Stedelijk Museum te Alkmaar. VEILING YAN VASTE GOEDEREN. KAAS. Het Handelsblad" meldt. Ten vorigen jare heeft den minister Eöell met de cij fers betoogd, dat de invoer onzer kaas in Frankrijk en Dnitschland niet schijnt te lijden onder de gunstige ta riefsbehandeling welke Grnyèrekaas in die landen geniet. Dit oordeel vindt bevestiging in de sedert bekend gewor den Fransche en Duitsche statistieken. De invoer van Nederlandsche kaas in Dnitschland be droeg over het geheele jaar 1896 54 pOt. van den totaal- invoer, tegen 46 püt. in 1895 en 43 pCt. in 1891. In Frankrijk voerden wij gedurende de eerste vijf maan den van 1897 in 2,413,900 KG. tegen 2,313,100 KG. over dezelfde maanden van 1896. Dit neemt intusschen niet weg, zegt de minister De Beaufort in de toelichting van hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1898 dat de Eegeering het be lang van onzen kaashandel bij gelijkstelling van Hol- landsche met Gruyèrekaas voortdurend in het oog houdt. Inmiddels mocht zij in het afgeloopen jaar herhaaldelijk in andere opzichten met vrucht voor de belangen van onzen kaashandel in het buitenland werkzaam zijn. Zoo werd in Frankrijk verkregen dat het statistiek recht van frcs. 0,10 per 1000 KG., dat aldaar tot dusver geheven was van onverpakte kaas of van kaas in papier verpakt en met touw omwonden, doch in November j.l. plotseling met betrekking tot de laatste belangrijk werd verhoogd, op den ouden voet werd hersteld. Eene monsterneming van Noordhollandsehe kaas te Parijs, op grond van beweerde bijmenging van marga- rine, gaf der Eegeering gelegenheid om na onderzoek van een contramonster der kaas in quaestie, aan het ^Rijkslaadbonw-proefstation te Hoorn, de Fransche des kundigen op de onjuistheid hunner analyse te wijzen en, naar het schijnt, daarvan te overtuigen. Ken gevaarlijke toren. Nog steeds blijft de toren te Zunderdorp (een ko lossaal bouwstuk uit vroeger eeuwen) sporen van verzak king vertoonen. Gebouwd tegen de Ned. herv. kerk, wijkt hij nu reeds sterk van het bedehuis af. Men mag tijdelijk iots doen om voor 't oogenblik verder gevaar te keeren, doch op den duur moet het gevaarte vallenwellicht echter reeds spoedigevenals voor een paar jaren de prachtige toren te Purmerland. Het peil in Waterland is de laatste 30 jaar enorm verlaagd, de fundeeringen komen boven het water, en vergaan. Er is niets aan te doen. Wenschelijk ware hetdat van overheidswege een nauwgezet onderzoek werd ingesteld naar den toestand van vele andere bouwwerken in den omtrek. (N. R. Ct.) Verdwenen. Maandagavond had de landbouwer Nuijs, uit Her wen, aan het veerhuis te Pannerden vier karren met erw ten geladen. Zonder dat men het bemerkte, liep de ach terste kar van den steilen dijk achteruit in de rivier, waardoor de zwaar geladen kar midden in de rivier kwam. Noch van paard noch van kar heeft men iets meer ont dekt. Aan den steilen afrit aan dat veer zijn al meer ongelukken van dien aard voorgekomen. Ken moordaanslag. Te Arnhem heeft een man, die weldra zijn zilveren huwelijksfeest dacht te vieren met een mes een aanslag op zijn vrouw gedaan, terwijl zij te zamen te bed lagen. Het mes had hij daartoe mee naar bed genomen. Diepe en zeer ernstige wonden zijn aan de vrouw, die thans in het Ziekenhuis wordt verpleegd, toegebracht. Dat de mis daad dadelijk geen doodelijken afloop heeft gehad, moet aan het geschreeuw der kinderen te danken zijn, waarop de politie dadelijk kwam toesnellen. Nog niet lang geleden had hij een paar varkentjes aan een slager verkocht, tegen wien hij vertelde, het ontvan gen geld te zullen vastzetten voor zijn aanstaande zilve ren bruiloft. Wat de man tot deze treurige daad heeft bewogen is onbekend. Zich zelf heeft hij ook een gevaar lijke wonde in de zijde toegebracht. Verkorte arbeidsdag. Door de directie van de Coöperatieve Handelsdruk kerij te Leeuwarden is besloten om, bij wijze van proef, met ingang van 1 Oct. a.s. den arbeidsdag met één uur te verkorten, zonder verlaging van het loon. Er zal dan worden gewerkt van 's morgens 8 tot 's namiddags 1, en 's