Nederland. Stadsberichten. Veiling" van vaste goederen, "Volksvoordracht. neraal Blanco droeg aan Galvez de zorg op, een regee- ricg te vormen. De hervormingen znllen op 1 Jannari in werking treden. De Citadel van Antwerpen. Heden 24 December is 't 65 jaren geleden dat de Citadel van Antwerpen na gedurende 22 dagen en nachten te zijn gebombardeerd, aan den Franschen gene raal Gérard werd overgegeven. De bezetting der Citadelwaarop in 1832 geheel Europa het oog had gevestigd, heeft in de geschiedenis een onvergankelijke plaats verworven. De weinigen, die van de dappere strijders nog zijn overgebleven bij de ontruiming telde de bezetting 140 officieren en 3865 onder-officieren en manschappen znllen in deze dagen ongetwijfeld de roemrijke dagen van December 1833 met zelfvoldoening herdenken. Onze zuivel. Te Abbekerk werd den 21 eene vergadering der afd. Opmeer en omstreken der Holl. Mij. van Landbouw gehouden. In deze bijeenkomst hield de heer W. Keestra, de zuivelconsulent, eene voordracht. Spr. begon met eenige mededeelingen omtrent bacte riën, hunne verspreiding in de natuur, hun voorkomen, hunne voeding en vermenigvuldiging, stipt even aan wanneer ze wel en wanneer ze niet kunnen leven en merkte ten slotte op, dat er voor de kaasbereiders goede en schadelijke bacteriën zijn. I De melk kan besmet zijn reeds in 't uier, omdat dit met de buitenlucht in verbinding staat. Vandaar dat goed uitmelken raadzaam is. De eerste stralen moet men om dezelfde reden wegmeiken. Besmetting kan oorzaak vinden in ziektetoestand van het uier (tuberculose). Melk, waarin zoo weinig mogelijk schadelijke bacte riën zijn kan men verkrijgen door strikte zindelijkheid en spr. vestigt dienaangaande de aandacht op de volgende punten 1. De melker heeft geen afzonderljjk pak en gaat soms van den mestwagen af onder de koeien mest bevat vele schadelijke bacteriën, die nu zeer [gemakkelijk in de melk komen. 2. Men moet de handen wasschen vóór men gaat melken. 3. 't Uier moet vooraf worden gereinigd. 4. Men maakt dikwijls de handen nat en drupt een vuil vocht in de melk. Men gebruike voor 't zacht maken der spenen liever witte vaseline. Op stal komen dp volgende punten erbjj 5. De lucht in de stal moet zuiver zijn en hoe zinde- delijker de stal des te beter om dat doel te bereiken. Aikeurenswaardig is daarom 't voederen met knollen, pulpe, ingekuild gras enz. 6. Men melke eerst voor men ga voederen. Zoo blrjft de lucht in rust en blijven de bacteriën, die op den grond zijn gevallen, liggen. 7. Men poetse en borstele 't vee. 8. De gereedschappen moeten zindelijk zijn en liefst van metaal vervaardigd worden. 9. Men reinige het vaatwerk met kokend water en spoele niet na met koud regen- of slootwater, dan alleen als dit laatste gekookt is. 10. Men teemse zoo spoedig mogelijk, omdat alsdan de stukjes vuil nog heel zijn gebleven. Bij het verdere bewerken der melk is het noodig, ge bruik te maken van den thermometer en maatglaasjes en niets te doen op het gevoel af of met lepeltjes. Zoo doende maakt men een gelijkmatig product. Vervolgens bepaalt zich spr. tot de lange wei, die alleen goede bacteriën toevoegt en beveelt als middel om deze goed te houden het volgende aan Men neemt zooveel wei als men meent noodig te hebben uit de tobbeverwarmt een kwartier ze tot 70° C. en koelt ze af tot pl. m. 30° C., voegt nu aan de gepasteuriseerde wei 5 lange wei toe en laat het mengsel 12 of 20 uren staan. Enkele vragen die daarna werden gedaan beant woordde de inleider op volkomen bevredigende wiize en daarop werden de huiselijke zaken besproken. Als afgevaardigde ter algemeene vergadering werd benoemd de heer J. de Vries en als plaatsen van vergadering gekozen Abbekerk en Hoogwoud. Met algemeene stemmen werddaarop besloten, dat tijdens de algemeene vergadering in 98 te Spanbroek te houden eene tentoonstelling aldaar zal worden gehouden. Daar dit financiëele offers vergt, werd eene in teek en lijst den aanwezigen leden gepresenteerd en werd al dadelpk dank zij de milde gift van een der gastende niet onbelangrijke som van f 270 geteekend. Nadat nog drie voorwerpen, door den heer Spoor