Btadsbericliten. Ingezonden Stukken. Kantongerecht te Alkmaar. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Werkstaking Almeloo. Te Almeloo heeft het bestuur der Twentsche Fa- brieksarbeidersvereeniging nUnitas" Donderdag weder eene poging aangewend om eon einde te maken aan de reeds zoo lang durende werkstaking bij den heer Hedeman. Eene samensprekiug met genoemden heer gehouden heeft echter tot geen enkel gevolg geleid. De heer Hede man eischt dat de vaste arbeiders zonder loonsverhooging weer aan het werk zullen gaan; bovendien wil hij enkelen niet weer in zijn dienst nemen. Eene tweede samenspre- king op denzelfden dag had wederom denzelfden uitslag. Op de door den heer Hedeman gestelde voorwaarden wil geen enkele arbeider den arbeid hervatten. Enkele arbeiders hebben reeds elders arbeid gezocht en gekregen en anderen maken zich gereed om dat voor beeld te volgen. Yele arbeiders zijn zeer ontstemd, om dat de heer Hedeman pogingen heeft aangewend om an dere arbeiders in zijn dienst te krijgen. Tot nog toe worden de werkstakers en uitgestotenen voldoende gesteund. Wekelijks komt f 1000 a f 1200 in. Vooral uit Enschede is de steun groot. Op de chemische ververij en wasscherij der firma gebr. Palthe te Almeloo is Zaterdagmiddag eene werk staking uitgebroken onder de strijksters. Tot nu toe werd als strijkloon van chemisch gewasschen 8 en van nat gewasschen goederen 12 ets. per stuk uitbetaald. Met het invoeren van verschillende nieuwe machines, waar door hot werk vlugger kan geschieden, zou voortaan van alle goederen 8 ets. strijkloon per stuk gegeven worden. Met dezeg maatregel zijn de strijksters niet tevreden, waarom zij ten getale van 36 het werk neerlegden en de fabriek verlieten. Den 12 was echter de werkstaking geëindigd. Des morgens te 9 uur is het werk hervat. Brusselsehe tentoonstelling. De Brusselsehe tentoonstelling heeft een gunstige geldelijke uitkomst opgeleverd. Van de 600,000 francs, welke de staat had toegestaan tot dekking van een tekort, zal geen gebruik gemaakt worden en het gestort aan deelenkapitaal is geheel aanwezig. Postkantoor te Amsterdam. Volgens de A m s t. C t. is onlangs door B. en W. een schrijven aan de Regeering gezonden, waarin er op werd aangedrongen, dat men met den bouw van het nieuwe postkantoor vóór de a.s. inhuldigingsfeesten gereed zoude zijn. Dezer dagen is nu bij den aannemer van het werk, van de zijde der Regeering, een missive ingekomen, waar in de wenschelijkheid werd betoogd, dat het nieuwe post en telegraafkantoor op 1 Augustus in gebruik zou kunnen worden genomen. De aannemer van zijn kant verklaart dat hij zoo er geen tegenspoed komt en de onderdeelen op tijd gereed zijn werkelijk op den gevraagden datum het werk zal kunnen afleveren, Vïsehvaugst. Met de visschei'ij blijft hot, den tijd van 't jaar in aanmerking genomen nog altijd vrij goed gaan de kwak- kuilvisschers vooral hebben geen klagen, want het geheele jaar door hebben zij ruim hun brood verdiend. Do besommingen der laatste week wisselden af van f 20 tot f 35 per vaartuig, voor de Zuiderzee-visschersdie, even als de korvisschers te IJmuiden, in de laatste dagen met windstilte te kampen hadden. De Noordzeevisschers besomden in de afgeloopen week van f 40 tot f 60, doeh de week daarvoor was door het buiige weer in 't