Nederland. woordig 500 mark wordt betaald voor een dier dat vroeger 380 tot 400 mark deed. Het kwaad wordt nog verergerd doordat men thans de koeien meermalen moet verwisselen. Dientengevolge is aan den anderen kant het aanbod van mestvee gestegen en de prijs voor vette die ren gedrukt. Verbetering is slechts te wachten door de vrijstelling van den invoer van Hollandsche kalveren en jonge Hollandsche koeien en stieren. Het is voldoende om den invoer te beperken tot dieren beneden vier jaar." Een voorstel om in dezen geest bij den minister een verzoek in te dienen werd met 31 tegen 7 st. aaugenomen. Verhuizing. Met October zijn te Berlijn niet minder dan bijna 400,000 aangiften van verhuizingen bij het bovolkings register gedaan. - Hoeveel militaire manoeuvres in Duitschlaud kosten blijkt wel uit het feit, dat alleen in den Rreits Hanau aan schadevergoeding voor te veld staande vruchten 400,000 Mark, ongeveer f 294,000, wordt uitbetaald. Wasvlekken. Als eenvoudig middel om kaarsvlekken uit laken te verwijderen vinden wij opgegeven, bevochtiging met wijngeest die men geheel laat verdampen. De was wordt dan tot poeder dat men kan afschudden en afschuieren. Te Hiel (Gron.) is de schuitenvoerder G. Nuet zoodanig van een trapje op een knop van een stoel vallen, dat een gedeelte der leuning hem in het lichaam drong en met veel moeite daaruit moest verwijderd wor den De ongelukkige is aan de gevolgen overleden, eene vrouw en zes kinderen onverzorgd achterlatende. Schaatsen. De Nederl. Schaatsenrijdersbond schrijft proefwed- strijden in verschillende plaatsen van ons land nit, waar uit moet blijken welke jongelieden het moest geschikt zijn om voor de verschillende kampioenwedstrijden uit te ko men en geoefend te worden. Na afloop der verschillende proefwedstrijden in de provinciën, treden alsdan de bes ten in de verschillende wedstrijden tegen elkander in het krijt, om te doen uitkomen wio voor bovenbedoeld doel het meest geschikt zijn. Deze eindproefwedstrijd zal dit seizoen plaats hebben te Abcoude. Op het eiland Schiermonnikoog is men bezig in de duinen een ijskelder te maken, om daarin zoo mo gelijk nog ijs van den aanstaanden winter te kunnen brengen. Bevolking. De dichtstbevolkte provinciën van ons vaderland zijn Zuid- en Noord-Holland. Daarin wonen meer dan het twee vijfde gedeelten van het Nedsrlandsebe volk. Op het eind van 1896 had Zuid- Holland 1.080 000. Noord-Holland 930.000 en geheel ons land 4.020.000 bewoners. Droogmaking Zuiderzee. Vanwege het hoofdbestuur van den Nationalen Zuiderzeebond zal eerlang in heel Nederland op grooto schaal propaganda worden gemaakt ter spoedige bereiking van het doel, waarnaar die bond streeft. Het hoofdbestnnr acht thau3 den tijd gekomen om liet Nederlandsche volk ernstig te wijzen op het groote be lang dat het hoeft bij een eveutueele drooglogging der Zuiderzee. Daarom zullen vanwege het hoofdbestuur lezingen en populaire voordrachten worden gehouden in alle gemeenten van ons land. Hen gedenkdag. In het »U. D." herinnert mr. G. Blom er aan, dat het den 30 Janu iri 1898, 250 jaren geleden zal zijn, dat de vrede van Munster gesloten werd. Hoewel de schrijver ook met het oog op do kroningsfeesten geen optochten en vnurwerkou zon wenschen zag hij toch gaarne door hot algemeen uitsteken der vlaggen de herinnering aan dit belangrijk feit uit onze geschiedenis door geheel Nederland gevierd. »Ja." »Nu, dan zon ik mij zelve noemen Annie