Nederland. geplukt zyn, droogt ze en maakt ze hard door ze met een stevige gomoplossing te bestrijken en plakt er in 't voorjaar, naar het model van een bloeiende kaatanjepluim, de kleine witte, rose of roode blaadjes aan. Men kan ze in den boom zetten, zooals in Parijs bij het bezoek van den Ozaar geschiedde, of ze in huis als decoratie gebruiken. Melk bij brand. In de vorige eeuw heerschte de meening, dat bij brandontstaan door het onweer, de gewone bluschmiddolen niet voldoende waren om dien te stuiten. Om die reden gebruikte men daarvoor in 1737 te Arnhem bij een to renbrand melk en werden 640 kannen van deze vloeistof in de vlam gestort. Toen in 1782 de toren te Oldeboorn door den bliksem getroffen was, werd al de voorhanden melk en karnemelk bij de boeren opgehaald. En stellig geloofde men, dat slechts door het gebruik daarvan de brand bedwongen was. Herfstdraden. Wat herfstdraden zijn, verbaalt «De Veldpost" aldus Aan iederen zich vasthechtenden draad zit een kleine spin die zich van haar eigen spinsel bedient tot het maken van reizen door de lucht. De «Thomisus viaticus", behoo- rende tot de familie der zwervende spinnen, is geelachtig bruin van kleur en op den rug gestreept. In Juni legt het diertje zijn eitjes op de bladeren van boomen en be waakt die zorgvuldig. De jongen van dit dier verbergen zich gemakkelijk voor hunne vele vijanden. Kadert de winter, dan voelen ze zich hier echter niet meer thuis; ze wenschen naar zuidelijke landen. Daartoe wachten ze een gunstigen wind uit het noorden af; niet zoodra is deze gekomen, of ze posteeren zich op het uiteinde van een blad, steken het achterlijf in de hoogte en beginnen te spinnen. Het draadje wordt door den wind aangevat en omhoog getrokken en is het lang genoeg, zoodat het de spinster zelve kan dragen, dan klimt deze er tegen op, verbreekt de verbinding met het blad, waarop ze had gezeten, en voort gaat het, de wijde wereld in. Al naar 't den wind behaagt, gaat het hoog of laag, vlug of lang zaam. Vaak gebeurt het, dat zich een hinderpaal voor doet, dat het draadje blijft kleven aan uitstekende voor werpen. Onze zwerfster laat zich echter niet ontmoedigen; kalm klimt ze weder omhoog zoo ver mogelijk, en op een uiterste punt spint zij een nieuwen draad, die haar weer wegvoert als de vorige. Zoo legt ze groote afstanden af. Wil ze dalen, het middel is eenvoudig. Ze vermindert de draagkracht van haar voertuig, rolt met haar pootjes een deel van den draad op en omlaag gaat het. Ken Ingenieurs-kunststuk. De Amerikaansche ingenieurs hebben een waren tour de force verricht door een bruggedek van den Nieuw- york-Pennsylvaanschen Spoorweg ter lengte van 2 5 0 voet en wegende 1.700.000 kilogram door een nieuw te vervangen, zonder de minste stoornis in 't verkeer. Het nieuwe dek was naast het oude gebouwd; met kabels aan de beide einden bevestigd trokken twee stoommachines in twee minuten tijds het oude dek, waaronder rollen geplaatst waren, weg en het nieuwe in de plaats. Geen kwartier later reed de eerste trein ten aanschouwe \an duizenden er over. Onze schoorsteenvegers. In het »N. v. d. D," deelt dr. W. Franken mede, hoe hij te Locarno, in het Zwitsersch kanton Ticino, vele personen ontmoette, die Hollandsch verstonden en spraken. De heer Franken had daarvan gelezen in een Fransch-Zwitsersch reisboek en op een avond in een koffiehuis te Bignasco zijnde vroeg hij: »Wie spreekt hier Hollandsch Dadelijk kreeg hij van verschillende zijden antwoord. Velen hadden in ons land