De Kamer over het Ministerie. Uit gebrek aan bewijs, Negen en Negentigste Jaargang. 1897. ZONDAG 31 0 C T 0 B E R. Feuilleton. CHARLOTTE BRAEME. NO. 130. Tweede blad. ALRIHAARS Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ O,SO; franco door het geheele rijk 1»— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. In het laatst van Juli is het nieuwe Ministerie opge treden en juist drie maanden later, in het laatst van October, kan de natie in het voorloopig verslag van het afdeelingaonderzoek der Staatsbegrooting voor 1898 de beschouwingen lezen, waartoe die optreding den leden der Tweede Kamer aanleiding heeft gegeven. Bij de beantwoording der Troonrede heeft men zich opzettelijk onthouden, thans is het oogenblik daartoe gekomen. Op het bestaan en de samenstelling van het Kabinet zullen flie beschouwingen, het Regeeringsantwoord en de daaro p volgende openbare beraadslagingen wel geen invloed meer hebben maar een en ander kan er toe bijdragen om de houding van de verschillende partijen en .groepen" in de Kamer tegenover het Ministerie en tegenover elkander af te teekenen. Volgens .sommige leden" was bij de verkiezingen van een strijd van beginselen tegenover beginselen geen sprake geweest, maar hadden de negatieve leuzen van anti-clericalisme den doorslag gegevón. Wat het neg a- tieve dezer leuzen betreft, valt al aanstonds op te merken dat dit negatieve karakter uitsluitend ligt in de woorden waarvan men zich bedient, en niet in het wezen der zaak. Gebruikt men in plaats van »anti- clericalisme" en »anti-protectionisme", de uitdrukkingen .onzijdigheid van den Staat tegenover kerkgenootschap pen en godsdienstige meeningen'' en vrij ruilverkeer", dan heeft men p ositieve leuzen. Dat deze leuzen meer gewicht in de schaal hebben gelegd dan aanvankelijk was te voorzien, was overigens het noodzakelijk gevolg van het optreden der anti-liberale partijen, die den nadruk legden op de zegeningen eener Christel ïjke regee ring, en de aanlokkelijkheid van zoodanig bewind allengs meer trachtten te verhoogen door er do zegeningen van protectie, in den eenen of den anderen vorm, aan toe te voegen. Toen katholieken en anti-revolutionairen in onderling verbond den strijd openden, met de kiezors op deze vermeende weldaden te wijzen, kon de liberale partij niet nalaten met nadruk te verklaren: neen, dat niet! Daardoor kregen ook op dit terrein haar staatkundige lenzen een negatieven vorm. Aanvankelijk scheen er voor de liberale partij geen grond te bestaan om hare begin selen ten aanzien van de houding van den staat tegenover kerk en godsdienst en ten aanzien van vrijheid of bescherming op het gebied van handel en nijverheid op den voorgrond te stellende houding der tegenpartij heeft haar daartoe genoodzaakt, en zoo kreeg haar leus op deze punten den vorm van een antwoord, van een DOOR 6) HOOFDSTUK VI. .0 m hem te redde n." Mevrouw Blair zweeg en zag den advocaat nadenkend aan. »Ik weet niet," hervatte zij, »of gij ooit armoede gele den hebt, of gij al het schriklijke daarvan kent." .Neen, God zij gedankt, ben ik daarvoor gespaard." »Nu, ik voor mij had het kunnen dragen, als ik mijn vader niet zoo had zien lijden. Wij gingen sieeds meer achteruit. Mijn tante Flora ontsloeg de dienstboden, zij en ik zouden het werk doen. Alleen de arbeiders voor den tuin en de velden bleven in onzen dienst, soms hadden wij nagenoeg niets te eten, maar toch bleven wij op Firmanse wonen en bewaarden den uiterlijken schijn. Maar mijn vader verminderde met den dag. Ik ken al de pogingen die hij aanwendde. Ik bracht zijn manuscripten naar de post en ontving ze als zij teruggestuurd werden. Toen ik zestien jaar was moest ik in do stad zijn horloge en ket ting gaan verkoopen. Hoe ging het mijn vader aan het hart daarvan te scheiden Stuk voor stuk verdwenen de juweelen. van mijn tante, toen onze kostbare boeken, daarna de schilderijen en eindelijk het oude eikenhouten amen blement, dat mijns vaders trots was geweost. Het oude huis werd leeg en kaal. Toen kwam de morgen, waarop mijn vader mij bij zich riep. Hij had een geopenden brief in de hand en tranen biggelden langs zijn wang. bestrijding der leus van de tegenpartij, en klonk zij ont kennend, negatief. .Verscheidene leden" hadden een geheel andere opvat ting van de beteekenis der verkiezingen. De wenschelijk- heid, de noodzakelijkheid van sociale hervormingen had den daarbij op den voorgrond gestaan, en