Malcolm, onderwijzeres in den zang." »Maar kan ik dat onderwijzen vroeg zij. Ja, en zoo niet. neem dan zelve les, dan kunt gij het ook. De zaak is vlug geschied, zooals gij ziet, Hester Blair is dood." »Arme Hester,'' zuchtte zij, »geinkkigo Hester, die lange jaren geleden op do heuvelen speelde Annie Malcolm, de muziekonderwijzeres leeft in hare plaats," ging de advocaat voort, »en misschien is het de wil des Hemels, dat Annie Malcolm even gelukkig wordt als Hester Blair ongelukkig was. Maar nu moot uwe ver andering volkomen gemaakt worden. Gij weet, dat por tretten van u in de couranten opgenomen en ook afzon derlijk verkocht zijn. Daarom moet gij u vermommen, het is geen prettige raad aan een dame, maar ik zou n bijvoor beeld raden uwe haren te kleuren." »Ja, dat kan ik gemakkelijk doen," antwoordde zij on verschillig. »Ik kan het zeer kort alknippen en een pruik dragen, dat zal een goede vermomming geven." »Maar het is jammer," hervatte Ross, mot bewondering naar mevrouw Blairs rijk, ravenzwart haar ziende. «Het doet er niet toe," antwoordde zij, «mijn vader placht te zeggen, dat ik bet mooiste haar had van alle meisjes ter wereld, maar wie zal er nu op letten of ik het nog heb »Verder zou ik u raden een rijtuig te nemen en naar het station to rijden. Ik zal u vergezellen om alle aandacht af te leiden, een kaarije voor u nemen en bij n blijven tot de trein wegrijdt." «Gij zijt zeer vriendelijk," mompelde zij. «Dan mo t gij regelrecht naar een hotel gaan, het beste is de »Royal Arms" in St. George street. Uw adres zal dan zijn mej. Annie Malcolm, Royal Arms Hotel, St. George street, Liverpool. En nu, jutfrouw Malcolm, zal ik alles wat) u toebehoort, van Colde Pell laten halen?" «Neen, neen, niets wil ik hebben uit dat gevloekte huis. Maar wat zal ik met mijn trouwring doen «Geef hem mij," antwoordde Dudley .loss mot oen plot selinge ingeving, en later verwonderde hij er zich nog over, dat hij zóó gesproken had. »Geef hem mij, ik zal Alklasserclam. Op de scheepstimmerwerf van den heer J. Smit Cz., heeft een droevig ongeluk plaats gehad. De 19jarige J. van de Graaf, heeft, terwijl hij werkzaam was aan een kraan, de plotseling uitgeschoten lier tegen het aangezicht gekregen tengevolge waarvan het linkergedeelte met het oog geheel verbrijzeld is. Zijn toestand is bedenkelijk. Landsmeer. Naar wij vernemen is door den Minister vau Waterstaat, Handel en Nijverheid besloten niet over te gaan tot verplaatsing van het bestaande pontveer te Watergang naar het Schouw doch nader zal worden onderzocht in hoeverre eene overneming van hot particuliere voetveer aan het Schouw door het Rijk, in het belang van het verkeer wenschelijk zou zijn. In deze gemeente worden opmetingen gedaan tot het aanleggen van een stoomtramlijn naar het station Oost zaan der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Raden van beroep. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot plaatsver vangend voorzitter van den raad van beroep voor do personeele belasting bedoeld bij art. 58 der wet. van 16 April 1896te Amsterdam J. Ooninck Westenberg aldaar te Haarlem, G, J. van Diereu Bijvoet aldaar te Alkmaar, mr. P. H. G. van der Hoeven aldaar en te Hoorn, J. H. Calkoen, te Edim. Ilgarenpuntjcs. De heer B. G. van der Hegge Zijnen te 's Gra venhago, geeft in het Haagsche Dagblad verslag van een bezoek aan den bekenden heer van Zanten te Leider dorp, do sigarenpuntjes-tabaksfabrikant voor do Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee. Bij het aanschouwen van des hoeren van Zanten's ma gazijnen, werd de verwachting van den heer van der Hegge Zijnen verre ovortroffeu. Om maar iets te zeggen zijn voorraadschuur bevatte op dat tijdstip 7 a 800 kilogram sigarenpuntjes320 kilo's bladtabak ontvangen uit Indië. De tabak was gratis vervoerd per de Stoomvaart-Maatschappij «Nederland" en te Amsterdam gratis door een Amsterdamschei) make laar ingeklaard. Verder 300 kilo's blad zijnde gebruikte monstersdoor eenige makelaars gezonden verder een 40 kilo's gebroken sigaren en eene nog grootere hoe veelheid fijne tabak alsook verschillende pakjes zoowel rook- als pruimtabak. Do tabak wordt nu niet moer, zooals in den beginne, verpakt in papier (oude couranten), maar in schuifdoos jes, die gemaakt zijn van de ledige sigarenkistjes, waarin de puntjes worden toegezonden. Die doosjes werden, door bemiddeling der commissie voor werkverschaffing te Am sterdam den vorigen winter gratis aangemaakt., Zij zijn beplakt met rood wit en blanw, dat door de firma Lank- hont daarvoor gratis verstrekt werd, terwijl eenige motto's er iets eigenaardigs aan gaven. Alle standen tellen verzamelaars, en menig onsje tabak dat bij puntjes inkomtis opgespaard door mannen, die met handenarbeid hun brood moeten verdienen. Uit geheel Nederland zoo verbaalt de heer v. Z. krijg ik zendingenmaar 't is opmerkelijk dat N. Brabant en Limburg nog zoo bitter weinig bijdragen. Ik zon haast zeggen »hoe verder van zee hoe minder aan de oude zeelieden gedacht wordt." Zeeland bijv. brengt veel bij maar van alle plaatsen in Nederland spant, naar verhouding van het aantal zielen Den Helder de kroon. Daar beijveit men zich zeer. Ook nit 's Gravenhage komt veel maar volstrekt niet in verhouding tot wat er zon kunnen komen. De Hagenaars kennen de zee wel, maar op een heel andere, wijze dan de Nieuwediepers en Zeeu wen. Zij zien de zee meestal als 't mooi weer is, wanneer badkoetsjes, strandstoelen, tentjes en vooral het flirtende schoono geslacht er iets liefelijks aan geven. Hei-ben zij aan hunne oogen voldoende de kost gegeven dan gaan zij Mannstaedt liooreu. Maar zij moesten de «Hercules" en andere booten eens zien worstelen, om de bemanning, 't schip on lading van een in nood verkeerend vaartuig te redden dan zouden zij veel meer sympathie voor den koenen Janmaat hebben. De zee te Schoveningon en die te Helder zijn geheel iets anders althans de omgeving en juist dat aanschou wen van de omgeving geeft geheel anderen gedachtegang. hem bewaren en als gij hem terug wilt hebben, hebt gij er slechts om te vragen." «Nooit zal ik hem willen terug hebben," antwoordde zij eenvoudig. Inmiddels was do gewone stilte op straat teruggekeerd en toen de schemering viel reed een rijtuig van het Ge rechtshof naar het station. Daarin zaten een dame wier bleek gelaat door den zwarten sluier heenstraalde en een heer, die er afgemat en gejaagd uitzag. Niemand herkende hen, niemand giste dat het de hoofdpersonen in het opzien barend rechtsgeding waren. «Het is een lange reis," zei Dudley Ross, t,orwijl hij haar het kaartje gaf, denk goed aan de verschillende stations waar gij moet overstappen." «Ik voel dat. als gij mij verlaat, mijn laatste hoop ook verdwijnt," antwoordde zij, hem met tranen in do oogen aanziende. «Beloof mij, dat gij aan niemand ooit iets omtrent mij zeggen zult, of waar ik ben. Gij kunt naar waarheid zeggon, dat Hester