Arm Alkmaar No. 116. Wegen en Wegeniigste jaargang. 1897. WOENSDAG ^TsEPTExlBER. Buitenland. r* Deze Courant wordt Bonder dag- en Znterdagavoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,®0; franco door hat geheele rjjk 1, De 3 nammers ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. feïefoonnuKtmer s 3 COURANT. Prijs der gewone Advertentiënr Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. In de raadsvergadering van 22 September, bij gelegen heid der behandeling van een subsidie-aanvraag van de Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool zijn er blij kens het daarvan door onzen verslaggever opgemaakt verslag (in ons nummer van Vrijdag 24 September op genomen) door sommige leden van dat lichaam woorden gesprokendie naar onze meening niet onopgemerkt mogen worden voorbijgegaanwoorden waaruit omdat ze niet krachtig zijn tegengesproken, door de buitenwacht zou kunnen worden opgemaakt, dat de gemeente Alkmaar in de armoedigste omstandigheden verkeerde die men zich denken kan. Het debat üe^HpP het bedrag der aangevraagde sub sidie over bet n*Tt dat daarmede zou worden gesticht en over de gemeentekas die zich in beklagelijken toe stand zon bevinden. O. a. was een lid van oordeel, dat de financiën der gemeente niet zoo rooskleurig zijn, dat het toestaan van het gevraagd subsidie gerechtvaardigd mag hee- tenterwijl een ander lid »hoe arm de gemeente ook is zich vóór het verleenen der subsidie verklaarde. Men verganne ons te trachten een antwoord te vinden op de vraag of znlke beweringen den toets der critiek wel kunnen doorstaan. Wanneer is eeue gemeente arm Wannter is het met de gemeente-financiën niet rooskleurig gesteld Wij stellen op den voorgronddatals er van ge- meonten wordt gesproken het woord »armoede'' in de gewone beteekenis geen zin heeft. Want arm in de meest alledaagsche beteekenis van het woord zijn alle gemeenten, in zoover de noodzakelijke kost»n der hniihondiup nergens kunnen worden gedekt met de inkomsten uit bezittingen. Ons dunktdat eene gemeente arm moet worden ge noemd als ze de stoffelijke middelen om geregeld in hare gewone behoeften te voorzien niet oi moeilijk kan ver krijgen. Die stoffelijke middelen bestaan in de opbrengst van de belastingen, welke door de leden van de gemeen- siPfifp moeten worden opgebracht om de gemeenschap staande te honden. Naarmate de belastingen hooger zijn, dns moeielijker worden opgebrachtnaar die maat zon men den toestand der gemeente-financiën meer of minder rooskleurig kunnen noemen. Om over die al- of niet rooskleurigheid een oordeel te kunnen vellen is het echter noodig, dat men in vergelij kingen trede. Want evenals van'het begrip ,,arm" is van het begrip „rooskleurig" te getuigen, dat het een vaag niets zeggend begrip isdat eerst beteekenis verkrijgt door de omstandighedendoor de betrekkingen. En nn vragen wij of de omstandigheden waarin Alk maar verkeertrecht geven om in het openbaar de ge meente als noodlijdend voor te stellen. Het toeval wil, dat wij dezer dageu in de gelegenheid zijn geweest eenige cijfers te noteeren omtrent den finan- cieeleu toestand van een tweetal gemeenten, die ongeveer op eene lijn met Alkmaar mogen worden gesteld, gemsen ten die de benaming ,,arm" zeker niet zonden aanvaar den. Die cijfers zijn te leerzaam om ze niet te vermelden. In Gonda, welker bevolking op 31 December 1896 uit 21358 zielen bestond bedroegen de kosten van het armwezen over 1896 de som van f 35766.67 dat is f 1.67 per hoofd. Door de ingezetenen werd dat jaar aan plaatselijke be lastingen opgebracht Opcenten gebouwde en ongeb. eigendommen f 12514.67 op het personeel27002.41 Hoofdelijke omslag71173.19 te zamen f 110690.27 dat is f 5.18 per hoofd. In Zaandam, met eene bevolking op 31 December 1896 van 18008 zielenbedroegen de kosten van het armwezen over 1896 de som van f 25354.