Nieuwj aarswenschen. Uit gebrek aan bewijs, Oudej aarsavond Brandweer. No. 149. IV e g en en IVegentigste aargang. 1897. WOENSD AO 15 1) E C E M B E R. Vrijdag 31 Dec. a.s., NIEUWJAARSWENSCHEN a 25 ets. a contant, niet verschijnen, Vrijdagsavonds 24 December. Buitenland. Feuilleton. Telegrafische Berichten. Nederland. In liet nummer van den zal weder gelegenheid bestaan tot bet plaatsen van van 1 tot 5 regels. Wegens bet Kerstfeest zullen |U*^F de nummers van Donderdag- en Zaterdagavond, 23 en 25 December, maar alsdan een nummer worden uitge geven des De manschappen in dienst bij de brandspuiten Nos. 1, 2 en 5 of daar van in den loop van 1897 ontslagen, kunnen de hun over 1897 toeko mende belooning ontvangen bij den gemeente-ontvanger op Maandag 20 en Dinsdag 21 December a. s., van 's morgens 9 tot's namiddags 2 uur. CHARLOTTE BRAEME. Deze Courant wordt Dlwsdug-» donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ®,8©franco door het geheele rgk 1, Do 3 nummers ƒ0,0®. Afzonderlijke nummers 3 ets. TetefoonniuMitter 3 Prijs der gewone Advertentlën i Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HBRMs. COS- TER ZOON. (de nummers van Donderdag- en Zaterdag avond, SO Dec., en 1 Jan., zullen hierdoor KIKT VEB8CHIJNUIV), MM lüTCKVEKS. D» V1T6UVËK». DUITSCHliASTD. Da Rijksdag begon den 10 met de eerste lezing van de begrooting. De staatssecretaris van financiën von Thielmann bracht verslag uit over het rekeningsjaar 1896 en lichtte daarop de begrooting over 1897 toe die met een overschot van 20 millioen mark sluit. Bovendien zonden de invoerrechten en de DOOR 24) HOOFDSTUK XXXV. De Terraswind. De graaf en gravin hadden een huwelijksreis naar Ita lië gemaakt en thans tegen het eind van Augustus keer den zij huiswaarts. Groote toebereidselen waren gemaakt voor hun ontvangst, alle bedienden en opgezetenen gingen naar het station om hen te begroeten. Er waren eerepoor ten en muziekkorpsen; het woord welkom" las men overal en de Augustuszon beseheen al die feestvreugde. De rozen bloeiden nog, de groote witte leliën straalden in het zonlichtde gloeiende kleuren van het frnit glans ten in de boomgaarden, de blauwe rivier kabbelde rustig zeewaarts. En toch gebeurde er, te midden van al die vrengde, iets schriklijks de terraswind woeiZacht, wel is waar, maar genoeg om ieders hart met angst te vervallen. De huis houdster was verslagen, zij raadpleegde den bottelier, die in den dienst der Ardens grijs geworden was, maar wat kon hij zeggen »Ik beu riet zoo dom van te denken, dat wij de win den kannen beheerschen," zeide zjj, vmaar ik wilde wel ik weet niet wat geven, als dit niet juist nn gebeurd was.'' »Eu ik," antwoordde de onde bottelier Orton, want de terraswind heelt nooit iets anders dan rampen over hot huis gebracht.'' »Wat kan hij aankondigen vroeg de bijgeloovige huis houdster, »schande, ziekte of dood tabaksbelasting nog 40 millioen - Jfoven de raming kunnen opbrengen waarvan 32 millioemtot delging van schuld zullen worden besteed. Tot verbazing van velen sprak de centrnm-leider dr. Lieber ten gnnste van de regeeringsontwerpen. Deze verbazing is begrijpelijk als uien zich herinnertdat Lieber zich verleden jaar sterk gekant heeft tegen de plannen van admiraal Hollmanndie 328 millioen mark over 4 jaar vroeg terwijl Tirpitz thans 483 millioen mark over 7 jaar vraagt. Heeft Lieber meer voor zich zeiven dat uit naam van zijne partij gesproken of zijn hem wellicht geheime toezeggingen gedaan bijv. do intrekking der wet op de Jezuïtenorde Sprak Lieber om welke reden dan ook namens zijne partij dan is de aanneming der uitbreidingsplannen zoo goed als verzekerd. Naar men uit PekiDg berichtheeft do Tsnag-li- Yamen aan den onderkoning v,an Chi-Li geseind »Nu China de eischen van Daitscbland heeft ingewilligd heeft de regeering te Berlijn beloofdgeen aanspraak te maken op Kiau-Tchandoch dit na een bepaalden tijd te ontruimen. In