Uit gebrek aan bewijs, No. 138 Tweede blad. Negen en Negentigste Jaargang* 1897. V RIJ 1) A G 19N0YEIBER. PARI JSC HE BRIEVEN. Feuilleton. CHARLOTTE BRAEME. AEKHAARSCHE (IIIRAM. Deze Öoarant wordt Diasdag-, Donderdag- en Saterdagavoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk 1, De 8 nummers f O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. ïelefuonnuaaer s 3 Vrijs der gewone Advertentlën t Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. XXIX. Parijs, 15 Nov. 1897. Hoe dikwijls hebben wij reeds getracht een dagboek aan te leggen, dat ging vrij goed, doch nooit hebben wij het bijgehouden, en tuch zou dit voor deze brieven mis schien wel wenschelijk zijn. Nu wij willen het weder eens beproeven misschien gelukt het ons, maar zullen voor deze laatste maal onzen brief zoo maar uit de pen laten vloeien. Waardoor op welke wijze door welke gebeurtenis werden wij dezer dagen het meest getroffen, wat komt ons het spoedigst in het geheugen eene treurige geschiedenis de dood van eene geheele familie, man, vrouw en drie kinderen een zelfmoord, niet uit ellende, maar uit levensmoeheid. Die heer Ar- mand Dreyfus was rijk geweest, had vervolgens veel geld verloren, doch verdiende ook veol met handel en met beurs- speculatiënin ieder gevalzoo hij zijn fortuin te gelde gemaakt had waren hem misschien een hondderdduizend franken over gebleven. En omdat het hem in niets mee liep, omdat hij veel teleurstellingen en togenspoeden had ondervondenverkoos deze man van nog geen veertig jaren den dood boven het leven zijn vrouw dacht er evenzoo over doch hunne drie lieve meisjes hadden zij het recht die ook te dooden Dreyfus beweert van ja in een schrijven aan den directeur van het dagblad »Le Temps" zegt hij duidelijk, dat niemand het recht heeft hem te beoordeelen dat de natuur hem het middel heeft gegeven uit het leven te treden dus dat hij daarvan gebruik heeft gemaakt. De meeste parijsche bladen kun nen een kreet van afgrijzen en veroordeeling niet terug houden anderen toonen groot medelijden wjj beken nen noch het een noch het ander gevoeld te hebben, wij vinden dat is ons persoonlijk gevoelen dat deze heer gehandeld heeft als een ware egoïstin plaats van zich te dooden, hadde hij met die honderdduizend franken nog veel en nuttig kunnen werken tot heil van zijne mede menschen, zijn eigen ik kunnen vergeten, en zoo hij zich later toch wilde dooden, hadde hij kunnen wachten tot hij niets meer bezat. Ons medelijden zou uitsluitend die drie kinderen gelden, wier vader hen vermoordde, terwijl toch de rente van het kapitaaltje voldoende was om de meisjes fatsoenlijk te doen opvoeden tot nuttige, liefhebbende moeders. Ah, die heer Dreyfus heeft nooit de echte misère ge kend. Een parijsch kronikeur schreef eens, dat in Parijs eiken morgen honderdduizend menschen wakker worden, die niet zeker zijn, of zij te twaalf ure hun warm mid dagmaal zullen hebben. En hoevele net gekleede heeren ziet gij hier op den Boulevard loopen, die twee sous weigeren aan een bedelaar? Zij zijn dan hardvochtig of hebben zij misschien zelf ontbeten met oen «half maantje" van één sou Vraagt maar eens aan een bewoner van Parijs of het hem soms gebeurde in eene passage of stille straat, dat een fatsoenlijk heer zachtjes prevelde, zonder dat iemand het bemerkte »Je n'ai pas mangé". Ik heb DOOR 14) »Ja, dat weet ik. Denk niet, dat ik ondankbaar ben Niemand kon half zooveel voor mij gedaan hebben. Ik dank u mijn leven, maar hoe kan ik blijven leven met znlk een schaduw boven mij 