Nederland, wijzen, dat de schrijver een schurk is, maar tot de quaes- tie-Dreyfns doen zij niets af. Eenige bladen weten dan ook nn reeds het volgende te melden omtrent de Pellieux' rapportEsterhazy wordt van elke vervolging ontslagen, kolonel Picquart wordt niet strafrechtelijk ver volgd, maar disciplinair met 60 dagen vestingarrest ge straft. (De straf is gemotiveerd, doordien de kolonel zich aan on geoorloof de onbescheidenheid" heeft schuldig gemaakt, hetgeen wel een vergrijp tegen de krijgstucht, maar niet tegen de strafwet is.) Esterhazy wordt vrij gelaten van de beschuldiging door Mathieu Dreyfus geuit, dat hij de schrijver zou zijn van het beruchte bordereau. Het onderzoek heeft alleen daarover geloopen en niet over andere handelwijzen van Esterhazy, nog veel minder over het proces en over de schuld van Dreyfus. Zou 't waar zijn en zou men de geheele beweging per slot van rekening kunstmatig laten doodbloeden Laten wij hopen, dat de heer Scheurer-Kestner, de man, die de zaak weder opvatte, dat zal weten te verhinderen. Laatste Berichten. Sïe zaak-Ksterhazy. PARIJS, 29 Nov. Generaal De Pellieux heeft zijn onder zoek heropend voor de brieven van graaf Esterhazy, die gisteren door de »Figaro" zijn openbaar gemaakt. Gene raal De Pellieux heeft de origineele brieven in zijn bezit. De heropening van het onderzoek kan ook langs een omweg van invloed zijn op de zaak-Dreyfas. De Cuh&ansche autonomie. MADRID, 29 Nov. De president van de Kamer, de heer Pidol (conservatief), gaf in een vraaggesprek als zijn meening te kennen dat de autonomie niemand zal tevreden stellen en dat de regeering, om ze toe te staan, wel zeker moet zijn dat binnen korten tijd de vrede ge sloten zal zijn. Zoo niet dan zal Spanje door de schuld der liberale partij zijn koloniën verliezen. Gesmokkeld. Uit Zevenaar wordt dd. 27 aan »De Tijd" geschreven Door de verificateurs, belast met de visitatie aan het station alhier, werd heden een belangrijke aanhaling gedaan. Een juwelier uit Amsterdam, die op geregelde tijd stippen van en naar Duitschland reisde en gewoonlijk per harmonicatrein terugkeerde, arriveerde ook heden weder met dezelfde gelegenheid. De reizigers, welke niets te declareeren hebben, blijven gewoonlijk zitten in den trein en ontsluiten alleen hun valies. Op de gewone vraag van den dienstdoendeu veri ficateur »Niets aan te geven volgde het antwoord van den juwelier>Niets dan een pakje chocolade." Onze beambte tastte in het openstaand valies en vond daarin een pakje goud, hetwelk onder een papier was verborgen. »Mijnbeer, dit is geen chocoladeu moet mede naar de visitatiezaal." De jawclier had een paar handkoffers onder de rustbedden gezet. Ook deze werden door den beambte opgemerkt. Natuurlijk moesten die handkoffers ook al worden nagezien. Bij het ontpakken, vond men de koffers gevuld met juweelen en gouden voorwerpen. En of dit nog niet ge noeg was moest de smokkelaar zich ook ontkleeden. Na het ontdoen van zijn overjas en jas was de man als het ware met goud beslagen geen plekje voor of achter op zijn lichaam, of het was bedekt met goud. Zelfs binnen in zijn broekhad hij om zijn middel en in zijn broekspijpen de artikelen met massa's verborgen. Al zijn ondergoed was op smokkelarij ingerichtmet haken was alles vastgemaakt. Het aangehaalde wordt door kenners geschat als een waarde vertegenwoordigende van vijftigduizend gulden. Tegen borgtocht van f 800 werd de man vrijgelaten, de goederen zijn verbeurd verklaard. Een schadepostje, dat den juwelier lang zal heugen. De wegwerker J. L. Esbeukman, van den Holl. Spoorweg, kwam den 26 bij den burgemeester van Ketel (Z.