Nederland, Telegrafische Berichten. Nr. 7855 f 1500, nrs. 11276, 13253, 17543 en 9221 f 1000, nr. 2030 f 400, nr. 11414 f200, nrs. 6139, 10877 en 12996 f 100. beschouwd worden in opstand te zijn. Daarop kwamen regeeringstroepen uit Saloniki en Monastir, die met de oproerlingen slaags raakten, met het gevolg dat aan beide zijden groote verliezen worden geleden. Uit Saloniki worden zoo aanzienlijke troepenmassa's ge zonden dat men blijkbaar den toestand voor zeer ernstig houdt. Er wordt gesproken van 5000 oproerlingen. Vol gens de «Indépendance Beige" hebben echter de troepen uit Saloniki onderweg contra-order gekregen uit Kon- stantinopel. STOK M. Te Scheveningen is de duinvoet vanaf de Keizerstraat tot aan het Waterververschingskanaal gemiddeld l'l meter afgenomen. Aan de zakken met zandvóór den gedenknaald opgericht, en aan het hekwerk daaromheen is veel verwoesting aangericht. De Scheveningsche bomschuit «Vrouw Adriana, reeder A de Mos, schipper J. Beekhuizen, is ten noorden van Katwijk in ontredderden toestand aangedreven. Vol gens bericht zjjn vijf man omgekomen en werden vier man gered door een Engelschen stoomtrawler en te Lowestoft binnengebracht. De Scheveningsche bomschuit «Peironella en Johanna, reederes wed. O. van der Toorn schipper M. de Ruyter, is ten noorden van Noordwijk aangedreven, met slechts een veertienjarigen jongen aan boord, die verklaarde dat de overige bemanning op een ander schip was overge sprongen. Van het st. «Amstelstroom" van Londen te IJmui- den aangekomen, zijn door het ruwe weer 2 paarden over boord geslagen en 12 gestorven; van het st. «Amster dam, van Leith. zijn op reis 13 paarden overleden. Op Vlieland is gestrand de noordsche bark Perlen. Na drie vruchtelooze reizen slaagde de reddingboot er in negen man der equipage te redden één is overleden. Het water van de Zuiderzee is De Eem binnenge drongen en heeft de daaraan gelegeD polders overstroomd. Het stond tot in de onmiddellijke nabijheid van Baarn. De veehandelaar Gieljan te Scherpenisse heeft door den storm groote schade geleden. Door het buiten ver wachting opkomen van hoog water zijn niet minder dan 194 zijner schapen verdronken. Te Beverwijk is, door het omvallen van een zwaren boom op de buitenplaats «Akerendam", eene te Velsen wonende vrouw doodelijk getroffen. Zij is een uur later aan de gevolgen bezweken. Texel. Den 28 woedde alhier een hevige storm die vooral aan de noordkust vreeselijk huis hield. De baro meter stond op 720°. De windrichting was hier loodrecht op de kast, zoodat het water tot eene verbazende hoogte tegen den dijk, soms tot nabjj de kruin, aansloeg, 't Was een ontzettend schouwspel te zien, hoe de schepen werden geteisterd sommige vaartuigen sloegen door den golfslag zóó hoog, dat zij onder of op het midden des dijks bleven zitten. Drie vaartuigen die in elkanders nabijheid voor anker lagen, kwamen zoodanig in botsing, dat het levende wezens schenen, die elkaar trachtten te vernietigen. Vele schepen werden lek geslagen; de postvlet zonk, terwijl de inventaris aan den dijk van den polder »de Eendracht" werd opgevischt de steenglooiing onder aan den dijk werd gedeeltelijk vernietigd in den zeedijk sloeg een groot gat, 't welk men met rijswerk wist dicht te maken, en eindelijk sloeg een gedeelte van den gomet- stlden Eierlandschen sluis weg. Bij menschenheugenis heeft hier nimmer zulk een storm gewoed 't was dus geen wonder, dat sommige vrouwen met tranen in de oogen het vernielingswerk aanzagen. In de nabijheid is een schip vergaan op de Vliehors drijven eene menigte planken, al-mede een mast. Den 29 werden, in den zeedijk van den polder Waard en Groet twee gaten geslagen, toen het stormweder en zeer hoog water waser bestond eenige uren voor dezen polder groot gevaar. Barsingerhorn. In de maand November werd aan het hulpkantoor Kolhorninde rijkspostspaarbank ingelegd f 1045, in 49 inlagen. HOOFDSTUK XXVIII. Wreede Barbara. Het salon van mevrouw de Saint Luce werd steeds door den bloem der aristocratie bezocht en dientengevolge luisterde men altijd met beleefde aandachtwanneer er muziek werd gemaakt. Maar nu die treffend schoone Engelsche