Nederland, Y:| B I I te Vergoeding voor verbeurdverklaarde varkens. ge V( baat. Thans is de hulp van den Paus ingeroepen. En het is zeker dat Leo XIII zijn ondergeschikte tot de orde zal roepen en niet toelaten dat moeielijkheden worden bereid aan een regeering, die door hem wordt beschermd, en in een kwestie, die reeds herhaaldelijk beslist is ten gunste van den Staat, en die niets te maken heeft met het geloof, de kerkelijke tucht of den eeredienst." Te Madrid is bericht ontvangen uit Orenze dat het paleis van den markies van Leis verwoest is door een dynamietbom. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, daar de bewoners uit de stad waren. De „Kaiser Wilhelm der ©rosse." Het grootste schip der wereld heet Kaiser Wilhelm der Grosse", behoort tot de Norddeutsche Lloyd en is den 20sten September van Southampton op zijn eerste tocht naar Niew-York vertrokken. Het meet 14000 register ton en heeft 20.000 tonnen waterverplaatsing. De lengte is 625 voet, de breedte 66 voet en de de diepte 43 voet. Het is door waterdichte schotten in 18 compartimenten ver deeld, drie daarvan kunnen vol water loopen, voordat dit het zinken van het schip ten gevolge heeft. Er zullen 350 eerste-klasse passagiers op deze boot vervoerd kunnen worden. Deze kunnen van een salon, een rookkamer, een leeskamer en een eetkamer gebruik maken deze laatste zoo groot dat alle 350 passagiers daar ruim en gemakkelijk tegelijk kunnen plaats nemen. Deze salons bevinden zich alle op het opperdek of op het promenadedek. Dit stoomschip overtreft de Great-Eastern," waar ieder tijdens zijn weinig roemrijk bestaan als een onbruikbaar groot schip om lachte, verre in al zijn afmetingen. Bijbelverspreiding. Vanwege het Nederl. Bijbelgenootschap zijn in het boekjaar 1896/97 afgeleverd 77,801 bijbels en gedeelten daarvan, waaronder niet minder dan 12,074 in verschil lende Indische talen. De totale verspreiding sedert 1814 bedraagt 2,610,776 exemplaren. In Indië werden door de meer dan 20 depothouders Bijbelboekon verspreid in de Nederlandsche taal en in het MaleischJavaansch MadoereeschSoendaneesch, Bataksch, Niassisch, Dajaksch, Boeginoesch, Makassaarsch, Sangireesch en Rottineesch. Bïachtarbeid van hakkers. De commissie, die zich te Assen heeft gevormd om te trachten den nachtarbeid van bakkers af te schaffen, is voorloopig zeer gelukkig in haar pogen geweest. Op de aangeboden lijsten kwamen 1262 handteekeningen voor. Daartegenover slechts 43 gezinnen of personen, die niet teekenden. Gesteund door den uitslag der volksstemming kunnen de bakkers thans van 1 October af eerst te 10 uur vorsch brood beginnen te leveren en aldus den nachtarbeid afschaffen. Zandveort. Voor eenige dagen had in de villa vSophie" een ernstige gasontploffing plaats. Dank zij het moedig optreden van den huisbediende Johann Örth, bepaalde zich de schade tot eenige gebroken spiegel ruiten. Onmiddellijk na de ontploffing vloog Orth door de vlam heen om den meter te sluiten en bluschte den brand, waarbij hij vrij ernstig lichamelijk letsel bekwam en men zelfs een oogenblik voor het verlies van zijn gezicht vreesde. Hoofdhaar en snor zijn geheel wegge brand. De Algemeene Verzekering-Maatschappij »Diligen- tia" te Amsterdam, bij wie de villa verzekerd is, heeft den bediende een stoffelijk bewijs aangeboden voor zijn moedig gedrag. 