-Hf) mededeelen, dat hij den vorigen avond nabij de poldervaart iets op de rails had zien liggen. Hij wilde zich daarheen begeven, doch werd toen aangevallen door de derde zaal van de Louvre. Ik houd het voor het mooist gelaat ter wereld." »Hoe vreemd, dat wij beiden dat zoo vinden 1 Maar kom Alice, ga mee naar den tuin er is niets zoo bekoorlijk als een Meimorgen de eerste vogel die gij hoort zingen schijnt uw hart omhoog te heffen en zingen er meer, dan moet ik bijna gaan dansen." »Ik hoop dat ik dit niet zal moeten," zei Alice lachende. Zij lachte hoewel het de 25e Mei was. Niemand, tenzij hij in de kaken des doods ligt, kan zich rampzalig voelen op een schitterenden Meimorgen, ook wat het verleden, het heden of de toekomst moge wezen. Zij kwamen bij de fraaie fontein in de oranjerie, waar de duiven rondfladderden. Geen schaduw hier van een gevangeniscel of van een schavot, geen gehuil en gejoel van de menigte die haar moordenaarster schold of'van hen die later beweerden dat de hemel het schip had laten vergaan omdat zij aan boord was. Geen geluid trof haar oor, de blauwe hemel spande zich boven haar uit het gouden zonlicht omstraalde haar, evenals de geur van honderd bloemen baar omringden. Eenmaal, slechts een maal dan zeker, mocht zij haar bart openen en geluk kig zijn. De geheele dag verstreek zonder dat Olaire haar wilde verlaten. In den middag kwam een telegram meldende, dat de graaf des avonds om zeven uur komen zou. ïlk ben nieuwsgierig, Alice," had Claire eensklaps ge zegd, >wat hij wel van u denken zalmisschien dat wij een vermomde koningin van Scheba in huis hebben." »Er is veel kans, dat hij mij niet zien zal," antwoordde Alice, >uwe mama is altijd zoo vriendelijk mij te excu- ceeren als er gasten zijn." »Daar ben ik nu niet zeker van," hernam Claire. »Ik heb papa hooren zeggen dat gij juist zulk een aanwinst zijt voor onze familiekring. En mama h eft dan ook ge vraagd of wij beiden om acht uur aan het diner komen Maar wilt gij liever niet »Neen liever niet." >Nu ik zal het mama zeggen en als het haar spijt kom ik bij u." een paar mannen, die hem een mouw uit zijn jas trokken, hem met een mes dreigden en een snede over het gelaat gaven. Hij heeft zich echter weten los te wringen en was naar het nabijgelegen blok gesneld, om den trein een onveilig signaal te geven. Toen de trein tot de plaats gestoomd was, zag men twee dwarsliggers een meter van elkaar op de rails liggen. Uit het onderzoekhetwelk vervolgens door den burgemeester werd ingesteld, meldt de »N. Rott. Ct." de navolgende bijzonderheden, welke het geval eenigszins anders kleuren dan de eerste lezing deed vermoeden. De versperring bestond uit 2 oude dwarsliggers, die gemakkelijk door een man gedragen kunnen worden. Met een meter tusschenruimte waren zij aan de zijde van Delft, 6 7 meter van de brug over de poldervaaart, op de rails gelegd. De spoorwegarbeider E. had gesproken met den wis selwachter Kolvers, die pl.m. 30 schreden van de brug woont. Ongeveer 3 minuten na dit gesprek moet E. de versperring gezien, met de 3 mannen geworsteld en zich in de richting van den wachter van blok X begeven hebben. Toen hij worstelde, zag hij den exprestrein aanko men, zoo moet E. verklaard hebben. Op de vraag, waarom bij niet liever naar Kolvers, die slechts 30 schreden ver wijderd en wakker moest zijn, dan naar den