Onderwijzer met aite Franscli Uit gebrek aan bewijs, No. 131. ÏITegen en HTegentigste jaargang. i 897. WOENSDAO 3 NOVEMBER. Afsluiting Waterleiding. Onbestelbare Hrieven, Buitenland. Feuilleton. CHARLOTTE BRAEME. ALRMAARSCHE COERAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door bet geheele rjjk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentie» i Per regel ©,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, ingevolge art. 11 der concessievoorwaarden, ter kennis van de ingezetenen dat de waterleiding van Donderdag, 4 November tot Vrijdag, 5 Novem ber a.s. en wel van 's avonds 1© tot 's morgens uur zal worden afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 29 Oct. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. IIRiYKBilT. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door DIRK ASJES Ez., wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein aan het Heiligland, wijk O No. 24 welke vergunning thans ten name staat van WILLEM VER HOEF. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 1 Nov. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Aan de OPENBARE BURGERSCHOOL te Alkmaar (hoofd de heer F. J. Aukes) wordt ^gevraagd een jaarwedde f 700, Stukken (adres op zegel) franco in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 20 November a.s. verzonden gedurende de le helft der maand Oct. van het postkantoor Alkmaar: Mej. A. Steffens Amsterdam A. Verhoeven Diepen veen Mej. van Wickevoort Crommelin 's Gravenhage. Van Stompetoren: J. Pot-, Loosduinen. Briefkaarten: T. Rtihle van Lilienstern, Leiden. Brieven: Buitenland: C. Klaver, Hultrup; A. Husskamp, Holtwick. DUITSCHJkAND. Thans wordt Berlijn bedreigd met een dergelijke werkstaking als die in Engeland sinds bijna vier maanden in het machinevak heerscht. Bij een der Berlijnsche schoenmakersfirma's hebben Dins dag alle werklieden, 34 in getal, den arbeid nedergewor- pen ten gevolge van een geschil met hnn patroon. De firma heeft zich daarop tot de vereeniging van schoen fabrikanten gewend en deze heeft besloten alle werlieden gezamenlijk ontslag te geven, wanneer niet bij de bedoelde firma het werk ten spoedigste werd hervat. De lock out DOOR 7) HOOFDSTUK VIII. Jephta's dochter. Mevrouw Blair vestigde haar mooie oogen op het ernstige gelaat van den advocaat en vroeg «Hebt gij ooit een spin haar web zien maken Even behoedzaam en geduldig werd om mij een net gesponnen. Ik beschuldig niemand. Mijn tante verbeeldde zich dat zij goed deed door mij aan te sporen een schatrijk man te trouwen mijn oude vader dacht aan al de weelde en het gemak dat zulk een huwelijk hem geven zon. Zoo werd het web geweven, waarin ik gevangen werd, een web dat door mijn3 mans dood gebroken is, maar waarvan het breken mij niet de vrijheid hergaf. «Mijnheer Blair bleef ons bezoeken maar sprak niet meer over trouwen. Ik was b(jna bang voor de wijze waarop hij toonde hoe hij mij liefhad. Hij zou mij met geschenken hebben overladen, maar ik wilde niets aannemenhij kocht wijn voor mijn vader, die er van genoothij was allerbeleefdst voor mijn tante, hij scheen een onmisbaar deel van ons huis te zijn geworden en de hemel vergeve het mij, maar ik haatte hem meer dan ooit. «Thans zie ik hoe het web draad voor draad geweven werd. Op een avond toen wij in den tuin zaten zei mijn heer Blair tot mijn vader, dat hij voor een paar jaar naar Europa dacht te gaan. Al zijn zaken en administratie had hij in handen gesteld van een zekeren mijnheer Hewson in Athole en hij hoopte, zoo voegde hij met een vreemden zou een duizendtal werklieden treffen. Dezen is de hulp van den bond der vakvereenigingen toegezegd. Volgens de «Frankf. Ztg." is er toch kans op, dat de veel besproken en langgewenschte hervorming in het militaire strafrecht tot stand zal komen. Keizer Wilhelm is Vrijdag voor zijn vertrek drie kwartier bij den rijkskanselier prins Hohenlohe geweest. De han gende crisis is opgelost prins Hohenlohe blijft en de hervorming van het militair strafwetboek zal bij den Rijksdag worden ingediend. Te Görlitz in Silezië zijn Zaterdag bijkans onafge broken aardbevingen waargenomen. De schokken gingen vergezeld van een donderend onderaardsch gerommel en waren zeer hevig. De bevolking is door schrik bevangen vele gezinnen kampeeren in de open lucht buiten de stad. ERfiüISIiAAD. De berichten uit Indië zijn zeer gun stig. De Engelsehen zijn Sempagha- en den Arangha-pas