No. 130. Eerste^blad. Negen en Negentigste jaargang. i S97. ZONDAG 31 OCTOBER. Afsluiting Waterleiding. Buitenland. Nederland. ALKMAARSCHE COIIRAXT. Deze Courant wordt iUaadag-, ©onderd&g- en Baterdag» voad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ®»SO; franco door het geheele rjjk 1, Da 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnumiaier3 S*rsj-4 der gewone Aiivertcatli-n i Per regel 14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengeningevolge art. 11 der concessievoorwaarden ter kennis van da ingezetenen dat de waterleiding van Donderdag, 4 November tot Vrijdag, 5 Novem ber a.s. en wel van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uur zal worden afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MAOLAINE PONT, Voorz. 29 Oct. 1897. 0. D. DONATH, Secretaris. DUITSCHliWM. Dinsdag is te Hamburg het nieuwe Raadhuis ingewijd. Het vorige was in 1842 bij den grooten brand, die een groot deel der stad in de ascb legde, verwoest. Tien jaren heeft de bouw geduurd en meer dan 10 millioen mark zijn er aau ten koste gelegd. Daar de bodem ten deele moerassig is, moesten 4000 palen geheid worden, waarop een betonlaag van een meter dikte werd gelegd. De onderbouw is van graniet, bet bovengedeelte van zandsteen. De vloeren zijn van mar mer, steen of cement, waarop een eikenhouten parket. Alle trappen zijn van graniet of marmer, op enkele na die van eikenhout zijn. De verwarming geschiedt met stoom. De gevels zijn rijk met beeldhouwwerk versierd en loopen uit in een toren van 105 meter hoogte. Ook inwendig is de versiering zeer rijk alleen de groote feest zaal is nog niet gereed en zal eerst in 't volgend jaar afgewerkt zijn. ENGELAND. De kansen dat de conferentie, die den Britscben minister van handel met betrekking tot den strijd in het machinebouwvak heeft voorgeslagen, inderdaad zal plaats hebben, schijnen te stijgen. De werklieden hebben reeds toegestemd op voorwaarde dat de fabrikanten het gezamenlijk ontslag (lock out) der werklieden zullen intrekken. En naar het schijnt zijn ook de fabrikanten niet ongeneigd, mits ook ter wille van ben een voorwaarde wordt ingewilligd, met de werk lieden samen te komen om den toestand te bespreken. Drie en een halve maand heeft de werkstaking nu reeds geduurd. Generaal Lockhardt, de opperbevelhebber der Britsch- Indisehe troepen, aoet zijn welverdienden naam van be kwaam legerhoofd geen oneer aan. Den 28 is hij opge trokken en heeft den vijand op de hoogten verdreven. De troepen werden uit de flank beschoten, waarbij twee sol daten gewond werden. Van Gundaki uit werd een ver kenningstocht gemaakt tot den voet van de Sempagha- pas, waar de vijand werd ontdekt in grooten getale, ver dekt opgesteld in dwarsgangeu ter weerszijden van den pas. Het eenige ongeval bij deze verkenning was, dat lui tenant-kolonel Sage, die het eerste regiment Gurkhas commandeerde, ernstig gewond werd. Den 29 heeft hij de Sempagha-pas genomen, naar het schijnt, met slechts zeer weinig verlies aan dooden en gewonden. FBAHKIlUli. Te Tours is een vergadering ge houden van belanghebbenden bij de verbetering van de Loire. Deze groote rivier is op vele plaatsen onbevaar baar geworden wegens de vele ondiepten die ontstaan zijn door onvoldoend onderhoud en roekeloosheid in het wegkappen van bosschen. Daardoor is een groot deel der oevers losgeraakt en weggespoeld, en komen na zware regens uit het bergachtige gedeelte rotsblokken enz. in de rivier, die haar stoeds ondieper maken. Er is nn een ontwerp opgemaakt, dat ten doel heelt de ondiepe plekken nit te baggeren, bochten af te snijden, de oevers door beplanting enz. te beschermen tegen afslag en in hei zuiden voor bebosaching te zorgen. De kosten