Nederland. Goedkoop vleeseh. Blijkens mededeeling van het Maandblad tegen de vervalschingen zal weldra in het groot, vleeseh uit Au stralië naar Europa worden aangevoerd. Daarbij zal niet het stelsel van bevriezing (freezing), maar van verstijving (chilling) worden toegepast, waar door het vleeseh den aangenamen smaak behoudt en minder ruimte bij transport wordt ingenomen. Het rundvleesch en schapenvleesch zal aan groothan delaren tegen 12 et. het halve kilo kunnen geleverd worden. Hollandsche haring. Wegens de slechte vangst is in Dnitschland de Hollandsche haring twee en een half maal duurder dan het vorige jaar in dezen tijd. De tuberculose bij het vee. Bij den uitgever Gerlings te Amsterdam is een zeer belangrijk boek verschenen, waarop wij reeds de aandacht vestigden de tuberculose bij het vee en hare betrekking tot die van den mensch, door den hoofd- kenrmeester aan het abattoir, den heer D. van der Sluijs. De schrijver is zijn onderwerp meester, dit blijkt op elke bladzijde. Hij kent de literatuur en hoeft een zeer ruime eigen ervaring. Daarom verdient wat hij zegt dubbele aandacht. Dat parelziekte van het rund en tuberculose van den mensch door een en dezelfde oorzaak wordt teweegge bracht, lijdt, volgens den heer v. d. S., geen twijfel. De uitbreiding der ziekte onder de runderen is dus voor ons van het grootste belang. En die is erger dan menigeen denkt; volgens schatting, in de sterkst geteisterde provin ciën, Noord- en Zuidholland b.v., misschien wel 25 a 30 pCt. Als wij het gevaar willen bezweren, zijn krachtige maatregelen noodig. Wat Bang deed in Denemarken wordt uitvoerig nagegaan, maar S. vreest, dat dergelijke maatregelen hier op de weinige medewerking der vee houders zouden afstooten. Toch zal eene Rijkswet nooit, wil er verbetering van te wachten zijn, al te veel dwang mogen uitoefenen. Het groote gevaar dreigt van de melk, maar ook door het gebruik van het vleeseh kan men ziek worden. Niet als men het door en door braadt of kookt, maar dit gebeurt niet altijd, en buitendien kan de smetstof er door een onreine behandeling in worden gebracht. In het vleeseh zelf komen de bacillen niet zoo menigvuldig voor, maar proeven van S. op het laboratorium van prof. horster, bewezen dat het infecteerend vermogen, althans bij inenting toch grooter is dan men dacht. En uit andere voederingsproeven met varkens bleek dat, terwijl het vleeseh alleen de dieren niet ziek maakte, slechts een zeer geringe verontreiniging met tuberkelbacillen in staat was de ziekte te voorschijn te roepen. Ook de varkens lijden aan tuberculose, meer dan men tot dusver dacht. Doordat juist hun vleeseh veelal rauw gegeten wordt, is het zaak niet alleen op de runder- tuberculose te letten. Dat het percentgehalte zooveel kleiner is, komt daar vandaan, dat men hen niet zoo oud laat worden als de koeien. Tentoonstelling Brussel. Op de tentoonstelling te Brussel zijn o.a. bekroond Eere-diploma. Erve H. de Jong, te Wormerveer. Gouden Modalje. Gebrs. Laan en Jan Prins, te Wor merveer, T. Oly, te Zaandijk en de Naaml. Vennoot schap tot exploitatie van Verwer's Vernis- en Stoom- Metaaldrukkerij te Krommenie. Zilveren Medaille. J. Zwaardemaker Hz., te Zaandam. Een onderzoek. De droge Sluis bij De Keins in den Westfriescben Omringdijk waardoor de spoorlijn Amsterdamden Hel dor loopt en die Westfriesland bij eeno overstrooming van de Zijpe moet beschermen, is door het bestuur van West- Friesland aan een onderzoek onderworpen waarbij bleek