te verwaehten," ontdekkingen, welke voor hen, die de vor deringen der scheikunde op het gebied der koolhydraten hebben gevolgd, niets bevreemdends hebben. Maar de zaak is ook uit een practisch oogpunt van buitengewoon belang. Is eenmaal het procédé bekend gemaakt wat nog eenige maanden duren zal, daar dr. Prinzen Geerligs voor het oogenblik door ambtswerkzaamheden verhinderd is 't voor openbaarmaking gereed te maken dan staat te verwachten, dat tallooze scheikundigen zich zullen bezighouden mot pogingen om er een fabrieksprocédé van te maken en de kans van daarin te slagen is groot. Het wordt dan een quaestie van kosten, of deze sniker- fabricage de oude uit beetwortel en suikerriet al dan niet zal kunnen vervangen. Maar ook dit is een vraag stuk van tijd en niemand kan thans verzekeren, dat dit te eeniger tijd niet het geval zal zijn. De tegenwoordige scheikundige techniek durft elk vraagstuk van dien aard aan en zeer dikwijls, gelijk de ondervinding leert, met het beste gevolg. Neemt men nu in aanmerking, dat de planten die zetmeel fde eigenlijke substantie van het aardappelmeel) produceeren, veel minder aan climatologische invloeden gebonden zijn dan de suikervoortbiengers en dat de mogelijke opbrengst van een stuk land aan zetmeel aan merkelijk grooter is dan die aan suiker, dan springt het belang van deze uitvinding in het oog. Eene groote revo lutie in de economische toestanden hier en in Indië, voor zoover zij rechtstreeks met den landbouw samen hangen, kan dus in een naeer of min verwijderde toe komst. het gevolg zijn van de ontdekking, door onzen landgenoot gedaan. Veehandel in Friesland. Er is in de laatste dagen meer aanvoer van vet geweide koeien aan de markteu, wijl de boeren, nu de niet verschrikt door dien toestand, maar nam alle mid delen te baat om haar paard tot voortgaan aan te sporen, hopende zich aldus een baan door den troep heen te breken. Ongelukkig kwamen de horens van een der stieren, zij het dan toevallig of met opzet, in hevige aanraking met de zijde van den mustang, wat het dier als razend maakte. In een oogenblik stond het paard, met een gebrul van woede op de achterste pooteu en steigerde en sprong zoodanig, dat alleen een voortreffelijk ruiter er niet afgevallen zou zijn. Het was eene minuut vol gevaren. Elke sprong van het woedende paard bracht bet opnieuw op een der horens en vernieuwde zijn dolheid. Het jonge meisje had alle werk om zich in den zadel te houdenware zij thans gevallen, het zou een vreeselijken dood beteekend hebben, onder de noeven der toomelooze en ontstelde dieren. Weinig gewoon als zij was aan zulke omstandigheden, begon haar hoofd te duizelen en hield zij do teugels reeds minder vast in de hand verstikt door de opstijgende stofwolk en den damp der worstelende beesten, zou zij waarschijnlijk uit wanhoop den strijd hebben opgegeven, zoo niet eene vriendelijke stem aan hare zijde haar bijstand had belootd. Op hetzelfde oogenblik greep een gespierde, bruine hand het verschrikte paard bij de teugels, en zich een uitweg door de kudde heen banende, bracht de onbekende haar al spoedig buiten de stad. (Wordt vervolgd.) weiden drassig worden, gaarne dit vee verkoopen, dat wel eet en gras vertrapt, doch geen melk geeft. De vraag blijft ever wei gelijk, en het gevolg is, dat do handel trager is en de prijzen vooral niet hooger. Alleen de le quali- teit, wordt evenhoog nog betaald, terwijl daarin ook de meeste omzet is in mindere soorten prijzen iets lager. In kalve-en melkekoeien is de handel stationair, met vaste