—dat is f 1.40 per hoofd. Aan plaatselijke belastingen werd over dat jaar op gebracht Opcenten gebouwde en ongeb eigendommen f 9219.09 op het personeel29997.81 Hoofdelijke omslag69537.40 te zamen f 108754.30 dat is f 6.04 per hootd. Wij noemen kortheidshalve de hoofdbronnen van inkomst. Vergelijken wij daarbij de gemeente Alkmaar. Nemen wij daarvoor hetzelfde jaar een jaar waaraan een an der is voorafgegaan dat in de geschiedenis der gemeente- financiën wel altijd een treurig figuur zal blijven maken. Wat blijkt dan In Alkmaar bestond de bevolking op 31 December 1896 uit 17351 zielen. De kosten van het armwezen bedroe gen over dat jaar de som van f 22345,09, dat is f 1.28 per hoofd. Aan plaatselijke belastingen werd over dat jaar op gebracht Opcenten gebouwde en ongebouwde eigen dommen f 11906.83 op het personeel 29330.55 Hoofdelijke omslag 34140.55 te zamen f 75377.93 dat is f 4.34 per hoofd. Waar zulke cijfers sprekendaar moet Alkmaar in staat worden genoemd de op haar rustende zedelijke en redelijke verplichtingen ruimschoots te kunnen na komen daar mag worden gezegd dat de ingezetenen niet zwaar zijn belast; daar zjjn uitgaven, over welks nut of over welker noodzakelijkheid men het overigens eens is alleszins gerechtvaardigd; daar zijn woorden als »armoede" en dergelijken ongegrond en misplaatst. 't Is jammer, dat meerdere gegevens ons ontbreken doch wij twijfelen er niet aan of een voortgezette verge lijking, ook met andere plaatsen, zou allerminst in het nadeel onzer gemeente uitvallen. Alkmaar is niet nood lijdend Zij verdient beter dan te worden zwart gemaakt. Eene beschouwing barer financiën doet zien dat de ge meente in gunstige omstandigheden verkeert en dat een goed en eerlijk beheer tot nog gunstiger omstandigheden zal lijden. Maar dan moeten in eene opoubaro vergadering van den Raad ook geeno woorden worden gesproken, die het tegendeel zonden doen vermoeden. Zulke woorden zijn niet alleen kwaad op zich zeivenmaar zijn ook een stoot ten kwade voor de gemeente, met eene voortgaande oneindige werking oene werkingovereenkomende met die waardoor de laster wordt voortbewogen en ver breid. Er is voorzeker geen beter middel om een slechten naam te krijgen, dan kwaad te Bpreken van zich zelf 1 BE-HJIK. Te Antwerpen is een verbetering van de Schelde aan de orde. Twee plannen bestaan daarvoor. Het eene wil het bestaande bed der rivier verbroeden en de haveninrichtingen uitbreiden. Het tweede wil de bocht beneden de stad afsnijden en door afbraak der noorder-Citadel ruimte krijgen voor een nieuwe haven. Dit laatste wordt aanbevolen door den heer Eranzins van Bremen, die door de Belgische regeering is geraad pleegd. Het gemeentebestuur van Antwerpen is voor het eerste plan. KfiïPTE. Renter's Office" verneemt dat het Egyp tische leger waarschijnlijk niet vorder in Soedan zal voortrakken voordat het versterking van Britsche troe pen heeft gekregen. Omtrent het oprukken naar Omdnr- man is nog niets bepaald, Evenmin is vastgesteld welke strijdmacht voor deze beweging zal worden gebruikt. Zij zal echter niet kunnen ondernomen worden zonder de medewerking der Britsche troepen. Maar toch zouden enkele gebeurtenissen in verband met de aanwezigheid van enkele expedities in Soedan aanleiding knnnen wor den om de Britseh-Egyptisehe operaties te bespoedigen. De khalief versterkt zich op dit oogenblik in een groot verschanst kamp te Omdurman, waar hij al ziju troepen, rond 35.000 man, verzamelt. Indieu de Der- wischen hun stelling Metemmeh zouden verlaten, is het mogelijk, dat de kanonneerbooten van Berber op zouden stoomen om Metemmeh te bezetten. is een wapenstilstand van twee dagen gesloten met de stammen uit het dal van Pang- kora om de vredesvoorwaarden te bespreken. Het Jarobi-dal is bezet en het dorp Jarobi, de geboor teplaats van den Mullah Hadda, verwoest. De Britsche voorhoede is voor de engte aan den overkant van de Ja robi in een ernstig gevecht gewikkeld geweest. Na een nattige verkenning te hebben gedaan, trok zij terug on der verontrustend vuur van den vijand met een verlies van zestien dooden en gekwetsten. De wonde, die generaal Jeffeys in een der jongste ge vechten in Britsch-Indië heeit opgedaau, is van weinig beteekenis. Zij belet hem niet de operaties in persoon te blijven leiden. Donderdag leidde hij met succes een aan val op don Bedmanai-pas, dien hij bezette, De strijd duurde vier uren, elke stelling werd door den vijand taai ver dedigd. Toen echter twee Britsche brigades gelijktijdig tegen de inlanders oprukten, kouden zij hun stellingen niet houden en werden zij door het dal naar de henvels teruggedrongen. De Britsche troepen verloren twee Sepoys en hadden ettelijke gekwetsten. Generaal Wodehouse heeft een schotwond in het been gekregen, onder de knie. Generaal sir William Lokhart is van Simla vertrokken om het bevel van het leger van circa 60,000 man, dat nu aan de Noordwestgrenzen bijeen is, op