Ie derland. Onlusten te Rome. ROME, 11 Oct. Een delegatie nit, do kooplieden heeft zich heden naar den minister van binnenlandsche zaken begeven om te onderhandelen over de voorgenomen fiscale hervormingen (in het bijzonder over de verhooging der belasting op rijk mobilair). De menigte, die langs den weg te hoop geloopen^was, floot de delegatie nit en schold haar. De karabiniers moesten tusschenbeide komen. De voornaamste kooplieden hadden hunne magazijnen gesloten tijdens de ontvangst der deputatie door den minister. De raddraaiers beproefden het plaveisel van het Navona-plein op te breken. De politie trad daarop handelend op. Zes agenten werden gewond en een der oproerlingen gedood Ook een manier. Een engelsche dominé staat voor niets. Sinds eenigen tijd loopt de Rev. Ward in de straten van Fe- lixtown met een draaiorgel en baalt geld op voor den bouw van een kerk, die hij noodig heeft. Madame The resa Tosti, een zangeres van naam. las het verhaal in een krant en schreef uit Parijs aan Rev. Ward, dat zij zelf in haar jonge jaren te Gmiinden, in Tirol, voor een invalide met een draaiorgel is rondgegaan en er bij ge zongen heeft. Zij stelde zich nu beschikbaar om met haar man, Rudolph Panzer, »een van de grootste pia nisten van het vasteland," zooals zij schreef, voor de kerk van Rev. Ward te komen zingen. De dominé nam het aanbod aan. „.r_, Sir. J. Heemskerk Aatn. Te 's-Gravenhage is Zaterdagavond 11 uur plot seling aan eene beroerte overleden de oud-minister mr. J. Heemskerk Azn. Zaterdag had hij nog gearbeid en per rijtuig een toertje gemaakt. Mr. Jan Heemskerk Ab.zn., geboren te Amsterdam in 1818, studeerde aldaar in de rechtsgeleerdheid en pro moveerde te Utrecht 1839. Hij werd in 1852 lid der Rechtbank te Amsterdam en in 1864 Raadsheer in het Provinciaal Gerechtshof van Noord-Holland. In al die jaren maakte hij zich bekend door verschillende geschriften. Ook was hij geruimen tijd lid van den Gemeenteraad. In 1859 werd hij te Amsterdam gekozen tot lid van de Tweede Kamer en bleef dit tot 1864. Twee jaren later werd bij tot Minister ?an Binnenlandsche Zaken benoemd in het Kabinet Mijer-Van Zuijlen. Dit minis terie trad in 1868 af. Niet lang daarna werd mr. Heems kerk opnieuw in de Kamer gebracht door het district Gorinchemna zijne niet-herkiezing in 1873 werd hij Raadsheer in den Hoogen Raad. In 1874 trad hij voor de tweede maal als minister op, en bracht de Wet op het Hooger Onderwijs tot stand, alsmede de uitbreiding van het spoorwegneten de stichting van het Rijks-Museum te Amsterdam. Na zijn aftreden in Augustus 1877kwam hij we derom in den Hoogen Raad, doch werd reeds in 1883 andermaal met de vorming van een ministerie belast, ditmaal vooral met het oog op eene Herziening van de Grondwet. Zijn zeer omvangrijk standaardwerk >De Practijk der Grondwet" had hem daartoe als den aan gewezen man doen kennen. Dit omvangrijke en ge wichtige werk werd door hem tot stand gebracht in het najaar van 1887. De uitslag der verkiezingen volgens een uitgebreider kiesrecht, in Maart 1888, noopten hem en zijne ambtgenooten hun ontslag aan te bieden. Kort daarop werd hij benoemd tot lid van den Ra#d van State, in welk college hij tot zijn dood heeft zitting gehouden. Na de bekrachtiging van de Hooger Onderwijs-wet werd hij benoemd tot Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Den 28en Juli 1885 had hij den titel gekregen van Minister van Staat. Gelijk bekend is, werd hem bij zijne eerste aftreden in 1868 door