Telegrafische Berichten. II u i t e n 1 a n d. Nederland. opnienw naar binnen te begeven, en niet voor dat alles in orde was, was hij te bewegen zich door zijn eersten klerk, den heer Koomans, naar een naburig dokter te laten geleiden. De heer van T. heeft veel geleden. De rechterhand heeft verschrikkelijke brandwonden bekomenkleinere brandplekken verder in het gezicht, en na afloop was hij nagenoeg geheel bedwelmd door gas-en rookdampen. Het verdient verder bijzondere opmerking dat in het kritiekste oogenblik de heer v. T. zijn personeel door zijn kalmte geheel bebeerschte en hen naar hun werk dreef, uitroepende «Wanneer het tijd is om den toren te ver laten, zal ik u waarschuwen. Ga nu direct kalm aan uw werk terug de dienst moet steeds doorgaan, en wel tot het laatste oogenblik 1" Brandweer. Te Parijs zal in 1898 het 2de Internationaal Brand weercongres gehouden worden, waaraan een groote ten toonstelling zal verbonden zijn van alles wat bet brand- wezen betreft. Verscheiden landen in Europa zullen daar aan deelnemen. Voor Nederland is de officieele vertegen woordiger de beer J. 0. H. Matile te Amsterdam, beëe- digd Translateur en leeraar in de Fransche taal- en let terkunde. 'sGravenhage, 16 December 1897. Tweede Kamer. Bij hoofdstuk financiën heeft de minister verze kerd de grieven over de toepassing der belastingwetten zooveel mogelijk te willen wegnemen. De toestand der financiën gedoogt alleen afschaffing van de Rijkstollen. Bij eene wijziging der invoerrechten zal de vrijhandel gehandhaafd blijven in het belang der nationale industrie. DÜITICHLMU. De officieele verslagen der spoor wegdirecties over de maand October zijn voor het reizend publiek inderdaad verre van geruststellend. In die maand zijn er in Duitschland 241 spoorwegongelukken voorge vallen, waaronder 27 ontsporingen, 33 botsingen en 181 ongelukken van anderen aard. Dat is per dag ongeveer ééu ontsporing, één botsing en zes andere ongelukken. Daarbij zijn 69 personen gedood en 145 gewond. Per dag komen dus ongeveer zeven persoonlijke ongeluk hen voor, waarvan twee of drie den dood ten gevolge hebben. En wat de hoofdoorzaak is van dezen treuvigen toe stand, bewijzen de processen, welke uit de ongelukken voortvloeien en waarbij de beschuldigden veelal worden vrijgesproken, omdat ze overladen waren met werk of geen verstand hadden van het werk dat hun was opge dragen. Uit het getuigenverhoor omtrent oen botsing te Trier, bleek, dat de rangeerder drie locomotieven te gelijk moest verzorgen en dat twee ondergeschikte beambten zoozeer overwerkt waren, dat zij lichamelijk en geestelijk niet meer in staat waren arbeid te verrichten. De drie be schuldigden werden dan ook vrijgesproken. EAGEÏiAAB. Met 53000 stemmen tegen 500 werden de voorstellen der patroons in het machinebouw vak door de vakvereenigingen verworpen. De werklieden geven den moed niet op, en daar de publieke opinie op hunne hand is, ontbreekt het hun niet aan krachtigen steun. Wij laten eenige cjjfers volgeD Het bestnur van de «British Engineers" heeft 10,00) p. st. ontvangen voor de stakings-kas. De vakvereeniging der wevers van Lancashire zei 10,000 p. st. per week tel leen toe, die der letterzetters een bedrag van 5000 p. st., die der metselaars 10,000 p. st., in eens en per week nog 3000 p. st. Naar schatting zal de stakingskas tegen Kerstmis over 375,000 p. st. kunnen beschikken. Het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft een rapport gepubliceerd, waarin de handels-attaché bij de Engelsche ambassade te Berlijn, een vergelijking maakt tusschen don handel van Duitschland en van En geland iu de eerste negen maanden van het loopende jaar. Er blijkt uit, dat Duitsche goederen in Engeland nog steeds graag worden gekocht. De geheele uitvoerhandel van Duitschland is in die negen maanden, in vergelijking met denzellden tijd van het vorige jaar, met 8,014,000 p. st. toegenomen. Alleen de uitvoer naar Groot-Britanuie is toegenomen met 3,350,000 p. st. de uitvoer van Enge land naar Duitschland daarentegen afgenomen met 4,664,000 p.st. De geheele uitvoer van Dnitschland in de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg 133,900,000 p. st., tegen in denzelfden tijd van 1896 130,555,000 p. st. en van 1895 120,378,000 p. st., zoodat in drie jaren de Duitsche uitvoerhandel over