beide doorgetrokken zonder noemenswaardige verliezen vier dooden en twintig gewonden op den eersten dag nog minder op den tweeden. Vooral do vijandelijke stelling die den Sempagha-pas bestreek werd sterk genoemdonneembaar zelfs. De zeer moeielijk te beklimmen hoogte waarop de inboor lingen stelling hadden genomen en die zij goed versterkt hadden schijnt slecht verdedigd te zijn. Tegen het vuur van zes batterijen waren Afridi's en Orakzai's niet bestand eu zij verlieten hnnne positie waardoor de taak van de infanterie betrekkelijk gemakkelijk werd. Generaal Lock- hart daalt nu af in de vlakte van Tirah. De vallei van Mastura die nu ook in zijn macht is, kan den Engel- schen troepen een groote hoeveelheid graan opleveren. Dat de Engelschen toch een nog al moeilijken oorlog te voeren hebbenblijkt bijv. uit het feit dat zij het terrein, waar zij moeten strijden, maar heel slecht kennen. De correspondenten berichten dat de troepen in do val leien verrast worden door de prachtigste landschappen. En een troepenafdeeling maakte een verkenningstocht naar den top van een berg en slaagde er daardoor in een groote oppervlakte onbekend land in baart te brengen. De Emir van Afghanistan schijnt inderdaad op de hand der Regeering te zijD. Hij heeft den Britschen agent per brief medegedeeld, dat hij den 17en October te Ka boel een deputatie van Afridi's en Orakzai's heeft ont vangen die hem verzocht aau de Britsche regeering hnn verontschuldigingen aan te bieden en aan haar te vragen op welke voorwaarden zij pardon kunnen krijgen. De Emir erkent dat de stammen een tuchtiging verdienen en hernieuwt de verzekeringen van zijn vriendschappe lijke gezindheid jegens de Engelsehen. FRANKRIJK. De zaak van den kapitein Dreyfus (die eenige jaren geleden wegens hoogverraad levenslang verbannen werd naar een onbewoond eilandje) is thans opnieuw aanhaDgig gemaakt. Thans is het de senator SchenrerKestner, die traeht 's mans onschuld te be wijzen, gelijs vóór hem reeds vele anderen steeds vruch teloos hebben beproefd. De «Jour'' heeft senator Ranc gesproken, die op de blik er bijdat deze niet al te streng voor mjjn vader zou zijn. Ontsteld riep mijn vader: «Wat zal hij ons doen Mijnheer Blair antwoordde«Ik heb alles aan hem overgelaten. Zie een huiseigenaar moet van de huur opbrengst leven, maar ik heb niet den moed gehad, die te streng in te vorderen. Daarom laat ik het aan een ander over. Maar voor u heb ik een nitzondering gemaakt. Ik heb aan Hewson gezegd dat hij u nog een maand uit stel moet geven. Ik hoop, dat u in dien tijd een middel vindt om aan het geld te komen." Wij bleven allen zwijgen. Voor mijns vaders oogen ver rees al weder het schrikbeeld van het Werkhuis, hij zag mu smeekend aan. In een sekonde doorzag ik alles. Als ik weigerde met Blair te trouwen zou hij niet langer op het geld willen wachten maar niet zelf zou hij dwang uitoefenen hij liet dat over aan een zaakwaarnemer Toen Blair dien avond opstond om hoen te gaan, zei mijn vader: »U is zeer vriendelijk en toegevend voor ons ge weest. Ik dank u daarvoor. God weet hoe het einde zal zijn. Ik zal van de armen worden begraven I" «Er is één uitweg," antwoordde Blair naar mij ziende. «Dien wij niet kunnen opgaan," hernam mijn vader treurig. «Zien wij u nog voor het vertrek?" «Jaik kom nog alseheid nemen." En toen vertrok hij en ik wist dat hij het leven van mijn vader in de hand hield. «Een maand, vader I" zei ik troostend tot hem. «Hoe veel kan in een maand niet veranderen." «Ik weet wat er binnen een maand komen zal. Armoede, ellende en honger, maar geen geluk." Dit was waar. Eer er een week verstreken was, wisten wij wat. honger en ontbering is. Intusschen kwam een mededeeling van den zaakwaarnemer Hewsun, dat als het geld aan Angus Graham Blair niet op tijd betaald werd, beslag zou worden gelegd en alles gerechtelijk verkocht. «Waar moeten wij heen klaagde mijn vader. «Zoodra het huis leeg is komen nieuwe huurders. En dan te den ken dat het mijn eigendom zou geweest zijn, als Hester hem tot echtgenoot had genomen f' vraag of de heer SchenrerKestner zich misschien door de familie Dreyfus had laten «inpakken" antwoordde dat «zijn oude vriend" in geenerlei betrekking tot de familie Dreyfus staat. Ook de afgevaardigde Joseph Reinach verzekerde aan een verslaggever van dit blad, dat het drijven van de familie Dreyfns in geen verband staat met de overtuiging van den heer