vrouw door dien knappen man naar de piano werd geleid nu werd de aandacht dubbel groot. Alice's stem was niet van de schoonste ter wereld maar zij was wat men noemt sympathiek vol tranen. Niet vol genoeg voor een opera, maar berekend voor een salon. En toen hief zij een dier zwaarmoedige Engelsche balladen aan. Lord Arden stond naast de piano en zijn oogen wendden zich niet af van het bekoorlijke gelaat der zangeres. »Nog iets fluisterde hij toen Alice geëindigd had. «Mijn moeder zong ook en gaarne zong zij die mooie, oude ballade van Barbara Allen. Wilt gij het voor mij zingen «Met genoegen," antwoordde zij, maar haar lippen tril den. De laatste keer dat zij het gezongen had was voor kapitein Archibald Douglas geweest en hij zei haar toen lachende, dat zij onder gelijke omstandigheden nog wree- der zou geweest zijn dan de wreede Barbara en zij her innerde zich hoe haar man haar dien ganschen avond Barbara was blijven noemen. Donkere droevige gedachten kwamen haar voor den geestvulden hare oogen met tranen maar zij zong de ballade zooals zij nooit te voren gezongen was en Lord Arden fluisterde haar toe: «Gij hebt mij mijne moeder in herinnering gebracht zooals in geen jaren. O, ik bid n, nog iets En zij zong het gedicht van Shakespeare over den stormwind, die fel mag woeden maar niet zoo groot is als eens mans ondankbaarheid, En toen zij zong, zag zij het schriklijk gelaat van haar zieltogenden echtgenoot voor zich. Zij had bare gelukkige meisjesjaren aan hem ten offer gebracht en tot loon had hij haar gebrandmerkt als een moordenaresWas ooit een wind zoo scherp, zoo heftig als dit Wordt vervolgd. Aanvaring. Uit Rotterdam wordt gemeld Omstreeks 6'/2 uur kwamen Dinsdagavond de stoom schepen «Orconera" en «Durango" uit zee aan, stoomende de «Orconera" voorop. Dit stoomschip, dat aan boei 11, recht tegenover de Westerkade, moest komen te liggen, zwaaide daartoe ter hoogte van die boei gekomen, om zijn anker, hetgeen tengevolge had, dat het achteropko mende stoomschip «Durango", aan boord waarvan men door dat zwaaien de lichten van de «Orconera" waar schijnlijk niet zag, laatstgenoemd stoomschip midscheeps aanvoer. De aanvaring was van dien aard, dat de «Or conera" in weinige oogenblikken zonk. De bemanning van het gezonken stoomschip werd door de stoombootjes «IJsploeg", van de firma P. Smit Jr., eu Clio, van de firma Iludig en Blokhuizen, en met de hulp van een roeiboot gered. Tijd om eenige goederen van boord mede te nemen ontbrak ten eenenmale. Schipbreuk. Van kapitein D. Nieman, van het stoomschip «Prins Frederik Hendrik", ontving het «Ilbld." de volgende me- dedeeling «Toen wij Zaterdagmorgen met het stoomschip «Prins Frederik Hendrik", op reis van Havre naar Amsterdam, Dungeness passeerden en aldaar den loods voor IJmuiden aan boord namen, maakte deze ons deelgenoot van een ongeluk hetwelk eenige uren te voren daar had plaats gehad. Volgens zijne mededeeling dan had er ten 0 u. 30 m. v.m. eene aanvaring plaats tusschen een Engelseh en een Oostenrijksch stoomschip even beoosten Dungeness. Het Engelsche stoomschip, komende van Antwerpen, had juist zijn loods, dien dat schip van die haven mede had genomen, op den loodskotter voorGoerée, Maas en Brou wershaven afgezet, toen het t Oostenrijksche schip aanvoer, hetwelk onmiddellijk daarna zonk. Aan boord van don Hollandschen loodskotter was men getuige van de aanva ring. «In een oogwenk had de loodskotter twee harer booten bemand en op weg naar de plaats des onheils gezonden dat die spoed niet overbodig was, bleek uit het feit dat de geheele equipage van het Oostenrijksche schip reeds den dood nabij was, daar zrj allen te water lagen en zich vastklemden aan de deklading (balken) van het schip, die bij het zinken van het schip losgekomen waren en rond dreven. Wegens den helderen sterrenlicht zagen de tot redding gekom* n llollandscbe loodsen de geheele equipage aldus ronddrijven, uit al hun macht schreeuwende om hulp en weinig minuten later stonden 20 man der equipage op het dek van den loodskotter. oorwaar een groote satisfactie voor de tot redding- uitgegane mannen. Vier schipbreukelingen verdronken, terwijl