Uit gebrek aan bewijs, No. 144. IV eg en en IVegentigste Jaargang. 1897. VRIJ DAG 3 DEC EMBER. Posterijen. "Waarschuwing. Onbestelbare Brieven, Buitenland. Feuilleton. Puttje- DOOR CHARLOTTE BRAEME. 19) HOOFDSTUK XXVII. ALKMAARSCHE C01 RAAIT. Doze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheole rijk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. 'Mefeannn: er: 3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel ©,15, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De DIRECTEUR van bet POSTKANTOOR te ALK MAAR brengt ter kennis van bet algemeen, dat ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest Zondag 5 Decem ber a.s. postpakketten ter verzending worden aan genomen van 9,30 tot 11,30 en van 1,10 tot 2,10 (Green- wichtijd.) Alkmaar, De Directeur voornoemd, 2 Dec. 1897. MOLL. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR waarschuwt de ingezetenen, in het bijzonder de nering doenden voor een echtpaar (de man is grondwerker, werkzaam aan de demping van den Limmerhoek), dat op c r e d i e t inkoopen doetdoch later in gebreke blijft te betalen. Reeds tal van winkeliers zijn door die lieden benadeeld geworden. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 1 Dec. 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. verzonden gedurende de le helft der maand Nov. van het postkantoor Alkmaar: Mej. B. KeesmanBarsingerhornD. Smit horn G. Slothouber Rotterdam. Van Heerhugowa'ard: R. PijlKoedijk. Van O terleek: Wed. J. Schoonhoven Amsterdam. DUITSCHIjAIVI». Het plan tot uitbreiding van de vloot is bij den Rijksdag ingediend. De bedoeling van het plan is steeds voor den dienst gereed te hebben 17 linieschepen, 8 knstpantserschopen, 9 groote on 26 kleine kruisers, terwijl do reserve zal bestaan uit 2 linieschepen, 3 groote en 4 kleine kruisers, natuurlijk behalve de kleinere schepen. De uitbreiding zal omvatton 7 linieschepen, 2 groote en 7 kleine kruisers. De regesring wil deze vermeerdering in 1904 voltooid zien en meent tot dekking der kosten geen nieuwe belastingen te moeten heffen, noch een groote leening uit te schrijven. De regeering is blijkbaar niet voornemens China met den schrik vrij te laten komen. Zij verlangt een schadeloostelling van 200,900 taels voor de vermoording der zondelingen, de oprichting van een kathedraal, de afzending van de gouverneur van Shantung, de bestraffing der moordenaars en der lagere ambtenaren, een spoor wegmonopolie in Shangtung, teruggave der kosten dooi de bezetting van Kiant-chau ontstaan en afstand van Kiant-chau aan Dnitschland als kolenstation. De Chineescbe regeering weigert deze eischen in over weging te nemen, zoolaug Kiant-chau niet door de Duit- Een gewichtige avond. Er was tnsschen Claire en Alice druk gesproken over het toilet. De eerste had het afgekeurd, dat haar vriendin altijd in het zwart gekleed was. »Maar juweelen hebt gij niet noodig," had zij er la chend bijgevoegd, «gij hebt edelgesteenten van de natuur zelve gekregen, oogen als safieren tanden als parelen. Maar ik wil uw kleed tooien met witte seringen, ik heb reeds aan mjjn kamenier Finotte gezegd, dat zij er veel moet brengen. Zij zal n helpen. Ik wil dat Lord Arden verstomd staat, over mij was hij dat niet. Hij scheen wel verheugd mij te zien en was zeer vriendeljjk, maar meer ook niet. Hij heelt een trotschen oogopslag en daarom zon ik hem zoo gaarne eeDs verbaasd zien, en als iets hem in verbazing zal brengen, zult gij het zijn. Beloof me, dat gij Finette haar best