Negen en Negentigste Jaargang. 1897. ZONDAG 14 NO V EMBER. Buitenland. Nederland. NO. 136. ®er«*é blad. Vergadering van Vrijdagavond 8 nur. ALKfHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. WEMEENTERAAIÏ TAST ALH1SAAR. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Bruinvis. Gemeente-begrooting. De behandeling der gemeente-begrooting wordt voort gezet. iSHOiniTËiir. Volgn. 38. »Geldleening ter bestrijding van buiten gewone uitgaven." B. en W. hebben dezen post uitgetrokken op f18500 teneinde daaruit te bestrijden a. de kosten verbonden aan dempings- en baggerwer- ken en in verband daarmede het maken van een ge deelte hoofdriool en van een ijzeren brug, ten bedrage van f 5000, (Dit werk is op 4 Aug. 11. aangenomen door C. de Wijs voor f13900,—. Op de begrooting voor 1897 was hiervoor beschikbaar f 4753,benevens de opbrengst van den verkoop van den grond aan de IJzer- en Metaal gieterij ten bedrage van f4202,50, welke gelden B. en W. tot dit doel willen aanwenden). b. een gedeelte van het nadeelig slot der rekening over 1896, ten bedrage van f 11000, (Dit nadeelig slot was ontstaan door de verantwoor ding der opcenten op den dienst 1896 over 8 maanden daar de nieuwe wet op het personeel met 1 Januari 1897 is in werking getreden). c. de kosten voor de verbouwing der stadsapotheek f2300,-. De 3e sectie stelt voor geene leening te sluiten, maar dit bedrag te vinden door het bedraguitgetrokken voor kasleeniug (Volgn. 39 f20000.—) te brengen op f40000,-. B. en W. verklaren dit voorstel niet te kunnen on dersteunen. Naar hunne meening is het ongeoorloofd de kosten voor buitengewone werken te betalen met het geld van tijdelijke leeniugeu ter voorziening in de even- tueele behoefte aan kasgeld. Voor dergelijke werken mag ongetwijfeld worden geleend, doch dan behooren de mid delen te worden aangewezen, waaruit de rente en de af lossing zal plaats hebben dan behoort een plan te wor den opgemaakt, omtrent de wijze, waarop de aflossing zal plaats hebbeD. Ged. Staten zouden tegen de voorge stelde financieels operatie stellig bezwaar hebben. De heer Kraakman zegt: dat terzake der leening ad f 18500'een nader voorstel van B. en W. zal wor den ingewacht. De Raad zal gelijk B. en W. in hunne memorie van toelichting reeds mededeelden, daarvoor een afzonderlijk besluit moeten nemen. De opmerking werd door de 2e sectie gemaaktom haar ter sprake te kunuen brengen. De heer Bosman deelt daarna mede dat het den leden der 3e sectie is voorgekomen, dat de benoodigde en uitgetrokken gelden gemakkelijk door tijdelijke lee ning zouden kunnen wordon gevonden de sectie nam dit standpunt in met het oog op de omstandigheid, dat vermoedelijk in 1899 voor de bijdrage der gemeente in de kosten van aanleg van den spoorweg Alkmaar Hoorn toch geleend zon moeten worden en tevens met het oog op het geringe bedrag der leening. Alles zou dan in één leening kunnen worden begrepen. De leden waren niet van oordeel, dat dit tot moeielijkheden aan leiding zon kunnen geven. Spr. zou alzoo willen leenen op gelijke wjjze, als thans geleend wordt ter zake van het bestaande kas-tekort ad f60090,—. Bovendien staat voor tijdelijke leening, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, uitgetrokken een bedrag van f 20000. Ook dit jaar kwam ditzelfde bedrag op de be grooting voor, zonder dat daarvan naar spr. meening is gebruik gemaakt. Mocht 1898 in dit opzich' met 1897 gelijk staan, dan zou wellicht met de uitgetrokken f 20000 kunnen worden volstaan. Den heer Kraakman komt het voor, dat B. en;W. ten dezo zeer