Amsterdamsche Brieven. B u i t e li 1 a n d. Ingezonden Stukken. G-evonden Voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. gemeente gelukt op die manier nog f 3800 in te pakken. Den heer Boelmans ter Spill verwondert het wel eenigszins, dat de heer Kraakman, die eene verlaging van den gasprijs heeft bestreden, nn f 3000 aan de fabriek wil onttrekken. De heer Kraak man echter is overtuigd, dat de ge meente volkomen gerechtigd mag worden geacht deze f 3000 te nemen uit de winst van het vori jaar. De heer Bosman heeft er niet tegen, wanneer het de bedoeling is deze gelden te beschouwen als buitenge wone aflossing. De heer Kraakman zegt, dat dit de bedoeling niet is; wordt het sectie-voorstel verworpen, dan zal hij zich met het voorstel-Bosman kunnen vereenigen, ofschoon het in het wezen der zaak niets verschilt. Het voorstel der sectie, om f 3000 te storten in de gemeentekas en f 1000 minder af te lossen, wordt in stemming gebracht. Het wordt verworpen met 12 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Stoel, Janssen en Kraakman. Het voorstel van eenige leden der 3de sectie, om de uitkeering aan de gemeente met f 5000 te verboogen door het bedrag, uitgetrokken voor muntgasmeters te bestemmen voor buitengewone aflossing, wordt verwor pen met op één na algemeene stemmen, die van den heer Bosman. Op voorstel van den Voorzitter wordt besl ten de verdere behandeling te verdagen tot Vrijdagavond 8 uur. Het was intusschen ruim half twaalf geworden en we behoeven zeker niet te zeggen met hoeveel dank baarheid dit besluit door ons werd aangehoord. We waren meer dan doodmoe. Vergadering van Vrijdagavond zie 3e blad. XXVIII. Donderdag middag even vóór vier uur, viel in den Raad de groote beslissingmet een aanzienlijke meerder heid werd de voordracht van B. en W. om de gasfa brieken in eigen beheer te nemen goedgekeurd. Door het zenden van een dringend telegram heb ik getracht dit nog denzelfden avond ter kennisse te brengen van de lezers der Alkm. Ct. De discussies die aan dit besluit voorafgingen, gaven al dadelijk weinig hoop voor de oppositie. Een poging om uitstel te krijgen kan alleen dan toelachen wanneer men zich overijling heeft te verwijten en deze bestond niet ten aanzien van de onderhandelingen met de Impe rial. Integendeelde zaak is van alle kanten bekeken en zoowel deskundigen als niet-deskundigen lieten daar over hun licht schijnen, waarbij steeds weer de conclusie was dat naasting 't meest met de belangen der gemeente strookte. De voorstanders hiervan waren daardoor tel kens weer in hun overtuiging gesterktzoodat deze ten slotte onwrikbaar vast stond. Een voorbeeld daarvan was de wethouder Dr. Blooker, uit wiens rede een zoo diep besef straalde van de noodzakelijkheid om de ge meente zelf het gasbedrijf ter hand te doen nemen dat twijfelaars daardoor wel moesten bekeeid raken. Zoozeer had deze bewindsman zich met de voordracht vereenzel vigd, dat hij bij verwerping terstond ontslag zou hebben genomen. De Imperial had zeer handig als troef een prijsverla ging van het gas van 9 tot 7 ets per M: uitgespeeld en zjj had er de winkeliers op gewezen, dat bij over gang der fabrieken aan de gemeente daarvan niets kon komen. Een groot aantal gasverbrnikers had daarin aanleiding gevonden om in een adres den Raadsleden behoedzaamheid op het hart te drukken waarbij tus- schen de regels doorschemerdedat men de Imperial niet van zich mocht stooten. Uit de inlichtingen van B. en W. bleek evenweldat men ook bij gemeente- beheer op prijsverlaging kan rekenenzonder dat even wel een vaste belofte is gedaan. Die verzekering gaf den doorslag en daarmee was het lot over het voor stel zoo goed als beslist. Nog eenige uren achtereen werd er geredeneerd en toen had de stemming plaats die voor het Dagelijksch Bestuur zulk een groote zege praal is. Wat de Imperial veel nadeel heeft gedaan, is, dat zij geattrapeerd is op een paar