op 500 meter gestationneerden wachter van blok X is gegaan, werd bij een onderzoek door E. geen voldoende opheldering gegeven. Zijne verklaring, dat hij den trein zag aankomen, ter wijl hij aan het vechten was, is moeilijk te rijmen met het feit, dat hij pl. m. 500 meter moest afleggen en den wachter van blok X beduiden, dat het sem onveilig ge geven moest worden, terwijl de trein in ongeveer 7 mi nuten van Delft naar Schiedam rijdt. Van verwondingen was bij E. niets te zien, hoewel hij volgens zijn beweren, op den grond gelegen heeften hem het mes op do keel gezet is. Zijn jas heeft een scheur in den rug, terwijl een mouw er uitgetrokken is. De feiten zijn vorder: De wisselwachter bleef op zijn post, doch E. reed met den trein mede, die langzaam voortging naar de geïmproviseerde barrière. E. heeft daarop met den machinist de dwarsliggers opzij gelegd. Hij is naar Den Haag geroepen, om bij het bestuur van de EI. IJ. S. verhoord te worden. E. heeft een gezin met 9 kinderen. Van de 3 mannen is niets ontdekt. Oudorp. Op de den 29 gehouden verhuring der gemeente-landerijen brachten deze f927 op tegen vroeger f1017 per jaar, die van de herv. gemeente f1260 tegen vroeger f 1272 per jaar. Oudkarspel. Naar men ons mededeelt, zal de rederijkerskamer j.Harmonie" van Heerhugowaard, zon dag, 5 December, in het lokaal van den heer P. Lek, alhier een uitvoering geven. Bfoordscharwoude. Bij genoegzame deelneming zal het kwartetgezelschap »Loreleij" van Haarlem, met medewerking van den heer L. Jansen Fz., declamator, op den 2 December, in het lokaal van den heer D. Stam eene uitvoering geven. S T O K n. De storm van den 28 hoeft op verschillende plaat sen heel wat schade aangerichtmaar tot nu toe werd gelukkig geen melding gemaakt van ernstige rampen. In Amsterdam zijn eenige in aanbouw zijnde perceelen ingestort. Te Rotterdam en te Schiedam, kwam het water zoo hoog dat veiligheidsmaatregelen moesten geno men worden. Te R h e n e n is door den sterken wind oen groot stuk muur der kerk naar beneden gevallen, waardoor vele kluizen verbrijzeld werden. Ook vele banken iu de kerk. Meu vreest voor het nooddak het ergste. Aangaande de schipbreuk op de Heldersche kust, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden meedeelen De botter van den heer H. de Graaf en gevoerd door diens zoon J. de Graaf werd in den morgen van den 26, op de hoogte van paal 7, bezuiden de Kaapjes, vol water op het strand geworpen en is daar blijven zitten. De lijken van de beide aan boord zijnde jongens zijn gevon den van de overige opvarenden is niets bekend doch er blijft geen twijfel over of zij hebben hun graf in de golven gevonden. Een der visschers, J. Zwaai, was gehuwd en laat een talrijk gezin na. De schipper en de tweede knechts waren ongehuwd. Te Ylissingen is door den storm de dakbedekking, bestaande uit gegalvaniseerd ijzeren platen van de «Want ik zou het niet kunnen dragen," zei Alice bij zich zelve. »Elk uur brengt mij die schriklijke gebeurtenis in de gedachten terug. Het was zeven uur, toen wij op Colde Feil gingen dineeren en om negen uur was hij dood. Hoe kan ik praten lachen of zingen op zulk een dag 1" En toch verstreek deze dag evenals alle anderen in dit vorstelijk huis. Alice hielp Caire bij het kleeden 1 Zij hoorde de komst der gasten en toen ging zij naar haar eigen kamer, om daar haar schoon gelaat en bevallig hoofd te verbergen hopende, dat niemand haar storen zou. Zij hoorde de klok zeven uur slaan. Op datzelfde uur, nn