ZONDAO 26 SEPTEMBER. DE TROONREDE Buitenland. No. 115. Eerste wad Wegen en Wegentigste Jaargang. 1897. COl Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag- en Eaterdagsvond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderljjko nummers 3 ets. frljs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. Telefoonnunner3 Voor een warm gemoed, vol liefde voor land en volk, bezwaard door de veelheid der onvervulde en zeker of immers vermoedelijk wel te vervullen wenschen, vol goede ver wachtingen omtrent de plannen eener nieuwe Regeering, kan een Troonrede in den bij ons gebruikelijken vorm moeilijk anders dan min of meer onbevredigend en ont nuchterend zijn. In den bij ons gebruikelijken vorm. Het groote gewicht dat aan elk woord bij de opening der Staten-Generaal door of namens Koning of Koningin ge sproken, wordt gehecht, noopt tot meer dan gewone om zichtigheid. De Troonrede wordt door elk der beide Ka mers in een adres beantwoorden bij de behandeling van die adressen wordt elk woord en elk woordje als op een goudschaaltje gewogen. Elke partij, elke fractie is gewoon met vaak buitensporige nauwgezetheid na te gaan wat er wel en water niet in staat. De beteeke nis, de kracht en de omvang van elke uitdrukking wordt gewikt en gewogen. Woorden-zifterij schijnt niet te behooren tot de vreemde smetten waarvan het Nederland- sche bloed vrij is. Een en ander werkt belemmerend als een kreupelbosch, verkoelend als een koud stortbad. Daarbij komt en dit mag onbetwistbaar een deugd geacht worden dat een Nederlandsche Regeering huiverig is iets meer aan te kondigen dat wat zij onge veer zeker is te kunnen voorstellen, wat voor haar reeds min of meer vasten vorm heeft aangenomen, al is het dan ook niet de vorm van een wetsontwerp. Wenschen en verwachtingen reiken natuurlijk veel verder. Die dit alles overweegtzal kunnen begrijpen dat de wooruen eener Nederlandsche Troonrede zich plegen re onderscheiden door iets waarvoor soberheid een te zwakke uitdrukking is, door iets zeer droogs, zeer koels en door een Z6er bijzondere afgemetenheid en afgepastheid. Hij zal het ook verklaarbaar vinden, dat doze Regeering bij haar optredenzoo al den lnst, niet den moed heeft gehad om van den gewonen vorm af te wijkeu. Wat den inhoud der Troonrede betreft, tegen de met de gebruikelijke omzichtigheid gestelde verzekering, dat »de algemeene toestand, zoowel in het moederland als in de koloniën, in menig opzicht bevredigend is," hebben wij niet het minste bezwaar, al meenen wij met tame lijke zekerheid te kannen voorspellen dat van verschillende zijden zal worden opgemerkt, van zekere zijde vermoede lijk op heftigen toon, dat de algemeene toestand in me nig ander opzicht zeer onbevredigend is. De woorden zijn natuurlijk in betrekkelijken zin in vergelijking met de voorafgaande jaren op te vatten. Er zullen er zijn diewat de bijzonderheden betreft, den toestand niet jnist geschetst vinden, die meenen dat de verdeeling van licht en schaduw niet overeenkomstig de werkelijkheid is, maar wij hebben niet den minsten lust om ons in dien on vruchtbaren strijd te mengen, en gelooven dat het de Regeering niet veel moeite zal kosten haar oordeel te verdedigen. Van meer beteekenis is hetgeen in de Troonrede wordt aangekondigd. Uit de nalatenschap van het afgetreden Ministerie ontmoetten wij de ontwerpen van hot Militair strafrecht en de wet op de krijgstucht, de mijnwet voor Neder- landseh-Iudië en de wet tot verplichte verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. De beide eerste ontwerpen .worden opnieuw ingediend", alzoo ongewijzigd. Die wenscht dat eindelijk deze ontwerpen door wetten zullen worden vervangen, zal zich daarover verheugen. In hoeverre de overige wets ontwerpen van de door het vorige Ministerie ingediende zullen verschillen, kan eerst later blijken. Door het afgetreden Ministerie was ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der bepalingen van ons Burgerlijk Wetboek betreffende het ouderlijk gezag en de voogdij. Wij hopen dat dit wetsontwerp, hetzij dan gewijzigd of ongewijzigd, moge begrepen zijn onder de wetsontwerpen .tot betere bescherming en be rechting van kinderen en jeugdige personen," waarvan de Troonrede gewag maakt. Wil men de pogingen van particuliere personen en vereenigingen om verwaarloosde kinderen uit een verderfelijke omgeving te redden en unn een betere verzorging en opvoeding te verschaffen be vorderen en voorkomen dat dit goede werk ontijdig wordt afgebroken en daardoor zonder vrucht blijft, dan dient de mogelijkheid