de geredden stijf van de koude waren en eenigen van hen zich reeds niet meer konden staande houden. De loodskotter bracht de schipbreukelingen te Folkestone aan wal. Toen wij de plaats des onheils passeerden, staken de beide masten van het gezonken schip een paar voet uit het water, terwijl het Engelsche schip een mijl er van af met ingeloopen boeg ten anker lag, doch later onder stoom ging. Als een bewijs, welke eigenaardige verschijnselen een zacht najaar opleveren kan, mag wel dienen, dat bij den kooiboer, Arie Stokman te Vijfkuizen, een eend in de kooi is gekomen met veertien kuikens van vijf dagen oud Dit was Stokman, die in zyn vak vergrijsd is, in zijn leven nog niet overkomen. St. Pankras, In den loop der maand November zjjn bij don burgerlijken stand dezer gemeente geene aan giften gedaan. Schagcn. Den 30 benoemde de gemeenteraad uit een voordracht van 6 ingezetenen en 2 personen uit den Helder, opgemaakt door burg. en wetb. uit de 98 solli citanten den heer J. O. G. Butger, gepens. matroos 1ste klas met een pensioen van f 297,50, tot gemeentebode- waagmeester, alhier. H. Groot en G. Kroone leerlingen bij de H. IJ. S. M., hebben met gunstig gevolg het eerste gedeelte van het examen als klerk bij die maatschappij afgelegd. Onderwijzers. Den 27 December zal de gewestelijke vereeniging Noordholland van het Ned. Onderwijzers-Genootschap hare jaarlijksche vergadering houden in café «Parkzicht" te Amsterdam. Behalve de gewone punten van behande ling zullen de heeren J. Stamperius en L. Ruysink en mej. H. Goudsmit elk een actueel onderwerp inleiden n.l. de eerste over «Aan welke eischen behoort de school bibliotheek te voldoen de tweede over «Oud en Nieuw en de derde over «Vrijheid in de school." Edam. De afdeeling Edam c. ader «Hol- landsche Maatschappij van Landbouw," herdacht den 1 haar 12 V, jarig bestaan. Circa 60 leden waren tot samen komst opgekomen. Aan den heer J. E. H. Wilterdink, die al die jaren het secretariaat op uitnemende wijze had waargenomen, werd door de leden van het bestuur een cadeau vereerd, en door de afdeeling eene verguld zilveren medaille, met toepasselijke inscriptie. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren D. Uitenhuis, J. de Boer en J. E. II. Wilterdink. Aan eene commissie is opgedragen na te gaan, of de a. s. schatting der gebouwde eigendommen gelijkmatig zal zijn. Oudendijk. Door stemgerechtigde ingelanden der banne Oudendijk (Drechterland) is tot lid van het be stuur herkozen de heer J. Hoek Spaans en gekozen tot lid der Commissie van toezicht de heer P. Willig Jz., beiden alhier. Prov. Staten. Wognum. Door de R. K Kiesvereeniging is in t distsiet Hoorn, de hoer K. A. Commandeur, burge meester alhier, tot candidaat gesteld voor Lid van Prov. Staten. De Ziutlne. De werkzaamheden op het wrak der «Lutine" zijn met de algeloopen week geëindigd. In dit jaar zijn slechts enkele stukken van waarde bovengebracht, maar men is thans tot het achterschip genaderd en wordt bij de verdere werkzaamheden zeer gehinderd door het vele bout, dat op elkaar ligt en het volgende jaar eerst grootendeels verwijderd zal moeten worden. Overreden. Den 30 is door den eersten trein naar Zutphen nabjj de grensscheiding tusschen de gemeenten Arnhem en Rheden een huzaar overreden. Het hoofd was van den romp gescheiden. Stoomtram Alkmaar—Haarlem. De groent koopman M. van IJmuiden, is in den avond van den L 7 Nov., komende met zijn ondenkar van Haarlem, onder Santpoort in aanraking gekomen met de stoomtram Alkmaar—Haarlem. Na geholpen te zijn door den geneesheer La Lau van Santpoort, is hij door do politie per rijtuig naar huis gebracht, waar hij m bewusteloozen toestand aangekomen is en dadelijk be handeld werd door dokter Langeveld. Een koe, toebehoorende aan F. H. te Castricum, die op den straatweg liep, werd Zaterdagavond dooreen van Alkmaar komende tram, overreden. De machine en 2 wagens geraakten uit het spcor, terwijl de passagiers, vanwege de trammaatschappij, per as naar Beverwijk werden vervoerd. Paaschtentoonsfelling te Purmereml. De jaarlijksche Paaschtentoonstelling te Purmerend zal in 1898 gehouden worden op