een groot aantal landgenooten een gedenk penning vereerd, als waardeering van zijne krachtige maatregelen tegen de veepest. Nog weinige dagen geleden presideerde hij te Am sterdam de vergaderingen van het Gezondheids-Congres en kort te voren vertegenwoordigde hij de Nederlandsche Regeering bij het Afschaffings-Congres te Brussel. Heel den weg over liepen zij voor mij uit, elk aan eene zijde van het paard, totdat ik voor het huis in Brixton Road stilhield. »Er was geen levende ziel te ontdekken, geen klank liet zich hooren, behalve het neerpiassen van oen regen. Toen ik het portier opende, zag ik Drebber verzonken in een dronkenmansslaap. Ik schudde hem bij den arm en zeide»Het is tijd uit te stijgen. »Heel goed, koetsier," sprak hij. »Ik veronderstel, dat hij niet anders meende, of wjj waren aan het opgegevon logement gekomen, want hij stapte zonder tegenstribbelen uit en volgde mij door den tuin. Ik moest aan zijne zijde loopen, om_ hem staande te houden, want hij was nog altijd een weinig topzwaar. Toen wij tot de deur genaderd waren, opende ik haar en bracht ik hem de voorkamer binnen. Ik geef u mijn woord, dat vader en dochter voortdurend naast mij voort gingen. »Het is eene helsche duisternis," zeide hij, rondloopende. »Wij zullen zoo aanstonds licht hebben," gaf ik ten antwoord, een lucifer afstrijkende en een kaars opste kende, die ik bij mij had. »En nu, Henoch Drebber," ging ik voort, mij tot hom koerende en het licht bij mijn eigen gelaat houdende: Wie ben ik!' »Hij staarde mij een oogenblik met verglaasden, don keren blik aan en daarop zag ik eene uitdrukking van afgrijzen op zijn gelaat komen en zjjne trekken geheel verwringen, wat mij bewees, dat hij mij herkend had. Hij deinsde aschgrauw terug en ik bemerkte, hoe het zweet hem op het voorhoofd stond en zijne tanden begon nen te klapperen. Bij dit schouwspel kunde ik met den rug tegen den muur aan en lachte ik hardop. Ik had steeds geweten, dat de vergelding zoet zou zijn maar nooit had ik verwacht, dat mijne ziel van zulk eene voldoening vervuld zou raken. »Hond die gij zijt!" sprak ik, »ik heb n van balt Lake City tot iSt. Petersburg achtervolgd en gij zijt mij steeds ontkomen. Maar ten laatste zijn uwe zwerftochten ten einde, want een van ons beiden zal de zon niet meer op zien gaan." Het vaderland verliest in hem een staatsman van bui tengewone bekwaamheid en die naar zijne overtuiging met onvermoeiden ijver werkzaam is geweest voor 'a lands belang. Het stoffelijk overschot zal Woensdagvoormiddag in het familiegraf op de Algemeene Begraafplaats worden bijgezet. Beventer. Het bestuur van het Nutsdepartement alhier overweegt bij gelegenheid van het lOOjarig bestaan de eene of andere nuttige instelling te stichten. Edam. Door een aantal handelsfirma's en particu lieren is een adres verzonden aan Gedeputeerde Staten van Noordhollandwaarin wordt aangedrongen op het nemen van een gunstige beschikking op de aanvrage om subsidievoor den geprojecteerden stoomtramweg van Yolendam, via Edam, naar het station KwadijkEdam, van den Hollandschen Spoorweg. Adressanten vleien zich met de hoop dat heeren Gedeputeerden een voorstel bij de Staten zullen indienen waardoor het mogelijk wordt deze zoo zeer gewenschte verbinding tot stand te brengen. Purmcrend. Den 11 werden 3788 stuks runde ren ter najaarsveemarkt aangevoerd. De handel was stug met lager prijzen. Grootsclieriner. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de openb. lagere School al hier zijn geplaatst de dames S. Hommes Bolsward G. Teer, Anna Paulowna en C. Elfrink, Ursem. De kerkeraden der ned. herv. gemeenten van West en OoMgralclijk hebben het traktement van den te beroepen predikant met f 20 verhoogd en gebracht op f 1200. Hakkcrijtentoonstelling te Rotterdam. De Bakkerijtentoonstelling, die te Rotterdam wordt georganiseerd vindt veel medewerkingvoor het waar borgfonds is voor eenige duizenden guldens meer inge- teekend dan voor de bakkerijtentoonstellingen in 1886 en 1894. Uit het binnen- en buitenland zijn vele toe zeggingen voor belangrijke inzendingen ontvangen. Papier uit aardappelloof. Op de stroostofpapierfabriek te Veendam. is ver leden week een proef genomen met gedroogd aardappel loof, om daaruit papier te vervaardigen. De proef is uit stekend geluktdo helderheid van de stof laat niets te wenschen over en wint het van het stroostof. In dit loof moeten niet zoo vee procenten vezelstof zitten als in stroo. Naar wordt medegedeeld moot het loof goed droog zijn beter ware het als het een jaar in een hoop gezet werd. Als deze tak van industrie opgang maaktbestaat er nog kansdat de aardappelverbouw weder vooruit gaat. Zooals het nu staat, zal hij langzamerhand min der worden. •lacht in Friesland. Het »N. v. d. D." meldt Do sedert 1 October geopende lijstervangst heeft in de gemeente Gaasterland tot heden goede voordeelen opge leverd. Voor het begin is men goed tevreden. Houtsnip pon zijn er evenwel nog slechts enkelen gevangen. Hazen zijn er eveneens nog weinig geschoten. De poeliers maken slechte zaken daar ze onder elkander hadden besloten niet meer dan 9 centen per stuk te betalen. (Wie hier van afweek was f 25, die ieder hunner stortte, kwijt.) De vangers uit de dorpen Bakhuizen en Oudemirdum (de beste plaatsen) zenden de lijsters nu voor eigen reke ning naar Brussel, waar ze tegen 5 pet. provisie voor hen worden verkocht. Inhuldigiiigsfeesten. De op do begrooting Binnenlandsche Zaken uitgetrok ken f 50,000 in verband met de inhuldigingsfeesten zijn grootendeels bestemd voor de inhuldigingskosten van de Nieuwe Kerk te Amsterdam, welke vier maanden te voren ter beschikking van het Rijk wordt gesteld. Ook zal hot Rijk bijdragen in de kosten van de ontvangst van bui- tenlandsche journalisten. Sledei-laüd op de Parijschc tentoonstelling. Het blijkt thans reeds dat door de verschillende groepen de ruimte door het Fransche tentoonstellings- bestuur aan Nederland toegekend onvoldoende zal zijn. Terwijl de uitgestrektheid der tentoonstelling voor 1900 een derde meer zal bedragen dan die op de tentoonstelling van 1889, zijn de aangevraagde ruimten door de verschil lende landen driemaal grooter dan in laatstgenoemd jaar. Terwijl ik sprak, deinsde hij steeds verder achteiuit, en ik las op zijn gelaat, dat hij mij krankzinnig geloofde. Ik was dat ook op dat oogenblik. De aderen aan mijne slapen klopten als hamerslagen, en ik geloof dat ik eene beroerte zou hebben gekregen, in lien ik niet plotseling door eene neusbloeding ware overvallen, wat mij eenige verlichting schonk. »Wat denkt gij thans van Lucy Ferrier riep ik uit, terwijl ik de deur afsloot en hem met den sleutel in het gelaat sloeg. »De straf is lang uitgebleven, maar ten laatste zult gij boete doen." Ik zag zijne bloode lippen, onder het luisteren naar mij, beven. Hij zou niets liever gedaan hebben dan genade af te smeeken, maar begreep wel dat dit vruchteloos was. »Wilt gij mij vermoorden stotterde hij. »Er is geen sprake van