Uit gebrek aan bewijs No. m UT eg en en IVegentigste Jaargang. 1897. V RIJ D A G 22 O C T O B E R. Bekendmaking. PARIJSCHE BRIEVEN. Feuilleton. Bui Leiiland. CHARLOTTE BRAEME. ALKMAABSCHE COEBAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën s Per regel f 6,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis a. dat het verkeer over de Wleuwlander brug wederom voor rij- en voertuigen Is OPEST- «EITEL»5 b. dat het verkeer voor rij- en voertuigen over de LjA.1T, tusschen Zoutsteeg en Keet gracht van Maandag 26 October a.s. af tot en met Zaterdag 30 October d. a. v. aal Jtijn GESKOTÜA. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 21 Oct. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. XXV. Parjjs, 15 Oct. 1897. Heden schrijven wij 15 October het is de dag van den .terme", de huisheer is in zijn nopjes zoo de huur der het misschien niet is. Wij betalen hier drie maanden huur vooruit en de propriétaire was tot nog toe niet zoo vriendelijk de rente van dit voorgeschoten kapitaaltje te betalen. Wij verliezen dus eigenlijk ons leven lang of althans zoolang wij niet zalven eigenaars worden van zulk een verbazend groot parijseh huis de rente van die één maal vooruit betaalde driemaandelijksche huur. Magazijnen, winkels en kantoren betalen de eerste maal zes maanden vooruit. Voor de concierges is deze dag ook niet kwaad, want bijna iedere huurder geeit een paar franken iooi. Wij betalen de belasting voor deuren en vensters ook aan den eigenaar in een land waar men steeds klaagt over de vermindering der bevolking moest men eigenlijk minder batalen naarmate men deuren en vensters heeft. Men roept ons toe .faites des enfants", dat is heel mooi gezegd, doch hoe meer kinderen, hoe meer belasting, men heeft grooter woniDg, dus ook meer deuren en vensters, men verteert meer. en betaalt indirecte belastingen, octrooi en staatsrechten naar evenredigheid. Hoewel het heden bepaald broeierig is, zeer verschillend van eenige dagen geleden toen het 's nachts vroor rekenen wij toch dat thans het winterseizoen begonnen is. Gij denkt misschien dat wij hier even gezellige lange winteravonden hebben als bij u in Holland, daarop is ech ter wel iets af te dingen. \Vij dineeren hier te laat. Op zijn allervroegst zou men hier tegen zes uur 's avonds in een restaurant terecht kunnen doch dat doet geen één Parjjzeuaar. De groote banken sluiten ongeveer te vijf uren de meeste van die hoeren wonen buiten Parijs en nemen den trein van half zes of zes uur. De handels kantoren sluiten nooit vóór zes nur en zeer dikwijls wordt het acht uur. Dit komt door dat aan de postkantoren en aan de stations extra lichtingen zijn voor het buiten land. Het etensuur in de meeste huisgezinnen is tusschen DOOR 2) »Wij moeten die celdeur weer laten openen,zei hij, pogende een schertsenden toon aan te slaan. »Ga nu zitten, mevrouw. Ik heb u veel te zeggen. Ik ben overtuigd, dat gij uw leven thans grootendeels in uw eigen hand hebt, want het hangt geheel af van de verdediging, die gij mij kunt laten voeren." Hij schoof zijn stoel naar de tafel en legde daar ver scheidene bundels papieren op, terwijl de jonge vrouw met angstigen blik tegenover hem ging zitten. .Zooals de zaak thans staat," begon de advocaat, »nu er nog geenerlei verdediging gevoerd is, is zij, het spijt mij het te moeten zeggen, tegen n. De vraag is maar wat moet de grond van de verdediging zijn." »Ik heb er geen." .Hebt gij geen enkele verdediging »Neen, niets