der 7766 gerechtigden geldige briefjes in de bus hebben gestoken. Thans was het geheele aantal 6810. Het verschil tnsschen de stemmen op de candidaten uitgebracht, was ditmaal grooter. Vier maanden geleden werd de heer Zij p terstond herbozen mee 3528 stem men dus slechts 3 boven de volstrekte meerderheid. De radicale candidaat (de heer P. Nol ting) kreeg toen 98 stemmen, de katholieke 2710, de antirevolutionaire 629, en een protectionistische candidaat 84. Nu haalde dezelfde katholieke candidaat de heor Raat2625 stemmende antirev. de heer Sluys, 491 beiden dus minder dan in Juni. Ben veel grooter aantal dan de hoer Nolting verkreeg nu de radicale candidaat, het oud-kamerlid Gerritsen, nl. 1386. Zijn liberale tegen-candidaat, de heer A. Kool, vereenigde echter 2308 op zich en komt dus met den katholieken candidaat in herstemming. Nu de groote meerderheid der liberalen enz. zich voor den heer Kool heeft verklaardmag men zeker met grond verwachten dat de bijna 1400 radicale stemmen nagenoeg allen op dezen zullen overgaan. Te zamen vormden die beide richtingen reeds een grootere meerder heid dan in Juni. Haarlem. Zondagnamiddag zijn de paarden, gespannen voor een rijtuig, waarin gezeten waren mevr. Visser van Hazerswoude en de heer Van Merle, beiden wonende te Heemstedeop hol geslagen en tegen een lantaarnpaal gereden waarop de paarden de strengen stuksloegen en gesprongen zijn tegen een spiegelruit van den heer J. van den Berg, (Molenpad 6), zoodat die geheel verbrijzeld werd. Een der paarden drong met het voorlijf in de kamer. Nadat de paarden zich van het rijtuig hadden losgerukt, sprong mevr. V. zoowel de heer v. M. vlug uit het erg gehavende rijtuig, zonder het minste letsel. De beide paarden zijn eveneens ongedeerd gebleven. Op 2 Sept. 1.1. werd te üchagcn een keuring van stieren door de Provinciale Oom missie voor de veefokkerij in Noord-Holland gehouden. De stieren zullen nu, volgens de gestelde voorwaarden, door den heer G. Muijs met tuberculins tegen tubercu lose worden ingespoten. Tevens moeten de dieren in een der stamboeken ingeschreven zijn of ter inschrijving worden aangeboden. Veeultvoer. Aan het Belgische grensstation Esschen zijn don 20 niet minder dan 64 stuks vee uit Nederland voor den invoer in België geweigerd. Slechts een enkel stuk vee werd verdacht verklaard, waarop de geheele lading werd afgekeurd en naar Nederland teruggezonden. De teleurgestelde kooplieden die de beesten op de Tielsche markt duur hadden gekocht, gaven in hun spijt dan ook volmondig te kennen dat zij den handel in Hollandsch vee onmogelijk kunnen volhouden. Twintig verdachte beesten zijn gisternacht te Rozendaal in eene schuur geslacht. Te Hindhoven zijn in hot gezin van zekeren Van de Ven de man, vrouw en vijf van de acht kinde ren plotseling hevig ODgesteld geworden, na het gebruiken van het middagmaal, hetwelk bestond uit aardappelen met spek. Drie kinderen, die niet van het middagmaal gebruikt haddenbleven ongedeerd. Hevige pijnen en brakingen deden terstond aan vergiftiging denken. Het overgebleven eten en de potten en pannen worden chemisch onderzocht. De lijders zijn allen naar het R. K. Gasthuis vervoerd. De vrouw ontving van te voren de Kerkelijke Saorementen daar zij in een bedenkelijken toestand verkeerde. Volgens latere berichten nemen de zieken in beterschap toe. lïe brug te Westervoort. Volgens de »Turf- en Steenindustrie" zal