zes jaar geleden zaten zij allen aan het diner, volkomen onbewust van het lot dat hun boven het hoofd hing. De klok sloeg acht. Dat was het uur waarop zij in het salon kwam, om de noodlottige koffie te brengen. Zij verborg haar gelaat in haar handen en huiverde »0, groote God, schenk mij de genade, dat ik veige- ten kan 1" Daar ging de deur open en Olaire trad binnen, bleeker dan gewoonlijk en met wijdgeopende oogen. »Hij is er," riep zij, hij was er reeds voor zessen En weet ge wat zoo vreemd is; hij lijkt sprekend op het portret van San Sebastian lang, donker, een gelaat als van een Spaanschen koning." »En dus bevalt hij u goed vroeg Alice, pogende een opgewekt gelaat te vertoonen. sOm u de waarheid te zeggen, ben ik wat bang voor hem Alice, mama heeft mij gevraagd of gij als een bijzondere gunst ditmaal beneden wilt komen." En zoo ging Alice Kent geheel onbewust haar noodlot te gemoet. Wordt vervolgd. machine-galerij op de werf der Mij. »De Schelde," over een lengte van 70 meter afgewaaid. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. Alle machines staan bloot. Den 28 te 3 uur was de Zuiderzee bij Edam gestegen tot 1.40-f-A.P., te 4 uur tot 1.60, te 6 uur tol 1.80 -f-A.P. De besturen van den »Zuidpolder" en van »de Zeevang" betrokken de dijkwacht. De storm heeft te Deventer en omstreken groote sehade veroorzaakt. Vele boomen werden ontworteld. Van verschillende huizen werden vele pannen, van enkelen zelfs halve daken en schoorsteenen weggerukt. De storm ging vergezeld van onweer en hagel. Aan de Moerdijksche spoorwegbrug worden her stellingen aangebracht. Hiertoe hangen aan de bogen groote ijzeren bakken, waarin het werkvolk werkt. Een dier bakken is afgestormd en op de rails terecht geko men. Een losse locomotief liep tegen dit gevaarte op en bekwam groote schade. Stoker en machinist kwamen ge lukkig met den schrik vrij. Het eiland Marken is geheel onder geloopen. De veerbooten tusschen Enkhuizen en Stavoren doen geregeld dienst, zelfs zonder eenige vertraging te onder vinden. Oterleek. Den 28 is door den storm een roede van den watermolen afgeruktdie alleen den Oterleeker- polder moet bemalen. Men haast zich het ongeval te her stellen. Aanranding. Amsterdam. In den avond van den 27 te on geveer 6 uur is aan de Heerengracht bij de Romeins armsteeg een löjarig meisje, dat van haar atelier kwam en zich naar huis wilde begeven door een jongen man, die achter haar liep onverwacht in den rug gestompt waarna de onbekende ijlings door de gemelde steeg vluchtte. Aanvankelijk voelde het meisje (dochter van den hor logemaker N. Ramus) geen pijn doch na een eind ge loopen te hebben voelde zij hevige pijn in den rug en vroeg een oude vrouw om eens te kijken. De vrouw zag in den mantel een snede, blijkbaar toegebracht door een scherp voorwerp. Eerst in het politie-bureau en vervolgens in het Binnen-Gasthuis werd de wond onder zocht en bleek die vrij ernstig te zijn, zoodat zelfs ge vreesd werd dat de longen waren aangedaan. Van den aanrander wist het meisje alleen te zeggen dat het een jonge man was met een pet op en de ouders kunnen ook met geen mogelijkheid vermoeden wie de aanvaller heeft kunnen zijn. Door den commissaris van politie in de lesectie wordt nog de volgende mededeeling gedaan Do officier van justitie te Amsterdam herinnert uit drukkelijk aan de premie van f 500 in het begin van dit jaar uitgeloofd voor een ieder die aanwijzingen doet ter zake van de aanranding en verwonding van vrouwen hier ter stede