linie Uit gebrek aan bewijs, lu No. 147. Negen en Negentigste jaargang. iS97, V RIJ 1) A G 10 D E C E M B E R. Feuilleton. CHARLOTTE BRAEME. ALkMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt lUasdsg-, Donderdag- en tatcrdagaTond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80ïi-aneo door het geheele rijk 1, Do 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummere 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 Gelijk aan onze lezers wellicht bekend is, heeft de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente ingediend bij den Raad, een ontwerp-verorde ning omtrent [schoolhygiène en aanstelling van een schoolarts. In de bijlagen tot het verslag der handelingen van den gemeenteraad is dit ontwerp opgenomen met de memo rie van toelichting doch zonder de rapporten der on derwijzers. Bovendien komen in de bijlagen voor, eenige adviezen omtrent het ontwerp, welke adviezen vooral belangrijk zijn, omdat er uit blijkt hoeveel bezwaren worden in het midden gebracht tegen een zaak die [overigens eenvoudig is en de goedkeuring wegdraagt van ieder die van nabij met den toestand hekend is. Wat toch is het geval In onze gemeente gelijk trouwens op vele andere plaatsenkomen herhaaldelijk besmettelijke ziekten als roodvonk, mazelen, besmettelijke oogziekte enz. voor. Uit de rapporten door de onderwijzers, opgemaakt op verzoek van de schoolcommissie, blijkt, dat deze ziekten zeer dikwijls in het schoollokaal worden overgenomen en dat de eene leerling den andere besmet. Slechts enkele weken geleden, deed zich nog een merk waardig voorbeeld voorhoe op een der scholen, in één klasse15 kinderen besmet waren met een oogziekte (trachoom.) Bij drie kinderen was de oogziekte zoover gevorderd, dat zij moesten verwijderd worden. Deze en dergelijke feiten zijn herhaaldelijk te consta- teeren en worden trouwens door niemand, althans door geen deskundige betwijfeld. Het ligt dns zeer voor de hand, dat meermalen gewe zen wordt op de wenschelijkheid om een arts te benoe men, die door den onder wijzer kan worden geraadpleegd en die de scholen bezoekt. Het behoeft evenmin betoog, niet slechts, dat van zoodanig bezoek geen nadeel, doch wel voordeel te verwachten is. Bij den gezondheidstoestand heeft toch iedereen belang. Indien de kinderen zoomin mogelijk ziekten van elkaar overervendan bespaart dit voor menig gezin groote kosten aan dokter en apotheker. DOOR 22) „En toch, is er geen spreekwoord dat zegt, dat de ge schiedenis zich herhaalt Zij antwoordde niet. Zij kon hem niet zeggen dat al de pracht van hemel en aarde al het schoon van Mei met zijn seringen en oranjebloesems niets voor haar zon zijnware hij niet bij haar Toen het rijtuig stilstond en Lord Arden haar hielp uit stijgen voelde Alice dat hij haar hand langer vasthield dan noodig was. Toen boog hij zjjn schoon gelaat tot haar over en fluisterde »Gij zult nog meer en nog gelukkiger dagen hebben dan dezedagen even schoon als gij zelve zijt.'' Na die woorden kon zij niet in de ontvangkamer ko men zij zon den blik van onverschillige personen niet kunnen doorstaan geheel haar hart was gevold van iets geheel nienws dat haar deed blozen en sidderen en haar deed verlangen haar gloeiend gelaat te verbergen. Toen zij in haar eigen kamer kwam deinsde zij verbaasd terug toen zij haar beeld in den spiegel zag. Die prachtige jonge vronw, met dien blos op de wangen, die schitterende oogen dien lachenden mond was zij dat Het scheen onmogelijk. Toen Claire kwam om haar goeden nacht te wensehen begon zij »Welk een heerlijken dag hebben wij gehad Alice Maar waarom kom je niet beneden of zijt ge moe?" Zij kon geen ja zeggen en Claire ging voort »Lord Arden schijnt diep rampzalig nn gij er niet zijt. Hij loopt de kamer op en neer en kijkt elk oogenblik naar de deur, Alice." Maar zij kon niet. Het beeld was verkwikkend voor haar. Lord Arden die haar miste die naar haar verlangde Zij kon niet gaan. Zij moest haar gloeiend gelaat en haar stralende oogen verbergen. Zij moest denken over de ge lukkige uren over de vriendelijke woorden en de tragedie van Colde Feil werd geheel vergeten. Door tijdige verwijdering van een leerling, lijdende b.v. aan kinkhoest, influenza of trachoom, beperkt met het gevaar voor besmetting der anderen. Thans kan de onderwijzer