Buitenland. Nederland, wij de bloemen geëxposeerd in de honten loods op het Damrak waarvan de posterijen na weldra verlost znllen worden toen viel 't ons ophoe zeer de planten van een paar dagen staan hadden geleden: Kan de avond aan het bezoek worden vastgeknooptdan is 't te hopen, dat 't zoo treft, dat de Italianen in het Paleis voor Volks vlijt optreden. Wat 'n spel en zangOns Hollandsch publiek heeft den naam van zeer terughoudend te zijn maar de Italiaansche Opera weet de geestdrift toch wel wakker te schuddende artisten worden somwijlen toegejuicht met een enthousiasme alsof zij in hun vader land waren, 't Is of de opera-dagen, waarvan onze vaders en grootvaders wisten te vertellen zijn terug gekeerd. EÏÏGEEA1ÏD. Uit Indie zijn gedurende de laatste dagen geene belangrijko tijdingen ontvangen. Een der Engelsche bladen maakt de opmerking, dat nog geen Indische ^rensoorlog Groot-Britannië zoovele menschen- levens gekost heeft als de strijd tegen de Mohmands, de Afridis en de Orakzais. Sedert het uitbreken van den tegenwoordigen opstand, den 10 JuDi, tot den 28 October hebben de Britsche troepen 247 dooden en 843 gekwetsten verloren. Onder de dooden zijn 24 officieren en onder de gewonden 52. De onderhandelingen tnsschen Engeland en de Vereenigde Staten over het sluiten van een arbitrage- tractaat zullen binnen korten tijd hervat worden. Het vorige tractaat, tnsschen sir Julian Pauncefote en Richard Olney opgesteld, is, gelijk men zich herinnert, door den Senaat der Vereenigde Staten zoodanig gewijzigd, dat het in geen enkel opzicht meer voldeed aan de bedoeling. De Engelsche regeering heeft echter haar pogen, om een overeenkomst tot stand te brengenniet opgegeven en weldra zullen sir Julian Pauncefote en de nieuwe staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, senator Sher- mann, de onderhandelingen hervatten. Er schijnt ditmaal kans te bestaan om tot een vergelijk te komen, tenminste de heer Shermann heeft den Engelschen gezant verzekerd, dat president Mc Kinley dringend het weder aanknoopen der onderhandelingen wenscht. FBMKBIJS. De hooggespannen nieuwsgierigheid in de zaak Dreyfus is nog immer niet bevredigd. De heer Scheurer-Kestner heeft aan een vertegenwoor diger van den Figaro" uitgelegd waarom hij geen ge hoor geeft aan den aandrang der bladen om de bewijzen, die hij heeft voor de onschuld van Dreyfus te publiceeren. Hij heeft zijn stukken van overtuiging zoo spoedig moge lijk gesteld in handen van de regeering en acht het dus niet meer dan natuurlijk, dat hij der regeering tijd laat om te overwegen wat haar te doen staat en als zij dat noodig acht het publiek in te lichten. Monod, een der autoriteiten op het gebied van schrift kennis, beweert beslist, dat het briefje, op grond waar van kapitein Dreyfus schuldig werd verklaard, niet door den kapitein is geschreven. Toen kapitein Dreyfus veroordeeld werd, zegt de ge leerde, dacht ik evenals velen dat hij schuldig was, doch de besliste wjjze waarop hij bleef ontkennen, deed mij aarzelen. Door een onderzoek naar de omstandigheden van den veroordeelde werd de twijfel nog sterker. Kapi tein Dreyfus kon geen enkele reden gehad hebben om te handelen zooals men aannam dat hij deed. Het bewijs berustte dan ook op geen andere aanwijzing dan het be wuste briefje, waarvan twee van de vijf deskundigen be slist weigerden de vermeende herkomst te erkennen. Buiten de familie van den veroordeelde om, ten einde persoonlijke invloeden te vermijden, heeft de heer Monod fac-similés in handen gekregen van een groot aantal brieven, welke door Dreyfus op verschillende data ge schreven