dat de schutbalken der sluis vermolmd waren. Sedert den aanleg der lijn had een zoodanig onderzoek niet plaats gehad. Venhuizen. Op nitnoodiging van den heer Dr. C. Hille Ris Lambers predikant alhier, werd gepasseerden Donderdag te Hem en den volgenden dag te dezer plaatse een bijeenkomst gehouden van lidmaten der Ned. Herv. kerk waarin dr. H. R. L. de aanwezigen bekend maakte met de oprichting en het streven der «Evangelische Unie." Het gevolg dezer bijeenkomsten was, dat te Hem 15 personen als lid dier Unie toetraden en dat te Venhuizen een afdeeling van 37 leden werd opgericht. Tot bestuur ders dezer afdeeling werden gekozen de heeren dr. C. Hille Ris Lambers, president; Z. Bakker, secretaris; 0.' Mol Jz., penningmeester; J. D. N. Boon, K. Poen en J. Ruiter Dz. Waarschuwing. Er wordt een «onfeilbaar middel" om kippen te laten leggen aangeboden. Men weet in het algemeen wat men van die onfeilbare middelen te denken heeft, maar het hier bedoelde paart aan die onfeilbaarheid" een ge niale eenvoudigheid, t Bestaat uit fijn gewreven rooden steen met wat peper. Voor enkele jaren is in het N. v. d. D. reeds in een ingezonden stuk tegen dit middel gewaarschuwd. Boter- en Kaashandel. De den 19 te 's-Gravenhage gehouden vergadering der «Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel'' benoemde tot bestuurders de heeren P. Mesdag, te Leeuwarden H. H. Lugard, te Deventer en A. G. Heineken, te Amsterdam. Het bestuur heeft in overweging gegeven te bevorderen, dat merkteekenen niet op surrogaten, maar op boter worden geplaatst. Oscar Carré. De heer Oscar Carré, die zich, zooals bekend is, geheel uit het circusleven heeft teruggetrokken, heeft zich alhier metterwoon gevestigd en zijn intrek genomen in zijn gebouw aan den Amstel, hetwelk hij aangehouden heeft, omdat zijne kinderen er dan naderhand als direc teur in kunnen komen. De kinderen ziju thans allen in Rusland, bij den troep van hun bloedverwant Salomonsky. In diens circus zijn paarden en alles wat tot den troep behoorde opgenomen, behalve de lievelingspaarden van Carré, die na de laatste voorstelling te Scheveningen zijn doodgeschoten. De heer Carré had ze goed kunnen verkoopen, als hij gewild had maar hij kon de gedachte niet verdragen, dat ze later misschien nog eens voor de kar zouden moeten loopen. Verhoogde broodprijzen. Te Nijmegen heeft de vereeniging van Bakkers patroons «Timotheus," wegens de voortdurende stijging der graanprijzen, de broodprijzen in eens met 4 cent verhoogd, zoodat men nu voor 2 kilogram tarwebrood en voor 2]/2 kilogram roggebrood elk 36 cents betaalt, hetgeen bij de huismoeders aldaar groote ontevreden heid wekt. IJitiuidcu. Het Eng. stoomschip »Obi," van New port News naar Amsterdam, is den 21 even buiten de Noordpier gestrand. De equipage is door middel van een pijltoestel gered. Met den sleepdienst Znr Mühlen werd accoord gemaakt voor het bergen van schip en lading. Scheveningen. Een hoogst treurig ongeluk bracht den 21 alhier diepe verslagenheid teweeg. Tusschen 7 en 8 uren liep een driejarig jongentje, dat op een onbe waakt oogenblik uit de woning van zijne moeder was ontsnapt, tusschen de rails van de electrische tram op het Gevsrs-Deynootplein. Vóór de machinist van een uit remise komende tram kon stoppen, was het ventje onder den wagen geraakt. De grootmoeder, die ten huize van haar dochter vertoefde, bemerkte de verwijdering van het kind, snelde het achterna, trachtte het te grijpen, doch geraakte eveneens onder de