correct hebben gehandeld. De bedoeling eener tijdelijke leening is, om het geleende vóór of op 31 December af te lossen. Daarom wordt ook steeds een gelijk bedrag als de ontvang in uitgaaf gebracht. Hier zal de Raad evenwel een bedrag in ontvang bren gen, zonder een uitgaaf daartegenover te stellen. Van B. en W. zal de Raad een ontwerp der leening krijgen; mogelijk dat het denkbeeld van den heer Bosman dan zal opgaan. Wellicht dat er dan besloten zal wor den om te leenen en het geleende wederom in 1899 af te lossen en dan het bedrag in een grootere leening te begrijpen. De heer de Lange is het met den heer Kraakman eens. Ook spr. zou slechts voor één jaar de leening willen sluiten, om haar dan in de andere op te nemen. De heer Kraakman doet ten slotte opmerken, dat bij het aangaan der leening volstrekt geen haast is, al is het ookdat aan het einde van 1898 eerst daartoe wordt overgegaan. Daardoor zal rente worden uitgewon nen. De post wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurdzoodat in 1898 eene leening zal worden gesloten ten bedrage van f 18500. Thans rest nog alleen het bedrag, uit te trekken voor hoofd, omslag. In verband met de genomen besluiten is de stand der begrooting zoodanig, dat de uitgaaf is verhoogd met een bedrag van f 7611 en verlaagd met eene som van f 2951 zoodat meer is geraamd dan volgens de door B. en W voorgedragen posten van uitgaaf f 4660de ontvangsten zijn mede tengevolge der genomen beslissingen verhoogd met f 18160,80. De uitgaven aanvankelijk geraamd op f 359316,28 zijn alzoo gestegen tot f 363976,28 en de ontvangsten primitief geraamd op f 359317,60® tof f 377478,40®, zoo dat een overschot is verkregen van f 13502,12®. Vermindert men hiermede den Hoofd. Omslag, uitge trokken op f 56000dan zal voor dezen post worden geraamd 42500. Het percentage zal daardoor bedragen 2,65 of 0,45 meer, dan tot heden. De Voorzitter stelt voor het percentage aldus op 2,65 te bepalen. De heer Kraakman had volgens zijne berekening een percent van 2,7 verkregen. Hij zon wenschen dat dit werd aangenomen. De ontvang zou dan wellicht iets hooger zijn. Zonder hoofdelijke stemming werd daarop het per centage van den hoofd, omslag bepaald op 2,7 en het bedrag op 43450. De heer Kraakman verklaart dat naar aanleiding hiervan de verordening op den hoofd, omslag zal moeten worden gewijzigd. Hij beveelt B. en W. aan om die wijziging te willen voordragen in verband met de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. No. 156). De reden daarvoor is gelegen in het feitdat voor den noofd. omslag in die wet een nieuw richtsnoer is gegeven. De progressie is bij de nieuwe wet n.l. zeer beperkt. Hoezeer de wet echter eerst met 1900 verplichtend is tengevolge waarvan toch vóór 1900 de bestaande ver ordening in overeenstemming met de wet moet worden gebrachtmeent spr. nu reeds op wijziging in den zin der wet te moeten aandringen om dubbele moeite te voorkomen. Do heer Boelmans ter Spill meent te moeten opmerken dat wellicht vóór het verstrijken van den termijn eene wijziging in de wet zal zijn gekomen. Ieder, die de geschiedenis der wet kent, weet, dat juist het punt van progressie een groot bezwaar bij hare aanneming is geweest. Als dus de wet wordt g wijzigd zal ze stellig veranderd worden ten opzichte der progressie. Om nu den tijd niet vooruit te loopen maar dezen eerst eens af te wachten is spr. er voor dat de wijziging geschiedt overeenkomstig de oude onge wijzigde wet. De Voorzitter verklaartdat B. en W. zullen overwegen, wat hier ten deze het meest doelmatig