worden op 100 millioen francs geraamd. Aan de Kamer is een adres met 102.000 handteekeningen verzonden, om op uitvoering dier werken aan te dringen. Er zijn weder enthousiaste betoogingen van Rus sische sympathieën in het vooruitzicht. De Czar heeft het muziekkorps van zijn garde-regiment, genaamd Preo- brajenski, vergunning gegeven naar Frankrijk te gaan, waar hun een zeker en uitbundig succes wacht. Het orkest bestaat uit 77 musici, die gekozen zijn uit do beste militaire muzikanten van Rusland. Het heeft als monopolie een bijzonderen Preobrajonski-marsch, die slechts bij uitzondering elders mag gespeeld worden, en die bij de Czaar Peter-feesten te Zaandam als bijzondere gunst mocht ingestadeerd en gespeeld worden. 31 October komt de kapel te Parijs. GRIEKENLAND. Plet vraagstuk der schadever goeding door Griekenland te betalen schijnt zoovele bijkans onoverkomelijke bezwaren op te leverendat besloten moest worden een commissie te benoemen van zes personendrie Turken en drie Grieken, om deze aangelegenheid te regelen. Wanneer deze commisssie het du eens is geworden, dan moeten de onderhandelaars het ook nog eens worden over haar besluit. En zoo bestaat er voorzeker geen kans dat de vrede nog deze week zal worden geteekend, gelijk men verwachtte. De »Polit. Corr." vernoemt uit Athene, dat kroon prins Constantijn het opperbevel van bet operatieleger, dat ontbonden wordt heeft neergelegd en in een dagorder afscheid genomen van de troepen. De kroonprins is voornemens weldra een buitenlandeche reis te doen en eenigen tijd aan de Riviera door te brengen. Het plan schijnt te bestaan om een commissie in te stellen tot onderzoek naar de oorzaken van de werkeloos heid der Grieksche vloot in den oorlog met Turkije. Of dat veel opleveren zal Op Kreta blijft alles bij bet oude. De ellende is grootde mensehen te Kandia moeten van 75 gram meel per dag leven die hun door de regeering wordt verstrekt. Muzelmannen zoowel als Christenen plunderen waar ze maar kunnen en klaarblijkelijk wordt er niets gedaan om er een eind aan te maken. Yan de benoeming van kolonel Sch&ffer tot gouverneur heeft men in de laatste dagen niets meer gehoord. Ver- meldingswaard is dat de »Novoya VTemya" thans de eandidatuur van prins Jozef van Battenburg weder op den voorgrond stelt. Door zijn Duitsche afkomst, zijn huwelijk met een Montenegrijnsche prinses en zijn ver wantschap aan het Engelsche vorstenhuis biedt deze de beste waarborgen als gouverneur-generaal van Kreta, meant zij. SPANJE. De groote bladen weten te meldendat een der leden van het nieuwe kabinet de volgende mede- deelingen zoude hebben gedaan omtrent de ophanden zijn hervormingen op Cuba. De Cnbaansche Kamer zal bestaan uit 60 leden, dat is één afgevaardigde op 40,000 bewoners van het eiland. De gouverneur-generaal zal uit de Kamer vijf leden kie zen, die een uitvoerend comité zullen vormen. Een daar van wordt president, de anderen belasten zich met de portefeuilles van binnenlandsche zaken, financiën, justitie en openbare werken. De gouverneur-generaal zal het recht van veto hebben. ZCID-AFRIHA. De Gape-Times geeft een treffend verhaal van de wijze waarop de regeering van de Kaap kolonie zich ontdoet van de opstandelingen nit Beehnana- land die zich hebben overgegeven. De plaats waar zij zijn opgesloten, is een afgesloten hof met een paar schuren er achter, die voor slaapplaats dienen. Voor den ingang staat een schildwacht en niemand mag passeeren tenzij hij negers wil koopen. Hoe dat toegaat, wordt beschreven op de volgende wijs: »Een paar boeren kwamen binnen en gingen rond om de waar te bekijken, zooals men op een veemarkt doet. Er is nog rijke keuze, maar de mannen zijn afgevallen door gebrek en zij, zoowel