Eb Troonrede booorüoeli No. 121 Tweede blad. ZONDAG 10 O C TOBEU Nederland. (St.-Ct.) Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdag»vond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f franco door bet gehoelo rjjk 1, Da 3 nummers/O.OO. Afzonderlijke num mers 3 ets. Telefoonnummer t 3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel, @,15, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Hebben de beide Kamers der Staten-Generaal zich bepaald tot de beantwoording van de Troonrede met een eenvoudige dankbetuiging voor de ontvangen mededee- lingen en voor de liefderijke en wijze zorg waarmade onze jeugdige Koningin is voorbereid voor hare gewich tige taak - een woord waartoe in een antwoord op de laatste Troonrede die van de Koningin-Moeder-Regentes verwacht mag worden alle aanleiding bestond gevolgd door de verzekering dat de toegezegde wetsontwerpen met belangstelling tegemoet worden gezien, de pers heeft haar roeping vervuld door over den inhoud der Troonrede haar oordeel uit te spreken. Dat oordeel was voorloopig, in alwachting van nadere inlichtingen, van liberale zijde in het algemeen gunstig. Men begrijpt, dat een Mini nisterie dat eerst sedert korten tijd zijn taak heeft aan vaard, zich beperkt in zijn toezeggingen, niets aankondigt dan hetgeen weldra voor indiening gereed zal zijn en voor het overige zijn plannen in algemeene termen aan duidt. Men erkentdat de afschaffing der dienstver- vanging en de invoering van leerplichtdie in 't bij zonder zijn genoemd een paar belangrijke maatregelen zijn te lang reeds van een liberaal Kabinet verwacht om nu niet in de eerste plaats te worden aaugekoudigd. Afwachtend is over het algemeen de honding der anti revolutionaire bladen ook ten aanzien van deze beide maatregelen. Tijd en Maasbode verklaren zich met be slistheid daartegen. Dat was te verwachten. Merk waardig echter is het, dat laatstgenoemd blad leerplicht, persoonlijken dienstplicht en betere bescherming en be rechting van kinderen en jeugdige personen maatregelen noemt die men van een radicaal Ministerie heeft te ver- wacnten, zoodat men zich over de aankondiging van tot regeling daarvan strekkende wetsontwerpen door dit Kabinet niet heeft te verbazen. Een radicaal Ministerie alzoo En dat nog wel omdat het voorstellen aankondigt, waarmede de geheele liberale partij reeds lang haar instemming heeft verklaard, of waarvan sommige bereids door het vorige Kabinet' in bewerking of in een wetsontwerp belichaamd waren Lijnrecht daartegenover staat dan ook het oordeel van erkende radicale organen die zich integendeel er over ergeren of bedroeven dat er in de Troonrede niet blijkt van eenige verandering van koers. Onmogelijk toch acht De Amsterdammer, Weekblad voor Nederland, de vestiging der nieuwe huishouding van den Staat, zonder aanmerkelijke dö1' oude. Van alle plannon tot verbetering van maatschappelijke toestanden, die bij de Regeering in over weging zijn kan volgens dat blad niets van eenige be- teekenis te recht komen, zonder zeer aanzienlijke uitgaven; de bestaande rijksinkomsten zijn voor de tegenwoordige huishouding nauwelijks toereikendaan belangrijke ver hooging wordt niet gedachthet eenige middel om nog wat meer geld in de schatkist te brengen en bij een Minister als de heer Pierson zeker ook wel het laatste middel, omdat hij als vrijhandelaar er niet dan met tegenzin toe zal kunnen overgaan is de aangekondigde verhooging van invoerrechten; maar die versterking van middelen is om andere redenen noodig en kan niet dienen tot bestrijding der kosten van maatregelen „tot verbetering van maatschappelijke toestanden," van leerplicht, arbeids- pensioenen bevordering van landbouwbelangen betere volkshuisvesting enz. enz. Daarom had moeten aange kondigd worden aanzienlijke bezuiniging van de bestaande huishouding die to weelderig is ingerichtb.v. afschaf fing van het Militaire Huis vermindering der uitgaven voor leger en vloot, vereenvoudiging van het middelbaar en hooger onderwijs, opheffing van een aantal gezantschaps- posten, verlaging van te hooge salarissen, beperking van pensioneering tot hen die niet uit eigen middelen in hun stand kunnen -levenintrekking van alle onver plichte uitkeeringen tot kerkelijke doeleinden W ij zjjn vast overtuigd dat geen van de hier genoemde bezoimgings-maatregelen door het tegenwoordige Ministerie zullen worden ondernomen, en dat er, al ware het alleen omdat er geen geld voor te vinden is, van maatregelen tot verfietering van maatschappelijke toestanden zooals De Amsterdammer ze zou wenschen van dit Kabinet niets is te wachten. Zooals de Amsterdammer ze zou wenschennamelijk met rechtstreeksche en zeer aanzienlijke uitkeeringen uit de Staatskas. Een enkel voorbeeld tot toelichting. Van leerplicht is dat blad een voorstander, mits bij zijne toe passing verzacht door een stelsel van vergoeding aan de ouders, die de kleine bijverdiensten van hun kroost on mogelijk kannen ontberen.'' 