1" »Dat is het juist, wat gij niet kunt doen. Gij kunt uw oude plaats niet weder innemen, maar gij kuDt een andere vinden. Gij zijt jong, sterk en rijk, gij kunt het leven nog genieten." »En ik sta geheel alleen op de wereld," antwoordde zij droevig. »0 mijnheer Ross, al zou het een schriklijke dood geweest zijn, toch nog beter dan zulk leven »Kom, blijf opgewekt," zei hij vriendelijk. «Gij kent het spreekwoord Na regen komt zonneschijn." »Wat moet ik doen," herhaalde zij, »ik ben nog nooit alleen in de wereld geweest, ik had een vader, daarna een echtgenoot en nu voel ik mij als een schipbreukeling op een onbewoond eiland." «Ik zal voor u doen wat ik kan," hernam de advocaat vriendelijk. .Gij zijt zeer goed voor mij," zeide zij, haar schooue oogen naar hem opslaande. «Maar wat raadt gij mij, waar moet ik heen »Wilt gij nu naar Oolde Peil terug?" »Neen, nooitDien naam alleen haat ik reeds. Ik zal nooit naar Blairs huis teruggaan, ik wil zijn geld niet aanraken 1" »Dan geeft gij een groot fortuin op." »Ala ik het hield zou ieder het beschouwen als bloed geld. Ik heb zelve ook nog geld, opgespaard van mijn zakgeld. Meer dan vijfhonderd pond heb ik op do Bank, dat zal ik nemen, maar niets meer." niet gegeten helaas hoevele gelukkigen had die heer Dreyfus nog kunnen maken. Moge die gedachte andere zwaarmoedigen weerhouden zijn voorbeeld te volgen. Laat ons aan iets vroolijkers denken. Zooals gij weet zijn wij hier groote vrienden met de Russen, en thans kregen wij uit Rusland een zeer aardig kinderlijk cadeautje. Een russisch meisje van zes jaar, mejuffrouw Marie Pontekkoff, dochter van een kolonel te St. Peters burg, zond aan den heer Santon, president van den p irij- schen gemeenteraad, eene pop in nationale kleederdracht. De kleine Marie deed er hare photographie bij en een briefje met het verzoek hare pop ten geschenke te geven aan een parijsch naamgenootje. De parijsche gemeenteraad begon dus met te loten, welk arrondissement der stad de pop zou krijgen, en was het 15e arrondissement het gelukkige. Daar waren op de bewaarscholen zestig meis jes, welke allen den naam Marie dragen, er werd weder om geloot, en eene kleine dreumes Marie Thernisien trok de mooie pop. Het portret van dit lieve kind wordt thans naar hare kleine russische vriendin gezonden, met bege leiding van twee parijsche poppen, een voor Marie Fontch- kofif, en de andere om te St. Petersburg verloot te wor den. Niet onaardig, maar misschien een beetje kinder achtig. In het circus van de Champs Elysées krijgen wij het russische muziekkorps van het keizerlijke regiment Préobrajensky. Men belooft ons daarvan veel moois, en al was het ook niet mooi, men zou de russische muzikan ten toch toejuichen. Parijs heeft twee groote mannen door den dood verlo ren. De eerste is Pezonde oude Pezon, de groote dierentemmer. Zijne menagerie staat nog op de kermis van Montmartre, op den Boulevard Rochechouart. Hij was 73 jaar oud, en begon in zijne jeugd zeer eenvoudig als kermisreiziger met een paar dansende beeren. Het liep hem mede in de wereld, hij kon meerdere beesten koopen, leeuwen, tijgers, beerou enz., en vooral zijn groote leeuw Brutus is algemeen bekend. Pezon laat ongeveer een millioen franken na. Behalve met zijn leeuw Brutus had de oude Pezon het ook eenmaal kwaad met een reusachtigen beer, en gelukkig werd hij toen gered door zijn zoon Adriaan, die met een sabel zijn vader te hulp vloog. Deze zoon schijnt zich candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De andere