Stadsberichten. Ingezonden Stukken. Advertentie n. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. ''fir,'",)8'' 1 U October 1897. Harddraverij. Te Pnrmerend werd bij gelegenheid van de kermis?- een harddraverij en schoonrijderij gehouden. Aan de harddraverij mochten uitsluitend deelnemen paarden, die geen hooger prijs dan f 60 hadden gewonnen. Van de 11 mededingers viel de eerste prijs ten deel aan »Hans,'' zwarte ruin, van Jb. Edel Kz., te Beemster, berijder de eigenaar. De 2e prijs werd behaald door Jonge Gravin," bruine merrie, van J. L\jnkamp, te Halfweg, berijder W. de Boer, en de 3e prijs door »Edeltje," bruine merrie, van Jb. Blokker, te Wijde Wormer, berijder de eigenaar. Aan de schoonrijderij, waarvan de prijzen uit kunst voorwerpen bestonden, namen 7 paren deel. De le prijs werd toegewezen aan K. Zijp, de 2e aan J. Visser en de 3e aan Jb. Edel Kz., allen te Beemster. l'rovineiale Staten. Do Provinciale Staten van Noordholland zullen in de aanstaande November-vergadering de navolgende voor stellen en zaken behandelen. Subsidie-verleening aan den omnibusdienst »de drie Egmonden", de avond-vakteekenschool der Ambacht school te Haarlem de huishoud- en industrie school te Alkmaaraan het comité voor den aanleg van een spoorweg VolendamEdam—Kwadijk vooreen te vernieuwen brug in den Zaanlandschen Communicatie- weg over de Nauernasche vaarten tot beharding van den weg langs het Noordzee-kanaal tusschen IJmuiden en Amsterdam. Door Gedep. Staten wordt voorgesteld afwijzend te beschikken op de subsidie-aanvragen voor de avondtee- kenschool te Amstelveen en ten behoeve van de Am bachtsschool te Alkmaar, Landbouw. Het Kamerlid Pyttersen heeft wegens de aanzegging van regeeringsplannen in zake de landbouwbelangen, zijn motie betreffende het toezicht op boter ingetrokken. Hensbroek. Bij gelegenheid der najaarskermis alhier werd den 17 door den heer C. Mus eene hard draverij gehouden met paarden uit de gemeente. De prijs, een hoofdstelwerd behaald door het paard van den heer P. Schnijt en de premie, een paardendek, door het paard van den heer P. Koeman. Den 18 werd in de kolfbaan van den heer G. Winkel, eene staatkundige lezing gehouden door den heer Ch. Kouveld van Amsterdam. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord-Holland zal binnenkort eene samenkomst hou den, ter bespreking van de oprichting van een pensioen fonds voor gemeenteveldwachters in die provincie. Amsterdam. Naar gemeld wordt, heeft de be kende gever alhier, de heer P. W. J., die reeds vroeger f 45000 gaf voor werkverschaffing door landontginning in de Priesche gemeenten Schoterland en Opsterland, opnieuw f20000 daarvoor toegezegd. Zaandam. Door de radicale kiesvereeniging alhier is candidaat voor de Prov. Staten geproclameerd de heer J. Dekker Az., wethouder te Koog a/d. Zaan. Ook de radicalen te Koog a id. Zaan en Assendelft hebben genoemden heer candidaat gesteld. Onder redactie van de heeren dr. Bonno van Dijken en dr. W. P. Jorissen, verschijnt bij den uitgever W. Ringlever, te Rotterdam, sedert korten tijd een maande- lijksch tijdschrift, gewijd aan toegepaste scheikunde en hygiëne. Het op 15 October 1.1. verschenen zevende nummer van deel I bevat het gebruik van glycerine in plaats van alkohol bij de verzeeping van boter voor de bepaling van het verzadigingscijfer der vluchtige vetzuren, door dr. J. J. L. van Rijn eene bladzijde uit de waren kennis onzer gewichtigste voedingsmiddelen, door dr. G. H. Leignes Bakhoven (vervolg)azijnzuur of azijn, door dr. W. P, Jorissen gistgroei en attenuatie in verband met gistgave bij biergistingconserveeren van eieren mededeelingen vragenrubriek errata. De prijs is f 3,60 per jaar, bij iederen boekhandelaar. li natste fi e r i c h t c n. Het verslag der Volksraad-Commissie. PRETORIA, 18 Oct. Het verslag van de sub-commis sie uit den Volksraad over de conclusie van het rapport der nijverheids-commissie is heden verschenen. Het be veelt een vermindering aan van tien shillings op den prijs van een kist