't Zon jammer zijn, indien dit denkbeeld ingang vond en een belemmering werd voor de plannen der Regeering. Gelukkig komt juist te gelijker tijd de heer P. in het Sociaal Weekblad ons gerust stellen met het voorbeeld van Zwitserland, waar leerplicht reeds sinds lang bestaat. Ook in het Katho lieke kanton Freiburg worden daarbij geen moeilijkheden ondervondenzoo min van godsdienstigen aard als van de zijde van onvermogende oudersdie hnn kinderen uit de school zouden wenschen te honden om hen voor loon ten behoeve van het gezin te laten werken. Men begrijpt daar, dat het belang der ouders moet wijken voor het belang der kinderen, en dat, indien de armoede der onders in strijd komt met den leerplicht der kin deren, het algemeen belang vordert dat de leerplicht worde gehandhaafd. In den aanvang, vóór ongeveer 70 jaren, had men in dit opzicht met moeilijkheden te kampen, maar men heett voet bij stak gehouden, en thans, nn men er sedert 2 of 3 generaties aan gewend is weet men niet beter oi het hoort zoo en ontmoet men geen moeilijkheden meer. Andere maatregelen heelt men ge nomen praktische maatregelen om bezwaren to over winnen. De leerplicht begint er met het 7de, en eindigt voor jongens met het 16de, voor meisjes met het 15de jaar. Men zal zeker verstandig doen indien men hier te lande aanvankelijk met iets minder tevreden is. Maar men heeft jaarlijks 10 weken, op het platteland zelfs 12 weken vacantiaen wel gedurende de tijden van de drukste werkzaamheden den hooitijdden graanoogst den wijnoogst enz., en leerlingen vau 13—16 jaar hebben op het platteland alleen 's morgens school. Het minst van alle is met de Troonrede ingenomen De (liberale Nederlanderdie meent dat de arme vóór het «onderwijst hem" recht heeft op het «spijzigt hem", dat maatregelen tot voorkoming van armoede in de eerste plaats noodig zijn door werkverschaffing van staats- of gemeentewege aan wie elders geen werk kannen vinden, en daarom der Regeering er een bitter verwijt van maakt, dat zij heeft gezwegen van verbetering van den toestand der pachters pensioneering van oude of invaliede arbei ders uitbreiding van het onfeigeningsrecht tot uitgifte van grond in kleine perceelen droogmaking der Zui- dorzee in het algemeen strijd tegen werkeloosheid. Het blad vat zijn eindoordeel samen in de^olgende woorden «Inderdaad vormen meer en meer al onze z. g. liberale dagbladen een aaneecgeslotene conservatief-liberale pers, in wier schuitje zonder twijfel het ministerie-Pierson zal varen en die geen wezenlijke maatregelen wenscht om de niet bezitters eenigszins te doen deelen in de levens- voorrechten der bezitters. De meest juiste naam voor deze richting isde mannen van Hebben is Hebben. Wij stellen voor, haar in hare verschillende schakeeringen voortaan te noemen de PI. I. H. part ij." Welk een teleurstelling! Welk een ontgoocheling! En dat bij de optreding van een vooruitstrevend liberaal KabinetKan het ook de vracht zijn van al de dwaze tegenstellingen tnsschen conservatief- en voornitstrevend- liberaalwaarmee men zich zeiven en anderen heeft verblind? Geen wonder dat aan het hoofd van De Nederlander wordt gelezen: «De redactie van dit blad wordt gevoerd geheel buiten overleg metofficiëel en officieus dus geheel onafhankelijk van het bestuur der Liberale Unie. Ook de medewerkersaan het hoofd vermeld, zijn slechts aansprakelijk voor door hen onder teekende artikelen.'' de flesschen vooraf gedompeld in kokend heet water daarna aan den rand met in water opgelost gummi arabicum bestrekon en onmiddellijk met perkamentpapier gesloten hierna alles gedroogd zijnde wordt ook het afsluitende papier met gummi bestreken, liefst meer dan eenmaal, waardoor een dun laagje over het papier komt. Yoor lnchtafsluiting is dit een beproefd middel. (De Veldpost.) Onze Staatsschuld. Onze Staatsschuld, die in 1850 het cijfer van 1140 millioen had bereiktwaarvan jaarlijks 36 millioen aan interest moest betaald worden, is thans gedaald tot be neden 1000 millioen nog een aardig cijfer dus verminderd met bijna 141 millioen met een rentelast van bijna 30 millioen. In al die jaren heeft de