Buitenland. Nederland, kunnen besteden aan een voordracht van B. en W., opge maakt in antwoord op de velerlei adressen, die in den laatsten tijd werden ingediend om wijziging te krijgen in de bevordering en de salariëering. Aan alle geuite wenschen kon natuurlijk niet worden voldaan, maar toch zal het onderwijzend personeel moeten erkennen, dat het Dagelijbsch Bestuur hun geen kwaad hart toedraagt. Niet alleen wordt voorgesteld de veel gewraakte rang examens af te schaffen, maar ook willen B. en W. som mige jaarwedden verbeteren. Met een en ander is een bedrag gemoeid van f 55.000, zoodat een krachtige be strijding van den kant der tegenstanders der open bare school en van de apostelen der zuinigheid in den Raad kan worden tegemoet gezien. Als nu de on derwijzers maar zoo verstandig zijn om zich tevredeu te betoonen met den hun toegestoken vinger en niet de geheele hand gaan begeeren, m. a. w. als zij zich nu maar ingenomen betoonen met de hun beloofde concessies en niet gaan adresseeren om al hun plannen verwezenlijkt te krijgen Dan zouden zij gevaar loopen die leden van zich te vervreemden, die nu zullen vóór stemmen in de ver wachting, dat daardoor tevredenheid komt in degelederen van de opvoeders der jeugd. DUITSCHIjABïD. Dat de Keizer de gelegenheid om een toespraak te houden, die het vertrek van het es kader van prins Heinrich hem bood, niet ongebruikt zou laten voorbijgaan, was te voorzien en bij heeft de alge- meene verwachting dan ook niet teleurgesteld. Na de gebruikelijke inleiding omtrent de grootvaderlijke tradi ties, vervolgde hij »Het door uwe divisie versterkte eskader zal ter be scherming van de vaderlandsche belangen tegen iedereen moeten optreden, die den Duitscbers iets in den weg wil leggen. Daarom moeten onze landgenooten in don vreemde de vaste overtuiging hebben, dat zij, of zij priesters of kooplieden zijn, als het noodig is, steeds op den steun van het Duitsche rijk kunnen rekenen. Indien iemand het ooit zou ondernemen ons in ons goed recht te krenken of te benadeelen, dan sla er op los, met uw gepantserde vuist, en zoo God wil, vlecht u lauweren om uw jeugdig hoofd, die niemand u zal misgunnen. »In de vaste overtuiging dat gij naar goede voorbeelden handelen zult en voorbeelden zijn in ons Huis genoeg aanwezig en dat gij in overeenstemming met mijn ge dachten en wenschen zult optreden, drink ik op uw welzijn met den wensch voor een goede reis, veel succes en een gelukkigen terugkeer.'' Prins Heinrich zeide o. a. >Ik werd niet aangelokt door roem of lauweren, doch door het vooruitzicht het Evangelie des Keizers te kunnen prediken aan allen die het hooren, en vooral aan wie het niet hooren willen." Het begint er dus voor de Chineezeu bedenkelijk uit te zien. Beide redevoeringen worden door de Engelsche en Fransehe bladen druk besproken en juist niet met on verdeelden lof. De Eugelschen, die reeds zoo vaak plotseling geroepen werden ernstige expedities naar verre streken te zenden, en dat steeds doen zonder tijd of woorden te verspillen, vinder, dat er van dit pleizierreisje wel wat veel ophef wordt gemaakt, en de »Times" noemt den toast van den Keizer »de meest ongelukkige die ooit van de lippen des Doorluchten sprekers'' gekomen is. Het blad gelooft, dat de reis van prins Heinrich niet anders mag beschouwd worden dan als een pleiziertochtje en als hij terugkomt zal het wel niet noodig zijn om zijn zwaard te laten nazien, want hij zal er in Oost-Azië geen gebruik van