het bedrijf van schoorsteen veger uitgeoefend een had een parapluiehandel te Schie dam gehad (hij was nu burgemeester.) Zij ontvingen de Olandes zeer hartelijk en spraken met sympathie over ons land en boden hem vruchten aan. Bij het afscheid gaven zij den heer Franken een stuk, iu hun eigenaardig Hollandsch neergeschreven door een hunner, die, als winkelier, te gelijk als secretaris fungeerde. Het luidde Heeden den 14 October 1897 Zijn wij hier vereniegd allen in Woners van het Dorp Bignasco, en, Gavergno in de Vallei Vallemaggia Zwietserland Waar wij ont moeten De WEdl. Heer Docter Franken uit Scheeve- ningen en tezamen gedronken hebbe op de gezondheid van H. M. Koningin Wilhelmina van de Seshondert in niet noodig tranen te storten of te snikken, of te werken. Uw vader zal niet aan een gebroken hart sterven, als gij slechts met mij wilt trouwen." «Maar dat is juist wat ik niet doen kan 1" riep ik. «Gij kondt wel als gij maar wildet," hernam hij, «gij weet niet hoe schoon gij voor mij zijt, Hester, ik zou mijn leven geven als gij mijn vrouw wilt worden gij zult de gelukkigste vrouw ter wereld zijn, gij zult juwee- len en edelgesteenten hebben, rijtuigen en paarden, ik zal u zelfs leeren mij lief te krijgen." «Nooit, nooit 1" riep ik, en ik begon mij te gevoelen als een vogeltje onder het bereik van een slang. «Let op beide zijden van de medaille,'' hernam hij. «Als gij «neen" blijft zeggen wacht u ellende en gebrek." «Red mijn vaderriep ik, «zonder te eischen dat ik mij opoffer." »Neen mijn liefje, elke goede daad verdient een beloo ning. Als ik uw vader red moet gij mij tot man nemen. En denk dan aan zijn geluk, om het oude huis weer mooi te maken, de kamers weder te meubelen, de boe kenkasten weer te vullen «Maar gij vraagt mijn leven 1" riep ik, «en ik heb maar één leven, dat ik verwoest door met u te trouwen, ik heb u niet lief." »Ik zal n leeren mij lief te hebben." »0, wees edelmoedig. Eisch dit niet. Gij moest te fier zijn om een meisje te willen trouwen dat u niet lief heeft. Dat is geen huwelijk maar een koop." »En toch blijft het de eenige weg," zei hij, kalm blijvende. Waartoe langer uit te weiden Ik eindigde met toe te geven ik zeide ja, maar dacht den ganschen nacht aan Jephta's dochter. Woners dat bij de Dorpen te Zamen teld Zijn ongeveer hondert in Nederland Jaren lang geweest on daar als Schoorsteen veger Rookverdrijvers en Metselaars, hun brood te Verdienen Zij zouden heel gelukkig zijn een Hollandsche Courant to bezitten. Delphonte Francesco Vrederechter Begnudini Gaudenzio Burgemester van Bignasco G Guglielmina Suplente Giudice Tonino Domenico Wenkelier in Cavergno Inselmini Evarioto Schoorsteenveger te Rotterdam Dato Antonio Idem Idem J. Dado Lopetro Dalessi Tranquéllo Schoorsteenveger te Rotterdam. Beltrami Serafino Kantonrechter. Turfkolen. De Revue Technique bevat de beschrijving van een methode om van turf, door verhitting in besloten ruimte, een soort van kolen te maken. Daarvoor is in Noorwegen octrooi verleend. Die kolen geven, volgens het onderzoek aan de technische school te Christiania, evenveel warmte als steenkolen van gemiddelde qnalPeit, en kosten slechts een derde van den prijs dier steenkolen, nl. f 3'/2 per ton. Zij zouden evenzeer bruikbaar zijn voor fabrieken als voor huizen. Het «Friesche Volksbl". deelt treurige bijzonder heden mede omtrent de Nederlandsche kolonisatie op Chili, op de westkust van Zuid-Amerika. Tien arbeiders gezinnen, 28 personen tellende uit Friesland, lieten