No. 127 Eerste blad, Negen en Negentigste Jaargang. 1897. ZONDAG 24 OCTOBER. Buitenland. Nederland» l)it nummer bestaat uit drie bladen. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. Eene wijziging der Verordening, regelende de samenstelling en de in richting der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt JJiagdag-, Eaoderdag- en Kaler dagavond uitgegeven. Abonnonentsprys per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8©; vanco door het geheele r jk 1, Be 3 nummers O,O®. Afzonderlijks ïummeis 3 ets. Prijs der gewone Ad ver tent lënt Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. ïelefoonnuwraer VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in voldoening aan art. 10 al. 4 van het Al gemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabriekenter kennis van belanghebbendendat de verkiezing van een lid voor de Kamer vsn Koophandel en Fabrieken in deze gemeente ter vervanging van wijlen den beer J. F. J. H. SCHILLING, is bepaald op Dinsdag 9 November 189? van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 nre in een der lokalen van bet Stadshuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 22 Oct. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenendat in bet Gemeenteblad van Alkmaar No. 72 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente, d.d. 13 Oct. 1897, waarbij is vastgesteld Bedoeld Gemeenteblad is verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie, tegen betaling van 5 ets. per exemplaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, Voorz. Alkmaar, 19 Oct. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. PERSONEELE BELASTING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingeze tenen der gemeente, dat het kohier No. 9 dor personoele belasting, dienstjaar 1897op 21 October 1*897 door den Directenr der directe belastingen in Noordbolland executoir verklaard, heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, den 22 October 1897. Het Hoofd van bet bestuur voornoemd A. MACLAINE PONT. DUITSCHRAND. Volgens de »Norddeutsche All- gemeine Zeitnng is do benoeming van den beer Vou Bulow (tot nog toe gezant van Duitschland te Rome en tijdelijk belast met de waarneming der portefeuille van bnitenlandsobe zaken) tot staatssecretaris voor buitenland- sche zaken in het Duitsche rijk en Minister van Staat door den Keizer geteekend. De Doit-schers nit de Rijnstreek, burgemeesters, voor zitters der Kamers van Koophandel, groot-industrieelen en journalisten, die een bezoek zouden brengen aan Ant werpen om kennis te maken met de havens der Schelde- stad en zoo mogelijk de plannen voor den aanleg van een Schelde-Rijnkanaal een stap verder tot verwezelijking te brengen zijn te Antwerpen aangekomen. Vier en tachtig personen werden verwacht, waaronder burgemees ters van AkenFrankfortKenlen, Mainz, Manheim, Straatsburg Duisburg, Rnhrort, de hoofdredacteur van de „Frankfurter Zeitung", redacteuren van de »Kölniscbe", de »Rheinisch-Westpbalische" enz. Wel een bewijs dat men in de Rijnstreek belang stelt in het plan. Bij de ontvangst ten stadhuize heeft burgemeester Jan van Rijswjck een rede in het Duitsch gehouden. Daarin wees hij op de gemeenschappelijke belangen van Dnitsch- land en België en noemde het feest, dat de Antwerpena ren den Dnitschers aanboden, een verbroederingsfeest. Hij herinnerde aan de opening van den eersten spoorweg tnsschen Antwerpen en Kenlen in 1843, aan de vooruit gang van het verkeer sedert dit jaar en aan de reuzen- schepen die na de Duitsche vlag voeren. EN GEHAND. De Board of Trade heeft aan de se cretarissen van de vereenigingen van machinebouwers en van machinefabrikanten gelijkluidende nota's gezonden, waarin gewezen wordt op de treurige gevolgen die voor bet land zonden kunnen voortspruiten uit den langen duur van den strijd in het machinebouwvak aan het oordeel van beide partijen wordt onderworpen een rui men grondslag voor een bespreking tnsschen beide par tijen. Een der bepalingen van dit voorstel is, dat niet zal worden aangedrongen op de onmiddellijke inwilliging van den eisoh tot invoering van den aebtunrswerkdag zoolang de bespreking dunrt. (De bedoeling hiervan is waarschijnlijk, dat de arbeid zal worden hervat, zoodra besloten is een bijeenkomst van werkgevers en werkne mers te houden.) De leden der patroonsvereeniging te Glasglow ver klaarden dat zij niet verwachten, dat bet denkbeeld van den board of 1 rade, tot het bonden van een conferentie zaj worden aangenomen. Zij achten een tnsschenkomst onnoodig. Den 21 was het de gedenkdag van den slag bij Trafalgar en van den dood van admiraal Nelson. De gewone betooging bij de znil op Trafalgar Square te Lon