Stadsberichten. Onbestelbare Brieven, BURGERLIJKE STASI). Hij werd na uitwerking zijner zes stellingen in het debat krachtig gesteund door twee aanwezige ambtgenooten, doch daarentegen ernstig bestreden door drie andere aanwezigen. In de vergadering van de afdeeling »Het Witte Kruis" is in beginsel besloten pogingen aan te wenden om in vereeniging met het gemeentebestuur bij school Ns. 1 en 3 regenwaterbakken (systeem-Monnier) te plaat sen. Het verkrijgen van goed drinkwater bij die scholen is met het maken van nortonputten mislukt. Flndclijk voltallig. Met 71 tegen 17 stemmen heeft de Kamer zich vereenigd met het gevoelen der commissie in zake de stemming te Sneek en heelt zjj Mr. van Gilse den gekozene verklaard. De meerderheid die ten slotte besloot door toelating van den heer Van Gilse een einde te maken aan de quaestie, welke dreigde steeds meer ingewikkeld en ver ward te worden bestond le uit al wat zich liberaal of radicaal noemt2e uit de antirevolutionairen met uit zondering van de heeren Mackay en van Bylandtbe nevens eenige katholieken. De minderheid werd gevormd door de beide laatstgenoemde heeren de overige katho lieken (waaronder het lid der commissie de heer Bahlmann), de drie socialisten, benevens den heer Staalman. Huldeblijk aan de Koningin. Het ,N. v. d. D. meldt: Naar aanleiding van verzoeken dezer dagen aan de beslissing van de Koningin-Regentes onderworpen en waarin opnieuw vergunning wordt gevraagd aan de Ko ningin ter gelegenheid van Hare meerderjarigheid een huldeblijk aan te bieden is ter kennis van belangheb benden gebrachtdat H. M. bij die gelegenheid geene geschenken zal aannemen en dat uitzondering hierop om billijkheidsredenen niet kan worden gemaakt; zoodat zij, die niettemin hunne plannen doorzetten, zich eene onvermijdelijke teleurstelling bereiden aangezien hun geschenk, hoe goed de bedoeling ook zijn moge, zal moeten geweigerd worden. Te Westzaan is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer P. Bot Oz. (antirev.) met 138 stemmen. Op den heer J. A. Dekker (lib.) waren 115 stemmen uitgebracht. Te Veendam is eene vergadering gehouden van ruim drie honderd landbouwers. Er werd besloten tot oprichting van een Boerenbond tegen den Aardappelmeel- fabrikantenbond. Uitvoer van boomen. Door Friescbe boomkweekers worden tegenwoordig waggonladingen met sierheesters, stambeestersstrnik- heesters ijpen kastanjes noteboomen en linden esch- doorns en ooftboomen naar Dnitschland uitgevoerd, vooral Berlijn en Leer. Deze planten en boomen welke naar in Friesland worden gekweekt vinden daar gescbikten grond voor hunne dunne wortels en gedijen daar vlug. De sierplanten worden in zakken verzonden om de wortels niet te beschadigen en do tusschen die wortels hangende aarde te behouden. Veevoeder. »Gooi geen zieke aardappeleu weg. Wanneer ze niet geheel verrot zijn kunnen ze het heerlijkste vee voeder opleveren zegt de heer Bertels. Ze moeten dan, aan lange repen gesneden tusschen ander groenvoeder in de pers gedaan en alles tot ruim 60 graden Celsius verhit worden. De beesten geven er vette melk door. Schermen. Te Haarlem zal bij gelegenheid van de jaarlijksche vergadering van den Nederl. Schermoond (waarbij tevens het examen plaats heeft voor prevot en meester op ver schillende wapens) een schermwedstrijd gehouden worden, alleen opengesteld voor leden van den Bond. Harllngen. Den 10 overleed in het ziekenhuis alhier de schipper van de postboot Terschelling," W. J. Klein, na eene kortstondige ziekte. De man voer van zijn elfde jaar ter zee en deed tot zijn 70ste jaar onaf gebroken dienst, eerst als postschipper van Terschelling op Vlieland en later als gezagvoerder op de bovengenoemde postboot. De overledene was broeder in de orde van den Ned. Leeuw. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is bij enkele inschrijving aanbesteed lo. Het verbroeden van het Noordzeekanaal tusschen de bocht bij Velsen en die bij Buitenhuizen. (Raming f 85.000). Minste inschrijvers A. Volker Lz. te Slie- drecht en P. A, Bos te Gorinchem voor f 76,900. 