So. 153 Tweede blad. Megen en Wegentigste jaargang. 1897, ZATERDAG 25 D E C E M B E R. Zitting van den Gemeenteraad Woensdag 22 December 1897, iLKÏUARSCHË COURANT Deze Courant wordt IM»sd»g-, SJoaderdag- en Saterdag»v®ad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8©; franco door het gebeole rjjk 1,—. De 3 nummers Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefooanuaawcir 3 Prijs der gewone d ver Ie nliei» j Per regel ©,lö, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. VASf ALKMAAR, 's namiddags 12 3/4 ure. Voorzitterde heer A. Maclaine Pont, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretarisde heer C. D. Donat'n. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld dat B. en W. zich hebben voorgenomen om met het oog op den gunstigen toestand der gemeentekas den 3 Januari a.s. slechts f 50000 in plaats van f 60000 op te nemen bij de Ned. Bank wegens het bestaande kas tekort. Bij acclamatie voor kennisgeving aangenomen. Dat zijn ingekomen a. eene missive, d.d. 17 November 1.1. Nr. 13, van de Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde 1ste suppletoir kohier van den hoofd, omslag, dienst 1897. Aangenomen voor kennisgeving, b. een schrijven d.d. -7 November 1.1., van het bestuur van den polder Overdie en Achtermeerhoudende be richt dat de polder ongenegen is de Sandersloot en de Bleekerslootvoor zoover aan den polder behoo- rende aan de gemeente in eigendom over te dragen. De heer Kraakman zou wenschen, dat B. en W. deze zaak in bet geheugen honden. Spr. betwjjfelt zeer, of deze slooten niet reeds aan de gemeente behooren. De Bleekersloot b.v. ligt buiten bet poldergebied in Schermerboezem. Dit is eene overwegende reden om die mogelijkheid te onderstellen. Gaarne zou hij zien, dat B. en W. naar den eigendom een onderzoek gingen instellen, welk onderzoek wellicht historisch zal moeten zijn. Het onderzoek van de eigendomskwestie komt hem een gemeentebelang voor. De heer Stoel ondersteunt, dit denkbeeld. De heer Bruinvis antwoordt., dat naar zijne op vatting de Bleekersloot eene rivier is. Zijüe meening is althans, dut bet open- of buitenwater is en volstrekt geen polderwater. Mogelijk dat nit do archiefstukken den eigendom is op te sporen. De heer Bosman meent, dat B. en W. in de Bleekersloot het visch water verpachten en zon daarin reeds een begin van bewijs van eigendom vinden. B. en W. verklaren zich bereid een onderzoek in te stellen. c. een schrijven d.d. 29 Novombor 1.1., van den onder wijzer A. Plaathoudende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving. d. eene missive d.d. 8 December 1.1. No. 6, van de Ged. Staten houdende bericht der goedkeuring van de gemeente-rekening over 1896. Alsvoren. e. een adres van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouwhoudende het verzoek haar eene subsidie toe te kennen van f 250 voor de aanstaande Paasch ten toonstelling. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. De heer Kraakman vraagt of bij het adres ook is overgelegd het finaneiëel resultaat der laatste tentoon stelling. Zoo niet dan zou het hem aangenaam zijn in dien dit alsnog werd aangevraagd. Voor zich zelf heeft spr. steeds gemeend, dat deze tentoonstelling bevorderlijk zon zijn voor de verbetering van het fokvee. Gaarne zon hij vernemen of deze mee ning ook door B. en W. wordt gedeeld. De heer Bruinvis vindt het onnoodig het finan eiëel resultaat aan te vragenomdat dit toch geen vol ledig overzicht, geeft. De heer Kraakman meent, dat, als dit niet het geval is B. en W. op volledigheid zullen knnnen aan dringen. f.een adres, d.d. 19 November 1.1., van de afdeeling Alkmaar van het