jr Retourkaarten Kerstdagen. Bij gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar zullen de retourbiljetten der Staatsspoorweg - Maatschappij en der Ned. Oentraalspoorweg-Maatschappij als volgt gel dig zijn 1. in onderling verkeer tusschen alle stations Staats spoor, Centraalspoor, Hollandsche Spoor en Noordbrab. Duitsche spoor (met uitzondering alleen van die in ver keer tusschen de Belgische stations onderling); 2. in rechtstreeksch verkeer met de stations van de Geldersche Stoomtramweg-Maatschappij de Ooster- Stoomtram-Maatscbappij en den Provincialen Stoomboot- dienst op de Westersehelde 3. in rechtstreeksch verkeer met stations der Prui sische, Saksische en Oldenburgsche Staatsspoorwegen en van den Main—Neckarspoorwegdie worden afgegeven op Zaterdag 18 December 1897 en volgende dagen, zul len, voor zoover hun gewone geldigheidsduur korter is voor de terugreis geldig zijn tot en met Donderdag 6 Januari 1898. Zaandam. De Kamer van Koophandel alhier heeft een adres aan de Tweede Kamer gerichtwaarin deze verzocht wordt de overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen betrekking heb bende op de exploitatie van de Nederlandsche gedeelten van eenige in Nederland en Belgie gelegen spoorwegen niet goed te keuren. Dit verzoek wordt gedaan, onder verklaring van in stemming met het bekende aan de Tweede Kamer ge richte adres van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, omdat de Kamer van Koophandel van meening is dat, ten gevolge van bedoelde overeenkomst, Zaandam en alle belangrijke handels- en nijverheidsplaatsen, welke rondom die gemeente gelegen zijn al de voordeelen zullen ver liezen, voortvloeiende uit eene directe, zich in een hand bevindende spoorwegverbinding met Belgie en Frankrijk. .IIsp. De vorige week had in de nabijheid van het dorp een ongeluk plaats dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Komende van de Purmerender markt werd het paard van F. W. alhiergespannen voor een bakwagen waarop een zestal per-on en gezeten waren, ziek. Opeens geraakte paard wagen en beman ning op eene der diepste plaatsen te water Gelukkig kwamen allen met den schrik en een nat pak er af, doch de eigenaar heeft zijn paard er bij verloren. Texel. Op noodlottige wijze verloor J. E. j.l. Woensdag het leven. Als knecht varende op het beurt- veer TexelAlkmaar had hij het ongeluk bij 't ver richten van werkzaamheden aan het zwaardin het N.-H. kanaal bij de Kolkslnis over boord te vallen en bijna onmiddellijk in de diepte te zinken. Na ongeveer drie uur gelukte het zijn lijk op to visschen. Hij laat eene vrouw en jeugdige kinderen achter. In de laatstgehouden vergadering van den gemeente raad door alle leden bijgewoond, werd met 9 tegen 2 stemmen tot telefoniste te De Waal benoemd mej. Eel- man. Aan den heer O. Rab werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als boekhouder der bank van leaning en in zijne plaats benoemd de heer J. A. Westra. Tot leden van het algemeen aimbestnur werden gekozen de heeren C. Keijser Pz. en J. Bakker Wz., tot leden van het bestuur van het algemeen weeshuis de heeren P. P. KikkertJ. S. Keijser Rz. en mej. Zoetelief. Ten slotte werd het suppletoir kohier, betreffende 1897, met gesloten deuren vastgesteld. Aanranding. Amsterdam. Zaterdag-avond heeft weder een aanranding plaats gehad. Een vijftienjarig meisje, zekere Clara de Vriesmoest strijkgoed wegbrengen juist had zij aan het huis waar het goed moest bezorgd worden aangescheld toen een man haar van