Nederland. €revonden Voorwerpen. KAMER "van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. tot de afschaffing der plaatsvervanging zullen beperken. Met de militie en de schutterijen, zooals die thans ge regeld zijn, kan men geen vrede hebben, ook al wordt de plaatsvervanging afgeschaft. Het Ministerie zal zich moeilijk kunnen onttrekken aan de verplichting om een algemeene regeling onzer levende strijdkrachten voor te dragen. Maar daarmee is niet gezegd, dat zijn voorstel om zoo spoedig mogelijk de plaatsvervanging af te schaffen, geen goedkeuring zou verdienen. Raadt de Standaard dan tot verwerping De Tijd had gemeend het uit al de geopperde bedenkingen te mogen opmaken maar ziet zich teleurgesteld. Na voorop ge steld te hebben dat haar gevoelen geen enkel antirevo lutionair Kamerlid kan binden en dat zij zich haar vrij oordeel over het verwachte wetsontwerp voorbehoudt verklaart de redactie van de Standaard uitdrukkelijk niet te schromen als haar oordeel uit te spreken »dat een eenigszins aannemelijk voorstel tot prijsgeving van de dienstvervanging van antirevolutionaire zijde zal zijn te steunen." Dat oordeel zal velen ook niet-antirevolutionairen verheugen en geeft den burger moed. Dlainantdlefstal. Een opzienbarende diamantdiefstal is te Londen gepleegd in den winkel van de >Diamond Merchant's Alliance" in Piccadilly. De winkel was voorzien van alle mogelijke voorzorgen tegen dieven. De muur en de zoldering waren van ijzer, eiken avond werden de ramen door ijzeren gordijnen afgesloten. De ijzeren deur was door stalen bouten beschermd. Deze waren doorgesneden en het slot was opengebroken. Den geheelen nacht brandt er electrisch licht in den winkel en in de ijzeren gor dijnen zijn gaten opengelaten, opdat elke voorbijgaande politieagent kan zien of er iets niet in den haak is. Niettemin ontkwamen de dieven ongehinderd met hun buit. Er wordt voor een waarde van dertig tot veertig duizend pond sterling vermist. Een beschrijving van de gestolen juweelen is naar de voornaamste plaatsen van Europa gezonden. Men gelooft, dat de dieven naar het vasteland zijn overgestoken. De langste tunnel. Om den weg naar Schotland te verkorten, gaat de London and Nord Western" spoorweg een tunnel door »Shap Fells" maken, die niet alleen de langste in Enge land zal zijn, maar ook de langste in geheel Europa. Tegenwoordig is de St. Gothardtunnel de langste, on geveer 9Vi Engelsche mijlen. De nieuwe tunnel zal ongeveer 10 mijlen lang zijn. De Mont-Cénis-tunnel tusschen Frankrijk en Italië is 71li mijl en de Arelberg-tunnel in Oostenrijk slechts bijna 6'/j mijl lang. Geen der andere is ook maar de helft van de laatstgenoemde. De kanaal-tunnel van de Marne naar den Rijn is onder 3 mijlen en de daarop volgende is de Nerthe-tannel op den Paris-Lyon-Medi- terranée spoorweg. De overige zijn alle beneden de 21/2 mijlen lang. De Engelsche maatschappij moet wel groote voordeelen van de bekorting van haar traject verwachten om zulk eene grootsche onderneming aan te durven. Dlle Laureanl. In het café-chantant »Eden", te Antwerpan, kwam Zondagavond de voornaamste zangeres, Mile. Laureani, te dicht bij het voetlicht, waardoor haar luchtig kleedje vlam vatte. Er ontstond groote ontsteltenis in de volle zaal. Allen snelden naar den uitgang; stoelen werden omvergewor pen, spiegels stnkgestooten, en niemand dacht aan de arme vrouw op het tooneel, die, door vlammen omgeven, ineenkromp van pijn. De ongelukkige wist nog van het tooneel af en in de zaal te komen, waar allen verschrikt voor haar vluchtten. Uitgeput viel zij op den grond en juist op dat oogen- blik kwam een heer uit het publiek, die al een poos tegen den menschenstroom ingedrongen was, bij haar, wereld spreekt gaarne over ongelukkige huwelijken. Zoo ook hier. Sommigen beweerden dat het op een echtschei