behoeven te maken. Ook de Fransehe bladen maken zich over een en ander zeer vroolijk en blijkbaar niet ten onrechte, want alle berichten uit China spreken van de vredelievende houding der regeering. HACrEUAAD. De achterhoede der brigade van ge neraal Kempster, die door de oproerige Afridi's werd overvallen, was 360 man sterk. De troep kon wegens den toestand van den bodem niet verder, de dragers hadden zich bedronken en de gidsen eveneens. Toen volgde in den nacht de aanval, die eerst tegen den morgen na het ontvangen van versterking kon worden afgeslagen. De Engelschen verloren volgens de laatste berichten tien dooden, waaronder een officier, en vijftien gewonden. De Britsche troepen trekken van de hoogvlakte van Tirah terug, voortdurend omzwermd door Afridi's die het hun lastig maken. Het klimaat laat niet .toe den winter op de hoogvlakte door te brengen. De soldaten hebben veel te doorstaan. Overdag worden zij door weekt door den regen en des nachts vriezen hun de kleederen stijf. De gecombineerde conferentie van machinebonwers (patroons en gezellen) heeft den 16 een rapport aangenomen, waarin voorstellen belichaamd zijn, die, met uitzondering van één, naar het oordeel van de vertegenwoordigers der werklieden, aannemelijk zullen blijken voor de stakende partij. Dit punt betreft den werktijd. De werklieden verlangen een achtuurswerkdaghun vertegenwoordigers gaven zelf iets toe zij stemden toe in een week van 51 uur en stelden voor dit punt te onderwerpen aan de uitspraak van een scheidsgerecht. Maar de patroons bleven had gehoord dat hij een ziek broertje had een zwak wegkwijnend knaapje en zij had het met weldaden over laden. Zij had het aan de zeekust uitbesteed en daar het geen moeder had, een vertrouwde verpleegster aangesteld. Menschelijkerwijs gesproken had zij zijn leven gered en zij eindigde haar goed werk door hem naar school te doen gaan en hem te doen opleiden tot een nuttig lid der maatschappij. Voor al die weldaden was de palfrenier uitermate dankbaar en hij zou alles voor zijn meesteres gedaan hebben. En toch had hij door dit korte antwoord aan den onbekende het noodlot boven het hoofd zijner meesteres doen komen. Toen Lady Arden den juwelierswinkel verliet en was weggereden, ging de man met de pijp een kroeg binnen, sloeg het adresboek op, en vond wat hij zochtLord Arden, Arden House, Piccadilly. Wordt vervolgd. weigeren zij willen van geen verkorting der werkuren weten. De voorloopige overeenkomst zal nu nogmaals aan een stemming der leden van de betrokken vakvereenigingen worden onderworpen. FRAKKKIJK. Het derde Panama-proces is Za terdag voor het Hof van Justitie te Parijs begonnen. Er was zeer weinig publiek. De beklaagden worden beschuldigd de volgende som men te hebben ontvangen voor hun diensten de afge vaardigden Antide Boyer 10,000 fres. en Henri Maret 90,000 frs., de oud-afgevaardigden Rigaut 12,000 frs., Laisant 30,000 frs., Planteau 30,000 frs., Saint-Martin 50,000 frs. en Senator Naquet, 100,000 frs. Deze is de eenige beklaagde die niet op de bank der beschuldigden zatdoor dat hij zich bij tijds uit de voeten heeft ge maakt. Hem wordt in het bijzonder ten laste gelegd dat hij met Arton de parlementaire propaganda voor de emis sie-wet heeft georganiseerd. Door agenten van de recherche zijn de oud-afgevaar digden Planteau, Laissant, Gaillard en Boyer gearresteerd. Verder zijn neg in verband met deze zaak gevangen genomen de algevaardigde Maret en de oud-afgevaardigde