Hypotheekbank Telegrafische Berichten! Stadsberichten. Ijk en herijk. Kantongerecht te Alkmaar. Ingezonden Stukken. Advertentièn. Z°',"ton, I M. A. ERKAMP, Loodgieterij. Zinkwerkerij. BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Ncheiding van tïifel en bed.. Fnidsen C 60. AANLEG GAS- en WATERLEIDING, SPREEKBUIZEN, ELECTRISOHE SCHELLEN. GasornamentenGaskooktoestellen. Volteekend Maatschappelijk Kapitaal f 1.000.000, «Irecteur: J. F. MOE AS. kocht ging tegen hoogen prijs. Vooral voor de kalf koeien werd veel geld besteed. Zij golden f 150 k f210. Gelde- koeien f 120 f 160, vaarzen f 50 a 90, kalveren f 30 f 60. De vereeniging tot onderlingen aankoop van vee voeder „lloterdijk en IApolders", die tot nn toe slechts lijnkoek en lijnmeel aankocht, zal voortaan ook pnlp, grent enz. op dezelfde wijze haren loden verschaffen. ATederl. Onderwijzers nootschap De heer A. EL Gerharddie bij eerste stemming met 1522 stemmen nitgebracht in 208 afdeelingen, tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen beeft gemeend voor die benoeming te moeten bedanken en in dien geest een schrijven tot het hoofdbestnnr gericht. Schagen. De vergadering der afdeeling Schagen van de Liberale Unie werd den 7 door 24 leden bezocht en had tot doel de candidaatstelling voor de a.s. ge- meenteraads-verkiezing. Voorgelezen werd een schrijven der katholieke partij waarin verzocht werd dat de ver eeniging zich van eene candidaatstelling zon onthouden of den katholieken candidaat, den heer Caarls, zou over nemen. Op dit schrijven werd afwijzend beschikt en besloten een eigen liberalen candidaat te stellen. Met 18 van de 24 stemmen werd de heer J. de Veer als zoodanig gekozen de heeren Roodenburg en A. Koster verkregen elk 3 stemmen. De heer J. de Veer heeft zoo wordt ons nader bericht voor de hem aangeboden candidatuur bedankt, waarom den 9 een tweede alge- meene vergadering zal worden gehouden. Spanbroek. Het herhalingsonderwijs is alhier aangevangen met 11 leerlingen. Schermerhorn, Door een 12-tal jongelieden is de vorige week een muziek (symphonie) gezelschap opgericht. De leiding is tijdelijk opgedragen aan het lid, den heer G. A. Ackmann. Tot leden van het bestuur der Vereeniging «Eendracht" alhier zijn benoemd de heereu W. Kleber, C. Nierop, C. de Goede en J. Klerk. Niettegenstaande het ledental ook hier niet toeneemt, was de penningmeester toch in staat, zijne rekening met een klein batig saldo te sluiten. Tot eere-voorzitter werd bij acclamatie benoemd het hoofd der school de heer J. Kuilman. Voor de afdeeling Schermerhorn en Mijzen" der Noorhollandsche Vereeniging »Het Witte Kruis" zijn tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering gekozen de heeren J. de Leeuw en A. Weeshoff. Hoorn. Op de den 7 en 8 alhier gehouden groote najaars-runderenmarkt werden 4171 stuks aangevoerd. De prijzen waren redelijk en de handel was vlug. Heerliugowaard. De vorige week zijn bij den landbouwer A. Jongkind een paar pantoffels en een horloge gestolen en maandag den 8 bleek dat de kleerma kersknecht 's nachts de woning van zijn patroon had verlaten, tevens was ongeveer f80 verdwenen. De politie tracht den gevlochten knecht op te sporen en zoekt naar den dief van pantoffels en horloge. Werkstaking te 's-Eravenhage. Den 8 had in de Brood-en Meelfabtiek aan het Groenewegje op volkomen ordelijke wijze de uitbetaling plaats aan de onslagen gezellen van het hun nog komende weekloon. Bij die gelegenheid deed de directeur verschil lende gezellen bij zich ontbieden en trad weder een 12- tal in dienst terug om morgen den arbeid aan te vangen. De heer Eussen deed de toezegging dat de beide verzuimde dagen van zondag en maandag niet van invloed zonden zijn op het loon ook werd