Nederland Tegen dit vonnis hadden èn de eischer (het ministerie van bnitenlandsche zaken) èn de veroordeelde appèl aan- geteekend. Op 24 Maart 1848 begon te Kiel de beweging om Sleeswijk-Holstein van Denemarken vrij te maken. Er worden thans voorbereidselen gemaakt om den vijftigsten verjaardag in 1898 feestelijk te vieren. Een comité van 150 personen nit alle richtingen heeft daartoe reeds een oproeping tot de bevolking gedaan. EGYPTE. De veldtocht in Soedan zal dit jaar niet worden voortgezet. Ten minste nit Kaïro wordt aan den »Times" gemeld, dat sir Horatio Kitchener, die van Ber ber naar Kaïro teruggekeerd is, heeft gemeld, dat het geheele Oostelijke deel van Soedan van Derwishen gezui verd is. De spoorweg van Aboe Hamed naar Berber, waarvan de aanleg reeds begonnen is, zal tegen April gereed zijn. Daar dit het vervoer van krijgsbenoodigd- heden over de geheele streek van Kaïro tot Berber moge lijk zal maken, zal in het volgende voorjaar over het lot van Omdurman worden beslist. Inmiddels hebben de Derwishen een krachtige stelling ingenomen bij Metemmeh, die tegen een aanval van de rivierzijde volkomen beveiligd is. De stad, die drie mijlen verder landinwaarts achter een bergrug ligt, kan slechts door een aanval van de landzijde worden genomen. BAGEBAMD. De »Times" ontving Zaterdag uit Maidan het bericht, dat de Afridis zich waarschijnlijk weldra zullen overgeven, waardoor een spoedig einde van de vijandelijkheden in uitzicht wordt gesteld. Omtrent de voorvallen en toestanden in het Niger- gebied dat thans, dank zij lord Salisbury's redevoering, de aandacht van de geheele wereld trekt, heeft een te Liverpool aangekomon stoomschip, de volgende bijzonder heden vermeld »Den 15 October waren de Westindische troepen nog in Lagos, daar men geen dragers kon krijgen er waren 1500 man noodig en men was er slechts in geslaagd een 800-tal te vinden. »De Franschen hadden alle inboorlingen van Porto- Novo gedwongen, bij hunne expedities dienst te nemen. Uit het binnenland was te Lagos berioht ontvangen, dat de hoofden van Saki, toen de Franschen hun gebied binnenrukten, er op gewezen hadden, dat dit den Éngel- schen toebehoortde Franschen wilden echter niet terug trekken, doch zonden een expeditie naar Ilescha. De in woners van dit gebied ontvingen de Franschen zóó, dat zij den terugtocht wel moesten aannemen, en daarbij vele dooden en gewonden kregeD. De Fransche bevelhebber werd door pijlschoten gewond. »Later verlieten de Franschen Saki en bezetten zij Kitsi. »Naar gemeld wordt hebben de Franschen op hun marsch door het Britsche gebied Britsche onderdanen gedwongen als dragers in hun dienst te treden." FR.UHBIJK. In de zaak-Dreyfus is nog geen licht, althans geen officieel licht ontstoken. Natuur lijk ontbreekt het niet aan officieuse mededeelingen en onthullingen. Zoo deelt de »Echo de Paris" mede, dat de verdedigers van Dreyfus in het bezit zijn van de getuigenis van een persoon, die stukken en inlichtingen heeft gekocht, waar onder brieven afkomstig van den vermoedelijken pleger van het verraad. Het schrift van deze brieven komt overeen met dat van het befaamde stuk, waarop Dreyfus veroordeeld werd. De regeering heeft echter verkend" dat de te berde gebrachte argumenten van nul en goener waarde zijn. Behalve het boven aangeduide stuk zijn er in het dos sier van de zaak-Dreyfus veertien getuigenverhooren. Een daarvan verklaart dat de kapitein gezien is, terwijl hij de aanteekeningen