Uit gebrek aan bewijs, Toensdag No. 143. IVegen en ZVegentigste Jaargang. 1897. 1 DECEMBER. Amsterdainsche Brieven. Feuilleton. Buitenland. CHARLOTTE BRAEME. .7 UktlAA E COIIRANT. Deze Courant wordt lUssdag-, Uoiitlerd.g- en t.terd.gsvfmd nitgegeyen. Abonnoi eentsprys per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8Öfranco door het geheele rjjk 1,—. De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummer® 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën s Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TER ZOON. Tetefoonnu^MCr 3 XXX. Te midden van de prettige druktedie altijd gepaard gaat met de voorbereiding van het St. Nicolaasfeest is plotseling een schrille wanklank vernomen op de Mee- rengraclit is op een onschuldig 16-jarig meisje een moordaanslag gepleegd onder geheel dezelfde omstan digheden als de aanslagen in de Van Eeghenstraat, Spi- nozast.raat en de Haarlemmerstraat die in het vorige jaar zooveel sensatie en ontzetting teweeg brachten. Ook nn weder is er geen enkel motief voor de daad te vinden het slachtotfer, de 16-jarige dochter van een horloge maker aan de Krombootsloot en werkzaam op een mode atelier, heeft geen vijanden en van minnenijd kan geen sprake zijn. Zaterdagavond om 7 uur naar hnis gaande zag zy plotseling een man met een pet op het hoofd uit het smalle Treefsteegje naar zich toe komen die haar een stomp bij den hals toebracht. Het meisje gevoelde aanvankelijk geen pijn en verhaastte hare schreden om van deze unlieimliche plek weg te komen. Weldra voelde zij echter, dat haar krachten haar begaven en aan een oude juffrouw, die voorbij kwam, vroeg zij haar te steu nen. Ëenige heeren kwamen nu ook aauloopen, een poli- tie-agent was ook kort daarna bij de hand en gezamen lijk begaf men zich naar het bureau in de Molsteeg waar bleek dat het meisje een zoo duchtigen por had gekregen met een of ander scherp voorwerp, dat haar onverwijlde overbrenging naar het Binnengasthuis nood zakelijk was. Hier bevonden de geneesheeren dat de longtop was gekwetst, zoodat er levensgevaar aanwezig was. De rampzalige ouders werden ontboden maar ge lukkig konden zij huiswaarts keeren met, de bemoedi gende boodschap van den geneesheer, dat er alle kans op herstel van hunne dochter was. Zooals gezegd, wij staan hier weer voor hetzelfde mys terie als het vorige jaar en andermaal is de kans, dat de dader zal worden gevonden, zeer gering. Maandagmid dag moest de commissaris van politie, die het onderzoek leidt, aan de belangstellende reporters der bladen mede- deelen, dat er geen enkele aanleiding voor eenige arres tatie was men tastte volslagen in de diepste duister nis. Andermaal is een premie van f 500 uitgeloofd, maar wanneer daaruit eenig resultaat voort vloeide zonden aller verwachtingen overtroffen worden. Vrij en ongehinderd spookt de sadist rond in onze straten, afwachtende het gun stige oogenblik om andermaal een meisje als zijn prooi te bespringen. Die gedachte stemt tot de grootste zenuwach tigheid en de meisjes, die 's avonds niet noodzakelijk de straat op moeten, blijven huiverend thuis. Machteloos staat ook de politie tegenover dergelijk bedrijf. Zij kan niet overal tegelijk wezen en de natuur heeft gowild, dat menschen met een abnormalen hersen-toestand als de sa disten tegelijkertijd zijn toegerust met een zeldzame mate van scherpzinnigheid, waarmee alle waakzaamheid spot. Natuurlijk wordt in dit psychologische vraagstuk door den leek en den man der wetenschap gevorscht naar punten van analogie om aldus wellicht de oplossing te DOOR 18) »Lieve Olaire,'' antwoordde Alice Kent droogjes, »ik heb weinig gelegenheid gehad om het karakter der man nen te bestudeeren." En met