nog een gezel uit Amsterdam aangenomen, de eenige van een 15-tal, die iemand van wege de fabriek aldaar had aangemonsterd, maar die hij niet had kunnen medebrengen wegens ondervonden moeilijk heden in de hoofdstad, waarbij hij zelf mishandeld was. Buiten de fabriek bevond zich een menschenmassa (de ontslagen gezellen vergaderdon inmiddols in besloten kring in de Koninginnestraat) dio de passage voor de fabriek en in den omtrek belemmerde; vooral de straatjeugd maakte het der politie vrij lastig. Te half negen werd van uit den Gortmolen met eenige steenen naar de politie geworpen, die daarop onmiddellijk door een charge met sabel en wapenstok, waarbij ge voelige 3lagen werden uitgedeeld, ruim baan maakte en de menigte verspreidde in Koning- en Boekhorststraten. Later werd weer met stoenen geworpen en volgde een tweede uitval der politie die zich nu ook uitstrekte tot de overzijde der gracht, vermopd werd dat van daar ge worpen werd. Het gedeelte gracbt vóór de fabriek werd afgezet. Na nog eenige kleine schermutselingen trok het volk tegen elf uur af. Het voornemen van de ontslagen bakkersgezellen om voorloopig in de fabriek »De Volharding" voor eigen rekening te bakken, is nu een voldongen feit geworden, zoodat morgennacht in die inrichting het eerste brood door de uitgeslotenen zal worden gebakken. Het voor nemen bestaat, voor het baksel afnemers te zoeken door de stad te doorkruisen met een bakkerswagen met borden, vermeldende dat het brood afkomstig is van de ontslagen gezellen der Brood- en Meelfabriek. Veertien dames uit de eerste kringen der residentie hebben openlijk het door de directie van de Brood - en Meelfabriek aan haar personeel gegeven ontslag in hooge mate afgekeurd en de klanten dier fabriek dringend uit- genoodigd voorloopig en zoolang deze uitsluiting duurt, zich niet te laten bedienen door de Brood-en Meelfabriek. Amsterdam, 9 Nov. Opstand In Brltsch-Indlë. SIMLA. Een telegram uit Sadda in de Kurramvallei meldt, dat, na een verkenningstocht op Zondag, 36 Sikhs op het appèl ontbraken. Waarschijnlijk zijn zij van de troepen afgedwaald en allen gedood. 's-Gravenhage, 9 Nov. 1897. Tweede Hamer. De heer Kool beeft zitting genomen. Donderdag heeft de beslissing plaats over de toelating van den heer van Gilse en komen andere zaken aan de orde. Beroep l.utli. tiemeente. Door den Grooten Kerkeraad der evang. luth. ge meente, alhier, is tot predikant beroepen de heer ds. J. F. Ternooy Apel evaug. lath, predikant te Harlingen. De officieren van de Cadettenschool znllen dezen winter deelnemen aan de rijlessen van de officieren der onbereden wapens in garnizoen te Haarlem. Badhuis „Witte Kruis." In de week van den 31 Oct. tot den 6 Nov. zijn in het badhuis van »het Witte Kruis" genomen 40 kuipbaden, 55 regenbaden le kl. en 103 regenbaden 2e kl., te zamen 198 baden. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nar als volgt: den 7: 773.3: den 8: 771.4; den 9: 773.3. Bij de aanbesteding voor het bouwen van een ketelhuis met schoorsteen en toebehooren op het terrein van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, was minste inschrij ver de heer C. van 't Huilenaar, alhier, voor f 13,772. Toonkunst-uitvoering. Wij vernemen, dat de eerste toonkunst-uitvoering in dit seizoen zal plaats hebben op Dinsdag, 30 Novem ber, en dat ten gehoore zal worden gebracht het beroemde meesterwerk van Schumann »Das Paradies unddie Peri," een werk, dat tengevolge van de hooge eischen, welke het aan solisten en boren stelt, alhier nog nooit werd uitgevoerd. De Leidsche Toonkunst-afdeeling en de ver eeniging »Arti et Religioni", te Amsterdam, hebben het zelfde werk in studie, wel een bewijs, dat het nog weinig van zijn aantrekkelijkheid heeft