19 andels- en kantoorbedienden. De najaars-examens van »Vooruit", Vereeniging van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam, zullen plaats hebben in het Gebouw der Maatschappij voor den Wer kenden Stand'' Kloveniers-burgwal 87/9 op 13 en 14 Oc tober a.s. des morgens te 9 ure. Aanmelding tot uiterlijk 5 October a.s. bij den heer W. 0. de Graaff, 2e Jan Steen straat 107, Amsterdam. Schagen. Den 26 had alhier de inwijding plaats der nieuwe kerk der nederduitsch hervormde gemeente. Een half uur vóór den aanvang der godsdienstoefening was het gebouw reeds geheel met belangstellenden uit de gemeente en den omtrek gevuld. Het zangkoor, onder directie van den heer Jb. Denijs Jz., samengesteld uit de beste zangers van Schagen en omstreken bracht ten 10 ure het schoone lied van L. van Beethoven»De Heemlen roemen des Eeuwigen eere op uitstekende wijze ten gehoore waarna de heer A. W. van Kluijve, predikant der hervormde gemeente alhierde inleiding zijner inwijdingsrede hield waarin bij zijne toehoorders »het leven der gemeenschap en de eenheid met God verduidelijkte. Door de gemeente werden de volgende psalmen en gezangen gezongen psalm 103, vers 1, ge zang 2, vers 1 en 2, gezang 96. Na hel eerste gedeelte der predicatio werd door het even genoemde zangkoor de cantate uitgevoerd voor deze gelegenheid gedicht door den heer Jb. Denijs Jz. en op muziek gebracht door diens kleinzoon den heer Jb. Denijs Kz. Op verdienstelijke wijze zong de heer G. Roggeveen de bariton-solo's in deze cantatevooral dat gedeelte, waarin de brand der oude kerk werd weêr- gegeven. Met eenige hartelijke woorden dankte de heer van Kluijve den bouwmeester der kerk den heer J. A. G. van der Steurbouwkundig-ingenieur te Haarlem, voor diens prachtig kunstwerk, den aannemer, den heer Lammerts te Heldervoor de uitvoering daarvan de heeren Yisser van Zanten en Kok voor de uitstekende wijzewaarop zij do werkzaamheden hadden geleid en zondér eenig ongeluk tot een goed eind gebracht en verder allen, die hunne krachten hadden gegeven om de nieuwe kerk te doen verrijzen. Ook den zangersden directeur en den componist werden hartelijke woorden van dank gebracht namens het kerkbestuur en de gemeente. Ruim twaalf uur was het, eer de plechtige inwijding was afgeloopen. Door het kerkbestuur is in den muur van het zuidelijk portaal een hardsteenen gedenkplaat aangebracht, waarop de volgende woorden zijn gebeiteld vDit kerkgebouw ontworpen door den heer J. A. G. van der Steur b.-ing. te Haarlem en onder diens lei ding uitgevoerd door den aannemer don heer W. Lam- mers te Helder is ingewijd op den 26 September 1897 door ds. A. W. van Kluijve tijdens het beheer van de kerkvoogden, de heeren Ph. de Heer, voorzitter, W. Va der Dz., secretaris, Jb. Hopman, penningmeester, J. Buis Jz.. P. Timmerman.'' De kerk zelve, nu zij geheel gereed is, maakt een plechtigen indruk en is ongetwijfeld een der schoonste bouwwerken uit Hollands noorden. De ge meentetoren vormt daarmede een schoon geheel en wekt door zijn sierlijken vorm en solide uitvoering terecht de bewondering van plaatsgenoot en vreemdeling. Verkiezing. Den 29 vergadert de Centrale Liberale Kiesver- eeniging voor de bespreking der candidaten voor Tweede Kamer en provinciale staten in het district Enkhnizen. Bekroningen in Noordliolland. Afdeeling wolvee. Volbloed Hampshiredown-ram le prijs Gebr. Roder- wijn, Alkmaar. Afdeeling paarden. Merriën, geboren in 1893: le prijs A. A. van den Berg, Haarlem. Jonge paarden geboren in 1893merriënle prijs A. A. van den Berg, Haarlem. Schagen. Voor ruim f 1400 heeft de heer D. Kramer eigenaar en verhuurder der hulpkerk alhier, die nu geen dienst meer kan doen, dit