Saint Martin. GKUEKEAUAAD. De Kamer heeft Zaterdag het vredestractaat goedgekeurd. Dien dag vertrok de Grieksche stoomboot »Thessalia" naar Konstantinopel, met het exem plaar der oorkonde, dat door koning George en de minis ters onderteekend is, aan boord. Zoodra dit stuk te Stamboel is aangekomen, zal de ratificatie der vredes voorwaarden plaats hebben, in het gebouw der Porte. De Grieksche minister-president deelde in de Kamer mede, dat de voorbereiding van een ontwerp voor de instelling der financieele controle ten einde looptzoo dra dit in staat van wijzen is, zal de regeering de Kamer bijeenroepen, om het hot wet te doen verheffen. SPAAJE. De Cubaansche opstandelingen blijven zich tegen de autonomie verzetten, meldt een bericht uit Washington. Volgens de »Morning Post" zon zelfs het Amei'ikaansche departement van buitenlandsche zaken bij den officieelen gedelegeerde der Cubaansche Republiek te New-York pogingen in het werk hebben gesteld om de autonomie der Spaansche regeering ingang te doen vinden, maar te vergeefs. Onveranderlijk kreeg men ten antwoord »Wij wenschen algoheele onafhankelijkheid." In verband met dit bericht staat waarschijnlijk de mededeeling, eveneens uit Amerikaansche bron, dat maar schalk Blanco om versterking van de troepen op Cuba zou hebben gevraagd. Het oogenblik is voor een dergelijke aanvrage zeker gunstig gekozen, nu de opstand op de Philippijnen ge ëindigd is. TUBHIJG. Op Kreta is 't erger dan ooit. De Mohammedanen en de Christenen moorden om de beurt. Er heerscht op het geheele eiland en ook in de steden een gisting, die tot alles kan leiden. In het binnenland heerscht sedert den dood van den oproerlingen-aanvoer der Trisitzis volslagen anarchie en de bevolking wordt tot bet uiterste gedreven door 4iöftgersnood. Uit de Transvaal. In het Nieuws v. d. Dag wordt het volgende ver meld Hoe het gekomen is, dat de Transvaalsche Boeren in dertijd, toen Jameson's troep hun in handen viel, de aan voerders maar niet dade'ijk hebben gefusileerd of opge knoopt waartoe zij het volste recht hadden en boe weinig dit ook feitelijk gescheeld heeft daaromtrent vinden wij thans zeer opmerkelijke bijzonderheden medegedeeld in het verslag van een gesprek, 't welk een Zuid-Afrikaansch berichtgever van de Londensche »Sunday Special" gehad beeft met Generaal Joubert. Na de gevangenneming dus verhaalde de Generaal werd ten huize van President Kruger over wat ver der te doen stond raad gehouden Die raad bestond uit twintig verschillende gezaghebbende personen, en in rech- matige verontwaardiging over den aanslag tegen hun land sprak de meerderheid als het algemeen gevoelen der Boe ren uit, dat als afschrikwekkend voorbeeld, zoo niet al de gevangenen, dan toch Jameson en zijn officieren den volgenden morgen moesten worden terechtgesteld. President Kruger echter was voor eene meer genadige behandeling, en hij wendde al zijn welsprekendheid en al zijn invloed aan, om zijn gevoelen te doen zegevieren. Generaal Joubert was een der weinigen, die hem ter zijde stonden. Maar hoe zij zich inspanden, het was alles te vergeefs. De meerderheid van den Raad bleef bij haar gevoelen. Het werd een wild en heftig debat, en om 4 uur in den morgen was Jameson's lot nog niet beslist. Kruger was zichzelven schier niet meer meester. Hij raasde, dreigde, smeekte; maar zijn tegenstanders bleven onverbiddelijk. Eindelijk kwam Joubert weer aan het woord. »Vrien- den", sprak hij, »wilt gij mij even aanhooren Gesteld