Uit gebrek aan bewijs, No. 129 Negen en Negentigste Jaargang. 1897 V B IJ D A G 29 OCTOBER. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. Buitenland. CHARLOTTE BRAEME. AIKMAA COURANT Deze Courant wordt JUiBsdag-, Donderdag- en Baterdag»vood uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,80; franco door het gekeele rgk 1, De 3 nummers 0,0®. Afzonderlijke nummers 3 ets. feiefoonnaawer s 3 Prijs der gewone Advertentlënr Per regel 0,1 A. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HBRMs. COS- TER ZOON. XXVI. 't Is mat de Wleuwe Amsterdammer gegaan zooals ik in mijn vorigen brief reeds vreesde: deschijn- doode is na haar weder-ontwaking spoedig opnieuw ingesluimerd maar nu om het moede hoofd spoedig ter ruste te leggen. Ik had dat al een paar dagen geleden kannen meldenmaar opzettelijk heb ik daarmede ge wacht men kon niet weten of er nog weer een nieuwe verrassing wachtte. Sinds Woensdag j.l. is er echter geen nummer meer verschenen en men kan nn wel vrij zeker aan nemen dat de doodstrijd werkelijk is volstreden. Deze voldoening heeft het blad kunnen hebben van zijn bestaan, dat 't zijn eigen lijkrede heeft kunnen lezen. Jammer maar, dat daarin niet veel voorkwam, wat moed gaf voor het verschiet. Bij menschen mag men zich streng honden aan de spreuk, dat van de dooden niets dan goed gezegd mag worden waar 't kranten geldt heeft niemand zich daaraan gestoord. Met bijtenden spot hebben de meeste bladen liet geval behandeld en waar nog met eenige waardeering werd gesproken gold dit het verleden en allerminst het beden. Een jonrnalistieke leegte laat het blad dan ook niet aehter hoogstens een schrik voor ondernemende mannen die rondliepen met het denk beeld een nieuwe conrant te beginnen. Zooals ik reeds de vorige week zeide het ergst is de débacle voor de typografen waaronder er zijn die al sinds de oprichting van de N. A m s t. daaraan hebben gewerkt. Hnn kansen om wat anders te vinden staan niet al te best. Of de hooge loonen de uitgevers ertoe gebracht hebben om het minst dringende werk naar de pro vinciale zetterijen te zenden dan wel dat door deze loonen een menigte typografen van buiten naar de hoofdstad zijn gelokt een feit is 't, dat na al meer den vijftig man sinds maanden zonder werk rondloopen. Behooren zjj tot den Bond wat bij de meesten het geval is, dan krijgen zij wel is waar gedurende eenige weken een nitkeering, maar door de groote overvoering van de markt is die termijn meestal al lang verstreken, voordat er een plaatsje op een zetterij is gevondenIn verschillende andere vakken van handenarbeid moet 't nog treuriger gesteld zijn, zoodat er van den winter weer heel wat van de liefdadigheid zal gevergd worden. Een groof geluk is 't ten minste, dat voorde diamant nijverheid eindelijk weer eens een periode van ongekende drnkte is aangebroken. De Amerikanen schijnen een groot deel van de schatten, die zij zich door de hoogo graanprijzen hebben verworven in edelgesteenten te willen omzettener is daarnaar althans veri vraag en de slijpers kunnen nu eens op hun verhaal komen van de moeilijke tijden, die zij achter den rng hebben. De harde ervaring schijnt hen anders nog niet terug gebracht te hebben van het in de diamantbewerkerswereld meer dan overal elders gehuldigde systeem »Zoo gewou- DOOR 5) HOOFDSTUK V. Haar levensgeschiedenis. Dudley Ross had zwijgend geluisterd naar deze eenvou dige verklaring van iets dat hem een raadsel geschenen had. Hij geloofde het, maar zou de jury dat ook doen? Hij wist dat vrouwen soms gebruik maken van arseni- knm als scboonheidsmiddeltje. Hij herinnerde zich een geruchtmakende zaak waarin een meisje beschuldigd werd haar verloofde te hebben vergiftigd