Nederland. Onder generaal Jeffreys aanvielen, die aan de overzijde van de Panjkora gekampeerd was. De eerste aanval der Engelschen om den vijand te be straffen voor een nachtelijken overval, werd niet alleen afgeslagen, maar de hoofdmacht werd ook zoo hevig aan gevallen, dat enkele compagnieën omsingeld werden en slechts met moeite door de cavalerie ontzet konden wor den, op het oogenblik dat hun ammunitie reeds verscho ten was. Hun generaal Jeflfeys werd gewond, 2 officieren, 34 minderen en 26 paarden en muilezels werden gedood en 7 officieren, 98 minderen en 53 paarden en muilezels gewond. Zij bereikten hun doel, het bestraffen en ver drijven der Momunds niet en feitelijk kan men dit tref fen dus als een nederlaag der Engelschen beschouwen. De regeering te Simla is zelf echter nog niet op de hoogte van bijzonderheden omtrent den strijd. FHAUftRIJH. Bij de wapenschouwing te Saint Quentin voor president Faure en den Koning Siam is een dramatisch voorval gebeurd. Bij het defileeren der cavalerie in gaiop viel een huzaar van het paard en bleef bewusteloos "liggen. Een regiment kurrassiers kwam in snellen gang aanrennen en de man ware verpletterd ge worden, wanneer niet twee gendarmen te voet waren toe gesprongen en hem ongedeerd uit het gewoel van paarden en ruiters hadden weggedragen. Het gebeurde had plaats onder de oogen van den presidentdie beide gendarmen liet ontbieden en hun op staanden voet de gouden red dingsmedaille verleende. Ook koning Chulalongkorn heeft zich niet onbetuigd willen laten. Hij heeft den gendarme die het eerst op de bedreigde plek kwam, de reddings medaille van Siam, de medaille van Dusdimak verleend. GBIEKEHriiAWD. Het vredes-verdrag is geteekend. Volgens geloofwaardige berichten krijgt Turkije bij de afbakening van de strategische grens het dorp Kontzo Flianiverder alle hoogten om Zankos, Kritiri, Meloena, Nodoman en alle hoogten om Eapsani. De Turken ma ken nog aanspraak op het dorp Nezeros on het meer van dien naam. Daaromtrent zal beslist worden op de plaats zelve, wanneer de grens definitief wordt vastgesteld. Do oorlogsschatting zal op vier millioeu Turksche ponden worden gesteld. De bepalingen betreffende finan- cieele controle zijn in algemeeue termen vervat en de definitieve tekst zal later worden vastgesteld. Met de ontruiming van Thessalië zal begonnen worden onmiddel lijk na de vaststelling der inkomsten, die de Kamer zal aanwijzen voor den dienst der leening, en zal worden uitgevoerd tot de Peneos-linie en na de geheele afbetaling van do oorlogsschatting worden voltooid. »WEi>E.V Koning Oscar van Zweden en Noorwe- heeft Zaterdag zijn zilveren jubilee gevierd. In Zweden is dit de aanleiding geweest tot het honden van groote feesten. De hoofdstad was prachtig versierd met een plechtige godsdienstoefening in de slotkapel, bijgewoond door het geheele corps diplomatique en alle hoogwaardig- heidsbekleeders door de geheele koninklijke familie en vele vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, werd het feest begonnen. Uit hot geheele land waren deputaties naar Stockholm gezonden, om den koning de gelukwenschen van zijn on derdanen over te brengen, en hem een feestgeschenk van 2,200,000 kronen te overhandigen, het resultaat van een inzameling onder alle standen in Zweden gehouden. De koning heeft dit geschenk bestemd voor een gesticht tot bestrijding der longieriug, die in Zweden veel slachtoffers maakt. Alle Europeesche bladen bevatten artikelen, waarin op de groote hoedanigheden van geest en hart gewezen wordt, die Koning