m Uit gebrek aan bewijs, So. 140 TXfegen en negentigste Jaargang. 1897. WOENSDAG 24 NOVEMBER. Nationale Militie. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. B u i t ii 1 a n d. CHARLOTTE BRAEME. Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag- en Kater d»g» vond uitgegeven. Abonneiuinitsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©'i'anco door het geheele rjjk 1,—. De 3 nummers Afzonder!ófes nu miners 3 ets. f®ae)Toonnuiia«ser 3 Prijs der gewone Advertentiëm Per regel ©,15, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. GOR TER ZOON. Donderdag 25 November e. k., voormiddags ÏO nren, moeten, ten stadsbuize, de stukken onderteekend worden ter verkrijging van vrijstelling als eenlge wettige zoon en voor broederd lenst. Plaatselijke directe belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaah brengen ter algemeene konnis dat het 1ste suppletoire Kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897, op 10 November 1.1. door den Gemeenteraad vastgesteld en bij besluit van 17 November d. a. v. door de Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt, terwijl een afschrift van dat kohier gedurende vijl maanden, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing is gelegd. Bezwaarschriften tegen den aanslag kunnen op onge zegeld papier bij den Gemeenteraad ingediend worden binnen drie maanden na deu dag der uitreiking van de aanslagbiljettenwelke uitreiking op '24 November a.s. bepaald is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAULAINE PONT, Voorzitter. 22 Nov. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. XXIX. De nationale zangwedstrijd, die Zaterdagavond en den geheelea Zondag in hot Paleis voor Volksvlijt is gehouden heeft veel succes gehad. De organisatie was grootendeels in handen van den heer Dudok de Wit en weinigen zijn er, die zoo goed als hij het geheim daar van verstaan. Zoo groot was het aantal mededingers dat hun aanwezigheid in de stad niet ongemerkt bleef telkens zag men groepjes menschen met insignes en het restanraut-Duval in de Gravenstraatwaar gedineerd werd hadden de zangers zoowat geheel in beslag ge nomen. Hier schonk de muze, door dilettanten gediend, prettige uren en aangename herinneringen. Erger zijn de menschen eraan toe die de kunst beoe fenen om daardoor een bestaan te vinden. Enkelen, boven anderen begenadigd, kunnen aldus in hunne materiëele behoeften ruimschoots voorzien maar het gros verdient nauwelijks genoeg om er behoorlijk mee rond te komen. De concurrentie is zoo groot en 't gaat met de artisten al net als met de behoeftigen wauneer 't hun in de provincie tegenloopt, gaan zij hun geluk in de hoofdstad zoeken. Alleen aan de moeielijkheid om aan den kost te komen had de hver de Groot 't te danken dat hij bij de oprichting zijner Noord- en Zuld-Nederlandsche ©pera-vereenlging nog een dragelijk koor en orkest wist bijeen te zamelen de menschen waren dringend genoeg gewaarschuwd o. a. door den heer Hutschent uijter van de Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging maar niettemin lieten zij zich engageeren. Zij zelf verzekeren, dat zij in den waan waren, dat voor hunne salarissen een be- •'■ff"-j-vigawywwgKTg-j DOOR 15) HOOFDSTUK XX. De Parelstad. De »Royal AriDS" was een van die stille, deftige hotels, die men aan alleoi"*reizende dames of aan familiën aanbe veelt. Een hotel wa ai' alles goed geregeld was, waar nooit rumoer heerschte, wa.ar nooit logeergasten kwamen die een pleizierreisje maakten. Maar op dezen prachtige 26en Juni was .Royal Arms" bijna geheel vol. Het had roods moeite