zijn. Hij heeft het schrift met zorg vergeleken, heeft ook het'advies gevraagd van een ander schriftkundige en beiden zijn tot de slotsom gekomen, dat het briefje niet kon geschreven zijn door Dreyfus. »In de oogen van een onervaren of bevooroordeeld be schouwer mogen de beide schrifturen een zekere overeen komst hebben, maar als men ze ontleedt, bemerkt men dat alle onderdeelen en het karakter zelf van de wijze »Ik kan het niet gelooven mompelde zij. »Ik wil het n bewijzen. Ik heb niet gewacht tot ik wist wat uw vonnis wezen zou, ik kom nu reeds om mij als uw vriend kenbaar te maken, als uw verloofde als gij wilt. Ik leg mijn leven aan uwe voeten.' Zijn gelaat was bleek en zijn lippen beefden van ont roering. Hester Blair kon nauwelijks hare ooren gelooven. Zij, naar zij dacht door iedereen verlaten, overladen met schande, door het slijk gesleurd en in de gevangenis ge worpen, zij moest daar de betuiging van liefde van een man aanhooren Zij moest nadenken. Zij kende alle vrien den van haren man vrij welmaar had nooit bijzonder acht geslagen op kapitein Douglas. Toch wist zij dat hij zeer intiem was geweest met haar man die veel met hem op had. Douglas was een goed sportsman, een goed schutter en met niemand ging Blair liever uit visschen dan met hem. Hij was een knap man en zeer gezien in gezelschappen. Hij woonde buiten Ardrossan Haar man had hem dikwijls bezocht en soms had Douglas een paar nachten op Golde Feil gelogeerd. Nooit echter had hij bijzondere aandacht aan baar geschonken. Hij was altijd hoffelijk en galant geweest, maar zij had nooit in het minst iets opgemerkt dat hij bijzonder belang in haar stelde. En nu, in dit uur van schande en kommer kwam hij zijn liefde en zijn leven aan hare voeten neerleggen Was ooit te voren in een gevangeniscel aan iemand een liefdesverklaring gedaan In haar gedachten teruggaande naar de dagen van Colde Feil herinnerde zjj zich thans dat kapitein Douglas daar een zeer gewone verschijning was. Hij had er dikwijls gegeten, maar zijn bezoeken golden altijd haar man, nooit haar. Zij herinnerde zich thaDS ook hoe vrien delijk haar man over hem placht te spreken. Ja, Archie Douglas was zijn beste vriend geweestKwam hij soms onverwacht als Blair er niet was dan vertrok hij on middellijk. En toch al dien tijd was zij de eenige vrouw in de wereld voor hem geweest Worat vervolgd. van schrijven verschillen. Indien Dreyfus geschreven had met een verdraaide hand dan zou hij een lettersoort hebben gemaakt, die zeer veel verschilde van zijn eigen hand, en dan nog zou hij zich verraden hebben door zijn eigen aardigheden in enkele halen." ITALIË. Een depêche uit Rio Janeiro (Brazilië) meldt, dat volgens berichten uit Espiiitu Santo een veertig tal Jacobijnen een groot aantal Italianen aanvielen, waar van er acht gedood werden. De Italiaansche gezant heeft de afzending van troepen gevraagd, daar de politie niet bij machte is, om de orde te handhaven. De Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, Graaf Goluchowsky, is den 7 te Milaan aangekomen. Hij werd aan het station plechtig ontvangen en dineerde met de ministers Di Rudini en Visconti Venosta. SPAAfJB. De onderhandelingen over de Cubaansche autonomie zijn in vollen gang, nu maarschalk Blanco het bewind over het eiland heeft aanvaard. Uit Madrid wordt gemeld, dat in den ministerraad de besluiten besproken zijn, die voor Cuba en Porto-Rico zullen worden uitgevaardigd en waarin aan de bewoners dier eilanden dezelfde grondwettige rechten zullen wor den toegekend als aan de bewoners van het moederland. Bovendien zijn behandeld de besluiten tot