897. ZONDAG 7 NOVE M B E R. Buitenland. Nederland. No. 133. Eerste Mad. IVegen en Negentigste ifaargangi ALK1IAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt DSusdmg-, Donderdag- en Katerdagavomd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,MO-ranoo door bet geheele rjjk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Teiefoonnuuraer s Frtjs der gewone Ad verteritten; Per regel 9,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franoo aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. CiËinËEllTEBAAU VAAT Al.Un i tlt. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, lO flfovember 1897, des namiddags te 133/4 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hier onder vermelde punten. De Burgemeester, A. MAOLAINE PONT. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stnkken. 2. Benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid der commissie van aanslag in de bedrijfsbelasting 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, naar aam leiding eener subsidie-aanvraag ten behoeve van den »Omnibusdienst de drie Egmonden". 4. Idem, in zake bet adres der afd. Alkmaar van den Algem. Ned. Typografenbond om wijziging te bren gen in de wijze waarop aan de gemeente drukwerk geleverd wordt. 5. Idem, in zake het verlichten van de buurt Nieuw- poort. 6. Idem betreffende de tijdelijke voorziening in het wiskundig onderwijs aan de Burgeravondschool. 7. Idem, tot het doen plaatsen van bliksemafleiders op den toren der Kapelkerk en op den toren van het Accijnsgebouw. 8. Behandeling van het 1ste suppletoire kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1897. 9. Behandeling van het algemeen verslag en vaststel- ling der gemeente-begrooting voor den dienst 1898 BEIiGIE. Nabij Luik zal door een Dnitschen profes sor, Hansen uit Gladbacb, een poging aangewend worden om op een groot landgoed een modelstad te stichten. Con currentie die groote plaag der neringdoenden, zal daar niet zijn, want geen twee personen zullen dezelfde nering mogen drijven of hetzelfde handwerk uitoefenen. Tot nu toe hebben zich twee honderd candidaat-inwoners aan gemeld. Zij moeten een bedrag van 1500 tot 2500 Mk. storten als borgstelling dat zij, ondanks hun monopolie, goede waar zullen leveren voor weinig geld. In de stad zullen model-woningen model-werkplaatsen model-winkels, model-straten zijn. De huizen zullen zeven tot acht ver diepingen hoog worden, de winkels zeventien meter diep en aan twee straten een toegang hebben. Elke derde straat zal ongeveer 150 meter breed worden en begrensd zijn door scholen openbare gebouwen en gaarkeukens. De huizen krijgen waterleiding, badkamers, stoomverwar- ming en electrisch licht. Bovendien worden op bestelling kleine villa's gebouwd op 700 vierkante meter grond. Den 15 Maart van het volgend jaar zal een begin wor den gemaakt met den aanleg der stad. Dat de proef slagen zal is niet zeer waarschijnlijk, maar slaagt zij wel, wat is daarmede dan nog bereikt en bewezen Of zou de professor van meening zijn, dat men alle steden en dorpen op dergelijken leest zon kun nen schoeien. DUITSCIHIjAWD. De Berlijnsche correspondent van de li mes vertelt dat de voorgenomen aanleg van den Usambara-spoorweg in Dnitsch-Oost-Afrika ;.eheel en al mislukt is. Wegens gebrek aan geld kon de ontworpen lijn van Tansa naar Korogwe niet vorder worden gelegd dan tot Muhesa en de dienst op dit deel kon alleen worden in stand gehouden met den finaucieelen stenn der Duitsche Oostafrikaansche maatschappij. Maar het crediet dat de maatschappij aan de directie van deu spoorweg heeft verleend is uitgeput en bij het heerschende slechte weder is het uiterst moeilijk om het aangelegde deel der lijn in