Nienwjaarswenschen. Uit gebrek aan bewijs, 19 decemberT Oudejaarsavond Brandweer. No. 151 Tweede blad. HTegen en XVTegentigste Jaargang, 1897. ZONDAG Vrijdag 31 Dec. a.s., NIEUWJAARSWENSCHEN a 2S ets. a contant, niet verschijnen Vrijdagsavonds 24 December. Feuilleton. Nederland. m *v j&ST' -A In het nummer van den zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van van 1 tot 5 regels. Wegens het Kerstfeest zullen de nummers van Donderdag- en Zaterdagavond, 23 en 25 December, maar alsdan een nummer worden uitge geven des De manschappen in dienst bij de brandspuiten Nos. 1, 2 en 5 of daar van in den loop van 1897 ontslagen, kunnen de hun over 1897 toeko mende belooning ontvangen bij den gemeente-ontvanger op Maandag 20 en Dinsdag 21 December a. s., van 'smorgens9 tot'snamiddags 2 uur. CHARLOTTE BRAEME. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TER ZOON. (de nummers van Donderdag- en Zaterdag avond, 30 Dec., en 1 Jan., zullen hierdoor KIEV VER8CHIJKU1V), DK UITSEVERS. DU 111T6ËVER». Tijdelijke verandering van markten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR doen te weten; dat de markten, welke zouden in vallen op Zaterdagen 25 December a.s. (eersten Kerstdag) en 1 Januari a.s. (Nieuwjaarsdag) onderscheidenlijk zullen worden gehouden op Woensdag, 33 December en Vrijdag, 31 December a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MAOLAINE PONT, Voorzitter. 18 Dec. 1897. 0. D. DONATH Secretaris. DOOR 26) HOOFDSTUK XXXVIII. De Times van Juni en Juli. Een roode gloed van het vuur bestraalde haar schoon gelaat en haar rijk violet zijden kleed, toen Lord Arden binnenkwam. »Hoe lief van je om al die lectuur door te worstelen," zei hij. «Begrjjpt gij het?" Zij was in staat hem kalm aan te zien en te ant woorden. »Ik begrijp het volkomen en ik geloof Leo, dat de advocaten n goed geraden hebben. Voert gij het proces niet ten einde, dan zult- gij op geen enkelen weg buiten het kasteel meer recht hebben." De graaf nam een conrant uit haar handen en liep die vluchtig door. Zij was op haar hoede, zij verwachtte de schriklijke woorden. En daar kwamen zij. Alice? vroeg hij, «hebt ge wel eens van deze zaak gehoord «Van welke zaak, Leo »Die rechtzaak nit dien tijdhet geheim van Colde Feil En toen die woorden gesproken werden door hem, dien zij zoo liefhad, stortte zij niet, zooals zij gedacht had, levenloos neder. Sfederlandsch vee. In het Nienws van den Dag van den 16 komt de volgende brief van «Ericus" voor, waaraan wij gaarne een plaatsje geven in ons blad «In No. 48 (2 Dec.) van het «Journal d' Agriculture pratique" komt een beschrijving voor van het Neder landsch vee. Dit stak is zeer onpartijdig, juist en met overtuiging geschreven door Dr. Hector George, den bekenden mede werker voor veeteelt van bovengenoemd, reeds meermalen door mij aangehaald, degelijk landbouw-tijdschrift (Paris Rue Jacob 2610 fr. 50 per 6 mnd. bij vooruitbetaling) De bijna altijd keurig uitgevoerde gekleurde plaat, die slechts eens per maand verschijnt, stelt, naar aanleiding van dit artikel, een Hollandschen stier voor, toebehoo rende aan den beer Ohesthem, te Verlinghem (Nord). Dit prachtige dier behaalde bij den algemeenen land bouwwedstrijd te Parijs dit jaar 1897 den eersten prijs, Natuurlijk wa3 het vóór de sluiting der Fransche grenzen voor Nederlandsch vee, dus vóór Nov. 1896, ingevoerd Men onthoude dezen liefhebber van Nederlandsch vee om hem bij gelegenheid eens een wederdienst te kunnen bewijzen. De keurige plaat schijnt eene Nederlandsche weide voor te stellen. Zelfs een houtzaagmolen, vier knotwilgen een plas met waterleliën in 't midden en riet aan den kant ontbreken niet. 