Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. Advertentièn. Cl. BEOMMSR. Alkmaarsche HuMioud- ïndustrieschool. Javasche Hypotheekbank ^EBEs. ABMIKAAL BURGERLIJKE STAND. Vleesclihouwerij. Spekslagerij. Boomkweekers, Bloemisten en Aanleggers van Tuinen te R IJ P ▼eer, een der grootste in ons land, is in de laatste dagen een belangrijke verandering gekomen. Een dei- machines is overgeplaatst naar de fabriek te Velsen van dezelfde firma (Van Gelder Zonen), waar men tot dusver met twee machines heeft gewerkt, ofschoon de fabriek geheel voor drie was ingericht. Een dertigtal arbeiders uit «de Eendracht'' wordt daarom naar Velsen overge plaatst. Aan de «Eendracht" wordt nog met over de 100 man gewerkt. De oorzaak van bovengenoemde verandering is voor namelijk hierin gelegen, dat men te Velsen over zuiverder water te beschikken heeft dan aan «de Eendracht," wat in de papierfabricatie van veel belang is. Ook schijnt de minder gunstige ligging der «Eendracht," welke slechts door een ondiep water van de Zaan te bereiken is, in dezen niet zonder invloed geweest te zijn. Veemarkt. De groote najaarsrundermarkten te Hoorn zullen dit jaar gehouden worden op 8 en 22 November e. k. Op do kermis te Bruten was een caronssel ge plaatst, dat Dinsdagavond zijn laatsten rondgang maakte en voor dat oogenblik overgevuld was. Het gewicht der ronddraaienden werd op 15.000 pond geschat, blijkbaar te groot voor den bouw van den molen, want op eens hoorde men, tot ieders schrik, een vreeselijk gekraak en bleek het, dat 5 lange houten, waaraan de schuitjes ge hecht zijn, door midden waren gebroken. Gelukkig kwamen al de inzittenden met den schrik vrij. Postkantoor Egmond aan Zee. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden ge durende de 2e helft der maand September 1897 K. Honing, Zaandam. Ben Helder. Het Bestuur der afdeeling van de Hollandsche Maatschappij v. Landbouw alhier en dat van «Holder's Belang' hebben besloten om ter bevordering van den aanvoer en van den handel bij gelegenheid van de op Woensdag den 27 dezer alhier te houden Koe- m a r k t, velschillende premiën uit te loven. Een premie van f 10 zal worden toegekend aan hem die het meeste vee aan de markt brengtf 5 aan den daaropvolgende eene van f 10 aan hem die het grootst aantal stuks vee aankoopt en weder f 5 aan den daaropvolgende. Laatste Berichten. Be opstand in Hritsch-Indië. FORT LOCKHART, 20 Oct. De divisie van generaal Yeatman Biggs, nam heden de stelling van Dargal die door duizende Orakzai's en Afridi's bezet was. De stel ling was bijzonder sterkde bergrug was bekroond met steile rotsblokken. Na een lang aangehouden beschieting, bestormden de Gourkka's en de Highlanders de stelling, die zij namen, nadat zij een open terrein onder een verwoes tend vuur hadden doorloopen. Men vreest dat de ver liezen aan Britsche zijde ernstig zijn. Be gele koorts. NEW-YORK 20 Oct. Tot nog toe zijn 917 gevallen van gele koorts voorgekomen waarvan 110 met doode- lijken afloop te New-Orleans en 23 mot doodelijken afloop te Mobile. PETERSBURG 20 Oct. De Russische Staatscourant vermeldt het afsluiten van de overeenkomst omtrent het telegraafverkeer tusschen Nederland en Rusland. Alkmaar- ïjangedijken. Blijkens achterstaande advertentie zal de gelegen heid tot inschrijving op het aandeelen-kapitaal ten behoeve van deu aan te leggen paardentram Alkmaar-Langedij- ken, verlengd worden tot en met Zaterdag, 30 October. Het terughalen dor verspreide circulaires, wat, vooral in de buitengemeenten, veel tijd vordert, maakt dezen maatregel wensctudijk. Bet Aut. Het is altijd een bijzonder voorrecht, een man als prof. dr. J. ten Brink, te hooren vertellen uit den zeldzaam omvangrijken schat zijner literaire kennis. Geen wonder dan ook, dat van de uitnoodiging van het alkmaarsche nutsdepartement tot zijne leden, vooral door de dames zonderling genoeg, een ruim gebruik was gemaakt. Aan de band van het van 1411 dagteekenend werk van «Heer Dirk Potter van der Loo", getiteld «Der Minne Loop", sprak