Een Godsgericht. TCegen en HTegentigste Jaargang 1897. V R IJ D A Gr 15 0 C T 0 B E R. Buitenland. FEUIL L E T O N. NO. 123. Kerste blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER k ZOON. BEHj&ffS. Het gemeentebestuur van Brussel heeft in verband met de tentoonstelling eene reeks van recep tiën ingesteld ten Stadhuize en nu zijn daar dezer dagen ook 3000 genoodigden van Werklieden vereenigingen van allerlei kleur ontvangen, die in hun beste kleederen verschenen en zich voortreffelijk'gedragen moeten hebben, zoowel bij het dansen als bij de buffetten. De burge meester was afwezig de wethouder de Mot en al de leden des Gemeenteraads deden de honneurs. Ook de voorzitter der Kamer Beernaert en de minister De Bruijn waren tegenwoordig. DülTICHLASfD. Bij de onlangs gehouden debatten in den Beierschen Landdag over de Duitsche manoeuvres, is op overtuigende wijze gebleken, dat wat den Pruisen bevalt, daarom het overige Duitschland. niet behaagt. De keizer had daar het commando over alle troe pen hetgeen volgens eenige afgevaardigden niet juist is; in oorlogstijd heeft de keizer het opperbevel over alle troepen van het Duitsche rijk, in vredestijd niet. Deze opmerking maakte de afgevaardigde dr. Schadler, omdat het zijns inziens noodig was, nu uit den mond des keizers steeds de woorden: »Mijn leger'', vmijn vloot'', »mijn parlement" gehoord werden. En tegenover de uitspraak >Suprema lex regis voluntas" (de wil des konings is de hoogste wet) stelde de spreker deze, die z. i. in Beieren gelden moet, »Salus reipublicae lex suprema esto" (het algemeen belang zij de hoogste wet). De minister van oorlog verklaarde hier tegenover, dat het op verzoek van de Beiersche regeering geweest was, dat keizer Wilhelm bij de manoeuvres het commando ook over de Beiersche troepen op zich had genomen en protesteerde er tegen, dat de naam des keizers in de debatten gemengd werd. Dienaangaande is niet zonder belang wat de Berlijnsche .National Zeitung" dezer dagen opmerkte: Het wordt steeds moeilijker den naam des keizers te houden buiten de discussies in het parlement, in de pers en buiten andere publieke besprekingen, omdat de keizer zelf steeds op dit gebied ingrijpt. Misbruiken van allerlei aard wor den door deze nieuwe soort conflicten in een staat met monarchalen regeeringsvorm in de hand gewerkt." De »Voss. Ztg." vreest er ook voor, dat de wind die tegenwoordig uit Berlijn waait, het particularisme in Zuid-Duitschland zal aanwakkeren. En beide bladen geven de schuld aan de verantwoor delijke leden der regeering. Natuurlijkde keizer is niemand verantwoording schuldig. EUTD-EïjAAD. De expeditie onder aanvoering van sir William Lockhart tegen de Afridis en Orakzais kan beginnen. Uit Kohat wordt geseind, dat meer dan 30,000 man Engelsche troepen bij elkaar zijn. De marsch van Pes- hawer naar Kohat leverdo geen moeilijkheden opde stammen in die streek zijn volkomen rustig. Dat de Engelschen evenwel werk genoeg zullen krijgen, blijkt 28) Roman naar het Engelsch VAN A. CONAN DOYLE. .Ziedaar hoe Henoch Drebber om het leven kwam. Mij bleef thans niets anders meer te doen over dan met Stangerson af te rekenen en aldus John Ferrier's schuld af te doen. Ik wist dat hij zich iu Holliday's-familie hötel ophield en bleef den ganschen dag in de nabijheid staan, maar hij vertoonde zich niet. Waarschijnlijk was zijn achterdocht opgewekt door Drebber's wegblijven. Stan gerson was altijd een geslepen man geweesthij was voortdurend op zijne hoede. Maar zoo hij meende