Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Alle zweem van verdachtmaking of wantrouwen in de onpartijdigheid der rechters bleef vreemd aan hetgeen hij sprak, al moest hij natuurlijk wijzen op de zwakke pun ten" die hunne uitspraak naar zijne meening bevatte. De rechters hadden recht gesproken als vroede mannen," op hetgeen hun gebleken was door de verklaringen van beëedigde getuigen. Schagen. In de vergadering van de afd. Schagen van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap den 9 alhier gehouden, werd in de plaats van den heer Schuitemaker, die had bedankt tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering te Rotterdam gekozen de heer De Vries, hoofd der school te 't Zand, die mede werd gekozen tot voor zitter der afdeeling in de plaats van den heer Albada, die deze betrekking had neergelegd. Do aftredende, niet herkiesbare bestuursleden, de heeren Blad, penningmees ter en J. C. Visser, bibliothecaris, werden vorvangen door de heeren P. Stadt van Schagerbrug, penningmeester en Siswerda van Nieuwe-Niedorp, bibliothecaris. Voor de heistemming voor twee leden van het hoofdbestuur wer den voor Overijsel uitgebracht op den heer Dikker 10, op den heer Wuite 7 stemmen voor de vacatureAm sterdam werden op den heer Noster 10, op andere can- didaten slechts enkele stemmen uitgebracht. De openbare vergadering van geheel-onthouders van alkoholische dranken den 9 in het N. Holl. koffiehuis alhier gehouden, was beter bezocht dan haar voorgangster in de vroegere hulpkerk. De kolfbaan die zeer veel menschen kan bevatteD, was geheel gevuld met een voor het meerendeol aandachtig luisterende menigte, waaronder men vertegenwoordigers van alle standen opmerkte, zoo wel vrouwen als mannen. Het woord werd gevoerd door de heeren S. Berman burgemeester van Schagen, Th. W. van der Wonde, van Amsterdam en N. J. C. Schermerhorn van Nieuwe-Nie dorp, die allen met overtuiging en diep medegevoel spra ken van het onmetelijk onheil door den drank aangebracht en de aanwezigen krachtig opwekten niet aUeen van zelf zich te onthouden, maar de onthouding ook bij anderen ingang te doen vinden niet drinken niet schenken. Eene collecte voor de propaganda in de pauze gehouden, bracht bijna f 10 op, de entrée voor de vergaderden was vrijge steld. Van de gelegenheid tot debat werd slechts door een paar aanwezigen gebruik gemaakt die enkele op merkingen maakte over de voedende kracht van stout. Beantwoord door een der sprekerswerd de vergade ring daarna op de gebruikelijke wijze gesloten door ds. Bax van Kolhorn. In een plaats als deze gemeente zullen nog ettelijke vergaderingen moeten worden ge houden eer het beginsel der geheelonthouding in veler harten heeft post gevat. Kederlandsch Paardenstamboek. In de algemeene vergadering dezer vereeniging, te houden op Maandag, 13 December 1897, des namiddags ten een ure, in «Tivoli," Coolsingel, te Rotterdam, zal het navolgende in behandeling worden gebracht verslag van den toestand der Vereeniging mededeeling van in gekomen ^^kken en zoo noodig daarop besluiten rekening «^verantwoording over 1896 voorstel van het hoofdbestuur om bij de regeering aan te dringen op eene betere verdeeling van de rijkssubsidie voor de provincie Gelderland, zoodanig dat de afdeeling Gelderland van het N. P. S., welke opnieuw op de internationale tentoon stelling te 's-Gravenhage gehouden, haar werkkracht en welslagen toonde, gelijke rechten op de subsidie van het Rijk kan doen gelden, als aan de provinciale commissie gegeven worden hoe kan