tram. Grootmoeder en kind vonden een smartelijken dood. Het cijfer twintig was in vijftien veranderd, en vijf tien in tien, maar nog altijd kwam er geen tijding van den afwezige. De getallen werden al kleiner en kleiner en nog altijd ontving men geen levensteeken van hem. Zoo vaak een ruiter over den weg kwam snellen, of men het geklap van een zweep vernam, spoedde de oude pachter zich naar het hek, in de meening dat er eindelijk hulp kwam opdagen. Ten laatste, toen hij het cijfer vijf in vier, en dit laatste wederom in drie zag overgaan, ontzonk hem de moed, en gaf hij alle hoop op uitkomst prijs. Geheel alleen als hij stond, en maar bitter weinig van de bergwegen afwetende, die de kolonie omgaven, gevoelde hij zich machteloos. De meer begane paden werden nauw bewaakt en bespied, en niemand kon er langs gaan, zonder een bevel van den Raad. Naar welke zijde hij zich ook heen wendde, het scheen hem on mogelijk toe den slag af te weren, die hem boven het hoofd hing. En toch aarzelde do grijsaard geen oogenblik liever zijn leven prijs te geven, dan toe te stemmen in hetgeen hij als eene oneer beschouwde voor zijn kind. Op zekeren avond zat hij alleen, in diep gepeins over zijn leed verzonken, en tevergeefs zoekende naar een uitweg, Dienzelfden morgen had het cijfer 2 hem op den muur zijner woning tegengegrijnsd, en de volgende dag zou de laatste zijn van het hem gegunde uitstel. Wat zou er daarna geschieden Allerhande onbestemde, ontzettende beelden rezen voor zijn geest op. En zijne dochter, wat moe3t er van haar worden als hij niet meer was Zou men met geen mogelijkheid kunnen ont komen aan het onzichtbare netwerk, dat om hem heen gespannen was Hij leunde met het hoofd op de tafel, en begon te snikken bij de gedachte aan zijne eigene onmacht. Maar wat was dat In de stilte hoorde hij een zacht geknars, wel heel gedempt, maar toch duidelijk verneem baar in het zwijgen van den nacht. Het weerklonk in de richting der voordeur. Ferrier kroop naar de gang en luisterde nauwlettend toe. Het hield eenige oogon- blikken op, en toen liet het gesmoorde, zonderlinge ge luid zich wederom hooren. Het leed geen twijfel of iemand tikte met groote omzichtigheid op de paneelen der deur. Was het een nachtelijke moordenaar, die ge komen was om de misdadige bevelen van de geheime rechtbank ten uitvoer te brengen Of was het een hand langer, die opteekende dat de laatste dag van het uitstel aangebroken was? John Ferrier gevoelde op dat oogen blik dat de dood nog verkieselijker zou zijn dan de°on- zekerheid, welke zijne zenuwen schokte en zijn hart deed verstijven. Vooruit snellende, trok hij den grendel weg en wierp hij de voordeur open. Buiten was alles kalm en vreedzaam. Het was een prachtige nacht, en de sterren schitterden vroolijk aan de lucht. Voor het oog des pachters strekte zich de kleine voortuin uit, begrensd door heg en poort, maai er was, evenmin aldaar als op den weg, eenig spoor van een menschelijk wezen te ontdekken. Met ee°n zucht van verlichting, blikte Ferrier naar rechts en links, totdat hij plotseling aan zijne eigen voeten kijkende, tot zijne verbazing een man rechtuit op den grond zag liggen, met uitgespreide armen en beenen. Hij ontstelde zoozeer van dat schouwspel, dat hij achterover tegen den muur aanleunde, en de hand aan den keel bracht, om den kreet, die daarin opwelde, te onderdrukken. In het eerst meende hij niet anders, of die vreemdsoortige gestalte was die van een gewonde of wel van een stervende, maar