te Bodegraven ingezonden, waren verloot, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. De beer Keestra, zal den 6 Januari a.s. in het lokaal van den heer S. Langerijs te O ter leek en op 26 Janu ari, te ll1/2iuur;,aan den Stompetoren, eene voordracht houden. Hensbroek. Op de voordracht voor onderwijzeres alhier zijn geplaatst de dames M. G. Baisig, Hoorn; M. J. de le Lijs, Westdorpe en M. A. Janssen,'s Hage. - Den 21, 's avonds, gaf de rederijkerskamer, »'t Viooltje'', de eerste openbare voorstelling in dezen winter, opvoe rende Mathilda" of »Een Vrouwenhart", tooneelspel in 4 bedrijven en »De Erfoom", blijspel in 2 bedrijven. Het vrij talrijk publiek gal üoor daverend applaus het bewijs dat het zeer voldaan was. Veehandel In Friesland. Men meeende, dat België open was, en men zag in verbeelding al hooger prijzen voor kalf- en melkvee. Sommige boeren, die te verkoopen hadden, beslot n zelfs nog een week te wachten, want dan zouden de prijzen nog wel hooger zijn. Groot was de teleurstelling, toen later bleek, dat het slechts betrof een verandering van invoer, in verband met de aanstaande feestdagen. In vet rundvee gaat het vrij goed; de omzet blijft door gelijke vraag gelijk; de aanvoer daarentegen vermindert, en daardoor zijn de prijzen »stijf". In melke- en kalve-koeien is de handel nog stiller dan te voren, en nu België gesloten blijft, zal de handel wel licht nog langen tijd stil blijven. In vette kalveren blijft de handel in één doen, met vrij vaste prijzen. Id stieren is de handel tamelijk; de omzet gaat nog al, maar de prijzen zijn niet rijzende. In vette schapen en lammeren blijft de handel stil met lage prijzen; de LondeDSche markt blijft voor dit vleeseh slecht gestemd. Een slager, die gedurende de twee laatste weken nog van dit vleeseh daarheen zond, moest daarop ruim f 200 verliezen. In vette varkens en biggen gaat het nog wel druk doch de prijzen zijn niet zoo hoog meer. Het verschil is wel niet groot, maar 1 cent per pond maakt voor den verkoop altijd al een rijksdaalder minddr. Opkoopers ver loren dan ook veelal op de varkens, door hen bij de boe ren ingekocht. In Londensche biggen is de handel nog vrij druk met hooge prijzen daar de voorraad van deze jonge varkens niet groot meer is. IJS. Zoover het oog reikt, is de Gouwzee geheel met ijs bedekt. Blijft de vorst nu aanhouden, dan zal het bepaald een prachtige baan van Monnikendam naar Marken worden. Te Venhuizen brandde den 22 een schuur af, waarin zich 28 varkens bevonden, die in de vlammen zijn omgekomen. De schuur was verzekerd, de varkens niet. Benoemd tot burgemeester van Woordschar- woude de heer G. Kroon Mz., secretaris dier gemeente; tot idem van Sint Maarten de heer W. Schermerhorn. Te Uoosdrecht hebben 27 veehouders besloten tot het oprichten van eene coöperatieve zuivelfabriek met stoomkracht. Opmeer. Herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Opmeer de heer A. Groot Az. en tot hoofdingeland de heer D. Wijnker, alhier. Esmond aan Zee. De alhier gehouden collecte voor het nationaal huldeblijk voor Hare Majesteit de Koningin-Wednwe, heeft opgebracht f 117,27. Oudcarspel. Door den gemeenteraad zijn benoemd tot onderwijzers aan de gemeenteschool alhier de heeren W. Keizer en J. H. Neuteboom. Houtsnijwerk. Reeds voor eeuwen hielden de Friezen zich bezig met de houtsnijkunst. Langzamerhand is die knust achter uitgegaan en houden meer noordelijke volken zich er mee bezig. Slechts enkele ervaren kunstenaars treft men in dezen tak van nijverheid in ons vaderland aan. Huisvlijt- scholen trachten daarin langzamerhand verbetering te brengen, vooral door het onderwijs in de kerfsnede. Ook te Schagen werkt de huisvlijtschool onder leidiDg van den heer Roep in die richting met gunstig gevolg. Meer echter kan er gedaaD worden om bij onze West-Friezen de lust weêr aan te wakkeren, hout door de kerfsnede te versieren. Eenige onzer ingezetenon hebben dat ingezien en wenden nu pogingen aan eene tentoonstelling te organi- seeren, uitsluitend van yoor werpen van hout door insnijdingen versierd, om tot bovengenoemd doel te geraken. Nu bezit bet museum van