bitterheid herinnerde zij zich dat zij er slechts twee gekend hadhaar arme vader, die te zwak was om haar te beschermen en de man, die haar tegen haar wil getrouwd en toen beschuldigd had, hem te hebben ver moord. »Ik houd van den naam van mijn neef mama zegt dat ik hem neef mag noemen Leopold, de naam van een vorst, vindt gij niet Ik denk altijd aan een keizer van Oostenrijk, als ik hem hoor." En zoo kon de jonge erfgename geen ander onderwerp van gesprek vinden dan graaf Leopold Arden. »Wij zijn een der oudste en aanzienlijkste geslachten van Frankrijk," zei zij eens, »en toch hebben wij maar twee huizen dit in Parijs en dan Les Fontaines, Lord Arden heeft er vier, zegt mama. Zijn eigenlijk huis, de Arden Towers ligt in Kent, nabij de zee dan heeft hij nog een hnis in Piccadilly in Londen, verder nog een landgoed in Schotland Loch Foyle heet het, het ligt op de hei, en mama zegt, dat die heiden daar zoo prachtig zijn, alles purper en goud. En dan heeft hjj nog een villa in Cow*s. Ik weet hoe het er daar uitziet, mama heeft er phofographieën van." »Hij is dus rijk," zei Alice Kent met een zucht. »En meer dan dat hij is ridder van de »Ster van Indië." Maar waaraan denkt ge, Alice P" »Ik verbaas me, lieveling. Ik weet wel dat het alles zoo goed is maar toch is het vreemd, dat de een zoo veel en de ander zoo weinig heeft." vergemakkelijken. Daarbij is men echter nog niet veel verder gekomen dan dat is geuanst ateerd dat de slacht offers zonder uitzondering brunettes zijn en de aanslagen in het wintersaizaen worden bedreven. Aanvankelijk meende men opgemerkt te hebben, dat de verschillende pogingen tot moord door een gelijke tijdruimte waren gescheiden, maar deze hypothese werd omvergeworpen door den laat- sten aanslag in den vorigen winter, 't Is voor politie en recherche om moedeloos te worden de oningewijden vallen er haar hard over dat zij den dader niet kan aanwijzen en zij weetdat elke aanslag waartegen zij geen pieventieven maatregel vermag te nemen, haar in de oogen van honderden voor de uitoefening van haar taak als onbekwaam bestempelt. Wie doet een middel aan de hand om uit dezen jammerlijken doolhof te geraken Er is nog een ander onderwerp den storm laten wij hierbij buiten rekening dat aan de amsterdammers heel wat stof tot gesprekken geeft. De revolutionaire socialisten hebben de handigheid gehad zich op de zaak van (üebr. Hoogerhulg te werpen en daarvan een duchtig propaganda middel te maken. Zondagmiddag werd in het Paleis voor Volksvlijt een meeting gehouden om te protesteeren tegen de gevangenhouding van het drietal en daarin kwam duidelijk aan het licht, hoe Domela Nieuwenhuis daarvan wil profiteeren om een contra beweging tegen de aanstaande Kroningsfeesten op het touw te zetten. Hij zelf weet zeer goed, dat met een socialistisch dogma van een manifestatie der anti-royalisten niet veel terecht zou komen, terwijl de groote massa gaarne het oor leent aan mannen, die 't opnemen voor onschuldig gekerkerden zonder zelfs al te nauw op de bewijzen voor die bewering te letten. Voor de Hooger- hnizen strijden socialisten, liberalen en anti-revolutionairen en zij zijn zoo geheel vervuld van hun kamp voor hetgeen hun goed en recht toeschijntdat zij zich argeloos door Domela Nienwenhuis laten binnenloodsen om roet te wer pen in het verleidelijke maal der iohnldigingsfeesten. Die taktiek dient aan de kaak gesteld en 't moet duidelijk worden dat liefde voor het Vorstenhuis en sympa' hie voor de slachtoffers der inbraak te Britsum gepaaid kunnen gaan. Boter ware 'c echter wellicht nog, wan neer de regeering aan de socialisten het wapen uit de handen sloeg en gehoor gaf aan den eiscb van Domela