Staat 332 millioen uitgegeven voor aanleg en aankoop van spoorwegen. In 1877 was de rente der Staatsschuld tot 251/2 mil lioen gedaald. Toen teerden wij echter op de Indische baten waarmede schuld werd gedelgd. Sedert bestreed Nederland zijn uitgaven uit eigen middelen en werden de Indische inkomsten eerlijk voor Indië dat daaraan dringend behoefte had besteed en was dns de schuld delging niet doenlijk meer. an de in spoorwegen gestoken vele millioenen is de opbrengst jaarlijks nog geen 4 millioen, das slechts ruim 1 pet. rente. Aardswoud. Ter gelegenheid van de najaars kermis werd Zondag j.l. alhier hardloopen van jongens Maandag harddraverij gehouden. Prijzen wonnen bij het hardloopen D. Rempt Rz., L. Rempt Rz. en J. Purmer; bij de harddraverijhet paard van P. Best, berijder W. Bestdat van D. Bijl berijder de eigenaar en dat van P. Mijsberg, berjjder K. Bakker. Te Wormerveer geraakte door het blaften van een hond eene koe op hol. In vollen ren ging het dier langs de Spoorstraat, Wandelweg, Goudastraat en de Zaan, waar het op een hoek een wielrijder omverreed. Eindelijk, dicht bij Zaandijkwerd het tot staan gebracht. De wielrijder kreeg een bloedende wond aan het been, welke echter bij onderzoek niet ernstig bleek te zijn. Gelukkig was het op dat uur niet drnk op straat eenige minuten later zou het dier gehold zijn door eene straat met een paar honderd schoolgaande kinderen. In de papierfabriek «De Eendracht" alhier werd een arbeider door een der wielen aangegrepen, een paar malen rondgeslingerd en daarna een eind door de machine weg geworpen. Uit verscheidene wonden hevig bloedende werd de ongelukkige opgenomen. Bij onderzoek is echter gebleken, dat de wonden niet zoo ernstig zijn als eerst gevreesd werdja zelfs werd bevonden, dat er niets gebroken was. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Aug. 1897 zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inlagenf 2,646,364,465 Terugbetalingen (waaronder f 4996,41 wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek, obligatiën of certifica ten van inschrijving)1,825,692,815 Meer ingelegd dan terugbetaald f 820,671,65 Aan het einde der maand Juli 1897 was ten name van de verschillende inleg gers ingeschreven57,205,617,57 Zoodat het tegoed op ultimo Ang. 1897 bedroegf 58,026,289,22 In den loop der maand zijn 7533 nieuwe spaarbank boekjes afgegeven en 2478 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 606,427 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Aug. 1897 is voor een bedrag van f 107.782.05 aan inschrijvingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaton van inschrijving ten behoeve van 174 inleggers aangekocht. liippcnzlekte. Te Ossendrecht en omstreken alwaar in den laatsten tijd het mond- en klauwzeer onder het rundvee is opgehouden openbaart zich thans in hevige mate eene besmettelijke ziekte onder de kippen. De dieren krijgen een gezwollen kopworden blind en sterven spoedig. Het ongelukkigste is, dat jnist de jonge legkippen het eerst worden aangetast. Ingemaakte vruchten. De moeite van menige huisvrouw voor hare inmaak- flesschen wordt 's winters vaak verijdeld door de schimmel. Hoe is die schimmel daar gekomen? Vanwaar weten we nietmaar wel dat zij er is en dat ze de vruchten ongenietbaar maakt. Zeker zijn de flesschen niet lucht dicht geweest! Hoe daarvoor te zorgen? Hiertoe worden Militaire dienstplicht. Volgens de »N. R. C." bestaat bij de Regeering het voornemen om den vroeger bestaan hebbende vijf jarigen duur van militairen dienstplicht, die reeds her haaldelijk met twee jaren verlengd is en thans door de wet tijdelijk, namelijk tot 1 Mei 1898, op zeven jaren is bepaald, andermaal na dien datum met twee jaren te verlengen en op zeven te doen vaststellen, en wel gedu rende drie jaren, dus tot 1901. Dit zon dan geschieden onafhankelijk van de in de Troonrede uitgesproken voor nemens, tot afschaffing van de plaatsvervanging. Men mag dus eene indiening van de voor die ver- lenging noodige wetsvoordracht welhaast te gemoet zien. Anna Paulowna. Door den winkelier de V* alhier is eenigo dagen geleden bij de politie aangifte ge daan van de vermissing van een doosje met 11 gouden tientjes nit een gesloten kast. Het onderzoek der justitie heeft tot dusverre nog niet de gewenschte gevolgen gehad. Vee vervoer naar België. Niettegenstaande België voor den invoer van fok- vee uit Nederland gesloten is, gaat toch nog al menig stuk vee voor de slachtbank over de grenzen. Langs het

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5