de heor ten Brink over de liefde en huwelijkstrouw in de middeleeuwen. Het boek doet in een honderdtal op rijm gezette vertellingen, den lezer deels kennis maken, gewijzigd of ongewijzigd, met een aantal toen reeds heel oude verhalen van intieme huwe lijks- of liefdesverhoudingen van allerlei aard, deels met gebeurtenissen van dienzelfden aard uit schrijvers eigen tijd. Het boek werd geschreven, toen Dirk Potter, te 's-Gra- venhage woonachtig, met eene zending naar de Curie te Rome belast, gedurende een jaar daar te verblijven zich genoodzaakt zag. Wij vernemen, dat dit het eenige werk uit die dagen is, ons in oorspronkolijk hollandsch bekend, waar van gelijken aard in vreemde talen onderscheidene tot ons ge komen zijn. Menige pittige opmerking gaf ons een blik in de toen heerschende eigenaardige opvattingen en in den mond van een man als Prof. ten Brink bleek een overigens naïef verhaal uit die dagen, de gespannen aandacht der hoorders bezig te honden. De wensch van den voorzitter van het departement den heer mr. H. Boelmans ter Spilldat spr. later nogmaals even welwillend bereid zou worden gevonden tot het vervullen eener spreekbeurtheeft zeker een ieder der aanwezigen gaarne onderschreven. Protestantenbond. Met het onderwerp «Waar vinden we in onze maatschappij het christelijk bestanddeel?" tiad den 19 de heer J. van Loenen Martinet in de vergadering van de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Protes tantenbond op. Spreker's eerste vraag was wat verstaat de historie onder christelijk Hoe was het leven der eerste chris tenen te Jeruzalem? Ze leefden broederlijk en eensgezind met elkander en gaven van het hunne aan arme geloofs- genooten. Doch ze hadden den tijd voor bidden en gods dienstoefeningen. Wat ging hun toch de wereld buiten hen aan Er was iets van een paradijsgeur in hun atmosfeer. Maar past dat alles nog iD onze wereld, in onze omgeving Zeker, er is veel, dat we niet kunnen, niet willen missen doch ook veel is er, dat in den loop der tijden gewijzigd is. Daar is b. v. het burgerlijk recht. De rechtsgelijkheid is een uitgemaakte zaak. Toet sen we daaraan vele uitspraken van Jezus, dan ontmoe ten we daarin natuurlijk veel tegenstrijdigs. Ook de kunst is eene behoefte al wordt ze hier en daar misbruikt. Zoowel in dezen als in den vóórchristelijken tijd had het hart behoefte aan voorwerpen, die het schoonheids gevoel streelden. Voornamelijk in twee opzichten is het geheel anders in onze maatschappij, n. 1. onze philantro- pie, die thans een veel grooter arbeidsveld heeft en onze natuurwetenschappen toegepast op verschillende zaken. In beide opzichten wordt gevraagd, wat nu wel het christelijke is Gemakkelijk is het te zeggen, dat het christelijke zijn tijd heeft gehad, maar evenals de zuur stof een onmisbaar bestanddeel is voor ons bestaan, zoo is het christelijke zulks in onze wereld. Nog altijd bestaat er strijd over zedelijkheid zonder of m e t godsdienst, m. a. w. een lagere of hoogere zede lijkheid. De eerste vraagt telkens naar dat zoogenaamde fatsoen, terwijl de laatste een veel verhevener doel heeft. Daar is God het eindpunt, zoodat religie en moraal on afscheidelijk aan elkander zijn verbonden. Godsdienst is noodig, want wij zijn kinderen Gods en voor elkander verantwoordelijk. Hij is noodig, want hij is bij uitne mendheid praktisch. Hij geeft opgewektheid, moed, ver trouwen, veerkracht. De lenze «vrijheid, gelijkheid en broederschap" wordt ook door den godsdienst gehuldigd, al is het ook op andere wijze dan een eeuw geleden. Geen utopieën, maar een echt idealisme worden gekweekt en gevoed door den godsdienst. De echt christelijke ziet in 't heden ook Gods hand, die volgens vaste beginselen stuurt en leidt. Alle verbeteringen, zoowel op maat schappelijk als geestelijk gebied, moeten vast en zeker leiden tot het hoogste ideaalGod alles in allen De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nar als volgt: den 20: 773.4; den 21: 777.5. Zondag, den 24, zal zoo verzoekt men ons mede te deelen de dienst in de evang. lui h. kerk wor den vervuld door den heer ds. W. M. de Vries, rem. pred. te Amsterdam in de kerk der doopsgezinde gemeente door den heer ds. W. P. J. van Haarst te Wormer en Jisp in de kerk der remonstrantsche gemeente door den heer ds. Voorduin, van Aartswond. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen alhier de heer H. 9. van 91ooten, thans te Winschoten. Bij de den 18 gehouden aanbesteding voor het maken van eon gebouw voor de Stichting Laurens van Oosthooin aan den Kennemerttraatweg waren 12 in schrijvingsbiljetten ingeleverd n. 1,: A. de Munk Pz. f 8797; J. Dorregeest f 8497; C. van't Hullenaar f8235; J. Schreuder f 8200; S. Fraaijman f f 8075; C. Groote- goed f 7997H. D. van Aken (Amsterdam) f 7700 N. van der Voort f 7700 W. Vasbinder f 7667; F. H. Ringers f 7620; W. Swager f 7600. Het werk is gegund aan den heer F. H. Ringers. Geen van de 35 vroegere vergaderingen van de Alkmaarsche l'redikanten-Verecniging was zoo druk bezocht als de zes en dertigste, die den 18 te dezer stede is gehouden. De presentielijst was door 39 leden geteekend. Na afdoening van de huishoudelijke werkzaamheden door welke ds. Edling tot secretaris werd herbenoemd leidde dr. A. Bruining van Krommenie eene bespreking in over de toekomst van de moderne richting. Wèl verre van haar te beschouwen als een wolkjedat welhaast voorbij trekt, gelijk tegenstanders dier richting wel eens hadden gedaan of hare voornaamste roeping te zoeken in de zelfherziening der orthodoxie, waartoe zij onmiskenbaar heeft aanleiding gegeven wees spreker aanhoe de moderne richting met haar loochening van het wonder de erkenning van orde op ieder gebied des levens prin cipieel staat tegenover alle orthodoxie. Moest worden erkend, dat van de kracht dier richting nog weinig ge bleken was, dat het haar niet gelukte do massa tot zich te trekken spreker voerde vrijwat aan dat tot verkla ring van dit verschijnsel kon strekken en concludeerde, dat er geen reden was, om zich over da toekomst van de moderne richting, in of buiten de kerk, bezorgd te maken, namelijk op ééne voorwaarde, deze, dat zij geheel modem bleefniets van haar beginsel prijs gaf. Bij de discussie, aan welke een zevental predikanten deelnam werd dé hoofdgedachte van het referaat niet bestredenalleen vond dr. Bruining in het gesprokene door een der jongere predikanten die nu op drie achtereenvolgende vergade ringen van de Alkmaarsche Predikanten-vereeniging dezelfde denkbeelden had uitgesproken, aanleiding dezen te doen verstaan, dat het doel der samenkomst niet was elkander op werkelijke of vermeende gebreken te wijzen, maar om met elkander van gedachten te wisselen. Tegem over verschillende bedenkingen handhaafde de referent zijne karakteristiek van de moderne richting. Daarna leidde ds. A. J. Adriani van Warmenhuizen de vraag inWaarom steunen wij den arbeid der Chris telijke zending Hij stelde in het lichtdat er thans aanleiding isom over dien arbeid van gedachten te wisselen maakte onderscheid tusschen snpranaturaliston en modernen, omdat dit verschil op het motief tot zendings- arbeid een overwegenden invloed heeft en zette uiteen wat naar zijn oordeel zendlngsarbeid van modern stand punt zijn moest. Wat hebben wij aan de Indische bevol king te brengen dat voor haar geschikt is en haar tot zegen moet strekken? Hij zocht het in het algemeen menschelijke, dat met het christelijke samenvalt. Bij de discussie gaven verschillende sprekers getuigenis van hunne verhouding tot dezen arbeid. In zijn slnitingswooid bracht de voorzitter den refe renten en den verschillenden sprekers dankvoor de wijze, waarop zij tot het welslagen van deze samenkomst hadden meêgewerkt en ontboezemde hij de beste wenschen voor den bloei der Alkmaarsche Predikancon-Vereeniging. Pneumatische sportboot. Den 21 werd in het Groot Noordhollandsch Kanaal, alhier, proeven afgelegd met de pneumatische sportboot, waarvan de heer H. Stikkel, alhier, aan het Hof, als agent zal optreden. Op zijn doode gemak