verloren. Als solisten heb ben reeds hunne medewerking toegezegdmevrouw O 1- denboom, Amsterdam (sopraan), mej. A. Schuil, Dordrecht (alt) en de heer Jos. Tijssen van de opera v. d. Linden te Amsterdam (tenor), artisten, die in de mu zikale wereld een welverdiende reputatie bezitten. Hou den de koren zich dus onder hun nieuwen aanvoerder even flink als in Mei j. 1., dan wacht den leden der af deeling en verderen bezoekers ongetwijfeld een genotvolle avond. Tekstboekjes zijn reeds van af heden verkrijgbaar a 15 cent bij de uitgevers dezer courant. Hamer van Koophandel. Bij de den 9 gehouden stemming voor een lid der Kamer van Koophandel en fabrieken werden 116 stemmen, waarvan 111 geldig, nitgebracht. Gekozen werd, met 71 stemmen, de heer Th. van Spall, terwijl de heer H. W. Holsmullor 38 en de heeren W. Zaadnoordijk en G. T. M. van den Bosch ieder ééne stem bekwamen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, bij beschikking van 5 Oct. No. 157, heeft goedgevonden 1°. te bepalen, dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1898 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en den herijk van maten en gewichten, de letter h in den gewonen schrijfvorm 2°. ter algemeene kennis te brengen, dat het merk van het ijkkantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, voor het ijkkantoor Alkmaar bestaat uit het cijfer ÏO. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAGLAINE PONT, Voorzitter. 8 Nov. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. GETROUWD. 7 Nov. Theodorus Groen en Pietertje Scheringa. Johan Gerard Hendrik Elfring en Cornelia Jacoba Ris- seeuw. Henricus Hout en Johanna Cornelia Jongbloed. GEBOREN 7 Nov. Elsiabeth Catharina d. van Douwe de Boeren Aagje de Groot. 8 Theodora Antoinette, d. van Oornelis van 't Hui lenaar en Maria Barbera Odilia Mathilde Be nedict. Zitting van 9 November 1897. J. S., Bergen, ontuchtige handeling met een minder jarig meisje, 3 weken gev. J. F. en N. v. W., St. Maarten weerspannigheid de le 3 maanden gev., de 2e 2 maanden gev. J. S., J. P., G. B., Th. B., C. B, H. G., J. N., J. Z. en K. d. G., Egmondbinnen, diefstal en holing, de le en 2e ieder 3 dagen gev., de overigen vrijgesproken. A. F., hvr. van J. B., Hoorn, huisvredebreuk, f 3 boete, subs. 3 dagen hecht. G H., Westerblokker zaakbeschadiging f 10 boete subs. 10 dagen hecht. J. G., gedetineerd, zonder vaste woonplaats, diefstal, 4 maanden gev. M. K., St. Maarten, het verbergen van een lijkje, met het oogmerk, de geboorte te verhelen, 2 maanden gev. F. S., Hoorn, mishandeling, 1 maand gev. Zitting van 5 Nov. 1897. G. St. C., Alkmaar, boterwet-overtreding, f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. W., J. Enz., W. N J. J. S., E. v. d. VI. en J. S., als boven, IJkwet-overtreding, de le—3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e f 2 boete of 1 dag becht., de 5e 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht., de laatste 3 maal f 0.50 boete of 3 maal 1 dag hecht. J. V. en J. B., als boven, art. 32, prov. real, op de wegen, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de laatste f 1 boete of 1 dag hecht, en f 3 boete of 2 dagen hecht. A. Pr. en H. P., als boven, politie-overtreding, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de laatste f 5 boete of 3 dag hecht. A. H. Ez., als boven, art. 32, prov. regl. op de wegen, f 1 boete of 1 dag hecht. J. B. Bals boven, dronkenschap, 2e herhaling, 8 dagen gev. H. v. V., S. R., J. Str., A. v. d. W., T. K. Pz. en K Z., Zuid-Scharwonde, politie-overtreding. de le en 2e ieder f 15 boete of 5 dagen hecht., de overigen ieder f 5 boete of 2 dagen hecht. T. A., Limmen, IJkwet-overtreding, f 0.50 boete of 1 dag hecht. H. Kr., Hoorn, hetzelfde gepleegd, f 1 boete of 1 dag hecht. W. St., Castricum, jachtwet-overtreding f 0.50 boete of 1 dag hecht. D. de J., Graft, art. 426, strafr., f 3 boete of 2 dagen hecht. C. L., zonder vaste woonplaats, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. Verzekering tegen ongelukken. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoekt ondergeteekende een weinig plaats ruimte in uw blad. In uwe courant van Zondag j. 1. kwam, onder boven staand opschrift, een ingezonden stuk voor en hoewel de strekking van dat schrijven goed bedoeld kan zijn, is 't voor oningewijden toch onvoldoende en zou men licht geneigd zijn, verkeerde oordeelvellingen te maken. Wat toch is het geval In genoemd ingezonden stuk wordt een beleefd doch dringend verzoek gericht tot H. H. architecten en bouwkundigen alhier, dns in 't meervoudige. Dit nu juist is 't onvoldoende. Onze gemeente bezit een klein getal bouwkundigen en nu hebben de aanbestedingen van den laatsten tijd doen zien aan hen, die daarbij direct belang hebben, dat er maar één architect is, n.l. de heer K. Bakker Dz., die het niet noodig oordeelt, eene bepaling omtrent ver zekering tegen ongelukken in zijne bestekken op te nemen. Wat toch mag de reden zijn, dat de heer Bakker zich steeds verzetten blijft, aan een hem reeds meermalen gedaan verzoek te voldoen Hoewel nu de ongelukken bij het bouwvak te dezer stede gelukkig weinig van ernstigen aard zijn, is mijne meening dat juist de heer Bakker een der eersten mocht zijn om bepalingen als bovengenoemd in zijne bestekken op te nemen, bij den meer en meer in zwang komenden revolutiebouw. Het is niet genoeg, zijn naam met (ver)gnlde letters in bouw werken te zien prijken. Als men in het eene met den tijd méégaat, dan toch, dunkt mij, dat men in't andere niet ten achteren mag blijven en voornamelijk daarin nietwat plicht gebiedt en waarop de werkman zeer zeker recht heeft. U, M. de R., bij voorbaat dankzeggende Hoogachtend, Uw dr., M. UITENBOSCH. Getrouwd: JOHAN G. H. ELFRING eu CORNELIA J. DU BOIS RISSEEUW die tevens hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van deelneming, bij hun huwelijk ondervonden. Getrouwd: Mr. A. PRINS en A. R. JACOBSON die, ook namens wederzijdeche familie, hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam 9 Novomber 1897' Op den 3 November overleed te Haarlemin het Gesticht van den H. Johannes de Deo, in den ouderdom van 39 jaren onze broederde heer NICOLAAS VAN DER DRIFT, na voorzien te zijn geweest van de H.H. Sacramenten der Stervenden. G. VAN DER DRIFT, Breda. E. AN DER DRIFT, Pnrmerend. Executeurs-Testamentair. Eenige kennisgeving. Voor de zoo talrijke bewijzen van deelneming, ons be toond bij bet overlijden van onzen geliefden zoon, broeder en bebnwdbroeder GERHARD DIRK UITTIENbe tuigen wij onzen oprechten dank. Brummen Uit aller naam 4 Nov. 1897. G. D. UITTIEN. ALLEN, die iets te vorderen hebben uit de nalatenschap van wijlen den heer NICO LAAS AN DER DRÏFTin leven wijn handelaar te Alkmaar worden verzocht opgave daarvan te doen aan VAN DER DRIFT, te Breda. Tweede Aankondiging. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar, den 30 September 1897 tnsschen mejuffrouw TRIJNTJE MEIJER zonder beroep, wonende te M e d e m blik, als eischeresse en ADRIANUS MEIJER, tapper en lij ter, wonende aldaar, als gedaagde gewezen is verklaard dat partijen zijn gescheiden van tafel en bed op grond van grove beleedigingen door den man de vrouw aangedaan. De Procureur der eiseberesse Mr. F. H. G. VAN DER HOEVEN. Klim*] SORTEEHIXk TH ALHHAAR. De VENNOOTSCHAP verstrekt gelden op le hy potheek en geeft 3'/i °/o pandbrieven uit in stuk ken van 5000 1000 500 en 100 guldeD.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3