rail hiervoor zal Dnitsehland de Sarn- sah-baai in Fokien als kolenstation bekomen." Uit een strategisch oogpunt zijn beide havens vrij wel gelijk in ieder geval krijgt Dnitsehland thans een kolen station maar door dit te nemen in Fokian, in het Zuid oosten in plaats van in Shantuug in het Noordoosten wordt het doel niet bereikt de Dnitsche zending op Shantung te beschermen. HWOHI.A1SD. De kanselier der schatkist en Mi chael Hicks Beach heeft te Bristol gesproken. Hij ver klaarde allereerst overtuigd te zijn dat Rusland even gaarne in Indië een inval zon doen als Engeland in Ceu- traal-Azië. Omtrent Egypte en de Soedan-expeditie zeide hij, dat de troepen naar Khartoem zullen oprukken zoodra de tijd daartoe gekomen is en de regeering zal niet dralen om van het parlement geldelijkeu steun te vragen voor deze onderneming, Aan het slot van ziin redevoering merkte de minister op dat de regeering van Engeland bereid moet zijn haar rechten in het buitenland te verdedigen zelfs op gevaar van een oorlog, wannoer zij er maar zeker van is dat deze rechten bestaan en zij vertrouwen kan dat de stann en de meeaiug van het volk aau haar zijde zijn. ITAUEK. Niettegenstaande de hoopvolle verwach tingen en de aanvankelijk gunstige resultaten is di Ru- dini niet geslaagd, hij heeft den Koning den 12 mede gedeeld, dat zijn besprekingen om tot de vorming van een nieuw ministerie te komen, mislukt zijn. TUDi4.UK. Woensdagavond. op hetoogeublik dat de Snltan zich van zijn vertrekken naar de ontvangstzaal wilde begeven om aan het feestmaal ter eere van don prins van Saksen-Alteuburg deel te nemen, werden door luitenant-generaal Tabir-pacha in persoon twee Tsjerkes- sen van de lijfwacht in hechtenis genomen onder verden- »Wie zal het zeggen Ziekte hoop ik, dat is het min ste kwaad. Gij hoort hoe zacht hij waait en geen blad beweegt." Toch was nooit te voren schitterender welkomst geweest dan thans. Allorwege stond een dichte menigte en toen de graaf met zijn kloeke, knappe gestalte, toen de gravin in al haar schitterende schoonheid in het gezicht kwamen, was er geen einde aan het gejuich. Lady Ardens schoon gelaat werd bleek van ontroering, toen zij Arden Towers voor zich zag. »Ik dacht niet dat het zoo groot was," zeide zij, »o, Leopold, wat zal ik een nietige meesteres zijn in zulk een vorstelijke woning »Gij zoudt een troon sieren," antwoordde hij, ontroerd en met tranen in de oogeu. »Miju lieveling, hoe dank ik God, dat ik u gewonnen heb en als mijn vrouw huiswaarts mag voeren 1" Het rijtuig hield stil voor don grooten ingang en Lord Arden stond op om een korte toespraak te honden. Hij dankte allen met warmte voor hun ontvangst en zei, hoe hij en de gravin thans voorgoed weder onder hen kwa men wonen om hier tot hun laatste levensdagen te blij ven. In de vestibule stonden de dienstboden geschaard en een gemompel van bewondering klonk, toen die van schoon heid en geluk stralende jonge vronw binnenkwam. vWelkom thnis," zei graaf Arden, welkom thuis, gravin van Arden En hij kuste haar. Toen bracht hij haar naar juffrouw Lielworth en den bottelier Orton. «Zij waren kinderen toen mijn vader mijne moeder hier bracht," fluisterde hij zijn vrouw toe. »Goddank, niemand kan hier den terraswind hooren," dacht de huishondster. »Gij zult wel vermoeid zijn, Alice", ging de graaf voort. »Wilt gij naar nw kamer gaan en wat thee gebruiken »Dat is het liefste, wat ik op het oogenblik heb." »Hoe laat dinoaren wij, Orton vroeg de graaf. »0m acht nar, mylord." »Dan hebt gij allen tijd om rast te nemen, Alice. Juf frouw Lielworth, wilt gij mevrouw naar hare kamers brengen." king dat zij een aanslag tegen het leven van den snltan hadden geraamd. De Tsjerkessen boden wanhopigen tegen stand. 