bracht naar een koffiehuis, waar zij in ontvangst werden genomen door een buitonlandsch agent, wiens gevangenneming onmogelijk is. Ook is gebleken dat de kapitein in 1894, onder voor wending van ziekte naar België ging. Het doel van de reis is door hem nooit opgehelderd. En dan zijn er nog het stuk, waar Dreyfus met naam en toenaam wordt aangeduid, zijn betrekkingen met een schuld niet is geleverd. Het doet mij leed, dat ik u do troostende woorden niet kan toespreken »gij verlaat deze zaal zonder een smet op uw karakter." De verdenking blijft op u rusten." En tegen alle gebruiken in de rechtzaal in riep zij uit »Ik ben onschuldig, mylord De dag zal komen waarop de Hemel dit zal bewijzen, nu de aardsche rechter mij gerechtigheid weigert vAFe gerechtigheid is u geschied, was het antwoord, vuw proces is in den behoorlijken vorm gevoerd." Zoo was het dus afgeloopen het opzienbarend rechts geding. De meesten der aanwezigen geloofden aan haar onschuld, maar er waren er ook, die van haar schuld overtuigd waren. In elk geval blijft de smet op haar rusten, dachten allen. Intusschen was het ongelukkig slachtoffer half bezwijmd uit de beklaagdenbank weggeleid. Zij vond de uitspraak schriklijk. Het laatste wat zij zag was het verklaard gelaat van kapitein Douglas, die thans wel tien jaren jonger scheen. In een klein zijvertrek kwam Dudley Ross bij haar. Zij was zeer bleek, maar verwonderlijk schoon. »Hoe moet ik u danken," zeide zij, vgjj hebt mijn leven gered, maar hoe kunnen zij nog twijfelen, na al hetgeen gij gezegd hebt? Zij moesten weten, dat ik (m- schnldig ben, waarom spraken zij dat niet uit »Om u de waarheid te zeggen," antwoordde de advocaat, die er zeer afgemat uitzag, »is de uitspraak gunstiger dan ik had durven hopen. De beschuldiging was inder daad zeer sterk." »Maar wat moet ik nu doen, wat moet ik beginnen kreet zij. Begrijpt gij niet, dat zulk een uitspraak mij voor mijn gansche leven schandvlekt »Een vrijspraak wegens het niet-schuldig zou hetzelfde zijn," antwoordde de advocaat kalm. »Een proces als dit verwoest altijd een menschenleven. Gij moet een anderen naam aannemen, gij kunt hier in de buurt niet blijven wonen." »Maar ik ben onschuldig Moet ik dit alles dragen en zoo lijden, terwijl de Hemel weet, dat ik onschuldig ben 1 »Ik heb mijn best voor u gedaan," hernam mr. Ross droogjes. Wordt vervolgd. persoon, die bij zijn gevangenneming de wijk nam naar het buitenland. Deze betrekkingen zijn bewezen, zegt de »Echo," maar Dreyfus loochent ze. De Fransch-Engelsche Niger-conferentie, die sedert weken met de regeling der grenzen in het Niger-gebied bezig was, heeft haar arbeid plotseling gestaakt, naar zij officieel mededeelt, omdat een der leden door ongesteld heid de zittingen niet kan bijwonen. De pers meent echter, dat deze staking verband houdt met de redevoering van lord Salisbury en met de gebeur tenissen in het Nigergebied. De Engelsche mailbooten van de »Peninsular and Oriental Company" zullen weldra Brindisi niet meer aandoen, maar regelreehtj van Marseille naar Port Said stoomen. De Maatschappij heeft langen tijd zonder succes aangedrongen op verbetering van de haven van Brindisi, die voor haar groote schepen onvoldoende is ingericht. Zij geeft nu aan de haven van Marseille die in de laatste jaren aanmerkelijk is verbeterd, de voorkeur. Reeds sedert 7 October doen de schepen der »P. O." om de veertien dagen Marseille aan en na Januari zullen zij Brindisi geheel laten