namiddags van 21j2 tot 7 uur, te zamen dus 91/2 uur daags. Indianen, onder wie hij had geleefd. Terwijl hij daar stond bij het uitgedoofde vuur, gevoelde hij dat het eenige wat zijn leed nog kon verlichten, eene volledige en vreese- lijke vergelding zou zijn, welke hij met eigon hand over zijne vijanden zou brengen. Zijn onwrikbare wil en on vermoeide geestkracht zonden, zoo zwoer hij 'bij zich- zelven, voortaan besteed worden aan dat ééne oogmerk. Met verwrongen en doodsbleek gelaat, keerde hij terug naar de plaats, waar hij het voedsel had laten vallen, en nadat hij het smeulende vuur weer aangewakkerd had, braadde hij genoeg, om hem gedurende eenige dagen te dienen. Hij maakte daarvan een bundelen hoe ver moeid hij ook was, begaf hij zich te voet door de bergen op het spoor der Wrekende Engelen. Vijf dagen lang zwierf hij, met bebloede voeten en uitgeputte ledematen, door de bergpassen, welke hij reeds te paard doorgereden was. Des nachts wierp hij zich neer tusschen de rotsen en genoot hij eenige uren van slaap maar voor het aanbreken van den dageraad bevond hij zich steeds weer op weg. Den zesden dag bereikte hij het Adelaars-Ravijn, van waar zij hunne noodlottige vlucht hadden ondernomen. Hier reeds kon hij de stad der Heiligen zien liggen. Afgemat en ziek van harte, leunde hij op zijn geweer en balde zijn forsche hand in de richting van het door hem gevloekte oord. Terwijl hij er op nederblikte, merkte hij op, dat er in de voor naamste straton gevlagd was en dat er nog andere tee kenen van feestelijkheden ten toon werden gespreid. Nog vroeg hij zich af wat dit te beduiden mocht hebben, toen hij het gedruisch van hoefslagen vernam en een man te paard op hem af zag komen. Zoodra hij naderbij kwam, herkende hij een Mormoon, die Cowper genaamd was, en wien hij, bij verschillende gelegenheden, kleine diensten bewezen had. Hij wendde zich dus tot hom, en sprak hem toe, in de hoop te vernemen wat er van Lucy Ferrier geworden was. »Ik ben Jeöerson Hope," zeide hij. »Herkent gij mij nog Wordt vervolgd. Herken te Amsterdam. Het aantal kerken te Amsterdam bedraagt 64, waar van 20 Roomsch Katholieke 12 Ned. Hervormde en 8 Ned. Israëlitische. De katholieken hebben bovendien nog één openbare kapel. Wleuwc munten. Bij de troonsbestijging van H. M. de Koningin zullen nieuwe muntstempels worden in gebruik gesteld. Voor het ontwerpen van nieuwe beeldenaars en het ver vaardigen van nieuwe muntstempels is f 5000 geraamd. Aardappelen-verkoop in Friesland en Kroningen. Voor eenigen tijd stichtten de aardappelfabrikanten in Friesland en Groningen eene vereeniging met het doel de aardappelen voor de aanstaande campagne nu allen tegen denzelfden prijs in te koopen. De landbouwers zagen dit met leede oogen aan van oordeel dat zij nu geheel van die fabrikanten zouden afhangen en deze dus den prijs zouden bepalen naar hun eigen goeddunken. De prijs werd bepaald op 65 ct. den H. L., doch de boeren willen hiervoor niet leveren, dewijl zij daartoe ook nog niet ge dwongen zijn. Er is nl. behoefte aan aardappelen voor de consumptie; zij gaan nu de fabrieksaardappelen schiften en ze als tafelaardappelen verkoopen tegen 70 ct. a f 1..00 per HL. 11c doode hand. In het jaar 1896 zijn aan kerken en kerkelijke in richtingen 155 machtigingen verleend tot het aanvaarden van makingen en schenkingen, en wel tot een gezamenlijk bedrag van f 389.000 en 240 aan kerkelijke instellingen van weldadigheid voor een bedrag van f 1.060.545. Onder de eerste waren 53 voor een bedrag van f 189.860 ten behoeve van Protestantsche en Israëlietische kerkge nootschappen en 102 voor f 199.140 voor de R.-Kath. Kerk en die der Oud-Bisschoppelijke klerezij. Het getal machtigingen aan kerkelijke instellingen van liefdadigheid bedroeg 141 voor f 911.620 ten behoeve van Protest, en Isr. instellingen, en 99 voor f 148,925 voor R.