Buitenland. PRACTISCH REKENBOEK PRACTISCH REKENBOEK B - 4 6 ge L - dragen. Dit zijn zijdie gedacht en gehoopt hebben door kennis en studie tot eon eervol bestaan te komen, die een diploma in hun zak hebben en helaas met dit diploma rondloopen zonder hun kost te verdienen. De bewoners der provincie, de boeren, willen dikwijls gaarne dat hun zoon een heer zal worden een monsieur met een hoogen hoed op en een langen jas aan. Een werk man, die hier vijf tot tien francs per dag verdient, wiens vrouw mede arbeidt, wil voor zijn zoon eene betrekking op een handelskantoor. Het gevolg daarvan is, dat wij hier veel te veel sollicitanten hebben voor alle openbare betrekkingen, en wat verdienen zulke klerken, wanneer zij beginnen [op het stadhuis op een ministerie of aan de posterijen duizend, twaalfhonderd francs per jaar. Op de meeste kantoren van den handel vraagt men jonge lieden op 50 tot 150 francs per maand en het ergste is, dat de meeste van die schrijvers, boekhouders, employé's de commerce", wanneer zij hunne betrekking kwijt raken, bijna niet in staat zijn eene andere betrekking te vinden en terwijl zij leeg loopen niet weten hoe aan den kost te komen. Wel komt er gelukkig een ommekeer, in de bladen wordt sedert geruimen tijd alarm geslagen, men geeft aan allen die geen fortnin hebben, den raad, toch liever bij de ploeg te blijven of een handwerk te leeren. Een nieuw bewijs van de ellende in een »habit noir" leverde het geval van den dokter Laportedie 's nachts geroepen bij eene vrouw, welke bevallen moest, zelf dien dag nog niet gegeten had en terwijl hij eene hoogst gevaarlijke operatie moest doen, deze deed, zonder daarvoor de noodzakelijko instrumenten te bezitten. Het gevolg bleef niet uitmoedor en kind dood en de dokter gevangen genomen. Kan men zich iets droevigers voorstellen J. M. T. SPANTJE. Volgens vertrouwbare berichten uit Madrid moet de Koningin-Regentes van Spanje op de volgende wijze den stoot hebben gegeven tot de nu voldongen ver andering van Ministerie. Toen Generaal Azcarragua der Koningin den dag na haren terugkeer uit San Sebastian, kwam betoogen hoe noodzakelijk het was, ook voor het vervolgde staatkunde der conservatieven en van Canovas voort te zetten, ver klaarde zij hem ronduit, dat zij van een ander gevoelen was. Zij had reeds lang geleden maar tevergeefs, de aan dacht van Canovas gevestigd op hetgeen de bnitenlandsche pers zeide van de Spaansche rechtspleging, naar aanlei ding der behandeling van de anarchisten te Monjuich. Ik ben riep zij uit ik ben de moeder van alle Span jaarden, en ik wil, dat allen, ook de anarchisten, gelijk recht zullen hebben. Geen onrechtvaardigheid en wreed heden, tegen wie ook En daarom verlangde H. M. ook uitdrukkelijk een ver andering in de Staatkunde van onderdrukking, bestrijden tot het uiterste, verwoesting van eigendom, gevangenne mingen en verbanningen, welke Generaal Weyler en Ca novas op Cuba volgden, zonder eenige goede uitkomsten. Ten slotte verklaarde de Regentes, dat zij zeer geschokt was door reeksen van haar nooit medegedeelde en onge straft gebleven schanddaden en misbruiken, zoowel in het bestuur van Spanje, als in dat van Ouba en de Philippij- nen, en dat zij om al die redenen besloten had, van haar koninklijk recht gebruik te maken en een beroep te doen op de hulp en toewijding van andere staatslieden. Postpakketten In