dynamiet, een verlaging vandespoor- 'wegvrachten voor mijnbenoodigdheden, die geschat wordt 200,000 pond per jaar te vertegenwoordigen, verminde ring van het douane-tarief voor voedingsmiddelen en ver hooging er van voor voorwerpen van weelde, en geeft aan, een Zuidafrikaansche conferentie te houden over den ar beid door inboorlingen. Het verslag zal onderworpen wor den aan de goedkeuring van den Volksraad men ver wacht een warm debat er over. He opstand in Indfë. KAI, 19 Oct. De divisie van generaal Yeatman Biggs joeg een sterke troep opstandelingen uiteen bij Chagru- kotal, ten westen van fort Gulistan in het Samanage- bergte. Nadat den geheelen dag hevig gevuurd was, trok ken de opstandelingen terug. De Gordon Highlanders en de Ghurkas bestormden het plateau van Margai, waarbij velen gewonden vielen. Dierenkwelling. In den laten avond van den 18 waren eenige omwonenden getuigen van het volgende ergerlijke voorval. Een drietal personen hitsten twee dashonden aan op een klein kalje dat in een hoek van het Waaggebouw tegen de aanvallers een toevlucht zocht. Het beestje had al spoedig een dusdanigen knoei gekregen dat het half dood was. En schop in de lucht, door een der aanhitsers, en de halfdoode kat vloog een eind de hoogte in, waarna natuurlijk een nieuwe aanval van de honden volgde en het gemartelde diertje nu ten slotte geheel dood was. Men wierp het daarop den oordam in. Wat een onmen- schelijkheid, bah In de week van den 10 tot den 16 zijn in het badhuis van »het Witte Kruis" genomen 41 kuipbaden, 75 regenbaden le kl. en 128 regenbaden 2e kl., te zamen 244 baden. Loting en drankmisbruik. De afdeeling Alkmaar van den „Volksbond ver eeniging tegen drankmisbruik noodigt ook thans weder een ieder uitmedewerking te willen verleenen tot het tegengaan der dronkenschap, waaraan zoo vele jongelieden zich dikwijls op de lotingsdagen schuldig maken. Zij richt zich in de eerste plaats tot de ouders en voogden der jongelieden, die aan de aanstaande loting op 25 en 26 October zullen deelnemen en verder tot allen die van oordeel zijn, dat deze in zijne gevolgen zoo verderfelijke drinkgewoonte met alle kracht moet worden tegengegaan. Indien allen die het misbruik van sterken drank voor den aanstaanden man en vader een verderf achten, zich aaneensluiten door de pogingen van den „Volksbond" te ondersteunen dan blijft de gemeente gevrijwaard voor stuitende tooneelen, zoowel op de openbare straat als in het huisgezin. De afdeeling heeft het voornemen, do lotelingen in het lokaal „Harmonie welwillend beschikbaar gesteld door den heer Bouma, te onthalen op broodjes met kaas, kofffie en sigaren terwijl getracht zal worden de jongelieden gedurende eenigen tijd aangenaam bezig te houden door pianospel en het geven van komische voordrachten. De afdeeling mag hopen en vertrouwen, dat velen deze hare pogingen zoowel moreel alsfinantiëel, zullen steunen daar versterking der kas zeer gewenscht is. Men kan zijne bijdrage zenden aan elk der bestuursleden: de heeren G, de Groot, Th. J. Meeues, E. J. van Ebben- horst. Tengbergen, V. S. Ohmstede penningmeester en H. Coopmans, secretaris. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nar als volgt: den 17: 766.1; den 18: 766.6; den 19:769.4. De levering van aardappelen ten behoeve van het Burgerweeshuis is bij de laatst gehouden inschrij ving opgedragen aan den heer N. J. Al, alhier. Dierenmishandeling. De slagersknecht W., die gelijk wij meldden, ver leden week wegens dierenmishandeling terecht stond werd heden door de Rechtbank alhier veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Alkmaar Langedijk. Door de heeren H. J. Ansingh J. J. Boogh en R. Keuter Az., alhier, is nu de volledige concessie verkregen tot aanleg en exploitatie van den tramweg Alkmaar Langedijken. In eene dezer dagen verspreide circulaire noodigen zij uitdeel te nemen in deze nieuwe ondernemingdie naar zij verwachten evenveel levensvatbaarheid heeft als de alkmaarsche tram door hen tot stand gebracht en bestuurd. Bij voldoende