liggen. GRIEREABAAfli. Do verontwaardiging over de onthullingen omtrent de onbruikbaarheid der Grieksche torpedo's is nog niet bedaard en reeds komt de »Neo- logos" met een nieuw schandaal. Het blad beweert dat een deel van het staande leger met onbruikbare patronen was uitgerust tijdens den oorlog met Turkije. Kort voor het uitbreken van den oorlog waren de soldaten voorzien van patronen die in 1880 waren aangeschaft. Een jong officier die mot deze patronen proeven nam, bevond dat zij niet te gebruiken waren wegens de slechte hoedanigheid van het kruit Op zijn aandringen kocht de regeering nieuwe patronen, maar na het begin der vijandelijkheden kwam er groot gebrek aan munitie. Een hooggeplaatst officier moet toen aan de soldaten weder de onbruikbare patronen van het jaar 1880 hebben doen uitreiken, hoewel hij wist dat er niets mee aan te richten was. IPAIJE, Generaal Blanco seint, dat de overeen stemming met de partij van de constutioneele unie niet heeft opgehouden. De partij is bereid zich te onderwerpen aan de bevelen van de regeering, maar protesteert tegen autonomie. Het plan om generaal Weyler bij zijn aankomst in Spanje een ovatie te bereiden opgevat door Romero Rebledo, en door de Carlisten onmiddellijk overgenomen om der regeering en der monarchie onaangenaam te zijn is opgegeven. Waarschijnlijk heeft niet alleen de regeering met krach tige maatregelen gedreigd, maar is ook de sympathie voor den mau, die op Cuba niets tot stand heeft gebracht, niet heel groot. Reis om de wereld. Wanneer de spoorweg door Siberië over eenige jaren tot Vladivostok gereed zal wezen, zal men »de reis om de wereld" in 33 dagen kunnen afleggen. De be rekening is aldus Van Bremen naar Petersburg 1 Va dag. Petersburg naar Vladivostok 10 Vladivostok naar San Francisco 10 San Francisco naar New-York 4'/2 New-York naar Bremen 7 Totaal33 dagen. Hierbij is gerekend, dat men door Rusland eu Sibe rië 48 kilometer per uur aflegt en verder sneltreinen en snelvarende bouten gebruikt. Men lette er verder op, dat deze »reis om de wereld" niet over een grooten cir kel der aarde loopt, eu over het Noordelijk halfrond, waar men een groot deel van den weg in den spoortrein kan doorbrengen. Officieel is bekend geworden, dat op de wereld tentoonstelling te Brussel de Ilaagsche Plateelbakkerij „Rozenburg" in de afdeeling »Ceramiek'' is bekroond geworden met het »Diplome d'honueur". Ook verkreeg zij nog een »Diplome d'honneur" in de afdeeling »Toe- gepaste Kunst". Rozenburg" is naar »Het Vaderland" opmerkt de eenige faïencefabriek op de Brusselsche tentoon stelling, aan welke deze laatste onderscheiding werd toe gekend. B a a t s t e Berichten. Dr. Peters veroordeeld. BERLIJN, 15 Nov. Het disciplinair gerechtshof voor de Duitsche koloniën heeft dr. Peters schuldig verklaard aan alle punten der aanklacht en veroordeeld tot ontzet ting nit 's rijks dienst en in de kosten van het proces. Harlngcai spel. De collecte voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin weduwe-Regentes heeft in deze gemeente opgebracht, na aftrok van onkos ten, f 115. Schagen. Den 13 vergaderde de raad onzer ge meente, voornamelijk ter benoeming van een onderwijzer in de plaats van den heer Van Genne. Uit het voor gedragen drietal, bestaande uit de heeren C. Polling Jr., Assen, P. Ronner Jr., Egmond aan Zee, en G. Engels, Hoorn, van wie de twee eerstgenoemden in de school alhier eene proefles haddon gegeven, werd met 8 van de 9 stemmen de heer Polling tot onderwijzer benoemd. Nog werd besloten bij Gemeente-crediet een leening aan te gaan, groot f 17000 a 33/4 a pari met jaarlijkscho af lossing van minstens f 600, beginnende 1899. Met al- gemeene stemmen werd het maximum van den hootde- Tijken omslag gesteld op f 9000 met heffing van 10 °/0. Tot leden van het stembureau voor de a. s. gemeente- raadsverkiezing werden gekozen de heeren Vader, Asjes en Roggeveen, tot plaatsvervangers de overig- leden. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van gemeente bode waagmeester alhier bedroeg bij do sluiting van de lijst op 15 November niet minder dan 90. Na een kortstondige ziekte is in den morgen van den 16 alhier overleden de heer W. A. Hazen. Sinds jaren lid van den gemeenteraad en eerste wethouder heeft hij veel voor de gemeente helpen tot stand brengen. Als voorzitter der Harmoniekapel, tot wier oprichters hij be hoorde, heeft hij mede het zijne gedaan het muzikaal leven in onze plaats te verhoogen. In zijn werkje over de afge brande kerk toonde hij zeer vertrouwd te wezen met de geschiedenis van Schagen en omstreken. De armen verliezen veel in hem, want in zijn 74jarig leven heeft hij veel wel gedaan. Heerhugowaard. Naar ons wordt medegedeeld is trein no. 104 den 15 aan een groot ongeluk ontkomen. Nabij het station alhier scheen de wisselstand op een der lijnen bij de werken voor de lijn Hoorn niet juist te zijn, waardoor de aankomende trein op verkeerd spoor of erger zou zijn gekomen. Gelukkig bemerkten machinist en stoker bijtijds de onregelmatigheid en met een hevigen schok stond de trein stil en kwamen de inzittende reizigers met den schrik vrij. Vit Zij pc. De boeren hier zijn wel te spreken en dat zegt de laatste jaren wat voor een boer. De reden is echter niet ver te zoeken en schuilt in het prachtige najaarsweer, dat nu reeds weken aanhoudt. Er is gras in tamelijken overvloed en, al kwam er wat regen, het vee kan bij niet al te strenge nachtelijke koude minstens tot St. Nicolaas in de weide blijven zonder gevaar, dat het land drassig wordt en grond en gras vertreden door het grazend gedierte. Bovendien is de hooioogst dezen zomer zoo rijk geweestdat eiken boer onbezorgd den winter te gemoet kan zien. De bietenboeren in de omliggende polders hebben in jaren geen herfst gekend als de tegenwoordige, nu ze hnn waar zoo gemakkelijk en schoon uit de akkers kunnen halen en naar de vaarten kunnen kruien zonder benadee- lend pad over akker of weide. Overal is de grond vast en droog. Zelfs oudere vee- en bouwboeren herinneren zich geen jaar, waarvan de herfst zoo schoon was als die van 1897. Eendenkooien. In Hollands Noorderkwartier vindt men tegenwoor dig nog drie eendenkooien in Zijpe en Callantsoog die in werking zijn. Drie zijn er geheel vervallen, ter wijl van een vierde nog slechts een vijver met een dijk over is. De goede tijd voor de eendenkooien is dan ook hier voorbij. Toen de Zuiderzee haar gebied wat verder reikte was hel een winstgevend bedrijf. Een oude kooiker" herinnert zich nog, dat gunstige jaren een zuivere winst van meer dan f2000 in de beurs brachten. Nu loont het moest de moeite niet. Een enkele vlucht van 30 of 40 eenden, zooals een der kooien in de maand Septem ber van dit jaar opleverde, is wel een aardige vangst, maar komt te zelden voor om het kooijaar goed te maken. Elke eendenkooi in H. Noorderkwartier beslaat onge veer 6 morgen gronds en mag als overal tot op een afstand van 1506 meter niet genaderd worden. Zuid- en Aoordschermer. De collecte ten bate van de Vereeniging »Trouw aan Koning en Vader land" heeft in deze gemeente f 10,43 opgebracht. Groot-Schermeer. De heer Joh. Dit.mars alhier komt voor als n°. 