Oscar van Zweden en Noorwegen bezit en ten toon spreidt. Hongersnood In llrlfsch-Indlë. In de haven vau Calcutta ligt thans een merkwaardig schip, de Amerikaansche stoomboot »City of Everett", dat een bezending koorn voor de hongersnoodlijdenden in Britsch-Indië heeft aangebracht. In de Yereenigde Staten zijn namelijk inzamelingen voor de noodlijdenden gehouden, waarbij vooral de land bouwers uit den vruchtbaren staat Illinois en de lezers spreken," hernam de profeet der Mormonen. »Zij is op gegroeid tot de bloem van Utah en heeft genade gevon den in de oogen van velen, die hooggeplaatst zijn in den lande." John Ferrier's hart werd van razernij vervuld. «Er zijn verhalen omtrent haar in omloop, waaraan ik liefst geen geloof wil hechtenverhalen die zeggen, dat zij verloofd zou zijn met een Verlorene. Dit kan slechts het gesnap van ijdele tongen zijn. Wat toch ver kondigt de dertiende stelregel van den zaligen Joseph Smith «Laat ieder meisje uit het ware geloof een der uitverkorenen huwenwant indien zij een Verlorene trouwt, begaat zij eene zware zonde." Van het oogen blik dat het aldus is, kunt gij, die den heiligen gods dienst belijdt, onmogelijk dulden, dat uwe dochter dit voorschrift overtreden zou." John Ferrier antwoordde niets, maar hij speelde kramp achtig met zijn rijzweep. «Dit eene punt zal dienen om heel uw geloof te toet sen, aldus heeft men besloten in den Heiligen Raad van Vieren. Het meisje is jong en wij willen haar niet noodzaken grijze haren te huwen wij wenschen haar evenmin te berooven van alle keus. Wij Ouderlingen bezitten vele vaarzen, f) maar onze kinderen moeten ook worden voorzien. Stangerson heeft een zoon en Drebber heeft een zoon en beiden zouden uwe dochter gaarne welkom heeten in hunne woning. Laat haar kiezen tus- schen hen. Zij zijn jong en rijk en behooren tot het ware geloof. Wat zegt gij daarvan Ferrier bewaarde eenige oogenblikken het stilzwijgen. Zijne wenkbrauwen waren gefronsd. «Gij zult ons zeker nog wel wat tijd gunnen sprak hij ten laatste. «Mijne dochter is zoo heel jongen nauwelijks tot de jaren gekomen om te trouwen." Zij zal eene maand hebben om hare keus te bepalen," sprak Young, vau zijn zetel oprijzende. «Na verloop van dien tijd moet zij haar antwoord gereed hebben." Wordt vervolgd.) f) Heber C. Kemballzinspeelt in zijne preeken met dezen liefelijken naamop zijne honderd vrouwen. van de New-Yorksche «Christian Herald" milde gaven schonken te zamen ongeveer 250,000 dollars (625,000). Een gedeelte van die som werd in telegraphische post wissels overgezonden, en een ander gedeelte werd gebruikt voor het koopen van twee scheepsladingen koorn, welke uit New-York en San Francisco naar Indië gezonden zonden worden. Wegens gebrek aan scheepsgelegenheid verkocht men echter de New-Yorksche lading, om het geld over te zeBden, en die van San Francisco werd met de «City of Everett" naar Britsch-Indië verzonden. Het schip is een zoogenaamde «whaloback" (walvisch rug). Het heeft den vorm van een groote sigaar en hot gewelfde dek is geheel ledig, zoodat de golven er over kunnen spoelen zonder eenige schade aan te richten. De lading bestaat uit 2.500.000 kilogram mais en een paar honderdduizend kilogr. ander graan. De Indische weldadigheids-vereeniging heeft een bedrag van 20,000 ropijen bestemd voor het vervoeren van dat graan naar het binnenland. Vooral in de provincie Madras is hulp dringend noodig. Van de 3,000,000 hongerlijdenden, die volgens de jongste berichten uit Simla op Staatshulp wachten, zijn er 800,000 in die provincie. Sarah