negen maanden met 13,522,000 p. st. is toegenomen. Na lang stilzwijgen, melden de Indische oorlogs correspondenten weder ongunstige berichten van het oor logsterrein. Zaterdagavond werd de achterhoede van generaal Kemp- sters's brigade overvallen voordat zij het kamp konden bereiken. De aangevallenen nestelden zich.in bet dorp, waar zij het tot Zondagmorgen uithielden toen zij ont zet werden door een detachement uit Sberkelwaarvoor de opstandelingen terugtrokken. De Britsche afdeeling had vier dooden en vijftien gewonden waaronder een officier zwaar. Een zeer origineel wetsontwerp heeft de commissie uit de Kamer met algemeene stemmen aangenomennl. dat van den afgevaardigde Flaudin waarbij de bladen worden verplicht verdedigingen op een aanval tot de dubbele plaatsruimte van den aanval kos teloos te plaatsen binnen drie dagen en tijdens een ver kiezingsveldtocht binnen 24 nar, wanneer zij daartoe door een snelrechtend rechter worden veroordeeld. Er is wel recht van appèl tegen de uitspraak, maar de uitvoe ring mag niet worden uitgesteld, al is hooger beroep aangeteekend. Is een verdediging langer dan twee maal den aanval, dan moet hot betrokken blad haar niettemin afdrukken, maar de schrijver moet voor de overtollige regels betalen tegen den prijs van een gerechtelijke aankondiging. De radicale bladen zijn zeer verontwaardigd over het ontwerp en spreken de hoop uit dat de Kamer de bepa lingen aanmerkelijk verzachten zal. Zoo niet dan zon een rijke candidaat bij een verkiezingsveldtocht vele bladen vullen en zijn tegenstanders tot zwijgen kunnen brengen. Terwijl Zola den Fransche studenten de les leest over hunne anti-Dreyfns-betoogingen, komt «le Petit Journal" met een verhaal, waaraan men niet het minste geloof zon hechten, wanneer bet den laatsten tijd niet gebleken ware, dat de meest onwaarschijnlijke verhalen in de Dreyfus-zaak vaak de juiste zijn. Het blad vertelt, dat majoor Ravary, de regeerings- commissaris bij den Krijgsraad, waarvoor de zaak gebracht is, verschillende beambten van het station Meaux bij Parijs zal hooren, over een belangrijke vondst die den eersten December zon ziju gedaan in een trein, komende van Parijs. Er werd dien dag in een coupé eerste klasse een advocatenportefenille gevonden, die door den station chef in tegenwoordigheid van verschillende beambten werd doorzocht, ten einde den eigenaar te ontdekken Het bleek, dat de portefenile toebehoorde aan den afge vaardigde de Reinaeh maar voordat de beambten dit wisten, moesten zij tal van papieren doorsnuffelen, die alle betrekking hadden op de zaak-Dreyfus en van het hoog3te belang waren, zegt het «Petit Journal.'' OOSTEHKUK-SSOXGARI.IE. Een afschuwelijke aanslag in den Koninklijk Duit- schen Schouwburg te Praag is nog bijtijds verijdeld. Ver leden week Donderdag werd tegen bet einde van bet derde bedrijf, aan een buitendeur door de politie een blikken bus opgemerkt, waaraan een brandende lont was bevestigd. De lont werd onmiddellijk gedoofd en de bns onderzocht. Zij was gevuld met kruit en zou volgens deskundigen bij de ontploffing een aanzienlijke schade hebben aangericht. Blijkbaar lag het in de bedoeling van de laaghartige ontwerpers van den aanslag dat de bom na den afloop van het bedrijf zou springen. De beide Duitsche schouwburgen in de Bobeemsche hoofdstad worden thans streng bewaakt. SPATSJE. De Cubaansche opstandelingen deden een aanval op Gnanio maar werden met een verlies van hon derd man teruggeslagenDe rebellen van de oostelijke provincies hebben zich tot een persoon te Madrid gewend om mededeelingon omtrent den omvang der autonomie. Als dit bericht waar is, zon daaruit volgen dat ten minste een belangrijk deel der opstandelingen niet ongeneigd is om over den vrede te onderhandelen. De Spaansche troepen op de Philippijnen hebben zich meester genaakt van de Minnyasborgen. Zij verloren daarbij 3 dooden en 22 gewonden. De rebellen leden zware verliezen. Vee-invoer in lïelgie. Door Belgische veehandelaars is aan de Belgische Regeermg het verzoek gericht tot opening van de Bel gische grenzen voor den invoer van fokvee nit Nederland, waarvan de bewijzen van veeartsen en gemeentebesturen kannen overgelegd worden dat in de plaats van her komst in de laatste drie maanden geen besmettelijke veeziekte heeft geheerscht. Intusschen heeft de