bij nader aanblik zag hij haar over den grond heen kronkelen en de gang binnen kruipen met heel de snelle en onhoorbare bewegingen van een slang. Eenmaal binnenshuis zijnde, sprong de man overeind sloot de deur, en vertoonde aan den verbaasden boer het fier gelaat en de vastberaden uitdrukking van Jefferson Hope. «Goede Hemel!'' hijgde John Ferrier, wat hebt ge mij verschriktHoe komt gij er toe op deze wijze hier te komen «Geef mij wat te eten," sprak de ander op schorren toon «ik heb mij sedert acht en veertig uur geen tijd gegund iets over de lippen te krijgen.'' Hij wierp zich op het koude vleeseh en brood, dat nog op tafel was blijven staan van het avondeten, en verslond een en ander met graagte. «Houdt Lucy zich goed vroeg hij zoodra hij zijn honger bevredigd had. «Ja. Zij is zich het gevaar niet bewust," antwoordde haar vader. «Zooveel te beter. Het huis wordt van alle zijden be waakt. Ziedaar waarom ik er omheen moest kruipen. Zij mogen zoo slim zijn als zij willen, een Washoejager zul len zij daarom niet in handen krijgen." John Ferrier gevoelde zich een geheel ander mensch worden nu hij wist een trouwen bondgenoot aan zijne zijde te hebben. Hij greep de verharde hand van den jongen man en wrong haar vol dankbaarheid in de zijne. «Gij zijt iemand op wien men trotsch mag wezen." «Er zijn er niet velen die gekomen zouden zijn om ons ge vaar en ons leed te deelen." «Daarin hebt gij gelijk gaf de jonge jager ten ant woord. «Ik draag n alle achting toe, maar zoo gij in deze omstandigheden alleen waart geweestzou ik mij wel tweemaal bedacht hebben alvorens het hoofd in zulk een wespennest te steken. Het is om Lucy's wille dat ik hier ben en voordat haar eenig kwaad overkomt zal er in Utah een Hope minder moeten zijn." «Wat moeten wij beginnen?" «Morgen is nw laatste dag, en zoo gij van nacht niet handelt, zijt gij verloren. In het Adelaars-ravijn wachten mij twee paarden en een muildier. Hoeveel geld bezit gij «Twee duizend dollars in goud, en vijf in bankpapier." «Dat is voldoende. Ik heb er evenveel om bij te doen. Wij moeten ons door de bergen naar Carson City bege ven. Gy deedt beter nu Lucy te wekken. Het is gelukkig dat de bedienden niet in huis slapen." Terwijl Ferrier zich verwijderde om zijne dochter op hunne onverwachte reis voor te bereiden maakte Jeffer son Hope een klein pak van al de etenswaren, die hij kon vinden en vulde hij een steenen kruik met water, want hij wist bij ondervinding dat de bergbronnen zeld zaam en op grooten afstand van elkander voorkwamen. Ternauwernood had hij deze voorzorgen genomen, of de pachter keerde met zijne dochter terug. Beiden waren reeds gekleed en klaar om zich op weg te begeveu. De twee verloofden wisselden een hartelijkemaar korte omhelzing, want de oogenblikken waren getelden hun bleef nog veel te doen over. «Wij moeten terstond vertrekken," sprak Jefferson Hope, met zachte doch besliste stem, als iemand die zich volkomen rekenschap geeft van den omvang van een ge vaar, maar het vastberaden onder de oogen wil zien, «de voor- en achterdeur zijn bewaaktals wij echter omzich tig te werk gaan kunnen wij door het zijvenster ont snappen en de velden inkomen. Eenmaal op den land weg, zijn wij nog twee mijlen afstands van het ravijn waar de paarden vastgebonden staan. Bij het aanbreken van den dageraad moeten wij reeds halverwege de bergen zijn." «Maar als wij aangehouden worden vroeg Ferrier. Wordt vervolgd.) nOOBD. ,Tw?e jongelingen van Broek, onder