Bernhardt. Sarah Bernhardt heeft dezer dagen in groot levens gevaar verkeerd. Zij had zich op een wandeling aan zee op een rots gewaagd en kon na enkele oogenblikken noch vóór, noch achteruit. Do rots waaraan zij zich vast klampte zat ten gevolge van de hevige regens los en begon te bewegen en bovendien werd Sarah duizelig! Op de kreten van de aanwezigen kwam een vriend van Sarah Bernhardt, de schrijver Edmond Haraucourt, die een bad in zee nam naar boven op de rots en wist de aetrice te bereiken. Terwijl hij haar hielp af te dalen, had de instorting van de rots plaats. Het rotsblok sleepte hen beiden mee. Haraucourt hield Sara Bernhardt zóó vast, dat hij zelf op zijn rug bleef liggen en zij boven op hem. Do dichter en de actrice kwamen in een nauwe strook strand terecht van waar een schuit hen afhaalde. Sarah Bernhardt is met den schrik vrijgekomen. Harau court is vrij ernstig gekwetst en moet eenige weken het bed houden. Brand te Parijs. De groote brand, die in de werkplaats van de Parijfcho uitgevers-firma Hachette heeft gewoed ves tigt er nog eens de aandacht op, hoe weinig bij het bouwen van groote fabrieken of magazijnen op brand gevaar wordt gerekend. In bedoelden boekhandel breidde de brand zich binnen één minnut van de roz-de-chaussée naar de vier verdiepingen hooger gelegen zolder uit. De doorgaande trap deed als reuzenschoorsteen dienst waar door de vlammen naar boven getrokken werden. Had men op elke verdieping deuren gehad die de ruimten afsloten, dan had de brand zich tot do onderste verdie ping moeten bepalen, daar het gebouw nieuw was en weinig hout bevatte. Nu schat men de schade die geleden is op een half mlllioen francs. Alle persen en machinerieën zijn vernietigd, benevens een ontzaglijk aantal boeken. Ofschoon een tiental werklieden met hun gezin het huis bewoonden, vielen geen persoonlijke ongelukken voor. Wijnoogst In Huitsctiland. De regens van de laatste weken hebben heel wat schade aangericht. Nu klagen de Duitsche wijngaardeniers weer, dat de druivenoogst, die zich zoo schoon liet aan zien, voor eon goed deel vernietigd is. De wijnstokken zijn reeds geheel ontbladerdthans begint de zooge naamde «Sauerwurm" de druiven aan te tasten, die daar door rotten en, om volkomen vernietiging te verhinderen, spoedig geplukt moet worden. Hofberichten. De Koninginnen zullen op 22 en 24 September des namiddags de Internationale Landbouwtentoonstelling te 's-Gravenhage bezoeken. De Prins en Prinses Von Wied met hunne dochters, de prinsessen Louise en Elisaheth, zijn te 's Gravenhage aangekomen ten einde eenigen tijd te Scheveningen door te brengen. 3 nil nidi ging stresten Amsterdam. Het Gentraal-Comité uit de hoofdcommissie van ingezeteuen voor de feestelijke ontvangst van H. M. de Koningin te Amsterdamter gelegenheid van- Harer Majesteits inhuldiging binnen Amsterdam in het jaar 1898, heeft met de uitgeversfirma van Holkema Waren- dorf te Amsterdam eene overeenkomst gesloten, waarbij aan die firma het uitsluitend recht is verleend tot de uitgave van a. het officiëel gedenkboek van de inhuldi ging van H. M. de Koningin in 1898 b. de officiëele feestgids van de plechtigheden en feestelijkheden, te hou den ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin in 1898. Xiciden. In den nacht van den 16 zijn bij den stalhouder Conrsieben tien koeien uit de weide gestolen de dader of daders zijn nog onbekend. Midiroud. De meelmolen van den heer Gootjes is geheel afgebrand. Oorzaak onbekend. Amsterdam. Dezer dagen reed een boertje op een sukkeldrafje met zijn