men de fokkers er toe krijgen om meer dan thans aangifte te doen voor het veulensboek voorstel van de afdeeling «Zeeland" om in Nederland een gelijk keuringsteeken in te voeren; voorstel van de afdeeling «Noordholland'': is het niet wenschelijk dat bepalingen in de provinciale reglementen omtrent de gebreken, waarop de afkeuring moet geschieden, zooveel mogelijk eensluidend moeten zijn begrooting voor het jaar 1898 voorstellen na het verzenden dezer convocatie ingekomen, en door het bestuur voor dadelijke behandeling geschikt geacht. sidderende vingers opende zij het. Het bevatte een prach tige ring met juweelen en op een stukje papier was ge schreven«Symbool onzer liefde die nooit zal eindigen." Zij kuste het nam den ring uit het fluweel foudraal en deed hem om haar vinger. En toen kwam haar ganscbe ziel in opstand. Waarom zou zij alles uit haar leven ver jagen dat het schoon en gelukkig maakte Waarom zou zij zich zelve doemen tot naamlooze ellende Omdat de menschen onrechtvaardig jegens haar waren geweest omdat men haar valsch beschuldigd had, moest zij daarom al het geluk, al de liefde versmaden, die hij haar aanbood O, had zij niet reeds genoeg geleden! Was zij niet ge noeg gestraft? Ik ben geen zondares, maar een slachtof fer riep zij Ik heb geen kwaad gedaan en zie hoe do wereld mij behandeltIk ben zoo onschuldig als een kind, waarom zou ik mij zelve straffen, nude wereld mij onrech- vaardig gestraft heeft Neen, ik wil mij zelve toonen dat ik voor God onschuldig ben, onschuldig ook voor mijn eigen geweten en daarom zal ik hem trouwen En zij hield woord. HOOFDSTUK XXXIV. Arden Towers. Arden Towers vereenigde in zich al het schoone van natuur en kunst. Het stond op een begroeiden heuvel aan den zeekant. Uit elk venster zag men den prachtigen blauwen oceaan. Aan de achterzijde was bet donkere, groene woud van Arden en eene kleine rivier stroomde van daar zeewaarts. Het huis lag op het zuidenzoodat de zon het den ganschen dag bescheen. Op het eerste gezicht scheen het geheel begroeid metverscholen bijna, onder bloemen. Zelfs de zware torens, naar welke het genoemd was droegen altijd groen klimop. Het was een lustoord. In den zomer werd de hilte getemperd door de zeebriesdes winters werd de koude verzacht door den geur der dennen. En vol legenden was het slot. Daar was een kamer waarin koningin Elisabeth geslapen had en waar, volgens de legende, de schim van de ongelukkige Maria Stuart rondwaarde, met een rooden streep om den Heerhugowaard. Van ongeveer 2 bunders bouw land, waarop door den te Oudorp wonenden eigenaar 32000 koolplanten waren gezet, teelde hij dezen herfst niet minder dan 31040 verkoopbare kolen, terwijl de prijs van deze groente dit jaar niet laag mag genoemd worden. Uitgeest. De leden van «Nut en Genoegen" hadden deze week een genotvollen avond. De bekende declamator, de heer L. Jansen, van Haarlem, trad voor hen als spreker op, en mocht er in slagen, zijne hoorders hartelijk te doen lachen bij de zeer verdienstelijke voordracht van verschil lende komische nummers. Het uitgebreido programma bestond uit«Het" van Von Roberts, «Een waarschu wing" van W. van Nouhuijs, «Een hut bij de kinder kamer" en «Een vergeten schouwburg" van J. van Maurik, «Een angstavond" en «Ruzie op een trap," van S. Falkland. Paasclitentoonstelling. Den 9 had te Schagen in het N.Holl. Koffiehuis de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de ver eeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtentoonstel- lingen van vee te Schagen. Ruim 40 