orde te honden. De spoorwegmaatschappij doet thans een beroep op het rijk om den spoorweg over te nemen en do algeheele mislukking der onderneming te voorkomen. Dr. Peters, de Duitsche Afrika-reiziger, gaat voor de Engelsche maatschappijen in Zuid-Afrika een onder zoekingstocht ondernemen in Portugeesch Oost-Afrika en Rhodesia, in het bijzonder om tusschen de Limpopo en de Zambesi naar gond te zoeken. Dat deze ontdekkingsreiziger, die om zijn voorbeelde loos ruw en onmenschelijk gedrag tegenover de inboor lingen nit den Dnitschen staatsdienst verwijderd werd, een geschikt werktuig voor Rhodes zal zijn lijdt geen twijfel. EGYPTE. Sir Horatio Kitchener, de Sirdar van het Engelsch-Egyptische leger, zal belast worden met de bezetting van Kassala (de door Italië afgestane ves ting). Een leger van 2000 man zal den opperbevelhebber vergezellen waarschijnlijk zal de bezetting in December plaats hebben. De kenze van generaal Kitchener geeft de overtuiging, dat de troepen van het bezettingskorps nit het Egyptische Soedan-leger zullen worden genomen. En daaruit leidt men afdat dit jaar geen verdere onder nemingen tegen den Mahdi worden voorbereid. Met de Italiaansche regeering worden onderhandelingen gevoerd over het overgaan van de afdeeling Askaris, die thans het grootste deel der bezetting van Kassala uitmaakt, nit den Ttaliaanschen in den Egyptischen krijgsdienst. Bovendien zullen aan de Italiaansche regeering de kosten vergoed worden, aan de versterking van Kassaia en aan de oprichting van het fort Baratieri besteed. De overste Parson, de militaire gouverneur van Soeakim, is naar Kassala vertrokken, om een rapport over den aard en de duurzaamheid der aangelegde versterkingen uit te brengen. De broeder van khediva Abbas II heeft zich ver loofd met een Amerikaansche dame, die hij onlangs in Europa heeft ontmoet. Prins Muhatned Ali tracht de toestemming van zijn broeder tot zijn huwelijk met de Amerikaansche te krijgen door aan te bieden afstand te doen van zijn rechten als vermoedelijk troonopvolger. Maar men gelooft, dat de Khedive en zijn moeder zich met hand en tand tegen het huwelijk zullen verzetten. RfB A1NlK.H.I«Ht. Naar aanleiding van de vernienwde beweg ng, om de onschuld van den wegens hoogverraad verbannen kapitein Dreyfus aan het licht te brengen, geeft de «Figaro" eenige cijfers om aan te toonen, dat de jastitie vaak op zeer losse gronden tot vervolging overgaat en zich dan ook ieder oogenblik genoodzaakt ziet d6 voorloopig inhechtenisgestelden te ontslaan. Zoo zegt het blad, dat van 1 December 1890 tot 31 Dec. 1896 het aantal der gevangenen is verminderd van 40,450 tot 36,000, d. i. met ongeveer tien percent, ter wijl in hetzelfde tijdsverloop het getal der verdachten in preventieve hechtenis is gestegen van 199,700 tot 249,000 d. i. met ongeveer 25 percent. GKIEKEBfliAAD. Terwijl de vredesonderhan delingen nog steeds niet verder komen, is tot dusverre Kreta, ten behoeve waarvan de geheele oorlog gevoerd werd, in dezelfde conditie gebleven. De benoeming van kolonel Schaefer tot gouverneur - een daad waarmede de mogendheden meenden een heel eind vooruit te zullen komen heeft in Konstantinopel nog geen goedkeuring kunnen verwerven. De Porte ver zet zich tegen die benoeming: omdat Schaefer geen Turkscb onderdaan is, omdat hij lager in rang is dan tot nog toe de gouverneurs van Kreta die den maarschalkstitel had den, en vooral omdat de gemalin van kolonel Schaefer een Armenische is. De mogendheden hebben hierop geantwoord, dat de benoeming van kolonel Schaefer niet aan de goedkeuring van de Porte onderworpen is, omdat het niet geldt een definitieve aanstelling, maar slechts een tijdelijke. Doch de Duitsche regeering heeft thans bij de mogend heden aangedrongen op overweging van de bezwaren des Saltanszij meen. dat met de wenschen van den Sultan rekening dient gehouden te worden of ten minste, dat deze niet op zulk een onaangename wijze zullen worden behandeld. Hierover zijn onderhandelingen geopend en het gevolg daarvan kou, naar de »Voss. Ztg." meent, wel eens wezen dat de benoeming van kolonel Schaefer geheel werd ingetrokken. 