fouten in becjjferingen die door haar wareu in het licht gegeven om de resultaten der deskundige commissie van beoordeeling te weer leggen. Van dat oogenblik was bijna het heele gewicht van haar schijnbaar zoo klemmende betoogen verloren. Al de rapporten met elkaar vormden toch reeds zulk een chaos van cijfers, dat men er moeilijk uit wijs kon worden en toen bleek dat er in de berekeningen van den concessionaris vergissingen voorkwamenvoelden zijne vrienden zich den grond ontzinken. De publieke tribune was gedurende het drietal zit tingen dat aan de gas-quaestie werd gewijdtelkens met belangstellenden gevuld. Uit de stemming onder hen bleek, dat de Imperial zich in de laatste dagen niet voor niets zoo krachtig had geweerdwant er waren verscheidenen die lieten merken dat zij 't veel beter hadden gevondenwanneer de stad met de Engelsehe maatschappij tot een accoord had weten te komen. Voor de aanzienlijke leening die nu zal worden gesloten deinzen velen terug. Welke concessionaris zal nu aan de beurt zijn Men verzekertdat vele aandeelhouders der A. O. M. in den nacht van Donderdag op Vrijdag erg onrustig hebben geslapen. EUYPTG. Het Egyptische bezettingsleger heeft weder met succes een verkenningstocht gedaan naar Metemneh. Volgens een telegram uit Aboe Hamed aan de Morning Post'' hebben vier kanonneerbooten gezien, dat niet ver van Metemneh drie nieuwe forten zijn gebouwd. Deze werden door de booten beschoten. De vijand beantwoordde het vuur zonder de schepen te raken. Het eskader stoomde toen ongehinderd voort tot den voet van den zesden cata ract, maar werd op de terugreis naar Berber hevig uit de forten om Metemneh beschoten. Drie opvarenden werden gekwetst. Aan den oever bij de stad werden talrijke scharen voetvolk en ruiterij gezien. ■SNtilüliAlYD. Aan het jaarljjksche feestmaal in Guildhall hield de premier, lord Salisbury, den 9 een redevoering, waarin hij, wijzende op de Afrikaansche quaesties, verklaarde dat de onderhandelingen met Fran- rijk, Italië en Portugal steeds op vriendschappelijken voet worden voortgezet, maar waarschijnlijk nog lang zullen duren. Engeland, zeide zij, laat zich leiden door de strenge beginselen van het recht en de belangen van het rijk. De regeering wil geen onwettige veroveringen. Engeland wil den handel op den Niger, den Nijl en de Zambesi vrijen loop laten. Het wil in vriendschap leven met zjjn buren maar de regeering ziet zich toch genoodzaakt te zeggen dat, al is er eertijds lankmoedigheid betoond, aan deze bijzondere eigenschap een eind is. Engeland kan niet toelaten dat zijn belangen worden geschaad. (Deze woorden werden luide toegejuicht.) »Het Europeesch concert'', is een lichaam dat alleen handelt, wanneer al zijn deelen eensgezind zijn. Het is dikwijls moeilijk eenstemmigheid te krijgen en gij kunt geen enkele regeering verantwoordelijk stellen voor wat het Europeesch concert niet heeft gedaan. »De geschiedenis van bet afgeloopen jaar leert dat wij Griekenland niet hebben kunnen beletten oorlog te gaan voeren maar, op deze ongelukkige uitzondering na, zijn wij er in geslaagd den vrede van Europa te handhaven. Het is de roem van het concert Europa te hebben be waard voor de ramp van een heropening der Oostersche quaestie die den oorlogsfakkel in Europa had kunnen ontsteken. »De eenige hoop om den wedijver in de bewapening der Europeesche naties te voorkomen, een wedijver die beide partijen te gronde moet richten, is gelegen in het streven om de mogendheden er langzamerhand toe te brengen om gezamenljjk in vriendschappelijken geest te handelen in alle geschillen die kunnen rijzen, totdat zij ten laatste vereenigd kunnen worden in één internationa len bond, die bij voortduring de wereld een lang tijdperk van voorspoedigen handel en onafgebroken vrede zal geven". Een verkenningstocht der Britsche troepen naar de Saran Sar in het dal van Maidan, die den 9 onder nomen werd, ging met