Blair dood is." «Uw geheim is volkomen veilig bij mij," antwoordde de advocaat. «En nh vaarwel, daar komt de trein." flij hielp haar in een conpé en vervolgde «Gij zult niet vergeten mij te schrijven met welk stoom schip gij znlt vertrekken." «Ik beloof bet n. En un, nogmaals dank voor hetgeen gij voor mij gedaan hebt. Gij zijt de eenige die mij nog mot de wereld verbindt. Vaarwel En met deze woorden nog in do ooren stond hij alleen op het perron, en het dnurde een poos voor hij tot bezin ning kwam. Al do laatste weken had hij zich verdiept in de geheimzinnige rechtszaak, dag en nacht had hij over niets anders gepeinsd zijn bolangstelliug, zijn tijd, zijn leven, was er zóó in opgegaan, dat het, nu alles voorbij was, hem scheen of zijn eigen leven had opgebonden. Toch had hij nog veol strafzaken te behandelen. Een eenige zoon van goeden huize beschuldigd van valschheid, een meisje beschuldigd van kindermoord, can jonge man, een kind nog bijna, beschuldigd van diefstal op zijn kantoor. Zoo wachtte hem overvloed van werk, en toch kon hij zijn gedachten niet afwenden van het zoogenaamde geheim van Colde Feil. Hij kon niet ophouden te deuken aan Aan alle die oorzaken 't is nog altijd de heer v. Z. die spreekt schrijf ik het toe dat de menschen die toch allen het hart op dezelfde plaats dragen, zoo geheel kunnen verschillen en dat er nog zoovelen gevonden wordendie zich zelfs niet eene kleine oplettendheid willen getroosten om daardoor den ouden zeeman het leven te helpen veraangenamen. Laten we echter goeden moed houden en hopen op do toekomstwie weet hoe geheel anders het nog eens worden zal." Bijtijds ontdekt. Onder IJselmniden is een wagen met 300 halve kilo's bedorven paardenvleesch aangehouden, afkomstig van een aan koudvuur gestorven paard. De bedoeling was het bedorven vleeschper nachtboot naar Amsterdam te vervoeren Door schipper Jan Gz. Brouwer te Oudeschild op Texel is een zeer zeldzame zeebewoner gevangen en aangebracht. Het is een groote zeekrap, op welks rug vier flink ontwikkelde oesters zijn vastgegroeid. Dit komt wel enkele malen meer voor, doch zelden zijn de oesters zoo groot als bij het gevangen dier. Hen krokodil. Een zeer merkwaardig geval, dat onlangs in Atjeh is voorgekomen w rdt nit een particulier schrijven mede gedeeld. Een kanonnier van het Indische leger nam, twee maan den geleden een bad in de Atjehrivier, dicht bij de Demmini-brng. Opeens voelt hij zijn knie gegrepen en beseft hij dat een krokodil hem beet heeft. Geen cogenblik verliest hij zijn tegenwoordigheid van geest. Hij steekt fluks een zijner handen in den geopenden bek waarmee het dier zijn knie omvat hield, en krabt het met de Dagels in de keel. Nog eenige malen sleurt het monster hem mede maar laat eindelijk los en de kanonnier redt zich op den oever. Hij werd in het hos pitaal opgenomen en de zware wonden terstond ontsmet en verbonden. Maar er kwam koorts bij, zoodat de genees kundigen het noodzakelijk achtten het gewonde been aan de nenp af te zetten. Deze operatie is met goed gevolg volbracht en de flinke militair was bij het afzenden van den brief buiten gevaar. Jammerdat zulk een kranig man zijn been moet missen en voor den dienst ongeschikt is geworden. Hem zal zeker bij zijn terugkeer de noodige steun niet ont breken. Rosten van ntemkaarten. Indertjjd werd door het gemeentebestuur van Breu- kelen-Nijenrode aan den commissaris der Koningin ge vraagd wie de kosten van de stemkaarten