geheel niets verdiend. De denneubeplanting op do Westerduinen op Texel, door de »Nederlandsche Maatschappij van Heideontginning" ondernomen is goed geslaagd. Men is thans bezig met hot verbouwen der jonge boompjes. Te Iiutjebroek is eene afdoeling opgericht van de Evangelische Unie. Als voorzitter werd gekozen de heer ds. F. H. Koster. De afdeeling telt 40 leden. Schipbreuk. De Texelsche blazerscbipper C. Duinker, van de schuit T X 152 heeft Vrijdag te Nieuwediep aangebracht de uit tien man bestaande equipage van den Belgisehen stoomtrawler Quarto (O 204), thuis behoorende te Ostende, welk vaartuig door schipper Duinker in de Noord zee, N. N. W. van Eierland, op 16 vadem water, in zin kenden staat werd aangetroffen. Een deel van de machine was gesprongen, en daardoor had de trawler een lek be komen waardoor het water zoodanig binnenstroomde dat men het met onafgebroken pompen niet meester kon blijven. Spoedig nadat de opvarenden in veiligheid waren gebracht en enkele inventaris-goederen waren gered, zonk de trawler in de diepte weg. Rr. Tak van Poortvliet. De heer Tak van Poortvliet, lid der Tweede Kamer, is Zaterdagmiddag, op den straatweg van Den Haag naar Wassenaar in zijn rijtuig onwel geworden. Hij scheen door een lichte flauwte getroffen te zijn maar kon na in eene aan den weg gelegen woning te zijn binnenge bracht kort daarop weer naar zijne woning terugrijden. Volgens aan de woning van den heer Tak verstrekte inlichtingen was naar de verklaring van zijn geneesheer, het geval geheel van voorbijgaanden aard. De heer Tak kon reeds denzelfden avond te zijnen huize aan een famiie- disch verschijnen. Kroningsleesten. Te Amsterdam wordt nu reeds zeer veel moeite gedaan om gunstig gelegen huizen gedurende de Kronings feesten af te huren. Zoo werd er door iemand voor een enkel raam van het café »de Bisschop'' op den hoek van Dam en Damrak f 600 geboden, uitsluitend voor den och tend van den intocht, terwijl een ander voor 3 ramen ge durende de feestweek f 5000 wilde geven. Van particu lieren kwamen schriftelijke aanvragen in met aanbiedin gen van f 300 tot f 500 per plaats. Een combinatie moet aan de firma Kattenburg op den hoek van den Nieuwen- dijk niet miuder dan f 25,000 geboden hebben, als zij gedurende die week haar geheele huis wilde afstaan. Goedkoope turf. Te Apeldoorn kwam dozer dagen een aannemer van verhuizingen met zijn verhuiswagen bij een turfschipper, om acht duizend turven te koopen. De sch pper vroeg hem of hij die in zijn wagen wilde medenemen, daar die er stellig niet in zonden kannen geborgen worden. De eigenaar van den wagen antwoordde dat er wel 10000 in konden. De schipper geloofde dit niet, en ton slotte kwam men tot een weddenschap de turven, welke minder dan 10 duizend in den wagen konden zou de schipper betaald krijgen die er meer in konden echter niet. Daarop joog men aan het werk, waarbij echter al spoedig bleek, dat de schipper de verliezende partij werd, want in den wagen werden ruim 20,000 turven opgestapeld. Te Wleuwediep is den 7 een paard en vigelante bij de aanlegplaats van de Tesselsche stoomboot in de haven geraakt. Twee der passagiers, die het ongeluk zagen aankomen, wisten nog op den wal te springen de drie overigen, twee dames en een heer, geraakten mede te water doch konden evenals de