Nienwenhuisopenbaarmaking der stukken welke aan de veroordeeling ten grondslag liggen. Veel bezwaar kan daartegen niet bestaan j immersdan zal zonne klaar blijken, dat het vonnis volkomen terecht is geveld. Luidden die stukken andersdan is do naam van Cort van der Linden er borg voor dat de gevange nisdeuren voor de gebroeders Hoogerhuis al lang zonden zijn geopend. Te groote geheimzinnigheid kan in deze zaak niet anders dan schaden en t ligt toch allerminst op den weg van den minister van justitie, om den socia listen de troeven in handen te spelen. De aangekondigde interpellatie van mr. Troelstra in de Tweede Kamer zou een ongezochte gelegenhoid zijn om tot openbaarmaking over te gaan. Onze winkeliers zijn erg in de wiek geschoten door »Dat mag zijn," antwoordde Clairemaar ik heb eens een geleerde hooren zeggen, dat ieder schepsel op aarde een gelijk deel genot en leed heeft En al die voorname en Engelsche graven, misschien treft hun den een of anderen dag wel zulk een groot verdriet, dat al hun rijkdommen er bij verdwijnen." Onbewust woord van voorspelling »Ik hoop van niet, Claire," zei Alice Kent. »Ik denk ook lang niet zooals gij. Ik geloof lang niet, dat alles in de wereld gelijkelijk verdeeld is, maar wel beu ik overtuigd dat alles hiernamaals hersteld zal worden. Zij die nu lijden, zullen dan genietenzij die nu schreien zullen dan geen tranen hebben." Eu het lief gelaat straalde alsof het de aardsche verwachting nog niet had opgegeven. »Neen, Leopold komt Dinsdag," zei Claire, hare gedachten uitsprekende. »Het is de mooiste maand, die hij kiezen kon om Parijs te bezoekeD, Mei, Bloeimaand. Mama zegt dat er niets zoo bekoorlijk is als een Engelsche Meidag, maar ik geloof dat zij in Parijs even mooi zijn." Zoo praatte zij opgewekt voort, zonder te zien, dat het lief gelaat harer vriendin al bleeker werd en de bekoor lijke gestalte als een riet sidderde. Enkele minuten later ging Alice Kent naar hare kamer. Haar hart klopte hevig. Maar Lord Arden was immers niets voor haar Hij mocht komen of gaan. Hij kon wel een jaar in hnis wonen zonder haar wellicht tc zien, maar hij zou komen op Dinsdag 25 Mei, juist den dag van haars mans dood. Wat gaf het of de lelie' s en de rozen al bloeiden, de laburnums reeds knoppen hadden Voor haar was het de schriklijkste dag van het jaar. »Het is toeval" dacht zij, maar niettemin wekte het de vreeslijke herinnering aan het verleden hij haar op. HOOFDSTUK XXVI. 2 5 M e i Een lieflijke dag, die 25e Mei, die jaardag der schrik lijke tragedie; een dag zoo schitterend schooD als zes jaar te voren toen Angus Graham Blair dien vreeslijken dood stierf, die de aandacht trok van geheel Engeland. de publicatie van B. en W., waarin de ingezetenen zijn uitgenoodigd om het St. Nicolaasfeest op zaterdag avond te vierenzij hadden veel liever maandagavond daarvoor bepaald gezien omdat zij dan nog twee dagen langer van den drukken verkooptijd hadden geprofiteerd. Men verwijt B. en W. dat zij voor die uitnoodiging alleen advies hebben ingewonnen bij de kleinere winkeliers in de minder aanzienlijke buurten en het oordeel der magazijn houders in de Kalverstraat in het geheel niet hebben gevraagd. Eene deputatie dier heeren is bij den Burge meester eenige malen haar opwachting gaan maken, maar 't mocht haar niet gelukken den heer VeniDg Meinesz van ongelijk te overtuigen. Zeker is 't, dat de burgerij in het algemeen met den zaterdagavond zeer ingenomen is. Er kan op dien avond tot laat in den nacht worden feest gevierd want de zondagmorgen leent zich tot uit slapen en bovendien zijn op dien ochtend de kinderen vrij van schoolzoodat ook dan alle factoren voor een prettig huiselijk feest aanwezig