Dinsdag 29 Maart, en de verloting (ditmaal met bevoegdheid tot verkoop van 10.000 in plaats van zooals tot dusver 6000 loten) op Dinsdag 5 April. Haarlem. In het museum van Kunstnijverheid zjjn de teekeningen en schetsen tentoongesteld van den alhier te houden grooten optocht ter gelegenheid van de :nhuldigingsfeesten. De heer D. P. Derksen uit Doesburg, geheel blind, behoort ouder degenen, die te 's-Gravenhage met goed gevolg het examen middelbaar onderwijs voor wis kunde hebben afgelegd. Het geval is wel zeldzaam, maar niet geheel zonder voorbeeld. De Amsterdamsche organist A. Pomper (van de Oude Lnthersche Kerk) deed eenige jaren geleden eveneens met uitnemend gevolg het examen voor wiskunde Doctoraat in de medicijnen. De minister van binnenl. zaken is voornemens eene gedeeltelijke herziening der wet op het hooger onderwijs voor te bereiden, waarbij de toelating tot, de universi taire ex mens zal worden gewijzigd. Hij heeft sympathie voor het denkbeeld, om hen, die het eind-examen der Hoogere Burgerschool met, vijfjarigen cursus met goed gevolg hebben afgelegd, in de gelegenheid te stellen het doctoraat in de geneeskunde te verkrijgen. De billijkheid zal echter medebrengen, zegt hij, dat dan ook voor de bezitters van het eind-diploma Hoogere Burgerschool, het doctoraat in de wis- en natuurkunde wordt toegankelijk en bereikbaar gesteld. Kctourhiljetten. Bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij zal met aanvang van 1 Januari 1898 een wijziging gebracht worden in den geldigheidsduur der retourbiljetten voor haar locaal verkeer en wel in dier voege, dat zonder pr jjsverhooging do tegenwoordige tweedaagsche retour- oiljetten geldig zullen zijn voor den dag van uitgifte en drie volgende dagen, en behoudens zeer enkele uit zonderingen de tegenwoordige vierdaagsche op den dag van uitgifte en dertien volgende dagen. De Maatschappij blijft bovendien voortgaan met de uitgifte van driedaagsche retourbiljetten van Amsterdam naar Rotterdam en verdere stations gelegen langs de lijn RotterdamItozendaal eu omgekeerd. Diefstal. Twee remmers-conducteurs der Staatspoor Utrecht- Den Bosch zijn aangehouden, als verdacht van diefstal van jenever uit fusten door middel van pijpjes op de zoogenaamde lnchtgaatjes te plaatsen. Bij een hunner werd eene blikken drinknap gevuld met sterken drank in beslag genomen. In de Purmer is Zondag de groote boerderij van den heer Paulus de Jong afgebrand. In den stal was in een petroleumlamp de vlam in de peer geslagen, waardoor dadelijk alles in lichtelaaie stond. De brandweer rukte aan met drie spuiten en hoewel het huis dadelijk geheel in brand stond, mocht bet haar toch gelukken eene groote schuur en een hooiKlamp te be houden. De brandkast werd mot haken uit het huis ge trokken hoewel zij reeds gloeiend stond, is al het papie ren geld en de waarde ongedeerd gebleven. De vrouw van de Jong, die verleden week bevallen was, werd naar de buren gedragen eu is naar om standigheden vrij wel. Ten deele slechts gekleed, moest het gezin vluchten. Al het vee (ongeveer 25 stuks) is gered en in de weide gedreven. De boerderij, eene der flinkste uit «De Purmer", be hoorde aan de diaconie der ned. herv. gemeente te Edam en was, evenals de inboedel van de Jong, verzekerd. Het goed der dienstboden, dat niet verzekerd was, is ook verbrand. Hen dure hond. In Engeland is een fox-terrier verkocht voor f 3600. «Dame fortune" heet het dier terecht. 356ste Staatsloterij. 2e kl., 3e lijst, 1 Dec. Laatste Berichten. Mijnramp. KAISERSLAUTERN, 1 December. Volgens de «Pfal- zische Presse" zijn in de mijn Frankenholz, bij Homburg in den Paltz bij een ontploffing van mijngas dertig per sonen gedood en veertig gewond. sGravenhage, 2 Dec. 1897. Eerste Hamer. Alle aan de orde gestelde wetsontwerpen werden aangenomen. De voorzitter bracht hulde aan de groote gaven en de toewijding van het overleden lid A. G. Wertheim, waarbij de minister van buitenlandsche zaken namens de regeering zich aansloot, onder verklaring, dat de heer Wertheim recht heeft op de dankbare herinne ring van het nederlandsche volk.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2