behalve mijn woord. Ik heb het niet gedaan; ik ben volkomen onsehnldig." »Dat is niet genoeg," hernam de advocaat, »gij zult toch wel inlichtingen kunnen geven om het raadsel te ont warren »Ik weet van niets! Ik heb het niet gedaan I" riep de jonge vrouw. »Het is onzinnig te gelooven, dat ik, die nimmer iemand kwaad gedaan heb die op zijde ga om geen worm op mijn pad te vertrappen, dat ik mijn echt genoot vermoord zou hebben Maar zelfs indien mijn ziel zwart genoeg was om mij zoo iets te laten doen waarom zou ik het dan gedaan hebben Welk belang had ik bij zulk een misdaad »De menschen zeggen, dat gij nw man haattet." half acht en half negen. In do groote magazijnen, Bon Marché, Louvre, Priutemps vaar bijna alle bedienden door en in het huis gevoed w.orden, ziet mou die regi menten van houderden ja duizenden hoeren en dames tegen acht uur half negen de straat opkomen. Onze winteravonden beginnen dus vrjj laat. In de schouwburgen beginnen de voorstellingen tegen acht uur oi halt negen en°eindigen te middernacht. Voor al die theaters begon het winterseizoen, in eenige geeft men ons geheel nieuwe stukken in andere echter de oude van vorige winters. Onder deze laatste spant het ïhéatre de 1 Ambigu Co- mique de kroon, deze schouwburg is volstrekt niet komiek of grappig, men speelt er altijd door drama s en mélo s thans staat nog steeds op het affiche »les deux Gooses een drama van twee kinderen, in den geest van de Twee» Weezen. »Les denx Gosses" telt nn al meer dan 700 achtereenvolgende voorstellingen. Haast wilden wij schrij ven opvoeringen doch volgens dr. Doornbos kan men wel een paard opvoeren, doch niet een tooneelstuk. Onder de nouveauté's op theatraal gebied kunnen wij wijzen op de volgende In het Odéon Richelieu drama in vijf bedrijven en negen tafereelen van Bulwor-Lyttonin het fransch vertaald door den heer Charles Samson. Ol dit veel succes zal hebben valt moeilijk te zeggen, de meeningen zijn zeer verdeeldwij vinden het in ieder geval van groot en aangenaam belang kennis te maken met het theater van den grooten engelschen schrijver zijn drama is geheel geschreven in den geest der historische tooneelstukken van Alexander Dumashet jongere parijsehe geslacht wil thans iets anders maar wij hou den zeer veel van die romantische schooltoen men groote figuren uit de geschiedenis op het tooneel bracht, en rondom de waarheid allerlei verdichtsels spon van samenzweringen en liefdestatereelenwaarin op het eind de deugd beloond en de verrader gestraft weid. En vindt men Richelieu van te ouden datum, welnu op slechts twee passen van Ambigu, waar de 2 bosses affiche houdt, ligt het Thé&tre de laPorte Saint-Martin, waar gij kennis kunt m'alfon, met een historie-drama van nieuwen datum, »La Mort de Hoche van den schrij ver en patriot Paul Déroulède, Hoche, de jonge groote generaal, een der mooiste figuren, en misschien de groot ste held der fransche revolutie. Paul Déroulède is niet bepaald een groot dichter, misschien zelfs niet eens groot proza-schrijver doch hij is een bijzonder warm vader lander, een man die alles voor zijn land zou opofferen, hij was vroeger president der gewezen .Ligue des Patriotes", en zijn drama »La Mort de Hoche roept do goede gevoelens der menigte wakker. De groote hoop, zooals men dat triviaal uitdrukt, de eenvoudigen, die nog zoo gaarne willen gelooven aan een groot vaderland, aan den moed en dapperheid der fransehe soldaten, aan alle edele, ridderlijke gevoelens, ja, al