ik heb een hoeve en mijns buurmans honden zijn er altijd op uit mijn schapen te plagen en te dooden. Wat zoudt gij mij nu raden? Moet ik de honden dooden en zoo een eind maken aan dien overlast? Als ik dat doe, kan mijn buurman zeggen:gij hebt mijn honden gedood: zij waren veel meer waard dan uw schapen, en gij moet mij schadevergoeding betalen »Zou het niet beter zijn de honden te vangen, ze naar hun eigenaar te brengen en te zeggen: hier zijn uw hon den; straf ze en vergoed mij de schade, die zij aanrichten." Niemand antwoordde, en na een oogenblik stilte ver volgde Joubert: Wij hebben de honden gevangen. Zou het niet beter zijn, hen aan de Engelsche Regeering terug te zenden, om hen te doen straffen en schadevergoeding te eischen, in plaats vau den Engelschen een voorwendsel te geven om uit hun groote stal andere, misschien nog lastiger honden af ',e zenden, om ons te plagen?" En ook ditmaal bleek tegen de overredende kracht der vgelijkenis", de geliefkoosde leervorm van den Zaligmaker, het verzet niet bestand, en de krijgsraad deed naar Kruger en Joubert hadden aanbevolen. Een kostbaar geschenk zal met Kerstmis den Paus worden aangeboden uit naam van Amerikaansche Katholieken. Het is een massief gouden kruis, bezet met 90 diamanten van het zuiverste water. Op den fraai afgewerkten rug staan figuren en teksten uit den Bijbel. De waarde van het geschenk wordt op f 90,000 geschat. Ueger des Heils. Generaal Booth, van het »Leger des Heils", gaat in het begin van Januari weder naar Amerika, waar hij in veertig steden van de Yereenigde Staten en Canada bijeenkomsten zal leiden. Aanbesteding. Door het prov. bestuur te Haarlem werd namens het Ministerie van Waterstaat, enz., aanbesteed a. het maken van eene bergplaats voor de deuren der groote schutsluis te Ymuiden (raming f 71,600). Inge komen 13 biljetten. Minste inschr. van van Hillen, te Westervoort, f 70,900: b. Het bouwen van een pontwachterswoning aan het Noord-Hollandschkanaal, te Watergang (gem. Landsmeer). Raming f 4.800. Laagste inschrijving van J. Plas, te Pur- merend, voor f 4271. c. het herstellen van de ebdeuren der schutsluis Willem I (ram. f 5200). Ingekomen 8 biljetten. Minste inschr. van Schoonboom, te Voorburg, f 4440 d. het leveren van meerpalen langs het Noordhollandsch Kanaal (ram. f 3000). Ingekomen 10 bilj. Minste inschr. van A. Krijnen, te Helder, f 2971. Het polderbestuur van Haarlemmermeer zal zoo spoedig mogelijk een belangrijk werk uitvoeren. Van den Vijihuizerweg tot den Lisserweg te Haarlemmermeer, een afstand van 12,000 M., wordt de hoofd vaart minstens 40 cM. verdiept. Een belangrijke uitkomst voor de scheep vaart, die door den weinigen diepgang der hoofdvaart thans groote moeilijkheid ondervindt. Aan de groote schutsluizen te Spaarndain is de binnen dam reeds weggebaggerd en is men thans begonnen aan den buitendam men verwacht, dat met Kerstmis alles is afgewerkt en de opening voor het algemeen ver keer kan plaats hebben. Haagsche Bakkers. Op eene vergadering uitgeschreven door de vier bakkersvereenigingen die te 's Gravenhage de zaak der afschaffing van den nachtarbeid hebben geleid is na eenige besprekingen, met algemeene stemmen op één na de volgende motie aangenomen: De vergadering van oordeel dat de afschaffing van nachtarbeid voor bakkersgezellen dooi' menschelijkheid en billijkheid gevorderd wordt, maar dat door de tegenwer king vooral van de vakgenooten uit andere plaatsen die afschaffing niet op 17 Januari 