en de sterkste aanwijzing tegen haar was geweest dat zij arsenikum in haar bezit had. Zij kon echter bewijzen, dat zij maanden lang er reeds gebruik van maakte als toiletartikel en zij werd vrijgesproken. Zon de jury dit thans ook doen Maar toch waarom zonden de dames geen arsenikum kunnen gebruiken op haar toilettafel en loodwit of bis muth wel En eensklaps vroeg hij »Hebt gij wel eens aan uw kamenier gezegd dat, gij arsenikum hadt Neen, geen woord. Ik schaamde mij zelfs tegen baar er over." »Dat is jammer. Hadt gij het haar dadelijk gezegd, dan kon zij het thans als getuige bevestigen." Alles loopt op mijn ongelnk nitalles wat ik gedaan heb wordt verkeerd uitgelegd. Had ik het haar maar gezegd »Ik vind het toch vreemd, dat toen gij over arsenikum hoordet spreken, gij niet onmiddellijk er aan dacht, dat gij dit ip nw bezit badt." >Dat vind ik zeli ook,''antwoordde zij vrijmoedig »maar ik was zoo verschrikt en ontsteld, dat ik niet denken kon." »Knnt gij nauwkeurig opgeven wanneer gij het gekocht hebt nen, zoo geronnen." Na den arbeid van den dag bevol ken zij 's avonds de schouwburgen, opera-zalen en circussen, die ondanks de slechte tijden nn weer goede zaken maken. Aan den bloei van het diamantvak is 't dan ook alleen te danken dat nog geen onzer vier opera's den geest heeft gegeven niet zelden spelen zij voor uitverkochte zalen. Of „(liefdadigheid naar Vermogen" ook dienzelf den gnnstigen terugslag zal ondervinden? 't Is te hopen, want haar taak zal ook dezen winter alles behalve gemakkelijk zijn. Hoewel November voor do deur staat, doet het Genootschap nog weinig van zich hooren en in de vergadering die do vorige week werd gehouden, scheen eigenlijk niemand recht den moed te hebben om te informeeren, hoe 't met de plannen voor den winter stond. Een feit is 't, dat verschillende contri buanten, wier bijdragen meetelden, naar elders zijn ver trokken ondanks het in werking treden der forensen belasting op den 1 Januari a.s. gaat de uittocht van gegoede ingezetenen nog steeds voort. De winkelstand heeft al zijn hoop gevestigd op het volgende jaar, waarin men van de Kroningsfeesten een ruilden gonden regen verwacht, 't Schijnt zoo goed als zeker te zijn, dat de Koninginnen niet aan het Centraalstation, maar aan de Weesperpoort zullen aankomen, wat natuurlijk voor de Damrakkers een leelijke misrekening is. Zij zijn toch al niet best te spreken, nu zij bemerken, dat zij zonder eenig bezwaar nog een paar maanden langer van hnn mooi plantsoen hadden kunnen profiteeren de eene maand verloopt na de andere en de Beursbonw schijnt geen schrede te vorderen. Met des te meer ijver wordt aan het nieuwe postkantoor gearbeid; er bestaat goede moed, dat het fraaie gebouw nog vóór do inhuldiging in dienst kan worden gesteld. Onze gemeenteraad is deze week ongenietbaar met zijn begrootings-disenssiën. Zoodra deze doorworsteld zijn staat een nieuwe berg van debatten voor de deur de gas- quaestle zal moeten worden afgedaan. Bijna een jaar geleden stond men voor hetzelfde gevaltoen kwam in behandeling het rapport der commissie van hoofdambte naren der gemeente, die onder voorzitterschap van den toenmaligen wethouder Trenb een onderzoek had ingesteld naar de geldelijke uitkomsten, van gemeente-exploitatie der gasfabrieken te verwachten en daarbij rut de conclusie was gekomen, dat zulk een exploitatie alleszins aanbevelenswaar dig was te noemen. De Raad was toen echter door aarzeling bevangen en om meer zékerheid te verkrijgen word een motie aangenomen waarin de wenschelijkheid werd uit gesproken van een advies door een commissie van des kundigen. Sedert werd deze commissie benoemd en haar oordeel is dat de gemeente met