kunstnijverheid te Haarlem eene prachtige verzameling van deze artikelen: messen, doozen, vorken, stoven kistjes rolplanken klompen botervaatjos enz.; vooral ook voorwerpen van houtsnijkunst nit Noorwegen, Zweden en Denemarken o.a. vele van den kunstenaar Lars Henserock. Er bestaat kans, dat deze verzameling tijdelijk zal worden afgestaan voor de tentoonstelling. Tijd en plaats moeten' nog nader worden vastgesteld waarschijnlijk zal zij in het begin van het volgende jaar werden gehouden. Uurgcrvlotbrug. Voor de heeren J. Mugs en Go te Alkmaar is aangekocht een Italiaansch barkschip, thans liggende te Amsterdam dat ter slooping naar hier zal gesleept worden. Solragen. Bij de herverpachting, den 23 Dec. ten raadhuize alhier gehouden, brachten de marktgelden voor paarden en runderen de som van f 746 op, tegen f 690 bij de eerste verpachting. Pachter werd wederom de heer K. SDaas. Kool. Het gaat met de kool aan den Langedijk niet zoo goed als het zich eerst liet aanzien. De prijs wordt maar niet hooger en blijft ongeveer op f 5 staan, terwijl verleden jaar Kerstmis de prijs bij de f 7 was. Het te laat invallen van de vorst heeft bovendien veel rottende kool gemaakt, die veel werk vereischt en er door het gedurig af bladeren niet beter op wordt. Als eene bijzonderheid van deze streek kan gelden dat sommige bouwers tot heden nog sla van den kouden grond teelen, die volkomen goed en gaaf is. Zondag, den 26, zal zoo verzoekt men ons mede te deelen de dienst in de kerk der doopsgezinde ge meente worden vervuld door den hoer ds. F. G. Flei scher te Broek op Langedijk. en zal alsdan eene Kerst collecte plaats hebben; - in de evang. luth. kerk (Zaterdag 25 Dec., len Kerstdag), prof. W. C. van Manen, hoogleeraar te Leiden 2en Kerstdag geen dienst. Oudejaarsavond, 6l/a uur), dr. P. H. Ritter, em. pred. te Amsterdam. Voetbal. De wedstrijddie den 19 gehouden werd dooi de voetbal-vereenigingen Always Forwards' alhier en Sport" te Hoorn, is weder onbeslist gebleven. De uitslag was, als bij den vorigen kamp, 0.0.—. Er werd hier een nieuwe voetbalclub opgericht, den naam dragende van «Alcmaria Victrix aanvankelijk tellende 15 leden. Voorzitter is: F. Gouverne; secretaris: O. de Mey van Gerven penningmeester: E. Loran. Diefstal. Het is aan de politie alhier mogen gelukken N. W., W. F. G. W. en H. W. O. aantehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een aanzienlijken voor raad looden pijpen en koper uit de werkplaats van den heer C Bosman een en ander was reeds gedeeltelijk in handen van een opkooper, en gedeelte k verborgen in het water nabij de werf. Op alles is t slag gelegd en de bovenge noemde personen werden in hechtenis genomen. Stedelijke muziekschool. Woensdag, den 22, had de jaarlijksche openbare les van bovengenoemde inrichting plaats. De tweede af- deeling van het programma hebben wij geheel kunnen hooren en daarvan slaagden het best »Larghetto van Mozart en de Fan taisie uit Verdi's »Traviata", beide voor viool. Van de eerste afdeeling was men reeds tot num mer vijf gekomen toen wij binnen kwamen. Dit was een Solo voor trombone. De bespeler blies niet slecht, maar zijn spel word grootendeels bedorven door het accompag nement, dat door orkest geschiedde. Waarom dit num mer ook niet met piano begeleid Van de voorafgaande stukken was, zooals men ons mededeelde, de uitvoering van het »air varié" van de Beriot zeer goed, een paar variaties waren te moeilijk 't was beter deze achterwege te laten. Mede tot de best geslaagde nummers in deze afdeeling rekende men ook het »air varié" van Plateel voor cornet a pistons en het duo concertante van Dancla. Zaak-gemeente-ontvanger. De pleidooien in de zaak der gemeente Alkmaar tegen D. Poll en de Maatschappij tot zekerheidsstelling te Amsterdam zijn thans bepaald op Donderdag, 3 Februari 1898. Uitvoering Pius-stichting. Naar men ons mededeelt, bestaat het voornemen Ijij de oud-rederijkers van Alkmaar's Zouaven Broeder- chap, bij genoegzame deelneming, in Januari a.s. eene sopenbare uitvoering te geven, ten voordeele der Pius- stichting alhior. Eerstdaags zal daartoe de lijst ter intee- kening worden