met éen paard bespannen kar langs do Weesperzijde huiswaarts. Ter hoogte van de Grensstraat hielden hem twee jonge mannen staande, die verzochten te mogen mederijden, hetgeen geweigerd werd. Het boertje zette zijn bles daarop weder in draf, doch de verzoekers liepen de kar na en sprongen er achterop. De landman liet hen ongemoeid zitten tot even voorbij de Deli Brouwerij, toen drukte hij op een veer, en daar het voertuig een ledige stortkar was, wipten de beide passagiers, tot groote hilariteit der voorbijgangers, op de straatsteenen en rolden vrij onzacht over elkander, ter wijl het boortje zich in gestrekten draf uit de voeten maakte. De heer A. W. van der Deure, burgemeester van R'ibbikswoud, herdacht Donderdag, den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot burgemeester dier gemeente werd benoemd. ©root-Schermeer. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan openbare lagere school alhier hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. De jaarwedde bedraagt f 600. Schagen. Den 16 ontstond op de Nes alhier een hevige twist en vechtpartij tusschen twee buren, waarbij van een mes gebruik werd gemaakt. De vrouw van IJ. v. d. S., die tusschen beide kwam, kreeg een diepe snede over het gelaat, terwijl v. d. S. zelf uit onderschei dene krabben en wonden sterk bloedde. Van een en ander werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Haringcarsjiel. De commissie, in deze gemeente gevormd voor het aanbieden van het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentesbestaat uit de heerenJ. Swan, voorzitter, J. Dam, secreiaris, L Reu vers, penningmeester, P. Gootjes, P. Raap, P. Nieuw- boer, S» Ligthart, A. de Boer, T. Hoogeman en A. Stroo- per Az., leden. Karslngerliorn. Den 15 werd te Kolhorn een kolfwedstrijd gehouden. De eerste prijs werd be haald door den heer Westerman, Barsingerhorn, met 141 punten de tweede prijs door den heer H. Moerbeek, aldaar met 136 punten, de le premie door den heer H. Wai- boer, Winkel, en de 2e premie door den heer J. Helder, Kol horn. Tegelijkertijd werd een biljartwedstrijd gehouden, waarvan de uitslag onbeslist bleef; door de zes laatst- aangeblevenen werden prijs en premie gedeeld. Sehermerhorn. Den 22 October zal de heer W. de Jong onderwijzer aan de openbare school alhier, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar tot on derwijzer werd benoemd. Aartswoud. In de vergadering der afd. Opmeer e. o. van de Holl. Maatsch. van landbouw, den 1 alhier gehouden werden tot bestuursleden gekozen de heeren P. Pluister, Opmeer, S. Pluister, Aartswond en A. Zijp, Lambertschaag. Tot 2en voorzitter werd benoemd de heer J, Oostwoud WijdeDes, Lambertschaag. Als afgevaardigde ter alg. verg. werd gekozen de heer G. 0. van Balen Blanken Jr., Spanbroek. Vereeniging tot ondcrlingen aankoop van veevoeder. Woensdag j.l. werd te Hoorn de jaarlijksche ver gadering van bovengenoemde vereeniging gebonden. Do Voorzitter, de heer J. Zijp Kz., bracht bij de opening in herinnering, hoe de vereeniging in 1879 opgericht, in hot klein begonnen, langzamerhand tot bloei was gekomen. Tot nu toe rustte alle verantwoordelijkheid op den Voorzitterthans is de vereeniging door de plaatsing harer statuten in de Staatscourant eene wettig erkende coöperatieve vereeniging geworden en wordt de verant woordelijkheid gelijkelijk gedragen door de 332 leden. De ontvangsten hadden bedragen f 47.890.085 en de uitgaven f 47.284.685, het saldo alzoo f 605.40. Door het kleine bedrag, dat verleden jaar voor de onkosten was gestort, kon thans