voor den bovenbouw van de brug te Westervoort 6.000.000 K. G. staal en ijzer noodig zijn, waaronder ruim 5.000.000 K. G. getrokken ijzer. In hot jaar 1898 moeten daaraan nog vermetseld wor- don 5.0000.000 Waalklinkers. Wormerveer. De lib. kiesvereeniging «Algemeen Belang" alhier heeft tot candidaat voor de Provinciale Staten van Noord-Holland gesteld den heer J. A. Laan, te Wormerveer. »Ja," antwoordde mevrouw Blair kortaf. »En daarom nu verdenkt men u en gaat men zeggen, dat gij den moord vooraf beraamd hebt." «Dat denk ik o >k," hernam zij eenvoudig. «Verhaal dan nu wat er verder op dien avond is voor gevallen Zij vervolgde. «Toen ik in de ontvangkamer kwam waren alle gasten daar reeds. Sir Alan Fletcher geleidde mij aan tafel. Mijn man en ik spraken niet met elkander, maar het diner was opgewekt. Daarna speelde mijn man met zijn drie vrienden gewoonlijk kaart, Sir Alan Fletcher raakte nim mer een kaart aan, hij praatte of musiceerde met mij. Mijn man wilde dat de koffie in het salon gebracht word en zijn gewoonte was dan in de serre tusschen de bloe men op en neer te loopen, rookende en zijn koffie drin kende. Op dien avond gingen Sir John Hart en kapitein James met hem mede, maar zij rookten niet. Hij liep niet op en neer zooals gewoonlijk maar ging bij de groote dour zitten, die op de laan uitkomt. Sir Alan Fletcher was naar de piano gegaan en kapitein Douglas «Dat is de man dien gij verafschuwt vroeg de advocaat. «Juist," antwoordde zij kalm. «Ilij stond tegen den schoorsteen te leunen en zag hoe ik de koffie inschonk. Ik schelde geen meid om de koffie rond te dienen, omdat ik Sir Alan Fletcher niet in zijn muziek storen wilde. Bovendien was het mijn gewoonte zelve do koffie aan mijn man te brengen.'' «Als om te toonen dat gij wèl mot elkander waart," zei mr. Ross. «Juist," antwoordde zij weder even kalm als straks. «Ik bood Sir Alan Fletcher koffie aan, maar hij bedankte, kapitein Douglas klaagde over hoofdpijn en nam een kopje, zeggende dat koffie goed daarvoor was. Aan kapi tein James behoef ik niet te vragen of hij wat wil, zei ik lachende tot hom, hij weigert nooit en is ovon verzot op koffie als een Chinees op opium." «Ik schonk toen kopjes in, en voor mijn man met wat meer room. Mijn man houdt van veel room, zei ik. Kapi tein Douglas lachte en zei: »U schijnt zijn smaak goed Hot Handelsblad meldt Hen herstellingsoord. Op den lsteu Mei 1.1. werd te Hgniond aan Zee geopend oen herstellingsoord voor onvermogenden patiën ten (kinderen en volwassenen) uit de gasthuizen te Am sterdam of door verschillendo doctoren voor opname en verpleging aanbevolen. Van den dag der opening af tot heden werden 124 patiënten in de stichting geheel kosteloos verzorgd en verpleegd waarvoor alweder de bekende menschenvriend P. W. Janssen, aan de directrice, mejuffrouw van Hall, en de commissie van toezicht, de middelen verschafte. De laatste patiënten 40 in getal, zijn nu onder ge leide der directrice en twee verpleegsters teruggebracht. Aanbesteding. -- Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is bij enkele inschrijving aanbesteed het maken en leveren van 50 betonblokken voor de zeebrekers van de haven hoofden te IJmniden, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Raming f 6000. Minste inschrijvers A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor f 5396. Veemarkten. Beemster. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is bepaald dat de najaarsveemarkt dit jaar alhier zal gehouden worden op Maandag 26 dezer en dat voor 's morgens 6 uur geen vee tot de markt zal worden toegelaten. De Velser-veemarkten zullen gehouden worden op Zaterdagen 6 en '20 November a.s. Hdain. Door een aantal handelsfirma's en particulie ren alhier is een adres verzonden aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarin wordt aangedrongen op het nemen van een gunstige beschikking op de aanvrage om subsidie voor den geprojecteerden stoomtramweg van Volendam, via Edam, naar het station KwadijkEdam, van den Hollandschen Spoorweg. Adressanten vleien zich met de hoop, dat heeren Gedeputeerden een voorstel bij de Staten zullen indienen, waardoor het mogelijk wordt deze zoo zeer gewenschte verbinding tot stand te brengen. Hrootebroek. Door de coöperatieve landbouw- vereeniging in Hollands Noorderkwartier is de levering van 759720 ljjnzaadkoeken opgedragen aan de heeren Schepp en Zonen te Rotterdam voor f 9.60 per 100 stuks. Stoomvaart-lUaatschappij „/.colami." Vlisslngen— Q,ueensl)orourgh. Wij ontvingen een engelsch en een duitsch exem plaar van de winterdienstregeling der Stoomvaart-Maat schappij «Zeeland", ingegaan 1 October 1.1. Exemplaren daarvan alsmede van de kleine uitgaaf in de Nederlandsche taal, zijn gratis verkrijgbaar. Uitgeest. In de le vergadering van «Nut en Genoegen" trad deze week als spreker op de heer ds. Koch, van Egmond a/d Hoef. Deze welbekende Cremer- vertolker verschafte zijn toehoorders een zeer genoege- lijken avond door de lezing van «Bruur Jaopik", eene der schoonste novellen van J. J. Cremer. Zullen deze novellen tot haar recht komen, dan moet men ze hooren lezen door iemand die met den Overbetuwschen tongval bekend is en die de moeielijke kunst van lezen verstaat. Aan beide eischen voldoet de heer Koch. Een geval van gruwelijke mishandeling en verwaar- loozing van kinderen is te Berlijn ontdekt. Vier kin deren, twee jongens en twee meisjes, zijn door hunne ondors, gehuwde lieden, in hunne woning in de Anklau- erstrasse hun leven lang opgesloten gehouden in een be nauwde kamer, levend begraven, in een toestand van de grootste onreinheid. De arme kleinen zijn thans einde lijk, door de bemoeiingen van een overheids-persoon, die hun toestand ontdekte, van huune ouders afgenomen en naar een weeshnis gebracht. Toen zij, met behulp van de politie, werden afgehaald, vond men de kinderen neer gehurkt in hot walgelijke hol, waar zij nooit uit waren geweest, dicht tegen elkander aan, in lompen, en over dekt met vuil en ongedierte. Zij betoonden zich, toen zij naar buiten gedragen werden, verbaasd en verrukt ovor alles, wat zij zagen. te kennen", waarop ik evenzoo lachende antwoordde, «dat ik allen tijd had om hem te bestudeeren," «Maar toen kreeg ik plotseling een inval. Ik zei trotsch tot mij zelve, dat ik mijn man de koffie niet zon brengen voor hij er om vroeg. Ik ging dus aan kapitein James een kopje brengen en bleef daar misschien anderhalve minuut staan zeker niet langer. Toen zag ik dat mijn man bedaard naar mij keek maar met een blik die mij in het geheel niet beviel. Toch kwam mijn beter gevoel boven." «Zei hij niets «Neen hij keek mij alleen aan. Ik ging naar de tafel terug, deed nog wat meer room in zijn kopje, roerde het om en bracht het hem. Sir Alan zat nog aan de piano kapitein Douglas was naar een tafeltje daar dicht bij