als de yrouwen en kinderen, zijn haveloos gekleed. Uit de velen heeft een boer eindelijk een zwarte uitgezocht, die hem wat flinker en sterker ge bouwd schijnt dan de anderen. Hij gaat naar buiten en vertelt aan den dienstdoenden beambte, die met een klerk en een tolk de zaken regelt, welken hij heeft uitgezocht. Men brengt hem aan het verstand dat hij er dan het ge- heele gezin bij moet nemen. »De partij kan niet gebro ken worden", heet het. Met den ambtenaar gaat de boer naar binnen en de vrouw en het kind van don inboorling worden bij elkaar gezocht. Door middel van den tolk wordt dan aan de inboorlingen gevraagd of zij vrijwillig in dienst van den boer willen komen of gestraft worden voor deelneming aan den opstand. De zwarten, die mogelijk part nog deel aan den opstand hebben, stemmen gewoonlijk in het eerste toe, een contract voor vijf jaar wordt geteekend en zij gaan met hun nieuwen heer mede een vrijwillige, maar niet minder gedwongen slavernij te gemoet". Het verhaal van deze slavenmarkt in een Engelsche kolonie heeft in het moederland groot opzien gebaard en men mag verwachten, dat weldra een ernstig onderzoek wordt ingesteld. Beeiuster. De heer J. Schmidt, secretaris dezer gemeente heeft tegen 1 Januari a s, eervol ontslag aau- gevraagd. militieraden. Tot voorzitters en burgerlijke leden van de on derscheidene militieraden en tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1898 Zijn be noemd voor de provincie Noordhollandin het le mi litiedistrict, tot voorzitter P. J. Waller, lid der prov. staten tot zijn plaatsverv. G. A. Loeff, idem tot lid C. H. den Hertog, lid van den gemeenteraad van Amsterdam tot zijn plaatsverv. O. Kamerlingfi On nes, idem idemin het 2e militiedistrict tot voor zitter Jhr. J. B. van Marlen, lid der prov. staten tot zijn plaatsverv. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden, idem tot lid J. Krol Kzn., lid van den gemeenteraad van Haarlemtot zijn plaatsverv. G. G. Loomeijer Jr., idem idem; in het 3e militiedistrict tot voorzittter A. Maclaine Pont, lid der prov. staten tot zijn plaatsverv. Mr. J. P. Kraakman, idem; tot lid C. W. Bruinvis, lid van den gemeenteraad van Alkmaartot zijn plaatsverv. J. M. de Sonnaville, idem idem. Persoonlijke dienstplicht. Naar men meedeelt, is het wetsontwerp tot invoe ring van persoouiijken dienstplicht thans bij den Raad van State ingekomen. (Vad Oudkarspel. De heer J. J. Sturm, onderwijzer alhier, is benoemd tot onderwijzer te Haarlem. Egniond aan Zee. Den 29 is het stoomschip Georg Fisher met lijnzaad naar Amsterdam bestemd, alhier gestrand. Met hulp der sleepbooten IJmuiden en Titan van IJmuiden werd het schip spoedig weer vlot gebracht. Texel. Er heerscht op godsdienstig terrein hier thans een opgewekt leven. Te Oudeschild werd in 1897 eene afd. van den Ned. Protestantenbond opgericht. In den loop dezer maand had hetzelfde te Oosterend plaats, waar het ledental reeds ruim 50 bedraagt. De verdeeld heid is op godsdienstig gebied te Oosterend groot. Bij de Herv. gem. is een godsdienstonderwijzer werkzaam, die de streng orthodoxe richting is toegedaan. De kerkbestuur ders der Herv. weigerden aan hun Gereformeerde mede christenen, voor wie een nieuw kerkgebouw, ter vervan ging van het oude, werd gesticht, tijdelijk het kerkgebouw der Herv. gedeeltelijk af te staan. De Doopsgezinden waren milder van geest Ook aan Don Burg schijnt men plannen te hebben, om eene afd. van den Pr. Bond op te richten. In afdeeling Oudeschild trad deze herfst reeds op ds. Beekhuis te Hel der, terwijl 31 dezer te Oosterend zal optreden ds. Van Kleeff, Luthersch predikant te Leiden. Uit een en ander blijkt, dat de vrijzinnige op ons eiland krachtige pogin gen wilJen aanwenden, om