Nederland. avonds was een feestmaal in het koninklijk slot, waarbij Keizer Wilhelm in eene lange rede uiteenzette, wat wijlen zijn vader voor het Duitsche volk is geweest en hoe hij voor zijn hoogste idealen heeft gestreden en gewerkt hij verzekerde dat ook hij zou werken voor de idealen van zijn vader. Keizer Wilhelm besloot zijn toespraak met een »Hoch" op keizerin Friedrich. Denzelfden dag werd te Karlsruhe een standbeeld van keizer Wilhelm I en te Leipzig een van Bismarck onthuld. Den 21 heeft de Duitsche keizer met zijn gemalin een bezoek gebracht aan den Czaar die zich thans met de Gzarina (een Hessische prinses) te Darmstadt bevindt. BGÏPÏB. Een patrouille bereden Dervischen heeft een dorp zeven mijlen ten Noorden van Berber overval len. Elf inwoners werden gedood, vele vrouwen en kin deren weggevoerd, benevens een hoeveelheid vee. Uit Berber werden den Dervischen bereden troepen achterna gezonden die hen vijftien mijlen ten Oosten van de stad achterhaalden. Na een onbeteekenend gevecht vluchtten de roovers in de richting van Atbara, met achterlating van alle gevangenen en van den geheelen HHVCiJHli.lHTM. De berichten uit Britsch-Indie spre ken nog niet van rust en vrede. Bij de gevechten in het Sanana-gebergte verloren de Engelschen den 19 een officier en tien man 53 werden gewond. Het verlies van den vijand was ernstig. Van de Barmanen die aan den aanval op fort Man- dalay hebben deelgenomen, zijn er elf gevangen genomen, waaronder acht gewonden. Een groot aantal inlanders die blijkbaar van den beraamden overval hebben geweten, zijn mede gegrepen. Uit de verklaringen der gevan genen olijkt dat het doel van den aanval was wapens buit te maken en de Engelschen te verdrijven. De mon nik, die den troep aanvoerde, had zijn volgelingen wijs gemaakt dat zij onkwetsbaar en onzichtbaar waren en dus, hoewel slechts twintig in getal, het garnizoen van fort Dnfferin, dat drieduizend man sterk is, konden ver nietigen. De monnik is onder de gedooden. FHAAKIAÏJIA. jj0 Eransehe kamers hebben den 19 haar zitting hervat. De I arijsche gemeenteraad heeft een motie aangeno men, waarin de wensch wordt uitgesproken dat, wegens de duurte van het brood, de invoerrechten op granen met vier francs verminderd zullen worden. De geschenken, die president Fanre aan de Bussi- sche dames zal aanbieden, als contra-beleefdheid voor de vele cadeanx waarmede zij hem overstelpt hebben, zullen bestaan in een groofc aantal broches, vervaardigd uit gouddraad met geëmailleerde blauwewitte en roode bloempjes de kleuren der Fransche vlag. A AAAAI1. De toestand op Kreta wordt van dag tot dag erger. De admiraals doen niets, hoewel herhaaldelijk door de Christenen om hun bescherming is gevraagd. Bisschop Nikephoros van Kandia heeft eeD tweede te legram van zijn geloofsgenooten ontvangen, waarin nog maals sterk wordt aangedrongen op de tusschenkomst van de admiraals. De Mohammedanen gaan ongestoord voort met het plunderen der woningen van Christenen en het mishandelen der bewoners. Een paar dagen geleden zijn te Kandia Turksche bla den aangekomen, bevattende het bericht van de plunde ring van Tarksche officieren en Muzelmannen aan boord van den Oostenrijkscben Lloydstoomer in de Piraeus. De lezing van dit verhaal heeft de Mahommedanen van Kandia zeer geprikkeld. Zij hebben vele Christenen wreed geslagen en plunderen openlijk, daarbij beleedigingen en bedreigingen uitende. Vele woningen van Christenen, die door Muzelmannen zijn bezet met de bedoeling hen te vrijwaren voor plundering, worden in het geniep leegge plunderd. Een patrouille Italiaansche