vertrouwen zelf de zaak kan ter hand nemen »om de gasfabrieken van Amsterdam onder eigen beheer te maken tot nieuwe bronnen van welvaart voor de Gemeente." Ten overvloede hebben ook de commissiën van bijstand in het beheer »Ja, want ik heb bij Clelland mijn naam moeten tee kenen. «En dat is nw voornaamste verdedigingsmiddel »Ja." „Nu, ik geloof u, maar wat zal de jury doen? Een andere vraag kan een der dienstboden of iemand anders in huis iets van het arsenikum afgenomen hebben »Neen, ik alleen wist dat het er was. Het was in een koffer, dien ik alleen op reis gebruik en in de laatste vier maanden heb ik hem slechts eenmaal geopend; juist om het arsenikum er in te doen. En de sleutels bewaar ik zelf." »Koesterde nw kamenier misschien haat jegens uw man »Dat weet ik niet. Ik sprak nooit met haar over hem. Maar al haatte zij hem nog zoo, dan zou ik niet begrijpen hoe zij arseniknm in het kopje heeft kunnen doen, dat ik alleen heb aangeraakt." »Is het mogelijk dat het vergif in de suiker of in den room was »In dat geval had ieder die van de koffie dronk, ver giftigd moeten zijn." »llet is raadselachtig," zei de advocaat. »Er moeten zaken in uw of in zijn leven zijn, die hier in het spel zijn en die ik niet ken. Verhaal mij dns alles van nw leven, wat gij weet, verberg mij niets." »Ik behoef u niets te verbergen mijn leven is zoo gewoon mogelijk. Ik ben geboren op Eirmanse en ik ben daar gebleven tot den dag waarop ik naar Coide Feil ging. Mijn moeder stierf, toen ik vier jaar ond was en haar zuster, tante Flora Macdonald, is toen het huishonden komen waarnemen. Mijn vader was dokter met een groote praktijk en daardoor eenigszins vermogend. Op betrekke lijk jeugdigen leeftijd werd hij ziekelijk en daa'Om legde hjj zijn praktijk neer en vestigde zich op Firmanse, waar hij veel aan tuinbouw dacht te gaan doen. Hij hoopte veel geld te krijgen voor de rijke vrachtenopbrengst en van het grasgewa9. Eenige jaren ging dit werkelijk zoo, en er was geen gelukkiger huis in heel Schotland dan het onze. Mijn vader was een vriendelijk, goedhartig man, mijn tante Flora een lieve vrouw. Tot mijn dertiende jaar wist ik niet wat de woorden komtrer of zorg betee- kenden. Ik was te jong toen mijn moeder stierf om daar over veel verdriet te hebben en mijn eerste zorg kwam der Pnblieke Werken en der gemeente-financiëu met bijna eenparige stemmen in dien zin geadviseerd zoodat B. en W. wel niet anders konden doen dan voor te stellen, de gasfabrieken in eigen exploitatie te nemen. Merk waardig is dat dit voorstel met algemeene stemmen is genomen zoodat derhalve ook de Burgemeester vóór naasting is. Aangezien in deze beide laatstgenoemde commissiën gezamenlijk 13 Raadsleden zitting hebben zijner nog maar weinig stemmen noodig om de voordracht te doen goedkeuren. Waarschijnlijk zal zij een schitterende meerderheid verkrijgen. Trouwens waarom zon in Amsterdam niet kunnen, wat in de meeste andere groote gemeenten met zulke gunstige resultaten geschiedt. Na do telefoon het gas waaneer zon nu de tram aan de beurt komen? De aandeelen derA. O. M. stegen terstond na het aftreden van Trenb als wethouder, maar mon ziet, dat ook zonder zijn voortstuwende kracht de concessionarissen niet met rust worden gelaten. KfiYPTB. Alvorens zich vorder in den Soedan te wagen, dragen de Engolschen zorg hunne veroverde stel lingen zoo goed mogelijk te versterken en vooral voor goede communicatie te zorgen. De spoorweglijn tot Berber schiet goed op, terwijl langs de geheele lijn een telephoon is aangelegd. Verder worden door de Britsche kanonneerbooten ver kenningen gedaan, den Nijl op tot de stelling der Der- wishen. Deze is bijzonder sterk. Elk fort wordt nog beschermd