hunne beginselen ingang te doen vinden, meer dan tot heden geschiedde. Naar gemeld wordt zullen er maatregelen genomen worden om in den a.s. winter de haven op Texel bij ijsgang af te sluiten. Het zal dan mogelijk zijn de verbinding met den vasten wal per stoomboot langer vol te honden. Jl. Maandag is de laatste oud-strijder alhier, Jan Koopman geheeteti op 86-jarigen leeftijd overleden. Toren van Rhenen. Iu de dezer dagen gehouden Raadsvergadering te Rhenen werd besloten zich met een adres te wenden tot de Koningin-Regentes, betreffende den herbouw van den toren. Gewezen wordt in dit adres, op da waarde, die Rhenens toren uitgemaakt heeft als kunststuk nit den bloeitijd van den kerkgebouw. Rhenen zit reeds op zware lasten door den sehoolbouw en heeft 40 opcenten moeten legden op de personeele belasting. De kosten van den herbouw worden geraamd op ruim f 47,000. De helft wil men vinden door het sluiten eener leening en in de andere helft verzoekt men het Rijk te voorzien, door jaarlijksche bijdragen loopende over 8 of 10 jaar. Dierenmishandeling. Grosthulzen. Een lage wreede daad heeft bij den landbouwer K. G. plaats gehad, door dat iemand een koe de tong heeft uitgesneden. De eigenaar lijdt daardoor een schade van plm. f 150. Landbouivciirsns. Aan den cursus in landbouwkunde te Winkel die met het, begin dezer maand weder begonnen is, wordt deelgenomen door 13 leerlingen. Het onderwijs wordt gegeven evenals vorige jaren in de openbare school door den heer J. Porte, onderwijzer in landbouwkunde te Winkel. Een om! kerkhof. Aexel. In de nabijheid van den vuurtoren van Eierland, bijna op het noordelijkste punt van bet eiland, bevindt zich eene duinpan, die een oud kerkhof is. Daar liggen de geraamten opgehoopt van eene menigte menschen, naar men wil van Engelsche schipbreukelingen, die bij eene mislukte landing in 1672 (Fransch—Engelseb Munstersch- Keulsehen oorlog), tengevolge van een hevigen storm, om bet leven kwamen. Zwarte strepen van bijna vergaan hout bewijzen, dat de lijken in dood kisten zijn gelegd, waarvan men thans nog eene menigte spijkers aantreft. Behalve geraamten, vindt men kleinere of grootere overblijfselen van kleedingstnkken, knoopen van ouderwetsch model, enz. Door aanhoudende verstui- ving geraken de daar aanwezige beenderen niet zelden ontbloot en een mengelmoes van ellepijpec, spaakbeen deren, ribben, wervels, dijbeenderen, schouderbladen en andere bedekken dan den bodem. Dezer dagen ontdekten eenige knapen weder een door verstuiving zichtbaar ge worden kist. Ter plaatse van het dijbeen vöd het ge raamte, dat in deze kist besloten was, vonden zij twee geldstukken, blijkbaar van zilver, het eene ter grootte van een halven gulden, het andere ter grootte van een kwartje. Als randschrift stonden daarop o.a. te lezen de woorden »Gnillaume III" (Willem III), waaruit sehjjnt te blijken, dat deze muntstukken afkomstig zijn uit den tijd, toen genoemde stadhouder tevens koning van Engeland was (16881702). Opmerkelijk is het, dat dit in strijd is met de over levering, die gewag maakt van het jaar 1672, dus van een tijdstip vóórdat Willem tot koning van Engeland werd uitgeroepen. In- en doorvoer van vee uit Engeland. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën hebben ter algemeene kennis gebracht, dat, in gaande 1 November 1897, met intrekking der door de ministers van binnenlandsche zaken on van financiën op 3 Juli 1896 genomen beschikking (»Nederlandsche Staats- Conrantvan 4 Juli d. a. v. no. 155), de in-en door voer nit Groot-Brilannië en Ierland van eenhoevige dieren en van vleesch van die dieren afkomstig, behoudens enkele uitzonderingen, verboden is.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1