Buitenland. Nederland. De Amsterdammer werd het orgaan der radicale partij, die zij zoowat zelf in het leven had geroepen, in ieder geval tot krachtige ontwikkeling wist. te brengen. Later kwam er tweespalt in de partij, de Koo kreeg felle ruzie met zijn voormalige geestverwanten zijn bitter heid nam met den dag too waardoor hij nog weer een groot deel der overgebleven getrouwen van zich vervreemdde en ten slotte was het deficit zoo groot, dat de eigenaar van het blad een zoodanige beperking in het redactie-personeel voor schreef dat allen gezamenlijk bedankten. De heer Van Loenen Martinet werd hoofdredacteur met medewerking van een paar heeren als redacteur, maar nu begon het kwijnen eerst recht, 't Kwam zoo ver, dat de A m s t. failliet werd verklaard. Nogmaals werd op dezelfde fon damenten een nieuw gebouw gestichtde N i e u w e Amsterdammer verscheen en hoewel zij stond on der de bekwame directie van den oud-officier H. W. Lansdorp n ocht 't baar toch nooit gelukken zich aan den vloek van het verleden te ontworstelen. Het was tobben zonder einde en de eigenaar Jhr. Henry Tindal heeft daarmee menig bankbiljet van duizend gulden ver speeld. Eindelijk begon deze zinkput hem te verdrieten en gaf hij bevel de uitgave te staken. Nauwelijks was dit besluit bekend, of er vormde zich een combinatie van fi nanciers om aan het oude besje door nieuwe fondsen nieuw leven in te blazen, doch over den prijs van over name scheen men 't niet eens te kunnen worden. Daarom verscheen Zaterdag het laatste nummer, waarmeê aan deze combinatie het mes op de keel werd gezetzij schijnt daarvoor bezweken te zijn en een bod gedaan te hebben, dat 't wenschelijk maakte om maandagavond overhaast een nieuw nummer in de wereld te zenden. Aan de woorden der directie, dat de uitgave woorloo- pig" wordt voortgezet zou men echter zeggen, dat nog lang niet alles in den haak is. Zou de A m s t. gedoemd zijn om nooit te sterven en tegelijkertijd nooit meer een leven te leiden, zijn oorsprong waardig BKI.HIK. Als door een wonder is een van België's oudste gebouwen bewaard gebleven. Zaterdagmiddag brak in de St. Pauls-kathedraal te Luik brand uit. Uit het dak zag men rook en vlammen opstijgen. De brandweer werd gewaarschuwd, maar intusschen was de kleine brandspuit van het naburige circus aangerukt. Men beproefde tevergeefs de kerk binnen te dringen, alle deuren waren gesloten en de sleutels niet te vinden. De acrobaten van liet circus klommen toen, met groot gevaar voor hun leven langs de buitenzijde van het gebouw naar boven en tastten daar het vuur aan. Toen de brandweer aanrukte, waren de sleutels nog altijd zoek. Men was van den deken naar den koster geloopen en van den koster naar de kanunniken, maar niemand wist de sleutels. Eindelijk werd de kerk van binnen geopend. Er waren werklieden aan den arbeid, die ten laatste ook het onheil hadden bemerkt. Ondanks den onder vonden tegenspoed was de brandweer het vuur spoedig meester de schade is niet grootslechts Eet dak en de torenspitsen hebben door het vuur geleden. De oorzaak van den brand ligt in het duister. De kerk dagteekent van de dertiende eeuw. KAHKI.1 AA D. Het einde der werkstaking in het machinebouwvak is nog niet te voorzien. Het blijkt thans dat de ketelmakers hebben geweigerd toe te stemmen in de overeenkomst die hun vertegen woordigers met hun werkgevers hebben gesloten. Men zal zïch herinneren dat de ketelmakerspatroons besloten de afkondiging van den negenuurwerkdag in te trekken en terug te keeren tot den