koetsier, worden gered. Het paard werd dood en de vigelante zwaar be schadigd op het droge gebracht. Be Koninginnen te Rotterdam. Aan het bureau van het »Roti. Nieuwsblad" ligt een adres ter teekening, om H. M. de Koningin te ver zoeken, na de inhuldiging in de hoofdstad ook Rotter dam met een bezoek te vereeren. Te SCnkliuiien werd vóór eenige jaren de Zui dertoren nadat deze door den bliksem was getroffen, zonder dat echter belangrijke schade werd aangericht, van een afleider voorzien. Thans is het bestuur der Ned. Herv. Kerk voornemens ook op de Zuider- en Wester- kerk bliksemafleiders te doen plaatsen. Een nieuw kanstal. De sVoss. Ztg" meldt dat een plan in voorbereiding is voor het aanleggen van een kanaal van den Rijn, langs de Schelde naar de Noordzee. De ontwerpers er van zijn de Antwerpsche bouwkundigen De Vooghet en de Dus- seldorfer ingenieur Gobiet. Men heeft van het kanaal, dat een rechtstreeksche verbinding met Antwerpen en dus met de Noordzee zou scheppen, groote verwachtingen voor Dnitschlauds handel en nijverheid. Krupp te Essen en diens directeur-generaal hebben de uitvoering van het plan ter hand genomen. De Keizer moet levendig belang stellen in de onderneming, temeer daar ze ook voor de Dnitsche marine van groote betee- konis zou zijn. Het kanaal zal ongeveer 140 K. M. lang worden. Bruid cn bruigom te water. Den 7 raakte het rijtuig waarin een pas aange- teekend jong paartje zat, in den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam to water. Het paard was wat schrikachtig, en de koetsier had hem misschien een tik met de zweep gegeven. Do bruigom zag gelukkig het ongeluk aan komen, zoodat hij nog juist den tijd had het portier open te rukken en er zich half uit te wringen. Hij kwam hierdoor vrij onzacht met den walkant in aanraking en stortte evenals de koetsier te water. De bruid werd door den bruigom met behulp van enkele burgers, die zich te water haddon begeven uit haar benarden toestand verlost en op het droge gebrachtwaarna het jonge paartje in het huis vau den stucadoor H. Herreilers liefderijk werd opgenomen en van droge kleeren voorzien. Nadat Sinks toestel ter plaatse was gekomen, waren ook paard en rijtuig spoedig opgevischt. De Alkmaarsche Predlkanten-Vereeniging zal hare 36e vergadering alhier houden op Maandag, den 18en October a.s., des yoormiddags te elf uren. Na de huishoudelijke werkzaamheden zullen de vo. gende onderwerpen worden besproken 1. »De toekomst der moderne richting", in te leiden door den heer dr. A Bruining, van Krommenie2. »Waarom steunen wij den arbeid der Christelijke zending?^ in te leiden door den heer ds. A. J. Adriani van War- menhuizen. Wij ontvangen van den correspondent te dezer stede, den heer M. de Vink, adj.-onderofficier het jaarverslag van de in 1879 opgerichte vereeniging van gepenslon- neerde onder-oflicleren en minderen van het nederlandsche leger tot het geven van onderstand aan militairengepensionneerd vóór de wet van 1877 en hunne weduwen. Hoe krachtig de vereeniging ook reeds isblijkens genoemd verslagnog lang niet alle gepensionneerden van vóór 1877 behooren tot de leden en daarom mag eene krachtige opwekking tot toetreding niet achterwege blijven, zoowel in hun eigen belang als in dat van hunne weduwon. In de week van den 3 tot den 9 zgu in het badhuis van »het Witte Kruis" genomen 28 kuipbaden, 57 regenbaden le kl. en 117 regenbaden 2e kl., te zamen 202 baden. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nar als volgt: den 10: 768.4; den 11: 758.0; den 12:756.9. Ergerlijke dierenmishandeling. - Den 12 stond de achttienjarige slagersknecht V. voor de rechtbank alhier terecht, ter zake van dieren mishandeling. Uit beklaagde's bekentenis, zoowel als uit de verklaringen der getuigen, bleek dat V. een hondje, dat in den stal van zijn patroon gelokt was, den staart vlak bij het lichaam (dat daardoor mede verwond was) had afgesneden en het aldus verminkte diertje, door een touw bijkans gekeeld, aan zijn lot had overgelaten. De officier van justitie, het lafhartige en wreedaardige dezer mishandeling in het volle licht stellende, meende, dat in deze een voorbeeld gesteld moet worden en eischte 2 maanden gevangenisstraf. Deze eisch is zeker niet licht, doch wordt door de omstandighedenwaaronder het feit gepleegd werd, alleszins gerechtvaardigd. Wat het slachtvee van een der- gelijken beul te lijden zal hebben gehad, laat zich begrijpen. Met ingang van 16 Oct. a. s. is op het Rijkstele graaf kantoor alhier, geplaatst de surnumerair K. E. A. Vries, thans te Rotterdam. Keening volteekend. Naar wij vernemen is de leening groot f 300.000, 3 72% pandbrieven, zijnde het restant van serie A, groot föuO.OOO, vau het Noordhollandsch-G-rondcrediet, Hypo theekbank te Alkmaar, geheel geplaatst. Prof. Br. J. ten Brink. Naar wij vernemen, zal op Woensdag, den 20, des avonds 8 uur in het Café Central in eene bijeenkomst van de leden van het departement Alkmaar der Maat schappij tot Nut van het Algemeen als spreker optre den cle heer prof. dr. J. ten Brink, met het onderwerp »Geschiedeuis van liefde en huwelijkstrouw in de middel eeuwen." Coöperatie. Op uitnoodiging van de coöperatieve vereeniging »Ons Belang" zullen op maandag, den 25, in het lokaal Harmonie als sprekers optreden de heeren C. H, Kouw, Leiden en mr. A. Slotemaker, 's Hage, laatstge noemde redacteur van het orgaan der Vereeniging voor coöperatie »Ons Belang". Jan C. van der Grijp. De tegen woensdag, den 13, aangekondigde »knnst- avond" zal, wegens eene plotselinge ongesteldheid van den heer v. d. Grijp niet doorgaan. Be schilders. Mijnheer de Redacteur In verband met het ingezonden stuk in uwe courant van 4 October j.l. van de Schildersgezellen-vereeniging »Streven naar verbetering" moge het volgende dienen. In geenen deele zijn de ondergeteekende pa troons onwillig, aan de wenschen van de gezellen tot op zekere hoogte gevolg te geven; zij wijzen daartoe de ge zellen op het aan hunne vereeniging in Augustus gericht schrijven, dat in September werd herhaald. Daarin werd den gezellen medegedeeld, dat door ondergeteekenden ten aanzien van het loonvraagstuk eenparig werd besloten, van af 1 Januari 1898 het loon van 15 op 16 ets. te brengen. Overeenkomstig dit besluit, zal aldus vanaf genoemden datum geschieden. In den eisch der gezellen om het loon op 17 a 18 ets. te brengen, kunnen de ondergeteekenden in geen geval tred n U, mijnheor de redacteur, dankzeggende voorde plaatsing, Uw Dw. Drn., P. LANGEDIJK J. G. KROM. Firma K. KUIPER ZONEN. Firma GEBRs. DE MUNK. W. GINGNAGEL, firma J. J. BOOGH. Wed. N. SMIT. J. F. WIGMAN. J. A. VAN GEENHUIJSEN