Ruitschland. Ten einde het den verzenders van postpakketten gemakkelijk te maken heeft de administratie van de Duitsche posterijen bepaald, dat voortaan do bestellers der pakketten ook pakketten ter verzending zullen aan- nomen. Tevens zal, bij kennisgeving aan het postkantoor, een pakket desverlangd worden afgehaald. Wie van deze gemakken gebruik wil maken, moet echter een oxtra- porto van tien pfennig betalen. Gelijke monniken, gelijke kappen. Toen de Minister van Waterstaat onlangs een be zoek bracht aan Drente's Zuid-Oosthoek, logeerde hij in het hotel-Mejjer, te Emmen. Van hier uit reed hij in den namiddag naar Odoorn. Aldaar vroeger aankomende dan hij verwacht had, of wel eerder afgedaan hebbende, wilde hij per telephoon aan don heer Meijer melden, dat hij niet om 5 uren, zooals besteld was, maar om 4 uren wenschte te dineeren. Op de vraag aan de vrouw van den brievengaarder aldaar of er van de telephoon gebruik gemaakt kon wor den, werd ten antwoord gegeven, dat do brievengaarder niet thuis en het kantoor gesloten was. Dit was geen bezwaar, meende de Minister, want hij kon zelf wel tele- phoneeren. De vrouw echter beduidde den heereu, dat 's lands wetten dit verboden. Toen haar daarop werd gezegd, dat zij den Minister van Waterstaat voor zich had, luidde het antwoord»Dat kan wel wezen, maar hij komt er niet aan". Praten hielp niet en de Minister moest zich getroosten tot 5 uren te wachten met zijn diner. (Emmer Ct.) Het maandblad tegen de vervalschtngen, no. 3, met een bijblad voor hygiëne en industrie, bevat het tweede congres voor openbare gezondheidsregeling (schadelijke stoffen in ons drinkwater en vleeschkleuring); onderzoekingen van levensmiddelen en handelsarti kelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en micros copisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam (di recteuren dr. van Hamel Roos en Harmens); con- tróle-onderzoekingen: beschuit, bier, boter, brood, cacao, cognac, geëmailleerde pannen, havermeel, jenever, kindermeel, kleurstoffen, koek, levertraan, Mag- gi's soepen en bouillon, molk, gecondenseerde melk, rog gebloem, suikerwerken, wijn, zeeppoeder en vetloogmeel, zachte zeep uittreksel uit het rapport van dr. A. Lam te Rotterdam (le kwartaal 1897); uittreksel uit het ver slag v/d Gezondheidsdienst te Deventer vervalschte suiker in Amerikasaffraan en hare vervalschingenwe- tensch appel ij kobe richten: herkenningsmiddel van normaal versch vleeschhet opsporen van kunst matige kleurstoffen in wijn gemengdeberich- ton; hygiëno en industrie: havermeel als voedselkarnemelk als drank schadelijke eigenschappen van gegipston wijn vermoeidheid in verband met de spijsvertering de invloed der versche lucht bij ziekten de levensduur van den geheel-onthouder meel uit hout vezels; het denatureeren van den alcoholfeuille ton: het oplossen van lijken in bijtende potasch ver loren voorwerpen in de buikholte; do bjjbel en de mic robon gevaarlijke bloemengeurvariahygiëni sche sprokkelingen; vraagbord en cor respondentie. Burgerlijke Stand. O b d a in. Geboren: 10 Sopt. Jacobus Wilhelmus, z. van Hermanns do Moei en Crelisjo Vijn. O verleden: 6 Sept. Julia, d. van Petrus Johannes Oerlemans en Adriana de Groot1 m. Heiloo. Ond ertrouwd. 4 Sept. Gerrit Duinmeijer en Marijtje Zonneveld, beiden te Castricum, laatstgenoemde onlangs alhier. 