zult laten doen." »Om u genoegen te doen zal ik," antwoordde Alice, den kns van Claire beantwoordende. En toen zij gereed was, in haar eenvoudig en toch zoo elegant kleed, stond Alice zeker verbaasd over haar bijna verheven schoonheid. Zij wist dat zij op Colde Feil alge meen bewonderd werd, maar Hester Blair kon niet in vergelijking komen met Alice Kent. Recht op en blozend stond zij voor den grooten spiegel en Finette verheelde haar bewondering niet. schers ontruimd is. Voor zoover bekend is, geeft Rusland der Ohineesche regeering geen steun. Men verwacht dat de regeering te Peking geen vijandelijkheden zal doen ontstaan, doch op een diplomatieke regeling rekent. BSTGEIjASTD. Terwijl de groote werkstaking in het machine-bouwvak nog steeds voortduurt, bereidt het Lon- densche bureau van den Bond van Spoorwegbeambten een algemeene werkstaking voor, dio eventueel Engeland, Wales en Schotland zal omvatten. Zondag hebben in het geheele land vergaderingen van spoorwegbeambten plaats gehad, waar de toestand is besproken, aanstaanden Zon dag zullen weder dergelijke vergaderingen plaats hebben en daarna zal het centraal-bnrean de leden van den Bond laten stemmen over de vraagstaken ol niet. Inmiddels heeft de secretaris van den Bond aan de spoorwegdirecties geschreven of zij, ingeval zij meenen de eischen der beambten niet te kunnen inwilligen, ten minste de wenschen hunner ondergeschikten willen voor leggen aan een scheidsrechter. De secretaris heeft ver zocht om antwoord vóór 30 November. De Bond van Britsche Spoorwegbeambten telt op het oogenblik 93.000 leden, terwijl in Groot-Britannië 200.000 spoorwegbeambten zijn. Het bestuur van den Bond meent dat het door een werkstaking van al zijn leden het ge heele spoorwegverkeer tot stilstand kan brengen. Do laatste storm heeft zich op de Engelsche kusten geducht doen voelen en groote schade aangericht. Te Margate werd de concerthal van het mariuepaleis verwoest en de baden deelden hetzelfde lot. Te Broad- stairs en te Queensborongh werden de pieren weggeslagen. Te Lowestoft is een stuk vaD 200 meter van de kade opgeslokt door de zee. Een groote loods verdween in de diepte. Groote stukken steen werden opgenomen en een paar motors ver weggeslingerd. Te Cleethorpes is een zeewering, die verleden jaar met groote onkosten door de inwoners was aangelegd, geheel vernield en men vreest voor de veiligheid van de huizen er achter. Te Margate werden vensterruiten ingedrukt en op open plaatsen was hot onmogelijk te blijven staan. In het King's Cross-station te Londen werden de zeilen van eenige waggons met groenten afgerukt en een deel van den inhoud werd in het rond verspreidt. FKMHRUK. Nog steeds is het resultaat vau het onderzoek van generaal de Pellieux niot bekend en intnsschen wordt de zaak hoe langer hoe duisterder, en raadselachtiger. Meer en meer krijgt men de overtui ging, dat er veel meer achter zit, dan men aanvankelijk vermoedde, en dat, al3 Dreyfns inderdaad onschuldig is, zijne veroordeeling minder aan een rechterlijke dwaling, dan wel aan een wei-doordacht complot is te wijten. Nauwelijks is men uitgepraat over de onbegrijpelijke wijze, waarop kolonel Picquardt naar Tunis woggegoo- cheld werd, juist, toen hij begon Scheurer-Kestner in zijn pogingen te hulp te komeu, of de «Aurore" doet ons versteld staan, door het volgende, zeer merkwaardige verslag van de inbeslagneming der brieven van Ester - hazy. De brieven waren in het bezit vau een nicht van den graaf, mevr. de