2o. Het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Ter schelling, behooronde tot de zeewerken in Noordholland, (geraamd op f 7750 per jaar). Minste inschrijver A. O. Zwart te Terschelling voor f 51643o. Het uitvoeren van eenige werken aan het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik, geraamd op f 21000). Minste inschrijver W. N. Vlaming te Medemblik, voor f 19,733. Werkstaking te 's-Gravenhage. Namens de Haagsche bakkerspatroons is aan mr. Kerdijk geschreven, dat zij zijne bemiddelingsvoorstellen niet in overweging kunnen nemen. Mr. Kerdijk antwoordde te betreuren, dat de patroons ongezind blijven ter zake de nachtarbeidquaestie met de gezellen in overleg te tre den en dat zij van bemiddelingsvoorstellen, die hij zich vleit, dat den toets der critiek knnnen doorstaan, niets willen weten. Hij beval hun aan, hunne motieven te publi ceeren. Hunnerzijds hebben de Haagsche bakkersgezellen aan mr. Kerdijk bericht, dat een bemiddelingsvoorstel alsnog gunstig zal worden ontvangen, behoudens nadere over weging als de uitsluiting der gezellen van de Brood- en Meelfabriek blijft gehandhaafd. Eene Schaking, Uit het gesticht »De Goede Herder' te Ambt- Almeloo is een der verpleegden, een achttienjarig meisje uit Enschede, terwijl zij zich met andere meisjes op de speelplaats bevond, door haar vroegere beminde en drie andere personen geschaakt. De schakers verschatten zich toegang tot den tuin door met een bootje den Hollander Graven op te varen en over een schutting te klimmen. Hoewel het meisje niet mede wilde en om hulp riep, wist de hoofdschuldige, door met zijn mes te zwaaien, de toegeschoten medeverpleegden van zich af te houden en met zijn buit over de heining het bootje te bereiken. De politie heeft de daders nog niet in handen kunnen krijgen. Veehandel in Friesland. De handel in melke- en kalvekoeien en in jongvee is, vooral wat het laatstgenoemde vee betreft, niet zoo druk meer, en de prijzen zijn ook weer geslonken. Zoo kocht een boer deze week twee overloopers, welke met April a. s. 3 jaar zullen worden, per stuk voor f 61. Als men nu rekent, dat bij goede voedering deze dieren met Februari a. s. elk wel 400 pond goed vleesch zullen geven, dan blijkt hieruit, dat het vette vleesch niet duur is. De le qualiteit vleesch koopt men dan ook bij groote hoe veelheid voor 24 a 26 ct. het pond. In stieren voor de slachtbank gaat het tegenwoordig weer vlugger; zij worden in Friesland geslacht, en hot vleesch wordt verzonden naar Holland, naar men wil, het meest naar de worstfabrieken. Er zijn slagers, die tegen woordig wekelijks 10 a 20 stieren slachten. De prijs van inkoop is 17 ct. per pond schoon aan den haak. In paarden be'eekent de handel weinig meer; sommige kooplieden zijn blijven zitten met de jonge paarden, welke zij in andere provincies opkochten. In schapen en lammeren is de handel stadig. De uit voer van geslachte lammeren naar Londen is weer grooter; de prijzen zijn aan de Engelscho markt iets beter geworden. In varkens en biggen blijft de handel druk met groo- ten omzet door veel vraag. Iu de laatste dagen werden zij hod^er betaald dan verleden week, voor een groot deel het gevolg van minder aanvoer aan de markten. De uit voer van geslachte varkens naar Dnitschland is niet groot meer, wijl Holland meer trekt en men liever levend ver zendt wat naar Holland geschiedt dan eerst de die ren te slachten, wat natuurlijk kosten eischt. Vette kalveren zijn bij vluggen handel iets duurder, de prijs is thans 28 tot 33 cents per pond. Lammeren voor de slachtbank f 8 tot f 16, vette scha pen 20 a 25 ct. het pond. Nuchtere kalveren, met niet veel handel wegens niet grooten aanvoer f 6 tot f 9. Amsterdam. Vrijdagavond heeft een hevige brand gewoed op de Wittenkade zóó hevig, dat eenige perceelen bijna tegelijkertijd in lichtelaaie stondeü. Men- schenlevens zijn gelukkig niet te betreuren, maar droe vige ongelukken hadden plaats. Verscheidene personen toch moesten om zich te redden, uit de ramen springen, waarbij eene ernstig gewond werd, en anderen ook kwets uren kregen, zoodat opname in het Gasthuis noodig was. De commandant van den brandweerpost, Mulder, zag in de