't Kan wel niet anders of zoo'n stnk en znlk een af beelding in een algemeen geacht landbouwtijdschrift, dat schier in alle landen der wereld gelezen wordt en bijna 61 jaar bestaat, moet ons land, ons vee, ten goede komen Reeds op den vierden regel lezen we, dat de heer Hen geveld (zeker de bekende rijksveearts te Haarlem), «die veel heeft bijgedragen tot de stichting van een Neder landsch Rundvee-Stamboek in 1875, het Nederlandse:: rundvee toen heeft verdeeld in groot, middelsoort en klein, welke verdeeling nu algemeen wordt aangenomen een verdeeling (zegt schr.) waarom men alle Nederlandsche rundvee kan groepeerec." Dit groote, meest geachte vee, hoofdzakelijk voor den uitvoer bestemd (volgens schr.) is van Groningsch, Friesch Noord- of Zuid-Hollandsch soort. Van de provincie Groningen wordt gezegd, dat ze mis schien moet gehouden worden voor de fokplaats (pépinière) van het meest gelijkvormige groote Nederlandsche vee Na een zeer waardeerende beschrijving van dit ras komen de Groninger «witkoppen" (Têtes blanches) aan de beurt, «met een witten kop en overigons een geheel zwart lichaam." «In Friesland" (zoo vervolgt dr. Hector George) is het vee meer grofbeenig, het beendergestel sterker 't is lang van lichaam en slaat hoog op de pooten meermalen is de borst betrekkelijk eng, de rug scherp, maar bij de koeien is het achterdeel (train postérieur) altijd breed en de uiers zijn goed ontwikkeld. De huid is zwart en wit (hij de Groninger grootendeels zwart), soms wit en rood (roodbont), of zelfs wel vaal of bleek grijs." Van Noord- en Zuid-Holland wordt gezegd, dat deze provinciën meer nit Friesland en Groningen ingevoerd, dan oorspronkelijk vee bevatten. «Daar (in Noord- en «Ik heb nooit veel couranten gelezen en was in Frankrijk." «Maar deze zaak is over de geheele wereld bekend." «Wat was het dan?" vroeg zij met een bovenmensche- lijke poging. «Een vergiftiging, een jonge vrouw, bijna een kind nog had haar man vergiftigd." «En waarom vroeg zij doodsbleek. «Ik geloof dat zij dit zelve niet wist. Uit de getuigen verklaringen zou ik opmaken, omdat zij een afkeer van hem had." «En is zij veroordeeld «Neen. Ik ben overtuigd dat zij schuldig was, maar de jury, die misschien onder den indrnk was van haar jeugd en schoonheid, sprak haar vrij bij gebrek aan bewijs." «En waar gebeurde bet «In de bnnrt van Ardrossan in Schotland, Zooals ik zei, ben ik overtuigd van haar schuld, maar toch deed het vonnis mij genoegen. Ik vind het ists onmenschelijks een vronw op het schavot te brengen." «Maar hoe wisten de menschen dat zij schuldig was vroeg Lady Arden, zich meer en meer herstellende. «Haar man zelf had haar beschuldigd. Ja, het is bijna n roman, lees het eens, hier staat het, onder het op schrift Het geheim van Colde Feil." Zij nam de conrant aan zonder te beven. «Misschien was zij toch onschuldig," zeide zij. «Ik geloof het niet. Op hot sterfbed uit men geen ongegronde beschuldigingen en bovendien haar man had haar oprecht liefgehad. Ja, ik heb nooit zoo iets aan doenlijks gelezen als de geschiedenis van haar huwelijk." O, als hij het wist «De schijn bedriegt vaak," zei Lady Arden zacht. «In dit geval niet. Zoodra ik het gelezen had, zei ik tot mij zelfziehier een tweede markiezin van Brin- villiers, een jonge, mooie vrouw, maar in het geheim een giftmengster." Zuid-Holland) heeft de witte kleur de overhand op de zwarte en treft men slechts weinig rood- en grijsbonte runderen aan," zegt schr. «Die groote soort Nederlandsch vee is zeer melkrijk," vervolgt Dr. H. G. «Ze geeft gemiddeld omstreeks 4000 L. per jaar, en sommige koeien geven van 5000 tot 6000 L. Daarom worden dan ook in deze 4 provinciën de runderen het meest gefokt voor den nitvoer van melk koeien. «Wijl de uit Nederland in de andere landen van Europa en in de Nieuwe Wereld ingevoerde (Amerika, Afrika en Australië worden hier zeker alle drie bedoeld E.) meest allen nit de genoemde vier provinciën voortkomen, meent men ten onrechte," zegt schr., dat alle Nederlandsche vee groot van stuk, zwartbont van kleur en buitengewoon melkrijk is. Slechts bij het groote slag is dit het geval. «Zoo is het Zeeuwsche vee gewoonlijk minder