gekost plaats te vinden voor een familie die zoo juist uit Canada was gekomen toen een rijtuig stilhie.ld en een dame voor drie dagen een kamer verlangde. Het was een mooie vronw in grijs zijden kleed met bekoorlijk gelaat en zacht licht bruin haar, dat in krullen over haar voorhoofd hing. Zij scheen eenigszins ongesteld en verzocht stille kamers. Haar stem was zachtbijna fluisterend, alsof zij lang was ziek geweest. Bagage had zij niet bij zich, maar die zou spoedig komen zeide zy .Nummer 21 en de zitkamer daarnaast,'' zei de hotel- houdster tot een bediende. Maar toen scheen de vreemde dame van schrik ineen te krimpen. .Nummer 21? Hebt gij geen andere kamer?'' .Neen, mevrouw, alles is bezet sntwoordde de be diende volstrekt niet begrijpende waarom de dame die mooie kamer niet hebben wildeal was bet dan ook n°. 21. .Verlangt gij iets te gebruiken ging bij voort, .een kop koffie?" drag bij een bank-instelling was gedeponeerd, maar dat ge loof was wel wat erg naïef, waar zij toch dagelijks met eigen oogen konden zien, hoe de directeur van de hand inden tand leefde en betaalde met de opbrengst der recettes. Enkele waken is dat tamelijk goed gegaan maar toen zijn de Italianen gekomen, die als mot geheimzinnige macht het publiek uit den Parkschouwburg naar het Paleis voor Volksvlijt hebben getrokken. De artisten van De Groot speelden voor zoo goed als leege zilen; van betaling kon geen sprake zijn en iedereen begreep dat 't tot een explosie moest komen. De eeuige hoop was nog gevestigd op Albers, den in het buitenland zoo gevierden zanger, die indertijd door De Groot als opera-zanger was ont dekt en na zijn dankbaarheid kwam toonen met het gracieuse aanbod om voor f500 per avond eenige keeren te zingen. Hij kwam en deu eersten avond bleven bijna alle dure plaatsen onbezet, zoodat het deficit nog slechts grooter was geworden. Toen riep De Groot al zijn artisten bijeen om te beraadslagen wat hun te doen stond maar nauwelijks had hij vooropgesteld, dat nog langer op betaling moest werden gewacht, of de lang verkropte bitterheid baande zich een uitweg. Scherpe verwijten werden hem naar het hoofd geslingerd en hem werd duidelijk gemaakt, dat men op die wijze niet wilde voortgaan.'s Avonds was de Parkschouwburg unheimisch donker de op zoo losse grondslagen gevestigde onder neming was bezweken Albers keerde woedend naar Frankrijk terng en het arme clubje solisten, koristen en orkestleden moest maar zien zich verdor door de wereld te helpen. Dat zal een heele toer wezen, vooral omdat in de laatste weken geen cent werd ontvangen en de moesten reeds diep in de schuld staken. Er werd den volgenden dag vergaderd en toen moch ten de stamperts ervaren, dat het mededoogen toch nog de wereld niet uit is. Steun werd hun toegezegd en de heer Hutschenrnyter begreep, dat hij 't hnn niet envel mocht dniden, dat zij indertijd zijn waarschuwende woorden in den wind hadden geslagen. Er werd be sloten opera-concerten te gaan geven en daarvoor werd aanstonds een der zalen van het Concertgebouw beschik baar gesteld. Voorts zal de provincie worden afg reisd en in 't algemeen zal 't niet aan den ijver en de inspanning dor artisten liggen wanneer zij niet slagen bij het aan vaarden van deze nieuwe ongewisse worsteling. Zij leunnen veel nu is 't aan het publiek om hen daartoe in staat te stellen. Misschien komt het gezelschap ook wel in Alkmaar mogen zij daar ondervinden, dit de Amsterdamsche briefschrijver der »Alkm. Ct." voor hen een goede wegbereider is geweest. Wat menigeen is tegengevalleu is het feitdat de Italiaansche Opera