karabiniers, die een troep verdachte Turken aan een der poorten van de stad ont moette, werd door de Mahommedanen aangevallen. Een der Italiaansche soldaten werd door een revolverschot gevaarlijk gekwetst. De Turken werden gevangen geno men, een hunner is doodelijk gewond. De internationale troepen hebben maatregelen genomen om de orde te her stellen. Bij de aankomst van prins Maurocordato te Konstan- tinopel is den Griekschen vredes-onderhandelaar een zeer onheusche bejegening ten deel gevallen van de zijde der lurksche overheden. De Turksche politie dwong de ge wapende kawassen in het gevolg van den prins de uni formen te verwisselen voor bnrgerkleederen en de wapens af te leggen. Verder wilden de Turksche douanebeamb ten de bagage van den gezant visiteeren. De prins wei gerde dit toe te laten en gaf den kapitein van zijn schip Jast terug te keeren. Alleen op herhaald aandringen van vele vrienden die gekomen waren om hem te begroeten vermeed piins Maurocordato zulk een opzienbarend pro test, nadat de douanebeambten zich bereid hadden ver klaard om zijn bagage ongezien te laten passeeren. De urieksche gezant is zeer ontstemd over de ontvangst. toen mevrouw Blair hem den nootlottigen drank bracht; zij waren daar om een sigaar te rooken. De heer Blaii dronk altijd koffie na bet diner. Voor de gasten was het gebracht in het salon en sommigen gebruikten er van anderen niet. Mevrouw Blair gaf eigenhandig een kop aan^ haar echtgenoot, die onmiddellijk na het drinken ernstig ziek werd. Sir John Hart gebruikte van de koffie, kapitein James niet. Onmiddellijk nadat me vrouw Blair de koffie aan haar man gegeven had, verliet ZÜ_ hnt salon en vertoonde zich niet eerder aan de beide vrienden dan in de ziekenkamer. Dadelijk nadat hij de koffie gedronken had werd de ongelukkige man door schrikkelijke pijnen aangegrepen, hij viel op den vloer en riep luidkeels om hulp. Zijn gasten verleenden allen mogelijken bijstand, maar niets kon den noodlottigen afloop voorkomen. De heer Blair stierf na ondraaglijk lijden. Het huis werd onmiddellijk door de politie bewaakt en movronw Blair werd gearres teerd.^ Een scherp onderzoek werd ingesteld, hetgeen er toe leidde, dat een pakje arsenikum, waarvan een kleine hoeveelheid afgenomen was, gevonden werd in een lade van mevrouw Blairs koffer. De heer en mevrouw Blair leefden zeer ongelukkig samen, de laatste heeft dikwijls gezegd, dat zij gaarne van haar man ontslagen was. Zij zal in Juni voor het Hof van Ardrossan terecht staan. De bekende advocaat Dubley Boss heeft haar verdediging op zich genomen en met groote spanning wordt de terecht zitting tegemoet gezien. De gasten van dien nootlot tigen avond waren Sir John Hart, kapitein James, Sir Alan Fletcher en kapitein Archibald Douglas. In ons volgend nummer zullen wij nadere bijzonderheden over deze even treffende als droevige gebeurtenis mededeelen.'' »Dit is het bericht in de »Scotch Herald", zei mr. Boss, »en de andere komen daarmede overeen. Ik behoef er geen meer van voor te lezen, gij ziet, mevrouw, dat zooals het hier beschreven wordt, de zaak tegen n is. aarom hadt gij dat pakje arsenikum in uw koffer En terwijl haar gelaat schaamrood werd en hare oogen zich van hem afwendden, ging hij voort »Dat hadt gij toch allereerst moeten vernietigen." (Wordt vervolgd.) Paus Leo XIII heeft aan alle Souvereinen en Hoofden van Staten in Europa een eigenaardig ge schenk toegezonden namelijk een prachtig albnm met Iraaie reproducties van de schilderijen van Pintnricchio welke op hot Vatikaan iD de »Borgiavertrekken" wor den bewaard en een toelichtenden tekst van