hoog, vóór hooger dan achterde schoft is altijd 2 a 3 cM. hooger dan het achterdeel. Daarenboven zijn deze run deren hoekiger en grover, hebben een dikken kop, een harde huid, met dik, ruw haar bedekt, over 't geheel zeer grof, iu overeenstemming met het Zeeuwsch klimaat." ('t Is zeker reeds vele jaren geleden, dat Dr. H. G. in Zeeland geweest is. Men vindt daar bijna geen koeien meer, ook maar eenigszins overeenkomende met deze be schrijving. Integendeel krijgt het Noord-Hollandsch type in Zeeland steeds meer de overhand, zooals ik reeds op merkte naar aanleiding van de tentoonstelling te Wis- sekerke dezen zomer en mijn reis daarheen E.) «Vervolgens," gaat schr. voort, «zijn ze bijna alle rood bont, waardoor men ze reeds terstond van voornoemde groote zwartbonte soorten kan onderscheiden. Een ander verschil is, dat ze gemiddeld 3000 L. (dus 1000 L. per jaar minder) melk geven." Eindelijk bestaat een laatste verschil daarin, dat de melk slechts voornamelijk dient voor plaatselijk gebruik. Vleeschproductie voor de Engelschen is, volgens schr., hoofddoel. Daarom voert men in Zeeland ook zooveel Durham's ras in, wat men elders in Nederland zorgvul dig vermijdtuit vrees, dat de melkproductie achteruit zal gaan. Eindelijk komt Dr. Hector George aan het kleine Nederlandsche soort en eindigt met een lofspraak op de buitengewone zorg en netheid, welke de Nederlanders bij de verpleging van hun vee aan den dag leggen. Ze schuieren, roskammen en wasschen het zeer zorgvuldig. Zelfs heeft schr. blijkbaar met de grootste verbazing gezien, dat in vele streken de staarten over katrolletjes liepen en zoo waren opgebonden, om ze niet te veront reinigen. Veehandel in Friesland. De prijzen van het vette rundvee rijzen nog met den dagde tijd van goedkoop vleesch is dan ook weer voorbij. Wel trekken de slagers in de dorpen, die dezen zomer begonnen met geregeld per week een «beestje" te slachten, nog naar de weekmarkten om te koopen, maai de meesteu kochten niets de prijzen waren te hoog. De prijs is thans 32 34 cent hot Kg., en de dorpssla gers hebben geene vaste klanten. In melk- en kalfvee i9 de handel vrij wat stiller dan de vorige weekten de prijzen zijn lager. Of dit een ge volg is van minder sluiken over de Belgische grenzen «Schriklijk 1" riep zij. «Ja, mijn liefste. Maar wat weet gij ook van de zonden en slechtheden der menschen En nooit zult gij daarvan iets hooren zooals mijn liefde n beschermt." Hij nam haar in zijn armen en kuste haar. «Maar Leo," hernam zij met tranen in de oogen, «gij zegt zelve, dat die vrouw nog jong was, een kind bijna. Oordeelt gij niet te hard over haar? Gij zijt anders zoo vriendelijk en ridderlijk voor vr uwen." «Voor vrouwen ja, maar een moordenares kan ik geen vrouw noemen. En zij was schuldig, Alice, de hemel zelf heeft het bewezen." «De hemel Hoe «Ik begrijp eigenlijk niet waarom wij over die akelige geschiedenis spreken," antwoordde hij. «Maar gij vraagt hoe de hemel het bewezen heeft, Alice Er is een ond geloof dat een schip met een moordenaar aan boord ver ongelukken moet. Nu, deze moordenares ging onder val- schen naam naar Amerika, maar het schip waarop zij was verging." «Dus is zij dood, maar de herinnering aan haar misdaad is gebleven," zei Lady Arden. «Spreek er niet meer over, Alice. Het doet n te zeer aan, gij beeft als een riet. Neen, leg de couranten neer, gij moet het niet lezen. Laten wij wat rijden gaan." Hij stond daar op. De frissche winterlucht zou haar goed doen, zei hij, en hij verweet zich zelf dat hij met Alice over zulke schriklijke dingen gesproken had. Zij maakten een rijtoer door de bo3Schen, Lady Arden was geheel hersteld en des avonds bespraken zij hun eigen proces en werd aan de couranten niet meer gedacht. Het was du voorbij, zij was veilig, zij kon de toe komst onbezorgd te gernoet gaan haar liefde en geluk ongestoord genieten.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5