gebouw aan den caféhouder Van Wijk te Anna Paulowna verkocht, die het in zijn tuin als danszaal zal inrichten. Onder voorzitterschap van den heer Melchior van Nieuwe-Niedorp, zal de geheel-onthoudersvereeniging den 3 October alhier eene vergadering honden tot propa ganda harer denkbeelden. In eene gemeente met circa 40 vergunningen mag dit zeker geen overbodige moeite genoemd worden. Do heer J. H. Ressing hoofd der school alhier, is benoemd als leeraar in de nederl. taal aan de Winter- landbouwschool. Den 27 slaagde voor de 2e klasse der Rijkslandbouw- winterfchool alhier, een der twee candidaten Best, van Benningbroek. ïjnngedijk. Over het geheel zijn de koolsoorten in deze streek niet groot van stuk, wijl de voorzomer niet bijzonder gunstig voor de gewassen is geweest. De prijs der gele is plm. f5,-, der roode, die het best is, plm. f4.-, der witte plm. f5.-. De prijs der bloemkool is zeer afwisselend en liep van f5 tot f 16. De kwaliteit is niet ver boven het middelmatige. Als het een paar weken zacht weer blijft, kan de kooi nog flink aangroeien, wat vooral den wintersoorten ten goede zal komen. De uien zijn, wat de kwaliteit betreft, zeer goed, de prijs loopt weinig hooger dan f 1. Verzet. Een sergeant bij de jagers, die een detachement miliciens groot-verlofgangers naai Leeuwarden moest geleiden, geraakte met den burgemeester van een der omliggende gemeenten handgemeen bij het bespreken van de inkwartiering. Hij is op hooger last geboeid naar Leeuwarden en van daar naar Den Haag overgebracht en ter beschikking gesteld van den auditeur-militair. Hoogwater. Het boezemwater in Friesland is in de week van 14 tot 20 Sept. j.l. cM. booger geworden en had op laatstgemelden datum eene gemiddelde hoogte van 20.2 cM. boven zomerpeil, gelijk aan 21.8 cM. beneden Amst. peil. Wegens den verhoogden waterstand wordt met al de zeesluizen der provincie gestroomd. Veemarkt te Joure. Het »N. v. d. D." meldt: Den derden Donderdag in September wordt te Joure de kermis steeds ingeleid door de beroemde veemarkt. Uit alle deelen der provincie en daar buiten trekken dan de handelaars in vee, vooral in paarden, naar het dorp, om daar te koopen en te verkoopen. Een verbazend getal boeren maken met hunne huisgenooten een pleizierrit daarheen, zoodat Joure dien dag bijna te klein is om alle bezoekers te bevatten. Vooral de danslustige jongelingschap en de trouw lustige meisjes, allen in hun beste plunje, zijn ruim ver tegenwoordigd. Menige liefdesbetrekking wordt op dien dag dan ook aangeknoopt. In verschillende logementen ook in naburige plaatsen, wordt druk gedanst en wanneer het weer eenigszins gunstig is, zooals dezen Donderdag, dan is het inderdaad een vroolijk en prettig tafreel. Zij pc. De heer ds. W. van Deursen alhier heeft het beroep naar de herv. gemeente te Urmond (Limburg) aangenomen. Den 18 dezer overleed te Amsterdam de heer G. Bol, hoofd der Alberdingk Thymschool aldaar, vroeger hoofd der school te Schagerbrug. Hoorn. Als lid der financiëole commissie van de ILollandsche maatschappij van landbouw, in plaats van mr. H. J. M. Tijssens, aftredend lid, is gekozen de heer A. E. Zimmerman, burgemeester alhier en tot lid der commissie in Noordholland de heer K. de Boer Cz. te Assen delft. Texel. Nu het rooden der winteraardappelen in vollen gang is, blijkt hot, dat de ziekte onder het knol gewas niet dien omvang heeft gekregen als eerst gevreesd werd. Vooral do z.g. champions zijn nagenoeg geheel vrij van de ziekte. Op de zandgronden is de kwaliteit