zich van mij te kunnen ontslaan, door binnenshuis te blijven, dan vergiste hij zich deerlijk. Ik had spoedig het venster zijner slaapkamer uitgevonden en vroegtijdig in den mor gen, maakte ik gebruik van een paar ladders, die in de laan achter het gebouw lagen en wist aldus in den grauwen dageraad zijn vertrek binnen te dringen. .Ik maakte hem wakker en zeide hem, dat het uur geslagen was, waarop hij rekenschap had af te leggen van den door hem gepleegden moord. Ik beschreef hem Drebber's dood en gaf hem eveneens te kiezen tusschen de beide pillen. In plaats van die kans van behond aan te grijpen, sprong hij uit het bed en vloog mij naar de keel. Om mij zelf te verdedigen doorstak ik hem het hart. Het zou toch in elk geval hetzelfde zijn geweest want de Voorzienigheid zou nooit toegelaten hebben, dat hij iets anders dan het vergif koos, hij wiens hand met schuldeloos bloed bevlekt was. »Mij blijft weinig meer te zeggen over en dat is goed ook, want ik ben door en door uitgeput. Ik ging voort met mijn cab rond te rijden, van plan zijnde dit te doen, totdat ik genoeg had overgespaard om naar Amerika uit het bericht, dat de Orakzais besloten den pas van Sampagba aan de Engelsehen te betwisten. De Mamuuds daarentegen schijnen tot onderwerping geneigd. Het voorloopig resultaat van de onderhande lingen met dezen stam is, dat van 20 Martini-Henry- geweren, die de Mamunds onlangs buit maakten, reeds 10 weer zijn ingeleverd. Toen een groote troep dweepers van andere stammen een Britsok kamp aanvielen, wei gerden de Mamunds mede te doen en zette zelfs posten uit om het Engelsche kamp. Met dezen stam zal het dus wel zonder bloedvergieten afioopen. De strijd in het Britscho machinebouwvak blijft 'vrijwel op hetzelfde standpunt. Zaterdag hebben nog een aantal firma's hun werklieden collectief ontslag gegeven. Een poging om den prins van Wales te bewegen als bemiddelaar tusschen de partjjen op te treden is mislukt. FH.A5fI4.RI.IB. Dat het onmogelijk is het allen naar den zin te maken is dezer dagen wederom aan het Parijsche armbestuur gebleken, dat gemeend had een ap peltje voor den dorst te moeten sparen en voor slechte tijden een sommetje over te leggen. De armen zelf zijn er het minst mede ingenomen. De beroepsarmen van de dertiende wijk hebben zelfs gemeend hun afkeuring open lijk te moeten uitspreken. Drieduizend hunner kwamen dezer dagen in een koffiehuis van de wijk bijeen en gaven in redevoeringen en moties hun verontwaardiging te kennen over het feitdat het armbestuur der wijk van het te zijner beschikking gestelde bedrag vijftig duizend francs had bespaard, inplaats ook deze billijk te verdeelen. Eu nu zal zeker weldra worden besloten een verzoekschrift te richten tot het gemeentebestuur om verdeeling van de spaarduiten en tevens om oen beweging op touw to zetten voor de' vertegenwoordiging der beroepsarmen in het armbestuur. SFA5f3i3. Het antwoord op de nota van generaal Woodford, den gezant der Vereenigde Staten, is door de Spaansche regeering vastgesteld. Zij zegt dat zijzonder den juisten einddatum van den veldtocht op Cuba te kun nen vaststellen, dezen niet ver moer verwijderd acht, ten gevolge van den toestand der opstandelingeu, en daar zij voor Januari 1898 administratieve en economische onaf hankelijkheid zal schenken aan het eiland; maar zij voegt er bijdat het werk der pacificatie veel sneller zou zijn gegaan zonder de hulp door Amerikaansche flibnstiers aan de opstandelingen verleend. Het kabinet-Sagasta heeft verder, na de