leerlingen, die met deze en dergelijke ziekten zijn aangetast, niet verwijderen. In wettelijken zin zijn 't geen besmettelijke ziekten. Het ontwerp voorziet in dit en dergelijke gevallen. Dat dus veel heil te verwachten is van een gemeen teverordening in dit opzicht, zoodat zieke kinderen niet ter schole gaan en dat meer zorg moet worden gedragen als thans voor de reinheid, wie betwijfelt het in ernst? De gezondheidscommissie in deze gemeente is met het voorstel der schoolcommissie dan ook zeer ingenomen. Zoo zon men meenen Doch dit is niet het geval. De gezondheidscommissie, die aangewezen werd, om van een hygiënisch oogpunt de voorgestelde maatregelen tot wering en beteugeling van besmettelijke ziekten te beoordeelen, schrijft onder meer het volgende vEvenmin is heil te verwachten van de voorschriften .betreffende het niet toelaten op eD verwijderen van de .school van leerlingen, lijdende of vermoedelijk .lijdende aan de in de verordening genoemde besmette lijke of aanstekelijke ziekten. .Van welk schoolhoofd mag verondersteld worden dat .hij, zonder daarvan een zekere studie gemaakt te heb- »ben de verschijnselen der betreffende besmettelijke of .aanstekelijke ziekten zal kannen onderkennen" enz. Aan dit citaat gaan vooraf twee opmerkingen le dat wegzending nit de school, schoolverzuim in de hand zon werken en dat op een oogenblik (aldus voegt de com missie er tnsschen haakjes bij) waarop een ontwerp van wet tot invoering van leerplicht wordt voorbereid -e dat een verplicht bad, bij tal van ouders tegen kanting zal ondervinden. Uit deze argumentatie moet men opmaken, dat de gezondheidscommissie, de leerlingen lijdende aan de be smettelijke ziekten, wèl op school wil toelaten. Zij vreest, dat de voorgestelde verordeniug schoolver zuim in de hand zal werken en juist nu men leerplicht wil invoeren, acht zij dit een nadeel. Zij vreest tegenkanting tegen een kosteloos verstrekt regenbad, dat als voorwaarde gesteld wordt om op school toegelaten te worden. HOOFDSTUK XXXI. J a of neen!'' Waarom zou hij haar niet trouwen Hij was aan nie mand rekenschap verschuldigd en zelfs al was dit het geval geweestdan behoefde hij zich over zulk een huwe lijk nog niet te schamen. Zij de vrouw die hij liefhad, was de schoonste ouder de schoonsten. Zij zou het sieraad geweest zijn van een troon. Kon hij beter doen Zij was jong, overheerlijk mooibevallig beschaafd, zij had voor treffelijke eigenschappen van geest en hart. Hij kon een meisje van hooger geboorte trouwen, of een rijker maar hij zelf stond zoo hoog dat niets luister zou kunnen bij brengen aan zijn naam. En rijkdom Was hij niet een der schatrijkste edellieden van geheel Engeland Hij had de schoonste vrouwen gezien van Engeland Frankrijk Duitschland, Italië en Spanjemaar geen harer had ooit eenigen indruk op hem gemaakt. Hij was zijn leven be gonnen met een hoog ideaalzijn moeder. Honderdmalen had hij bij zich zelf gezegd dat als hij ooit een vronw ont moette die haar geleek, hij haar zou lief hebben. Hij had de gansehe wereld rondgezworven maar vóór Alice Kent nooit een meisje ontmoetdat hem in stem en gelaat zijne moeder herinnerde. En hoe vreemd dat dit meisje juist dezelfde liederen zong als zij gedaan had Waarom zou hij haar niet ten huwelijk vragen Lady Arden van Arden Towers! Hoe vorstelijk zou hij hare positie ophouden Ja, hij zon de gelukkigste man ter wereld zijn, als hij haar kon winnen maar kou hij daarvan zeker zijn Alice had niets verloren van hetgeen hij voor maagdelijke beschroomd heid en waardigheid hield. Lord Arden kon dan ook niet gissen hoe zijn aanzoek zon worden opgenomen. Hij was overtuigd dat zij hem nooit zou trouwen om zijn positie of om zijn gelddeed zij het dan zon het alleen uit oprechte liefde zijn. En die liefde wilde hij winnen. Op duizenderlei wijze zou hij haar toonen hoezeer hij haar boven zich zelf stelde hij zon aanzoek doen met zooveel welsprekendheid zooveel vuur, zooveel hartstocht, dat zij hem niet zou kunnen weerstaan. En wat de vraag betrof wie zij was, die stelde hij niet meer, hij dacht daar gansch en al niet meer aan se ert hij gehoord had dat zij de dochter was van een geneesheer nit de buurt van Londen. Met zijn gewone beslistheid ging Lord Arden naar mevrouw de Saint Luce. Daar Alice onder haar dak woonde en zij haar