toekenning van zelfbestuur en de verordening op het kiesrecht. Deze laatste is geheel in overeenstemming met de in Spanje van kracht zijnde kieswetde census wordt vastgesteld op dezelfde grondslagen als in Spanje. De regeering zal de locale belangen der Antillen geheel overlaten aan de vertegenwoordiDg der eilanders. Een bepaling in het ontwerp staat aan de vertegenwoordiging toe, wijzigingen aan te brengen, die door de ondervin ding blijken in bet belang der eilanden te zijn. Te Havana is een belangrijke bijeenkomst der autono- misten gebonden, waarin goedkeu: ing gehecht is aan bet verzoenend werk van den president der vereeniging, Gal- vez, en waarin een motie van vertrouwen werd aange nomen in zijn onderhandelingen met maarschalk Blanco. Aan den heer Galvez wordt opgedragen, in overleg met den maarschalk, voor de officieele benoemingen personen aan te wijzen. Enkele autonomisten hadden bezwaar tegen een benoeming maar nu de heer Brugnon die tot pre fect van Havana heeft aangenomen is het vertrouwen in een goede regeling teruggekeerd. Intusschen worden er ernstige sanitaire maatregelen genomen voor het leger. In de hospitalen liggen 15,000 man, die slechts op beter voedsel wachten. Maarschalk Blanco heeft tot de troepen een proclamatie gericht, waarin hij hun houding en tucht prijst. TUBHIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat in de den 4 gehouden bijeenkomst der vredesonder- handelaars weder enkele opengebleven punten van het vredestractaat zijn geregeld. Nog zijn de verschillen over de regeling der schadeloosstelling voor particuliere ver liezen niet bijgelegd. Ook tegen de scheepvaartbepalingen, die in strijd zijn met art. 7 der preliminairen, hebben de Grieksche gevolmachtigden protest aangeteekend. Den 5 waren de onderhandelaars weder langen tijd vergaderdmaar de meening der Turksche bladen, dat de vredesvoorwaarden reeds voor de onderteekening ge reed zouden zijn, is voorbarig. De Grieksche gevolmach tigden meenen, dat er nog wel enkele dagen zullen ver- loopen, voor het groote werk zal zijn tot stand gebracht. De »Times" verneemt uit Parijs, dat Engeland, Fran krijk en Rusland geneigd zijn, op grond van een mede- deeling der internationale controle-commissie, de Griek sche leening voor de betaling der oorlogsschatting te ga randeeren. Die leening zal acht millioen p. st. bedragen, waarvan 4 millioen p. sl. strekken zullen om de oorlogs schatting te voldoen, 2 millioen p. st. zullen worden aan gewend voor het delgen der vlottende schuld, en de rest voor de betaling der achterstallige renten van oude schul den en voor andere hoognoodige betalingen. Benoemd tot buitengewone opzichters bij de zeewerken in Noord-Holland J. Broed te Zijpe, P. van der Meij te Wijk aan Zee, P. Weij te Groote Keten en G. Bareman te Schoorl. In de provincie Groningen is dezen herfst zeer veel graan aan de aarde toevertrouwd. In geen jaren was het weder dan ook zoo gunstig. Zoo laat als verleden jaar gezaaid werd, zoo vroeg is men thans; want hier en daar ziet meu reeds kampen tarwe, frisch groen. Een der grootste landgebruikers zaaide 35 IDA. tarwe. Nu de graanprijzen en vooral de strooprijzen dit jaar vrij hoog zijn, wordt er voor den bietenverbouw minder grond beschikbaar gesteld. Dierenmishandeling. Tegen een Hoornschen vischventer, die aan den Omval een van voor zijn wagen gespannen honden op ergerlijke wijze mishandelde, werd door de politie proces verbaal opgemaakt. Ook werd dat gedaan tegen den schippersknecht W. K., van Barsingerhorn, die den hond van zijn schipper de J., welke hond brood met kaas uit de roef van het vaartuig