moest betalen en daarop werd ten antwoord ontvangen, dat de minis ter van binnenlandsche zaken (toen mr. S. van Honten) beslist had dat ingevolge art. 205 K. der gemeentewet, die kosten ten laste van de hoofdplaats van het kies district in casn BreukelenNijenrode, behoordon te wor den gebracht. Het gemeentebestuur, met deze uitspraak niet tevreden en eene nadere beslissing wenschende uit te lokken weigerde een bevelschrift tot betaling voor gemelde kosten af te geven, waarvan aan de Ged. Staten werd mededeeling gedaan. Dit college nn heeft ingevolge art. 225 der gemeentewet den Raad doen hooren en deze heeft zich met de opvatting van B. en W., namelijk dat art. 70 der kieswet geen bepaald voorschrift bevat en artikel 205 K. niet van toepassing wo.dt geacht, ver- eenigd en de weigering goedgekeurd. Hmlgratle naar Buitsehland. Uit Groningen vertrekken nog zeer vele handwerks lieden en boerenknechts naar Duitschland, om daar te graven te metselen en te timmeren, of om op znivel- boerdorijon en in fabrieken werkzaam te zijn. De trek naar Duitschland is sterker dan ooit te voren naar Amerika, want de werkzaamheden zijn vele en de loonen aanmerkelijk hooger dan hier. Alleen nit Uithui zen, met 3600 zielen, zijn in één jaar 180 werklieden geëmigreerd. Twintig jaren geleden was do stroom juist andersom en trok alles naar Nederland. Ook uit de veeteeltstreken in het zuidelijk deel van Noordholland vertrekken den laatsten tijd meerdere boe renknechts en arbeiders naar Dnitschland waar zij zich togen flinke belooning als melkknechts hebben verhuurd. De vorige week begaven zich nit Sloten een 25-tal arbeiders derwaarts, waaronder enkele gehuwde. Purmerende. Op do najaars paardenmarkt wer den den 17 66 stuks aangevoerd. De handel was stng, de prijzen wisselden af van f 40 tot f 200. Oudkarspel. Tot lid van hot bestuur der banue Oudkarspel is herbenoemd de heer A. Halff, te Alkmaar. Texel. Den 14 werden door de rederijkerskamer «Vondel" te De Cocksdorp voor het voetlicht gebracht: «De Turk", blijspel in twee bedrijven, door J. J. Dekker en «Het Testament of de list dar liefde", kluchtspel in n bedrijf, door M. J. Gillissen. Was hot eerste stuk door de groote afwisseling van zeer onderhoudenden aard, het nastukje wekte bij herhaling den lachlust op. De zaal was goed bezet, terwijl een genoeglijk bal den ivoud besloot. hot jonge meisje, aan wier leven bijna een eind was ge komen en voor wie hij zoo zjjn best had gedaan. En nu was zij heengegaan uit zijn loven, om voor zichzelve een nieuw te beginnen. «Zij is nog een kind," dacht hij, en aan niets ande s dacht hij, dan aan het kind, dat hij Anuie Malcolm had gedoopt. «Zij heeft dien moord niet gepleogd," dacht hij, «ik geloof nooit-dat zij gestaan heeft naar het leven vau i aar man. Den dag na dien waarop Anna Malcolm Ardrossan had verlaten, reed kapitein Douglas naar Colde Feil, ovor- tuigd, dat de vrouw dos huizes daar zou zijn terugge keerd, maar de huisbewaarsters wisten niets van haar, alleen wisten zij, dat het huis gesloten moest worden en verder konden zij niets zeggen. Toen ging hij naar het kantoor van mr. Dudley Ross, maar moest daar hetzelfde hooren Hester Blair was ua do terechtzitting nit Ardro.-- n vertrokken en de advocaat wist niets meer van haar. Eu met dit teleurstellende antwoord moest kapitein Douglas zich tevreden stellen. Wordt vervolgd. Drnk v. Herms. Coster Zn., Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6