Akkerwoude, (I riesland) Zondag van de Bergumer kermis terugkomend met twee jeugdige meisjes, kregen om kleinigheden onderweg twist. Deze liep zoo hoog, dat ze elkander met messen te lijf gingenHierbij werd S. Ros, een jongeling van 20 jaar, zoodanig door S. R. in den hals gestoken, dat de dood er spoedig op volgde. Maandagmorgen werd hij aan den tramweg gevonden, dood, met een mes naast zich en een gapende wonde aan den hals. De dader, een jongmensch van denzelfden leeftijd, wees, die bij een oom inwoont was intusschen naar huis gevlucht. Ook hij was zwaar gewond en lag, toen dejustitie uit Leeuwarden hem kwam opeischen, met twee steken in borst en rug en kon niet gehoord worden. Hij verkeert niet buiten levensgevaar. Middel tegen duur brood. De broodprijzen zijn nu al zoodanig gestegen, dat men op een aantal plaatsen reeds voor 2 pond zooveel moet betalen, als waarvoor men niet lang geleden drie pond kreeg. Blijft dit nog lang zoo voortduren dan kan daarvan een ommekeer in de levensgewoonte van den werkman het gevolg zijn, zoodat hij in plaats van eens per dag tweemaal gekookte spijzen zal nuttigen. Men heelt een aantal gekookte spijzen, die even smakelijk als broody en veel voedzamer en goedkooper zijn. Dit gebinik vindt men in een groot deel van Pruisen en het Geldersche platteland reeds lang. Indien de slagers nu konden besluiten om de vleeschprijzen te verlagen, dan zou dit deze menu-herziening zeer in de hand werken, lerwjjl de broodprijzen hoog zijn, is het vee goedkoop, doch de slager schijnt dit niet in aanmerking te nemen. Het eenige bezwaar tegen tweemaal gekookt eten da gelijks zou wel kunnen zijn, dat de huismoeder het reeds lastig genoeg vindt eens per dag den pot gaar te hebben. V oor een zuinige administratie in het huisgezin ware er wel wat voor te zeggen. (Arnh. Ot.) Kroningsfeesten. Het «Handelbl" meldt: Het denkbeeld om tijdens de kroningsfeesten uit ver schillende gemeenten bij de binnenvaart betrokken, een versierd vaartuig naar Amsterdam af te vaardigen, waar van de bemanning zich zoo mogelijk in plaatselijke klee derdracht zou tooien en welk vaartuig tevens aan de algemeene illuminatie zou moeten deelnemen, is op het eiland Marken in goede aarde gevallen. De burgemeester, de heer L. Nilant, verzocht zeventien der ingezetenen in het raadhuis samen te komen om over het voorstel te spreken. Deze samenkomst had Zaterdagavond 1.1. plaats. De opgekomenen vormden zich tot eene commissie en kozen het volgende bestuur: De heer L. Nilant, voorzitter Th. v. d. Meij, secretaris en C. Dorland, penningmeester. Al dadelijk werd het financieële punt besproken, omdat uit de strekking aer circulaire bleek, dat het zenden en versieren van het bestemde vaartuig op eigen kosten moest geschieden. Om deze kosten gemakkelijk te dragen werd besloten, wekelijks aan de huizen eene collecte te houden tot het ophalen van een halven stuiver. Zufdscharwoude. Bij de den 22 gehouden kolf- wedstrijd, bij den heer A. Kist, is de le pr., met 132 punten, gewonnen door A. Berkhout, de 2e pr., met 126 ?on Kraakman, beide alhier; de 3e pr., met 120 p., door S. Evers, Ondkarspel en de serieprijs, met 53 p., door P. Kraakman, alhier. Lij den wedstrijd, waaraan personen deelnamen, die nog nimmer een prijs hadden gewonnen, werd de lepr., met 86 punten, behaald door J. de Geus, alhierde 2e pr., met 79 p., door D. van Dijk, Oudkarspel en de 3e pr., met 77 p., door P. Boon, alhier.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6