leden woonden deze vergadering bij. Nadat de heer J. Zijp Kz. als voorzitter met een hartelijk woord van welkom en eene aansporing tot samenwerking met het bestuur de bijeenkomst had geopend werden door den heer J. P. Wagenaar, den secretaris de uitvoerige notulen voorgelezen en goedge keurd. Besloten werd een aandeel a f 25,te koopen in de associatie tot aankoop van hengsten. Medegedeeld werd dat wederom was ingekomen de toestemming tot het houden eener verloting en het aantal loten was be paald op 15000dat door de afd. Schagen van de Holl, Mij van Landbouw voor 1898 een subsidie was toegekend van f 30,als 1 e prijs in de afd. pinkslieren door den raad der gemoente Schagen een subsidie van 1 100, Uit het verslag bleek, dat de vereeniging in bloeienden toestand vorkeert. De rekening werd goedgekeurd in ontvangst op f 1499,255, in uitgaaf op f 794,615, meteen batig saldo van f 704,64. In het programma voor 1898 werden geen noemenswaardige veranderingen gebracht terwijl de verloting als gewoonlijk werd bepaald. In de plaats van de niet herkiesbare aftredende be stuursleden, de heeren G. H. Geerligs en H. Waiboer Az. werden gekozen de heeren K Breebaart Jz., Winkel Jb. Stammes Anna Paulowna. De aftredende vice-voor- zitter de heer S. Berman werd herkozen. Aan het bestuur werd in overweging gegeven voor taan de dieren die ter opluistering werden ingezonden, een betere plaats te geven en geen slachtpaarden meer ter opluistering toe te laten. De begrooting voor 1898 gaf een ontvangst aan van f 835 bij een nitgaaf van f 890,14 waardoor bet batig saldo der vereeniging van f 704,63 zou dalen tot f 649,50. Op de voordracht voor dijkgraaf van den polder de Uage Hoek zijn geplaatst de heeren K. Laan, Op meer, A. Peereboom, Spanbroek en J. Zee, Hoogwoud. Spanbroek. Een zestal polderjongons hebben zich in deze week veimaakt(?) met het paard van den vracht- rijdor M. Dit vermaak bestond hierin, dat zij het dier op verscheidene plaatsen messteken toebrachten. Yan een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Warmcnhulzcn. De inzameling voor het Hul deblijk, aan H. M. de Koningin—Regentes aan te biedeD, heeft opgebracht f 101.10. Kook venl rij v ing. Er is sprake van, op de Parijsche tentoonstelling een proef te nen en met stelsels van rookverdrijving, wat te eer noodig is omdat men berekent dat voor de ma chines enz. elk uur 12 ton steenkolen zullen verbruikt worden. Men wil o. a. het stelsel toepassen dat in Amerika reeds in werking is, en hierin bestaat dat de rook en verdere dampen niet door schoorsteenen in de lucht worden gevoerdmaar door een tunnel worden geleid waar roetaseh en stof neerslaat en de dampen worden gezuiverd van schadelijke deelen vóór ze de bui tenlucht bereiken. IJsbrekers. In Petersburg is een commissie bijeengekomen, waar toe ook de Zweedsche zeekapitein Swerdrup is nitgenoo- digdom de plannen van admiraal Makarow tot het bonwen van reusachtige ijsbrekers te onderzoeken. De blanken hals. Er was een vertrek, waarin de wapenrusting bewaard werd van een der Ardens, die de beste vriend van den zwarten prins was gew. est. Jaoobns de Tweede had meer dan een bezoek aan Arden Towers gebracht en menig voorwerp werd vertoond, dat hem had toe behoord. Arden behoorde tot den oudsten adel van Engeland en was nimmer bezoedeld. De wapenspreuk van het geslacht was: «Vertrouwen en Eer" en daarnaar hadden de leden zich gedragen. Een gravin van Arden had altijd geluk op het kasteel gebracht, zei men en het gerucht van Leopold Ardens huwelijk verheugde