zoozeer lief bad, wilde hij geen half unr laten Wij vragen ons af, of deze redeneeringen der gezond heidscommissie weerlegging behoeven Dat een hoofd der school in staat is de vnrig ontsto ken oogen op te merken, dit bleek nog enkele weken geleden. Dat een onderwijzer den eigenaardigen klank van kink hoest niet evengoed als oen lid der gezondheidscommissie zon herkennen is zeer waarschijnlijk. Hij gaat dagelijks met tal van kinderen om. Van de andere ziekten als hoofdzeer en influenza enz., geldt hetzelfde. Twijfelt hij, dan zal hij volgens het ont werp den schoolarts knunen raadplegen. De vrees voor schoolverzuim is mede ongegrond. Het spreekt toch van zelf, dat, hoe meer kinderen ziek worden, hoe meer schooltijden worden verzuimd. Dat tegenkanting tegen een bad kan bestaan, is mogelijk. Doch zou de gezondheidscommissie ook de vaccinatie als voorwaarde om op school toegelaten te worden, willen afschaffen, omdat er tegenkanting bestaat tegen inenting Even goed als thans, gelnkkig, mag men er bij voegen, niet op school wordt toegelaten een kind zonder bewijs van inenting, evenmin zal men behoeven toe te laten een kind, wier ouders weigeren, de meest elementaire reini ging toe te passes,. Dit alles heeft met leerplicht niets te maken. Ook al wordt, naar wij hopen, weldra leerplicht ingevoerd, dan verstaat niemand daaronder, dat ook lijders aan besmet telijke en aanstekelijke ziekten en geheel vervuilde scho lieren wier ouders zich tegen een kosteloos regenbad kanten, op school moeten worden toegelaten. Ton slotte bevelen wij de lezing aan van het belang rijk rapport van den inspecteur van het lager onderwijs, bij missive nummer 1754 den derden November des jaars 1897 bij ons gemeentebestuur ingekomen. Deze missive nummer 1754, is zeker één van de be langrijkste uit bet laatste duizendtal. Want de inspecteur geeft als zijn gevoelen te kennen, dat tot het aanstellen van een schoolarts de weg is afge sneden. "Waarom is de weg afgesneden vraagt men misschien. De weg is afgesneden, omdat er te Alkmaar een plaat selijke commissie van toezicht bestaat. De inspecteur schrijft Bestond er ten nwent geene commissie van toezicht, dan gaf artikel 79 der wet op voorbijgaan zonder haar zijn hartsgeheim te openbaren. Zij ontving hem in haar gezellig, weelderig gemeubeld boudoir en daar legde Lord Arden haar zijn hart open. »Ik kan niet zeggen dat ik zeer verrast ben," zei mevrouw vriendelijk. »Ik heb wel gezien dat gij u zeer tot haar aangetrokken gevoeldet." »Ik heb haar lief met geheel mijn hart, en daar zij in zekeren zin onder uwe hoede staat, achtte ik mij verplicht n allereerst op de hoogte te brengen. Voor zoover n aan gaat geeft gij mij dns verlof, aanzoek bij juffrouw Kent te doen »Van harte gaarne, en ik denk, dat Alice een zeer ge lukkige vrouw zal worden." »Gelooft gij dat ik mag hopen vroeg hij. Mevrouw de Saint Luce zag hem verbaasd aan. Hij, de rijkste man in Engeland in twijfel of hij aangenomen zou worden door een meisje, dat toch eigenlijk Diets anders dan een gezelschapsjuffrouw was Maar zich herinnerende, dat Alice wel eens gezegd had dat zij nooit zon trouwen was zij er alweer zoo zeker niet van. Indien gij mij dit gevraagd had ten opzichte van elk ander, zou ik ja gezegd hebben ten opzichte van Alice Kent kan ik n niets zeggen." Waarom niet?" vroeg hij met betrokken gelaat. «Omdat zij meermalen gezegd heeftdat zij nooit zal trouwen en wat zij zegt dat meent zij." »Het zon misschien anders zijn als zij mij kou leeren liefhebben," zei hij nederig en mevrouw lachte. »Dat is toch waarlijk zoo moeielijk niet te leeren. Ik hoop het beste voor u, maar werkelijk, ik kan volstrekt niet voorzien wat haar antwoord zijn zal." En lang nidat de edelman haar verlaten had, bleef mevrouw de Saint Lnce in haar bondoir zitten nadenken. Hoe vreemd dat hij na zoovele jaren niet aan liefde of huweljjk gedacht te hebben nu zoo eensklaps zijn hart verloren had aan dat schoone Engelsche meisje. Als zij hem aanneemt wordt zij een prachtige gravin. Aan Claire zal zij hot te danken hebben als zij Lady Arden wordt. Nn, ik zal wel op zijn gelaat kunnen lezen of Alice ja of neen gezegd heeft. Maar toen zij Lord Arden weder zag, viel op zijn gelaat of in zijn oogen niets te lezen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1