30 Hendrik Krijt, wednr. van Cornolia Roggeveen, en Matje Wagemaker, wed. van Arie Groot, beiden te Heerhugowaard, eerstgenoemde laat stelijk alhier. Geboren. 4 Sept. Johanna, d. van Johannes Kraakman en Maria Cornelia Kraakman. Trijntje, d. van Jacob Bakker en Anna Catha- rina Schoen. Elisabeth, d. van Gorrit Olgers on Johanna Ca- tharina Stam. Nicolaas, z. van Antonie van der Steen en Antje Duin. Beeletje Trijntje, d. van Jan Pranger en Vrouw tje Bok. Overleden. 12 Sept. Albertus de Waard, wednr. van Aafje Bakker, 60 j. en ruim 8 m. 27 Geertje Molenaar, wed. van Willem Meijer, oerder van Jan Kraakman, 69 j. en ruim 7 m. liimuicn. Getrouwd. 9 Sept. Cornelis Nuijens en Grietje Metzelaar, beiden alhier. 14 Adelbertus Dirkson, wednr. van Catharina Hof, te Egmondbinnen, en Cornelia Dekker, alhier. 29 Petrus Castricum en Maria van Kessel, beiden alhier. Geboren. 23 Sept. Catharina Cornelia, d. van Gerrit van Baar en Maria Winder. Overleden. 5 Sept. Keetje, d. van Lonwris Verver en Aaltje Haa- ker, ruim 2 m. 17 Pieternel, d. van Dirk Stierp en Geertje Kossen, ruim 8 m. Oudkarspel. Getrouwd. 23 Sept. Abraham Vroegop en Aaftje Eecen. 30 Arie Swager en Trijntje Oudes. Geboren. 28 Sept. Sijrnon, d. van Jacob Smit en Maartje Grooi. Overleden. 16 Sept. Theodorus Petrus, z. van Steven Smit en Mar tha Prins. Egmondbinnen. Ondertrouwd. 18 Sept. Tennis Slootte Egmond aan Zee en Johanna Margaretha Borst alhier. Geboren. 3 Sept. Petrus Johannes, z. van Pieter Groen en Antje Meijne. 12 Klasina d. van Pieter Liefting on Martha Haar man. 24 Neeltje d. v. Cornelis Bruin en Neeltje Dekker. 27 Pietertje d. van Jan Liefting en Stijntje Kraak man. Overleden. 17 Sept. Catharina d. van Engel van der Molen en Helena Brakenhofif, 3 w. 22 Jannetje Margarethad. van wijlen Albert van Twisk en Aafje Spaan, 4 j. Egmond aan Zee. Geboren. 1 Sept. Arendje, d. van Pieter Broek en Kniertje Broek. 2 Rachel d. van Jacob Visser en Maartje Stam. 3 Pilippus, z. van Jan Wijker en Maartje Zwaan. Engeltje, d. v. Cornelis Zwart en Pietertje Dekker. 7 Kniertje, d. v. Huibert Visser en GuurtjeStam. 9 Cornelis z. van Jacob Sloot en Antje Bakker. 11 Jacob, z. van Klaas Zwart en Neeltje Stam. 12 Elisabeth, d. v. Pieter Prins en Grietje Stoker. 14 v Engeltje, d. v. Philippus Prins en Pietertje Sloot. Engelz. van Pieter Visser en Antje Prins. 17 Jacoba, d. van Klaas Zwart en Aagje Zwart. 19 Cornelis, z. van Jan Visser en Dirkje Prins. 22 Klazina, d. van Arie Stam en Bregje Hopman. 23 Willem, z. van Jacob Blok en Albertje Glas. Leentje, d. van Tennis Vuil en Trijntje Gouda. Maarten, z. van Tijs Glas en Jansje Blok. 27 Neeltje, d. van Pieter Wijker en Trijntje Zwart. 28 Engel, z. van Engel Prins en Aagje Schong. 29 Maartjed. van Dirk Groen en Neeltje Kok. Overleden. 21 Sept. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Jacob Gravemaker en Neeltje Stam. Spanbroek. Geboren. 2 Sept. Cornelis, z. van Rens Boon en Geertje Pels. 10 Tennis, z. van Jan van Twisk en Maartje Koorn. 11 Maria, d. van Pieter de Boer en Trijntje Kenning. 23 Thecla Wilhelmina Rosalia, d. van Johan Hein- rich AnthonBolte en Maria Antonette Moorkamp. Overleden. 30 Sept. Margaretha Bonenkamp, 28 j. Geboren. 30 Sept. Trijntje, Oterleck. d. van Dirk Vader en Petronella Visser. 16 17 19 28 30 Schoorl. Ondertrouwd. 16 Sept. J. P. J. Keet en G. Beemsterboer. Getrouwd. 12 Sept. J. P. ten Broek en G. Bareman. Geboren. 