prijzen. In stieren is de handel zeer traag. Voor eenige dagen was daarin meer omzet, doch nauwelijks was de prijs iets gestegen, of de aanvoer werd zooveel grooter, dat al spoedig niet alleen het avans verloren was, doch de prijs daalde beneden den vroegeren. Zoo is het op het oogenblik nog. In gemeste kalveren is de handel fleuriger door min deren aanvoer (de voorraad is niet groot meer) en meer vraag (de Engelsche markt komt met beter prijzen af) is de handel levendiger met vrij goeden omzet en stijgende prijzen. Ook Amsterdam en Rotterdam koopen tegenwoor dig gemeste kalveren tegen goede prijzen. In graslammeren en schapen is het niet druk de Lon- densche markt is voor dat vleesch niet willig, in tegen stelling met jong varkensvleeschdat aan die markt duur betaald wordt. Het gevolg van het laatste is hooge prijzen voor de Londensche biggen, welke de kooplieden met graagte koo pen, zoodat deze dieren soms 19 cent per pond opbrengen. Vette varkens zijn ook hoog in prijs en worden in den laatsten tijd nog stadig aan duurder, zoodat de beste soort nu betaald wordt met 22 a 23 cent het pond. Magere varkens zijn prijzig f 12 f 30. Vette koeien 24 28 ct, kalve koeien f 100 f 175, melke dito f 70 f 165, vette kalveren 32 -35 ct. per pond, stieren 18 19 ct. Door schipper W. Griek van de Cocksdorp op TTexeï zijn op zee, aan boord van zijn vaartuig, twee duiven gevangen, dio in vorm geheel afwijken van de soorten welke men hier te lande meestal ziet. Vermoe delijk zijn de vogels afkomstig van een of ander schip, dat tijdens de jongste stormen op de Noordzee veronge lukt kan zijn. Op de klok, die zich in de kerktoren te Mem be vond en die thans geheel door den brand vernietigd is, stond het volgende vermeld: Anna heet ik als te voren Mijn geklanck had ick verloren Doen ik mee met groot geluijt Bromde Neerlands blijschap nrjt Als haar zeevloot d'overhand Had gehad van Engeland Den 30 Jnnij 1666. Dat ik weer geef nieuw geklanck Weet ik d'Hemmer Hoeren danck Enchuijsen ik als Moeder ken Op den 24 Augustus anno 1666. Want ik daar gegoten ben In de polders Waard en ©roet is de oogst thans geheel binnen. De granen hebben van de vele regens zoogoed als niets geledon en de opbrengst is zeer bevre digend, met uitzondering van de erwten, waarvan de opbrengst zeer gering is. ïïarsingerliorn. Den 13 werden te K o 1 h o r n, eenige zangstukjes, alsmede een tooueelstukje opgevoerd, door een gezelschap uit Amsterdam, onder directio van den heer L. Hartlooper, aldaar. De zaal was overvol het publiek had blijkbaar veel genoegen. Harddraverij. Aan de harddraverij, don 13 to Schagen gehouden, namen deel: »Wim" van Job. de Mol, 's-Gravenhage; «Graaf Adolf II", G. Kruit* Stadskanaal; «Sador" stal Trio, Soest; «Prinses Olga", Bendervoet, Znidhorn; Ange lina", stal Jan Steen, Den Haag«Huntress", Joh. de Mol, 's-Gravenhage; «Hirye" Stork, De Bilt; «Refected", stal Trio, Soest. Uitslag le prjjs f 200, «Sador"; 2e prijs f 75, «Hirye"; 3e prijs f 25, «Huntress." Door het bestuur van het waterschap West- Friesland is een onderzoek ingesteld naar den toe stand van de droge sluis in den Wost-Frieschen omring- dijk gelogen in de spoorbaan van Schagen naar Helder. Daarbij is gebleken, dat de schntbalken vermolmd waren en ook het andere hout in minder goede conditie ver keerde. Het onderzook had sedert den aanleg der spoor baan niet plaats gehad, d. i. pl.m. 30 jaren geleden. Een spoedig en degelijk herstel is natuurlijk noodzakelijk. Beverwijk. De uitslag van de alhier gehouden harddraverij, is als volgt: le prijs, f200.