gegaan en beschouwde eeuige photographiën. Geen van beiden, zoover ik mij horinner, zagen naar mij of zeiden mij iets. Ik was vermoeid en verlangde naar rust en ging daarom naar mijn kamer. Daar viel ik in slaap od hoord6 niets voor mijn kamenier de kamer kwam binnen vliegen roepende «O God mevrouw, kom bij mijnheer, zij zeggen dat hij sterft." Ik kon mijn ooren niet gelooven, «dat is onmoge lijk," riep ik, «een half uur geleden heb ik hem gezond en wel verlaten." «Toch is het waar", antwoordde Lucie, hij klaagt over schrikkelijke pijn. Robert de staljongen heeft den zwarten bles gezadeld en is naar Ardrossan gereden om een doktor te halen. Gelukkig ontmoetto hij er tweedie na oen consult te zamen naar Thornpeth terugreden. Zij waren slechts een paar minuten bij mijn heer of zij zeiden dat hij stervende was door vergift, en hoogstwaarschijnlijk door arsenikum. «Ik herhaalde dat dit onmogelijk was, maar Lucie wilde niet luisteren. Kom mede 1 riep zij en ik volgde haar. Wij gingen naar mijn mans kamer aan de andere zijde van het huis en reeds eer wij daar waren, hoorde ik zijn kreten, die steeds zwakker werden. «Het zal spoedig gedaan zijn", zei Lucie. «Ik zal nooit mijn ontsteltenis vergoten toen ik in de kamer kwam. Mjjn man lag doodsbleek op het bed met Hen middel tegen veepest. De Kaapsche bacterioloog, dr. Edington, moet een nieuw middel tegen de veepest hebben ontdekt, nameljjk inspuitingen met citroenzuur, waardoor, naar hij beweert, do ziektekiom wordt gedood, en de beesten onvatbaar voor besmetting worden. Vierhonderd inensclien vergiftigd. Aan boord van de Italiaansche stoomboot «Agor- dat," van Genua naar Santos in Brazilië, zijn vierhon derd landverhuizers ziek geworden na het gebruik van soep. Men vreest, dat een der ketels, waarin de soep was gekookt, kopergroen bevatte. Tien der lijders ver- keeren in zorgwekkenden toestand. In de voorstad van Bakoe, Romany, (Rusland), is Maandagavond een naphtabron in brand geraakt. Het vuur verspreidde zich met bliksem-snelheid over den ge- heelen omtrek, zoodat het dal van Romany één vlam menzee is. Vier naphta-bronnen staan in brand, 23 boor putten en vele gebouwen zijn reeds verwoest. De schade is niet te overzien. Hen kookschool In vroeger tijd. Ten onrechte zou men meenen dat het bestaan van kookscholen uit onzen tijd dagteekent. Reeds in de dagen van Koningin Anna van Engeland dus een paar eeuwen geleden had zekere Kiddee in Londen een kookschool opgericht. De advertentie voor die school luidde als volgt Aan alle jonge dames Op Eduard Kiddee's school voor de kookkunst en pastei-bakkerjj, in Little Linooln's Inn Fields, wordt alle soort van koken en pasteibakken geleerd ook Hollandsch bolwerk en boterwerk, Donder dags, Vrijdags en Zaterdags, 's namiddags; en op dezelfde dagen, 's morgens op zijne school in Norris St. James- Haymarketen op zijne school op St. Martin le Grand, Maandags, Dinsdags en Woensdags, 's namiddags. Bloembollen ln de kamer. Om in don winter te kunnen genieten van den vollen bloei van hyacinthen en tulpen zorgt men zoo mogelijk reeds in September de vroegst bloeiende soorten te koopen, laat ze in de zon eenigszins nadrogen (dit is van groot belang) en plant ze dan terstond (in smalle en hooge potten), zoodat de top van den bol juist zoo hoog staat als de bovenste rand van den pot. Nu plaatst men de aldus geplante potten in een 30 cM. hooge kist op een laag