iedereen. Men zei, dat de nieuwe gravin een zeer schoone vrouw was en een Engel- sche, geen vreemdelinge zooals men had gevreesd. Met het vooruitzicht van de komst eener jonge, schoone mees teres deed bet bediendenpersoneel zijn best en den avond van de terugkomst van het jonge echtpaar was het ge- heele slot gereed. Er was slechts één schadnw en de huis houdster, juffrouw Lielworth had streng verboden daarover te spreken of er op te zinspelen. Zooals gezegd is, had het kasteel zijn eigen legenden. Westelijk van het huis was een diepe, donkere wel met koud helder water. Zij heette de Sint Jans Wel en had de volgende legende een jong ridder, die zich voor den krijg toerustte had den ganschen nacht bij de wel vertoefd en zooveel water ge dronken en zooveel gebeden, dat hij ongedeerd nit den strijd moest wederkeeren. Er stond eene groote, witte rozenstruik, geplant naar men zei, door iemand die de martelaarskroon gedragen had en elke bruid, die een dezer rozeknoppen droeg, kon nooit ongelukkig worden. Maar de sehnklijkste legende was die van den Terras-wind, een vreemd, geheimzinnig geluid, dat soms op het weste lijk terras gehoord werd en ieder, die het hoorde, angst aanjoeg. Wee over het hooge huis van Arden, wee over het geslacht als de Terras-wind gehoord werd Hij begou zacht, fluitend, maar nam steeds in kracht toe en loeide ten laatste als een storm, die iedereen van angst en schrik verlamde. En bet vreemdste was, dat als hij woedde, alles op het terras verwonderlijk stil stond, geen tak, geen blaadje bewoog, als de bloemen in bloei stonden admiraal wil vier zulke vaartuigen doen maken, elk van ongeveer 10.000 ton en met machines voor 53.000 paar denkracht. Hij neemt aan dat zulk een ijsbreker met een snelheid van twee knoopen in 't uur door ijs van 12 voet dikte kan heenboren, en beroept zich op ervaringen in Amerika op het Michigan-meer opgedaan. Twee der ijsbre kers zullen dienst doen in de Kanarische zee en op de Jenisei de beide anderen in de Oostzee. In de zomer maanden wil de admiraal er een poging mede wagen om de Noordpool te bereiken. Be konijnenplaag in Australië. Een vindingrijk mensch heeft een middel aan de hand gedaan om Australië te bevrijden van de konijnen- plaag. Toen alle proefnemingen mislukt waren, kwam iemand op het denkbeeld de dieren naar Europa te zenden, waar men er misschien nog wel zooveel geld voor zou krijgen dat de jacht op de dieren en de haudel erin winst gevende zaakjes zouden zijn. Er werden bij wijze van proef, enkele scheepsladingen verzonden. Aan de Engelsche markt kwam al spoedig veel vraag naar de Australische konijnen door de goede hoedanigheid van hun vleesch en uit het kleine begin heeft zich thans een handel ontwikkeld die aan ictoria alleen 12,000 konijnen per dag vraagt. Deze worden alle naar het buitenland gezonden. De grootst mogelijke zorg moet daarbij worden besteed aan reiniging en verpakking, waarna het vleesch io bevroren toestand wordt overgebracht. Zitting van 3 Dec. 1897. B. V., Alkmaar, overtreding hinderwet, f 5 boete of 3 dagen hecht. C. L., zonder vaste woonplaats, dronkensch, 2 maal ge pleegd, 2 maal f 2 boete of 2 maal 2 dagen hecht. W. B., Oudcar8pel, dronkenschap, f 3 boete of 3 da gen heeht. D. B., Heiloo, en J. K., Winkel, dronkenschap, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. D. H., Uitgeest, spoorwet-overtreding, f 5 boete of 3 dagen hecht. Allen te Egmond aan Zee. Gt. D. Dz., Prov. regl.