had gestolen, met een dik touw afranselde en of dat nog niet genoeg was, het dier eenige trappen op den kop gaf. De heer J. B. Heije, stationchef te Krommenie— Assendelft, herdenkt op 17 November e.k. zijne 25- jare dienstvervulling. Het op 17 September j.l. bij Urk gezonken stoom schip »Onderneming", hetwelk onlangs door de Binnen- landsche Maatschappij voor Schelpvisseherij en Bergings zaken »De Hoop'' (te Harlingen) gelicht werdis te Rotterdam gebracht en aan assuradeuren afgeleverd. Dezelfde Maatschappij is thans bezig de bij Marken gezonken tjalk »Ebenhaëzer" te lichten, welk werk haar door den Waterstaat is opgedragen. Botervervoer Staatsspoorwegen. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen zijn in aanmaak vier koelwagens, die zullen dienen voor botervervoer. Nachtarbeid der bakkers. Den 6 heeft de directeur dor brood- en meelfabriek aan het Groeuwegje te 's-Gravenhage, de heer P. J. EnsseD, toen het werkvolk de fabriek verliet, aan alle gezellen van deze fabriek en van de succursale fabriek Borneostraat, 82 te zamen, medegedeeld, dat zij ontslagen zijn en zulks op grond, dat geen overeenstemming is te verkrijgen tnsschen den directeur en gezellen omtrent de quae8tie van gedeeltelijke afschaffing van den nachtarbeid. De directeur verklaarde dat degenen der ontslagen gezellen, die bereid zijn, onder handhaving van den be- staanden toestand weder in dienst te treden, gelegenheid hadden zich daartoe aan te melden aan de fabriek Zon dagochtend van 10 uur af. Den 8 meldden zich aan, de banketbakkers behoorende tot het ontslagen personeel, maar die bereid waren te werken, mits niet geprest wordende brood te bakken. Aan eenigen werd namens de directie te kennen gegeven, dat zij konden toegelaten worden, mits prijsgevende het lidmaatschap van den Bakkersgezellenbond. Die eisch werd door hen geweigerd en zij keerden terug. In de succursale Borneostraat werd een gedeelte van den nacht gebakkeneenige werklieden dier succursale werden bij hun terugkeer naar huis bemoeielijkt door stakers, die zelfs het huis van den boekhouder der fabriek, waar de werklieden een wijkplaats zochten, met kiezel- Bteenen bombardeerden. Te Avenhern is de vorige week de dienstbode van den heer Reinders bij het melken vermoedelijk uit gegleden en zoodoende te water geraakt. Korten tijd daarna vond men haar verdronken in de sloot. Haarlem. De voetbrug over de spooroverwegen is thans geopend. De brug heeft f 5000 gekost, waarvan de Hollandsche Spoorwegmaatschappij de helft betaalde. Des avonds kan de brug goed verlicht worden, en ofschoon zij dertig treden hoog is komt men vrij gemakkelijk boven. Ook zal men door de hoog opgetrokken en dichte leuning eigenlijk zijwanden weinig last hebben van den rook der locomotieven. Naar gemeld wordt, is door het bestuur der Holland sche IJzeren Spoorwegmaatschappij bij den minister van waterstaat weder een plan ingediend voor een nieuw sta tion alhier, dat naar den Raad van toezicht op de Spoor wegen is verzonden en ter zijner tijd ook om advies bij het gemeentebestuur kan worden verwacht. Amsterdam. De heer ds. W. M. de Vries alhier, zal Woensdag 10 dezer, den dag kunnen herdenken, waar op hij 30 jaren geleden het predikambt aanvaardde, aan vankelijk in de ned. herv. kerk te Kruisland, te Dreischot te Driehuizen en te Ondorp, en later bij de Remonstr. gemeenten te Dokkum en te Meppel. Sinds 1889 vervult hij het predikambt bij de gemeente Amsterdam. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad, door 10 der 11 leden bijgewoond, werd door den voorzitter medegedeeld, dat door de heeren Gauverit en De Kanter geene plannen waren overgelegd tot aanleg van eene tramlijn van Oudeschild over Den Burg naar De Koog. Naar aanleiding van een door 38 ingezetenen van De Waal ingediend adres werd met 7 tegen 3 stemmen be sloten aldaar een telefoon-kantoor te doen oprichten. De gemeente-begrooting voor 1898 werd vastgesteld op een bedrag van f 60106,40, die van bet algemeen armbestuur op de som van t 4231,25. In verband met artikel 10 der wet, regelende de financieels verhouding tussehen het rijk en de gemeenten, werd, op voorstel van den heer A. Dros, het salaris van den burgemeester met 7 tegen 3 stemmen van f 1000 gebracht op f 1200 en met gelijk aantal stemmen dat van den secretaris van f 900 op f 1000. Ten slotte werd met 9 stemmen tegen 1 bepaald, dat het aantal opcenten op de personeele be lasting 50 zon bedragen. Zooals dit eiland in 1888 werd bezocht door de zoo genaamde steppenhoenders, die in Noord-Afriaa, Spanje en West-Azië verblijf houden, daalden thans verscheidene exemplaren van den zoogenaamden pestvogel (Ampelis Garrulus), in den omtrek van verschillende dorpen neder. Het is een fraaie vogel, ter grootte van eenen spreeuw. De veeren zijn lichtgrijs met eene bruinroods schakeeringde kop is versierd met een kuif, de uit einden der slagpennen zijn wit en bezitten een verleng- stukje van roode kleur. Deze vogel bewoont de noorde lijke landen van Europa en Azië, en komt slechts zelden naar deze streken. Het bijgeloof bracht zijne verschij ning in vroegeren tijd in verband met het heerschen van besmettelijke ziekten, voornamelijk de pest, vandaar den naam. Tot heden mochten de pogingen, die aangewend werden om deze vogel te vangen, niet naar weusch slagen. Schagen. Met welwillende medewerking van de Schager rederijkerskamer en den heer Koster (declamatie), had den 7 iu het lokaal »0érè3," onder leiding van den heer Th. Roep, eene openbare uitvoering plaats van dien3 leerlingen der gymnastiekklassen. Het levert altijd een aardig gezicht op, een aantal frissche kindergezichten te zien stralen van inspanning, en genot bij het pogen rens recht flink in de pas te marcheeren, op bevel, juist in tempo, ettelijke bewegingen te maken, lichte oefeningen correct uit te voeren aan ringen en ladder, in één woord te toonen, dat de dragers van die gezichten echte gym nasten zijn. Het liep alles goed van stapel, ook het werk der welwillende medewerkers, zoodat gezegd kan worden, dat de belangstellende aanwezigen een genoege- lijken avond hebben gehad. In het afgegraven deel van het kerkplateau zijn twee steunen kisten gevonden, uit één stuk vervaardigd en zonder deksel. Van deze vondst is bericht gezonden aan het bestuur van het Rijks-Museum te Amstex-dam, dat een deskundige zal zenden om te onderzoeken of uitgraving en bewaring der kisten om hare geschiedkundige waarde die moeite zal loonen. Tram BehagenWognum. Dank zij het gunstige najaarsweer, vorderen de werkzaamheden aan de tramlijn Schagen Wognum zeer goed. De dammen in de groote polderslooten zijn wegge ruimd, zoodat de watertoevoer tnsschen de st eenen land- hoofden van den nieuwen spoorweg naar den Hooglands- poldermoleu weder hersteld is. De laatste der vijf bruggen in den Hmglandspolder, nl. die aan den Koningsweg onder de gemeente Barsin gerhorn, is sedert eenige dagen onder banden genomen nog één brug over de sloot voor de Hoep bij Schagen, dan is dat gedeelte van het werk klaar. Velsen. Den 6 werden ter veemarkt aangevoerd 1443 stuks vee, circa 300 meer dan verleden jaar. De handel was over het algemeen stug, doch wat werd ver-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2