1898 kan plaats heb ben besluit het op 3 October j.l. vastgestelde plan van doorvoering op te geven en opnieuw propaganda ter hand te nemen met de onverzettelijke bedoeling om trots allen tegenstand te overwinnen. Duel te 's Gravenhage. In de vorige week heeft op den Wassenaarschen- weg te 's Gravenhage een ontmoeting op de sabel plaats gehad tussohen een ambtenaar aan een der departemen ten van algemeen bestuur en een advocaat, tengevolge van een woordenwisseling. Beide partijen werden licht gewond, de een aan het oor, de ander aan het onderlijf. Naar men verneemt stelt de justitie een onderzoek in. Dieifltal. Uit trein 320 van het Holl. Spoor heeft Zaterdag middag een diefstal van paling plaats gehad uit een der bagagewagens, tusschens de stations Leerdam en Gorin- chem. Bij aankomst van den trein te Rotterdam werd de vermiste paling, ten bedrage van 7 pond, bij visiteering in een paar conducteurstrommels aangetroffen. Een hoofd conducteur en twee conducteurs zijn daarop onmiddellijk in hun betrekking geschorst. (Vad.) Krommenie. Bij den Gemeenteraad alhier is een adres ingezonden, door 300 ingezetenen onderteekend, het verzoek bevattendedat ook in het volgend jaar de goede oude gewoonte gehandhaafd worde, om eiken Zondagmorgen de torenklok te luiden. Purmerend. Den 16 werd in het café»De Vee handel" van den heer Jb. Bruntink een wedstrijd gehou den in het biljarten van 2000 punten tusschen de heereu J. de W. uit de Purmer en P. Houtkooper van Alkmaar. De eerstgenoemde was overwinnaar; zijne tegenpartij had 1753 punten, toen gene de 2000 punten vol maakte. Verschillende belangstellenden woonden de match bij. Te Schagen is den 16 door den ontvanger der registratie en domeinen eene inschrijving gehouden voor de verpachting van de zandmennerij, het recht van be weiding, de jacht en konijnenvangst, voor den tijd van zes jaar ingaand 1 Januari 1898 en eindigend 31 De cember 1903. Voor onderstaande perceelen werd inge schreven als volgt Perceel 1. De zandmjjnerij, in een gedeelte der dui nen onder Petten, groot 42 aren, 50 centiaren, voor f 5 's jaars, hetzelfde bedrag als de vorige inschrijving één inschrijver. Perceel 2. Het recht van beweiding der duinen, duinvlakken, woeste gronden en spreenwendijk, behoord hebbende tot de voormalige heerlijkheid Petten en Nol- merban, groot 288 hectaren 59 aren35 centiaren, voor f 30 's jaars: vorige inschrijving f 150,40 's jaars; drie inschrijvers. Perceel. 3. De jacht en konijnenvangst op de gronden van perceel 2 en het strand onder Petten, benevens Per ceel 4, de jacht en de konijnenvangst op de zeewering voor Callantsoog en het strand aldaar, alzoo de massa der perceelen 3 en 4, voor f 101,50 'sjaars; vorige in schrijving f 78 's jaars; drie inschrijvers. Het groote verschil tusschen deze en de vorige in schrijving voor perceel 2, eene vermindering van f 120,40 'sjaars, moet zijne oorzaak vinden in de groote zandver- schuivingen in de laatste jaren van de duinen en duin vlakten van gemeld perceel. Haarlem. Ds. A. D. Wempe, predikant bij de Evang. Luthersche gemeente alhier, is beroepen naar Amsterdam. Schagen. Den 18 vergaderde de raad dezer ge meente ter benoeming van een wethouder in de plaats van wijlen den heer Hazau. Bij afwezigheid van den burgermeester werd de vergadering geleid door den heer P. Buis. Bg de tweede stemming werd met 6 van de II stemmen de heer W. Vader als wethouder verkozen,

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2