moord," antwoordde ik Wie spreekt er van een dollen hond te vermoorden Hebt gjj ontferming gekend voor mijne arme lieveling, toen gij haar van haar ongelukkigen vader hebt weggesleept en haar medevoerdet naar een gevloekten en schandelijken harem?" „Ik was het niet, die haar vader doodde!" riep hr| uit. Maar gij, en gij alleen, hebt haar schuldeloos hart gebrokenschreeuwde ik, hem een der doosjes voor houdende »Laat de goede God tusschen ons oordeelen. Kies er een uit en slik haar door. Een daarvan bevat den dood, de ander het leven. Ik zal nemen wat gij over laat. Wij zullen zien of er rechtvaardigheid op aarde is, of dat wij slechts door het toeval worden beheerBcht." »Hij trachtte mij te ontwijken, en gilde en smeekte om barmhartigheid, maar ik trok mijn mes en hield het op zijne borst, totdat hij mjj gehoorzaamde. Daarop slikte ik de andere pil in, en wij stonden elkander eene minuut lang sprakeloos aan te staren, in afwachting van den dood van een van ons beiden. Nooit zal ik de uitdiukkiug vergeten, die op zijn gelaat kwam, toen de eerste aan val van pijn hem zeide, dat hij het vergif ingenomen had Ik lachte toen ik dat zag, en hield hem Lucy's trouw ring onder de oogen. Het was slechts een oogenblik laDg, want de uitwerking van het middel is snel. Zijne trekken Kaas. De »Ned. Landb. Cour." geeft in haar laatste nummer het onderstaande wekelijksche markt overzicht Goudsche kaas blijft vlug met stijgende prijzen, jammer maar voor de boeren, dat die stijging zoo laat is gekomen, vermits het meeste al van de hand was gezet vóór de rijzing. Edammer is weder flauwer en zakten daardoor de no teeringen j toch behoeft er geen vrees voor verdere da ling te bestaan, tenzij natuurlijk er iets buitengewoons gebeurt. Leidsche kaas is zoo goed als opgeruimd en tegen prijzen als in een paar jaren niet besteed waren jammer dat de meeste Leidsche kaasmakers zoo veel schade lijden door de !age boterprijzen. Delftsche en Friesche kaas blijft mede zeer op prijs. De noteeringen zijn Goudsche Kaas. Bodegraven. 159 partijen, waaronder 6 Derby's hoogste prijs f 28. 143 Goudsche 28.50 Woerden. 164 28.50 Gouda93 30. terwijl zware Goudsche golden te Bodegraven tot f 31. te Woerden tot f 32.en te Gouda tot f 33. Edammer KaaB. stapels kleine comm. middelbare Alkmaar464 f 29.- f 27.50 f 28.— Purmerend... 312 f28.26 50 Hoorn285 f 28.50 27.— 26.— Delftsche en Friesche Kaas. Delft62 stapels f 20,a f 29. Leeuwarden. 26652 Kg. 30.31. Sneek7727 20.— 31.— Bolsward 28.32.50 Westwoud. Door stemgerechtigde ingelanden der banne Binnenwijzend is tot hoofd-ingeland van het ambacht Drechterland gekozen de heer 0. Laan Sz. te Binnenwijzend. Zaandam. Met vrij groote zekerheid vernemen wij, dat de meerderheid der Raadsleden vóór de invoe ring van proportioneele schoolgeldheffing is, zoodat de aanneming van de in te dienen voordracht zoo goed als zeker is. Het sstaat er voor de onderwijzers, wier salaris-verbe tering van deze voordracht afhankelijk is gesteld, dus niet zoo heel slecht voor. (Zaanstreek). Oosthulzen. J.l. Donderdag geraakte het kind van den werkman Kikkert, dat bijna 4 jaar oud was, in een put, welke zich in den hooiberg van den heer P. Pijper bevindt. Eenigen tijd daarna werd 't levenloos daaruit opgehaald. De ouders waren radeloos van smart, vooral daar de moeder zich zelve verweet de schuld, zij 't dan ook onwillekeurig, van het ongeval te zijn geweest. liiherale Unie. De gewone algemeene vergadering zal plaats hebben op Zaterdag 6 November 