vrij groote verliezen gepaard. Toen de troepen den bergtop bereikten, vonden zij het kamp van den vijand verlaten. Maar bij bet terug trekken omzwermde de vijand de Engelschen en was hij door het geaccidenteerd terrein in staat de aftrekkenden op korten afstand te beschieten. De Engelschen verloren een officier en zes man aan dooden, een officier en twaalf man aan vermisten en drie officieren en 42 man aan gewonden. FUAJWJUittKJK. Gelijk te verwachten was, laat de fransche pers de aanmatigende woorden van lord Salis bury niet onbeantwoord. Zeer juist en geestig kenschetst de >Temps" Engeland's politiek in de volgende zinsnede »Het waarlijk onzinnige denkbeeld, dat een land al wat het aan bezittingen verkrijgt, te danken heeft aan de vaak verkwistende toegeeflijkheid van Engeland, alsof dit een soort eerste hypotheek heeft op de vijf wereld- deelen, op grond waarvan het afstaat wat het niet neemt, en geeft al wat het door anderen laat nemen, dit denkbeeld ligt op dun bodem van alle Imperialistische eischen.'' Waariijk, het ligt. niet op den weg, noch in het ka rakter van lord Salisbury, de slippendrager te worden van den heer Chamberlain, en de aanbidder van diens afgodi-beeld, den heiligen Jingo. Ieder der beide partijeu, Frankrijk en Engeland, heeft hare rechten en hare eischen. En die kunnen alleen door de diplomatie worden uitgemaakt, zegt de »Temps." Ook het »Journal des Débats'' acht de bedreiging van lord Salisbury geheel buiten de orde. De rechten van Engeland zijn in Frankrijk nooit ontkendalleen kan er verschil van gevoelen bestaan over de gegrond heid van sommige aanspraken, en het is waarlijk thans geen tijd daarvoor naar het zwaard te grijpen. De diplo matieke weg is de eenige om die geschillen op te lossen. Minder gematigd laat het »Journal" zich uit »Zegt gij dat, gij, die u in strijd met alle afspraken, met allo verplichtingen, met alle beloften, blijft hand haven in Egypte »Gij, die u opmaakt om het groote plan te verwezen lijken van een Engelseh-Afrika, dat zich uitstrekt van den Nyl-Delta tot de Kaap do Goede Hoop gij hebt de vermetelheid te spreken van schending uwer onmis kenbare rechten?'' >Men zal zeggen, dat de woorden van lord Salisbury kunstig omraamd waren. Niemand zal den Engelschen staatsman de gave ontzeggen op handige wijze te kunnen spreken. Hij verstaat de kunst bedekte hatelijkheden te zeggen. Maar ditmaal is hij wellicht te ver gegaan. Wij zijn niet meegaande genoeg, om dat zonder tegenstrib belen te verdragen en wij rekenen er op, dat onze regee ring het hem te zijner tijd en op geschikte wijze in rekening zal brengen Veratekering tegen ongelukken. Mijnheer de Redacteur Het ouder bovenstaand opschrift ingezonden stuk in uw blad van 10 dezer, kan ik niet onbeantwoord laten. Het is mij niet duidelijk hoe M. Uitenbosch mij zoo geheel ongemotiveerd en ten onrechte verdacht denkt te maken, door te beweren dat door mij wordt verzuimd, in de bestekken voor de bouwwerken, welke onder mijn beheer worden uitgevoerd, op te nemen de bepaling van verzekering tegen ongelukken, in tegenstelling met alle bier ter stede gevestigde architecten, die volgens zijne bewering dit wel doen. Ik verklaar bij deze, dat Uitenbosch de zaak al zeer slecht onderzocht of begrepen heeft; het staat hem niet vrij, mij op zul< een onbehoorlijke wijze met opzet en, beslist tegen beter weten in, aan te vallen en zulk een blaam naar het hoofd te slingeren. Bij een behoorlijk onderzoek van de bestekken van veertien werken zou hem gebleken zijn, dat in negen bestekken de verplichte verzekering is voorgeschreven. Voor de overige werken waren bijzondere redenen, om de verplichte verzekering tegen ongelukken niet op te nemen. Op drie werken, onder mijn beheer gebouwd, waarvan de aannemingssom te zamen ruim f 54000,bedroeg, kwamen vier kleine ongelukken voor. Door den agent der verzekering-maatschappij is aan allen de schade ver