die gewone, eerlijke menschen, vragen niet naar eene gekunstelde taal, maar naar iets flinks en krachtigs, iets wat tot hun hart spreekt, en dit doet het drama van Paul Déroulède in hooge mate. Hij die niets beters te doen heeft kan hier genoeg uitgaan, vooral 's avonds. In het Centrum der stad heeft »Dat is waar", antwoordde zij kalm »ik haatte hem meer dan eenig man dien ik ooit ontmoette.' »Men zegt, dat gij belang steldet, of laat ik open spreken, dat gij Sir°Alan Fletcher liefhebt en men voegt er bij dat dit de beweegreden tot den moord was." .Dat is een leugen! Sir Alan Fletcher kende mij, kende mijn gansche geschiedenis en had medelijden met mij. Hij was altijd beleefd, vriendelijk en oplettend, maar al het andere is schandelijke laster. O mijnheer Ross riep zijhaar schoone oogen naar hem opslaande, .geloof dit tochIk ben een en twintig jaar oud maar heb nooit aan eenig man mijn liefde geschonken.' En zooveel waarheid sprak uit dien blik dat hij haar geloofde en thans wistdat e,en der praatjesdie over haar gingen, valsch en engegrond was. men de keuze tusschen een twintigtal theaters, een half dozijn muziek-gelegenheden, eafés-concerts en dergelijke, verder krioelt het op Montmartre van allerlei kleine cabarets en théatricules en heeft men nog circussen, danshuizen, enz. enz. Voor hen die tehuis blijven en van lezen houden brengt de winter eene groote verscheidenheid van lectuur. De uitgevers Fayard frèros gaven ons reeds de volledige werken van den grooten schrijver Alphonse Daudet in afleveringen van 24 bladzijden 10 centimes, zoodat elk boekdeel ''in zeer nette uitgave slechts 1 l'/a franc kost. Heden volgt eene tweede serie, de compleet® wer ken van Jules Clarétie, lid der Académie-frangaise, en directeur van het Théatre francais. Verder hebben wij de .romans populaires" voor 1 sou de aflevering van vier romans tegelijk eehte lectuur voor concierges en kleine ouvrièresen een aantal dictionaires voor het leeren van vreemde talen, geïllustreerde bladen, lectures, revues enz. enz. Men heeft waarlijk geen tijd zich te vervelen, men werkt tien uren, men slaapt er zeven, eet en drinkt er twee, en leest, werkt of amuseert zich de rest van den dag. Men droomt ook wel eens, doch met open oogen. Zoo b. v. wanneer men de rubriek der .Tribunaux' leest. Dan schudt men tegelijk wel eens het hoofd. \Vij zijn toch ook zoo toegevend, en kennen ons werkelijk het recht niet toe onze naasten te beoordeelen. Maar een enkele maal, zoo men leest van eene jonge vrouw, doch ter van een wegwerker of stratenmaker, welke jonge vrouw zich zelve tot gravin maakte, en de menschen oplichtte voor honderdduizenden franken tegelijk en daarbij voegt een medeplichtige, een heer die haar volgde, en uit de kas van zijne patroons maar een bagatel stal, ongeveer een honderdduizend franken en die twee wor den door de heeron juryleden vrijgesproken! Y elke gedachten moeten de ongelukkigen dan krijgen, en de vagebonden wier eenige misdaad is dat zij geen tehuis hebben? (Wordt vervolgd.) J. M. T. HOOFDSTUK II. Uit een courant. .Het beste zal zijn, dat ik u de aanteekeningen voorlees, die ik gemaakt heb", zei mr. Ross. Zij zag hem nadenkend aan. .Gij moet mij één genoegen doen", zeide zij toen. .Verhaal mij mijn eigen geschiedenis alsof ik een vreemde was zoodat ik er onverschillig en onpartijdig over kan oor- deelen. Verhaal mij de geheele zaak zooals de couranten het melden. Gij behoeft mij niet te sparen of te