«Prinses Olga", van E. Bindervoit, te Zuidhorn le premie, f 75 «Rejected", van Stal Trio, te Soest; 2e premie f 50 «Graaf Adolf II" van Krnijt te Stadskanaal3e premie f 25. «Tabor" van A. do Ridder te Ypolder. Werkstaking te Almeloo. In het geschil tusschen de betrokken fabrikanten en hunne werklieden is een gunstige wending genomen. De besturen der vereenigingen hebben zich gewend tot den voorzitter der Patroons-vereeniging, den heer L. E. Hofkes, en door diens tnsschenkomst van de fabri kanten een schrijven ontvangen waarin deze verklaren, dat de in het schrijven van 3 September opgegeven loonswijzigingen ten doel hebben de loonen der arbeiders voor goede wevers, die hun vak verstaan, bij een werk tijd van 58 a 60 uur te brengen op ongeveer f 5 voor twee en ongeveer f 10 voor vier weefgetouwen als mini mum loon. (Van dit laatste bedrag ontvangt de knecht, dien een wever met vier getouwen moet hebben, het vierde deel, dus f 2.50). Het aanbod der patroons is in eenejl. Maandag gehou den vergadering der arbeiders met algemeene stemmen aangenomen. Hoorn. Zondag jl. maakte de Hoornsche Wielrij dersclub een olubtocht over Alkmaar, Schoorldam, Bergen, Egmond aan Zee, Heiloo, alwaar eene voor eene vereeni ging hoogst gewichtige plechtigheid plaats vond. Een der leden de heer De V. had nl. de beleefdheid gehad om een banier, voerende de Hoornsche stedelijke kleuren, voorzien, van de initialen van de H. W. G. te doen vervaardigen, en bood dat te Heiloo der veree niging aan. Een luid applaus bewees dat deze attentie door de leden ten zeerste op prijs werd gesteld. De eere voorzitter, mede aanwezig, stelde toen de banier in handen van den voorzitter met een kernachtige toespraak, en zoo is 't dat de IT. W. C. voortaan naast de vele vereenigin gen in onze goede stad, met een vaandel in 't openbaar kan verschijnen. In optocht ging 't toen naar en door Alkmaar tot 't hotel «de Toelast", alwaar de maaltijd werd gebruikt, en waaraan een hoogst gezellige stemming heerschte, en menige dronk aan de vooruitgang van de sport, het welzijn van onze stad en club werd gewijd, ©ooische stoomtram. Met de Gooische stoomtram hebben weder twee on gelukken plaats gehad. Den 13 is bij Laren de aldaar woonachtige wegwerker De Jong, die bij het aankoppelen der wagens behulpzaam was, door het uitglippen der koppelstangen onder een der wagens geraakt en overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Veertien dagen geleden is, bij den wissel Zandspoor op dezelfde wijze een jongen tusschen de wagens bekneld geraakt hij is thans nog niet hersteld. Den 14 toen de tram van Huizen komende even voorbij het Paviljoen te Blaricum was, zag de machinist een paard met een botkar dwars over de rails staan. Herhaald schellen en zooveel mogelijk remmen (wat bij hst afloopeu van den weg op dat punt zeer moeielijk gaat) kon eene botsing niet voorkomen. De boom van de kar brak en het paard werd zoodanig verwond, dat het moest worden afgemaakt. De voerman kreeg eene zware verwonding aan het hoofd. F migratie. De heer A. Kuipers zal in de maanden September en October achtereenvolgens in de gemeenten Heerhugo- waard, Nieuwe Niedorp, Dirkshorn, Sehagerbrug, Schagen, Barsingerhorn en Anna Paulowna lezingen honden over de landbouwt.oestanden in Amerika en aandringen, om naar daar te emigreeren. De verschillende datums zullen per advertentie worden bekend gemaakt. Helder. De Israëlitische gemeente alhier vierde Vrijdag en Zondag op plechtige eu feestelijke wijze het 60jarig bestaan