door loopgraven aan weerszijden. Het kamp der Derwishen ligt diep in de woestijn achter een heu velrug. De verkennende booten werden hevig door don vijand beschoten, maar stoomden niettemin zonder noemens waardige schade te lijden langs het flank der stelling. Uit woede over hun nederlaag tegen den Djaulin-stam hebben de Dervischen een verschrikkelijke wraak genomen op de bevolking van hot land tnsschen den linkeroever van den Nijl en Metemneh. De geheele streek is ont volkt, alle mannen die zij konden vinden zijn door de troepen van den Khalifa vermoord, de vrouwen zijn me degevoerd en honderd-vijftig van do schoonste jonge meisjes zijn aan den Khalifa gezonden. Vele vrouwen en kinderen werden in de rivier verdronken. EKÏttMf.AlVW. De stakers in het machinevak worden van alle zijden flink ondersteund. Dezer dagen ontving het comité 1400.ten behoeve van de strijders voor den achfnurswerkdag. De vereeniging van locomotief- makers hoeft een ren :eloos voorschot van 4000 gegeven en de mijnwerkers van Wales, 130.000 in getal, zullen zes pence per hoofd afzonderen voor de stakers. Verder heeft het comité van den burgemeester van toen ik zag hoe wij al armer werden en mijn vader oud en sukkelend onder den last die hem te zwaar werd. Ik wil u niet lastig vallen met alles omtrent mijn verblijf op Firmanse te verbalen. Als ik daaraan denk of erover spreek vallen de mnren van deze sombere cel weg, ver geet ik dat ik gevangen ben, beschuldigd van moord met voorbedachten rade, vergeet ik alle versehriklijkheden van den dood van mijn echtgenoot en ben ik weer een kind, dat zijn leven sleet op de groene heuvelen en de natuur met geheel zijn hart liefhad. Ik heb mij, sedert ik in deze doodsche cel ben opgesloten, wel eens afgevraagd of ooit een kind meer van do natuur heeft kunnen houden dan ik. Ik had nooit behoefte aan speelkameraadjes of vriendinnen de boomen, de velden, de bloemen, de vogels, de duiven die uit mijn hand aten, de witte zwanen die over de rivier gleden, de koeien die soms half in het waterston den, ik had ze allen lief. Kunt. gij u een kind van dertien jaar voorstellen, mijnheer Ross, met een gelaat als een roos, altijd in de irissche lucht, zonder wereldsche zorgen, bemind door den vriendelijkste aller vaders, de liefste aller vrouwen Wie kon zoo gelukkig zijn als ik Toen was ik een kind, dat vogels voederde en bloemenkransen vlocht, nu ben ik een vrouw, beschuldigd van moord O God, hoe kan dat zijn Op mijn dertiende jaar," zoo vervolgde zij na eenig zwijgen, »ondervond ik mijn eerste verdriet. M n vader verloor een groot deel van zijn vermogen, door den val van een maatschappij, die voor de soliedste van Engeland gehouden was. Hij was te oud en te zwak om zijn praktijk als dokter weder op te nemen. Wij moeten zuinig worden en van de opbrengst van ons land leven, zei hij, en zoo deden wij. En toen zag ik den kommer op mijns vaders gelaat. Hij was altijd gewoon aan zekere lnxe, bij dronk aan tafel een glas wijn en dit hield thans op. Des avonds dronk hij steeds een glas grog en ook dit werd afgeschaft. Hij hield veel van rijden, maar de merrie Kilkenny, waaraan hij zoo gehecht was, werd verkocht. Hij had altijd de ochtendbladen gelezen, maar schafte dio thans af. Toch kwam nooit een klacht over zijn lip pen, maar ieder kon zien, hoe hij 't zich aantrok. En nog zwaar Ier ramp trof ons. In het eerste jaar, dat wij van de opbrengst van ons land moesten leven, werd de oogst door voorjaarsvorst vernield, veie ouzer koeien stierven en wij kwamen tot de bitterste armoede. Zoo leefden wij in zorgelijke, bekrompen omstandigheden tot ik zeventien jaar werd." Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1