Boulancey. Toen de commissaris van politie, voorzien van een Het salon was, zooals gewoonlijk als mevrouw de Saint Luce receptie hield, geheel gevuld. Het was een groote zaal met vier breede vensters en een licht ijzeren balkon begroeid met zeldzame bloemen een zaal zoo groot, dat men er alle kunstwerken er bijna niet in overzien kon. De zoldering was fraai beschilderd en beeldde Venus af. De behangsels waren van wit fluweel met gouden belegsels en hier en daar hing een kostbaar schilderstuk van moderne meesters. Er waren een groot aantal mooie vrouwen, rijk gekleed en schitterende van edelgosteenten. Aliee zag heeren in avondtoileteen paar officieren in keizerlijke uniform, zij herkenden den Engelschen gezant en andere hooggeplaatste personen. Zij poogde de opmerkzaamheid te ontgaan en kwam zoo rnstig als mogelijk het salon binnen, maar toch maakte haar verwonderlijke schoonheid grooten indruk Zij ging naar een hoek der zaal waar twee prachtige palmen bij een gemakkelijken stoel stonden en een kleine fontein klaterde. Hier stond zij een poos alleen en dacht na. Het geluid van een zilveren lach, van heldere stemmen drong tot haar door. Groote Hemel, welk een verandering Zes jaar geleden was hij dood en zij beschuldigd van moord thans was zij de schoonste vrouw in deze vor stelijke, Parijsche woning. Claire was de eerste die haar in haar schuilhoek ont dekte en in een oogwenk was zij bij haar. O, Alice, ik vreesde nog halt dat ge niet zoudt komen. Ik ben zoo verheugd dat gij hier zijt. Mama wil zoo graag dat gij wat zult zingen, zij zegt dat er niets zoo mooi is als de Engelsche balladen zooals gij ze zingt. Ieder is ingenomen met den graaf,'' ging zij vroolijk voort hij is de knapste man van allen, hoewel de Engelsche en Spaansche gezanten er ook zijn, en de hertog de Pontières. Mama is zoo trotscb op hem «En gij vroeg Alice. «Ik bon eerder beangst. Hij ziet er mij uit als een man, die altijd iets zoekt, dat hij niet. vinden kan.'' Toen snelde Olaire weder heen, en Alice staarde droo- merig voor zich uit. Zij vergat de tragedie van Colde bevel tot inbeslagneming, zich bij haar vervoegde, begon hij met haar al den last op te sommen, die voor haar uit de inbeslagneming zou volgen. En daarop zeide hij »De brieven, die ik in beslag nemen moet, zijn mis schien door u verbrand. Het is voldoende, wanneer ge mij verzekert, dat gij ze vernietigd hebt, dan zal ik mij onmiddellijk terugtrekken, zonder verder aan te dringen." Mevrouw de Boulancey antwoordde «Wanneer ik dat zeide mijnheer, zon ik liegen, want de brieven van Esterhazy bestaan." En zij greep den bundel en overhandigde dien aan den verbluften com missaris. Naar aanleiding hiervan vraagt de «Aurore" «Welke geheime invloed leidt toch het onderzoek zoo, dat het niet tot een resultaat kan leiden Welke machtige per soonlijkheid beschermt Esterhazy zoo krachtig, dat hij nog niet gevangen genomen is En alsof dat alles niet genoeg ware, komt plotseling Zola mededeelen (de »Eclair'' heeft hem geïnterviewd), dat hij »de materieele bewijzen bezit, dat Dreyfns on schuldig is." Hoe nu Zola, die noch politicus, noch mi litair is, die zich met de zaak-Dreyfus absoluut niet bemoeid heeft (één enkel hoofdartikel vol moreele be schouwingen in de Figaro van eenige dagen geleden daargelaten), aan die «bewijzen" komt, is zeker niet 't minst raadselachtig. Het is toch inderdaad wonderlijk, dat die bewijzen van onschuld voor ieder, als 't ware, voor 't grijpen liggen, behalve voor hen, wier