ontvangst van een adres van 12 te Montjuich gevangen anarchisten besloten een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de feiten waarvan de gevangenen beschuldigd worden en naar de martelingen die zij zonden hebben doorstaan. De ambtenaren die zich aan deze pijnigingen hebben schul dig gemaaktzullen gestraft worden en de gevangenen indien daarvoor reden bestaat, losgelaten. Het is te hopen dat deze belofte zal worden nagekomen en er is kans op nu Koningin Christina zich het lot der gevangenen aan trekt. Dat de aandacht der Koningin op de zaak geves tigd blijftblijkt wel daaruit, dat zij een bekend Jezuïet de opdracht heeft gegeven de weduwen en kindereu van terug te keeren en ik stond op passagiers te wachten, toen een in lompen gehulde jongen vroeg, of daar ook een koetsier was, die Jefferson Hope heette en zeide dat zijn rijtuig gevraagd werd door een heer, die in de Baker Street 221 B woonde. Ik ging er, zonder eenig kwaad te vermoeden, heen en het eerste waarvan ik mij rekenschap gaf, was dat deze jonge man hier mjj hand boeien om de polsen slootzoo handig als hij dat deed, zag ik nog nooit iets in mijn leven gebeuren. Ziehier mijne ganscbe geschiedenis, heeren. Gij moogt mij thans beschouwen als een moordenaar maar ik ben van oor deel, dat ik evengoed een ambtenaar van het gerecht ben als gij." Het verhaal van dien man was zoo aangrijpend ge weest en zijne houding zoo indrukwekkenddat wij daar allen zwijgend en in gepeins verzonken zaten. Zelfs de beide detectiven, die anders zoozeer vertrouwd waren met elke bijzonderheid omtrent misdaden, schenen het grootste belang in zijne woorden te stellen. Toen hij geëindigd had, bleven wij een oogenblik doodstil, en vernam men niets anders dan het gekras van Lestrade's potlood, dat het slot van zijn stenographisch verslag op- teekende. »Er is slechts een enkel punt, waarop ik nog gaarne eenig licht zou zien vallen," sprak Sherlock Holmes ten slotte »wie was uw medeplichtige, die den ring kwam afhalen, op mijne advertentie De gevangene zag mijn vriend glimlachend aan. »Ik mag mijne eigene geheimen vertellen," zeide hij, »maar daarom breng ik andere lieden nog niet in onge legenheid. Ik las uwe annonce en dacht dat het een valstrik zijn kon, maar ook wel mijn vermiste ring kon wezen. Een vriend van mij bood aan op verkenning uit te gaan. Mij dnnkt, gij zult moeten toegeven, dat hij zich daarvan goed kweet." »Daaraan bestaat geen twjjfe'," antwoordde Holmes op gullen toon. »En nu, heeren," merkte de inspecteur ernstig op, »moet men gehoorzamen aan de voorschriften der wet. Donderdag zal de gevangene voor de rechters gebracht de in de laatste jaren in Montjuich ter dood gebrachte anarchisten op te zoeken en te ondersteunen, ook met geld. TRABfSVAAIi. Bij gelegenheid van den 72en ver jaardag van president Krnger, die eene goede gezondheid geniet, ontving hij een groot aantal gelukwonschen. De commissie uit den Volksraad, die belast is rr et het eindverslag over de voorstellen, door de industriëele com missie gedaan, zal niet zeer spoedig met haar arbeid ge reed zijn. Waarschijnlijk zullen de prijzen van het dynamiet en de spoorwegtarieven eene vermindering ondergaan. De autoriteiten van de Transvaal en van den Oranje Vrijstaat en do hoofdredacteuren van de voornaamste Hollandsche bladen hebben .de uitnoodiging om de aan staande opening van den spoorweg naar Boeloewayo bjj te wonen afgeslagen. Het regenseizoen is aangebroken. Brandstichtingen tc Heulen. Ten gevolge van de vele