ZOON. Zitting van 12 October 1897. J. H., Anna Paulowna, ontuchtige handeling met een minderjarige, 2 maanden gev. A. F. Th., Alkmaar, verduistering, vrijgesproken. J. P., Egmond aan den Hoef, diefstal, 4 maanden gev. M. S., hvr. van P. 8., Grootsehermer, diefstal, 6 weken gev. A. K., Alkmaar, diefstal, opzending naar een rijks opvoedingsgesticht tot 18 jaar. A. H. v. R., Amsterdam, gedetineerd, diefstal, 5 maanden gev. J. J. D., Hoorn, beleediging, f 25 boete, subs. 10 dagen hecht. P. v. d. H.. Helder, diefstal, 3 weken gev. O. E., Enkhuizen, beleediging, 1 week gev. C. M., Heerhugowaard, en A. R., St. Pancras, gewel- dadig verzet, ieder 7 dagen gev. J. R., Heiloo, diefstal, vrijgesproken. GETROUWD. 10 Oct. Willem Kosterwednr. van Jantje van der Meer en Trijntje van der Meer wed. van Meindert Ruiter. GEBOREN 9 Oct. Corneliaz. van Jacob Schoen en Elisabeth Knijper. Cornelisz. van Jan van Son en Niesje Krep. 10 Marinus Joseph, z. van Jacobus Petrus Besteman en Dieuwertje Maria Kranenburg. 11 Cornelia, z. van Jacobus Fransen en Maria Jo hanna Nieuwenhuizen. Joseph, z. van Alber- tus Fredericus van de Kamer en Anna Marga- retha Lute. OVERLEDEN 10 Oct. Casper Johannes de Leeuw, 72 j. en 7 m. 11 Hendrik van den Berg, 85 j. en 11 m. Zitting van 8 Oct. 1897. C. N.,'W. W., M. v. d. V., B. M. v. d. B., P. C. W. en A. St., Alkmaar, dronkenschap, de le—5e ieder f 1 boete of I dag hecht., de laatste f 2 boete of 2 dagen hecht. W. Pr. Wz., Egmond aan Zee, art. 461, strafr., f 1 boete of 1 dag hecht. C. d. Vr., P. Sch. Bz. en A. Sch. Bd., Castricum, als boven, de le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de laatste f 0.50 boete of 1 dag hecht. C. Pr., Graft, vervening zonder de vereischte vergun ning, f 1 boete of 1 dag hecht. W. v. d. V., West-Graftdijk, drankwet-overtreding, 2 maal gepleegd, 2 maal f 5 boete of 2 maal 2 dagen hecht. C. H., Seboorl, dronkenschap en de orde verstoren, f 3 boete of 3 dagen hocht. M. K., Rijp. politie-overtreding, f 1 boete of 1 dag hecht. N. de W. Pz., Egmond aan den Hoef, art. 31 en 36, prov. regl. op de wegen, f 0.50 boete of 1 dag hecht. D. Gr., Velsen, spoorweg-overtreding, f 1 boete of 1 dag hecht. P. v. E., Schoorl, A. V.. Rijp, H. V., Wormer, B. Cl., Heemskerk, en D. Sm., Uitgeest, dronkenschap, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. Alkmaar 11 Oct. Aangevoerd 0 Paarden f a 013 koeien en ossen f 160 a225, 116 V' tte kalveren f 30 a 80, per pond 60 a 80 ct., 28 nuchtere kalveren f 8 a 18, magere schapen f a 944 vette id. f 16.a 25.108 vette varkens f 0,40 a 0,45, 22 magere id. f 15 a 17. Amsterdam, 11 Oct. Aardappelen. Friesche Fr. Jammen f 2.10 a 2,30 Friesche Blauwen f 2.25 a 2.35, Friesche Zaaiers f 1.75 a 1.80, Zeenwsche Spuische Jammen f3. a 3.20 Zeeuwscho Blauwe f 2 50 a 2.60, Flakkeesche Jammen f 2.30 a 2.50, Geldersche Blauwe f 2.25 a 2 35, Pruisische Hamburgers f 3.a 3.10, Hillegommer Zand f 0. a 0.—. Aanvoer 12 ladingen. Handel matig. Amsterdam 11 Oct. Aangevoerd 205 runderen, vette le qual. f 0.64, 2e id. f 0.58, Se id. f 0.50 per K.G., 70 melk- en kalfkoeien f 90 a 180, 0 vette kalveren f 0.a 0.a 0.per P., 5 Gras id., f a per stuk, 38 nuchtere kalveren f 9 a 11, 4 schapen f 0. f 0.586 vette varkens f 0.40 a 0 42 per P.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3