A.W.J.pm Openbare Vergadering OM DE KROON, iet. ANTON JUNO, voorheen J. Balvers, Hypotheekbank IhOElSTÏÏElEl, Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Ingezonden Stukken. Advertentièn. Een net persoon Xïet adres van Stadsvroedvrouw is vanaf 18 November a.s. Schapensteeg IS 24. HTederlandsch Tooneel. M. A. ERKAMP, Loodgieterij. Zinkwerkerij. wm ERNSTIG mm Bouquetten, Kransen, Tafelversieringen enz., Decoratiën van allerlei aardneemt aan Abonnementen voor het onderhonden van Tuinen Bloementafels, Jardinieres, Serres enz. Geest, Alkmaar. ANïOW JOIG. Ns. 12631 en 16347 f 400; No. 15294 f 200 en No. 4935 f 100. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. @sasaHBöi laai op Vrijdagden 19 November 1897, DONDERDAG 18 NOVEMBER 1897, Volteekeud Maatschappelijk Kapitaal f 1.000.000. Directeur: J. F. MOE AS. Fnidsen C 60. AANLEG GA8- en WATERLEIDING, SPREEKBUIZEN, ELECTRISCHESCHELLEN. GasornamentenGaskooktoestellen. 'tm beveelt ziek beleefd aan voor het leveren van Alle werkzaamheden tot het vak bekoorend zullen promptnet en vlug worden uitgevoerd. Zich beleefd in eens ieders gunst aanbevelend Uw dv. dienaar, Amsterdam. Voor het gezin van B n h r e, dat bij den brand in de Westerstraat op 3 Nov. twee kinde ren zoo noodlottig verloor, is ongeveer ingekomen een bedrag van f 2266. De thans ontvangen bijdragen zijn vol doende om Bnhre en de zijnen degelijk te kunnen helpen. 'sGravenbage, 16 Nov. 1897. Tweede Kamer. De heer van Gilse heeft plaats genomen. Bij het alge meen debat over de Indische begrooting heeft de heer Van Kol gesproken voor de verbetering van het lot van den javaan en tegen de Atjehoorlog. Hij stelde de motie voor waarin verzocht wordt de benoeming oener onpar tijdige Staatscommissie, die rapporteeren zal over de ge volgen van den Atjeh-oorlog en over de mogelijkheid die te beëindigen. De heeren Verhey en Knyper duchtten van enquete-vertraaing in beëindiging van den oorlog en adviseerden tot voortzetting der tegenwoordige ge dragslijn op Atjeh. De heer Van der Zwaag zal zoo lang den oorlog dnurt tegen de Indische begrooting stemmen en zal de vermindering der hooge tractementen voorstellen. 356ste Staatsloterij. Ie kl,, le lijst, 15 Nov. Badhuis „Witte Kruis." In de week van den 7 tot den 13 Nov. zijn in het badhuis van shet Witte Kruis" genomen 46 kuipbaden, 71 regenbaden le kl. en 132 regenbaden 2e kl., te zamen 249 baden. Collecte. Op woensdag, den 17, zal langs de huizen der in gezetenen eene collecte worden gehouden, ten behoeve der moederlijke Sociëteit, eene nuttige instelling hier ter stede, die bij geboorten in behoeftige gezinnen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindte, stenn verstrekt. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nar als volgt: den 14: 757.3; den 15757.8den 16774.2. Zitting van 16 November 1897. W. G., Heiloo, ontduiking der hondenbelasting, 1 boete van f 3, 2 boeten van f 5 en 1 boete van f 6, subs. 1 dag hecht, voor iedere boete. P. V,, Zuidscharwoude, verduistering, 6 weken gev. W. C., hvr. van J. D., Helder, mishandeling en be- leediging, f 10 boete, subs. 5 dagen hecht. C. B. en D. J., Oost-Graftdijk, gom. Graft, mishan deling, ieder 1 week gev. H. B., Alkmaar, diefstal, 3 weken gev. G. M., Barsingerhorn, mishandeling, 10 dagen gev. H. R., Helder, diefstal, 10 dagen gev. P. B., Enkhuizen, beleediging met woorden, f 10 boete, snbs. 8 dagen hecht. S. B., Wieringen, diefstal, 10 dagen gev, P. H., Oostwond, verduistering, 1 maand gev. O. A. K., Haarlem, diefstal, 3 weken gev. P. S. en M. 8., Hoorn, wederspannigheid, de le 14 dagen gev., de laatste 7 dagen gov. J. DEnkhuizen, mishandeling, 1 week gev. J. B., als boven, gedetineerd, verduistering, vrijgespr. GETROUWD. 