brandstichtingen die te Keulen in den laatsten tijd hebben plaats gehad zonder dat het der overheid mocht gelukken de schuldigen te ontdekken, hebben de bewoners van een der wijken in de stad de handen ineengesloten tot het nemen van voor- zichtigheidsmaatregelen. Welke die maatregelen zullen zijn, zal besproken worden op een openbare vergadering. Onder de bewoners van de bedoelde wijk heerscht groote schrik, daar nog dagelijks eenigen hunner dreigbrieven ontvangen. Wel zijn in de laatste weken een paar aanhoudingen gedaan maar de arrestanten moesten wegens het ontbreken van voldoende gronden voor ver denking, op vrije voeten worden gelaten. De grootste steden. Volgens de statistieke gegevens hadden de vier groot ste steden in 1896. inwoners oppervl. Londen 4.433.000 3042 H. A. New-York. 4.295.000 .1932 Parijs 2.512.000 966 Berlijn 1.715.000 550 huizen 600.000 167.000 100.000 23.300 Londen beeft dus op elk hectare grond gemiddeld 197 huizen Parijs 102 New-York (met Brooklijn) 86 en Berlijn slechts 42. Maar in elk Londensch huis wonen gemiddeld slechts 7 a 8 personen, iu New-York bijna, in Parijs 25 en in Berlijn 75 Daar zijn dan ook kazerne woningen in de meeste buurten regel. Inkt die op glas hecht. Inde »Mechaniker" wordt oen recept opgegeven ter bereiding van glasinkt. Daartoe wordt 20 gram bruine lak in 150 cubieke centimeter spiritus opgelost. Evenzoo lost men 35 gram borax op in 250 cubieke centimeter water. Daarna giet men de eerste oplossing langzaam in de tweede. Bij de vloeistof kan men dan een of andere kleurstof voegen. Voor violette inkt is bet voldoende om 1 gram methylviolet toe te voegen. Men verzekert dat deze inkt niet bederft. worden en zal uwe tegenwoordigheid daarbij noodig zijn. Tot daartoe blijf ik voor hem aansprakelijk." Al sprekende rukte hij aan de schel en Jefferson Hope werd weggevoerd door een paar agenten, terwijl mijn vriend en ik het politie-bureau verlieten en per rijtuig naar Baker-Street terugkeerden. ZEVENTIENDE HOOFDSTHK. Besluit. Wij hadden allen aanzegging gekregen om dien Don derdag voor de rechtbank te verschijnen maar toen de Donderdag daar was, hadden wij geen gelegenhoid tot het afleggen onzer getuigenis. Een Hooger Rechter had de zaak in handen genomen en Jefferson Hope was ge daagd voor een rechtbank, waar zijne daden naar haar volle gewicht beoordeeld zouden worden. Gedurende den nacht zelf, die op zijue inhechtenis-neming volgde, stierf bij aan een hartaderbreuk en men vond hem in den morgen op den vloer zijner cel uitgestrekt, met een te vreden glimlach op het gelaat als had hij in het ster ven op een nuttig besteed leven terug mogen blikken en zich voldaan gevoeld over zijn taak. »Gregson eu Lestrade zullen woedend zijn over zijn dood," verklaarde Holmes, toen wij, den avond daarop, de gebeurtenis bespraken. »Waar blijft thans hunne groote glorie »Ik kan niet inzien, dat zij veel met zijne gevangen neming te maken hadden," gaf ik ten antwoord. »Uw oordeel in deze omstandigheden heeft niets te beteokenen hernam mijn huisgenoot vol bitterheid. »Het komt er niet op aan w >t men verricht heeft, maar wat men deu lieden doet gelooven, dat men heeft gedaan. Maar dat is niets," ging hij, na een oogenblik, weder opgeruimd voort. »Ik zou dit onderzoek voor niets ter wereld hebben willen missen. Ik herinner mij niet, dat ik ooit eeD belangwekkender geval heb ontmoet. Hoe eenvoudig het ook zijn mocht, er waren zeer leerrijke zaken aan verbonden."

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1