grondslag van 1892 d. w. z. in den naam blijft de werkdag van negen uren behouden, maar inderdaad staan de patroons den werklieden toe des morgens een nur later te komen. Het heet dan dat dit uur door den arbeider wordt gebezigd om zich naar zijn werk te begeven. Zoo was de toestand sedert 1892 en zoo zou hij dus blijven. Maar dit willen de ketelmakers niet: zij willen den achtuurswerkdag niet de gunst om een uur later te en de verdediging van de schoone maar rampzalige Hes ter Blair op zich genomen. Zij zag hem scherp aan en zei onmiddellijk »Gij zijt in de frissche buitenlucht en in den zonne schijn geweest. Hadt gij niet iets daarvan voor mij kun nen medebrengen »Er is maar weinig zonneschijn op deze droevige plek," antwoordde hij. Goeden morgen, mevrouw Blair, ik heb mij gehaast om bij u te komen. De terechtzitting is bepaald op den 24en. Wij hebben geen tijd te verliezen." »De terechtzitting!" riep zij, terwijl haar lippeD bleek werden, vlk kan maar niet gelooven, mijnheer Boss, het lijkt mij een schrikkelijke droom, een nachtmerrie. Wilt gij beweren, dat i k, Hester Blair, voor een gerechts hof zal moeten terecht staan, beschuldigd van moord »Zoo is 't ongelukkig. Maar bedenk dat ook wel beschuldigden worden vrijgesproken. Maar ga zitten, mevrouw en laten wij dadelijk onze zaken behandelen. Ik moet zoo spoedig mogelijk nwe verdediging samen stellen." »Hoe kan ik een verdediging hebben, nu ik onschul dig ben »Ik zal uw onschuld hebben aan te toonen," antwoordde hij kalm »en daarom zal ik die van uwe eigen lippen het be3te kunnen hooren." De bewaarster was heengegaan en nog stond de gevan gene rechtop, droomerig voor zieh uit te zien. »Ik herinner mij u eens gezien te hebben op het gou vernementsbal in Ardrossan," zeide zij eensklaps. »Hebt gij mij gezien, het was op Kerstmis »Ja, ik heb u gezien, mevrouw Blair, ieder noemde a de koningin van het bal." Dacht gij toen, dat gij mij nog eens zoudt verdedigen tegen een beschuldiging van moord »De Hemel beware mij, dat ooit die gedachte bij mij zou zijn opgekomen!" »Ik herinner het mij nog goed. Gij spraakt met Lady Courtland en ik dacht welk knap uiterlijk gij hadt. Ik heb nooit gedacht, dat ik nog eens in een gevangeniscel zou staan met u als mijn eenige vriend." Wordt vervolgd. komen, maar het recht om na acht unr gewerkt te heb ben naar huis te gaan. Wat het gevolg zal zijn van hun weigering is nog niet te voorzien. Of zij zullen trachten hun eisch door een staking af te dwingen, is nog niet te zeggen. Wel meldt de »Frankf. Ztg." dat 1000 Lon- densche ketelmakers het werk hebben nedergeworpen, maar de concurrentie tusschen de Engelsche en Duit- scbe handelaarsdoet bet blad wellicht de zaken wat donkerder inzien dan zij zijn, althans de Engelsche bladen bevestigen het bericht niet. Van Afrika's Westkust wordt gemeld, dat een detachement van 84 Haussa's onder bevel van kapitein Humphrey is aangevallen door de Bariba's die het detache ment voor een Franschen troep aanzagen. De aanval had plaats bij Ilesha ten westen van Schaki in het land Yoruba. De vijand was sterk in getal, vele duizenden mannen. De Haussa's streden prachtig, zij trokken in den avond op Schaki terug met een verlies van zes gewonden. De verliezen der Bariba's worden op drie honderd dooden en gewonden geschat. lTMiIE. Het protest der kooplui van Rome tegen de belasting op het rijke mobilair en de daaruit voort gekomen onlusten hebben hun uitwerking niet gemist. De minister van financiën, de heer Branca heeft een rond