14 Nov. Pieter Baltns, wednr. van Clasina de Graaf en Antje Berkhout. GEBOREN 15 Nov. Catharina d. van Cornelis Dekker en Petro- nolla de Wit. Willem, z. van Willem Joos- ten en Rinske Nobel. Geertrnida Martina, d. van Johannes Matthens Anthonie Winkelaar en Geertruida Martina van Lieshout. Geer- truida Catharina, d. van Adrianus Schapendonk Josephiua van Hanxleden. OVERLEDEN 14 Nov. Alidad. van Aria van Wieringen en Antje Veenis, 5 j. 15 Teunisje Komen, laatst wed. van Simon Bruin, e,erder van Lambertns Julsifig en Barend Staal, 77 j. en 6 m. Maartje de Groot echtgen. van Jan Mosk, 31 j. Bliksemafleider op den Aceijnstoren. Mijnheer de Redacteur Gaarne zon ik n een plaatsje willen verzoeken in uw blad, naar aanleiding van bovens aand. In het gemeen- teraadsverslag in uw blad van Vrijdag 1.1., las ik dat op voorstel van den heer Janssen besloten werd geen bliksemafleider op den Accynstoren te plaatsen omdat deze toren daarvoor te laag is. Dit toch is niet juist. Het is volstrekt niet alleen de hoogte die de vatbaarhoid om getroffen te worden be paalt doch evenzeer de vorm. De ontladingen tnsschen de aarde en de wolk geschie den door middel van puntige uitsteeksels. Door middel van spitse punten vloeit de electriciteit der aarde naar de wolk en omgekeerd. Op het vlakke land zal een woning een boom, of wel een dier in de weide, roods een uitsteeksel zijn, waar door de bliksem af en toe vloeit. In de steden zijn deze uitsteeksels de puntige deelen van de, boven de andere uitstekende gebouwen. Das vooral torenspitsen want hoe spitser een puöt is hoe gemakkelijker zal de elecirici- teit afvloeien. De Accijnstoren na voldoet aan die voorwaarde. Hij is een spitse punt die zij het ook niet zoo heel hoog doch zeker hoog genoeg boven de omringende gebouwen uitsteekt om als bliksemgoleider uitmuntend te kunnen j dienst doen. Voegen wij hierbij dat de Accijcstoren staat vlak voor een vrij ruim watervlak wat de kans om ge troffen te worden zeker niet vermindert, dan behoeft het zeker geen betoog, dat de Accijnstoren meer in aanmer king komt om van een afleider te worden voorzien dan de brandspnithnisjeszooals de heer Goede in den gemeenteraad deed uitkomen. U dankend voor de verleende plaatsruimte heb ik met de meeste hoogachting de eer te zijn UEd. dv. dr., Q. "Uleeschkeuring. Mijnheer de Redacteur. Hoezeer ook overtuigd van de slechte hygiënische toe standen, ten opzichte van de vleeschconsnmptia hier ter stede en hoezeer ook toejuichende het pogen van den geacbten schrijver van »Niet voor fijnproevers", acht ik mij toch verplicht, om de wille van de waarheid en om mij zelf, ten opzichte van bedoeld artikel een opmerking te maken. De schrijver eindigt zijn artikel met als een voorbeeld uit die onhoudbare toestanden aan te geven dat sedert 1895 in het locaal Diligentia af en toe v eesch publiek is verkocht, hetwelk afgekeurd zou zijn aan het abattoir te Amsterdam als afkomstig van .teringlijders onder de koeien." Dat vleesch evenwel, hier bedoeld, was niet afgekeurd te Amsterdam. Bovendien werd mij door den Burgemeester verzocht een onderzoek in te stellen naar het consnmabel zijn van dat vleesch en ik heb mij met nauwkeurigheid van die opdracht gekweten. Ik vond evenwel geen bezwaar den Burgemeester te adviseeren tot toelaten ter consumptie vau bet vleesch in kwestie. Naast mijn persoonlijk onderzoek in dezen komt ter beoordeeling van het consnmabel zijn ook de geschiede nis van dat vleesch in aanmerking. De koeien, waarvan dat vleesch afkomstig was, waren verzekerd in het .Pnrmerender Veefonds" ter assurantie van de slachtwaarde bij eventueel afkeuren enz. na slach ting. Geen vee wordt in dat .fonds" toegelaten dan na keuring door den veearts te Formerend het moet een gezond en goed gevoed uiterlijk hebben. Deze dieren evenwel bleken bij slachting te Amsterdam toch in die mate aan tuberculose (pokken-parelziekte) lijdende te zijn, dat de keurmeesters .zouten'' noodig oordeelden. Na dat zouten wat gedurende een veertiental dagen aan het abattoir plaats heeft wordt