schijnt. Daarnaar zullen zij hun voorstel inrichten. De begrooting werd daarna zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld als volgt Inkomsten f 364928,40® Uitgaven 364926,28 Waarschijnlijk batig saldo 2,12®. De post voor onvoorziene uitgaven kon daardoor wor den geraamd op f 3600. De heer Kraakman herinnert er aan dat bij de besprekingen der plannen tot uitbaggering der Singel gracht de vraag gold om den weg langs do touwbaan van den heer Paleari te verbroeden zoodanigdat twee rijtuigen aldaar zullen kunnen passeeren. Spr. zou dit verbroeden een nuttig werk vinden. Hij zou gaarne zien dat B. en WT. met den gemeente-architect zouden willen overwegen, of dit uitvoerbaar is. De beer Stoel verklaartdat hij deze verbreeding steeds wenschelijk heeft geacht. Vroeger heeft hij reeds ten deze zijne denkbeelden te kennen gegeven. De heer de Sonnavile deelt mededat met den architect dit plan reeds is besproken, in verband met de uitbaggering der Singefgiacht, waardoor modder tor be schikking zou komen. De architect heeft echter verklaard, dat de Singelgracht van eene schoeiing zal moeten worden voorzien. Voor aanplemping was hem de specie uit de Singefgracht niet goed genoeg. Het plan van verbree ding wordt echter steeds in gedachten gehouden. De vergadering werd gesloten. WMEI4.ENIjANI». De zitting van den Kamer is den 11 geopend met de verkiezing van den nieuwen president. De candidaat van Delyannis schijnt gekozen te zijn, maar daar de verkiezing niet van staatkundigen aard is, is er geen crisis te vreezen. SPANJE. De ministerraad heeft Woensdag de nadere bijzonderheden geregeld van de hervormingen voor Cuba. De besprekingen liepen louter over het tweede deel van het hervormingsplan, omvattende de geheele organisatie van het zelfbestuur en de koloniale wetgeving met voor behoud van de rechten van het moederland en de eontröle van de Spaansche regeering en het Spaansche Congres over de kerkelijke zaken, de rechtspraak, de buitenland- sche aangelegenheden, het leger, de marine en de politie van de kolonie. De Kamer zalabij algemeen stemrecht worden gekozen en uit zestig afgevaardigden bestaan. De Senaat zal voor de helft zijn samengesteld uit gekozenen, eveneens bij alge meen stemrecht en voor de heltt uit leden die krachtens hun ambten in het lichaam zitting zullen hebben. De Staatscourant van 23 November zal het amnestie- besluit voor Cuba bevatten. NEUEENIODE STATEN. Dinsdag is in den Kabinetsraad te Washington het antwoord der Spaansche regeering op de nota van generaal Woodford behandeld. De regeering der V. S. acht het antwoord zeer bevredi gend en geschikt om alle bezorgdheid voor de verstoring der vriendschappelijke betrekkingen te doen eindigen. Uitgeest. Het fanfarecorps »Onderlinge Oefening' onder leiding van den heer P. Velseboer Jr., gaf deze week baar eerste concert in dit seizoen op de bovenzaal van «de Ooievaar". De uitvoering van de verschillende nummers van het programma werd door het talrijk op gekomen publiek met aandacht gevolgd. In 't bijzonder komt een woord van lof toe aan den heer W. Brouwer van Leiden, voor zijn keurige voordracht op de violoncel, en aan Mej. B. v. N. voor haar uitstekende begeleiding op de piano. Aan het herhalingsonderwijs wordt hier dezen winter deelgenomen door 23 leerlingen. Schagen. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de gevonden steenen kisten in het oude kerkplateau, dag- teekenende uit de 12e eeuwom hunne geschiedkundige waarde niet behoefden uitgegraven te worden, waarom den 10 de kuilen weer met aarde zijn aangevuld en de opgebroken straat weer is hersteld. Mag zich onze departementale zangschool steeds in toenemenden bloei verheugen, met de departementale huis- houtvlijtschool is dit niet minder het geval. Voor de zen winter hebben zich meer dan 30 leerlingen aangege ven, waarvan er slechts 18 geplaatst konden worden. Het onderwijs wordt nog altijd gegeven door den heer Th. Roep, die zich voor dezen cursus van de hulp van den timmerman C. Kool alhier heeft verzekerd Bij hnisvlijt- onderwijs, teekenonderwijs en gymnastiek behoeft de Scha- ger jongelingschap zich gedurende de lange winteravon den niet te vervelen noch tot de straat zijn toevlucht te nemen. Hoe rijk onze gemeente ook aan vereenigingen moge wezen telkens weer zijn er menscheu die behoefte ge voelen aan het stichten van eene nieuwe vereeniging. Nu weer worden er pogingen in het werk gesteld alhier eene afdeeling op te richten van den Nederlandschen Kolfbond. Ettelijke liefhebbers hebben reeds hun lidmaatschap toe gezegd zoodat verwacht mag worden dat het oud-hol- landsch geroemd kolfspel hier weer in eere hersteld zal worden. Vroegere pogingen leden na langer of korter tijd telkens schipbreuk te wenschen ware het, dat deze poging mocht gelukken en het edele kolfspel minder edele uitspanningen mocht verdringen. Uangedijk. De groote Mainzer-zuurkoofabriek te Noordscharwoude werkt tegenwoordig met een perso neel van tusschen de 30 en 40 man. Duizenden witte kolen worden er eiken dag behandeld en tot de bekende lekkere zuurkool verwerkt. De inleg van busgroenten is geëindigd, de verzending er van is reeds aangevangen. Grootendeels met schuitenminder per spoor worden naar heinde en verre, vooral naar Duitschland, Engeland, en Amerika, de groote okshoofden zuurkool en andere groenten verzonden. De groote fabriek te Noordscharwoude, die met stoom werkt en twee anderen aan den Langedijk gevenon- derscheidenen gezinnen brood en werk en dragen veel tot den bloei, het verkeer en den handel in dezestreek bij. Bierbrouwerijen. Naar wij vernemen bestaan aan de stoombier- brouwerij »'t Haantje" te Amsterdam plannen tot be langrijke uitbreiding harer fabriek. Door haar toch zijn aangekocht eenige perceelen aan het Weesperplein, num mers 11, 13, 15, ter oppervlakte van ongeveer 800 M2., waarop ijs- en legkelders zullen worden gebouwd welk werk dezer dagen werd aanbesteed. De bieren dezer brouwerij werden op de Internationale Wereldtentoon stelling te Brussel thans weder bekroond met het eere diploma (hoogste onderscheiding.) Tooneelweristrijd-Beemster. De tooneelvereeniging «Rethorica" alhier heeft een tooneelwedstrijd uitgeschreven, te houden op 9 December 1897 en 13 Januari 1898. Voor deelneming aan dezen wedstrijd schreven onderscheidene gezelschappen in. Bij loting is nu bepaald dat de volgende 6 vereenigingen aan den wedstrijd mogen deelnemen: »Ons genoegen", Sneek; »Anrora", Purmerend«Brederoo", Purmerend «Kunstzin'', Amsterdam «Voorwaarts", Purmerend »de Schager rederijkerskamer", Schagen. De eerste drie zullen den 9 December, de laatste den 13 Januari optre den. Elke vereeniging is verplicht een blijspel in één bedrijf op te voeren waarin zoowel dames- als beeren- rollen moeten voorkomen. De jury bestaat uit de heeren J. van Beek W. Schoo en Jb. van der Molen allen te Beemster. Hcerliugowaartl. Den 11 had de openbare vergadering van het Nutsdepartement plaats, waarin de heer ds. Schermerborn, van Nieuwe Niedorp, optrad als preker met het onderwerp «Oorlog en militairisme."

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 9