geen dividend wordbn uitgekeerd. De heeren J. Zijp Kz. te Abbekerk, D. Winkel te Berkhout, -lb. Clay te Baarsdorpermeer, G. Zijp te Zwaag, G. Vis te Venhuizen, O. Brander te Andijk, P. Slot te Twisk, C. Haringhuizen te Wijdenes en J. Stapel te Sij- becarspel, leden van het bestuur der oude vereeniging, werden bij acclamatie tot bestuursleden van de nieuwe vereeniging benoemd, en de heer G. Wonder te Hoorn tot lid van verdienste. Tot boekhouder werd met 63 van de 69 stemmen gekozen de heer J. H. M. Huijgens te Sijbecarspel. Het laatste punt van de agenda was een voorstel, om de inteekening niet verder uit te strekken dan tot de thans bestaande leden. Do Voorzitter deelde mede, dat het bestuur de vrees koesterde, dat, wanneer men de in teekening open liet, de deelname zoo groot zou worden, dat slechts weinig fabrikanten bij de inschrijving zouden mededingen. De heer Koolhaas meende, dat de vereeniging opgericht was in het belang van de landbouwers in deze streek, en dat men door de deur te sluiten mogelijk in het belang der leden handelde, doch zeker niet in dat van de land bouwers in het algemeon. Het bezwaar tegen de groote hoeveelheid meende spreker uit den weg te ruimen door de leverantie aan twee of meer fabrikanten op te dragen. Menigeen, die nu niet meer rechtstreeks koeken van de vereeniging kan bekomen, zal deze door bemiddeling van familie of vrienden bostellen. De heer K. Kool verwachtte, dat door de verschillende leveranties afzonderlijk aan te besteden de concurrentie eer bevoraerd dan tegengehouden zou worden. De heer P. Stapel wenschte, wanneer werkelijk bleek, dat de ver eeniging te groot werd, deze te splitsen. Door den Voor zitter werd medegedeeld, dat alle bestuursleden voor het voorstel waren, en dat hij vreesde, dat het hebben van meerdere leveranciers aanleiding zou geven tot allerlei klachten. De heer Clay meende, dat het de dood der vereeniging zou zijn. Deze vereeniging was nu groot genoeg waren er nog moer, die het belang van coöpe ratie inzagen, dan konden die eene nieuwe vereeniging oprichten. Met 53 op 21 stemmen werd het bestuurs voorstel aangenomen en is alzoo de inschrijving, voor dit jaar althans, beperkt tot de thans bestaande leden. Op voorstel van don Voorzitter werd besloten, dat de ver eeniging lid zal worden van het coöperatief congres. Door den heer K. Weeder werd in overweging gegeven de koeken aan meerdere stations af te leveren. De heer R. Visser stelde voor andere landbouw-benoodigdheden, zooals zout, stremsel en kleursel coöperatief aau te koopen. De Voorzitter gaf te kennen, dat het bestuur deze voorstellen in ovorweging zou nemen en sloot hierna de vergadering. Brandweer-concours. Winkel. Op nader te bepalen dag zal de vrijwil lige brandweer alhier een concours uitschrijven voor de brandweerkorpsen in Hollands noorden tusschen Alkmaar en Helder. Prijzen zullen worden uitgeloofd voor spoedig ge reed zijn met water geven, zeilen aanbrengen op daken, enz. enz. enz. Naar ons werd meegedeeld, heeft een groote assurantie-maatschappij reeds f 50 toegezegd voor het be kostigen der prijzen. Sleuwe Boinans. Bij W. J. Tnieme Cio. te Zutphen ligt ter perse een nederlandsche bewerking van het nieuwe boek van Beatrice Harraden (de schrijfster van «Voorbijgaande schepen in donkere nacht") getiteld «Hilda Strafford". Bij dezelfde firma verschijnt eerstdaags een werk over «de Helden uit Napoleons tijd" (Ney, Augerau, Lannes, Masséna en Kléber) van den Deenschen luitenant Arnold Lobedanz.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2