overledene is Zidler, een man die gedurende twintig jaren aan vele parijsche vermakelijkheden den eersten stoot gaf, telkens nieuwe vroolijke genoegens uit dacht en eindelijk stil van zijn fortuin men zegt van twee millioen leefde. Het eerst herinneren wij ons Zid ler als directeur van het Hippodrömehet reusachtige prachtige circus hetwelk helaas niet meer bestaat, daarna als opzichter van den Jardin de Paris een tnin vol ver makelijkheden vrij frissche Inch: nog al redelijke ver teering, en dames uit de demi-monde en uit heelemaal geene wereld. Vervolgens waren het de «Montagnes russes", thans een café-concert »l'01ympia", en eindelijk op Boulevard de Clichy aan den voet van Montmartre «Gij kunt er een nieuw leven mede beginnen. Ik heb een plan, dat als het bevalt, uitstekend zal zijn," her nam Dudley Ross, toen hij eensklaps door kloppen aan de deur gestoord werd en ophield. Een veldwachter kwam zeggen, dat kapitein Douglas verlof had gekregen mevrouw Blair te bezoeken, voor zij het gerechtsgebouw verliet. »Dan verlaat ik u thans," zei de advocaat. «Als uw bezoeker vertrokken is zal ik u mijn plan nader mede- deelen." Het volgende oogenblik stond kapitein Douglas voor haar. >Wensch mij geen geluk 1" begon zij, «mjjn lot is nu nog ondraaglijker." »Ik kom hier," antwoordde hij, som nogmaals mijn leven aan uw voeten te leggen. Hoe dieper de schaduw wordt die de wereld over u werpt, te helderder straalt mijn liefde. Geschandvlekt als gij in het oog der men schen zijt, staat gij voor mij als de reinste vrouw. Ik heb n liever nu gij in ongeluk en tegenspoed zijt, dan in uw schitterendste levensdagen. Hester, mijn geliefde, luister naar mij. Vandaag nog wil ik n tot mijn vrouw maken. Ik wil de geheele wereld trotseereu, ik wil voor u leven en sterven O Hester, heb mededoogen. Wijs mijn groote liefde niet af. Spreek dat enkele woord en ik zal trotsch aan de geheele wereld toonen, boe ik denk, hoe gelukkig ik beu n te hebben gewonnen en ik zal n wegvoeren van deze plek van schande en kommer, naar een ver land, waar wij zullen leven als in een heerlijken droom «O, verleid mij nietkreet zij. «Ik wil n zoo gelukkig maken, Hester, gij zult dit alles even spoedig vergeten als een benauwden droom. De tijd zal komen, dat gij mij zult liefhebben en zegenen." »Neen, neen, ik heb n niet lief," zeide zij eensklaps vastberaden. «Een huwelijk zonder liefde brengt ongeluk. Zie wat het mij gebracht heeftNeon, ik wil schande en lijden dragen, alles liever dan dat." »Toch zal ik nooit ophouden te hopen, ik zal n volgen tot het eind der wereld." «En overal zal ik neen blijven zeggen," antwoordde zij met een Aanwen glimlach. »Dat weet ik nog niet." »le Moulin Rouge", de roode molen, een echt danshuis, waar wij alle mooie celebriteiten zagen, als »la Goulue", Grille d'Egout, Nini-Patte en l'air, Ferdinand le Désosse, »le Pétomane", en allerlei dansers en danseressen, welke vooral beroemd werden door de beenen hoog boven de hoofden te zwaaien. Zidler heeft niet lang van zijne renten genotenwaarschijnlijk verveelde de man zich toen hij niet meer zoo nieuwe zaken kon bedenken en oprichten. J. M. T. Bescherming van vogels. De Fransche bond van vogelliefhebbers, met den zetel te Aix en Provence, heeft gernimen tijd geleden naar »De Ned. Jager" meldt zijn president en stichter opgedragen, een groot internationaal ornitho logisch congres tot stand te brengen, uitsluitend met het doel die insectenetende vogels te beschermen, welke in vele landen van Europa ongelukkigerwijze zoo