zich zoo weinig heeft laten ge legen liggen aan de kunstbroeders en zusters, die zij toch feitelijk uit het veld heeft geslagen. Van artislen onder elkaar is een der beminnelijkste eigenschappen, dat zij in dagen van togeuspood altijl bereid zijn eikaars leed te deelen en 't zou zeker een goeden indruk ge maakt hebben, wanneer de vreemdelingen een uitvoering hadden gegeven ten bate van hunne nu berooide Hoi- Opnieuw huiverde de vreemdelinge en zjj antwoordde haastig .Neen, neen breng mjj thee?" »Zjj kreeg thee en die deed haar goedsedert zij uit Ardrossan vertrokken was had zij niets gebruikt, a:le lichamelijke behoeften waren vergeten onder dien schrik lijken gemoedstoestand. Zij vroeg om couranten, want zij wilde nazien wauneer booten naar Amerika vertrokken en welke. Het minst vermoedde zjj niet, dat in die cou ranten iets over haar zelve kon staan on toch de bladen waren er vol van. De Times had er een hoofdartikel over, waarin het vonnis bestreden werd. Een andere Loudensche courant gaf een volkomen verzonnen levensgeschiedenis van haar de couranton uit Liverpool hadden alle een uitvoerig verslag van de terechtzittingen alle waren tegen haar. Zij las het alles met wanhoop in het hart, maar toch wat deed het er toe Hester Blair was dood maar toch bloedde haar hart. Het was de eerste maal sedert de terechtzittingdat zij alleen was en alles kwam haar thans weder voor den geest als een panorama. Hoe dicht was zij bij haar dood geweest Welk een ontkomen op het kantje af Ik had wel willen sterven zeide zij tot zich zelve, en toch, het leven is zoet. Het was een vreemd uur voor haar. Niets wist zij van de krankte, die boven haar hing, van het vuur dat reeds begon haar hersenen aan te tasten. Toch begonnen de letters in de courant voor haar oogen te dansen de af beeldingen der schepen in de advertentiëa schenen weg te varen. .Het is of ik gek word" mompelde zij. Toch poogde zij te lezen maar zij kon niet. .Ik moet tot mor gen wachten," dacht zjj. En toen ging zij naar bed en sliep, zwaar droomende van een gerechtshof en van ang stige spanning omtrent een vonnis. Zij stond den volgenden morgen op, niet verfrischt maar zij kon toch weer helder deukeu. En nu zij thans de couranten inzag, bevond zij, dat een stoomschip »De Parelstad" op 1 Juli naar Nieuw-York zon vertrekken. Die datum beviel haar en do naam van het schip evenzoo. Drie dagen had zij das nog om alle benoodigd- heden te koopen. Allereerst ging zij naar het kantoor landsche confraters. Dan heeft de heer van dor Linden zich veel humaner betoond. Zoolang de opera-de Groot bestond lag t natuurlijk niet op zijn weg haar te steunen te meer daar hij zijn handen vol had en hoeft met zijn eigen knnst-instelling maar nauwelijks was de slag ge vallen of hij was een der eersten, die de helpende hand reikte. Aanstonds nam hij maatregelen om een extra avond te spelen ten voordeele der broodoloozen maar dit goede plan is afgestuit op do weigering om den Parkschouwburg kosteloos beschikbaar te stellen. Onge twijfeld zal hij nu op de een of andere wij ze gelegenheid vinden om aan zijn edelmoedige opwelling uitvoering te geven. De debacle-De Groot is wel het nieuws, dat op het oogenblik de meeste Amsterdammers bezig houdt. Natnnr- lijk zijn er in een groote stad daarnevens nog andere evenementen, die in de gesprekken een groot aandeel vragen. Zoo wil de heer Mijnssen, die tegen de naasting der gasfabrieken wasnu 't daartoe toch komt, ook „Electra" aan de gemeente in beheer geven, omdat men dan van deze maatschappij geen concurrentie zal hebben te vreezen. Men