zichhet vorige jaar door de voorspiegelingen der agenten bewegen derwaarts te gaan. Hun werden toegezegd vrije overtocht, een maandgeld van f 30 een jaar lang, 3 bunders goedon bouwgrond met een huisje en 70 bunders bosch voor elk gezin, dat de kolonisten zelf moesten kappen en in cul tuur brengen. De Chileensche Regeering kwam deze toe zegging getrouw na, maar zij zelve was misleid door haar eigen agenten en ingenieurs. De vruchtbare grond was een dun laagje bladaarde op een harde rots daaronder de woning, een houten schapenhok, was uren verwijderd van de beschaafde maatschappij. Velen zochten een heen komen naar elders en leefden van het maandgeld, maar met het ophouden daarvan zijn de mensch- n aan den hongerdood prijsgegeven. Het »Fr. Volksbl." kreeg inzage vau de brieven, waarin de jammerlijke toest nd wordt geschetst; een er van, door zeven kolonisten onderteekend, deelt 't in zijn ge heel mede. Slechts f 650 zijn noodig om die misleide kolonisten in de gelegenheid te stellen naar het vaderland terug te keeren. Het blad doet een beroep op bemiddelde Nederlanders, en de redactie verklaart zich bereid de giften in ontvangst te nemen en te verantwoorden. Men schrijft uit de Betuwe: Thans is de appel- pluk geëindigd. Door kooplieden en fruittelers zijn dit jaar goede zaken gemaakt overal roemt men de kolos sale opbrengst en de grootte der vruchten. Een schat van geld is dit jaar door den fruithandel de Betuwe ingevoerd. En naar alle waarschijnlijkheid zal voor het vervolg de uitvoer naar het buitenland, met name naar Duitschland, toenemen, daar dit jaar op de tentoonstelling te Ham burg een inzending van appels en peren uit de Betuwe mot de zilveren medaille bekroond werd. Varkens Joe It. Als een bewijs dat de varkensteelt in Drente in den tegenwoordigen tijd nog al eenige beteekenis heeft, kan wel blijken uit het feit, dat door een handelaar in var kens in de afgeloopen week niet minder dan 1632 var kens werden afgeleverd aan de Asser Exportslachter^. Velsen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat bij de loting voor de nationale militie alhier een der lotelingen kon opgeven dat hij candidaat-arts was Weslgrafdijk. De heer N. Westendorp Boerma, cand. te Nieuwolda (Gr.), heeft voor het beroep naar de ned. herv. gemeente alhier, bedankt. kene botsing. Stompetoren. Nauwelijks was de namiddagtram op zondag, den 31, van hier vertrokken of zij kwam in vrij hevige botsing met eene van Alkmaar komende tram die tengevolge van de mist door den wissel was geloopen. Ongolnkken hadden niet plaats. De maehines, hoewel be schadigd, konden na eenig oponthoud de treinen weder de reis doen vervolgen. Warinenhulzen. Aan het Telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand October behandeld 131 tele- HOOFDSTUK IX. Tracht het zoo goed mogelijk op te nemen. «Er was niemand die mij kon redden," vervolgde mevrouw Blair. »Van het oogenblik, dat ik ja zei, tot dit waarop ik voor u sta, heb ik er diep berouw over gehad, maar wat kon ik doen? En ik dacht maar steeds aan Jephta's dochter 1 Die had meer gelijk dan ik. Zij stierf dadelijk en hij, dien zij het liefste had op aarde, bracht den slag toe, die haar neerveldemaar ik moest blijven leven en mij goed houden en elke minuut lijden Het was niet de hand van den welbeminde, die mij doodde, maar de hand van hem, dien ik haatte. Mijn lot scheen mij schriklijk hard, ik verlangde iets van het leven te genieten, maar jong als ik was, hing somberheid en gedruktheid over