goot van een der huizen een man en vrouw staan, die niet meer de trap afkonden. Hij is toen naar boven gegaan en heeft de menschen door de goot veilig kunnen wegleiden. Nog een paar andere incidenten deden zich voor. Een vader liet aan een laken vastgebonden zijn kinderen zakken toen een der zoontjes er aan hing, brak het laken en viel de knaap, doch werd gelukkig in een deken opgevangen. Zekere Anthonie van Kampen wist nog twee kinderen uit een bedstee te redden, en later werd nog een kind gered van onder een canapé door den brandmeester Nieuwenhuys. De oorzaak der brand, die op eene bo venverdieping uitbrak, is onbekend. Edani. Op 10 November heeft de Ev. Luth. ge meente alhier haar 250-jarig bestaan op zeer plechtige wijze herdacht. Als spreker3 traden op de predikanten ds. B. H. d'Auzon te Edam, ds. P. Groote te Utrecht en ds. A. A. Beudeker te Stads-Kanaal, voor eene geheel ge vulde kerk. - Wegens vertrek naar Transvaal heeft de heer J. Rozendaal, te Hoorn, bedankt voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Noordholland. Do verkiezing in de ontstane vacature zal plaats hebben op 29 Nov. e.k. JU i li tie-raden. - In de provincie Noordholland zijn benoemd tot militaire leden van de militie-raden voor de lichting van 1898 le militie-district (Amsterdam), tot lid luit.-kol. Maaren, plaatsvervanger majoor Vetter beiden te Amsterdam 2e militie-district (Haarlem), tot lid majoor Geers, prov. adjudant, tot plaatsvervanger kapitein Che- riex, beiden te Haarlem 3e militie district (Alkmaar), tot lid majoor Geel, tot plaatsvervanger kapitein de Bruine beiden te Hoorn. Spanbroek. De herfst is van dit jaar ai bijzonder droog. Terwijl in den regel de buien elkander opvolgen, is or tegenwoordig gebrek aan water, als ware 't zomer. In deze omstreken wordt dan ook druk gebruik gemaakt van de kerkebak. Den 12 werd alhier gehouden eene vergadering der afdeeling Westlriesland van de Noordhollandsche Veree niging »'t Witte Kruis". Tot afgevaardigden werden be noemd de heeren L. Scholte en J. de A ries. Onderscheiding van een landgenoot. Aan het »N. v. d. Dag" wordt uit Constantinopel gemeld Dr. A. Coomuns de Ruiter, die zich na zijn genees, kundige studiën aan do Amsterdamsche Hoogeschool te hebben voleindigd nu negen jaar geleden te Constanti nopel heeft gevestigd en o. a. de geneesheer is van hot Nederlandscbe gezantschap en vaD een der Keizerlijke Prinsen had zich bij de oprichting op eigen initiatief van den Sultan van het barakken-hospitaal in een der parken van het Palei3 voor de gekwetsten uit den laat- sten oorlog, als assistent aldaar aangeboden. Zijn verzoek werd niet alleen dadelijk aangenomen doch hij werd onmiddellijk belast met de leiding va: een dier barakken. Behalve de beide doctoren, gezonden door het Duitsche Roode Kruis, is bij de eenige Europeesche geneeskundige geweestdie in dat hospitaal practisch heeft mogen optreden. Nu die inrichting is opgeheven, heeft de Sultan dr. Coomans de Ruiter, als blijk van zijue hooge tevre denheid over hetgeen deze voor de talrijke militairen die aan zijn zorg zijn toevertrouwd geweestgedaan heeftbenoemd tot ridder 3e klasse (kommandeur) der Keizerlijke Orde van Medjidieh, en hem tevens de Oorlogs- medalje van den jongsten Turksch-Griekschen veldtocht verleend. Afgeschoten patronen. - Het denkbeeld in »de Ned. Jager" nitgesproken, om de afgeschoten patronen te verzamelen en uit de op brengst verdienstelijke jachtbeambten te steunenbeeft veel weerklank gevonden. Ook in »de Ned. Sport" vond het denkbeeld eene plaats, maar van stappen tot verwe zenlijking er van hoorde men nog niets. Thans stelt in »De Ned. Jager" de heer J. B. Avis, in Krommenie, zich bereid als verzamelaar op te treden, mits de zendingen hem franco geworden. Hij geeft in overweging, dat ook in andere provinciën personen zich beschikbaar stellen, den pop verloot. Een zeldzame verloting is voor eenige dagen in den Parijschen gemeenteraad gehoudende verloting van een pop. Den voorzitter was uit Rusland door een zesjarig meisje, Marie geheeten, een fraaie pop gezonden met het verzoek die aan een Parijsche