die leiden tot ontdekking van den dader of de daders van die feiten. Volgens de laatste berichten is de toestand van het meisje bevredigend. Liberale Unie. Knkliuizen. De aansluiting der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het kiesdistrict Enkhuizen bij de Libe rale Unie, pas kort geleden met zooveel moeite tot stand gebracht, dreigt nu roods verbroken te worden tenge volge van de houding van het hoofdbestuur der L. U. in zake de jongste aanvnllings-verkiezing in dit district- Wel verklaarde op de alg. verg. der L. U. de voorzitter, naar aanleiding eener interpellatie door den afgevaar digde der Centrale, dat het hoofdbestuur der L. U. zich onthouden had van eenige aanbeveling der candidatuur- Gerritsen en door geen daad te hebben doen blijken de verkiezing van G. gewild en bevorderd te hebben, doch het hoofdbestuur der Centrale acht zich door de houding der L. U. teleurgesteld en heeft aan de afdeelingen het voorstel toegezonden om zich af te scheiden van de L. U. met behoud evenwel van het Unieprogram. In de alg. verg. op 15 Dec. a.s. zal over dit voorstel beslist worden. Statenverkiezing. De »Hoornscbe Courant" meldt Naar wij uit zekere bron vernemen heeft de heerSannes ter bevordering der eensgezindheid bij de verkiezing voor de Prov. Staten in overleg en in overeenstemming met het Bestuur der PL Kiesvereeniging te BerkhouR zijn aldaar aangenomen candidatunr ingetrokken en heeft hij het Bestuur dier kiesvereeniging uitgenoodigd, haro leden dank te zeggen voor het in hem gestelde vertrouwen en hun te verzoeken, hun stemmen te willen uitbrengen op den heer Zimmerman, den candidaat der stad Hoorn, die verklaard heeft in den geest van het bekende liberale Unieprogram te zullen werkzaam zijn ingeval van ver kiezingen voor leden der Eerste Kamer der Staten- Generaal. Melklijsten. Door de vereeniging ter bevordering van den land bouw in Hollands Noorderkwartier is aan het bestuur dier vereeniging ten voorloopig crediet toegestaan van f 200 ter bevordering van bet aanleggen en aanhouden van melklijsten, door het openen van een wedstrijd met geldprijzen voor goed aangehoudon melklijsten. Deze lijsten worden in ons land nog veel te weinig aangetroffen en toch is het voor den veehouder van het hoogste belang, om de waarde van zijn dieren juist te bepalen. Bij verkoop van melkvee aan buitenlanders, zal men zeker den prijs, dien men vraagt, mogen verhoogen, wanneer men uit zijn melklijsten kan aautoouen, dat het aangeboden dier veel melk geeft en ook afkomstig is van een goede melkgeefster. Westgraftdijk. Van wege het »Zeevarondfonds" is onlangs aanbesteed het leveren der olie en het opste ken der lantaarns voor de straatverlichting in 1898. Van de vier inschrijvers was K. Renooy de laagste inschrijver voor f 89. Aan hem is de besteding gegund. Warmenhuizen. Plet fanfarecorps T.A.V.E.N.U. alhier hield den 26 voor eene volle zaal eene openbare les, of eene p*oefuitvoering, die als uitstekend afgeloopen is te noemen. Was er een programma geweest en had het uitvoering geheeten dan was die als zeer goed ge slaagd te beschouwen. In haar éénjarig bestaan, heeft het korps onder goede leiding snelle vorderingen gemaakt en vooral trof ons haar pianissimo. Met belangstelling kan nu de aangekondigde uitvoering tegen Kerstmis worden tegemoet gezien en met de kroningsfeesten zijn wij zeker van muziek. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Westzaan

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2