ziet daaruit weer duidelijk, hoe het systeem van gemeente-exploitatie van het een tot het ander voert. De heeren in de Kamer van Koophandel zijn er door ontsteld en zij hebben duidelijk te kennen gegeven, dat hun de behandeling van de Imperial slecht bevallen is. In een stad als Amsterdam moet ruimte blijven voor het particulier initiatief. In den buiselijken kring wordt zoowel hier als elders ongeveer alles beheerscht door het naderende St. Nico- taasfeest. Voor vele winkeliers is de afloop van de Sinterklaas-markt de beslissing, of zij zullen kunnen blijven bestaan en daarom zetten zij hnn beste beentje voor. Er zijn ook dit jaar weder prachtige etalages; op den Nieuwendijk trekt die van Sinkel, waar een groote collectie Japansche goederen mot hnn levendige kleuren zijn uitgestaldin 't bijzonder do aandacht. Vooral 's avonds gaat 't voetje voor voetje door de hoofdstraten en men moet een verstokt Amsterdammer zijn om daarin behagen te kannen schoppen. Hoe de straatventers in die volte nog goede zaken kunnen maken, is een raadsel, maar toch doen zij dat, meer dan menigeen wel denkt. Ergerlijk is te midden van al die drukte het colporteeren met .De Lantaarn," opvolgster van »De Roode Duivel", die haar specialiteit schijnt te zoeken in het opsporen van .handelaarsters in versch vrouwenvleesch" zooals 't op de plakborden boven hun hoofd heet. Mr. Caroli en de Raad znllen goed werk doenwanneer zjj daaraan een eind maken. DUITSCHIjAND. Het Oost-Aziatische eskader heeft aan de Kiantchan-baai in China honderd man aan land gezet die daar zullen blijven totdat volkomen genoeg doening zal zijn gegeven voor den moord op de Dnitsche zendelingen te Yengtu en voor de schennis der Dnit sche vlag. en nam een eerste klas passagebiljet. Zij werd in de passagierslijst ingeschreven als mej. Malcolm, muziek- onderwijzeres. Daarop ging zij een brief schrijven aan mr. Dudley Ross. »Ik heb een passage biljet genomen," aldus meldde zij, »en ik vertrek den 1 Juli. Het schip heet »De Parelstad" en is een stoomer eerste klasse." Daarna ging zij inkoopen doen, die aan het hotel wer den bezorgd. Een groote kist, geadresseerd aan mej. Annie Malcolm aan booid »De Parelstad," naar Nieuw-York werd regelrecht naar het stoomschip gezonden. Den 30 Juni ging zij zelve daarheen om te zion of zij niets vergeten had. Het was een warme dag en zij voelde zich ongesteld. Toch deed zij nog oenige bood schappen, kocht in een boekwinkel een paar boeken en keerde weder naar het hotel terug. Den volgenden dag had zij zware koorts, die steeds verergerde en dagen lang zweefde zij tusschen leven en dood. »De Parelstad" met haar naam op de passagierslijst was zonder haar uitgezeild. Iedereen in Engeland herinnert zich het schriklijk voorval met dit schip. Het kwam in aanvaring met de .Royal Albert" en zonk op hetzelfde oogenblik, alle op varende naar de diepte medesleepende. Deze tijding bracht rouw over geheel Engeland, maar misschien was niemand er droever te moede om dan mr. Dudley Ross. Toen hij het bericht in de courant las, werd hij doodsbleek en zei tot zijn klerk »Ge herinnert u, mevrouw Blair »Ja, mijnheer." .Zij was onder den naam van Annie Malcolm aan boord van .De Parelstad" en met, alle anderen verdronken." En zoo las Annie Malcolm zelve ook het bericht van die scheepsramp en haar aangenomen naam ouder die der verongelukte passagiers. .Hester Blair stierf in Ardrossan," mompelde zij, .Annie Malcolm verdronk in den Oceaan. Nu zal niemand mijn geheim kennen en ieder mij dood wanen."

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1