'sGravenhage, 14 December 1897. Tweede Hamer. Bij hot lager onderwijs verklaarde de minister bij eene herziening der schoolwet verhooging van het minimum der tractementen en andere noodige verbeteringen te zullen overwegen en inmiddels de gemeentebesturen te zullen verplichten tot naleving der wet in zake het aantal onderwijzers en hunne bezoldigingen. Hoezeer bereid na te gaan wat gedaan kan worden voor pensioneering van bijzondere onderwijzers bestreed hij eene gelijkstelling met de burgerlijke ambtenaren als onuitvoerbaar. Tegen vrije examens voor bijzonder onderwijs zijn groote practische bezwaren. Tegenover den heer Lohman verdedigde de minister de openbare school en protesteerde hij togen de beschuldi gingen dat een socialistische geest op de openbare school zou gepredikt worden: eene enquête heeft het tegendeel geleerd. Eindelijk heeft de minister leerplicht verdedigd in het belang ook der schoolgaande kinderen. Straf be dreiging moet bet laatste redmiddel zijn. Gerekend moet worden op verhinderingen in het bedrijf. Het relatieve schoolverzuim moet vooral bestreden wor den. Leerplicht moet niet leiden tot gewetensdwang. Zooveel mogelijk moet met gemoedsbezwaren rekening gehouden worden. Op deze grondslagen is de minister innig overtuigd, leerplicht tot stand te brengen. Slaagt hij nietdan zal een ander het moeten doen. Na een uitvoerig debat, waarbij de neereu Troelstra en Ketelaar sterk den heer Lohman bestreden, is het algemeen debat over onderwijs gesloten. Hoofdstak binuenlandscbe zaken werd aangenomen. Met hoofdstuk marine werd aange vangen. Oude TCiedorp. Don 12 werd in het lokaal van den heer T. de Jong voor een vrij talrijk publiek, door de rederijkerskamer »0. O.' van Hoogwoud, opgevoerd: het stuk vUitgaan" en een nastuk getiteld: »Dat komt er van," welke beide stukken zeer in den smaak van het publiek vielen. Aoordeinderineer. Tot dijkgraaf van dezen polder is gekozen do heer P. Olij Kz. te Grootschermer en tot hoofdingeland de heer J. Schorre. Orootschcnner. De dijk van de Menigweer bij Grootschermer vertoonde den 10 eenige verschuiving aan den voet, zoodat bij den togen woordigon hoogen water stand van Schermerboezem, gevaar voor overstrooming dreigde. In den nacht 7au den 10 op den 11, is aanhou dend gewerkt aan den dijk en zoo is een groot onheil voorkomen. »Uwe vertrekken, my lady, liggen in den wester vleugel," zei de huishoudster »zij zijn de fraaiste in het geheele kasteel." Voorafgegaan door de huishoudster en gevolgd door haar kamenier ging Lady Arden naar de prachtige vertrekken, die voor haar waren gereed gemaakt. Daar werd haar thee opgediend in een kostbaar klein Sèvres-servies, dat naar ge zegd werd, eenmaal aan Maria Antoinette had toebehoord. Juist wilde Alice het kopje aan den mond brengen, toen zij vroeg »Wat is dat voor een vreemd geluid Is het de wind of de zee Juffrouw Lielworth werd doodsbleek en antwoordde: »De wind, mylady, hij klinkt vreemd door de pijuboomen." Alice geloofde het niet en stond op, om nit het venster te zien. »Het is een kalme avond zeide zij verwonderd, »en toch loeit de wind of het een storm wordt, en toch geen blaadje beweegt." De oude huishondster was doodsbleek, maar vast besloten haar meesteres niets van de kwade voorteekenen te zeggen. En toen, schitterend als een vorstin in haar wit zijden met juweelen bezette kleed, ging Lady Arden naar de eetzaal. Coldo Fell was geheel vergeten. HOOFDSTUK XXXVI. De schoonste van allen. Nooit was een meesteres van Arden Towers zoo harte lijk verwelkomd. Onde vrienden der familie, buren, over heidspersonen uit do streek allen kwamen haar hnlde brengen. Nooit waren er zooveel feesten diners en bals gegeven. Men scheen elkander in pracht den loef te willen afsteken, maar van elke bijeenkomst was Lady Arden de koningin. En zij genoot van het leven, zij gaf er zich aan over, zij wilde aan het verleden niet meer denken. Zij was Alice, gravin van Arden, meesteres van Arden Towers, waarom zon zij het schriklijk beeld van Hester Blair op roepen

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1