schrijven aan de controleurs gezonden, waarin hij hun aanzegt de fouten die bij den aanslag in deze belasting zijn gemaakt te herstellen en de veranderingen ter kennis van de belastingplichtigen te brengen. Tevens wordt hun daarbij voorgeschreven een hoogeren aanslag niet in te schrijven in de registers voordat met zorg is nagegaan of de hoogere aanslag inderdaad overeenkomt met een vermeerdering van de inkomsten van den belastingschul dige. Dit rondschrijven zal ongetwijfeld de algemeens veront waardiging doen bedaren, maar hot zal geen eind maken aan de beweging tegen een belasting, waarvan deMinis- zelf toegeeft dat ze drukkend is en niet strikt naar de eischen der eerlijkheid wordt toegepast. Sl'AAJJS. Reeds hebben de anarchisten in Spanje bemerkt, dat een nieuwe regeering aan het bewind is. Honderden die voor aanhangers der anarchistische denk beelden gehouden worden, doch die niet strafschuldig wa ren gebleken, werden niettegenstaande dat, toch gevangen gehouden en worden nu terstond in vrijheid gesteld ter wijl de buitenlanders onder hen over de grenzen gebracht worden. Ook heeft de regeering bevel gegeven niet meer zooals tot nu toe doodzieke soldaten van Cuba naar Spanje in te schepen. Als deze op zee stierven, rekende generaal Weyler ze niet meer onder de slachtoffers van den Cu- baanschen opstand De zieken moeten nu op Cuba ver pleegd worden tot zij zonder gevaar vervoerd kunnen worden en zullen bij aankomst in Spanje worden opge nomen in de hospitalen die in de havensteden van het westelijk deel van Spanje zullen worden opgericht. TBAASVAAIi. De president van de commissie uit den Volksraad, belast met het opmaken van een verslag over de conclusies van het rapport der nijverheidscommis sie heeft den 16 in de zitting van den Volksraad mede gedeeld dat het verslag binnen acht dagen zal worden ingediend. Dr. Leyds protesteerde tegen de beschuldigingen, door enkele bladen uit Johannesburg en Kaapstad tegen hem en de andere leden van de Begeering der Z.-A. Republiek ingebracht en kondigt zijn voornemen aan een vervol ging wegens laster in te stellen. Te Kimberley poogt men Galiechoue, het hoofd van den opstand in Bechuanaland die onlangs gevangen genomen isover te halen de Transvaalsche ambtenaren te be schuldigen hem tot den opstand te hebhen aangezet. In Swaziland worden de inboorlingen opgezet tegen de Begeering van de Z.-A. Republiek. Door deze hande lingen is een zeer ongunstige indruk teweeg gebracht te Bloemfontein en te Pretoria alsook onder de Afrikaan- ders in de Kaapkolonie, die het ten zeerste afkeuren dat blanken mot inboorlingen samenspannen en intrigee ren tegen andere blanken. Hijwlelltelasting. In Frankrijk heeft de rijwielbelasting van 10 francs in 1896 3'/4 uillioen opgebracht. In 1894 waren 203.000 rijwielen belast, in 1895 steeg het getal tot 256.000 en in 1896 tot 829.800. Daarvan kwamen 62.900 voor in het departement van de Seine (Parijs). In Italië wordt met 1 Januari 1898 ook eene belasting op rijwielen ingevoerd en wel van 10 lire 'voor een ge wone wieier 15 lire voor een tandem en 20 voor een motor-car. IJskisten zijn duurer zelve een te maken is niet moeielijk. In een houten kist van 70 cM. ongeveer lang, 55 cM. breed45 c.M. hoog, met deksel zet men een ledig cakesblik dat in de winkels voor ongeveer 10 a 12 stuivers te krijgen is. In den bodem der kist boort men een gat als een rijksdaalder in den bodem der blik ken trommel een gat als een gulden en zet onder de kist een bak voor het afloopende water. Men