den, wekte dit jaar al zeer weinig belangstelling. Lnidens een telegram nit Simla beeft Maandagmid dag een verwoed gevecht plaats gehad tnsschen de brigade van generaal Kempster en een aanzienlijke strijdmacht van Afridi's en Orakzai's. De vijand werd in den aan vang ternggeworpen, doch ontving later versterking tot achtduizend man nit het Kbankadal en hervatte toen den aanval met groote beslistheid. Ten slotte werden de oproerlingen echter met znlke zware verliezen terugge worpen, dat zij de Britsche troepen, ondanks de ingeval len duisternis en het moeilijke terrein ongehinderd naar hnn kamp lieten terugtrokken. De Engelscben verloren acht dooden, waaronder een hoofdofficier26 man wer den gekwetst. Deze berichten doen natuurlijk in Engeland de hoop herleven dat de verloren macht spoedig herwonnen zal zijn. In de Swat-vallei, waar de opstand begonnen is, is het nu rustig. Ook andere stammen, de Salorzais, de Shano- zais, de Bonerwals bobben zich onderworpen of wachten de tuchtiging, die ban nog is toegedacht, rustig af. Maar met de Afridi's en Orakzai's is dat niet bet geval. I Deze vallen zelfs aan. Zij zijn vijanden waarmede te te rekenen valt, zeer strijdbare mannen, van vuurwape nen voorzien die zij weten te gebruiken en die zooals bij de verschillende gevechten bleek, ook van tactiek begrip hebben. FRANKRIJK. De minister van koloniën, de heer Lebou, is in Senegambië aangekomen en heeft te St. Louis de Faidherbe-brng geopend. De minister heeft daarbij een redevoering gehouden die zeer is toegejuicht. Hij wees er op, dat de koloniale staatkunde een handelsstaat- kunde is van het begin tot bet eind zij is alleen maar oorlogszuchtigwanneer de kooplieden moeten worden beschermdhet veld van haar arbeid dient uitgebreid of verdedigd te worden tegen Europeesche mededingers. „De ontzaglijke uitbreiding van het gebied is bet gevolg geweest van den spoorslag uie ons door onze vijanden en mededingers is gegeven,'' vervolgde de heer Lebon. „Waar niet schelmachtigheid en verraad ons genoodzaakt hebben gestreng op te treden, waar de inlandscbe stammen zich getrouw bij ons hebben aangeslotentevreden om naast de driekleur vrij te leven daar hebben wij bet denkbeeld van Faidherbe in toepassing gebrachthet denkbeeld dat Frankrijk zijn koloniën tot nattige bezit tingen zon kannen maken indien het voortging zijne houding tegenover de koloniën te richten in overeenstem ming met de belangen van de inlandsche bevolking." GRIEKENIiAND. Uit Athene wordt gemeld, dat de Tnrken er in hebben toegestemd, dat de inwoners van ihessalië langs verschillende wegen naar bun land terug- keeren. Volgens de „Akropolis, een Atheensch blad, zijn van het Grieksche leger in Thessalië tijdens den oorlog 408 personen gesneuveld ot overleden en 1604 gewond, waar onder 20 dooden en 81 gewonden van hot vreemdelingen- bataljon. ITAEHE. Omstreeks half Nov. zal een mobilisatie- proef worden genomen met de Italiaansche vloot. Alle schepen, die in den oorlog gebruikt kunnen worden, zullen uitloopen, alle oorlogshavens zullen in staat van verdedi ging gebracht en alle semaphoren in werking gesteld worden. Voor deze proefneming zal bet getal marine soldaten in werkeljken dienst door bet oproepen van reserven van 23.000 tot 31.000 worden verhoogd. Op de mobilisatie volgen manoeuvres, die een maand zullen duren. Daaraan nemen 127 oorlogsbodems, waaronder 65 tor pedobooten deel. Het opperbevel zal de hertog van Genua voeren. De Grieksche gedelegeerden gelooven niet dat de onder handelingen spoedig tot een resultaat zullen leiden, maar zij moeten erkennen dat de Tnrkscbe onderhandelaars hnn met uitgezochte beleefdheid te gemoet komen. TRANSVAAIi. Den 20 begonnen in den Volksraad de discussies over het industrieel rapport. Een motie, om het laatste rapport der commissie voor onwettig te verklaren, werd met 43 tegen 10 stemmen verworpen. De Volksraad kenrde een motie goed van de commis sie, waarin voorgesteld werd der regeering te verzoeken een wet te maken volgens welke de mijnmaatschappijen verplicht zonden worden in de livretten der arbeiders het bedrag der loonen en ook de salarissen van directeu ren, secretarissen, ingenieurs en andere blanke beambten na te gaan, aangezien het tot nu toe moeilijk was te weten welk bedrag werkelijk voor administratie en wat voor werk in de goudmijnen betaald werd. Ook werd besloten dat- de regeering aan blanke arbei ders concessies moet geven voor kleine stukken grond om het bonwen van woningen te bevorderen. SPANJE. Het beriebt dat Amerikaauscbe vrjjbuiters de Cubaansche opstandelingen te hulp zijn gekomen, (in ons vorig nummer vermeld) heeft te Madrid groote'ver ontwaardiging gewekt, en bet