-Kath. en Oud-Bisschoppelijke. Onder die schenkingen enz. waren begrepen 43, waarbij onroerende goederen overgingen en wel 252,20,99 hektaren, voor een gezamenlijke geldswaarde van f 248,185. Veehandel In Vriesland. Er komt in de laatste dagen niet zooveel vee aan de marktals men zou verwachten nu de meeste boeren te veel vee hebben om het te stallen en 12 November nadert. Oorzaak van dit verschijnsel blijkt te zijn de gunstige wending, welke het weder genomen heeft. Er is nog gras in overvloed, hier en daar wordt het nog zelfs gemaaid om ingekuild te worden, en de weilanden zijn afgedroogd, zoodat het vee weer grazen kan, zonder eene groote hoeveelheid gras te vertrappen. De boeren honden daarom het veevoedsel is er nu nog genoeg, en hoe meer melk, hoe beter. Het gevolg zal zijn, dat, treedt de herfst voor goed in en wordt het tijd van stallen, de aanvoer aan de mark ten plotseling bijzonder groot zal zijn en de prijzen zul len dalen. Vet rundvee gaat gestadig in prijs achteruit ook de eerste qualiteit, waarvan de prijzen zich tot nog toe goed staande hielden, wordt goedkooper. Deomzetwordt niet mindermaar de aauvoor grooter, omdat de vet weiders graag afzetten. In kalve- en melkekoeien blijft de handel stilletjes met weinig omzet en niet hooge prijzen. In stieren slechtdaar de aftrek nog minder wordt door het dalen der prijzen van het vette vee. In schapen en lammeren niet drukde Engelsche markt blijft slecht gestemd. Een slagerdio in ééne zending 30 geslachte lammeren naar Londen verzond, bleek, bij het ontvangen van den wissel, daarop 33 cent te hebben gewonnen. Voor het slachten enz. had hij nog niets gerekend. In varkens is de handel nog zeer levendig, evenals in biggen. In jonge paarden vrij levendige handel door het opkoo- pen naar andere provinciën en het buitenland. In werk paarden minder door niet veel vraag. (N. v. d. D.) Lezing over Amerika. - De heer A. Kuipers vroeger landbouwer te Steg- gerdasedert 15 jaren in Amerika, zal eene lezing honden over Amerika en amerikaansche toestanden op Donderdag 7 October te Aieuwe Nledorpop Vrijdag 8 October te Uirkshorn op Zaterdag 9 Oc tober te Sint Maarten. Met grootste schip ter wereld. Het nieuwe stoomschip van den »Norddeutschen Lloyd, Kaiser Wilhelm der Grosze,'' (van welks van stapel loopen wij onlangs melding maakten) is Maandug te New-York aangekomen en het maakte een record met zijn eerste reis. Het volbracht namelijk den overtocht van Dnitschland naar Amerika in 5 dagen 223/4 uur, zoo snel als nog geen ander stoomschip deed gemid deld 439 knoopen per dag. Ken zonderlinge Inbreker. - Een koopmau in verfwaren te Parijsop een nacht zonderlinge geluiden in zijn kelder hoorendeging met een licht onderzoeken. Hij vond er een cboas van ge broken flesschen en leeggeloopen vaten blijkbaar waren dieven aan het werk geweest en een lag nog in een hoek te snorken. De man riep buren te hulp, de dronkaard vloog op hen afhet licht ging uiter ontstond een onbeschrijfelijk geworstel en gevecht in de duisternis. Ein delijk bracht de concierge weer licht en vier sterke man nen werden den indringer meester een vervaarlijk groot varken door de snaaksche wijndie ven in kleereu gestoken en dronken gemaakt. Kokeneen verplicht leervak. De gemeenteraad van Mainz heeft met bijna alge- meene stemmen besloten, het onderwijs in het koken onder de verplichte vakken der volksschool op te nemen. Later zal dat ook op de hoogere burgerscholen voor meisjes worden toegepast. Stalen rijwielbanden. In Engelsche bladen wordt het bericht bevestigd dat den uitvinder van de stalen banden voor rijwielen door de vDunlop Company" 100,000 p. st. voor zijne uit vinding is geboden welk aanbod geweigerd is. Volgens de »Pail Mall Gazette" zijn de banden van buitengewoon fijn staal. Zij zullen weldra aan de markt gebracht worden. Rijwielen. In de eerste helft van 1897 was de uitvoer van rijwielen in Belgie 1.539.100 fr. tegen 926.300 fr. in het zelfde tijdvak van 1896. Daarentegen is de invoer van 2.208.900 fr. op 1.852.500 fr. gedaald. In Dnitsch land bedroeg de uitvoer 507 ton onderdeelen en machi nes, de invoer 385 ton. In Engeland is daarentegen de uitvoer in de eerste helft van 1897 verminderd met 122.000 pond sterling tegen 't overeenkomstig tijdvak van 