8PA1VJE. De ministerraad besloot nog een kort ant woord te zenden op de mededeeling van de ontvangst der Spaanscho nota door generaal Woodford, omdat de Spaau- sche regeering in haar eerste nota niet formeel de autono mie beloofde, terwijl generaal Woodford beweert dat de belofte in den tekst van de nota te lezen was. De Spaan- sche regeering zal thans in gematigde termen verklaren dat zij zal doen, wat haar goed dunkt. Generaal Blaoco zal een circulaire uitvaardigen, waarin belangrijke maatregelen worden voorgeschreven voorna melijk betreffende de bescherming van den grondeigendom, de uitbreiding der zones voor de vrije cultuur, deu ver koop van vee in bepaalde streken, de cultuur van koffie en cacao in de oostelijke departementen, en de suiker plantages. De circulaire zal opnieuw de middelen aan wijzen, die generaal Blanco zal aanwenden voor de pa cificatie van Cuba. BLIIÏ-AEKII4.A. De spoorweg naar Buluwayo werd den 4 geopend door den Hoogen Commissaris der Kaap kolonie, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden uit alle deelen van Zuid-Afrika. De Hooge Commissaris las een telegram van gelnkwen- sching van Chamberlain voor. Er werden cheers aange heven voor Chamberlain en Cecil Rhodes. Benoemd tot hoogheemraad vau Waterland de heer P. de Boer Pzn. tot heemraad van den polder Kat- woude de heer C. Middelbeek. Aanbesteding. Het Provinciaal Bestuur van Noordholland heeft te Haarlem aanbesteed: het leveren van voorraads-ma- terialen en het storten van steen vóór de Heldersche zee wering. Laagste inschrijving was van den heer J. W. Roelofs, te Papenarecht, voor f 10.000. Edam. De heer J. P. Banning alhier, is door den «Nederlandschen Schaatsenrijders-Bond" aangezocht om in den aanstaanden winter Nederland te vertegen woordigen bij internationale wedstrijden in het bnitenland. Ur-sem. Door de hier bestaande commissie ter bijeenbrenging van bijdragen voor het nationaal huldeblijk, is verzameld de som van f 88.60. Tot bestanrsleden der Protestantsche Kiesvereeniging zijn gekozen de heeren Jb. Houtkooper en M. Kooger, ter vervanging van de heeren K. Laan en D. Schermer- horn, die niet herkiesbaar waren. Mr. van Gilse toch gekozen f Bij haar tweede onderzoek is de commissie nit de 2e Kamer, in afwijking van haar eerste advies, tot de conclusie gekomen dat het stemmenaantal op mr. van Gilse en mr. Heemskerk te Sneek uitgebracht evengroot is, en dus de eerste, als de oudste in jaren, als Kamerlid moet worden toegelaten. Het verschil in conclusie berust op de overweging der- commissie dat zij haar redeneering terugneemt be treffende den kiezer die zonder oproepingskaart versche nen was. Uit de schriftelijke verklaring van al de leden van het stembureau te IJlst is gebleken dat geen van hen dien persoon kende en deze aan het stembureau geen enkele verklaring heeft gegeven. De uitvoerige mededeelingen welke de commissie bij haar rapport voegt omtrent de nader onderzochte briefjes, doen zien dat zij geen grond heeft gevonden over de geldigheid der biljetten anders te oordeelen dan zij in haar vorig verslag heeft gedaan. Wel heeft zij 185 briefjes nitgeschoten die zij twijfelachtig" noemt, omdat er nog meer op was aangebracht dan het zwart maken van één der witte vakjes. Daarvan waren 87 toegekend aan den