deelname zal worden opgericht de Naam- looze Yennootschap „Tram Alkmaar-Langedijken.'' De aandeelen zijn gesteld opdat zij onder ieders bereik kunnen vallen op 250, In bedoelde circulaire wordt voorts gezegd Concessionarissen hebben besloten voor deze onder neming geen subsidie aan te vragen zij zijn overtuigd dat het tot stand komen der zaak daardoor noodeloos wordt vertraagd, terwijl subsidie slechts dan noodig is, wanneer men geen genoegzaam dividend verwacht. »De begrooting der exploitatie van den tramweg AlkmaarLangedijken wijst reeds in het eerste jaar aan een dividend van vier ten honderd terwijl voor de volgende jaren een veel grooter bedrag door concessio narissen in uitzicht mag worden gesteld. simmers, de uitgaven die thans benoodigd zijn voor den Omnibusdienst Alkmaar Langedijken zullen ongeveer gelijk blijven bij de nieuwe onderneming, terwijl het niet twijfelachtig is of het vervoer tusschen Alkmaar met 170U0 inwoners en de Langedijken St. Pancras en Oudorp met 9000 inwoners indien de bestaande ge brekkige dienst vervangen wordt door een goed inge- richten paardentramdienstdubbel zoo groot zal zijn als thans. sRekent men hierbij het te verwachten belangrijk goederenvervoerdan is een behoorlijke rente van het kapitaal gewaarborgd. »De uitnoodiging tot deelneming kon niet reeds vroeger worden gedaan, omdat het besluit der gemeente Oudkarspel, tot het verleenen der concessie eerst dezer dagen werd genomen; doch thans nu de geheele lijn is in teekening gebracht en het plan der onderneming tot in bijzonder heden is geregeld is het tijd dat de geheele zaak beslag krijgt. »1 April 1898 moet de exploitatie aanvangen, waarom het bewijs van deelneming vóór den 20 October a.s. wordt ingewacht. vDe laatste 52 weken van 1 Oct. 1896 tot 2 Oct. 1897 zijn vervoerd 25351 personen ontvangst 4864,56. Het vervoer nam in dit tijdsverloop zeer toe. Zoo zijn in het halfjaar vóór 2 Oct. 1897 vervoerd 17151 personen, ont vangst f Slöl^Vj. De laatste 13 weken vóór 2 Oct. 1897 werden vervoerd 9240 personen. Dit is per week 710 of per dag 118 personen. Aangezien 6 ritten per dag plaats hadden, dus bijna 20 personen per rit, ontvangst 3 In de begrooting van 31 Mei j.l. door concessionarissen opgemaakt werd gesteld 15 personen per ritontvangst 2,50. Per rit is nu reeds het aantal passagiers ver meerderd met 5 terwijl de opbrengst per rit is ver meerderd met j l,14l/2 Hoeveel gunstiger uitkomst zal worden verkregen indien het zeer gebrekkige vervoer middel zal zijn vervangen door eenen goed ingerichten dienstmet minstens 4 personen- en 2 goederenwagens, ligt voor de hand." Concessionarissen deelen nog mee, dat door den hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat in Noord holland, de weg in verband met de uitgewerkte plannen nauwkeurig is opgenomen, en ook deze zich zeer gunstig uitliet omtrent de levensvatbaarheid der onderneming evenals dit de heer A. Dhooge, directeur van den stoom tram HaarlemAlkmaar, deed. Loonregeling schilders. Geachte heer Redacteur Vergun ons een plaatsje voor het volgende ten voordeele der schildersgezellen in uw blad. Reeds lang was het onze stille wensch dat het loon der bovengenoemde gezellen zoude worden verhoogd. Na lang vergaderen hebben deze de stoute schoenen aan getrokken en vroegen op eene gecombineerde vergadering het loon met 2 cent te verhoogeu en te brengen van 15 op 17 cent, hetgeen door de toen aanwezige patroons zeer b i 11 ij k werd bevondenmaar daar deze niet voltallig waren kon geen vast besluit worden genomen. Nu zijn Dinsdag 1.1. de heeren van Geenhnizen en Wigman (te weten de jonge bazen) met een artikeltje bij 6 patroons aangeloopen om hen te vragen of zij 16 cent per uur goed vondenen daar deze zes vermeenden dat dit door allen was beslotenteekenden zij; althans op den rondgang van eerstondergeteekende daarna ver nam hij van 2 reeds dadelijk dat zij meer voor 17 dan voor 16 cent per uur waren 2 hadden eenig niet noe menswaardig bezwaar en 2 had hij toen nog niet kun nen spreken maar