mij. Misschien blijf ik te lang bij dit deel van mijn leven stilstaan, maar het heeft invloed gehad op latere jaren. Ik behoef u niet te zeggen hoe veel vreugde er in huis was toen zij hoorden dat ik toegegeven had. Mijn tante schreide van vreugde, mijn vader dankte en zegende mij. Te denken, zoo riep hij, dat mijn bevrijding komen zou van mijn geliefde Hester In minder dan een week sedert ik ja gezegd had, was Firmanse een geheel ander huis geworden. De bewaar ders waren ontslagen, de hoeve opnieuw van vee voorzien, het huis opnieuw gemeubeld. Blair gaf zich zelf alle mogelijke moeite om de verkochte schatten terug te krijgen. De advocaten hadden het druk. Firmanse werd aan mijn vader geschonken voor zijn leven lang, met een lijfrente van honderd pond per jaar daarenboven. Blair vulde zijn boekenkasten, valde zijn wijnkelder, was onuit sprekelijk edelmoedig jegens hem maar ik kon niet grammen waarvan 47 uitgaande. Aaü het hulpkantoor der posterijen hadden plaats 32 inlagen op de postspaar bank tot een bedrag van f 1099 en 3 terugbetalingen tot een bedrag van f 344. Winkel. De raad dezer gemeente besloot in zijne vergadering van 30 October bij Gedeputeerde Staten dezer provincie een voorstel in te dienen tot het ver- hoogen tot f 600 van ieder der jaarwedden van bur gemeester en secretaris. Westzaan. Ter benoeming van een Dijkgraaf van den polder Westzaan zijn door het bestuur van dien polder in de den 28 Oct. alhier gehouden vergadering op de voordracht geplaatst de heeren C. Knijt Dz., Heemraad te Westzaan, P. Kluijver Jr., Hoofdingeland te Zaandam en P. Peereboom, Heemraad te Westzaan. Westwoud. Tot hoofdingeland van het ambacht Drechterland is door stemgerechtigde ingelanden der banne Westwoud herkozen de heer C. Schouten alhier. De eerste Zulderzeeharlng, ten getale van ruim 8000 stuks, is te Lemmer aangevoerd. De haring was klein van stuk, doch oogenschijnlijk van beste quali- teit. Zij werd betaald met 4 cent per stuk. De schipper van de te Wormerveer thuis behoo- rende vrachtstoomboot «Bato" weigerde eenige dagen geleden tegen half vijf hardnekkig, toen hij met zijn boot voor de sluis in den Dam alhier lag, achteruit te halen, om de «Alkmaar Packet" gelegenheid te geven eerst te schutten. Noch de sluiswachter, noch de haven meester konden hem daartoe bewegen, eerst toen de inspecteur van politie bij herhaling had aangedrongen, gaf hij toe. De beide Alkmaar Packetten ondervonden dientengevolge belangrijke vertraging. Naar wij vernemen schrijft het reglement van den sluiswachter wel degelijk voor paasagiersbooten eerst te doen schutten. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Eenige jongens van 10 en 11 jaar zijn door de politie alhier op heeterdaad betrapt, toen zij steenen op de rails der spoorbaan legden. Zij verklaarden, dat zij eens hadden willen zien, of de trein ook kantelen zou en of er ook vuur uit de steenen zou springen. Voor de tweede maal werd Woensdag j.l. voorbij de Petroleumhaven een schot gelost op den trein, die 3.54 uit Zaandam vertrekt. Het vreemde van het geval was dat de kogel, evenals den eersten keer, een 2de klas raampje verbrijzelde en dat in deze coupé wederom dezelfde heer J. J. Bakker zich bevond die de trein door aan do noodrem te trekken deed stilstaan. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Amsterdam. Eerlang zal alhier een cursus geo pend worden waarin ploegsgewijze, aan alle politiebe ambten bij wier dienst dit nuttig kan zijn onderricht in de verbandleer zal gegeven worden. Deze cursus zal onder leiding van een geneesheer gegeven worden. De minister van oorlog heeft aan de officieren der artillerie, die aan de Hembrug werkzaam zijn, toege staan te Amsterdam te wonen en wel wegens gebrek aan woningen te Zaandam. Aardappeloogst. Ofschoon 't er voor den aardappeloogst op Texel bij het begin van den herfst wel eenigszins bedenkelijk heeft uitgezien, worden thans flinke hoeveelheden van het eiland naar elders uitgevoerd. De prrjs der beste soorten is f 3.50 per mud. Stompetoren. Gedurende de maand October werd aan het hulpkantoor alhier op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 950.70 en terugbetaald f 225. Er werd ééu nieuw boekje uitgegeven. Op de laatst gehouden verkooping van moesland te Hrootehroek werden naar tijdsomstandigheden hooge prijzen gemaakt. De 6.85.30 hectaren brachten namelijk f 22.330 op, of circa f 3300 per bunder. Koedijk. Beroepen alhier de heer ds. Oldeman te Ouwerkerk (Duiveland). De Collecte voor het Nationaal Huldeblijk heeft in deze gemeente f 106.40 opgebracht. De warmoeziers in He Streek maken oen voor- deelige herfst. Dank zij het gunstige weder en geregelde vraag voor het buitenland naast een voortdurende werk zaamheid van de zonterjjen, worden goede prijzen ge maakt, zoodat de herfst '97 bij vorige jaren een gun stige uitzondering maakt. Dat de Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van veevoeder in de provincie Utrecht gunstig werkt, kan wel hieruit blijken, dat het aantal bestelde lijnkoeken dankbaar zijn, ik bad mijn leven er voor in ruil gegeven. Ik deed nog één poging, de laatste wanhoopskreet van een radelooze kunt gij u voorstellen wat de wanhoop van een zeventienjarig meisje is Ik -deed een laatst beroep op hem. Hij kwam op een avond en bracht prachtige diamanten mede, voor mij, die niet eens een sieraad van goud of zilver had 1 Hij bracht mij diamanten en groote blauwe saphieren, parelen en robijnen. «Mijn vrouw moet dio hebben," zei hij, zij moet de schoonste, schitterendste vrouw van Schotland zjjn." Maar ik hoopte nog te sterven voor de huwelijksdag aanbrak. Op dien avond besloot ik een laatst beroep op hem te doen. Toen hij die prachtige edelgesteenten voor mij had neergelegd, za-g ik naar zijn gelaat, een knap, zelfs vriendelijk gelaat, maar met iets er in, dat mij hem deed haten. «Gij zijt zeer vriendelijk," zei ik, »deze diamanten zullen honderden ponden gekost hebben". «Dat is zoo"' zei hij, «maar dat zou mij niet deren, al kostten zij nog honderden meer." »Gjj zijt dus bereid om zooveel geld uit, te geven om mjj ge lukkig te maken vroeg ik. «Daarvoor zou ik mijn geheel vermogen geven, Hester," zei hij ernstig. «Gij kunt mij tot het gelukkigste meisje van de geheele wereld maken, als gij wilt," hernam ik. «Kan ik dat? Zeg dan hoe, Hester?" - «Door mij mijn vrijheid te hergeven," riep ik. «O, mijn heer Blair geef mij mijn vrijheid weder. Geloof mij, als ik met u trouw, zal ik de rampzaligste vrouw zijn die ooit bestond. Wees edelmoedig, laat mij vrij zonder lan ger lijden. Ik zou u zoo dankbaar zijn dat ik n daarom bijna zou gaan liefhebben." Ik heb altijd gedacht dat mijn woorden hem troffen want hij zag mij zoo lang en ernstig aan. «Gij weet niet wat gij vraagt, Hester," antwoordde hij, «mijn lief, bekoorlijk kind. Neen, ik kan het niet doen, gij moet de mijne zijn. Ik heb mijn geheele hart er op gezet om u te bezitten en mijn hartewensch moet ik hebben."

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2