1 op eene voordracht voor onderwijzer aan een der openbare lagere scholen te Amsterdam. Egmond aan Zee. Vrijdagochtend omstreeks acht uur verliet een 20jarig jongeling de ouderlijke wo ning om in de duinen konijnen te gaan delven. Toen hij 's avonds 7 uur nog niet terug was, begon meu zich ongerust te maken en toog een troepje mannen de dui nen in om hem te zoeken, 's Nachts vond men zijne spade en daarnevens het lijk, geheel in een konijnenhol bedolven door oen aardstorting. ©osterbeek. Een droevig ongeluk beeft alhier plaats gehad. De heeren B. keerden per rijtuig van de jacht terug. Bij huis gekomen stapten zij uit; bij het overreiken der geweren was een loop op een der heeren gericht; door een of andere omstandigheid ging het schot af zoodat hij in do borst werd getroffen en bijna on middellijk overleed. Barsingcrliorn. Den 14 gaf de gymnastiek- vereeniging *de Westfries" te Kol h or n, eene goed geslaagde uitvoering. Te K o 1 h o r n wordt dit jaar door 33 leerlingen aan de herhalingslessen deelgenomen een getal veel grooter dan vorige jaren. In de polders Waard en Groet wordt op verschil lende boerderijen brongas aangelegd, met evengoed gevolg als in den naburigen poldor Wieringerwaard. Ook in het dorp Barsingerhoru zelf wordt door enkele inwoners van brongas gebruikgemaakt. Eigenaardig is het aldaar, dat aan de voorzijde van het dorp, in den Kaagpolder, met succes putten worden geslagen, terwijl men aan de achterzijde der huizen, in den Hooglands-polder, steeds te vergeefs workt. Purmerend. Op de den 15 alhier gehouden najaarsveemarkt werden 844 runderen aangevoerd. De handel was stug. De prij/.eu waren goed. Spanbroek. Den 15 gebeurde alhier een ver- schikkelijk ongeval. Terwijl de moeder even afwezig was, viel een vierjarig dochtertje van den molenaar K. voorover in den vuurpot en werd daaiuit meer dood dan levend en overdekt met vreeselijke brandwonden opgenomen. Men vreest voor het behoud van de arme kleine. In vroegere dagen had men in deze streken vrij wat jagers, maar langzamerhand vermindorde hun aantal, omdat er zooals de term luidt rgeen haas" meer was. Van de afwezigheid der jagers heeft waarschijnlijk het hazengeslacnt een goed gebruik gemaaktwant dezer dagen schoot een jager uit Bergen in de »Lage Hoek" op één dag tien hazen een ongehoord aaatal voor deze streken. Bergen# Door onvoorzichtigheid bij het aansteken eener petroleumlamp geraakte de vorige week bij den heer M. alhier da lampekap in brand, die brandende op de kap van een pianolampje viel, hetwelk mede vlam vatte. Dank zij der tegenwoordigheid van geest van den aanwezigen pianostemmer, den heer IJ. van Alkmaar, werden de vlammen spoedig gebluscht doch niet dan ten koste van ettelijke brandwonden aan diens handen, ten gevolge waarvan hij een paar dagen zijne gewone bezig- hoden rfiet kon verrichten. Onze afgevaardigden. Aan de lezers van »de Amsterdammer, weekblad voor Nederland, wordt als premie, tegen betaling van slechts 25 cents, uangeboden het bij de Rotteidainscha uitgevers Nijgh en van Ditmar verschenen handeltje met de portretten onzer tweede Kamerleden. Enkele korte aanteekeningen zijn bij ieder portret gevoegd.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2