aangeboden. Landbouw. Wegens bet aftreden van den heer jhr. mr. P. van Foreest, te Heiloo, die als bestuurslid der afdeeling Alk maar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw niet herkiesbaar was, zal na 1 Jannari 1898 als voorzitter der afdeeling optreden de heer S. de Jongh aan den Stompetoren. Geïllustreerde Briefkaarten. In den handel zijn gebracht keurige briefkaarten met het welgelijkend portret der koningin en een paar der meest typische gezichten op deze stad. Zjj zijn bijzon der geschikt voor het zenden van een nieuwjaarsgroet. Als No. 1 op het programma der volksvoordrachten van het Nut van 't Algemeen stond voor Donderdag, den 23, een lezing van den heer H. Kernkamp van Hoorn. Het welverdiende succes dat deze spreker hier ter stede verleden jaar behaalde, was het bestuur een waarborg, dat de hoorders over de opening van het seizoen voldaan zouden zijn. Groot was dan ook de teleurstelling der bestuursleden, toen er in den loop van den dag een telegram ontvangen werd, dat de heer K. door plotselinge ongesteldheid verhinderd was te komen. Wat te doen de voordracht te elfder ure laten afwimpelen, en de trouwe bezoekers der volks voordrachten teleurstellen, dat ging nietInderdaad goede raad was duur of liever gezegdhij zou duur geweest zijn als het bestuur onder zijn leden niet een veteraan geteld had die èn de gaven èn de bereidwil ligheid bezat de spreekbeurt van den heer K. te ver vullen. Op het eerste wooid was de heer SS. van den Berg bereid zijn medeleden uit den brand te helpen en wie de lezing bijgewoond beeftgenoten heeft van de uitstekende wijze, waarop deze plaatsvervanger, wien het aan allen tijd tot voorbereiding ontbroken bad, zich van zijne taak kweet (een stukje van van Maurik was zijn onderwerp), en getuige geweest is van het enthousiasme en 't warm applaus van het talrijke publiek, die zal moeten getuigen dat de heer van den Berg een teleur stelling in eene verrassing heeft weten om te toovereu. Rechtbank. In eene buitengewone zitting der arrondissements rechtbank alhier, werd den 24 de nieuw benoemde subst. officier van justitie, de heer mr. J. de "Vries van Doesburgh plechtig geïnstalleerd. Hij werd door den, president der rechtbank en door den deken der advocaten, den heer mr. N. H. de Lange, met een hartelijk woord van welkom toegesproken. De heer mr. A. Maelaine Pont, vroeger alhier, werd den 24 geïnstalleerd als substituut-officier vau justitie bij de haagsche rechtbank. door den Notaris L. TOP te BERGEN, 22 December. ALKMAAR. 1. Huis, z.z. Verdronkenoord, B. 2076, 1 a. 6 c.a. Str. G. Diepen f 2655, Uit de hand verkocht. 2. Huis, hoek Vlaander hof en Bi eedstraat, A 622, gr. 30 c.a. Str J. Muijs 1555,— Niet verhoogd. 3. Huis w. z. Klein Nienwland, B. 2874 ged. gr. plm. 42 e. a. Str. J. Verberne 820, Verhoogd door denzelfde met 40, 4. Huis, achter het vorige, B. 2874 ged. gr. plm. 48 c. a. Str. K. Wagemaker 360,— Niet verhoogd. Perc. 3 en 4 gecomb. Str. J. Daalder 1300, Niet verhoogd. 5. Huis, Kweerenpad, B. 2875 gr. 34 c. a. en 2874 ged. gr. plm. 18 c. a. Str. J. Sweris 1000, Niet verhoogd. 6. Huis naast het vorige, B. 2876 gr. 43 c. a. en 2874 ged. gr. plm. 3 c. a. Str. C. Bleeker q.q. 1035, Niet verhoogd. 7. Pakhuis, Bloemstraat, B. 938, gr. 37 c. a. Str. P. A. F. Schouten 480, Verhoogd door J. J. Schouten q.q. met 40, 8. Huis a.h. Stadsplantsoeu hoek Zuiderplein- steeg, B. 1921 gr. 69 c. a. Str. W. F. de Jong 825,— 9. Huis en tuingrond achter het vorige per ceel, B. 1920 gr. 56 c. a. en 3026, gr. 72 c. a. Str. P. A. F. Schouten 520,— 8 en 9 niet verhoogd. 8 en 9 Gecomb. Str. J. van dor Meulen 1595, Verhoogd door C. van den Brink q.q. 5,— 10. Winkelhuis, n. z. Luttik Oudorp, B. 3444 gr. 1 a. 27 c.a. Str. S. Bregman q.q. 3250,— Niet verhoogd. Aaste raadscommlssiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaak Gezien art. 54 der wet van 29 Juni 1851, (Stbl. iA 85), Brengen ter algemeene kennis, dat de gemeenteraad den 22 December 1.1. benoemd heeft voor het jaar 1898 tót leden a. der commissie voor hot ontwerpen van verordeningen

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2