zand, ongeveer 6 cM. hoog, of nog beter op turfmolm, vult de tusschenruimte eveneens volkomen daarmee aan en bedekt nog daarenboven de potten met een circa 10 cM. hooge laag turfmolm. Vervolgens zet men de kist met de potten, aldus aangevuld, op een koele plaats, het best in den kelder of in een waschhuis, begiet de aarde voldoende met gewoon water en doet er het deksel op. Aldus laat men de kist 6 of 7 weken staan, en in dien tijd vullen dan de bollen den geheelen pot met wortels, wat van belang is, want dan alleen geven ze fraaie en volkomen bloemen. Zijn ze dus op deze wijze behoorlijk gereedgemaakt, dan kan men ze om te trekken in een tamelijk warme woonkamer plaatsen, de bollen boven met een omgekeerd glas bedekken en den pot steeds gelijkmatig vochtig houdentot de bloem komt. Dan wordt de pot voor 't raam geplaatstzoodat de vorst er niet bijkomen kan (liefst dubbele ramen) en spoedig zal zich de bloem prachtig ontwikkelen. (De Veldpost.) de dokters daarnaast en zijn vier vrienden in de kamer «Waarom riept gij mij niet eerder vroeg ikmaar niemand antwoordde. Maar toen gebeurde iets dat mij mijn leven lang als een spook zal achtervolgen. Mijn man richtte zich op en met zijn vinger naar mij wijzende riep hij «gij hebt het gedaan Ik ben vergiftigd als een hond en gij hebt. het gedaan «Een der dokters zeide iets tot hem, maar hij riep nog luider «Zij heeft het gedaan zij haatte mij, zjj heeft mij een vergiftigde kop koffie gebracht 1" Toen spraken anderen en ik hoorde iemand zeggen «dat is genoeg om iemand aan de galg te brengen." Toen stierf hij, eer ik by hem kon komen. Het is waar, ik heb hem nooit liefgehad en wij leefden samen niet gelukkigmaar toch wilde ik mij thans op mijn knieën voor hem werpen en hem toeroepen dat ik het niet gedaan haddat ik er niets van wist maar daarvoor was nu geen tijd meer Iemand nam het kopje op en de dokter met het scherpzinnige uiterlijk dr. Stewart uit Athole onderzocht het. «Er is zonder twijfel arsenikum in," zei hij. En toen was het of ik met mijn dooden echtgenoot alleen was. Sir Alan en kapitein Douglas spraken fluisterend met elkander; Sir John Hart en kapitein James spraken zacht met de dokters. Ik gevoelde dat zij mij voor schuldig hielden, zelfs mijn oude vriend Sir Alan. Ik snelde naar het bed en riep «Ik ben onschuldigIk weet niets meer van hetgeen er gebeurd is dan gij, minder zelfs, want ik was er niet bij toen hij ziek werd." Zij zagen mij ernstig maar medelijdend aan. In Sir Alan's oogen zag ik tranen. Dr. Stewart was de eenige die mij antwoordde. Hebt gij de koffie zelve inge schonken vroeg hij «Ja voor allen," antwoordde ik. Hebt gij het zelf aan uw man gebracht Ja." En uw man die daar dood nederligt heeft verklaard dat de koffie hem gedood heeft. «Dat kan nietriep ik «zij hebben allen van dezelfde koffie gedronken, dezelfde suiker dezelfde room «Het vergif was alleen in het kopje van uw man hernam dr. Stewart. «Ik riep, dat ik het wilde bezworen, dat ik hot niot gedaan had, maar ik zag op hun gelaat, dat zij mij niet geloofden. Mijn echtgenoot had mij beschul digd wie zon mij thans niet verdenken Ik kan mij moeieiijk herinneren wat er voorviel tot ik gevangen genomen werd beschuldigd van moord. En ik zweer u, mijnheer Ross, ik weet nu nog niets meer van die mis daad dan toen." Wordt vervolgd.) Drukkerij v. Hsrms. Coster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 10