zijn. FRANKRIJK. Ieder oogenblik kan in de zaak Dreyfus bet rapport van generaal de Pellieux bekend worden, zoo het niet reeds gepubliceerd is. Algemeen is de pers van gevoelen, dat het vonnis van Dreyfus niet (althans nu nog niet), zal worden herzien. De mogelijkheid wordt namelijk in 't vooruitzicht gesteld dat er geen voldoende gronden zijn gevonden om aan de onschuld van Dreyfus te gelooven. In dat geval zou men het onderzoek voortzetten. Kolonel Picqnardt en graaf Esterhazy zijn herhaaldelijk gehoord, doch dat die verhooren veel nieuws zouden hebben opgeleverd, wordt betwijfeld. Intnsschen is er wederom een huiszoeking gedaan, waarbij brieven van Esterhazy gevonden zijn, die het karakter en het gedrag van dezen officier in een hoogst zonderling en zeer on gunstig daglicht stellen. Wij laten eenige staaltjes volgen De Dnitschers zullen al dat volk hiermede wordt het Fransche leger bedoeld binnenkort goed op hnn plaats zetten Dat is dus het mooie Fransche leger! Als ik het niet om mijn positie liet, ging ik er morgen van door. Ik heb naar Konstantinopel geschreven als men mij daar in een behoorlijken rang kan gebrniken, ga ik daarheen.... Maar ik ga niet weg zonder al dit canaille een streek te spelen op mijn manier. Onze groote legerhoofden, hazen en ezels alte- gaar, znllen nog ééns de Duitsche gevangenissen gaan bevolken Het is mijn vaste overtuiging dat heel dit volk de kogel niet waard is Als men mij vanavond kwam zeggen dat ik morgen zou sneuvelen als »Uhlanenkapitein bij het neer sabelen van Franschen," dan zou ik volmaakt tevreden zijn Deze en meer dergelijke uitlatingen zouden, zoo zij echt blijken, (Esterhazy ontkent de echtheid) wel be- »Dinsdag 25 Mei." Die woorden kwamen tot haar met den gouden dageraad. Zes jaren vroeger hadden de vogels haar gewekt, die in den tuin van Colde Feil zongen en zij had de oogen geopend in haar eigen kamer, zoo volko men onbewust van hetgeen haar boven het hoofd hing. Zij herinnerde zich elke bijzonderheid van dien dag hoe zij was opgestaan en zich gekleed had, hoe zij in den tuin gegaan was om den Meidauw te zien hoe zij bloemen geplukt had voor dat schriklijkste van alle diners en eindelijk hoe hij gestorven was naar haar wijzende met den uitroep dat zij hem vergiftigd had. O schriklijke jaardag eener schriklijke gebeurtenis Glaire kwam in haar kamer, zooals zij altijd deed, en legde een friseh geplukten ruiker witte leliën naast haar. Maar toen zij Alice had aangezienriep zij »Gij zijfc niet wel, wat scheelt er aan, ge hebt zulk een echt onderwijzeressen-gezicht »Heb ik," zei Alice Keht, met een flauwe poging om te glimlachen»toch moest ik vroolijk zien als gij voor mij staat, mijn lieve." »Maar waarom sidderen uwe handen dan „Het is huiverig van morgen." »Kom gekheid. Bedenk, hij komt vandaag, de veelbe sproken graaf. Ik ben nieuwsgierig hoe hij er uit ziet." En ik ben nieuwsgierig, dacht Alice, of dit lieve en thousiaste kind verliefd op hem zal worden ik ben zoo bang dat zij het wil. »Mama weet niet hoe laat hij komt, maar waarschijnlijk van avond. Lach mij niet uit Alicemaar ik ben wezen lijk onrustig. En ik ben werkelijk nieuwsgierig of ik teleurgesteld zal worden. Misschien is hij een klein on beduidend mannetje heel iets anders als de edele graat van mijn droomen." Alice lachte en zei »Dat zou al te vreeslijk zijn Hoe stelt gij hem u dan voor »Als een kruisvaarder," antwoordde Alice, „ge kent het portret van San Sebastian een flinke ridderlijke figuur met een trotsch, donker gelaatwaarover een hemelsch licht schijnt te stralen. Zoo stel ik mij hem voor." »Ik herinner mij dat portret," zei Alice, »hetbangtin

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1