de uitslag was van dien aard geweest dat volgens constitutioneele beginselen een vooruitstrevend Kabinet, gezind voor sociale hervormingen moest optreden. De opmerking op zich zelve is juist. Klonk het antwoord der liberale partij op de leuzen harer tegenstanders ontkennend geen clericale regeering, geen protectie zeer stellig werden daarbij tal van maatregelen wenschelijk of noodzakelijs genoemddie naar het bekende spraakgebruik sociale hervormingen kunnen genoemd worden. Verreweg de meeste liberale candidaten stemden daarmee in, al waren er onder, die meenden dat ten aanzien van sommige der zeer vele maatregelen die o. a op het uitgebreide pro gramma der Liberale Unie voorkwamen, het noodzake lijk voorbereidend onderzoek nog niet zoover was gevor derd, dat reeds stellige beloften konden gedaan worden, die thans tot misverstand aanleiding konden geven of op teleurstelling konden uitloopen. Beide deze tegen elkander overstaande opvattingen van de beteekenis der verkiezingen gaven aanleiding tot bemerkingen op de samenstelling van het Ministerie. Volgens de eerste opvatting zou de optreding van een nieuw Ministerie niet gerechtvaardigd zijn geweest, en had het vorige Kabinet, zij het ook eonigzins gewijzigd kunnen aanblijven. Wat daartegen in hot voorloopig verslag wordt opgemerkt, komt ons juist voor. Het vorige Ministerie, met een bopaalde taak opgetreden, had van den aanvang af te kennen gegevendat niet op alle punten van staatsbeleid tusschen zijn leden overeenstem ming bestond, maar zeer zeker omtront die zaken die het inzonderheid wensehte tot stand te brengen en ter wille waarvan andere, door sommige zijner leden ove rigens gewenschte maatregelen moesten blijven rusten- Aan die verklaring is het getrouw gebleven, en voordat de uitslag van eenige verkiezing bekend kon zijn had het zijn ontslag aangevraagd. Toen er na afloop der ver kiezingen een Ministerie samengesteld moest worden en de vraag zich voordeed wie met die samenstelling belast behoorde te worden, stond men op volkomen vrij terrein. Maar de heer Pierson was niet de aangewezen man om als Kabinetsformeerder op te treden, beweren de voorstanders der tweede opvatting. Nu de sociale her vormingen op den voorgrond zijn getreden, had hij de vorming van een Ministerie aan een meer vooruitstre vend staatsman moeten overlaten. Een meer vooruitstrevend staatsman Wie is het meest .Hester riep hij, .alles is gedaan. Ik heb al miju krachten aangewend, maar nu ben ik verslagen. Ik kan niet meer I" Ik kuste en liefkoosde hem, zei dat ik jong en sterk was en voor hem zou werken en zorgen, maar hij glim lachte flauw en zuchtte. .Mijn liefste riep hij, .gij kent de wereld niet Toen zei hij mij wat er aan haperde. Hij was twee jaren achterstallige huur schuldig en de huisheer schreef, dat als dit niet binnen een maand aangezuiverd was, hij den weg van rechten zou inslaan. Dat beteekent, zei mijn vader, dat al onze inboedel verkocht zal worden en wij op straat gezet. .Wij moeten trachten geld te krijgen," zei ik, maar mijn vader weende nog meer. De maand verliep en geenerlei hulp deed zich op. Mijn vader was wanhopend, mijn tante schreide dag en nacht, maar redding kwam niet. En hebt gij reeds gegist, dat Angus Graham Blair mijns vaders huisheer was Begint gij thans te begrijpen hoe ik zijn vrouw heb kunnen wor den Firmanse, waar wij woonden, lag ongeveer tien mijlen van Ardrossan, en Blair bezat veel land in die buurt, ja hij was een der grootste grondbezitters. Een paar dagen eer de maand verstreken was, schreef hij, of het geld beschikbaar was. Mijn3 vaders antwoord was .neen" en toen kwam hij zelf. »Ik heb mijn echtgenoot nooit liefgehad, maar ik moet toch verklaren, dat hij vele goedo eigenschappen had. Op een Augustus-avond kwam hij op Firmanse. Mijn vader zat in het droevig overblijfsel van onzen eens zoo schoo- nen tuin, mijn tante en ik waren in huis bezig, toen or luid gescheld werd. Mijn tanto ging opendoen en kwam bleek en bevend bij mij terug. .Hester!" riep zij, .wat moet ik doen Het is mjjn heer Blair. Wat zal uw vader zoggen Wij zagen elkander ont steld aan, maar toen, weinig vermoedende wat er uit volgen zou, zei zij: »Ga gij er heen, Hester, gij zijt jong en mooi, misschien kunt gij zijn hart verzachten." Deze woorden riepen voor het eerst het bewustzijn in vooruitstrevend hij die zonder aarzeling in één adem een aantal maatregelen noemt als onafwijsbare