gevolg is, dat het antwoord op de nota van generaal Woodford, dat vervat is in be leefde maar krachtige bewoordingenpas overhandigd zal worden na de aankomst van den maarschalk Blanco te Havana. Op den dag van bet vertrek van generaal Weyler zal te Havana een manifestatie worden gehouden. He generaal en zijn vrienden willen daarmede blijkbaar te kennen geven, dat hij zich niet kalm neerlegt bij zijn ontslag. Uit Manilla wordt gemelddat de eilanden Leyte en Samar door een kringstorm zijn verwoest. De plaatsjes Curigara en Bnrngo liggen in puin. Te Nipa en te Cana staan de velden onder water, de gebouwen zijn verwoest door een machtige vloedgolf. Ve e dorpen zijn verdwenen. Te Tacloban zijn duizenden bewonersallen inlanders omgekomen. Het plaatsje Hernani is geheel verwoest. Het gebeele aantal verongolukten is nog niet bekend. TURKIJE. In bet gebouw der Porte heeft den 19 de eerste bijeenkomst van de Tnrkscbe en de Grieksche gedelegeerden plaats gehad. Zij bad geheel een vormelijk karakter. De ambtenaren die de gedelegeerden als drog- mans en socrotarissou vergozcllon, werden voorgesteld en er werd bepaald dat de zittingen driemaal in de week Donderdags, Zaterdags en Maandags, zullen plaats hebben. George Pullman. George Mortimer Pullmande Amerikaansche waggonfabrikant en millionairis te Chicago in den ouderdom van 66 jaar overleden. Hg was in 1831 geboren en begon op veertienjarigen leeftijd zijne loopbaan als bediende van een winkeliertje ten plattelande. Later arbeidde bij bij zijn broeder schrijnwerker te Albion, exploiteerde vervolgens een stelsel om steenen huizen te verplaatsen en begon in I860 de spoorwegwagens te bonwen, welke allerwegen zijn naam beroemd hebben gemaakt. Of liever, bij begon met een paar onderwetsche wagens te verbouwen en maakte daarna een geheel nieuwen welken hij den »Pionier" noemde en die gebruikt werd om het lijk van den ver moorden President Lincoln te vervoeren. Deze wasen had 50,000 gekost. In 1867 richtte Pullman eene Maatschappij op voor het exploiteeren van zijne wagenswelke zich steeds heeft uitgebreid, en in 1889 stichtte hij bj Chicago eene naar hemzelven genaamde stad, welke thans 11,000 inwo ners telt. Van dezen verdienen 5000 hnn brood op zijne werkplaatsen. Men zal niet vergeten zijn boe zjn onwrikbaar verzet tegen hunne eischen van' loonsver- hooging de groote werkstaking op de spoorwegen ver oorzaakte, welke tot de ongeregeldheden te Chicago leidden. Het vermogen dat de heer Pollman nalaat wordt ge schat op 50 millioen dollars 125,000,000.) Hansen's Noord poolreis. „Daily News" heeft berekend wat de jongste Noord poolreis Nansen beeft opgebracht. In de kolom der ont vangsten staan: Een telegram aan een Londenscb ochtendblad 1.000 Een artikel voor een Londensch ochtendblad 1.000 Het recht om Nansens boek in Engeland en Amerika nit te gevenj0 ooq Idem voor andere landen (naar schatting) 10.000 Opbrengst van de lezingen in Engeland (naar schatting)7 000 Idem in Amerika (naar schatting) 13.000 Totaal 45.000 dat is voor elk der drie jaren, die de reiB beeft geduurd eene som van 15.000. Daaitegenover staat in de kolom der uitgaven niet meer dan drie jaren van onbegrjpeljke moeite en inspanning. Een vreemde brandkast. Ben dame te Utrecht had dezer dagen de onvoor zichtigheid een enveloppe met bankbiljetten, een vr j groot, bedrag vertegenwoordigende in den oven van een fornuis te bergen. Begrijpelijkerwijze bleken ze, nadat het fornuis eenige nren gebrand bad, tot asch te zjn vergaan. De nummers, voor zoover die bekend zjn, zjn aan de Ned. Bank opgegeven. De dame meende op die wjze nog wel blijk te geven van voorzichtigheid, aangezien ze pas een nieuwe dienstbode bad aangesteld. Tuberculose. In een opstel in een Engelsch t jdschrift over tering 9 vee> die op den mensch wordt, overgebracht, verklaart de heer James Long, dat wellicht meer menschen jaar lijks sterven door het gebrnik van melk waarin zich deze smetkiemen bevinden, dan er zonden omkomen in een moorddadigen oorlog. Zoo wreekt het »stemmeloos vee" zich op den slachter. De beer Long acht drie maatregelen wenschel jk. 1°. Stelselmatig toezicht en afmaken van alle zieke dieren. 2°. Inenting met tuberculose en onteigening tegen schadeloosstelling indien het dier niet herstelt. 3» Het kosteloos verstekken van inlichtingen door regeerings- ambtenaren en het aanmoedigen tot afzondering van schijn baar gezonde dieren, welj^e niettemin aan tuberculose lijden. De schrijver erkent, de groote bezwaren die de boeren vooral tegen het eerste artikel znllen hebben. Dat h j het niettemin aanbeveelt, bewjst, boe groot h j bet gevaar acht.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1