harer Synagoge. Door den heer A. S. Onde wijzer, rabbijn te Amsterdam, werd eene feestrede uitgesproken. Bij deze gelegenheid werd de gemeente met vele kostbare geschenken verrijkt. AmsterdamHaarlem. Van welonderrichte zijde wordt aan het Nieuws medegedeeld, dat door de Holl. IJz. Spoorwegmij. con cessie is aangevraagd voor een spoorweg van Zuid-Am- sterdam over Sloten door den Haarlemmermeer naar Haar lem met een zijtak uit Haarlemmermeer naar Sloterdijk. Het doel van dezen zijtak is de ontworpen lijn in ver binding te brengen met den bestaauden spoorweg, speciaal om het doorgaand goederenverkeer te kunnen bedienen. Amsterdam. Door een bakker in de Quellins- straat is aangifte gedaandat eon knecht met zijn zoontje was uitgegaan om met hem een kar brood te bezorgen en het verschuldigde daarvoor in ontvangst te nemen. Op weg naar huis plaatste de knecht den 12- jarigen knaap op de kar, en reed kar en knaap pardoes in de Overtoomscbe Vaart, waarna hij zich met het geld van zijn baas, ongeveer f 36, uit de voeten maakte. De knaap werd gered. De man wordt gezocht. TramHdam %'oleiidain. Volgens de N. R. C. is het comité voor den aanleg van een stoomtramweg van Edam naar Volendam en naar het station Kwadijk met nieuwe plannen gereed om die den Staten aan te bieden. Er zijn belangrijke bezuinigingen aangebrachttot een totaal van f 90 109,000. Berkhout. Dezer dagen werd door eenige land bouwers eene vergadering gehouden, ten doel hebbende het oprichten eener onderlinge paarden-verzekoringmaat- schappij. Besloten is, om zoodra zich 50 leden als deel hebbers hebben aangemeld, de vereeniging in werking te doen treden. waag. Den 15 's avonds is do r. k. kerk eon prooi der vlammen geworden. De najaars-examens in het boekhouden, handels correspondentie in moderne talen en de stenografie van «Vooruit", Vereeniging van handels- en kantoorbedienden, te Amsterdam, onder toezicht der commissie uit den handel, bestaande uit de heerenmr. J. W. Bastert, dr. H. P. R. Hubrecht, Frits Olie, G. Vas Visser en A. Roelvink, zullen op 13 en 14 October a.s. worden afgenomen voor het boekhouden door de heeren C. Knapper Kz. en 0. J. Theunissevoor de Nederl. en Fransche talen, door den heer H. C. P. Dirksvoor de Duitsche taal door den heer dr. O. E. Poser, voor de Engelsche taal door den beer C. J. Voortman. Prospec tussen zijn gratis verkrijgbaar bij den heer W. C. de Graafï, 2e Jan Steenstraat 107, bij wien men zich tot 5 October a.s. kan aangeven voor het examen. 5e klasse, 3e lijst, 15 Sept. Iiaatste Berichten. SSen toepassing van de lynchwet. NEW-YORK, 13 September. Vier honderd bereden mannen zijn gisteravond naar Versailles in Indiana ge trokken, waar zij de gevangenis binnengedrongen, vijf roovers naar buiten sleurden eu dezen opknoopten. Deze misdadigers waren jaren lang de schrik van de Duitsche boeren in de streek en pijnigden zelfs bejaarde vrouwen om haar te dwingen de plaats aan te wijzen waar het geld verborgen was. Deze daad der bewoners van dezen noordelijken Staat, waar het lynchen geen gebruik is, heeft voel sensatie gewekt. He samenwerking der mogendheden. LONDEN, 15 Sept. De volgende bekendmaking is hier gepublice erd «Het bericht dat de mogendheden tot overeenstem ming zijn gekomen op den grondslag van lord Salisbury's voorstellen wordt officieel voorbarig genoemd. De regee ring is niet in staat een meer besliste verzekering te geven dan dat de onderhandelingen voortduren en men tevreden is over haar voortgang."

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3