1 Sept. Catharina Dienwertje, d. van P. Hoogvorst en A. Wit. Pietertje, d. van A. Blom en G. Mol. Petrus Nicolaas, z. van C. P. Bibo en M. de Waard. Martha, d. van J. Beemsterboer en M. Sluijs. Jan, z. van K. Pool en M. de Graaf. Simon, z. van C. Gutker en E. de Jong. Ilillegonda Cornelia, d. van J. Kager en D. Hille. Gerardus Hendrikus, z. van Jb. Kager en J. de Waard. Heerhugovraard. Ondertrouwd. 30 Sept. Hendrik Krijt, wednr. van Cornelia Roggeveen, en Matje Wagenmaker, wed. Van Arie Groot. Getrouwd. 5 Sept. Jan Goet en Grietje Rootjes. 19 v Cornelis Stapel en Trijntje Hoogland. Geboren. 2 Sept. Neeltje, d. van Jacob Blom en Guurtje Boldewijn. 3 Maartje, d. van Gerrit Klaver en Pietertje Krap. 12 Wilhelmina, d. van Wilhelm Friedrieh Schan- feli en Geertje van Dijk. 24 Jan, z. van Jacob Kroon en Antje Stuij. Overleden. 2 Sept. Geertje, d. van Lodewijk Prederiks en Maartje Buur, 4 w. 23 Jacob, z. van Klaas van der Busse en Grietje Zijp, 19 j. 28 Grietje, d. van Jacob Weel en Neeltje de Boer, 2 m. Oude TVledorp. Ondertrouwd 3 Sept. en getrouwd 18 Sept. Pieter Kant, wednr. van Trijntje Walkou, en Bregje Veldman, wed. van Jan Ursem. Overl eden. 1 Sept. Levenloos aangegeven zoon van Arie Bakker en Neeltje Zut. 13 Hendricus, z. van Klaas Kos en Guurtje Schuur man, 4 j. 30 Cornelia, d. van Aris Sleutel en Grietje Bak ker, 4 w. Akersloot. Ondertrouwd. 23 Sept. Simon Helder en Cornelia Rol, wed. van Cor nelis Los Kz. Geboren. 4 Sept. Cornelis, z. van Dirk Sikkes en Neeltje Bakker. 10 Antje, d. van Jan Groen en Cornelia Kraakman. 20 Elisabeth, d. van Jan Groot en Antje Moojj. 22 Theodora, d. van Jan Sinnige en Guurtrnida Schut. Overleden. 16 Sept. Cornelis Verduin, 16 j. 18 Cornelis van der Oord, echtgen. van Jeltje Ko ning, 49 j. UTleuwc Aledorp. 130 Sept. Geboren. Geertje, d. van Pieter Pancras en Aagje Klaver. Overleden. Jacob, z. van Hendrik Hagen en Elizabeth Klos, 7 m. Joam Ennema, wednr. van Maartje Swart, eerder van Aafje Smit, 66 j. Harlngcarspel. Geboren. 8 Sept. Tobias, z. van Wulbert Koordes en Vrouwtje de Pee. 9 Anna, d. van Jan van Duin en Neeltje Koomen. 12 Geertje, d. van Pieter Meester en Aafje Paap. 13 Ariaantje, d. van Arie van Leijen en Cornelia Bood. 16 Bartholomeus, z. van Jan van Duin en Maartje Broersen. 21 Simon, z. van Pieter Hoedjes en Elisabeth Raatgers. 22 Bartholomeus, z. van Nicolaas Boon en Trijntje Velserboer. Overleden. 5 Sept. Willem van Duin, echtgen. van Elisabeth Kor- ver, 40 j. 13 Aagje Tesselaar, 3 j. en 10 m. 18 Elizabeth Koelemij, echtgen. van Simon Schoon, 60 j. 22 Jan Kuiper, wednr. van Antje van Twuijver, eerder van Maartje van der Oord, on vroeger van Grietje Huibers, 73 j. 28 Willem Spaans, 24 j. Hensbroek. Geboren. 10 Sept. Catharina, d. van Hendrikus Johannes Overman en Aagje Bleeker. 27 Jan, z. van Willem Schaak en Geertje Burges. 30 Maartje, d. van Pieter Appelman en Aafje Groot. Uitg. Herin*. Coster dc ZoonAlkmaar. door C. OTTER. Per stukjo f ©,2S. G e h e e 1 e getallen. I. De getallen van 1—100. II. De getallen van 1-1000 en telling v. grootere getallen. III. De getallen boven 1000. Gebroken getallen, le. Gewone breuken. 2e. Gewone en tiendeelige breuken. 3e. Percentrekening. v. d. hoogste klasse d. Volksschool en d. herhalingsschool door P. BEAJAMIASE en C. OTTER. A. Huisgezin en Maatschappij f 0,30. B. Landbouw0,24.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 10