bewoog de inzittende persoon zich in het water en bleek uit de afgelegde proeven overtuigend, dat deze nieuwe uitvinding belang rijke diensten bewijzen kan aan visschers, op de jacht en dergelijke. GETROUWD 21 Oct. Cornells Jacobus Jansen en Johanna Cornelia Kroese. GEBOREN 20 Oct. Catharina Grietje d. van Andries Vis en Keel tje Visser. OVERLEDEN 20 Oct. Joseph, z. van Albertus Fredericus van de Kamer en Anna Margaretha Lute 9 dagen. Zitting van 15 Oct. 1897. N. D., Alkmaar, straatschenderij, f 5 boete of 3 dagen hecht. A. KL, als boven, art. 429, wetb. van strafr., f 1 boete of 1 dag hecht. Fr. Th., P. N. en L. de J., als boven, dronkenschap, de le f 2 boete of 1 dag hecht., de 2e f 4 boete of 3 dagen hecht., de laatste f 1 boete of 1 dag hecht, J. B. B., als boven, dronkenschap, 2e herhaling, 7 dagen hecht. M. B., S. BI. en 0. N., als boven, vuurwerk doen ontploffen, ieder f 5 boete of 3 dagen hecht. J. SI., B. K., E. P. en J. M. B., als boven, politie- overtreding, ieder f 0 50 boete of 1 dag hecht. J. PI., Oude Niedorp, dronkenschap, f 2 boete of 2 dagen hecht. H. Fr. K. en L. J. M., Amsterdam, dronkenschap, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. D., Akersloot, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. 0. M., Heerhugowaard, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. J. Gl., Zuidscharwoude, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. A. W., Bergen, dronkenschap, f3 boete of 2 dagen hecht. S. W., Heiloo, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. P. K., Bergen, kippen laten loopen op eens anders grond, 2 maal gepleegd, 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. E. D. en P. V., Hoorn, art. 32 en 36, prov. regl. op de wegen, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 2 boete of 1 dag hecht. KL R. en J. BL, Graft, art. 458, wetb. van strafr., ieder f 1 boete of 1 dag hecht. A. B., Oudkarspel, spoorweg-overtreding, f 10 boete of 4 dagen hecht. D. v. d. K., G. L. en H. R., allen zonder vaste woon plaats, spoorweg-overtreding, ieder f 2 boete of 1 dag hecht. KL BL, Schagen, spoorweg-overtreding, f 0.50 boete of 1 dag hecht. Allen te Egmond aan Zee. M. v. d. M., dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. J. Zw. Rd., art. 461, wetb. van strafr., f 1 boete of 1 dag hecht. J. BI. Kd., vervoeren van helm, f 1 boete of 1 dag hecht. Gr. Pr. Cd. en A. Gr. Jd., strooperij, de le f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 5 boete of 4 dagen hecht. De Heer en Mevrouw DE LANGE—Tigler Wybrandi betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de be wijzen van deelnemingbij het overlijden hunner be- huwdmoeder en moeder ondervonden. Alkmaar 20 October 1897. Halfs worst. Fijne Heverworst. Hoofdkaas. Hookvlecscli. Kaïn. Aangifte van leerlingen voor den driejaarlijkschen cursus, aanvangende 1 November e.k., eiken Vrijdag der maand October van 1012 nre, ten huize van Mevrouw VAN REENENVölter, Ondegracht 183. Als leerlingen kunnen worden toegelaten meisjes, die met vrucht lager onderwijs hebben genoten. Leergeld 25 gulden per jaar. Leerlingen, die daarvoor in de termen vallen, worden gratis toegelaten. Leermiddelen worden kosteloos ten gebruike verstrekt. Tevens gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor den kinder-toekencursus. Deze wordt gehou den eiken Zaterdag van 24 ure. Leergeld voor eene leerling f 15 por jaar, voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin f 25. Cursus in fraaie handwerken, eiken Woensdag van 24^ uur. Leergeld als voor den tee kencursus. gevestigd te Amsterdam. DE DIRECTIE bericht, dat hare 4-°/0 pandbrieven to t den koers van 100°/0 in stukken van f 1000, f 500 en f 100 verkrijgbaar zijn gesteld ten kantore van HE I, A AGE HE MOHAAZ, te Alkmaar. De Directeur, JOH. C. KOTTING. GROOTE VOORRAAD KOOMEA en FJLAATEW Billijke prijzen. Prijscourant No. 20 op aanvraag verkrijgbaar. Des ZATERDAGS te Alkmaar te spreken om 12 uur in «de dager."

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3