taak 't was, ze te kennen en te beoordeelen. IPAHSJE. Omtrent de autonomie van Cuba, nog 't volgende Alle zaken, betrekking hebbende op den handel tnsschen Spanje en de Antillen, zullen door h6t parlement der kolonie en de Spaansche regeering worden geregeld. De gouverneur-generaal bestuurt zelf de departementen van staat, oorlog, marine en koloniën en heeft het recht de afkondiging van wetten uit te stellen, wanneer hij ze in strijd acht met nationale of koloniale belaagen. Geen besluit van den gouverneur-generaal is van kracht tenzij het gecontrasigneerd is door den minister tot wiens departement het behoort. De ministers zijn verantwoording schuldig aan het parlement van het eiland. De gouver neur-generaal is crimineel verantwoordelijk aan het Hoog gerechtshof van het koninkrijk en administratief aan den Spaanscheu ministerraad. Steden van meer dan duizend inwoners worden bestuurd door een gemeenteraad. Aan het hoofd der provinciën staat een provinciale raad. Beide lichamen zijn autonoom. Elk vooistel dat de grondwet raakt of de uitgifte van een gemeentelijke leening betreft, moet onderworpen wor den aan een volksstemming, wanneer een derde der leden van den gemeenteraad zulks verlangt. Zoodra de grondwet van het eiland goedgekeurd is door de Spaansche Oorte3, kan zij alleen worden gewijzigd op verziek van het parlement der kolonie. TURKU JE. Onder de Albaneesche bevolking is groote gisting. Het begon met gevechten van Albaneesche stam men onderling, zoo hevig, dat het geheele district kon Fellzij vergat zelfs Parijs en haar edelmoedige vrienden. Haar gedachten dwaalden van de palmen af naar het verre oostersche land waar zij groeiden. Daar schrikte zij op. Claire stond weder voor haar, zij hoorde iets zeggen haar eigen naam en dien van Lord Arden. Zij poogde hem aan te zien, maar sloeg onmiddellijk de oogen neder, als iemand die in de zon wil staren. Geen schilderachtiger groep was denkbaar dan deze bier bij die groene palmen het schoone meisje met haar vroolijk lachende oogen, de betooverende vrouw met haar edele gestalte, die krachtige, breedgeschouderde man met zijn fraai gelaat. Tot Alice's groote verrassing ging hij naast haar zitten. »Ik dacht niet het genoegen te zullen hebben een mijner landgenooten hier in dit gezelschap te vinden," begon hij. Claire lachte en merkte op «Gij zijt zoo goed bekend in alle landen der wereld, dat gij bijna vergeten moet wie nwe landgenooten zijn." Lord Arden hegon te spreken over Parijs en over de verschillende streken die hij bezocht had. Alice luisterde met belangstelling en zag hem aan. Getroffen moest zij bij zich zelve bekennen dat zij nimmer zulk een gelaat gezien had, het gebrninde gelaat vol uitdrukking en geest van een man die ver gereisd heeft. «Hebt gij gereisd, juffrouw Kent?" vroeg hij. «Neen hoewel ik het gaarne had willen doen." «Weinig van wat wij gaarne willen wordt ons gegund," antwoordde hij en Alice merkte een trek van zwaarmoe digheid op zijn gelaat. Eensklaps werd een der palmbladen weggeschoven en zij zagen het lief gelaat van m6vronw de Saint Luce. «Een lief schuilhoekje," zeide zij «ik mocht eigenlijk zulk een bekoorlijke groep niet storen, maar juffrouw Kent, ik wilde zoo gaarne dat gij een paar uwer bekoorlijke Engelsche balladen zong." «Vergun mij, juffrouw Kent," hernam Lord Arden haar zijn arm biedende, «ik kan n niet zeggen hoe verlangend ik ben, weder eens een Engelsche ballade te hooren."

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1