Schenrer. Deze heeft de overtuiging van de onschuld van kapitein Dreyfns langs een anderen weg gekregen. De heer Reinaeh ein digde met de verklaring, dat ook hij overtuigd is, dat in dit geval een gerechtelijke dwaling is begaan. Wat er van is, zal wel blijken als de tijd gekomen is. Maar voorzeker mag men zich afvragen waarom de heer SchenrerKestner, als hij inderdaad reeds eenige maan den (ten minste sedert Juli) meent overtuigende bewijzen van de onschuld van Dreyfns in handen te hebben, niet een snelleren weg heeft gekozen om deze onschuld aan het licht te brengen. ITAUIF. Het voorgenomen bezoek van den Oosten- rijkschen minister graaf Goluehowski aan koning Hum- bert, heeft veler aandacht getrokken en brengt tallooze pennen in beweging. Ziet het eene blad er niets bijzon ders in, eene beleefdheid, anders niet, is het andere heilig overtuigd, dat de strekking van het bezoek zeer belangrijk is, en in de eerste plaats gebracht wordt om de soliditeit van het Drievoudig Verbond te bewijzen. Dat de Fransch—Russische oogen het feit met Argnsblikken gadeslaan, laat zich begrijpen. SPANJE. De Bank van Spanje heeft ter beschikking der regeering gesteld 80 millioen peseta's voor Cuba en 30 millioen voor de Philippijnen. In een dépêche uit Key-West wordt gezegd, dat te Havana ernstige mani- festatiën hadden plaats gevonden bij het vertrek van generaai Weyler, die zon hebben verklaard aan de mani festanten, dat zijn vervanging geschiedde naar den wensch der opstandelingen en der Vereenigde Staten. Een telegram uit Havana meldt, dat generaal Blanco is aaug komen en het bewind heeft aanvaard. TR &NSVAAU. Dr. Leyds heeft een bevredigende overeenkomst met den Portugeesehen gouverneur van Delagoabaai gesloten voor voldoenden aanvoer van inland- sche werkkrachten, voor de mijnen aan den Rand, tegen verlaagde loonen. TURKIJE. De Tnrksche consuls iu de Grieksche havensteden hebben van de Porte verlof gekregen om naar hnn posten terng te keeren. De Tnrksche gezant gaat eerst na de sluiting van het definitief vredesverdrag naar Athene terng. Aan de Tnrksche troepen in Thessalië is weder een groote voorraad kleedingstukken, tenten en levensmiddelen toegezonden. Kunstbloemen. Onder de kunstbloemen, die men met veel succes maken kan, behoort de kastanjebloesem. In den tijd van de druiven bewaart men de trossen waar de draiven af- Niemand kan zich verbeelden hoe ik leed. Als mijn vader radeloos neerzat kwam tante Flora bij mij en zei «Een woord van jon kan alles veranderen, Hester, maar natuurlijk wil je dat woord niet uitspreken." Tot dusver had ik nooit aan de mogelijkheid gedacht, dat ik het ooit zou kunnen uitspreken, maar thans kwam dit denkbeeld bij mij op. Als ik Blair trouwde, had mijn vader Firmanee en een goed jaargeld, had mijn tante een goed tehuis en ik zon als vrouw van een rijk man nog veel kannen doen om hen te steunen. De maand verstreek en daar kwam de brief van Hew son, die, het klonk als spotternij, vroeg, of het geld er was. Daarop volgde de beslaglegging en kwamen twee mannen in hnis als bewaarders. Ik dacht dat mijn vader zou sterven. «Ik kan het niet dragen, Hester," zei hij, «als ik hier nit huis zal worden gebracht, zullen zij mij dood vinden.'' «En gij kunt dit alles veranderen met een enkel woord," voegde mijn tante erbij. Oi hij wist of niet wist wat er dien dag gebeurd was, maar dienzelfden avond kwam Blair afscheid nemen. Mijn tante ontving hom met tranen in de oogen. mijn vader bleef op zijn kamer. «Neen," zei hij, zjjn hand opheffend, «zeg mij niet, wat er gebeurd is. Ik wil het niet weten. Er was een weg, die u naar' geluk en rijkdom zou gevoerd hebben, maar dien hebt gij niet opgewild." Ik kreeg een ingeving. Ik zon een beroep doen op zijn goed hart, op zijn edelmoedigheid, om mijn armen vader van jammer en ellende te redden. «Mijnheer Blair, vroeg ik, nmag ik n een oogenblik alleen spreken «Ook wel urenlang," antwoordde hij, toen wij naar de zijkamer gingeD. Ik zag hem niet aan, maar wist toch, dat er iets als triomf op zijn gelaat scheen. Hij ging in mijns vaders stoel zitten en dat gaf mij moed. Ik ging naast hem staan en bad hem met snikken en tranen mijn vader te sparen. Ik beloofde hem dat ik zon gaan werken als een slavin om de schuld af te betalen en bij luisterde met een glimlach. «Mijn lieveling," zei hij, «dit alles is niet noodig, het is

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1