den Archi varis van het Vatikaan. Er worden slechts 100 exem plaren van dit prachtwerk gedrukt. SPAAJE. De Spaansche Premier de heer Sagasta is ongesteld en genoodzaakt het bed te honden. Madrid is men zeer verontwaardigd over het feit dat andermaal uit Amerika (New-York en Jackson ville) twee vrijbuiters-expedities naar Coba zijn vertrokken Een Amerikaansche tol-kotter trachtte wel een der stoom booten tegen te houden maar zonder gevolg. Men is te Madrid van oordeel dat betere voorzorgsmaatregelen haddon kunnen genomen worden. anarchisten, die te Barcelona gevangen zaten en niet in een of ander proces waren betrokken zijn in vrijheid gesteld. TRAS8VAAL, Bijna alle bladen veroordeelen het thana uitgebrachte rapport der commissie uit den Volks raad over de maatregelen aanbevolen door de Snancieele commissie.^ Het rapport wordt beschouwd alsonvoordeelig voor de industrie de concessies die er in worden ge daan acht men oneindig klein. Men spot met de prijs verlaging van het dynamiet, maar hoopt dat de Volksraad vrijgeviger zal zijn jegens de behoeften van de mijnindustrie. Do Volksstem" spreekt echter een gunstig oordeel uit over het rapport, maar verklaart dat het publiek zich geen overdreven geestdriftige voorstellingen zal maken van een onmiddelijk resultaat der voorgestelde hervor- miügeD. Volgens het rapport zal o. a. de vermindering der invoerrechten op voedingsmiddelen die nog altijd van kracht is worden gehandhaafd maar de invoerrechten op enkele artikelen als piano's, champagne en geestrijke dranken zullen verhoogd worden. C'allantsoog. Nu allengs de tijd genaderd is van stormen en on- weders, begint men zich te Callantsoog wederom onge rust to maken over den toestand der duinen, welke tegen dj woede der zee moeten beschermen. Een inzender in het »N. v. d. D." wijst er op, dat die toestand gedurende de laatste jaren, en vooral sinds den hevigen watervloed van 1894, niet gunstiger is geworden. Nog^nooit is de zee zoo hoog geweest als dezen zomer zelfs bij matigen wind kwam bet zeewater vaak tot den duinvoet, waar de aldaar geplante stroopoten werden weggespoeld. Vooral bestaat groote vrees voor een punt tegenover standpaal 13, waar het duin zeer smal en laag is en bij een hevigen westelijken storm eon indringen van het water onvermijdelijk schijnt. »Zou men het zoover laten komen, vraagt de schrijver. JIet is bijna niet te denken, wanneer men nagaat, hoe groot de schade zou zijn, welke onze polder daardoor zou lijden, wijl het land, doordrongen van het zoute water, in laDgen tijd onbruikbaar zou zijn in één woord, wan neer men denkt aan al de verschrikkingen welke eene overstrooming met zich brengt. Vaak hoeft men wel een onderzoek ingesteld naar den toestand der zeewering alhier en heeft men die zelf ook hachelijk bevonden waarom anders die herhaalde bezoeken en steeds vleide men zich dan met de hoop, dat er krachtige maat regelen zouden genomen worden tot verbetering? Maar nog altijd is de toestand gebleven zooals hij was, en zelfs is hij gaandeweg erger geworden." Te Appelsga (Fr.) wilde iemand een paar varkens naar de trekschuit brengen. Een der dieren vluchtte in eene kamer en wrong zich zoodanig vast in een rieten- stoel, dat het er met geen mogeljjkheid uit verwijderd kon worden. Men moest het varken met zijn zonder lingen last naar buiten brengen en het aldaar bevrijden, door den stoel van onderen stuk te snijden. Bijenteelt. - Een zeer bekend imker, de heer T. Hootsen, hoofd der school te Hoevelaken, met akte andbouw, zond den 15en October wederom eenige korven met bijen per mail boot naar West-Indie (Suriname). Het hoofddoel is be vruchting van cacao- en koffieboonen, maar toch kan het mogelijk zijn, dat bij goede behandeling de bijen in het rijke Suriname met zijn weelderigen plantengroei veel honig kunnen halen en rijke winsten geven. De proef, welke verleden jaar werd'genomen, heeft niet geheel aan de verwachting beantwoordeen dei- korven had op de reis veel geleden. Daarom heeft dit maal de afzender de verpakking in practischen zin ge wijzigd. Thans zal er veel aan liggen of ook de vaar digheid van hen, die op de plantage de korven het af- geloopen jaar hebben behandeld, is toegenomen. De korven, welke nu over den Oceaan gaan, zijn rijk aan volk zij bezitten eene jonge en krachtige koningin en zijn van voldoenden honigvoorraad voorzien. Zaandam. Door den burgemeester is bepaald, dat op den lotingsdag van des morgens 8 uur tot des namiddags 4 uur alle café's en tapperijen, waar gelagen worden gezet, zullen moeten gesloten zijn. De afdeeling Zaandam der «Liberale Unie" stelde in hare vergadering van Maandagavond tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten den heer Dnyvis Tz., gemeenteraadslid te Koog a. d. Zaan. Door het bestuur der Ultwatcrende Sluizen is aan de heeren Bups en van Nifterik opgedragen een plan te ontwerpen, waarbij de sluis tusschen Voor- en Achterzaan wordt vergrootzonder van plaats te veran deren. De verwezenlijking van znlk een plan zou een be langrijke en in den laatsten tijd vrij onverkwikkelijke quaestie oplossen. Stamboekvee. Het bestuur van het F r i e s c h Eundvee- b tam boek heeft een uitvoerig verslag uitgebracht omtrent de op 30 September j.l. te Leeuwarden gehouden tentoonstelling. Volgens dat verslag was de deelname voor sommige rubrieken zeer voldoende voor anderen daarentegen ma tig vrij zeker een gevolg van het geheerscht hebbend mond- en klauwzeer, aan de naweeën waarvan nog vele tokdieren in meerdere of mindere mate lijden. Wat de hoedanigheden der inzendingen betreft, meent het bestuur, ofschoon enkele uitmuntende exemplaren werden aangetroffen dat de tentoonstelling in haar ge heel het kenmerk droeg van de ten behoeve van den uitvoer naar Zweden en Busland plaats gehad hebbende afrooming. Onderscheidene konden dan ook wat vorm en fijnheid aangaat, eigenlijk niet onder de lste qualiteit worden gerangschikt. »Laat ons verwachten" zoo eindigt het verslag »dat in het voorjaar de meest uitmuntende exemplaren door toekenning van onderhondspremiën worden vastge- houden zoo mogelijk voor eenige jaren achtereen om ons eigon ras te verbeteren. Alleen door dit middel is het mogelijk het Friesche vee de plaats te doen behouden welke het inneemt." Westgraftdijk. Door den kerkeraad van West en Oost-Graftdijk is tot predikant bij de ned. herv. ge meente aldaar beroepen de heer N. Westerdorp Boerma cand. te Nieuwolda (Gr.) Gciloo. In plaats van den heer A. de Waard, is tot raadslid alhier benoemd de heer M. Botter. Er was slechts één candidaat gesteld. Haringcarspel. In de raadsvergadering van den 20 werd de begrooting der gemeente vastgesteld in ont vangst ea uitgaaf op/ 16662,81 De hoofdelijke omslag werd verhoogd met /200,— en alzoo gebracht op3000,—, de opcenten op de personeele belasting werden verhoogd van 25 tot op 50. De jaarwedde van den secretaris werd in verband met art. 10 der wet van 24 Mei 1897, met 100,— verhoogd, alzoo gebracht op 500,—. Schagen. Den 19 vergaderde het Nutsdepartement alhier, ter benoeming van eene nieuwe commissie voor de zangschool, daar de heeren Hazen, W1 Boggeveen en Jb. Denijs Jz. als zoodanig, wegens verschil met den zangonderwijzer, den