der aardappelen uitstekend. Men gelooft, dat er, even als dit de meeste jaren geschiedt, ook nu wel weer hon derden mudden naar elders zullen ui gevoerd kunnen worden. Andijk. In de den 24 gehouden vergadering der afdeeling Andijk van de Centrale Liberale Kiesvereeni- ging in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen is tot kandidaat voor de groslijst gekozen de heer J. Baron (Ericus) te Amsterdam (voor de 2de Kamer Staten-Generaal) en voor de Prov. Stalen de heer v. d. Steen, burgemeester van Spanbroek. Warmenhuizen. Door den gemeenteraad alhier werd goedgevonden, dat het. vierde in de jaarwedden van den burgemeester en secretaris, van af 1 Januari 1898 door het Rijk aan de gemeente uit te keeren, zal komen ten voordeele van de genoemde titularissen de raad deed in dien geest aan ged. Staten een voorstel. »De Prins van Sind" is hier geweest. Hij verscheen in den avond van den 23 op het tooneel in de kolfbaan van de »De Mooriaan." Hij was 11 jaar oud en zonder page of schildknaap, zoekende naar eene vrouw, die hij vond in eene lieve betooverae zelfs een betooverende prinses van 10 jaar. Een wonderring verzekerde hem de hulp van een troepje aardige dwergen, en hij ondervond bij zijn huwelijksplannen de sympathie vaj sultan en hofdames; hij en allen, die tot de zaak in betrekking stonden, hadden erg lieve pakjes aan en de voorstelling was heel aardig. Jammer dat er geen muziek bij was. De opvoering werd voorafgegaan en gevolgd door eenige zangstukjes. Daarna ontwaarden we, dat »De scherpziende blik" van een dienstmeisje eene ijdele freule maakte tot een model verzorgster van allerlei hulpbehoevenden den zeer korten tijd van voorbereiding in aanmerking nemende, viel de uitvoering te prijzen. Ziehier in 't kort weerge geven de uitvoering van het programma der zangschool alhier, op donderdag j.l. Hauwert. Den 21 herdacht onze burgemeester de heer A. W. van der Denre zijn 25-jarig ambtsfeest. De belangstelling was groot en algemeen. Verdronken. Te 's-Graveland is de groenboer Otten, die met een bootje uitging om melk te halen, te water geraakt en verdronken. Het was juist zeventien jaar geleden, dat zijn broeder in het water den dood vond. Overreden. Toen Zondagmorgen de tram te St. Oedenrode binnenstoomde, schrikte het paard van Joh. Martens zoo danig, dat het op hol geraakte. De voerman, die de leidsels eenige malen om de hand had gedaan, werd hierdoor van den wagen gerukt en kwam onder de wielen terecht. De ongelukkige was onmiddelijk dood. De Belgische Regeering heeft een besluit genomen, waarbij voortaan eene vergoeding uit de Staatskas zal worden toegestaan voor varkens, verbeurd verklaard bij ontdekking van tuberculose in de slachterijen. Deze ver goeding zal bedragen de belft van de waarde van hot vleesch en den kop. Landbouwers, wier varkens wegens tuberculose waren afgekeurd sedert 1 April j.l., kunnen per dier een vergoeding van fr. 40 bekomen, mits zij een bewijs daarvan overleggen van den veearts-expert en dit onverwijld opzenden aan den Minister van Landbouw. In de Kamer werd in den laatsten tijd zeer aangedron gen om een dergelijk besluit te nemen. (Landb. Ct.) Bekeerde Christenen. Een Europeaan die overgaat tot een Oosterschen godsdienst is inderdaad een zeldzaamheid. De Japansche bladen melden dat een Berlijner, een zekere heer Hagen en vier zijner familieleden tot bet Schintoisme zijn overgegaan. Zij hebben in den Ojatchiro- tempel te Isumo de volgende gelofte afgelegd Wij willen den Schinto-tempel Ojatchiro