ding zou uitloopen, niemand vermoedde het schriklijk einde. Zooals te begrijpen is veroorzaakte de tijding van Blairs on verwachten dood groote ontsteltenis, maar toen de ge vangenneming van de jonge vrouw bekend werd, geraakte men in de meest overprikkelde spanning. Aanvankelijk kon niemand bet gelooven. Kon mevrouw Blair, met haar mooi, kinderlijk gelaat, haren man laaghartig vergiftigd hebben Onmogelijk 1 Maar toen al die aanwijzingen tegen haar bekend werden begon men zich af te vragen of zij geen doortrapte boosdoenster kon zijn. HOOFDSTUK XII. Hoe lang zijt gij reeds hier? Het gevolg van het rechterlijk onderzoek was de irro3- tatie van mevrouw Blair en haar verwijzing naar het Hof van Assises te Ardrossan op 26 Juni, als beschuldigd van moord met voorbedachten rado. De aandacht van ge heel Engeland was gevestigd op de gevangenis waarin de rampzalige vrouw zuchtte. Haar schoonheid, de vrees lijke beschuldiging, de mogelijkheid dat zij veroordeeld werd, dat alles maakte haar tot een voorwerp van groote belangstelling. De verdediging was opgedragen aan mr. Dudley Ross, een der bekendste onder de jongere advo caten. En de belangstelling nam nog toe, toen dit bekend werd. Men spïak over niets anders. Mevrouw Blair be hoorde gisteren nog tot de hoogste kringen, heden stond zij daar ver buiten. Zoo werd het de 23 Juni, over drie dagen zou de terechtzitting gehouden worden. De ongelukkige vrouw kon niet eten of drinken, niet rusten of slapen, zij kon slechts jammeren en klagen. De hoofd be waarster, juffrouw Grant, die dacht dat zij ziek was, trad haar cel binnen. U, de zegen van weder een menschelijk gelaat te zien Goddank, dat gij komt 1" riep Hester Blair. »Ik zou krankzinnig geworden zijn.'' rukte haar de brandende kleederen van het lijf en bluschte de vlammen. De man, wiens naam onbekend is gebleven, brandde zich daarbij hevig aan handen en aangezicht. De arme zangeres werd naar hare woning gedragen, waar haar onmiddellijk geneeskundige hulp werd ver leend. Haar toestand is ernstig, maar niet hopeloos. Spaansche martelaren. Er zullen weinigen zijn, die nog in het geheel niets vernomen hebben van het vreeselijk lijden, dat honderden hebben moeten ondergaan in de gevangenissen van Montjuich, op de galeien of in ballingschap, op bloote verdenking van medeplichtigheid aan zoogenaamde anar chistische aanslagen. Onder den naam van de Spaansche Martelaren" zijn die ongelukkigen welhaast bekend gewor den in heel de beschaafde wereld. De blijmakend-alarmeerende berichten in de laatste dagen als zon de nieuwe Spaansche regeering recht hebben gedaan, blijken echter totaal onjuist te zijn. Er heeft zich nu een Comité gevormd hier te lande tot inzameling van gelden ten behoeve dier ongelukkigen, om hen te bevrijden of in den vreemde in hun ballingschap bij te staan. Dit Comité bestaat uit de vereenigingen De Dageraad" (Dr. H. de Vries en A. H. Gerhard), de »Socialisten- Bond" (J. Blinxma, J. v. d. Burg en A. Goud), de »Soc.-Dem. Arb. Partij" (Mr. P. J. Troelstra, P. v. Dam en Jos. Loopuit) en verder uit de dames Cornelie Huy- gens en Th. Sehook—Haver en de heeren P. H. Hugen- holtz Jr., Th. M. KetelaarJ. v. Loenen Martinet, P. Nolting, Henri Polak, P. L. Tak, J. A. Tours, Mr. L. Zegers Veeckens (Voorz.) en F. M. Wibaut te Mid delburg. In afwachting van nadere inlichtingen omtrent den aard en den omvang der nooden en van nauwere aan eensluiting der verschillende comité s, volstaat 't Comité met deze korte mededeeling. Bijdragen te zenden aan den Secretaris-Penningmees ter A. H. Gerhard, 3e Helmersstraat 63, Amsterdam. Schagen. Aan het postkantoor Schagen en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd f 5363,99, terugbetaald f 6755,08. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3682. Den 7 zal de afdeeling Schagen van de Liberale Unie in het Noordhollandsch Koffiehuis eene vergadering hou den tot het stellen van een candidaat voor den gemeente raad in de plaats van den heer Hazeu die als raadslid heeft bedankt. hanged ijk. Roode kool wordt tegenwoordig uit deze streek in groote hoeveelheid ter markt aangevoerd. De vraag er naar is ook groot, reden waarom goede prijzen worden besteed p.m. f 5 per 100. Ook naar uien is meer vraag en de prijs stijgende; de vorige week werd reeds f 1,50 per mud besteed. Reuzenbloemkool is niet al te best van kwaliteit en geldt niet veel meer dan f 2f 4 de fijnere soorten bloemkool zijn bijna geheel gesnoden en slechts in zeer kleine partijtjes verkrijgbaar. De vraag naar meer goederenwagens op de spoorlijn der H. IJ. S. M. is nog altijd groot en gerechtvaardigd. Vooral aan het station Noordscharwoude heeft men dik wijls groote behoefte aan materiaal, aan het station Heer- hugowaard is de toestand doorgaans iets beter. Op de muizenjacht. In een groote pakkist in het magazijn van den heer V. R. te Oudkarspel huisden voor eenige dagen een of meer muizen. Met een kamerbuks dacht de heer V. R. zou dat gedierte wel spoedig naar de andere wereld kunnen worden gebracht. Alzoo op de jacht 1 Klaute rende over doozen, deksels en manden struikelde de jager eer hij nog het jachtveld bereikt had met het ongelukkig gevolg, dat de buks afging en de hagel den heer V. R. door en in de groote teen van den rechtervoet drong. Geneeskundige hulp was zelfs noodig om den jager weer spoedig op de been te helpen. De pakkist staat er nog metde muizen Zij wierp zich in de armen der bewaarster en doze had den moed niet haar af te weren. Het was alsof een bedroefd, beangst kind hulp bij baar zocht. »Gij zijt zwak, ge wilt niet eten, dat is verkeerd,''zeide zij, »gij moet kracht hebben voor de zitting.' »0 gave de Hemel, dat ik stierf!" »Wij sterven niet wanneer wij willen." »Ik wilde u iets vragen. Hoe lang zijt gij reeds hier >Verscheidene jaren." »En zeg mij, zijn in dien tijd wel vrouwen opgehangen »Ja, twee. De een, een jonge knappe vrouw, omdat zij haar kind vermoord had." >Haar kind!" riep Hester, »wie kan een klein kind vermoorden »Zij deed het en verloor er het leven om." »Was zij bang »Ja, dat was zij." »En de andere »Dat was een 'schriklijke vrouw. Ik zal haar gelaat nooit vergeten, zoolang ik leef." »Wat had zij gedaan?" »Zij was een groot misdadigster. Een van die vervloekte vrouwen waarvan men in de geschiedenis leest. Zjj was jaren achtereen in het verborgen giftmengster geweest, maar eindelijk werd zij gevat. Men geloofde, dat zij aller eerst een oude taDto had vergiftigd, wier geld zij erven moest. Toen vermoordde zij haren vader en erfde de helft van zijn vermogen. Haar broeder stierf onverwacht en onder vreemde omstandigheden, ook van hem erfde zij. Toen trouwde zij, maar haar man stierf even geheimzin nig, een onderzoek werd ingesteld en het bleek dat zij alle vier familieleden vergiftigd had." »En werd zij opgehangen?" vroeg mevrouw Blair hui verend. Ja, en dat verdiende zij," antwoordde juffrouw Grant. »En zij was ook bang Ja de Hemel moge haar bijstaan! Het heeft weken geduurd eer ik haar vergeten kon.' »Zij waren geen van beiden zoo jong als ik, ik ben nog geen een en twintig. Obdam. Geboren 5 Oct. Geertje d. van Pieter Leek en Maartje Schui temaker. 17 Jansjed. van Jan Konijn en Antje Ruiter. 19 Elisabeth en Johannesz. en d. van Willem Appelman en Maartje Yreeker. 31 Cornelis, z. van Jan Blokker en Trijntje Brouwer. Overleden: 6 Oct. Wilhelmina Boots, wed. van Jan Tromp, 79 j. Hclloo. Geboren. 1 Oct. Pieter, z. van Dirk Winder en Antje Kuiper. 3 Nicolaas, z. van Pieter van Dijk en Jacoba Kaandorp. 12 Nicolaas, z. van Nicolaas Boiten en Cornelisje Tuin. 21 Anna, d. van Johannes Zonneveld en Guurtje Dekker. 