zich te nemen. Men zegt dat dan de groote expeditie tegen de Afridi's en Orakzai's 3 October op weg zal gaan. De eigenaars van katoenspinnerijen in Lancashire, Cheshire, en Yorkshire hebben gisteren het besluit geno men, om aan hnnne mannelijke werklieden een loonsver laging van 5 percent aan te zeggen, wegens den ongun- stigen toestand van het bedrijf. Indien de werklieden weigeren zich daarbij neder te leggen zal een algemeene buitensluiting (lock outvolgen. Hiermede dreigt de crisis in de Engelsche katoennijverheid nit te breken. FS4WEBIJH. Onmiddellijk na zijn terugkeer op het Elysée is president Eaure de kisten met geschenken nit Rusland, die niet aan boord van de „Pothuau" over gebracht konden worden, gaan ontpakken. De kostbare voorworpen werden in de particuliere vertrekken van den heer Fanre geplaatst. Met de hulp van zijne echt- genoote en dochter had hij een paar uur noodig om ze een plaats te geven. De fraaiste geschenken zijn aangeboden door de steden van het Czarenrijk, enkelen moeten waard zijn in de verzamelingen van het Louvre te worden opgenomen. De zilveren en gouden schalen, versierd met edelgesteenten, moeten uitmunten door sierlijke bewerking. Vele kabi netten van het Elysée, die tot dusver met Sèvres waren gevuld, zullen ontruimd worden voor de geschenken nit Rusland. De parlements-leden die wegens de Panama-zaak naar het Hof van Assises der Seine zijn verwezen, hebben Zaterdag het voorgeschreven verhoor door den president van het Hof ondergaan. Alleen dö beeren Autide Boyer, Laisant, Rigand en Planteau waren aanwezig. Zij hebben hun namen en beroepen opgegeven en volhard bij de verklaringen voor den rechter van instructie afgelegd. Waarschijnlijk zal de zaak in de tweede helft van Oc tober ia behandeling komen. CmiEKBBTljASrj©. In Grieksche regeeringskringen wordt nog steeds de hoop gekoesterd, dat een wijziging der vredesvoorwaarden, met betrekking tot de betaling der oorlogsschatting en de instelling der financieele con trole mogelijk is. Men meldt zelis, dat het voornemen bestaat onmid dellijk met Turkije onderhandelingen aan te knoopen, waarbij Griekonland alle voorwaarden zal aannemen, en slechts betreffende de betaling dar oorlogsschatting an dere voorstellen zal ter sprake brengen. Men hoopt daardoor, de internationale controle, die de mogendheden thans willen instellen, op vreedzame wijze te kannen ontgaan. ÜOSTjBJVHI JIA-SaOIVUARI^JË}. De Oostenrijksehe minister-president, graaf Badeni, heeft zich, door kwet sende woorden, hom in de volksvertegenwoordiging toe gevoegd, zoozeer beleedigd geacht, dat hij den Duitsch- nationalen afgevaardigden Wolff heeft uitgedaagd. Het duel had plaats op het pistool, de minister werd gewond, doch niet ernstig. De »Nene Ereie Presse" veroordeelt de uitdaging van graaf Badeni ter sterkste. »Wie zich zelf boven de wet stelt, heeft moreel het recht verloren om van anderen achting voor de wet te eisohen," zegt zij en zij acht het niet denkbaar dat het tweegevecht geen politieke gevolgen zou hebben. Er hebben geruchten geloopen dat de minister-president zijn ontslag heeft gevraagd, doch deze zijn spoedig tegen gesproken. SPARIJIK. De bisschop van Majorca heeft den ban vloek uitgesproken over den minister van financiën. Het ministerie van financiën maakte aanspraak op een stuk grond op bei eiland Majorca, waarop een kerk gebouwd is, waarin een heilige reliquie wordt bewaard. Hierover ontstond een geschil tussehen den bisschop van Majorca en de regeering. De bisschop poogde aan te toonen, dat de grond aan de kerk behoort, w t de minister van financiën niet wilde toegeven. En op den 4 September verscheen een ministrieel besluit, waarbij aan ambtenaren van het departement gelast werd, be doelden grond in bezit te nemen, wat door een troepen- afdeeling geschiedde. De bauvloek, door den bisschop uitgesproken, treft niet alleen den minister, maar allen, die tot uitvoering van 's ministers bevel modewerkon. Men schuwt den gevloekte als een besmettelijken zieke, en in Madrid weigert men zelfs hem levensmiddelen te leveren. De KoniDgin-Regentes wil geen der stukken teekenen, die van den minister afkomstig zijn. De Temps zegt »ILet ministerie deed het eenige wat het doen kon. Het stelt het wereldlijk gezag tegenover het geestelijk gezag. De tnsschenkomst van den nuntius heeft niet ge-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1