goed. De waarheid van deze bewering is te onderzoeken. Ik vertrouw hiermede voldoende te hebben aangetoond, dat het ingezonden stuk van Uitenbosch niets bevat dan onwaarheden en hatelijkheden, die nimmer in zijn belang kunnen zijn. Ik vertrouw tevens, dat de Timmerlieden-vereeniging ook nu wel overtuigd zal zijn, dat hun ingezonden stuk van 7 Nov. j.l. niet op mij van toepassing is en dat men mij niet behoeft te rekenen onder de bouwmeesters, die de werklieden niet meer waardeeren dan een stuk gereedschap. En U, mijnheer de redacteur, zult zeker nu weder tot uwe meening, dat onze gemeente ten opzichte van verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongelukben in gunstige conditie verkeert, terugkeeren. Met de opneming dezer regelen in uw blad zult U ten zeerste verplichten Uw dw. dr., Alkmaar, K. BAKKER Dz., 12 November 1897. architect. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 10 uur Een boek met titel.Europa"; brillendoosdefecte band van een kinderwagen; defecte zilveren tabaksdoos rozenkrans beiteltje kaasboor zilveren onderstukje van een oorbelletje damesparapluio ledige portemonnaie een bontje. Alkmaae, De Commissaris van Politie voornoemd, 12 Nov. 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. O ad o r p. Getrouwd: 5 Oct. Dirk Kaaijk wednr. van Marjjtje Boon en Adriana Nieuwenhuijzen, wed. Pieter van Dijk. Ondertrouwd: 22 Oct. Gerrit Wiedijk, wednr. van Eefje Bus, te Oudorp en Antje l'raag, wed. van Arie Bakker, te Akersloot. Geboren: 19 Oct. Pieter, z. van Cornelis Kieft en Bregtje Oukes. Spanbroek. Geboren. 2 Oct. Maria, d. van Arie Loos en Marijtje Bakker. 8 Theodoras, z. van Pieter Koomen en Grietje Oud. 9 Catherina Anna, d. van Nicolaas Dekker en Aagje Schilder. 20 Elizabeth, d. van Jacob de Boer en Sijtje Kief- tenburg. Overleden. 12 Oct. Maria, d. van Pieter de Boer en Trijntje Ken- nig, 1 m. 29 Geertje Knijn, echtgen. van Pieter Niele, 67 j. STieuwe WTledorp. 1—31 Oct. Ondertrouwd. Jacob Spruit, wednr. van Adriaantje Smit, en Eliza beth Vos, wed. van Pieter Renooij. Geboren. Aaltje, d. van Jan Kouwenberg en Hiltje de Wit. Harlngcarspel. Geboren: 5 Oct. Johanna, d. van Jan Messing en Engeltje Schoen. 8 Trijntje, d. van Jan Bruin en Maria Ooijevaar. 9 Cornelisz. van Cornelis Kramer en Neeltje Bleeker. 23 Cornelia, d. van Gerrit Blaauboer en Trijntje Kuiper. Ondertrouwd, 15 Oct. Getrouwd, 30 Oct. Hendrik Smit, wednr. van Jantje Bas en Grietje Hoogvorst. Overleden: 5 Oct. Neeltje Wink, wed. van Pieter Koorn, 52 j. 15 Aaltje de Groot, echtgen. van Arie Smit, eerder wed. van Cornelis Schilder, vroeger van Jacob Beemsterboer, 58 j. Ichoorl. Getrouwd. 5 Oct. J. F. J. Keet en G. Beemsterboer. Geboren. 16 Oct. Aafje, d. van C. Modder en G. Hofdijk. 18 Cornelis, z. van W. Breed en G. Beek. 30 Cornelis, z. van G. Hoogvorst en T. Kriller. Oude NTledorp. Geboren. 22 Oct. Louwrens Jacobus, z. vau Jacobus van Wachen- dorfï van Rijn en Trijntje Grin. 31 Petrus, z. van Jan Tamis en Guurtje Schilder. Overleden. 11 Oct. Petrus, z. van Jacob Berkhout en Trijntje Groot, 8 weken. Egmond aan Zee. Ondertrouwd. 21 Oct. Johannes Arnoldus Otto, te Zaandam, en Mar- garetha Engelina Oortmeijer, alhier. Geboren. 3 Oct. Neeltje, d. van Willem Prins en Cornelia Stam. 8 Johanna, d. van Gerrit Buis en Trijntje Heere. 9 Johanna, d. van IJsbrand Conijn en Trijntje Dekker. 10 Jannetje, d. van Jan Visser en Maartje Zwart. 16 Maria, d. van Cornelis Kok en Grietje Hopman. 20 Arie, z. van Willem Prins en Trijntje Wijker. Elisabeth, d. van Cornelis Schol en Gerritje Broek. 22 Neeltje, d. van Cornelis Blok en Elisabeth de Groot. 28 Maarten, z. van Jacob de Groot en Agnes Zwart. Overleden. 5 Oct. Pieter, z. van Jan Stam en Jansje Zwaan, 1 j. 8 Jacob, z. van Klaas Zwart en Neeltje Stam, 3 w. 20 Pieter Dekker, wednr. van Maartje Koper, eer der van Kniertje Gravemaker, 70 j. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 8