Marie van gelijken leeftijd uit te reiken. Nu zijn er te Parijs heel wat Marie's en heel wat zesjarigen van dien naam. Om de beslissing te vereenvoudigen, hadden een aantal lotingen plaats. Eerst werd een arrondissement aldus aangewezen, toen een der quartiers, vervolgens een school van het quartier, en ten slotte werd geloot onder de zesjarige Marie's van die school. De Speelbank te IMonte Carlo. De speelbank te Monte Carlo meldt de Miliaan- sche Secoio heeft in het afgeloopen financieele jaar (geëindigd 31 Oct.) 5 millioen francs minder opgebracht dan in het vorige jaar. De balans geeft de volgende cijfers aan: opbrengst van de bank 14,850,000 fr. (tegen 19,850,000 ff. in het vorige jaar). Uitgaven civiele lijst van Vorst Albert van Mo naco 2,000,000 fr. politie, gendarmerie, onderwijs en openbare plantsoenen, 1.500,000 fr.directeuren, admi nistrateurs, croupiers en dienstpersoneel 1,000,000 fr. tooneel, orkest, wedstrijden en liefdadigheid 800,000 fr. annonces en reclames 500,000 fr.; reisgeld voor geruïneerde spelers, om hen in staat te stellen naar hun woonplaats terug te keeren 100,000 francs; voorts werd er een som van 100.000 fr. uitgegeven ter voor koming van zelfmoordenmaar niettemin hebben er het afgeloopen jaar 35 zegge vijf en dertig menschen het spel zich van het leven beroofd uit wanhoop bij Alcoholvraagstuk. Naar wij vernemen zijn de heeren Schermerhorn Weeder en Melchers voornemens, Vrijdag, den 19, we derom eene vergadering te houden in het lokaal »H a r- m o n i e", waarin verschillende onderwerpen samen hangende met het alcoholvraagstuk, zullen worden be sproken. De heer J. J. Brouwen, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan eene r. k. par. jongensschool te Zutphen. C. P. T. Bigot. Voor eden, met hunne dames, van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van t al gemeen, zal, op dinsdag, 23 November, iu het lokaal H a r m o n i e als spreker optreden, de heer C. P. T. Bigot. D.d. Schutterij. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer J. van Leeuwen, als majoor commandant der d. d schut terij alhier, met vergunning om den aan dien rang ver bonden uniform te blijven dragon. Uitslag veiling. Het huis en de landerijen van nu wijlen mej. wed. P. Hoek, te Heerhugowaard den 6 bij opbod ge bracht op f 26658,75, werd den 13 verhoogd tot op f 26960 en bij afslag voor f 27035 gemijnd door den heer P. Hoek, te Hensbroek q.q. verzonden gedurende de 2e helft der maand Oct. van het postkantoor Alkmaar: Mej. B. Keesman, Barsingerhorn J Iloogeland J. Tieöeman Van H e i 1 o o B. v. d. Meulen Sneek. Briefkaart: J. Blom Amsterdam. ONDERTROUWD 12 Nov. Mr. Willem Henric van Nes van Meerkerk alhier en Hermina Borghardina Isabelle Wil- helmine Charlotte Roijer te Zwolle. GEBOREN 11 Nov. Jacobus Johannes, z. van Adrianus HenDemau en Veronica Leijen. Eugène Quiriu Alexandre, z. van Jean Pierre Querelle en Cornelia de Vries. Pieter z. van Pieter Vis en Anna Dekker. 12 Resina Maria, d. van Cornelis Roli en Cornelia Kleverlaau. 13 Jozina Catharinad. van Gerard Ferdinand Brouwer en Jozina Bras. - Agatha Maria Christina, d. van Hendrik Pastoor en Neeltje Klinkenberg. OVERLEDEN 12 Nov. Neeltje Dikstaal, echtgeu. van Jacob Ootjers, 32 j Uitgeest. Ge trouw d. 10 Oct. Hendrik Berghuis en Margaretha Suzanna van Wonderen. 17 Thomas Bottelier en Gnurtje Olij. 24 Pioter Vasseur en Dieuwertje Oudhuizen. G e b oren. 1 Oct. Dina, d. van Pieter Vasseur en Dieuwertje Oud- huizen. 19 Hendrik, z. van Nicolaas Stnijt en Jannetje Noom. 21 Klaas, z. van Jacob van 't Veer en Grietje Hos. 25 Maria, d. van Maarten Mnijs en Antje Mooij. 26 Neeltje, d. van Jan Schoebujjs en Antje Blokker. 28 Pieter, z. van Pieter van deu Kommer en Jan netje Jongejans. Fginondbinnen. Ondertrouwd. 22 Oct. Dirk Duinmeijer en Jansje Schuit, beiden al hier. Theodoras Hermanns Josephus Belleman en Elizabeth Schuit, beiden alhier. Getrouwd. 3 Oct. Tennis Sloot, te Egmond aan Zee, Margaretha Borst, alhier. Ge boren. 1 Oct. Johannes, z. van Pieter Ruiter en Bakker. en Johanna Margaretha

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 10