worden uitgeroeid. Het geheel verdwijnen van deze insecteneters zou de grootste gevaren voor den landbouw met zich brengen, welke dan prijs gegeven zou worden aan de schadelijke insecten en de den oogst verwoestende para sieten. Dit congres wordt dezer dagen te Aix gehouden. Het doel van deze samenkomst, waartoe afgevaardigden van alle Europeesche landen en ook van landbouwmaat- schappijen en ornithologische congressen zijn uitgenoo- digd is I. Het wetenschappelijke, door cjjfers nader omschreven, bewijs te leveren van de schade, welken den internatio nalen landbouw wordt berokkend door het dooden der insectenetende vogels, waarvan enkele soorten in ver schillende landen reeds geheel verdwenen zijn. II. Het verkrijgen van het uitdrukkelijke verbod, streng toegepast en elke overtreding ülnk gestraft, de vogels in grooten getale te mogen dooden of te vangon op hnnne tochten of landingen tijdens den trek. III. Het verzoek te richten aan alle Europeesche regee- ringeu maatregelen te heffen, om de wilddieverij tegen te gaan, alsook de door vallen, netten en garens gedreven jacht, op welke insectenetende vogels ook, te verhinderen. Heeft Duitschland Hollantlscli vee noodlgf In de landbouwkundige vereeniging te Teltow is dezer dagen de vraag besproken Is de veeteelt in Duitsch land zoo ontwikkeld, dat zij kan voorzien in de behoefte aan melkkoeien En kunnen de rassen van de Noord- dnitsche laagvlakte ook veredeld wordea zonder kruising met het Hollaudsche fokvee Volgens de «Kreuzztg." gaf de inleider de volgende opmerkingen ten beste «Sedert door de sluiting der Hollandsche grens de invoer van melke en drachtige koeien van daar afge sneden is, is de opbrengst van ons melkvee inderdaad met 1% liter per koe en per dag verminderd, daar ons Duitsch melkvee niet zoo veel geeft als het Hollandsche. Bovendien is melkvee zoo schaarsch geworden dat tegen- «Wilt gij mij schrijven," smeekte hij, «mij melden waar ik n zien kan?" «Ik zal er over denken." Zoo scheidden zij, weinig vermoedende, hoe en waar zij elkander weder zonden ontmoeten. HOOFDSTUK XIX. «Arme Heste r." Toen Dudley Ross terugkwam, vroeg hij waarom kapi tein Douglas bij haar was geweest, maar zij wilde zich daarover niet uitlaten. «Ik kom ons gesprek voortzetten," zei hij toen. «Zooals Ik u reeds zeide, heb ik een plan." «En dat is «Ik raad u onmiddellijk nit Ardrossan te verirekken. Ga regelrecht naar Liverpool, logeer daar in een hotel tot het eerste het beste stoomschip naar Amerika vertrekt en ga dan mede." «Waar ik niemand ken 1" riep zij. «Maar mevrouw, wees redelijk,'aan de menschen dien hier kennen hebt gij toch inderdaad weinig." «Dat is waar," antwoordde zij droevig. Het eerste wat wij doeu moeten, is een naam voor n te bedenken. Die van Hester Blair is thans over de halve wereld bekend, dien kunt gij niet blijven dragen." «Ik wilde dat ik hem nooit gedragen had!" «Gij heet Carol van n zelve «Ja, maar dien naam wil ik ook niet aannemen." «Hoe heette uwe moeder «Annie Malcolm." «Nn, neem dien naam dan aan. Doe den trouwring van uw vinger en begin een nieuw leven. Laat Hester Blair hier sterven." «Arme Hester Blair," zuchtte zij. «Wat heeft zij gedaan om dit te verdienen Zonder huis, zonder naam, zonder vriend en toch heeft zij nooit eenig schepsel leed gedaan «Gij moet n ook kunnen identificeeren," ging de advocaat voort. «Als ik mij goed herinner, juffrouw Malcolm, laat ik de eerste zijn die u zoo noemt, zijt gij een goede musicienne

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5