vult het blik met ijs, zet vleesch, boter, vruchten of wat ook er boven op bier en wijn er rondom heen en houdt de deksels van kist en blik steeds goed gesloten. Havermeel als voedsel. Prof. Forbes van Edinburg hee t een reeks proeven genomenmet het doelde voedende waarde aan te toonen van het havermeelen het meer of minder voor deel bij het gebruik als voedingsmiddel voor den mensch. Dat deze kwestie tot op het oogenblik zoo weinig ten opzichte van de voeding heeft beslistis volgens prof. Forbes toe te schrijven aan de zeer primitieve wijze waarop de haverkorrel wordt ontbolsterd wanneer men die wijze althans vergelijkt met de methode toe gepast op het gewone graan. Volgens Liebig is het havermeel bijna even voedzaam als het rundvleesch en bevat het veel meer eigenaardige bestanddeelen ter voeding van de spieren en beenderen van den mensch dan de gewone tarwemeelsoorteu. Prof. Forbes verondersteltdat de lichamelijke meer derheid der Schotten en Ieren toe te schrijven is hieraan, dat de kinderen in deze beide landen voedsel ontvangen, dat voor een groot deel grutten en havermeel bevat. Een der Rijksontvangers in Gelderland ontving de volgende aangifte voor de bedrijfsbelasting Zeer geachte en waarde heer, k Verklaar U heden op mijn eer, Dat ik heb, evenals mijn wijf, Geen handel zaken of bedrijf. Ik bid dus zend mij na deez' keer Nooit zulke paperassen meer. Bij de behandeling van eene strafzaak voor de rechtbank te Roermond in zake een beklaagde die aan anderen eenige oorvijgen had toegediend vroeg de Voorzitter aan den getuige hoe lang dat oorvijgen geven wel had geduurd »Wel tweehonderdvijftig meter," was het antwoord. De Voorzitter, die zich van zulk een geval geene goede voorstelling scheen te kunnen maken, verzocht nadere op heldering en het bleek nu dat de man langs een weg, welke ongeveer 250 Meter lang is, aanhoudend oorvijgen had gehad. V olgens hem was dit te beschouwen als één aanhoudende klap van 250 Meter lengte. Eene familie, welke eenige weken geleden van Delf zijl naar Groningen verhuisd washad ook de kat mee genomen. Al zeer spoedig werd het dier in hunne nieuwe woonplaats vermist. Dezer dagen vond men nu de kat voor de deur harer oude woning te Delfzijl zitten. Blijk baar had zij dus den weg van Groningen naar Delfzijl een afstand van vijf nren alleen gevonden en afgelegd. "Volgens de Arnh. O t. moét het landgoed »Sons- beek bij Arnhem door den tegenwoordigen eigenaar uit de hand zijn verkocht aan eene combinatie van bouw ondernemers. Veemarkt. Te Bevel wijk zal de groote najaarsveemarkt ge houden worden op 30 October a.s. Bij gelegenheid der koemarkt te Helder zal een veeboot van Alkmaar en tusschengelegen plaatsen daar heen varen. Hoog aan de Zaan. Den 16 is inbraak ge pleegd in de herv. kerk alhier. Na door het uitsnijden van een ruit uit het raam aan de kerkhofzijde, waardoor de inbreker den sluitboom van de deur kon verwijderen, te zijn binnengekomen heeft hij zich toegang verschaft tot de kerkekamer nadat hij eerst een groot gedeelte beschiethont en een zwaar slot had weggebroken. Het aanwezige geld slechts ongeveer vier gulden zijnde de opbrengst van eene collecte werd door den dief mede genomen. Vóórdat hij zich echter hiermede heeft verwij derd, heeft hij uit een petroleumkruikwelke in een kastje in de kerkekamer stond, een groote hoeveelheid over den vloer gegoten en die toen in brand gestoken. Toen de koster 's morgens in de kerk kwamstond deze vol rook. De brand is bij gebrek aan voedsel, van zelf