Belgische Minister van Landbouw, de heer de Bruyn een besluit genomen waardoor hij hoopt aan den smokkelhandel in vee voor goed een einde te maken. Al het vee in een kring van 10 kilo meter van de Nederlandsche grens zal gemerkt worden, en te beginnen met 15 December zal het vervoer van ongemerkt vee verboden zijn. Edam. Alhier zal eerlang aan zee eene zwemin richting gemaakt worden dank zij o. a. den stenn van de hier gevestigde afdeeling dor vereeniging «Het Witte Kruis." Aolendam-Edam-Hwadijk. De_ raad der gemeente Farmer end heeft be sloten instemming te betuigen met het door den gemeen teraad van Monnikendam aan den Minister van Water staat enz. verzonden adres waarin verzocht wordt geen steun van Rijkswego te verleenen aan het spoorwegont- werp Voiendam-Edam-Kwadijk alvorens een onderzoek is ingesteld naar het plan der Noordhollandscbe Tram wegmaatschappij voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg van Volendam over Edam naar de Zedde of rechtstreeks van Volendam naar de Zedde, en verder door de Farmer naar Pnrmerend om aldaar aan te sluiten aan de stations van den spoorweg en den tramweg. Wanneer aan dit plan nitvoering wordt gegeven zal niet alleen de vischhandel van Volendam gebaat zijn, doch zal bovendien eene gewenschte verbetering gekregen worden voor de bewoners van de Parmer, Monnikendam, Katwoude en geheel Waterland met bet spoorwegstation te Pnrmerend. Te ïtfaaldwijk breidt het roodvonk onder de kin deren zich nit. De ziekte heeft een ernstig karakter. Hongert bij Hoorn. In de afgeloopen week had in een lokaal van J. W. Balk de gewone winterverga dering plaats van de vereeniging tot verzending van truit per spoor van af station Zwaag. Uit hot door den secretaris ingediend verslag bleek dat in het afgeloopen jaar vanwege de Vereeniging naar Amsterdam zijn gezonden 10,985 colli. Hieruit bleek dat dit jaar minder is verzonden dan verleden jaar, waarvan de oorzaak is dat er minder bes sen geteeld zijn dan in 1896 en dat er in den beginne nog al veel voor goede prijzen naar Engeland verscheept zijn. Aangezien de stand der kas van de vereeniging nog al gunstig was werd aan de leden uitgekeerd een divi dend van 1/2 ct. per verzonden colli. Evenwel bleel nog een batig saldo van f 12.41) iu kas over. Mededeeling werd o. a. gedaan van eene ingekomen aanbeveling van een nieuw soort kruisbessen die nogal een goede toekomst schijnen te beloven. Door enkelen werden eenige struiken besteld ten einde er een proef mede te nemen. De aftredende bestuursleden Gons Aaij en Blokdijk werden met bijna algemeene stemmen weer als zoodanig herkozen, waarna deze niet drnk bezochte vergadering werd gesloten. Oterleek. De rederijkerskamer «Eensgezindheid" heeft weder een paar genoeglijke avonden bereid. Zij hield den 12 en 14 eene opeubare nitvoering en voerde beide avonden op«De koopman van Antwerpen" tooneelspel in 6 bedrijven en het blijspel «Een half uur Keizer''. De opkomst was bevredigend. Over het spel was men algemeen voldaan en van de gelegenheid tot dansen werd ook nn weder een ruim gebruik gemaakt. Stellagen. Den 14 vergaderde de raad dezer ge meente. Het nienw gekozen raadslid, de heer J. Schenk Pz., werd in deze zitting als zoodanig geïnstalleerd. Na een breede bespreking over het toekennen van gelden voor het uitreiken van eereblijken ook op de r. c. school, waarover in een latere zitting nog eens zal beraadslaagd worden werd overgegaan tot verkiezing van een wet houder. De heer W. Roggeveen werd als zoodanig geko zen, maar bedankte, waarom binnen 8 dagen nogmaals eene verkiezing zal moeten plaats hebben. Tot lid van de commissie voor het rietbosch werd gekozen de heer J. Schenk Pz. Nog werd besloten den nieuwen toren voor een bedrag van f45000 met of voor f40000 zon der de fnndeering tegen brandschade te verzekeren. Scherinerhorn. Het grasgewas der dijkjes van den polder Mijzen, de vorige week in het openbaar ver huurd, heeft f849.opgebracht, tegen f869.50 in 1895. De inteekening voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes heeft voor deze gemeente f 53.62s bedragen. Hei-gen. Van bijna alle huizen in deze gemeente wapperde den 15 de vaderlandsche driekleur. De inge zetenen brachten daardoor hulde aan hunnen burgemeester, den heer J. van Reenen, die dien dag 12'/2 jaar zijn ambt vervulde. Ook