achter aanviel en haar over den schouder heen dicht bij het hart met een scherp voorwerp een steek toebracht, die haar door de kleeding heen in het lichaam trof. Door een politie-agent werd bet meisje naar het Bin- De graaf was trotsch op haar. Hare triomfen waren ook de zijne. Hij genoot als hij hare schoonheid en beval ligheid hoorde roemon. En onder deze omstandigheden werd haar schoonheid en lieftalligheid nog grooter. Lord Arden had besloten, dat zij de eerste maanden op Arden Towers zouden blijven en daar een kerstfeest vieren zooals nog nooit te voren gedaan was. Zij zouden arm en rijk onthalen. Maar in Mei wilde hij haar naar Londen brengen de Hertogin van Glendoon had beloofd baar in de groote wereld te introduceeren en hij wist dat zijn vrouw binnen enkele dagen de koningin van eiken kring zou zijn. Op een schoonen Septembermorgen, toen de najaarsrozen nog in volle pracht prijkten zaten zij alleen aan het ontbijt. De witte gordijnen waren ter zijde gesehoven de vensters geopend, de wind bracht het ruischen der zee, het gezang der vogels, den geur der bloemen naar binnen. Zij bescheen ook het knappe, edele gelaat van den graaf, het bekoorlijke gelaat der gravin. »Ik heb nooit een landgoed gezien," zei Alice, »dat zoo de voordeelen van zee en land in zich vereenigt als Arden Towers." »Ik geloof niet dat er een ander zoo is." »Leo," hernam zij »wij hebben in zooveel drukte ge leefd, zooveel bezoek gehad dat ik het huisnog niet eens gezien heb." >Nu, willen wij het dan straks eens rondgaan vroeg hij »maar gij zult moede worden, want het iseenheele reis." »Dat zal aardig zijn een reis door ons eigen huis," ant woordde zij lachend. »Ge hebt er geen denkbeeld van," ging de graaf voort, swelk een vreemd, romantisch huis het is. Er zijn kamers, die een eigen geschiedenis hebben." »Kom dan dadelijk mee, Leo!" riep zij van haar stoel opspringende, »ik zal niet moe worden. En nog jaren later droomde hij van haar, zooals zij daar voor hem stond, met haar stralend gelaat en haar heer lijke gestalte in het wit zijden ochtendgewaad. En zij genoot van de reis. Het was of zij een stad be zocht. Een gansche reeks van kamers ging zij door en elke had een geschiedeniseen breede corridor door tal van vensters verlicht en de vloer bedekt met een dik rood tapijt, dat elk geluid dempte, en met tal van stand beelden. Er lag iets vorstelijks over dezen corridor, waar van overigens weinig gebruik scheen gemaakt te worden. nengasthnis gebracht waar gelukkig bleek dat de ver wonding niet ernstig was zoodat het meisje naar huis kon teruggaan. De aanrander is helaas weder ontkomen en al heeft het meisje hem ook vrij goed gezien en meent zij zeker hem te kunnen herkennenzoo zijn hare aanwijzingen toch niet van dien aard, dat de aanrander gemakkelijk gevonden zal kunnen worden. Schagcn. Den 11 vergaderde in het lokaal »de Roos" alhier de afd. Schagen van de Holl. maatschappij van landbouw tegenwoordig 9 leden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van de ontvangst van 69 exemplaren van het beknopt over zicht der werkzaamheden der maatschappij gedurende haar 50jarig bestaan en van de ontvangst van een werk over tuberculose onder het vee door D. v. d. Sluijs ten behoeve der afd. bibliotheek. Voor de algem. vergade ring op 29 Dec. a.s. werd tot afgevaardigde gekozen de heer C. Nobeldirecteur der landbouwschool alhier tot diens plaatsvervanger de heer Jb. Denijs. Ten opzichte van den beschrijvingsbrief werd besloten den afgev. een