23 Hendrik, z. van Hendrik Meijer en Catharina Johanna Leijding. 28 Mattheus, z. van Pieter Dekker en Alida Maria Kroone. Overleden. 3 Oct. Johannes, z. van Cornelis de Waard en Maria Kraakman, bijna 7 m. 24 Gerrit Klomp, 34 j. Llmmen. Ondertrouwd 7 Oct. en getrouwd 24 Oct Willem Koper, te Zandvoort, en Jetje Brederode, alhier. Onder trou wd. 22 Oct. Izaak Vooren, wednr. van Grietje Hos, alhier, en Grietje Kuiper, wed. van Simon Keetman, te Alkmaar. Geboren. 4 Oct. Rijkent, z. van Dirk Swart en Margaretha Ja coba Frankfort. 5 Dirk Albertus, z. van Jacob Schermer en Aaltje Schoen. 6 Cornelia, d. van Jacob Boereen en Catharina Knijn. 13 Pieter, z. van Cornelis Dekker en Helena Mulder. 19 Johanna, d. van Jan van der Peet en Antje de Winter. Nicolaas, z. van Jacob Adrichem en Catharina Dekker. 28 Meinardus, z. van Andreas Winder en Anna Butter. VGUHUZÜVU. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen in voldoening aan art. 10 al. 4 van het Al gemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabriekenter kennis van belanghebbendendat de verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente ter vervanging van wijlen den heer J.F. J. H. SCHILLING, is bepaald op Dinsdag 9 STovember 189* van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure in een der lokalen van het Stadshuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAOLAINE PONT, Voorzitter. 31 Oct. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een portemonnaie een roodsteen oorknopje een paar grijze sokken een dop van een kinderwagen een pakje inh. een paar schaartjes enz.; eenige reclameplaten een brileen wit boezelaar een haarspeld een gewicht een duimstok. Alkmaab, De Commissaris van Politie voornoemd, 5 Nov. 1897. S M. S. MODDERMAN Jr. Illlill I ■IMUmWWM' 11HIfW- -nra-TTTU »Zij waren beiden veel ouder." »Men zegt dat ik mijn man vergiftigd heb I" riep de gevangene zich aan de bewaarster vastklemmende, »maar ik heb het niet gedaan! Dat zweer ik u. Ik zou er den moed niet toe gehad hebben. Ik had een afkeer van hem, maar hij was niet wreed." »Gij moet daar niet aan denken," zei juffrouw Grant vriendelijk, »misschien wordt gij vrijgesproken." »Maar ik ben zoo bang 1" snikte Hester, »vroeger niet. Ik weet dat ik onschuldig ben en het deerde mij niet wat de menschen zeiden ik geloofde dat de onschuld aan het licht zou komen. Ik dacht er niet aan dat er niemand op de wereld iszoo zonder hulp en zonder vrienden als ik Ik dacht dat de waarheid aan het licht moest komen. Maar hoe meer rechtsgeleerden de zaak bezien des te donkerder wordt zij. En toch ben ik on schuldig Ik heb in mijn geheele leven nooit er over gedacht wat een moord was, ik zou bang zijn geweest voor het woord zelf. Gelooft gij dat ooit een meisje zoo jong als ik van moord beschuldigd werd »Ik heb meisjes van achtien en negentien jaren daar voor zien terechtstaan maar hare slachtoffers waren altijd kindereu." »0zeg mij dat nietriep Hester»wie zou een klein teer kind leed kunnen doen »Ik mag nu niet langer blijven praten," zei de bewaar ster eensklaps. »Het is niet geoorloofd, maar gij scheent zoo ziek. Geloof mij tracht iets te eten en anders zult gij op de zitting niet sterk zijn en dat is altijd verkeerd." «Ik wil het beproeven." »En stel nw lot dan in handen van den Hemel," her nam de vriendelijke bewaarster, »als gij zelve weet dat gij onschuldig zijtdan zijt gij sterk en kunt gij op den Hemel vertrouwen." »Als ik maar kalm en moedig kon zijn maar ik ben zoo schrikkelijk bang. Zie hoe miju handen beven mijn hart klopt, er zijn pogenblikken dat ik niet kan adem halen." >Tracht kalm te big ven antwoordde juffrouw Grant. »Vanavond kom ik nog eens bij u" En den geheelen dag dacht zij aan het mooie, radelooze meisje, dat zij kende als nummer 21. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6