eischen des tijds, zonder te gewagen van de bezwaren die met de invoering van sommige daarvan gepaard gaan, of te wijzen op het onvermijdelijk uitstel, dat een volstrekt noodig voorafgaand onderzoek omtrent enkele andere ten gevolge moet hebben of wel hij die, om alle misvatting en mogelijke teleurstelling te voorkomen, zich verplicht acht het een en het ander niet te verzwijgen Daarover kan verschillend worden gedacht. Maar als men vraagt, van wien gewenschte hervormingen met de meeste kans van welslagen verwacht kunnen worden, wie de daar tegen bestaande bezwaren het best zal kunnen overwin nen, dan zou naar onze meening het antwoord moeten zijn hij die er reeds zooveel over heeft nagedacht, dat hij de bezwaren althans kent en er daarom op wijst. Zoo heeft de heer Pierson gedaan ten aanzien van het programma der Liberale Unie, en daarom is inderdaad alleszins begrijpelijk dat hem de samenstelling van een nieuw Ministerie werd opgedragen, en volkomen gerecht vaardigd dat hij, met het oog op de samenstelling der Tweede Kamer, die opdracht heeft aangenomen. Dat de liberale kiezers op vele plaatsen bij voorkeur hun stem gaven aan hen die zich het stelligst, het meest onvoor waardelijk, het warmst voor de gewenschte hervormingen verklaarden sommigen met het vuur eener eerste liefde is volkomen verklaarbaarmaar als het aan komt op de samenstelling van een Ministerie, om zooveel mogelijk in den gewenschten geest tot stand te brengen, dan komt niet zoozeer in aanmerking de man die er met de meeste warmte over gesproken heeft en blijkbaar van meening was dat ook in deze zaken de liefde alles overwint, als wel de man aan wiens gezind heid niet getwijfeld mag worden, maar wiens reeds sindsfl^^^ lang aangevaugon en vlijtig voortgezet onderzoek hei^^^^ ook de bezwaren heelt doen kennen, en die daardoor genoopt wordt zich met eenige omzichtigheid uit te laten. Dat de samensteller van het Kabinet was de Minister van Financiën, vonden deze leden almede onbegrijpelijk. Waar het sociale hervormingen geldt, behoorde naar hunne meening de Kabinetsformeerder aan het hoofd te staan van een ander departement. Toch zullen onge twijfeld de gewenschte wetsontwerpen^van verschil lende departementen moeten uitgaan zoowel van Waterstaat of Justitie als van Binnenlandsche Zaken. Voor de optreding van den Minister van Financiën als leider bestaat overigens deze zeer gezonde reden, dat voor het tot stand k'omen van de meeste der gewenschte hervormingen heel wat geld noodig zal wezen en te be- oordeelen in hoeverre en op welke wijze dat geld door meer belasting te vinden is, dat is inzonderheid de taak mij wakker, dat ik het aangenaam vond mooi te zijn en toen ik de kale, nagenoeg ledige kamer binnenkwam, had ik besloten onze zaak te bepleiten en hem nog eenig uit stel af te smeeken. Ik vond een jong knap man, maar van dit eerste oogenblik af tot aan zijn dood, heb ik hem nimmer mogen lijden. Hij zag mij zeer verrast aan. .Mijnheer Blair?" vroeg ik. Hij antwoordde met een buiging. .Ik ben Hester Carol," hernam ik, »ik zal mijn vader gaan zeggen dat n hier is, maar ik moet u verzoeken eenige minuten geduld te hebben, hij is niet wel en hij mag niet schrikken." .Dus weet gij waarvoor ik kom .Ja." .Dan moet ik in uw mooie oogen er wel als een onbarm hartige kerel uitzien »Ik wilde zoo gaarne dat n nog wat op het geld wildet wachten." .Zoo, wilt gij dat? Hoe oud zijt gij, jufirouw Carol .Zeventien jaar," antwoordde ik, terwijl zich eenige afkeer jegens hem van mij meester maakte, zonder dat ik wist waarom. Ik trad een stap achteruit toen een onaangename glimlach zijn lippen plooide en hij zei .Ik zou uw vader gaarne spreken als gij denkt dat het hem gelegen komt. Kunt gij mij een glas melk geven .Onze koeien zijn verkocht," antwoordde ik met een zucht. Hij zag eens in de kale kamer rond en zei: .Hebt gij dan niets anders voor mij Ik ging heen maar kon niets beters vinden dan een flescn lichten wijn en wat beschuitjes en hij zeide dat hij daarmede zeer tevreden was. Hij vroeg mij van allerlei waar ik vroeger geweest was, wat ik deed, wie mijn vrien dinnen waren. Later begreep ik dat hij helaas, liefde voor mij had opgevat. Hij een man van veertig jaar, ik een kind van zeventien Na een poos kwam mijn arme vader met zijn grijs hoofd, bevend en beangst voor den man aan wiens genade hij was overgeleverd.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5