Nederl. Onderwijzers-genootschap houdende verzoek om spoedig tot de herziening van de verordeningen regelende het lager onderwijs te willen overgaan. Gesteld in handen van B. en W. De gelegenheid, om de herziening der verordeningen ter hand te nemen, heeft tot heden ontbroken, omdat zaken, die urgenter waren, steeds aan de orde zijn geweest. Binnenkort hopen B. en W. te kannen voldoen aan hunne toe zegging. ff. een adres, d.d. 26 November 1.1. van EL P. Hamer, eervol ontslagen nachtwacht, houdende het verzoek om in het genot van pensioen te worden gesteld. Gesteld in handen van B. en W., om bericht en raad. h. een adres d.d 7 December 1.1. van het Comité voor hot verwezenlijken van eene betere verkeersverbinding van Alkmaar met Bergen en de Egmonden, houdende het verzoek om concessie tot aanleg en exploitatie van een stoomtram. Alsvoren. De heer Kraakman zon wenschen, dat de stuk ken maar vooral de teekeningen een enkelen dag voor de leden ter visie werden gelegdom daarvan kennis te knnnen nemen en zich van de zaak op de hoogte te kunnen stellen. De heer Boelmans ter Spill voegt er aan toe dat hij dan ook gaarne tegelijkertijd de stukken op de andere concessie betrekking hebbende, ter lezing zag gelegd. Spr. zou hieraan gaarne de vraag verbinden, of de Raad spoedig ter zake dezer aanvraag een advies zal ontvangen. De heer B r n in v i s zon van meening zijn, dat het te verwachten advies gecombineerd zal moeten zijn. De stukken zullen ter visie worden gelegd. i. een adres d.d. 7 December 1.1. van het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Algemeene bewaarschool, houdende het verzoek, om de jaarlijksche gemeentelijke subsidie tot f 1000 te ver- hoogen. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. j. een adres, d d. 17 December 1.1. van het bestuur der vereeniging »Alkmaarsche Bnitonsocieteit,'' om aan de genoemde vereeniging hot noodige terrein in den Hout in erfpacht te willen afstaan. Alsvoren. k. een adres, dd. 17 December 11. van de gezamenlijke kaasdragers, zoowel vaste lieden als noodhulpen, hou dende het verzoek om het arbeidsloon voor het ver werken der op da Kaasmarkt aangevoerd wordende kaas, niet te verminderen. Zal worden behandeld bij punt 9 der agenda. I. eene missive, dd. 16 December 11. van den heer Com missaris der Koningin, ten geleide van een extract nit het kon. besluit van 3 December 11. n°. 44, waarbij de verordening op het heffen van wik- en weegloonen is goedgekeurd tot 31 December 1898. Aangenomen voor kennisgeving. m. eene missive, dd. 15 December 11. van de Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 10 November 11. tot verhooging der jaarwedde van den onderwijzer A. Plaat. Alsvoren. n. eene missive, dd. 15 December 11. n°. 48 van de Ged. Staten, ten geleide van de goedgekeurde begrooting voor den dienst van 1898. Alsvoren. o. een adres, dd. 20 December 11. van Jan Bout te Eg- mond aan Zee, om de door hem als aannemer van den Omnibnsdienst »do Drie Egmonden" verschuldigde tol gelden tot op de helft te willen verminderen. Gesteld in handen van B. en W., om bericht en raad. p. een adres, dd. 21 December 11. van Petronella Roskam, wed. S. P. Kapteijn, ten geleide van een plan van bebouwing van het terrein achter het terrein van de bouwmaatschappij »Rijnecom." Hieromtrent zal een voorstel gedaan wordenals punt 3 der agenda is afgehandeld. q. eeu adres, dd. 21 December II. van P. Roskam en 6 andoren, allen wonende te Alkmaar en leden van den Boerenbond, houdende het verzoek om gebouwen, uit sluitend dienende tot bergplaatsen, stallen en werk plaatsen voor den landbouw, vrij te stellen van straat- belasting. Zal worden behandeld bij punt 7 der agenda, r. een adres d.d. heden, van het comité-stoomtram Eg- mond aan Zee—Alkmaar, betreffende wrziging van het baantraject van de stoomtram waarvoor den 2 Octo ber 1.1. concessie is aangevraagd. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. üclioolliygiène. 2. lelijk reeds bekend is, diende de commissie vau toezicht op het lager onderwijs onlangs eene verordening bij den gemeenteraad in strekkende tot voorkoming wering en beteugeling van besmettelijke ziekten bij de leerlingen der lagere scholen en waarin werd voorge steld de invoering van schoolbaden en van een of meer schoolartsen. Op die verordening werd door B. en W. onderschei denlijk het advies gevraagd van don Districts-schoolop- ziener, de plaatselijke gezondheids-commissie en den heer Inspecteur van het lager-onderwijs. Het advies van de gezondheids-commissie werd reeds in zijn geheel in dit blad opgenomen, terwijl de adviezen van den Districts schoolopziener en den heer Inspecteur daarin reeds ten deele zijn besproken, zoodat verdere vermelding daarvan overbodig kon worden geacht. Alleen dient nog het gevoelen van B, en W. te wor den medegedeeld. Hun advies lnidt als volgt Geroepen thans ons eigen oordeel te formuleeren in zake het door de schoolcommissie opgeworpen plaD tot vaststelling eener verordening tot voorkoming, wering en beteugeling van besmettelijke ziekten bij de leerlin gen der lagere scholen in deze gemeente, wenschen ook wij niet achter te blijven in het uitspreken onzer gevoe lens -van waardeering voor de door deze commissie on dernomen arbeid en voor haar pogen om de hygiënische toestanden op de lagere scholen te verbetereu en te ver zekeren. Echter wil het ons, met eene verwjjzing naar de uitgebrachte adviezen, bescheidenlijk voorkomen, dat de tijd voor het vaststellen eener dergelijke verordening en zelfs voor het aanstellen van een of meer schoolart sen nog niet is gekomen. Met den Inspecteur zijn wij vau meening dat eene verordening weinig of niet zal baten terwijl persoonlijke invloed zoo van onderwijzers als van plaatselijk toezicht bijna alles vermag. Eischt het medisch element in de commissie van toezicht ver sterking zij zal bij het doen van voorstellen dienaan gaande bij ons college zoowel als bij uwe vebgadering naar wij vertrouwen, den noodigen steun vinden. Wel licht zullen sommige aangegeven denkbeelden in eene verordening houdende bepalingen omtrent de orde en tucht op de openbare lagere scholen, welke wij het voor nemen hebben te ontwerpen en over te leggen bij de verordeningen tot herziening der bestaande verordeningen op het lager onderwijs, waarmede wij eerlang hopen aan te vangen, kunnnen worden belichaamd. In afwachting daarvan achten wij het evenmin wenschelijk tot par- tieele wijziging der Algemeene Schoolverordening over te gaan, waarin immers meerdere bepalingen voorkomen die ten doel hebben reinheid in de scholen te bevorderen en besmettelijke ziekten te voorkomen, te weren en te beteugelen. (Men zie o. a. art. 4, 6 21, 22). Kan nwe vergadering zich hiermede vereenigen dan hebben wij de eer haar voor te stellen to besluiten aan de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, onder inzending van een afdrnk der bijlage tot het raadsverslag No. 129 en in antwoord op hare missive van den 19 Juli 1.1. to berichten dat de Raad hoezeer waardeerende hare pogingen om de hygiënische toestanden op de lagere scholen te verbeteren en te ver zekeren nochtans geene termen heeft kunnen vinden om over te gaan tot de vaststelling van de door haar ont worpen verordening. De heer de Lange beeft met zeer veel belangstel ling van de verschillende adviezen en beschouwingen kennis genomen. 