1896. Kaartbrieven. -In Dnitschland zullen den len November »kaart- brieven worden ingevoerd echter niet tegen het ver wachte lage porto van vijf pfenning. Er worden naar de »Nordd. Allg. Ztg." mededeelt op de Rijksdrukkerij vijftien millioen stuks vervaardigdwaarbij zorg wordt gedragen dat het niet mogelijk isgelijk bij de Oosten- rijksche het geval is den inhoud door het papier te lezen. Landverhuizing naar Hl. A. De landverhuizing uit Dnitschland naar het Verre Westen is in het eerste halfjaar van 1897 aanzienlijk minder goweest dan in vorige jaren. Er gingen slechts 11371 landverhuizers over Duitsche havens, Antwerpen, Rotter dam en Amsterdam, tegen 17,101 in 1896, 16,474 in in 1895 21,254 in 1894, 47,519 in 1893 en 70,453 in 1892. De vermindering der landverhuizing betreft voor namelijk de Oostelijke provincies van Pruisen. 30 September. Door den Notaris H. B. GOTTMER, te Obdam. Winkelhuis en erf, Laat, hoek Boterstraat, Alkmaar, A 540, 65 c. a. Strijkg. Jb. Lind 2830, Verhoogd door M. H. F. de Wild met 110, Door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE. Van de volgende perceelen te Alkmaar. 1. Huis, waarin zeilmakerij, erf en steeg, Voormeer' B 1973, ged. 03.13. Str. Jb. Kluft f 2430, Verhoogd door J. Muijs met 140, 2. Pakhuis en erf, Achter wezel, achter perc. 1, B 1147 en 1973, ged. 92 c.a. Str. Jb. van Twisk 600, Verhoogd door J. v. Twisk met 70, 3. Erf, aldaar, achter perc. 2, B 1973 ged., 01.04 c.a. Str. J. Muijs 400, Verhoogd door Js. Jansen met 20, 4. Erf, aldaar, B 1146, 72 c.a. Str. J. Muijs 305, Verhoogd door Js. Jansen met 5, 5. Huis en erf, Groote Kerkplein, A 3154, 50 c.a. Str. W. D. van Zoost j> 2025, 6. Huis en erf, aldaar, A 3455, 62 c.a. Str. dezelfde 1925, 7. Huis en erf, aldaar, A 3456, 62 c.a. Str. dezelfde 1750, 8. Huis en erf, aldaar, A 3457, 82 c.a. Str. dezelfde 1725, 9. Huis en erf, aldaar, A 3458, 86 c.a. Str. dezelfde 1800, 10. Huis en eif, aldaar, A 3459, 1.34 c.a. Str. dezelfde 1880, 11. Huis, erf en tuin, Kennemersingel E 1729, 1.20 c.a. Str. J. J. Hulskamp 1215, Verhoogd door T. J. N. Gooij met 50,— 12. Huis en erf, aldaar, E 1728, 44 c.a. Str. J. M. Manheim 705, 13. Huis en erf, aldaar, E 1727, 48 c.a. Str. dezelfde 705, 14. Pluis en erf, aldaar, E 1726, 58 c.a. Str. dezelfde 745, Overige perceelen niet verhoogd. Perc. 1 4. Str. P. Messelaar 4170, Verhoogd door Js. Jansen met 50, Door den Notaris M. GOUVERNE. 29 Sept. 1. Huis en erf, Westerburgstraat, D 4, 71 cent. Str. G. J. Netten 1250, 2. Huis en erf, Bloemstraat, D 13, 80 cent. Str. J. A. v. Geenhuijsen 520, 3. Heerenhuis en erf, Ritsevoort, A 40, 90 cent. Str. A. B. v. Geenhuijsen 3225, Afslag woensdag, 6 October a.s., 's avonds ten 6 ure in het lokaal D i 1 i g e n t i a, Alkmaar. Hostelooze bezichtiging voor onvermogenden op Kondag tO October, 's namiddags van 1 tot 3 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter ver gadering der commissie, op Donderdag 7 October 's namiddags van 2—8 nnr ten stadshnize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de loting der in 1897 alhier voor de lichting van 1898 voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op 25 October aanstaande, ten raadhuize' dezer gemeente. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des voormiddags te 10'/2 uren, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te do jn van de redenen van vrijstel ling, die zij ter zake van de Militie vermeer.en te moe ten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst, of op grond van te zijn eenige ivet- tige zoon, motten zij op Oonderdag 25 Aovember e.k., des voormiddags 10 uren, op het Raadhuis verschij nen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande meerderjarige inge zetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getnigsohrift onderteekenen, ter wijl zij verplicht zijn vóór dien dag de opgaven benoo- digd voor de opmaking der stukken, ter secretarie te ver strekken. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 31 Sept. 1897. C. D. DONATE, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6