het vleesch ook voor Amsterdam ter consumptie vrijgelaten. Afgezien van de desinfecteerende kracht van keuken- zont en salpeter en hunne uitdrogende werking op het vleesch is dit door het verkregen hooge zoutgehalte in rauwen of halfgaren toestand vrijwel onbruikbaar ge worden. Men dient het vooraf' goed te kokenwaardoor alle nadeelige stoffen die eventueel aanwezig zouden kunnen zijn worden vernietigd. Intusschende erkende nauwkeurigheid der amstor- damsche keurmeesters in aanmerking genomen, zou men haast dit zouten overbodig kunnen achten, hoewel ook tc groote nauwkeurigheid in dezen niet schaadt. Twijfelt men daar met reden aan het onschadelijk zijn van het vleesch, dan wordt het gestereliseerd, of geheel, door zeer langdurig koken als 't ware vernietigd. Het vleesch in kwestie is dus niet te Amsterdam voor de consumptie afgekeurd, maar wel oDder toezicht sterk gezouten, en daarna voor de consumptie vrijgelaten bovendien is het in Alkmaar niet eer verkocht, dan na voorafgaand deskundig onderzoek. Men zal het wel met mij eens zijn, dat het dool van zoo'n deskundige keuring nooit mag zijnom zooveel mogelijk af te keuren, alles wat geen .eerste kwaliteit" mug heeten, maar wel om zooveel mogelijk goed te keuren, opdat lieden, die geen .eerste kwaliteit" knnnen krijgen, zich voor minder geld toch goed dierlijk voedsel kunnen verschaffen. Ik vertrouw, M. de Red., dat de schrijver van .Niet voor fijnproevers" mij deze opmerking ten goede zal houden. Voorbeelden van den schadelijken invloed van het gemis aan bepalingen ten dezen opzichte zijn er overigens maar al te veel. Ik zou voor het onderhavige, wat ik uit de rij moest lichten, b.v. zoo noodig in de plaats willen geven de in 1884 en '89 hier ter stede geconstateerde getallen van vleesch- en worstvergiftiging, in de ver slagen van het Geneesk. Staatstoezicht van die jaren op genomen. En in die dagen was de toestand niet slechter dan op heden. Dankende voor de plaatsing, hoogachtend, J. J. WESTER, pl.vv. Districts Veearts. fi Den 28 November hopen mijne geachte vrienden H. KROMSIGT u en I A. POST HUM A If hunne 12'/j-jarïge Eehtvereeniging te her- S f denken. w 1 Hun toegen. N. N. ff Alkmaar, 17 November 1897. Heden overleed in den ouderdom van ruim 77 jaren, onze geachte tante T. KOMEN Wed. S. BRUIN. 1 Namens de familie, Alkmaar, G. KIKKE Komen. 15 Nov. 1897. H. KIKKE. gevraagd voor Inpakken en verzenden in een banketbakkerij op 3, 4L en 5 December. Franco brieven lett. A B bij de nitgovers dezer courant. des avonds ten 8 uur in het lokaal »H armoni e", te ALKMAAR. Besproken zal worden door Ds. WEEDER overWaarom beslist geheelonthouding. Ds. MELCHERS over Volksontwikkeling en onthouding. Ds. SCHERMERHORN over: Bezwaren die tegen de geheel-onthouding worden ingebracht. Entree ÏO cent. Debat zeer gewenscht. Eerste Abonnementsvoorstelling. 's avonds 8 uur. drama in 5 bedrijven van FRANCOIS COPPÉE, metrisch vertaald door J. L. A. SCHUT. Met medewerking van de heeren van Schoonhoven, Louis Bouwmeester en Henri de "Vries en de dames BrondgeestBouwmeester en E. flol- trop—v. Gelder. le Rang i' 1,60, 2e Rang f 1,3e Rang i' O,SO. Plaatsbesprekin^op den dag der voorstelling 10 ets., in het lokaal .Harmonie", van 10—12 uur. De loting vangt precies te ÏO uur aan. TE ALKHAAB. De VENNOOTSCHAP verstrekt geiden op le hy potheek en geeft 31/2 °/0 pandbrieven uit in stuk ken van 5000 1000 500 en 100 gulden. RUIME SOKTEEKIAG moet men voor de huidverpleging zorg dragen, dat wil zeggen men moet zich slechts met de beste zachtste en zui verste Zeep wasscben. indien men blank blijven wil en een zachte huid en frisch uiterlijk wil verkrijgen. Gebruik daarom als toiletzeep geen andere dan de in qnaliteit en zachtheid tot nog toe on overtroffen DOEKIAG's Zeep met den Uilwelke voor 25 ets. overal verkrijgbaar is, ALS

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3