hij gelooft dat als de meesten het goed vonden, zij hier niet tegen zullen zijn. Dan schie ten zijdie meenen de lakens te kunnen uitgeven (militair spreekwoord) over. Eu pugeachte werkgevers, is het billijk? Zeker. Het loontot heden door de knechts ontvangen is te laag en de rekeningen worden er onmerkbaar door ver hoogd want op een werk, waar 1 man 100 uren werkt, is de verhooging f 2,dus niets, en daar nu bijna alle voor eigen rekening werkende schildersruim 20dit goedvinden, maken wij UEd. bekend, dat het loon met 2 Januari a.s. wordt verhoogd niet met een, maar met twee cent. Er moet hier nog bijgevoegd, dat het van een eerlijken schilder de gewoonte is, het uitbetaalde loon met 2 cent voor hem te verhoogen en alzoo 19 cent te schrijven, en noodigen ondergeteekenden U beleefd uit op uwe reke ningen te letten. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de ver leende opname H. de Groot Jz. 0. Eriedt. A. B. Boogh. Firma Gebr. de Munk. Firma K. Kuiper en Zonen. J. Smit Mz. A. de Vries. E. Burger. G. Groot. P. Langedijk. Wed. N. Smit. A. P. Luijt. M. Lak. W. Gilles. C. van der Meer. M. Ringers. J. Zoetelief Gz. M. Metz. O. Kuit. G. Jonkers. B. Nijman. Het haggerwerk in (le Slngeigracht. Mijnheer de Redacteur Gelieve s.v.p. het onderstaande in uw veelgelezen blad te plaatsen, naar aanleiding van het gesprokene in de raadszitting van woensdag 13 Oct. 1.1., waarbij de heer G. de Groot beweerde, dat de demping van den Lim- merhoek beter volgens de eischen der hygiène zou ge schieden, indien de aannemer betere materialen bezigde, en er aan toevoegde dat hij de gebruikte baggermolen veroordeelde. De heer de Groot geeft den indruk, niet het minste begrip van een baggermolen te hebben een baggermolen kan toch geen anderen grond boven brengen als die aan wezig is in de gracht. De kracht der machine doet er dus niets toe af zooals spr. wilde beweren. Wei, wanneer deze het niet boven kon brengen. Verder zeide de heer de G., dat hot thans beter ging, dat nu eerst de modder afgeschept werd van de gebaggerde specie en zoo in hoofdzaak zand overblijft, om te dempen. Het is, volgons mijn meening, niet de schuld van on voldoende materialen de gracht, waarin gebaggerd wordt bestaat uit modder en zand, en een baggermolen, die dat gescheiden boven brengt, is mij niet bekend. Zoo de heer de G. die kent, zou hij mij zeer verplich ten, mij hiermede in kennis te stellen, hoewel ik het betwijfel. dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, UEd. Dw. Dr. P. DE WAAL, baas van den baggermolen. Zitting van 19 October 1897. J. Z., Egmond aan Zee, huisvredebreuk, 8 dagen geschorst. C. Ph. d. H., hvr. van D. J. H., F. J. d. G„ hvr. van F. J. H. F. en M. W., hvr. van G. B., Helder, beleediging, de le f 1 boete, subs. 1 dag hecht., de 2e vrijgesproken, de 3e f 3 boete, subs. 3 dagen hecht. J. W., Alkmaar, dierenmishandeling, 3 weken gev. Sj. R., Amsterdam, zaak beschadiging, vrijgesproken. H. B. G., als boven, beleediging, f 10 boete, subs. 7 dagen hecht. K. F., Veenhuizen, mishandeling, f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. A. V. S., Enkhuizen, wederspannigheid, 14 dagen gev. H. H., als boven, mishandeling, f 10 boete, subs. 7 dagen hecht. J. v. S. en J. S., Hoorn, overtreding hondenbelasting, ieder f 6 boete, subs. 1 dag hecht. A. S., Zwaag, zaakbeschadiging, f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. GETROUWD 17 Oct. Cornelis Marinus van der Ent en Catharina Cor nelia Elfring. Jan Terweij en Sara Wilhel- mina Margaretha Muller. GEBOREN 16 Oct. Petrus Nicolaas z. van Cornelis van der Meer en Maria Anna Bierman. 17 Geertje, d. van Gerrit Admiraal en Dorothea Bijl. 18 Elisabeth Maria Bernardina d. van Bernardus Johannes Al en Maria Elisabeth Lichtenberg. 18 Simon z. van Dirk Hendrik Horstmanshoff en Cornelia Hoekmeijer. Getrouwd: C. M. VAN DER ENT en Bouwkundige CATHARINA C. ELFRING. Bevallen van een zoon C. HORSTMANSHOFF- HOEKMEIJER. Alkmaar 18 October 1897.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3