-overtreding, f 1 boete of 1 dag hecht. M. d. G. Jd. en A. Pr. Dd., duinwet-overtreding, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. T. S., G. V., A. Zw., C. Zw., A. Gr., W. Pr., Chr. V., W. Zw. Tz., KI. Zw. Gz. en A. D. Gz., strooperij, de le9e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de laatste f 0.50 boete of 1 dag hecht. Zitting van 10 Dec. 1897. H. K., Castricam, politie-overtreding te Castricum, f 1 boete of 1 dag hecht. J. v. d. W., Koedijk, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. G. D. Bz. en 0. W. Sz., Wijk aan Zee, loopen over verboden grond, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. V. Gz., Sint Maarten, en J. T. Jz., Castrienm, jacht wet-overtreding, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. D., Schoorl, jachtwet-overtreding, f 5 boete of 2 dagen hecht. KI. St. Tz., Wijk aan Zee, loopen over verboden grond, f 1 boete of 1 dag hecht. B. T., Hoorn, overtreding prov. regl. op de wegen, fl boete of 1 dag hecht. J. H., Schoorl, en P. K., Heiloo, politie-overtreding, ieder t 1 boete of 1 dag hecht. Allen te Egmond aan Zee. H. S., KI. Zw. Tz. en E. V. Kz., strooperij, de le f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 2e en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. W. Z. Tz., konijnendelven, f 0.50 boete of 1 dag hecht. Koedijk. Geboren. 14 Nov. Nicolaas, z. van Cornelis Kieft od Cornelia Vader. 15 Jan, z. van Jacob Otto en Trijntje de Boer. 23 Cornelis, z. van Gerrit de Groot en Autje Zwart. iHT wirtTffgnriiTI "irrr IflliR^iTVftliYrni i 'i r" -r'-'ï' iiTSgageaicfl werd geen knopje afgebroken en dit juist was zoo won derlijk en beangstigend. Er waren menschen, die niet aan de legende geloofden en een natuurlijke verklaring zochten, maar de meeste geloofden aan de geschiedenis, die als volgt luiddeGraaf Leolin Arden was niet jong meer toen hij trouwde en wel tegen haar wil met Madoline, de jeugdige dochter van een in de bunrt wonend edelman. Een portret van haar hing in de groote galerijMadoline, gravin van Arden, echt- genoote van Leolin, den vijfden graaf. Het beeldde een schoon meisje af, maar mot de schadnw van een vroegen dood op het gelaat. De oude graaf bemerkte spoedig, dat zijn vrouw hem niet liefhad en giDg haar slecht behandelen. Meer dan eens hief hij zijn krachtigen arm tegen haar op, zoodat zij ten laatste zelfs voor zijn stem sidderde. Op een avond hadden zij hooggaanden twist, zij riep, dat zij zich verdrinken zon, maar hij bespotte en sarde haar. «Ik zal het doen riep zij, «ik zal naar een ander leven gaan en wraak over u afbidden en ik zal terugkomen als schande, ongeluk, ziekte of dood over nw hnis komen zal. Ik zal terugkomen op den adem tocht van den wind en gij zult mijn stem hooren Toen snelde zij naar de rivier en verdronk zich. De eerste maal nu werd die schriklijke wind gehoord kort voor den dood van 's graven oudsten zoon. En toen de knaap stierf, vloekte Leolin den geest zijner overleden vronw. De tweede maal werd het gehoord onder graaf Pomfret, toen zijn jonge vronw elk oogeublik haar eerste kind wachtte. De terraswind verhief zich, niemand zeide aan de ongelukkige vronw wat hij beteekende maar hij redde haar niet. Hij stak op tegen middernacht en vóór den ochtendstond waren moeder en kind dood. De derde maal liet hij zich hooren toen graaf Leofric ter jacht was. Des avonds werd hij dood thuisgebracht. Zoo was de terraswind ettelijke malen de voorbode van rampen en de bewoners van het oude slot geloofden er thans zoo vast in, als aan de sterren aaD den hemel. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6