te Isumo met geheel ons hart trouw zijn tot den dood en voortaan aan al zijn geboden gehoorzaam zijn. Dit moet het eerste geval zijn dat Christenen den Japanschen godsdienst hebben aangenomen. Een bekeering van een Christen tot het Boeddhisme is reeds jaren ge leden geschied. Te Darjeerling in den Himalaya, een druk bezochte Indische badplaats, woont reeds jaren een ge wezen Berlijnsche kapper, die tot het Thibetaansche Boeddhisme is overgegaan. Hij is »Lama' (priester) en geldt voor een der beste kenners van Thibet. Zeer vele reizigers hebben van hem veel hulp en steun ondervonden. Spanbroek. De heer S. Nobbe, rijksambtenaar, alhier, zal worden overgeplaatst naar Hilversum. Beursbouw. Amsterdam. Het beurs-outwerp en model is verleden week in de loods op het Damrak voor de Raadsleden en leden der commissiën te zien geweest en zal weldra voor het puMiek ten toon gesteld worden nadat eenige wijzigingen zullen zijn aangebrachtwelke men in overeenstemming met den architect heeft goed gekeurd. De aanbesteding van het gebouw zal eerst in het begin van het volgende jaar plaats hebben. Verkiezing lonkhuizen. De minister van binnenl. zaken overwegende, dat ten gevolge van het overlijden van den heer J. Zijp Kzn. eene verkiezing moet plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Enkhuizen, heeft goedgevonden, dat de verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 12 October a.s., dat d.e stem ming zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 19 Oc tober a.s., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 October daaraanvolgende. De afd. Hoogwoud en omstreken van de Centrale Liberale Kiesvereeniging stelde in hare vergadering van den 27 tot candidaten voor de groslijst A. Roodhuijzen, leeraar H. B. S., Enkhnizen, voor de Tweede Kamer, en H. J. K. van den Steen, burgemeester, Spanbroek, voor de prov. staten. Benningbroek. In de vergadering van leden dor liberale kiesvereeniging »Sijbecarspel," gehouden 27 Sept. tot het stellen van candidaten voor een lid der tweede kamer en een der provinciale staton (vacature J. Zijp) zijn gekozen de heeren mr. C. P. Donker, Benningbroek en H. J. K. van den Steen te Spanbroek. Den 29 worden de candidaten, door de verschillende lib. kiesvereen. gesteld, op de algemeene vergadering alhier besproken, om zoo tot eenstemmigheid te geraken. In de Texeïschc duinen hebben de wilde konijnen zich, naar het schijnt, in den afgeloopen zomer nog al sterk vermenigvuldigd. Eenige jagers schoten in de vorige op één dag niet minder dan veertig. Werkstaking te Almcioo. De werkstaking op de fabriek van den heer H. Hede- man Jr., op het Sluitersveld te Ambt Almeloo, duurt nog steeds voort. Door de voorzitters der vereenigingen »St. Jozef', Patrimonium" »Steunt Elkander", en Wevers" en vSpinnersbond" is een strooibiljet verspreid, waarin rekening en verantwoording der tot 1 i dezer ten behoeve der stakers ingekomen gelden wordt gedaan. Daaruit blijkt, dat is uitgekeerd van 15 tot 27 Augnstns f 741. De ontvangsten bedroegen toen f 642. Yan 28 Ang. tot 4 Sept.ontvangen totaal f 933, uitgekeerd en onkosten f 762. Van 5 tot 11 September: ontvangen totaal f 1037, uitgekeerd en onkosten f 920. Van 11 tot 17 September: ontvangen totaal f 1106, uitgekeerd en onkosten f 1118. OOFT. Op de tentoonstelling van Ooft, die Vrijdag te Ham burg is geopend, trekt de omvangrijke gezamenlijke in zending uit Nederland, volgens de Dnitsche biaden, zeer de aandacht.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2