heer Ter Linden hadden bedankt. De heeren Bessling, van Bossem en van Kluijve werden nu in hunDe plaats benoemd en namen die benoeming ook aan. De heer de Joncheere werd gekozen als lid der commissie voor huisvlijt, de heeren W. Vader en G. Muijs als leden der commissie voor de volksbibliotheek. Nog werd besloten het hoofdbestuur te verzoeken den heer Smeenge uit te noodigen alhier eene lezing te houden over de droogmaking der Zuiderzee.f Van den heer Jb. Denijs Jz. was een schrijven ingekomen, waarin hij ver klaarde te bedanken voor de onderscheidene betrekkingen, die hij tot beden bij het departement bekleedde. Mej. Anna v. d. Maaten alhier, is den 17 geslaagd voor het examen als apothekers-bediende. Scliermerliorn. DebeerW.de Jong, die den 22 den dag herdenkt, waarop hij vóór 25 jaar tot onderwijzer alhier is benoemd, zal tevens dien dag 25 jaar werkend lid zijn der rederijkerskamer „Amicitia." Met medewer- king van oud-leden dier Kamer zal op dien dag eene eere-voorstelling worden gegeven, welke met een toepass e- lgken feestzang zal aanvangen; vervolgens zal na de opvoe- ïing van t Was maar een loods," waarin de jubilaris de rol van ,,Teunis Haai" zal vervullen, een rol waarin bij meer dan eens met succes optrad, de avond worden besloten met een tableau vivant, voorstellende Amicitia", den jubilaris hulde brengende. Hetzelfde programma zal zondag, den 24, tegen verminderden entréoprijs, worden herhaald. J Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door den beer G. M. Schönfeld candidaat tot den H. D. te Bied. Dilettant-duikers. In de Spoorhaven te Zuidbroek (Gr.) kwam dezer dagen een vaartuig aan met eene nieuwe machine voor eene stoomolieslagerij. Bij het ophalen echter brak de kraan en plofte de machine met alle bijbohöoren in het water. Een deskundige nam op zich de machine te lichten, wat ook gedeeltelijk gelukte. Een zware ijzeren cilinder echter was met geen middel van zijn plaats te brengen. Er werd nn naar duikers gevraagd, maar, daar deze veel geld zouden kosten, besloot men het gedeelte der haven af te dammen. Ook dit baatte nietook nu nog bleef de weerbarstige cilin ier zich aan het modderbad, waarin hij was neergezakt, vastklemmen. Daar meldden zich twee mannen aan, om voor f 45 den cilinder boven water te brengen. De een was een dansmeester en de ander een scharenslijper. Hoewel de eigenaar niet veel vertrouwen stelde in deze dilettant- dnikers, nam bij toch het aanbod aan en beloofde nog f 10 bovendien. De beide duikers lieten zich, met een spons in den mond, in het water glijden, krabden het zand onder den cilinder weg sloegen toen een ketting om het gevaarte en haalden hot daarna op. Zij hadden binnen een uur f 55 verdiend. Haarlem. De heer Joh. Spenkelink, adjunct commies le klasse ter provinciale griffie van Noordhol land, die dezer dagen zijn 25-jarig jubileum vierde, heeft van Gedeputeerde Staten een fraaien zilveren inktkoker en van den heer mr. G. G. van Beeken chef der afdee ling, waaraan de heer Spenkelink is geplaatst, een baro meter als aandenken ontvangen. Haarlem. De bisschop van Haarlem, de heer C. J. M. Bottemanne, is benoemd tot advocaat van St. Pieter en eere-voorzitter der orde voor het diocees te Haarlem. Hem werden het kruis en lint, benevens de offieieele be scheiden der orde, namens de kanselarij der orde van advocaten van St. Pieter te Rome, den 19 overhandigd door den vice-promotor der orde, den heer Henri F. M. Alard, en don heer W. Klippers, advocaat van St. Pieter. In de papierfabriek »de Eendracht," te Vormer-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2