1897, des voormiddags 101/2 uur, in het gebouw Eensgezindheid," Spui, te Amsterdam. Als punten van behandeling komen voorverslag om trent den toestand der Liberale Unie en de werkzaam heden van het bestuur gedurende het jaar 1896 benoe ming eener eommissie tot het nazien van de rekening van den penningmeester over het jaar 1896 verkiezing van vier bestuursleden in plaats van de heeren mr. H. Goeman Borgesius, mr, G. A. van Hamel, mr. R. Ma- calester Loup en mr. P. Rink, die periodiek aftreden en niet herkiesbaar zijn behandeling in besloten vergade ring van huishoudelijke aangelegenheden bespreking van het woningvraagstuk, als onderwerp van wettelijke re geling, door den heer J. W. C. Teilegen, lid van het bestuur. Scliagen. Den 9 heeft de heer 0. de Yries, sedert meer dan 20 jaren gemeente-bode, waagmeester en markt meester alhier, tegen 1 Januari 1898 op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag gekregen, met toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 100. Den 10 gaf de zangvereeniging »Euphonia" in het Noordholl. Koffiehuis alhier haar eerste winterconcert. De heer L. A. Schouten F. WernerJb. Molenaar eu A. C. Roggeveen verleenden daarbij hunne medewerking voor begeleiding met strijk-kwartet, fluit-solo's en piano begeleiding. Mej. T. Asjes, sopraan, gaf een paar solo's ten beste, waarvan de eerste Wiegelied" van L. F. Brandts Bups den meesten bijval mocht verwerven en dien dan ook verdiende. De liederen, gezongen door het dames koor werden op prijzenswaardige wijze ten gehoore ge bracht en voorgedragen vooral Avondzang" van C. Kreutzer en sJagerkoor" van 0. v. Rennes werd met juistheid gezongen. werden door eene hevige smart verwrongen hij strekte de handen voor zich uit, wankelde, en zonk toen, met een schorren kreet, op den grond neder. Ik keerde hem om met mijn voet, en bracht de hand aan zijn hart. Het klopte niet meer. Hij was dood >Het bloed was uit mijn neus gestroomd, maar ik had er geen acht op geslagen. Ik weet niet wat mij op den inval bracht daarmede op den muur te schrijven. Mis schien was het wel het verlangen de politie op een dwaal spoor te leiden want mijn hart was zonder zorg en op geruimd. Ik herinnerde mij een Duilscher, dien men te Nieuw-York gevonden had, met het woord Rache boven zijn hoofd geschreven en destijds beweerde men in de dagbladen "dat dit het werk der geheime genootschappen moest zijn geweest. Ik vermoedde dat hetgeen de New- Yorkers0 had beziggehouden ook de Londensche politie te binnen zou vallen, en doopte den vinger in mijn eigen bloed om het woord op eene geschikte plaats tegen den muur aan te schrijven. Daarna hep ik naar mijn cab terug en zag dat er nog steeds niemand te ontdekken viel en dat de nacht stormachtig war gebleven. Ik was reeds een eindweegs voortgereden toen ik de hand in den zak stak waar ik gewoon was Lucy's ring te be waren en voelde dat hij weg was. Die ontdekking ver pletterde mij want het was het eenige aandenken dat ik van haar bezat. In de meeniug dat ik hem had laten vallen toen ik mij over Drebber's lijk heenbukte, keerde ik terug, en mijn rijtuig in eene zijstraat latende staau, liep ik moedig op het jauis toe be:eid zijnde tot alles om het dierbaar kleinood te horwinnen. Toen ik daar aankwam, liep ik recht tegen een politie-agent aan die juist de woning verliet en kon ik mijne vermoedens niet anders afwendendan door mij te houden alsof ik smoor dronken was. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2