heer van Gilse en 98 aan den heer Heemskerk. Worden al die briefjes van onwaarde verklaard dan is de heer van Gilse zeker gekozen met 11 stemmen meerderheid. De commissie merkt echter op, dat streepjes of pnntjes die blijkbaar zonder eenige bedoeling en onwillekeurig op het papier zijn geraaktniet een biljet van onwaarde maken. Dit komt overeen met de uitlegging die reeds ten beste is gegeven dat enkel wat opzettelijk is bijgevoegd reden van ongeldig verklaring mag wezen. De wetgever heeft bijvoegingen verbodenomdat die als afgesproken kenmerk van den kiezer konden dienen en aldus het geheim van de stemming konden schenden. Waar enkel onhandigheid de oorzaak is geweesten overigens de aanwijzing duidelijk is, moet de geldigheid worden aangenomen. Gekozen tot hoofdingeland van het waterschap «De Partner" de heer W. Jz Tujjn, wethouder te Edam. De voordracht voor dijkgraaf van den polder West- zaan (ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. Oorver van Wessem) bestaat nit de heeren 0. Kuijt l)z., te Westzaan; P. Kinijver Jr. te Zaandam, en P. Peereböom, te Westzaan. Te Berkhout is een veefokkerij veroen icing op gericht. a Scliagen. Het aantal leerlingen op de openbare lagere school alhier bedroeg op I November 323. Den 4 vergaderden eenige katholieken alhier tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van den raad, vacature Hazen. Met 19 van de 24 stemmen werd daartoe de heer H. Caarls verkozen en besloten een schrijven te richten aan de afdeeling Schagen van de Liberale Unie, waarin aan deze vereeniging verzocht zal worden voor deze verkiezing geen liberalen candidaat te stellen. Heerhugowaard. Het bestuur van hot Nutsde- partement, waardeerende de groote belangstelling door het publiek aan den dag gelegd voor de in den vorigen winter gohouden volksvoordrachten, zal ook in dit seizoen eenige volksvoordrachten laten honden. De heer ds Schermerhorn van Nieuwe Niedorp zal den 11 a.s. met het onderwerp «Militairisme" optreden en in December zal de heer D Stigter, van Amsterdam, spreken over landbouw contracten. De onlangs opgerichte Vereeniging van do Evangeli sche Maatschappij geeft naar builen reeds teeken van leven. Op dinsdagavond, den 9, zal in het kerkgebouw der hervormden nit naam der Vereeniging als spreker optreden, de heer ds. Ludwig van Berkhout. De gemeenteraad heeft aan de onderwijzers Paas en Tauber, ongevraagd, ieder eene gratificatie van f 100 verleend, voor de meerdere werkzaamheden gedurende de vacature van hoofd der school. - Schermerhorn. Het herhalingsonderwijs aan de openbare school alhier is deze week begonnen, aanvanke- ljjk met 23 leerlingen. Onder de kenspreuk »Wij streven naar kunst" is alhier voor Schermerhorn en omstreken opgericht een teeken college. Tot directeur is benoemd de heer J. Cock, leeraar in het haudteekenen te Alkmaar. De oefeningen worden eiken donderdagavond gehouden en zijn met 12 leden begonnen. Voor bet lidmaatschap kan men zich aanmelden bij den beer J. de Leeuw, alhier. Tot hoofdingeland van hot heemraadschap Mijzen is herkozen de beer C. Rood, ulhier. Ursem. Den 4 is voor deze gemeente met 16 van de 20 uitgebrachte stemmen tot hoofdingeland van den polder Mijzen benoemd de heer K. Groot Jbz. To Dordrecht heeft men den 4 door middel van valsche sleutels, to gang weton te verkrijgen tot het kantoor in den timmermanswinkel van de Gebrs. Schouten. Met de aldaar in eene ongesloten tafellade geborgen sleutels werd een brandkastje geopend en daaruit een bedrag van f 200 aan bankpapier en zilvergeld weggenomen. Het brand kastje was daarna weder behoorlijk gesloten en de sleutels waren op hunne plaats gelegd.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1