uitgegaan. Alleen het beschietschot en een gedeelte van den vloer hadden gebrand hetgeen des morgens nog smeulde. Dit is in korten tijd de derde maaldat aldaar on geveer op hetzelfde punt wordt ingebroken. Bij den heer Jac. de Boer werd een bedrag van f 132 gestolen, en bij den heer D. van den Kolf eene partij hout. Van den dader is nog geen spoor gevonden. Harlngcarspcl. Bij de den 16 gehouden ver kiezing van een hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmerambacht, voor de banne Haringcarspel, werd kerkozen de heer Jb. Swan. Den 17 werd te Dirksborn bij L. Wink eene ringrij- derij gehouden, waaraan door 28 paren werd deelgenomen. De le prijs werd behaald door den heer W. Govers en mej. A. de Vries, de 2e prijs door den heer J. Kleijer en mej. M. Stammes en de 3e prijs door den heer D. van Essen en mej. E. Klos. De prijzen bestonden in fraaie kunstvoorwerpen. Bergen. Door den steun van zeer vele ingezetenen en enkele andere belangstellenden is het mogelijk geweest alhier een fanfarekorps op te richten vau aanvankelijk tien leden. De vereeniging zal den naam dragen van »Bergen's fanfarekorps". De leden hebben tot bestuur gekozen de heeren L. Top, C. Meijer, W. Veenhuysen, P. van Hoorn en J. Oldenburgdie welwillend deze benoeming hebben aangenomen. Als directeur van het korps treedt op de heer P. Rei- del, as mede- of vice-directeur de heer J. de Boer. Aedcrlandsche HaatscliappiJ tot Bevordering der Geneeskunst. De Ned. Maatschappij tot bevordering der genees kunst looft, iDgevolge het besluit der algemeene vergade ring van 6 Juli 1897, een gouden medalje of f300 uit voor hem of haar, die het beste en op zich zelf voldoende werk in de nederlandeche taal samenstelt over medische gedragsleer. De mededingers moeten vóór 15 Maart 1899 hun werk ingeleverd hebben aan het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur doet op de hem het meest geschikt voorkomende wijze beoordeelen welke der ingekomen werken aan het gestelde doel beantwoorden en kent in casu aan den schrijver van het beste werk de medailje of 300 toe. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad, door 10 der 11 leden bijgewoond, werd besloten de behandeling omtrent de eventueele verhoogiBg der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris, in verband met artikel 10 der wet, regelende de finan- cieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, als mede het voorstel van het dageiijksch bestuur tot vast stelling van de verordening tot heffing en invordering d.r opcenten op de personeele belasting uit te stellen tot eene volgende vergadering. Daarna had de aanbieding der gemeente-begrootiug, alsmede die van het algemeen armbestuur plaats, beide over 1898, de eerste tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 60063.90, de laatste van f 4231.25. Brand te Rlienen. Naar men uit Rhenen meldt, bedraagt de uit te keeren assurantie-som voor de kerk aldaar f 48.700. Het verzekerde bedrag was f 60,000 De vaarde en haar volken" schrijft over den toren brand te Rhenen en vertelt o. a.: »Nu vervalt ook de straf voor Kesteren en Lionden, de beide dorpen in de buurt, die, naar de overlevering meldt, indertijd niet mee wilden doen aan de collecte voor den torenbouw en, tot straf, aan hun kant van den toren geen wijzerbord kregen, dat den tijd aanwees, ter wijl er aan de drie andere zijden wel een werd aange bracht. Wie weet, of bij den herbouw men niet meê- doogend is en die straf kwijtscheld

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2