vrij mandaat voor de vergadering te geven met dien verstande dat hij voor de verkiezing van een hoofdbe stuurslid voor 1 jaar zijn stom zou uitbrengen op den heer Ferf. Nog werd door den heer Muijs meegedeeld dat 1 Jan. 1898 de verplichte hengstenkeuring ingaat en er kans bestaatdat alhier een afd. zal worden op gericht van de Purmerender Veeverzekering tegen tuber culose. Hierna werd de vergadering gesloten. Den 12 gaf de Harmoniekapel haar eerste wintercon- certhetwelk tamelijk goed bezocht was. Een vmarche funèbre" van den directeur, den heer L. A. Schouten Adieu 1" ter nagedachtenis aan den onlangs ontslapen eere-voorzitter der Kapel, den heer W. A. Hazeu, werd als eerste nummer gespeeld en maakte door schoone zetting en goede uitvoering een gunstigen indruk. Zeer zuiver werd gespeeld »Abendandacht", van Graben Hoff mann niet minder verdienstelijk »Souvonir de Stabat Mater" van Rossini. Plet programma voor de eerste volksvoordracht den .17 in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier te houden is als volgt samengesteld»Miss Mary", marsch van L. A. Schouten en »La reine blanche", ouverture vau O. Métra door do Harmoniekapel, »Vleuglen" van W. A. Smit en Avondzon", vanC. Kreutzer, door »Euphonia", Wiegelied", van L. F. Brandts Buys, sopraan-solo door mej. T. Asjes voordracht van den heer BigotJager koor", van M. Carl door de Harmoniekapel, »De vlieg" van Zeiler en »Jagerkoor" van K. Weber door »Eupho- nia", Mijne moedertaal" van L. F. Brandts Buijs sopruan-solo door mej. T. Asjes voordracht door den heer Bigot»Een bal bij den minister", »Mazurka" van A. Jouberti door de Harmoniekapel. Dit schoon pro gramma belooft den minder bedeelden een genotvollen avond. Benoemingen. Avenhorn. Door het bestuur van het heemraad schap Mijzen is herbenoemd tot dijkgraafde heer C. P. Spaans alhier, en werd verder verkozen tot vice-voor- zitter de heer J. Koppes, te Ursem. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur der banne Andijk is benoemd de heer K. Kooiman tot hoofd ingeland is gekozen de heer J. Veer. Aanbestedi ng. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is aanbesteedhet driejarig onderhoud der rijks zee- en havenwerken op het eiland Urk. Raming f 13000 per jaar. Minste inschrijver J. ten Napel, te Urk, voor f 12140 per jaar. Verkiezingen. In eene den 10 gehouden vergadering van de afd. Hoogkarspel der Centrale Liberale Kiesvereeniging in 't hoofdkiesdistrict Enkhuizen, is bij meerderheid van stem men besloten het voorstel tot afscheiding van de Liberale Unie niet te steunen. »Het is hier nog mooier dan in den Oostelijken vleu gel I" riep zij in bewondering. »Dit gedeelte van het huis wordt weinig gebruikt. Het is de corridor van Lady Sybilla. Die deuren daar wa ren haar kamers." »Wie was Lady Sybilla »Ik spreek liever niet over haar." j>Waarom niet, Leo?" vroeg zij verbaasd. »Mijn liefste, ge kunt evengoed vragen waarom ik geen zwarte vlek wil zien op een schitterend witte lelie. Gij, Alice, zijt do edelste en reinste van alle vrouwen en de geschiedenis van Lady Sybilla is eene, zooals ik niet gaarne aan u verhalen zou." Een herinnering aan een rechtszaal en een gevangenis kwam bij haar op, en joeg een gloeienden blos naar haar gelaat. Wie was zij, die hij voor te rein hield om te luisteren naar een menscbelijke zwakheid Lord Arden opende een der deuren en bracht Alice in een kleine, fraaie kamer. Zij was ongemeubeld, alleen hing een schilderij omgekeerd tegen den muur. »Ik ben hier sedert