in de we- te worden opgenomen om plichtvergeten ouders of voogden het gezag over deze minderjarigen te ontnemen en bovendien aan ouders wier krachten voor de vereischte opleiding van eenig kind te zwak blijken, de gelegenheid te worden gegeven om die moeielijke taak te doen overdragen aan andoren, die daartoe bereid zijn en door den rechter geschikt worden geaebt. Daartoe strekte het door het vorige Ministerie ingediende ontwerp, en men mag van het tegewoordige Ministerie eeD dergelijk ontwerp verwachten. Met betere bescherming" wordt betere .berechting" van kinderen en jeugdige personen in één adem geuoemd. Ook een daartoe strekkend wetsontwerp werd reeds on der het vorige Ministerie voorbereid, en algemeen za 1 met genoegen zijn vernomen, dat de Troonrede thans de indiening van zoodanig ODtwerp aankondigt. Doch ook belangrijke wetsontwerpen omtrent onder werpen waarvan een wettelijke regeling tot nog niet was ter hand genomen, worden in de Troonrede vermeld Zij zullen strekken tot afschaffing aef dienstvervanging bij de militie, tot regeling van den leerplicht, tot verbetering van maatschappelijke toestanden, met name betreffende de volkshuisvesting, den arbeid en het armwezen. De afschaffing dor dienstvervanging zal volgens de plannen der Regeering niet, als in het ontwerp-Bergan- sius, een deel uitmaken van een hervorming der levende strijdkrachten, maar op zich zelf worden voorgesteld, met behoud van de bestaande inrichting van onze militie en onze schutterij, als een eerste stap, als .voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrachten." Is dat goed gezien Misschien wel. Wellicht is de tijd voor het eene rijp en voor het andere nog niet. Misschien is het goed, met de afschaffing der plaatsvervanging ce bogin- nen, om later te gemakkelijker tot het andere te komen. Toch mag worden aangenomen, dat sommigen voor de afschaffing der plaatsvervanging gemakkelijker te vinden zonden zijn, indien daarmede een betere inrichting van onze levende strijdkrachten gepaard ging. Of de Regee ring zal slagen, zal grootendeels afhangen van de wijze waarop zij de zaak wenscht te regelen. Sterke eensge zindheid onder de liberalen zal noodig zijD, want voor de medewerking der anti-revolutionairen schijnt thans geen zekerheid to bestaan. Over de regeling van den leerplicht zal eerst geoor deeld kunnen worden als het ontwerp het licht zal zien. In het algemeen heeft de zaak den steun der liberale partij. Hetzelfde mag gezegd worden van do maatrege len tot verbetering der volkshuisvesting en van het arm wezen. Wat de Regeering met haar ontwerpen betreffen de .den arbeid" bedoelt, ligt vooreerst nog te veel in het duister, om er eenig oordeel over te kunnen vellen. Na de behandeling van het adres van Antwoord zal daarover licht zijn opgegaan en zal er tevens gelegen heid bestaan om eenige andere onderwerpen, in de Troon rede geuoemd of niet genoemd, te bespreken. DUITSCHXAND. Do Berlijnsche .Post" verzekert uit goed ingelichte bronnen, dat baron von Marschall de gewezen staatssecretaris van buitenlandsche zaken van het Dnitsche Rijk tot gezant bij de Porte zal worden benoemd. Baron von Thielmanndie thans secretaris van de schatkist is, zal als gezant te Washington worden opge volgd door baron von Roten'nan, onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken. Omtrent de scheepsramp bij Fiume melden de Dnit sche bladen het volgende De »Ika" van de Hongaarsch-Croatische Scheepvaart maatschappij die tussohen Erkvenica en Piuma vaart werd juist voor de haven van laatstgenoemde stad aan gevaren door de Britsche stoomboot .Tyria", die jnist de haven uitstoomde. De botsing geschiedde met znlk een geweld, dat de »Ika" binnen twee minuten zonk. Zij stoomde nog 50 meter voorttoen verhief zich het voorschip nit het water en een minuut later was het vaartuig in de golven verdwenen. Ten gevolge van den zwaren regen en de zwarte duisterniskonden slechts enkelen van de vijftig passagiers van het Hongaarsche vaartuig worden gered. De meesten verdronken. EWttEUAAIÏ. Uit Simla wordt aan den .Times" gemeld, dat generaal Elles den tegenstand gebroken heeft, den vijand nit den Bedmanai-pas verdreefde hoogten bezette en aan de overzijde van het gebergte zijn kamp opsloeg. Do stiijd duurde vier uren. De vijand verde digde hardnekkig iedere afzonderlijke stelling. Door een gecombineerden aanval der beide Engelsche brigades ge lukte hetden vijand door het dal in hot gebergte te verdrijven Het verlies der Engelschen bedroeg aan dooden twee Sepoy's; een aantal minderen werden gewond. Generaal Jeffreys gaat door met de verspreide Mohmands aan te vallen, zij het ook reeds weder ten koste van een drietal gewonde officieren en 12 gewonde minderen. Een minder goed bericht isdat de Afridis die in de En gelsche gelederen dienen en zich tot nn toe trouw be toond hebben, beginnen te deserteeren. Een viertal ontsnapten met geweren en ammunitie en een andere Afridi, die deel uitmaakte van een dubbelpost, doodde zijn kameraad, een Sikh, en deserteerde met de twee geweren en alle ammunitie. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft plaats gehad op den spoorweg BangaloreMysore. De loco motief en vijf wagens stortten iu de snelstroomende rivier waarover de brug was weggeslagen. Een groot aantal personen verloren het leven er bij. Do .Times" verneemt, dat de hertog van York (de oudste zoon van don prins van Wales)die het bevel zal voeren over drie kruisers in April vertrekken zal voor een kruistocht naar de voornaamste koloniesdie een jaar zal duren. ©RIEKBAIiASTD. De agitatie te Athene over de vredesvoorwaarden is nog niets verminderd. De »Voss. Ztg." die niet veel sympathie voor Grie kenland heeft, zegt »De Atheensche lafaards, die van het voorjaar het hardst .oorlog! oorlog!" riepen, maar stil thuis bleven of het eerst het hazenpad kozen, toen de Turken in de Thessalische vlakte verschenen, trachten thans weer hun verloren prestige te herwinnen door hun chauvinistische agitatie tegen het vredesverdrag. »De nationale eer vorbiedt de aanneming van dit ver drag, zoo schreeuwen zij. En wie niet beter de Grieken kent zou uit hun optreden wel tot de overtuiging komen, dat er na Larissa Pharsalos en Domokos nog een oor logspartij in Gnekeniand bestaat." Graaf Murawjef heeft aan den Griekscbon gezant te Petersburg verklaard, dat de opdracht van het Euro- peesche concert ten einde is, en dat elite beslissing van Griekenland geheel voor rekening van dit land komt. De .National Zeitung" wijst er de Grieken op, dat de Grieksche regeering, toen zij den mogendheden volmacht gaf en zich opzettelijk onthield van deelneming aan de onderhandelingen, de verplichting op zich hoeft genomen om onvoorwaardelijk genoegen te nemen met het resul taat van de onderhandelingen tusscheu de Porte en de mogendheden, hoe dat ook zou uitvallen. En het blad voegt er bij.De Grioksche regeering is tbans gehouden de aanneming van het voorloopig tractaat, zonder eenige wijziging, van de Kamer te ver krijgen. Er kan geen sprake meer zijn van eenig recht om het tractaat te verwerpen. Alleen op de voorwaarde, dat de vredesproliminairen op alle punten zonden worden goedgekeurd, heeft Turkije er in toegestemd de wapens neer te leggen. Dit moet men in Athene niet vergeten." TURKIJE. De nieuwe grensregeling geeft aan Turkije een smalle lange strook land, van groot tactisch belang. Deze strook strekt zich langs de oude grens uit en omvat al de bergen die tot nu toe in handen der Grie ken waren. Van het meeste belang voor de Turken is het stuk nabij Zarkos, dat aan hun gebied is toegevoegd en waardoor de wig van Turksch grondgebied, die van Elas sona tot voorbij Damasi in de Thessalische vlakte dringt (en die in den laatsteu oorlog den Turken zooveel voor deel bezorgd heeft) nog vergroot wordt. Hierdoor wordt het den Turken mogelijk, om, mocht weder een oorlog tusschen Turkije en Griekenland uitbreken, den bergrug, die de vlakte van Larissa van die van Trikhala scheidt, te bezetten. De drie passen, die van Macedonië naar Thessalië voe ren, zijn in handen der Turken. De strategische grens voor Griekenland is nu de rivier Peneios; het zal den Grieken niet mogelijk zijn een Turksch leger te beletten alle ste den ten noorden van die rivier te bezetten. Dat Grieken land nu niet meer aanvallend tegen Turkije te werk zal kunnen gaan, spreekt vanzelf. Laatste Berichten. Uit de Kaapkolonie. KAAPSTAD, 24 Sep'. De gouverneur, sir Alfred Milner, zeide gisteren bij een redevoering te Port Albert, dat hij vast overtuigd was dat de politieke moeilijkheden van het land aanzienlijk zonden verminderen, indien men aan de meerderheid van de Hollandsch sprekende bevolking in de kolonie maar duidelijk kon maken welke de waar achtige wenschen en gevoelens der Engelsche regeering to hunnen opzichte zijn. Re opstand in Rritscli-Indïë. PANGKORA, 24 Sept. Generaal Jeffreys ontmoet thans nog maar zeer weinig tegenstand. Hij vernielde enkele versterkingen. Dinsdag is Tangi verwoest, terwijl de vij and van de heuvels toezag.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1