ten raadhuize wenschte men dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. In de toepasselijk ver sierde raadkamer getuigde de gemeenteraadszitting ook iu de eerste plaats vau eene hulde aan den voorzitter. De oudste wethouder, de beer J. Leijen, complimenteerde den jnbilaris, waarna de heer W. Veenhuijseu onder eone toepasselijke rede namens den gemeenteraad en eenige beambten een keurig portretalbum op standaard, versierd met het in zilver bewerkte wapen van Bergen en voorzien van de namen der gevers den jnbilaris aanbood. Ook onderscheidene ingezetenen maakten ten raadhnize hunne opwachting. Zaandam. Tot leden van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren J. H. Eitmann en H. Endt Pz., beiden candidaten der liberalen. Zeewering te Callantsoog. Ter voldoening aan het verzoek om inlichting be treffende de schade aan de Rijks Zeewering vóór Cal lantsoog worden door den minister van waterstaat, handel en nijverheid overgelegd de rapporten van den Hoofd ingenieur vau den Rijkswaterstaat in het 9e district. Blijkens een nader rapport van dien hoofdambtenaar is de zeewering door de stormen van 7, 8 en 9 dezer niet verder afgenomen zoodat ook thans voor oogenblikkelijk gevaar geen vrees behoeft te bestaan. Oudkarspel. Voor de vaceerende betrekkingen van 2 onderwijzeressen aan de openbare lagere school hebben zich acht personen aangemeld. Kiberale Knie. De buitengewone algemeene vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Enkhnizen ver wierp met 1115 tegen 521 stemmen het voorstel van het hoofdbestuur tot afscheiding van de Liberale Unie. Spanbroek. Herkozen tot lid van het bestuur van den polder Westerveer de heer K. Klaver en tot hoofd ingeland de heer J. Commandeur. Gekozen tot hoofd ingeland de heer P. Helder Gz. in de plaats vau wijlen den heer heer M. Slnis. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer heerschte op 30 Novem ber in Dnitschland nog in 1979 gemeenten en in 7358 stallen. In Jnni j.l. heerschte het slechts in 410 gemeen ten. Het is alzoo weer sterk toegenomen, en de ziekte breidt zich nog dagelijks nit. Maastricht. In het gesticht «Calvariënberg" alhier is opgenomen oen idioot nit de gemeente Itteron, die door zijne hnisgenooten gedurende eenige jaren in een hok was opgesloten en door de marechaussée in deer- niswaardigen toestand werd aangetroffen. Hij was geheel verkromd door de houding, welke hij in het hok moest aannemen, en zag erin het algemeen zeer verwaarloosd nit. Te Haarlem heeft de Dnitsche zendeling Wald- meier in het kerkgebouw der Evangelische Broederge meente eene voordracht, gehouden over het leven en lijden der krankzinnigen in Palestina, Syrië en daarbij gelegen landstreken, welke hij, tot Abyssmië toe, gernimen tijd bezocht heeft. In die lauden bestaat, volgens spreker, geen enkel krankzinnigengesticht, en de gruwzame behandeling van die ongelukkigen in deze uitgestrekte landen deed hem besluiten om in de beschaafde wereld voor de op richting van zulk een gesticht de noodige gelden bijeen te verzamelen. De heer W., reeds een ond man, maakt daartoe eene reis door alle landen van Europa en Amerika. Correspondent te S. slag zal ons aangenaam zijn. Een zeer beknopt ver- 3ö6ste Staatsloterij. 3e kl., 3e lijst, 15 Dec. No. 9098 f 2000; Ns. 16333 en 19780 f 1500; No. 15908 f 1000; No. 1776 f 400 Ns. 8047 en 9032 f 200; Ns. 492, 13888 en 13898 f 100. 3e klasse, 4e lijst, 16 December. Nr. 6535 f 200; Ns 13384 en 20081 f 100. Kaatste Berichten. He strijd in liet machinebouwrak. LONDEN 17 Dec. Men zegt dat de commissie, aan gewezen door de conferentie in zake het machinebouw vak ten opzichte van de hoofdpunten van het geschil een voorloopige overeenkomst heeft verkregen. Deze over eenkomst moet nog onderworpen worden aan de goed keuring van de voltallige conferentie. Be groote brand te Konden. LONDEN, 15 Dec. In den loop van het onderzoek naar de oorzaken van den jongsten brand in de City wees heden de rechtsgeleerde vertegenwoordiger van de stad erop, dat nit alle verklaringen van deskundigen blijkt dat de brand niet door een toeval is ontstaan. Een der getuigen verklaarde dat de vlammen op twee plaatsen te gelijk uitbraken, in de magazijnen van Waller en Brown. Deze verklaring verwekte groote sensatie.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3