mijn kinderjaren niet geweest," zei hij. »Dit was de kamer van Lady Sybilla. En dit is haar portret," ging hij voort, het schilderij omkeerende, »is het geen schoon gelaat »Kijk Leo, het schijnt tegen mij te glimlachen." »Zeg dat niet, Alice, ik zou niet willen dat zij dit deed." »Zij is zoo jong en kinderlijk." »Ik zal u zeggen wat zij gedaan heeft, Alice, dan zult ge begrijpen waarom haar man haar portret omkeerde. Zij was inderdaad nog jong. Haar man graaf Adalbert leefde onder de regeering van George den Tweede. Hij was betrekkelijk een oud man toen hjj haar ontmoette en vatte vurige liefde voor haar op. Zij was de jongste dochter van een Engelsch baron, maar arm en graaf Adal bert omringde haar met rijkdom. Hij schonk haar zijn volste vertrouwen zijn volste liefde. Maar hij was met haar niet gelukkig. Zij hield van alles dat hij verafschuwde en vond behagen in niets, wat hem aangenaam was. Nog geen jaar na zijn huwelijk ontdekte hijdat zij hem schrik lijk had bedrogen, dat zij in het geheim getrouwd was, een kind had en dat haar eerste man toen zij met graaf Adalbert trouwde, nog niet dood was al was hij op het oogenblik der ontdekking sedert gestorven. Wordt vervolgd. De afdeeling der Centrale Liberale Kiesvereeniging te HauwertNibbikswoud heeft met algemeene stem men haren afgevaardigde ter a.s. algemeene vergadering opgedragen mede te werken tot afscheiding der Centrale van de Liberale Unie. Liberale linie. De afdeeling Hoogwoud en omstreken van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Enkhui- zen heeft besloten zich tegen de afscheiding der Liberale Unie te verklaren. Hensbroek. Bij de jongste verkiezing zijn voor den polder Hensbroek herkozen tot voorzitter de heer P. Baan en tot hoofd-ingeland de heer D. van Diepen. In de vergadering van het Plaatselijk Nut zijn gekozen tot vice-voorzitter de heer J. A. Zwarte veen en tot penning meester de heer P. Koeman. Wrootebroek. Op de dezer dagen gehouden publieke verkooping van diverse perceelen weiland, groot 5 6611 hectaren, besteedden verschillende koopers te zamen 11105 gulden. In den gulden tijd van den landbouw werd ditzelfde land voor 50 gulden per 100 oude roeden verhuurd. Berkhout. Het onlangs alhier opgerichte onder linge plaatselijke paardenfonds mag zich in toenemenden bloei verheugen. Ingeschreven zijn 69 paarden toebe- hoorende aan 49 eigenaren. Wijl het bij reglement vastgestelde getal van vijftig ingeschreven paarden reeds belangrijk overschreden is is het fonds in werking ge treden. Oudkarspel. Naar men ons mededeelt, zal door het Fanfarecorps: ^Eendracht maakt macht," alhier op zaterdag, 25 December, te Aartswoud in het lokaal van den heer de Geus eene uitvoering worden gegeven. Hofberichten. Den 13 brachtten H.H. M.M. de Koninginnen een bezoek van weinigo uren aan Amsterdam, voornamelijk met het doel, eDkele afdeelingen van het Rijks-Museum te bezichtigen. Heden bezocht Koningin Wilhelmina het Teylers-Museum te Haarlem. Beide bezoeken staan in verband met het onderricht in kunstgeschiedenis, dat Koningin Wilhelmina gedureude de laatste paar maanden van Dr. Hofstede de Groot ontving. Pensioenfonds voor politiebeambten. Den 13 vergaderde te Amsterdam de Vereenigiag van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Noord- Holland. Door den heer H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, werd ingeleid de bespreking over een mogelijk op te richten pensioenfonds voor inspecteurs van politie, gemeente-veldwachters en dienaren