ontzien. Ik wil weten wat do menschen zeggen.' .Dat zal niet aangenaam voor u zijn, mevrouw Blair, en voor 't oogenblik kan ik u dat slechts gedeeltelijk geven. Dat gedeelte is juist wat tegen u is, maar het andere wat tot uwe verdediging kan strekken, weet ik zelf niet, voor gij het mij gezegd hebt. In het kort dan, de zaak is zóó, maar misschien deed ik beter u nit de .Scotch Herald" voor te lezen. Maar onthoud het, dat gij zelve mij dat gevraagd hebt." »Ik wil het hooren", zeide zij kort af. De heer Ross koos een der couranten, die opgestapeld voor hem lagen vouwde haar open en begon te lezen ïiKliWIE. Den 20 heeft te Brussel de plechtige bekendmaking plaats gehad van de bekroningen en on derscheidingen op de tentoonstelling toegekend. De heeren De Jager en Taco Mesdag, de Nederland- sche gedelegeerdende een voor de algemeene afdeeling, de andere voor de kunst, zijn benoemd tot officier in de Leopoldsorde. DUITiCHIiAMTD. Op het Schillerplein te Wies- baden is Maandag op den verjaardag van keizer Friod- ricb een gedenkteeken voor hem onthuld. Tevens is het plein omgedoopt in Kaiser Friedrichplatz. De plechtige onthulling had plaats in tegenwoordig heid van den Keizer, de Keizerin, de Keizerin-weduwe en een groot aantal prinsen en prinsessen. Een koor van 500 zangers droeg een hymne nit .Judas Macabaeus" voor. De plechtigheid werd govolgd door een parade. Des Zij zat te luisteren, met bleek gelaat, de handen gevouwen, haar lippen half geopend alsof zij elk woord wilde in- slurpen. De advocaat las het volgende De geheimzinnige gebeurtenis op Colde Feil. De alge meene belangstelling is nog in geenen deele verdwenen. Integendeelsedert de gevangenneming van de jonge en mooie mevrouw Blair is de nieuwsgierigheid van het publiek nog toegenomen. Ten behoeve van diegenen onzer lezerswelke de bijzonderheden vau deze cause célèbre nog niet gehoord hebben zullen wij ze hier nogmaals herhalen. Op Dinsdagavond 25 Mei werd de heer Angus Graham Blair vau Colde Feil bij Ardrossan na een diner waarop eenige vrienden waren genoodigd, plotseling zeer ernstig ziek en hij stierf kort daarna. Hij had een doodsstrijd van een half nur geneesheeren werden in allerijl ontboden al het mogelijke werd gedaan maar alles was vergeefs. De ontsteltenis zijner vrienden kan beter gedacht dan beschreven worden. Toen de twee geneesheeren dr. Young nit Ardrossan en dr. Stewart uit Athole, verklaarden dat de overledene door arseni- knm vergiftigd was, werd die ontsteltenis nog grooter. Het schrikkelijke van dit geval werd nog grooter, toen onverwacht de vrouw van den stervende de kamer bin nenkwam. Hij richtte zich met een boyenmenschelijke poging op en op haar met zijn vinger wijzende, riep hij .Gij hebt het gedaan Ik sterf, ik ben vergiftigd, gij hebt het gedaan Enkele der aanwezigen zeiden iets daartegen maar toen stamelde hijZij heeft het gedaan Zij heeft mij altijd gehaat.^ Zij heeft mij een kop koffie gegeven en die doodt mij. .Een oogenblik was er doodsche stilte. Toen riep een der heeren .Maar hij brengt haar aan de galg!' Daarop zei dr. Steward.Stil, dit is een zaak voor de justitie, ik zal de koffiekop zoeken." Hij ging naar de kamer, waar de ongelukkige de ko&e gedronken had en vond daar de kop, die hij onmiddel lijk in beslag nam. Toen de koffiedik werd onderzocht bleek dadelijk dat het met arsenikum vermengd was. Kapitein James en Sir John Hart waren in de kam0r

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1