't Is te bejammeren, zoo verklaart spr., dat die ad viezen zoo zeer uiteen loopen. Toch meent bij te mogen constateereu dat uit alle adviezen blijktdat de aan stelling van een schoolarts hoe dan ook gewenscht mag heeten. Burg. en Weth. verklaren evenwel in hun adviss, dat zij den tijd daarvoor nog niet gekomen achten. Met die zienswijze kan spr. zich niet vereenigen. Z. i. dienen alle maatregelen in 't werk te worden gesteld om be smettelijke ziekten zooveel mogelijk te betengelen. Vooral de ondervinding leertdat juist de scholen er zich zoo eigenaardig toe leenen om verbreiding dier ziekten te bevorderen en daarom is het zoo dringend noodig dat dadelijk de noodige maatregelen worden genomen. Spr. verklaart gaarne nadere' inlichtingen te willen ontvangen omtrent de vraag, of, in verband met de betrekkelijke bepalingen der wet tot regeling van de besmettelijke ziekten iemand tot schoolarts zal knnnen worden aangesteld zonder daarom verplicht te zijn lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs te wezen. De heer Boel mans ter Spill heeft van vorigen spr. gehoord, dat deze zeer voor de aanstelling van een schoolarts is doch hij heeft daaromtrent geen bepaald voorstel gedaan. Spr. verklaart, dat hij dienaangaande ook niet dadelijk zon willen beslissen. Hij stelt voor aan ds commissie te berichten, dat de Raad met zeer veel waardeering van haar streven heeft kennis genomen, doch dat hij haar voorstel, zooals het daar ligt, in verband met de ontvangen en aan haar toe zenden adviezen niet kan aannemen. Na keunisueming dier adviezen zal uit den boezem der commissie dan wellicht een nieuw voorstel komen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Overbruggi ng Sricuwlandersingclgracht. 3. De speciale commissie benoemd bij raadsbesluit van den 7 September j.l. om te dienen van advies be treffende de aanvrage van den heer N. A. Conijn in zijn qualiteit van directeur der bouwmaatschappij »Rijnecom", gedateerd 1 Juni 11., tot overbrugging der Nieuwlander- siugelgracht tegenover de Zilverstraat, rapporteert het volgende de aanviage tot overbrugging der Singelgracht staat jn verband met eene aanvrage van den heer N. A. Conijn in zijne bovengenoemde qualiteit, gedateerd 8 Februari 11. om met wijziging in zoover van het bij raadsbe sluit van 12 Juli 1893 goedgekeurde plan van bebou- wing goedkeuring te verkrijgen op een nieuw door hem overgelegd stratenplan, waarop een hoofdweg van 9 Meter is geprojecteerd, loopende van den Nienwlander- singel naar de Emmastraat, benevens een vijftal neven straten. Aangezien het hier geldt de wijziging van een bij raadsbesluit van 12 Juli 1893 goedgekeurd plan, welk raadsbesluit door belanghebbenden werd aanvaard, lag het in de allereerste plaats op den weg der commissie te onderzoeken, of aan de voorwaarden, aangenomen bij het den 12 Juli 1893 vastgestelde plan, ook in het ge wijzigde plan voldaan was. De commissie is van oordeel, dat dit niet het geval is, doch dat in het gewijzigde plan eene verandering ge bracht iswelke van zeer veel gewicht is voor de gemeente Alkmaar en waarmede de commissie zich in geen geval meent te kannen vereenigen. In het plan goedgekeurd bij raadsbesluit van 12 Juli 1893 springtevenals in het gewijzigde plan, een gedeelte van een t rrein aan anderen toebehoorende in het bouw plan van sRijnecom" in, echter met dit onderscheid, dat in het eerstgenoemde plan dit stnk onmiddellijk aan de door de gemeente over te nemen straat grensde, zoodat oventueele aansluiting met daarachter gelegen perceelen

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5