van politie. Allereerst wees spreker op de zorg voor den ouden dag, de snelle ontwikkeling der levensverzekering, in eiken vorm, de middelen, zoowel de goede als de verkeerde, die in het werk worden gesteld om voor vele ambtenaren die zorg weg te nemen of te verminderen, en de scha duwzijde van vele pensioenuitkeeringen, naar vaste regelen, voor enkele categoriëen van ambtenaren, waarbij zoovelen zijn uitgesloten, en anderen slechts een te klein pensioen genieten. Op elk gemeentebestuur rust de verplichting te zorgen voor eene rust na volbrachten arbeid, voor zijne ambte naren. En duidelijk toonde spreker aan, dat het voor elk gemeentebestuur voordeel aanbrengt, wanneer het zorgt, dat zijne ambtenaren, als de oude dag gekomen is, niet in nooddrnft verkeeren. Een pensioenfonds voor inspecteurs van politie, gemeen teveldwachters en dienaren van politie, zou bebioren te rusten op de volgende grondslagen De beambten verkrijgen recht op een jaarlijksch pen sioen a. op 65-jarigen leeftijd; b. bij ongeschiktheid ten gevolge van gebreken, in en door den dienst bekomen c. wegens ongeschiktheid ten gevolge van ziels- of li chaamsgebreken, mits na tienjarigen dienst, onder voor waarde echter, dat door de gemeente of gemeenten, waarin zij hunne functiëu uitoefenen of uitgeoefend hebben, in het fonds is deelgenomen, en zij zelve tot het fonds con- tribueeren. Beambten, die na 65-jarigen leeftijd in dienst blijven, worden vrijgesteld van verdere betaling der contributie. De pensioensgrondslag bedraagt voor elk normaal dienstjaar f 3.75. Bij de gevallen onder b. en c. genoemd bedraagt het minimum pensioen f 100. Beambten, die in functie waren getreden vóór de in voering van het pensioenfonds, genieten op 65-jarigen leeftijd het volle pensioen. Elk gemeentebestuur draagt eene jaarlijksehe contri butie bij voor ieder thans in functie zijnde en later te benoemen beambte. De verbintenis daartoe loopt twintig a dertig jaren. De belanghebbenden betalen bij toetreding beneden den leeftijd van 35 jaren 40 cents 's maandstusschen den leeftijd van 35 en 45 jaren 60 cents van 45 en 55 jaren 80 cents en van 55 en 65 jaren f 1 's maands. Het beheer wordt opgedragen aan een bestunr van 3 burgemeesters en 2 politieb eambten. Voor de wijze van geldbelegging wordt art. 449 B. W. gevolgd, terwijl belegging in de Rijkspostspaarbank is toegelaten. Ten slotte deelde spreker de geschiedenis mede van een Drentsch ontwerp-reglement, waaraan bovenstaande grondslagen waren ontleend, hetwelk ontworpen was door de burgemeesters van Havelto, Sleen en Zuidlaren en ein digde zijne rede met een krachtig, opwekkend woord om het initiatief te nemen tot de voordracht van zulk eene heilzame regeling voor deze provincie. Na deze toelichting in de drnk bezochte bijeenkomst ontstond eene discussie waaraan verschillende leden deelnamen. De voorzitter, de heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem, stelde allereerst de vraag»Is het oprichten van een door den heer Calkoen bedoeld fonds al dan niet wenschelijk Deze vraag werd met algemeene stemmen bevestigend beantwoord. Daarna is besloten eene commissie te benoemen die, in de volgende vergadering, rapport kan uitbrengen over do zaak, en zoo noodig de vereischte voorstellen zal in dienen. Tot leden daarvan zijn benoemd de heeren H. J. Calkoen, burgemeestsr van Edam, 0. W. A. Gros kamp, burgemeester van Sloten c.a., en mr. C. Rasch, secretaris van Haarlem.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2